S)eft2icbe(3ouAci/itt Bonn trekt 4 pet-maatregel in Te zware lasten voor exporteurs Spoedig besluit over de mark TOON IN GENT China bereid om voormalig gebied prijs te geven Zaak Kennedy uitgesteld VLAGVERTOON VOOR KUST GIBRALTAR morgen heerlijk kalfsgehakt Sovjet-Unie beschuldigd Echtpaar Vreugde om gouden haan mishandelt dienstmeisje Katholieke en protestantse werkgevers gaan samen NZH praat met Keyzer Koele ontvangst maanreizigers PAPENGRACHT 32 - LEIDEN GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70. p kwart. 14.10; fr p post f 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 et. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PLAATSELIJK OCHTENDMIST De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond; Droog, zonnig en warm weer, maar in de nacht en ochtend ook hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. 61e jaargang, no. 17.872 Van pondent) BONN De VV'cstduitse maatregel van verleden jaar, die maakte dat de West- duitse export vier procent duurder werd en de import vier procent goedkoper, wordt ingetrokken. Aanleiding hiertoe is de omstandigheid dat de „zwevende Mark", tezamen mei deze grensbelasting, de exporteurs een helfing oplegden die overeen kwam niet een opwaardering van de Mark van meer dan tien procent. Officieel blijft de maatregel tot 1 de cember builen werking, maar in werke lijkheid koml hij niet meer aan de orde, omdat de SPD-FDP-coalitie, die binnen twee weken aan de macht komt, er geen SPD-mïnistei •an is dat hij c Schiller, die er zeker bk in het volgende lcabi- •an Economische Zaken wordt, zei, dat dc komende regering nog ver voor eind november een duidelijke en afdoende oplossing zou vinden voor het probleem van de Mark. Het kan niet anders of hij doelt daarmee op revalu- De beslissing de ex- en importmaal- ï'egel op te schorten werd gisteren ge nomen in de laatste kabinetsvergadering van de „grote coalitie". Voetgangster na aanrijding overleden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Door nog onbekende oor zaak is gisteravond om acht uur een 72- jarige voetgangster uit Leiden, mevrouw A. van den Eildioff-Bunnig, op het zebra pad van de Lammenschansweg ter hoogte Van de Koninginnelaan, aangereden door een 23-jarige motorrijder uit Rijpwete- ring.D evrouw is tijdens het vervoer naar het Academisch Ziekenhuis overleden. De motorrijder, die eveneens naar het' zie kenhuis moest worden overgebracht, liep en zware hersenschudding op .De politie verzoekt eventuele getuigen zich in ver binding te stellen met.de afdeling ver- (ADVERTENTIE) nachtrust j WASHINGTON (DPA) Hel gerech telijk onderzoek naar het ongeluk met i de door scüator Kennedy bestuurde auto, waarbij Mary Jo Kopechne, de secrela- esse van wijlen senator Robert Kennedy erdronk, is opnieuw uitgesteld. De advocaten van Edward Kenrtedy eisten woensdag voor het hooggerechts hof van de staat Massaohuetts een niet openhaar onderzoek en de vervanging van reohter James Boyle die dit onder zoek zou leiden. De advocaten stelden dat over het lot van de senator al voor een mogelijk de finitief proces „geoordeeld zou worden als de pers zou worden toegelaten". Men houdt er rekening mee dat'pas eind ok tober de beslissing zal vallen over de vorm van het onderzoek. GIBRALTAR (Reuter) Voor de kust van Gibraltar zijn gisteravond weer nieuwe I Spaanse oorlogsschepen verschenen. Van de vrij omvangrijke vloot maakten onder i I meer Spanjes grootste kruiser Canarias, het helikoptcrmocderschip Dedalo en vier i duikbootjagers deel uit. 1 Zij kozen ligplaats in de buurt van de andere Spaanse oorlogsschepen, die eerder deze maand voor de kust van Gibraltar