IR. HEINRICH KEILHOLZ DOKTERT AAN AKOESTISCHE PROBLEMEN Schelp alleen is oplossing nog niet Kunstenaarsberaad verzandt in ruzie Mijnwerkers na 4 dagen uit ingestorte schacht gered F.D.P. KRIJGT DRIE PORTEFEUILLES Willem-Alexanderzaal Halb aufden Baum Aardig Ustinovblijspel in onbevredigende opvoering Rembrandt herdacht Jutte sprong cloor ruit Albert Vogel met Couperus Bomaanslag op markt in Affula Verhouding met Polen verbeteren Weer staking in strokarton MAANDAG 6 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT (Van onze muziekredacteur) We leven echt in een tijd van akoesti- iche problemen- „Niet uitsluitend" het tevolg van het feit, dat de stoffelijke lec welvaart in de oude en nieuwe wereld xi «a Wereldoorlog II, veel nieuwe 'schouw- ae burgen, nieuwe operatheaters, nieuwe loncertzalcn heeft doen geboren worden „_!n bestaande speelgelegenheden deed J aanpassen aan de eisen van de huidige tijd, doch ook, omdat zij, die bij het kunstleven rechtstreeks betrokken waren, is In casu de executanten en het publiek op ae het gebied van akoestiek eisen zijn gaan stellen. De orkestmisici, wier prestaties ;e: in de loop der jaren over het geheel ge il nomen zich in gunstige zin ontwikkelden, ai gingen steeks kritische ten opzichte van nj^j de door hen zelf bereikte resultaten staan. En de consumenten in de zaal. iB^verwend als ze waren door de door hen. grammofoonplatencollee- dc ties, werden in hun contacten met de levende toonkunst" veelal verontrust, nd"1 Om een heel recent voorbeeld te geven; ijk velen, die vrijdag jongstleden in de toch {uitstekend klinkende Amsterdamse Con- jtticertgebouwzaal de Academy of St. Martin igfln the Fields beluisterden, voelden zich lichtelijk teleurgesteld; ze vonden het ïontact, dat zij hadden gekregen door jgelmiddel van de exquise platencollectie, die van dit gezelschap bestaat, veel en veel langenamer. En hadden ze ongelijk? Akoestische problemen, ook te 's-Gra- venhage.... Het heeft overigens jaren geduurd, voordat men in de Residentie is gaan klagen over het geluid in Kunsten en Wetenschappen en de Schevennngse Kurzaal: tot vóór kort aanvaardden de partijen, zowel consumenten als reprodu- centen de eenmaal bestaande situatie- Een jong probleem dus, maar een sterk probleem, dat thans voor heel Nederland zich doet gelden, speciaal op het gebied van de symfonische muziek, waarmee zich de laatste jaren niet minder dan dertien gesubsidieerde orkesten in tien tallen steden en dorpen bezig houden. Akoestische expert Dat daardoor een stijgende behoefte aan goede concertruimte is ontstaan, spreekt vanzelf en dat hierbij de rol van de akoestische expert een buitengewoon inmportante is, behoeven we nauwelijks op te merken. De akoestische expert: om op te tre den, als er iets nieuws gebouwd moet worden of iets bestaands gerestaureerd- Of. wat heel dikwijls en heus niet alleen in ons land, voorkomt: als iets nieuws niet beantwoord aan de verwach tingen, die men heeft gekoesterd. Te 's-Gravenhage, laten we het maar eerlijk zeggen, doet zich de laatste kwes tie gelden. Is de akoestiek in de Prins Willem-Alexanderzaal van het Neder lands Congresgebouw slecht? Zo_,simplistisch kan men de zaak niet stellen: primair immers is deze ruimte als congreszaal, dus als spreekzaal be doeld. Dat wil zeggen, dat onder deze omstandighedende "nagalm aanzienlijk korter dient te zijn en is dan in een concertzaal. Intussen werd het Residentie-Orkest het Nederlands Congresgebouw als