NEDERLAND VERBETERT SKIPRESTATIE OP NEPBERG VAN STAAL EN NYLON Met kunst(sneeuw) en vliegwerk ROHAN ZEGT NIET SCHULDIG TE ZIJN Jongen rijdt met 100 km/u in op groep kinderen Kernbomvrij e duikbootbasis in China Functionaris van NDP gearresteerd Proces in Jeruzalem begonnen Compensatie voor weduwe dubbelspion Thieu: troepen N.-Vietnam ook terug NW blijft hameren op samenwerking DRIE DODEN EN VEERTIEN GEWONDEN Hernieuwde onlusten in Belfast MAANDAG 6 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Rijswijkse baan in Bergen heropgericht r verslaggevers) BERGEN Het Is de Neder- andse Skivereniging (5.500 léden) opeens heilige ernst geworden. Niet langer wil men lijdzaam toezien, hoe de jongens en de meisjes van Jan de Witt op de besneeuwde hellingen van Zwit- lerland en Oostenrijk als breke- poten ontmaskerd worden. Tot nog toe nam men aan, dat de drassige poldergrond te weinig jerspectieven bood voor 'n gave dalom of een duizelingwekkende Wedeldemonstratie. En men deed dan ook nauwelijks moeite om gooi te doen naar echte pres- iatles. Een tragisch gevolg was, dat elk lationaal skikampioenschap on afwendbaar een lachwekkende afgang werd voor de deelnemers, waarbij tijden uit de bus kwa- die zelfs een Zwitserse zui geling het schaamrood op de «men deed jagèn. Een begrij- jelijke zaak, vonden de officials, de Nederlanders, die aan de start verschenen, hadden im- hooguit zestien diepe knie buigingen en een vermetel nvaantje in een gehuurd gym- ïastieklokaal als basis voor hun )0gingen. Zij stapten vervolgens met bleke broze knieën in de Berglandexpress en kwamen eenmaal op de skipiste door gaans gelijk in ademnood. Een oplossing voor dit probleem Is gevonden door een aantal fa natieke skiliefhebbers in Noord- Holland, die met vereende krach ten op de kale, betonnen banken van het voormalig openlucht theater in het kunstenaarsdorp Bergen de grootste borstelbaan van Nederland (71 meter lang, 12 meter breed en een hoogtever schil van bijna 17 meter) tussen het vaderlandse struweel omhoog hebben getild. Deze nepberg van staal en nylon stond aanvanke lijk in het winkelcentrum In de Bogaard in Rijswijk, waar hij een kommervol bestaan leidde. De winkelende dames zagen er vanaf het begin nauwelijks een gipsen been in en de midden standers ter plaatse hadden volop andere mogelijkheden om onder uit te gaan. Na enkele maanden verhuisde het gevaarte naar Leidschendam, waar het kaal en leeg boven de langzaam snevende skelterbaan uittorende. Volgens het principe dat driemaal scheepsrecht is, legde de skiclub „II Primo" in Bergen dit jaar voor het ronde bedrag van één ton beslag op de inmiddels tot bruin verkleurde nylonbuit, die' vergroot en ge moderniseerd verankerd werd op een majesteitelijk stuk na tuurschoon aan de rand van Ber gen. Uit Oostenrijk kwam de skileraar Moser, die sinds vorige week met verbijsterend elan de stijve gewrichten der Nederlan ders soepel maakt voor het ko mend wintersportavontuur. Moser was gisteren ook een van de juryleden, die moest oordelen over het talent van de zestig jongeren tussen 8 en 13 jaar, die zich op de Bergense borstelbaan op de hoogte brachten van hun landse Skivereniging mogelijkheden en mankementen. Oostenrijkse Nauders, waar op Zij wisten tevoren wat de zoete 2 en 3 januari de open Neder- beloning was: de twintig besten landse jeugdkampioenschappen mogen op kosten van de Neder- skiën worden gehouden. Tevoren Om het moreel van de Nederlandse wedstrijdskiërs wat op te vijzelen is de oude borstelbaan, die in de afgelopen jaren een tobberig leven leidde in Rijswijk en Leidschendam, voor de derde maal en naar de initiatiefnemers vurig hopen definitief verrezen op een unieke plek aan de rand van het