voor anker gingen. Waarnemei-s houden het op een nieuw machtsvertoon. Een week geleden sneed Spanje alle telefoon- en telegraafverbindingen tussen het Spaanse vasteland en Gibraltar door. 1 De algemene vergadering van de VN heeft Engeland aanbevolen de rots uiterlijk 1 oktober aan'Spanje over te dragen. Engeland heeft herhaalcUÜrïc. laten weten, dal het niets zal doen wat indruist tegen de verlangens van de inwoners van Gibraltar. De bewoners van de rots hebben verschillende malen te kennen gegeven dat zij Brits onderdaan willen blijven. In de loop van de ochtend lichtten de Spaanse schepen het anker en vertrokken in de richting Ceuta aan de overzijde van de 'Straat. (ADVERTENTIE) een goed stuk vlees hoort erbij vul paprika's (mmm!) met koken in tomatensaus. Opdienen met aardappelen. Toon Hermans werkt hard aan zijn nieuwe Öne Man Show, die op 28 oktober in première gaat. Hij wordt terzijde gestaan door twee pianisten, die hij het zwijgen moet opleggen, omdat ,li) zVn publiek iets heel bijzonders moet aankondigen: het feit namelijk dat hij als fotograaf gaat optreden. Een gekke scene, die heel wat inspanning vraagt Een kopje koffie in de pauze valt dan wel lekker. TOKIO (A.P.) Communistisch China heeft vandaag bekendgemaakt dat het zijn aanspraken op eeu groot deel van het gebied dat onder de tsaren aan Rus land werd afgestaan, opgeeft. In een document voor de onderhandelingen over dc Russisch-Chinese grenskwesties, die binnenkort in Peking zullen begin nen, staat vernield dat China „niet dc teruggave eist van Chinees gebied dal onder de tsaren door afgedwongen ver dragen afgestaan is". De gebieden in kwestie zijn de Sovjet provincies aan de Grote Oceaan, waar in onder andere de havenstad Port Ar thur ligt, en een gebied ten noorden van Sinkiang. In eerder afgelegde Chinese verklarin gen over de toestand aan de grenzen was te kennen gegeven dal in bespre kingen mogelijk de gehele kwestie van de wettigheid van de annexaties aan de orde gesteld zou moeten worden. De ge biedsoverdracht werd geregeld in de verdragen van Aigoen, Peking, Tientsin en 111, in de tweede helft van de vorige ln de jongste Chinese verklaring staat dat men slechts van de Russen de er- kerming verlangt dat deze verdragen af gedwongen waren en dal zij nu de basis I vormen voor een algehele regeling van het grensgeschil. J De Chinezen stellen het sluiten van een nieuw, gelijkwaardig verdrag tussen beide landen voor ter vervanging van de oude en een gezamenlijk grensafbake- ningsproject. Zolang een algemene rege ling uitblijft, moet de bestaande toe- stand gehandhaafd worden door terug- j trekking van de troepen van beide lan den uit de betwiste grensgebieden. Het grootste deel van het 4.500 woor den bevattende document is gewijd aan j de historische achtergrond van de Chi nese territoriale eisen, die in sommige gevallen tot 2.500 jaar geleden terug- I China ontkent ten stelligste dat het territoriale eisen in andere landen heeft en in het document wordt opgemerkt dat China geen troepen in andere lan den heeft gelegerd: „De Sovjet-Unie, en niet China, heeft in grote getale troepen in de volksrepu bliek Mongolië gelegerd. De Sovjet-Unie, en niet China, heeft honderdduizenden militairen Tsjecho-Slowakije laten be zetten. Ook is het de Sovjet-Unie, en niet China, die overal met machtsvertoon werkt; in Oost-Europa, in de Middel landse Zee, de Indische Oceaan en de Grote Oceaan". (Van ispondent) ie en koning Konstantijn van Griekenland met hun vorige week geboren zoon prins Nicolaas. NIJMEGEN Een Nijmeegs echtpaar heeft een 17-jarige stadgenote die onder dak heeft gezocht toen ze in juni van dit jaar