domi cilie toegewezen en voor dit ensemble is een zo gunstig mogelijke concerteer- ruimte een gebiedende noodzakelijkheid- Primair om het Haagse kunstleven zo goed mogelijk te dienen, doch evenzeer om in het belang van de reproductieve toonkunst in Nederland zijn concur rerende positie te handhaven, zo moge lijk te versterken. We denken hier na- i en dan legt een Duitse toneel- iroep de „Euro-Studio" een bezoek af het Congresgebouw, waar dan een iénmalige voorstelling van een of ander, leslist niet bij voorkeur Duis stuk, gege- j wordt. Gisteravond kon men een stuk van Peter Ustinov zien en wel een komedie, die tot dusver nog niet in Ne derland vertoond werd. Misschien is on- jckendheid met de titel „Halb auf dem Baum" een van de redenen, waarom het fristeravond niet druk werd. De kennismaking met Ustinovs stuk rieek een aangename verrassing. Het :n alleraardigst blijspel over het generatieconflict. Een generaal komt lit het leger terug en vindt zijn zoon als hippie en zijn dochter hoogzwanger te ug. Hij bestrijdt de nieuwe opvattingen loor in een boom te gaan zitten, als bi- :arre profeet, terwijl zijn kinderen zich veer schikken in de maatschappelijke codes. Een stuk in de trant van Shaw en Anouilh, met levendige situaties en een duidelijke probleemstelling. Als het stuk Nederland gedaan moet worden, mag wel wat anders van worden gemaakt, dan datgene waar de „Euro-Studio" toe 3ij machte bleek. Men beschikte er wel ;n acteur, die qua type en per soonlijkheid zeer veel meebracht voor de hoofdrol van de generaal, maar deze Gustav Knuth ging zo volledig zijn eigen gang,, dat van Ustinov niet veel heel aleef vooral ook omdat in de voorstel ling duidelijk partij gekozen was voor de opvattingen van de generaal en van de oudere generatie, terwijl Ustinov nie- Malando naar Japan SCHIPHOL (ANP) Met zijn orkest in 16 man is zaterdag Malando, op uit nodiging van enige grote bedrijven in Japan, naar Tokio vertrokken. Malando 1 in Japan een 30-tal concerten ge in, waarbij drie voor de televisie. Bij zijn eerste concert in Tokio zal de Japanse keizerlijke familie aanwezig zijn. De toernee zal zes weken duren. Het ls de derde maal dat Malando naar Japan gaat om te musiceren. Het orkest zal onder andere Osaka, Nagasaki en Yoko hama bezoeken» mand spaart in zijn spot. Verder was de voorstelling gisteravond ronduit slecht. Een onvakkundige regisseur, die bijzon der veel fouten maakte, die niet meer dan een starre mise-en-scene wist te bedenken. Alle acteursprestaties bleven in meer of mindere mate onder de maat. Om met het stuk kennis te maken, had den we deze voorstelling beslist niet no dig. Jan Verstappen Mits goed voorbereid kunnen de nodige voorzieningen in twee zomer maanden worden aangebracht. De Willem-Alexanderzaa.l zal dan wel licht even goed klinken als hij er thans al uitziet. tuurlijk aan het Amsterdamse Concert gebouworkest, doch in niet mindere mate aan het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat in zijn nieuwe concertzaal De Doelen in een uiterst gunstige positie verkeert. Men ziet het: met de Prins Willem- Alexanderzaal moet wat gebeuren- En er gaat wat gebeuren, gezien het feit, dat de directie van het Nederlands Congres gebouw een akoestisch expert heeft aan getrokken, die advies heeft uit te brengen. Dat is de. thans te Salzburg woon achtige ir. Heinrich Keilholz. die zich inmiddels ter plaatse heeft georiënteerd en enkele repetities van het Residentie- Orkest heeft