Noordhollandse kunstenaarsdorp Bergen. De jeugd kon daar gisteren reeds onder de ver trouwde vleugels vam, de Neder landse Skivereniging va.n pro- zullen zij nog tijdens vijf stoom cursussen in Bergen dooi Moser worden voorbereid op dit uur van de witte waarheid. De officials van de Nederlandse Skivereniging, die deze massale talentenjacht voor de tweede keer organiseerden, waren giste ren zichtbaar tevreden over de resultaten. Niet alleen omdat er bijna de helft meer deelnemers hun talent op de lange lat hadden geschreven dan werd verwacht, maar ook omdat er onvermoed ialent over de nylonstoppels naar beneden zeilde. De 10-jai*ige Piet-Jan Drommel uit Zandvoort wist zelfs de il lusie te wekken, dat hij zijn spectaculaire draai vond in ori ginele paksneeuw. Wedstrijd- coach L. Lochtenbergh zei over hem na afloop: „Wat hij op deze baan presteerde was ronduit formidabel. Voor mij is het te vens een bewijs, dat wij met deze aanpak een hoop talent, dat anders verloren zou gaan, een kans geven. De kwaliteit van de deelnemers heeft ons ver rast en met name de uitschieters als Drommel geven alle hoop voor de toekomst." De Nederlandse Skivereniging heeft inmiddels ook besloten om door middel van een gloednieuwe test de conditie van alle andere Nederlandse wedstrijdskiërs te verhogen. Zij moeten zich in de komende maanden twee keer on derwerpen aan een serie van zeven tests, waarbij onder meer het uithoudingsvermogen, de kracht, de beweeglijkheid en het evenwicht wordt gecontroleerd, Na een bepaalde periode, waarin men thuis de oefeningen regel matig heeft gemaakt, worden de resultaten vergeleken met de eerste test.. „Op die manier", al dus Lochtenbergh, „proberen wij onze wedsti'ijdskiërs de aan sluiting te geven bij de inter nationale top. Het blijft natuur lijk een geweldige handicap, dat wij de bergen niet voor de deur hebben, maar met verantwoorde hulpmiddelen als de borstelbaan en de conditietraining hopen wij toch betere resultaten te berei ken dan tot nog toe voor moge lijk werd gehouden." Sprong Om te bewijzen wat straks mo gelijk zal zijn, sprong Moser gisteren vast stralend met zijn ski's over drie bestuursleden van de Nederlandse Skivereniging, die zich welgedaan en goed door regen halverwege de borstelbaan op het nylon hadden neergevleid. Na afloop van deze supersnelle demonstratie bekende een der bestuursleden hijgend, dat de klim' naar boven voorlopig de maximumprestatie was die van hem verlangd kon worden. Met de afgang daarentegen had hij merkwaardig weinig moei lijkheden gehad. HONGKONG (AP) Van vluchtelin gen uit de Zuidchinese provincie Kwan- toeng en van andere zijden is in Hong kong vernomen dat de Chinezen in een berg een grote duikbootbasis gehakt heb ben, en op de top van de berg een vlieg veld voor 100 straaljagers hebben aange- i legd. De basis zou volgens de aanleggers een aanval met kernbommen kunnen doorstaan. De plaats van de basis is dichtbij de stad Sjang Sjaa in het district Tai San in Kwantoeng. vier naast elkaar geilegen bergen is in elk een tunnel geboord, waardoor de oppervlakte varende duikboten uit de oceaan in bassins kunnen komen, sder zeker zes of zeven en misschien wel tien onderzeeboten zouden kunnen herbergen. Naast de ondergrondse basis in zee een haven voor ongeveer veertig onderzeeërs aangelegd. Van de vier bergen zijn de toppen ge deeltelijk opgeblazen om de ruimte tussen de pieken op te vullen voor de aanleg :en basis waar 100 straaljagers kun nen worden gestationeerd. In de gedeel ten van de pieken die gespaard zijn, is ruimte uitgehouwen voor hangars, per soneels- en operatieverblijven, radar en luchtafweergeschut. (Van onze correspondent) KASSEL Een functionaris van de uiterst rechtse