wegliep van huis, zo ernstig mis handeld, dat de politie haar in bescher ming moest nemen. De 31-jarige man is woensdag voor de officier van justitie te Arnhem geleid, de 22-jarige vrouw werd naar huis gezonden in verband met min derjarige kinderen die haar verzorging nodig hebben Het weggelopen meisje kwam als dienstmeisje bij het gezin in Nijmegen, nadat ze thuis onenigheid had gehad. De eerste maanden ging alles vrij redelijk- De laatste paar weken werd er door de man en de vrouw gemopperd over haar prestaties en kreeg ze zelfs af en toe af rammelingen. Toen het echtpaar meende, dat een pak slaag met de blote vuist niet het juiste effect sorteerde, lcréeg ze slaag met een hondeketling, die duidelijk sporen op haar lichaam achterliet. Afgglopen zaterdag gaf het meisje er de brui aan en liep weg- Maar ze liep niet snel genoeg want haar werkgever wist haar te achterhalen. Schreiend ging, het meisje mee naar huis maar wist korte lijd later nogmaals te ontsnappen. Er volgde weer een achtervolging maar het schreeuwende en gillende meisje wist de aandacht van voorbijgangers te trekken die de politie waarschuwden. Verdachte van carnavalsmoord weer ingesloten BREDA (ANP) Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren de gevangen neming gelast van de 21-jarige A. van den B. uit Breda, die ervan wordt ver dacht de moord te hebben gepleegd op de Ettense drukker J. Mallcns in Prin- cenhage, tijdens de carnavalsdagen van dit jaar. Van den B. werd tien dagen geleden uil voorarrest op vrije voeten gesteld, nadat de raadkamer van de Bredase rechtbank de vordering van de officier van justitie tot langere ge vangenhouding had afgewezen. De officier van justitie is daarop in beroep gegaan bij het gerechtshof in Den Bosch en dit gerechtshof heeft de vor dering wel toegewezen. De Bredase ge meentepolitie heeft Van den B. wederom aangehouden en ingesloten in het huis van bewaring in Breda. Het onderzoek van de Bredase politie in deze zaak wordt Intussen voortgezet om zo moge- Hik nog meer bewijzen te verzamelen tegen Van den B. Ben Cramer was gisteren terug op Schiphol. In Rio de Janeiro kwam hij in d.e finale van liet Internationale Songfestival, maar hij iverd er onderscheiden met de Gouden Haan. Reden om .hem feestelijk en met i bloemen te verwelkomen. In de vreugde deelde natuurlijk ook zijn vro die hem op de luchthaven kwam afhalen. verslaggevers) DEN HAAG Het Verbond van P testants-Christelijké Werkgevers en Nederlands Katholiek Werkgeversv bond hebben besloten onder de na Nederlands Christelijk Werkgeversv bond (NCWV) samen te gaan. Dit wi vanmorgen besloten op een ledenver gadering van dc twee werkgeversver bonden in Den Haag. De twee organi saties vormden sinds anderhalf jaar eer HAARLEM (ANP) Op uitnodiging van de staatssecretaris voor Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, is van middag een bespreking gehouden met de burgemeester van Haarlem, mr. dr. L. de Gou, en de wethouders van Financiën en Economische Zaken enerzijds en de directeur van het Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij, mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong anderzijds over de financiën van het vervoerbedrijf. Enkele weken geleden heeft mr. Van Ballegoyen de Jong een brief gezonden aan de gemeenteraad van Haarlem, waarin hij meedeelde voornemens te ziin enkele stadslijnen in te krimpen omdat het verlies op de stadsdiensten steeds toeneemt. Het gemeentebestuur van Haarlem en enkele andere gemeen tebesturen uit het vervoersgebied zijn niet. bereid een subsidie te verlenen in een-tekort van het stadsvervoer. Het rijk heeft wel een bedrag beschikbaar