beluisterd teneinde de nodige ervaringen op te doen Interna ti on al e vermaardheid Heinrich Keilholz (61) heeft zich op het gebied van akoestiek een internationale vermaardheid verworven. Begonnen bij de radio, voortgaande in de grammofoon- industrie heeft hij zich sinds jaren ge specialiseerd als adviseur bij nieuwe ge bouwen, bij te corrigeren nieuwe gebou wen en bij het aanpassen van bestaande ruimtes aan moderne eisen- Zijn lijst van werkzaamheden ls be paald indrukwekkend: deze ingenieur „für'Hautn- ünd Bkhakustik" hêeft'zich speciaal doen gelden, waar het ,-Drobleem- zalen" betrof: we denken hier in de eer ste plaats aan Carnegie Hall en de Phil harmonic Hall in Lincoln Center te New York en aan de voorzieningen door hem getroffen in de Severance Hall te Cleve- Sone-festiivaü Rl>'o de Janeülro Prijs voor Ben Cramer RIO DE JANEIRO (AP) Op het songfestival van Rio is voor het tweede jaar achtereen het Braziliaanse liedje met de hoogste eer gaan strijken. De meerderheid van het 25.000 man sterke publiek in het Maracanazinho- stadion was het echter niet eens met de keuze, „Catiga por Luciana", gezongen door Eva en liet dit overduidelijk mer ken. Men riep om bekroning van de Engelse inzending, „Love is all", gezongen door Malcolm Roberts. Het liedje werd met een derde prijs bekroond, na de Amerikaanse inzending, Malcolm kreeg wel de prijs voor de beste interpretatie. De Nederlander Ben Cramer kreeg een prijs voor de beste mannelijke debutant, bij de dames ging deze onderscheiding naar de Chileense Mona Bell. Optimistisch We hadden gelegenheid mei Heinrich Keilholz enige ogenblikken te spreken en hij betaamde zich wel optimistisch ten aanzien van de mogelijkheden te 's-Gra- venhage. Of de problemen, zoals veelal wordt aangenomen, zijn opgelost met het aan brengen van een ..schelp"?. Zo eenvoudig zag hij de kwestie niet, wat uit zijn betoog bleek: „het podium dient aan de zaalbreedte te worden aan gepast, zodat zaal en podium één geheel vormen; de wanden van de zaal moeten geluid kunnen reflecteren; aan de luifel boven het podium zal men wat moeten veranderen: zulks tot bevordering van het kaatsen van het geluid"- En de schelp Dat zal een soort naar achteren uit- schuifbare houten doos moeten worden, de mogelijkheid biedend met verschillen de podiumruimten (groter, kleiner) te kunnen werken" Resten dan no§ de vleor- en stoelbedekkng. die in tweede instantie aan de orde komen. Wie a gezegd heeft Dit zijn zo de voorlopige gedachten van ir- Heinrich Keilholz. Gedachten, die, mits goed voorbereid en uitgewerkt, in twee zomermaanden tot werkelijkheid zijn te maken. De kosten Daaromtrent kon hij op dit ogenblik niets zeggen. Wel is het zeker, dat men zich niet kan beperken tot het aanbren gen van een schelp, zoals het oorspron kelijke idee was: er komt meer kijken. Maar wie eenmaal a gezegd heeft, moet ook maar bij zeggen- Desnoods z AMSTERDAM (ANP) ln de Weeter - kerk ln Amsterdam, de plaats waar Rembrandt 300 jaar geleden ln alle een zaamheid werd begraven, is gisteravond door een maximaal aantal belangstel lenden op plechtige wijze zijn sterfdag herdacht. Een volle kerk, ruim duizend menseq, luisterde naar de uitvoering van „Clair obscur" van dr. Anthon van der Horst, die dit componeerde in opdracht van de gemeente Amsterdam in 1956 ter gele genheid van de herdenking van Rem- brandts 350e geboortedag. Pierre Jansen besprak twee schilde rijen van de 17e-eeuwse meester. Ds. H A. Visser gaf zijn visie op de in de laat ste jaren van zijn leven vereenzaamde kunstenaar onder de titel „Solitair of so- Het Westerkerkkoor, het Amsterdams Philharmonisch Orkest en enkele solis- ten gaven tenslotte hun medewerking aan de uitvoering van de „Rembrandt- cantate", een werkstuk van H. Strate gies die dit eveneens ter gelegenheid van Rembrandts 350e geboortedag in 1956 componeerde in opdracht van de gemeente Leiden. Solisten waren de alt Marianne Diele- man en de bariton Max van Egmond De muzikale begeleiding stond onder leiding van de dirigent S. C. Jansen. De plechtigheid werd ingeleid door de Amsterdamse wethouder van kunstza ken. de heer W. Polak. AMSTERDAM (ANP) De actiegroep tegen 't bestuur van de beroepsvereni ging van beeldende kunstenaars, die za terdag met andere leden van de BBK in de Rietveldacademie in Amsterdam bij een was gekomen om het samen eens te worden over de vraag of het huidige BBK-bestitur moest worden gewipt of- niet, is 's middags met onenigheid uit elkaar gegaan. De situatie werd op een gegeven ogenblik zo onoverzichtelijk, dat men besloot de vergadering te schorsen. Een van de aanwezige kunstenaars, de Amsterdammer J. Jutte, sprong op een gegeven ogenblik zelfs door een van de ramen van de academie. Hij werd daar bij door glasscherven dusdanig gewond, dat hij in het academisch ziekenhuis van de vrije universiteit moest worden ver bonden. Ondanks de ruim 500 adhesiebetui gingen, die de groep van veertig „ver ontruste" kunstenaars in de afgelopen weken heeft ontvangen, waren niet meer dan 200 kunstenaars op de vergadering aanwezig. De groep van 40 had name lijk bezwaar gemaakt tegen de acties, die de BBK de laatste tijd heeft gevoerd. Men achtte het bestuur incompetent en eiste het aftreden van de BBK-leiding, die dit weigerde op de agenda van de leden vergaderingen te zetten. De groep van 40 riep daarop zelf een vergadering bijeen, waarin het aftreden van het bestuur aan de orde zou worden gesteld. De groep van veertig geeft de schuld van de wanordelijkheden in de Rietveld academie aan het bestuur van de BBK, die aan enkele leden- en niet-leden de opdracht gegeven zou hebben de ver gadering te verstoren. Tegen de wil van de groep van 40 in hadden twee niet-le den, onder wie de heer Jutte, zich toe- Beeldhouwer Jacob Jutte ligt gewond op een paar stoelen na zijn sprong door de ruit. Naast hem zit Ernst Vijlbrief. gang verschaft tot de vergadering. De heer Jutte deed dit door door een ruit te springen, waarbij hij werd ge wond. De aanwezige leden van het be stuur, onder wie de voorzitter B. de Laaf, hadden volgens de groep van 40 het toe treden van de niet-leden tot de verga dering gesanctioneerd. Nadat Jan Sierhuis namens de 40 de vergadering had afgelast wegens „ter reurmethoden" van het BBK-bestuur, deelde de voorzitter van de BBK mede, dat de vergadering geen rechtskracht gehad zou hebben. Volgens de groep van 40 is de vergadering geheel statutair. Slechts weinig literatuur- en voor drachtliefhebbers zijn zondagmiddag be reid gebleken naar Diligentia te komen, om daar te luisteren naar een program ma van Albert Vogel, dat aan Couperus gewijd was. Dat programma is traditie, ditmaal echter wilde Vogel iets nieuws brengen, door zijn aandacht vooral 1e richten op de „antieke wereld", waar de schrijver in zijn werk zo vaak mee bezig is geweest. Een aardige gedachte, maar niet dat daarmee alles zo nieuw is: „De Naumachie" is in de voordracht van Vogel reeds bekend door een