ge steld voor het streekvervoer. MEER POLITIE DAN PUBLIEK: ■slaggerers) AMSTERDAM Het is moeilijk vol te houden dat Amsterdam de drie astronau ten een overdonderend welkom heeft bereid- Misschien hadden ze ook in ons land een ouderwetse folkloristische ticker-tape-parade verwacht, maar in feite werd het een pijlsnelle rit van Schiphol naar de Dam, die door de dwingende aanwezigheid van tot aan de lippen in leer gehulde motoragenten het allure had gekregen van een gerieflijke deportatie. Het eerste deel van de geplande triomftocht ging door de smakeloze nieuwbouwwijken, waar het aantal agen ten dat de verkeerslichten tijdig op groen moest draaien, het aantal nieuws gierige juichers royaal overtrof. De astronauten konden dan ook ruim onder uit zakken in de pompeuze kussens van de witte statiewagens. In de binnenstad bleef de spontane mankracht, 41e de Pijlsnelle rit van Schiphol naar dc Dam hoofdstad op de been kon brengen, trou wens ook voorlopig beperkt tot enkele winkelende huisvrouwen die hun bood schappentassen hieven en een voltallige vierde klas van een lagere school, die op aanwijzing van de onderwijzer het „Lang zullen ze leven" begon te zingen. Bij het paleis hadden zich naast de vaste stoffering van gapende Damslapers enkele honderden Amsterdammers en Amerikaanse toeristen opgesteld die de astronauten met een beschaafd gelegen- heidsapplaus verwelkomden. Armstrong, Aldrln en Collins namen toen als door- Voor dc mensen van de reinigings dienst is de blarentijd weer aan gebroken. Ondanks het fraaie weer vallen de bladeren bij bossen en dat geeft, behalve een fraai gezicht, handenvol werk. (ADVERTENTIE) roomboterkoekjes 250 gram van 109 voor 99 niet te geloven voor die prijs! JAMIN Drumband verstoorde kerkdienst (Van verslaggevers) gewinterde public velationsagenten het initiatief maar zelf over en lieten de warm uitgestoken knuistjes van de protocollair opgetrommelde hoogwaar digheidsbekleders voorlopig links liggen- HANDTEKENINGEN Ze stapten stralend naar de dranghek- i ken waar ze links en rechts handtekenin gen en authentieke astronautenhanden I begonnen, uit te delen. De mannen met de stopwatches moesten handenwringend j toezien hoe de drie maanreizigers en hun 1 echtgenoten ook op de kleine Damsteen- tjes zichzelf als onweerstaanbare helden j in goed zittende grijze confectiepakken ontpopten. Met een achterstand van ruim tien minuten op het tijdschema konden ze pas worden overgehaald zich terug te trekken in het palels, waar koningin Juliana, prins Bernhard en prins Claus al geruime tijd klaar stonden voor het vol gende officiële bedrijf- (Zie ook elders in deze krant). L1SSE SPG-raadslid H. Nieuwehuis heeft gisteravond in de Lisser gemeente raad geïnformeerd of het juist is, dat,af gelopen zondag een kerkdienst werd ver stoord door een muzikale rondgang door het dorp. De burgemeester, dr. J. A. Be rends, was hier niets van bekend. Hij be loofde een onderzoek te zullen instellen. Bij nadere informatie blijkt, dat de plaat selijke kath. drumband „Canite Tuba" inderdaad een muzikale tocht door het dorp maakte, zondagavond omstreeks 7.15 uur, voor een muzikaa lonthaal van sportlieden van de atletiekvereniging De Spartaan. Baby lijk je in vuilnisbak AMSTERDAM (ANP) De politie in Amsterdam stelt een onderzoek in naar de herkomst van een lijkje van een pas geboren baby, dat dinsdagavond laat in een vuilnisbak op de Jacob Catskada werd aangetroffen. Bij de sectie kon slechts worden vastgesteld, dat het kind nog enige tijd na de geboorte heeft ge leefd. Over de doodsoorzaak werd geen zekerheid verkregen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1