gram mofoonplaat. Het andere verhaal op het programma: ,,De Dood van Vesta" is voor mij althans nieuw. Al komt „De Dood van Vesta" uit een andere bundel dan „De Naumachie", naar sfeer komt hel er toch dicht bij. Een geschiedenis in het oude Rome, waar een van de laat ste priesteressen van Vesta een gevecht voert om haar geloof in de goden te red den. Albert Vogel droeg het tussen een soort Griekse zuiltjes voor, op zijn eigen wijze: fraai en krachtig van dictie, met een enkel gebaar of een geringe bewe ging ter ondersteuning van de tekst. Jam mer dat er voor deze middag zo weinig belangstelling bestond. VST TEL AVIV (Reuter) Eeii persoon is om het leven gekomen en 23 zijn ge wond bij een bomontploffing op een druk ke markt in de in het noorden van Israël gelegen plaats Affula. Op het moment van de explosie was de markt vol met bezoekers uit dorpen in de omgeving. Al'- l'ula ligt tien km ten zuiden van Naza reth. Ell' van de 23 gewonden liepen zwa re kwetsuren op. Volgens zegslieden waren de explosie ven verstopt in een auto, die geparkeerd stond bij de toegang tot de markt. De lading kwam vanmorgen tot ontploffing, toen zich veel publiek op de markt be vond. De getroffen personen werden on middellijk overgebracht naar het plaatse lijke ziekenhuis en sommigen werden rechtstreeks van de straat naar de ope ratiezaal gebracht. Op de markt weiden ongeveer honderd Arabieren aangehou den voor ondervraging. BONN. Er zullen tenminste drie ministers van de F.D.P. deel uitmaken van Brandts coalitieregering. Scheel, de voorzitter van de F.D.P., zal minister van Buitenlandse Zaken worden en vice- kanselier; Genscher, één van de drie vice-voorzitters van de party, zal het ministerie van Binnenlandse Zaken over nemen en het ministerie van Landbouw en Veeteelt zal waarschüniyk gaan naar een Beierse afgevaardigde, Ertl, die aan vankelijk tegen het idee van een coalitie regering van zyn party met de S.P.D- gekant was. Vier van de landelijke organisaties van de F.D-P. hébben reeds hun steun toege zegd aan de coalitie en de hoop bestaat, dat de drie leden van de parlementaire fractie, die zich afgelopen vrijdag van stemming onthielden, toah zullen stem men voor de verkiezing van Brandt tot kanselier in de Bondsdag op 21 oktober. Het is nu zo goed als zeker, dat er niets meer fout kan gaan en Bondskanse lier Kiesinger sdhijnt, hoewel met grote tegenzin, het feit aanvaard te hebben, dat hij spoedig voorzitter van de oppo sitiepartij zal zijn. Hij zei in een inter view, dat zijn partij de uitdaging zou opnemen. „U zult er verbaasd ovef staan, hoeveel leven er is in de C.D.U. Het volk zal achter ons staan". De erkenning, dat hq niet langer kan selier zal zijn, kost hem evenwel moeite. Hij zei, dat een S.P.D./F-D.P.-coalitie met Brandt aan het hoofd, niet was wat de kiezers gewenst hadden. „Er is een gevoel van onbehagen en onzekerheid in het land. Het land is onstabiel, omdat de „mini-coalitie" numeriek gezien een zeer smalle basis heeft en omdat de programma's van de beide partijen on derling tegenstrijdig zijn". De heer Genscher is van mening, dat het belangrijkste doel van de buiten landse politiek van de nieu-we regering zal zijn het beginnen van constructieve onderhandelingen met de Polen. (Copyright The Guardian) TOKIO (AP) Communistisch China heeft bekend gemaakt, dat een onder grondse en bovengrondse kernproef met succes ten uitvoer zijn gebracht in de laatste week van sept. Bij de bekend making werd herhaald, dat China „op geen enkel tijdstip onder geen enkele omstandigheid als eerste gebruik z'al ma ken van kernwapenen". De ondergrondse test had plaats op 23 september, de test in de dampkring 29 september. De laatste .betrof een nieuw type waterstofbom De v(Jf münwerkers, die sedert donderdag op 650 meter diepte In een mijn in Essen ingesloten hebben gezeten, zijn gisteravond bevrijd. Over het lot van de drie vermisten is niets bekend. De hoop hen nog levend te vinden, Ia gering. Bekend is, dat in de gang waar de vijf opgesloten zaten, één mijnwerker door vallend gesteente om het leven is gekomen. De vjjf geredden »tjn (van links naar rechts) Josef Wollbrink (42), Franz Diorgo (21). Arthur Kostbar (46), Walter Scheme eb er fU) en Heine Bdttnas „Dwaasheid dat schoolhoofd ook onderwijzer is" UTRECHT (ANP) Zo spoedig mo- gelijk moet een einde komen aan de dwaasheid, dat een hoofd van een school ook nog volledig klasse-onderwij zer is. Aan zijn leidinggevende, organi satorische en pedagogisch-dicdactische functie komt het schoolhoofd niet toe. Er dienen afdoende maatregelen te komen om de taak van het hoofd van de school in verband niet zijn functieverandering te verlichten". Dit merkte zaterdag de heer A. A. van der Leer, voorzitter van de functie groep hoofden van scholen, aangesloten bij de Prot.-Chr Bond van Onderwij zend Personeel (PCBO), op in zijn ope ningswoord op de jaarvergadering van de groep, die in Utrecht is gehouden. De heer Van der Leer meende dat ieder uitstel om aan de dwaasheid een einde te maken, schade berokkent aan het onderwijs. Hij wees er op dat tot nu toe een hoofd van een school zijn vak al doende moet leren; van enige oplei ding is geen sprake. „Het is dringende noodzaak", aldus de heer Van der Leer, „dat er een speciale opleiding in het le ven wordt geroepen. De reeds gevestig de hoofden van scholen zullen dan voort durend moeten worden bijgeschoold. An- dera kunnen zij niet !n staat zijn leiding ie geven aan Ijet vernieuwingsproces, dat *wtab-4njiefe onderwijs vottvekvX WINSCHOTEN (ANP) Ondank, de 'bezweringen van de vakbondsleiders zü'n de 1800 strokartonarbeiders ln negen fa brieken in Oost-Groningen vanmorgen opnieuw voor 24 uur in staking gegaan. Evenals vorige week maandag ligt het werk volledig stil in de zes fabrieken te Oude Pekela, Stadskanaal. Nieuwesobans en Veendam. Aan de staMng wordt niet deelgeno men door de werknemers van de beide fabrieken Beukema en Co. te Hoogezand en de Eendracht te Appingedam. Ook de employees van de verder' van het cen trum van de strokartonindustrie gelegen fabrieken in Hoogkerk en Coevorden werken normaal. Vanmorgen zou bü hotel Sasker te Oude Pekela, waar hot actiecomité de hele nacht zitting heeft gehaad en waar vandaan vanaf één uur postenden zijn uitgezwermd naar de bo- brokken fabrieken, een »taking«verga-do ring worden gehouden Dr. Herzog uit partij gezet BREYTEN (AFP) De Zuid afrikaans* oud-minister dr. Albert Herzorg, leider van de uiterst rechtsen, ls uit de natio nale party gezet. Dese party heeft de macht tn handen. Dr. Herzog heeft met zijn medestan ders openlijk verzet gepleegd legen de politiek van premier John Vorster. Zij vinden dat de premier te liberaal «n in strijd met de Zuidafrikaaanee bélangsn optreedt Vooral op zijn toenadering tot de Afrikaanse buurlanden en het toe laten ven sportploegen met niet-blanke spelers is dr Herzog een zijn medestan-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7