Duitse nationaal-demo- cratische partij, is gearresteerd, omdat hij ervan verdacht wordt de schoten af gevuurd te hebben, die twee jongeman nen hebben verwond die in Kassei op. 16 september demonstreerden tegen de par tijvoorzitter Von Thadden. De gearresteerde man, de 39-jarige Claus Kolley, was Von Thaddens per soonlijke lijfwacht gedurende de verkie zingscampagne en verantwoordelijk voor de NPD's „ordedienst". Hij werd gisteren gearresteerd bij de Oostenrijk se grens, toen hij terugkeerde naar West- Duitsland van een zakenreis. De schoten werden afgevuurd, toen Von Thadden, achtervolgd door een groep demonstranten, zijn toevlucht zocht ip het huis van een partijlid. Na de scho ten rende de aanvaller dit huis binnen ontsnapte door een achterdeur. Prins Bernhard bij inwijding Aviodome SCHIPHOL (ANP). Als erevoorzit- r van het stichtingsbestuur van het nationaal Luchtvaartmuseum heeft prins Bemhard zaterdag op een bijeenkomst in de gloednieuwe conferentiezaal van de koepelvormige Aviodome op Schiphol de documenten in ontvangst genomen, waar op de bijdragen vermeld staan, die de bouw van de nieuwe behuizing van het um mogelijk hebben gemaakt, betrof een rijkssubsidie van 1 miljoen gulden, een Fokkerbij drage van kwart miljoen, een KLM-bijdrage va half miljoen en een som van ruim 566.000 gulden, die door vrienden en relaties van Fokker, de KLM en Luchthaven Schiphol ter gelegenheid van het halve eeuwfeest n daartoe speciaal Ingesteld jubile umfonds was gestorft. Het inrichten nuseum in de koepel zal nog vele maanden duren, aangezien het zal den uitgebreid met vele nieuwe techni- 'che snufjes van de moderne luchtvaart. Brand El Aksamoskee JERUZALEM (DPA-AFP-Reutcr) In Jeruzalem is vanochtend het proces be gonnen tegen de 28-jarige Australische schaapherder Denis Michael Rohan die ervan wordt beschuldigd in augustus van dit jaar de brand in de El Aksamoskee te hebben gesticht. Rohan die geboeid achter een twee meter hoge kogelvrije wand plaats nam, verklaarde zich „niet schuldig" in de zin van de tenlaste legging. President Henry Baker opende het proces formeel met het voorlezen van de uit vier punten bestaande tenlastelegging. Daarin wordt Rohan van brandstichting en schending van een heilige plaats be- SAIGON (Reuter) De Amerikaanse regering heeft de echtgenote van de Zuidvietnamees, dia als dubbelspion door de „groene baretten", een speciaal onder deel van de Amerikaanse strijdkrachten, zou zijn gelikwideerd, een financiële schadevergoeding toegekend. Mevrouw Pham Kim Lienn, echtgenote van Thai Khac Tsjuyen, heeft in wederzijds over leg een ..vermistentoelage" van 763-800 piasters, ongeveer 23.000,aanvaard. schuldigd. Daarna verklaarde de Austra liër tot ieders verrassing „niet schuldig" De zaal waarin het proces wordt ge voerd biedt plaats aan 400 belangstel lenden. Tweehonderd plaatsen hiérvan zijn geresrveerd voor de pers. Buiten het gebouw houdt bereden po litie de wacht en allen die het gebouw binnen willen worden gefouilleerd, de da mes door vrouwelijke militairen. De glazen kooi waarin de beschuldigde met twee politiemannen plaats nam, is gemaakt uit de onderdelen van de kooi waarin destijds Adolf Eichmann heeft gezeten, die ter dood werd veroordeeld wegens zijn aandeel in de jodenmoord in Hitler-Duitsland. Bij zijn arrestatie in augustus had Rohan bekend de brand in de El-Aksa moskee te hebben gesticht. Als hu schul dig wordt bevonden kan hij wegens brandstichting tot vijftien jaar gevange nisstraf worden veroordeeld op elk der twee ten laste gelegde punten. We gens heiligschennis kan hem voor de twee andere punten elk zeven jaar wor den opgelegd. Mevr. Onassis vloert fotograaf NEW YORK (AFP) Toen Jackie Onassis gistermiddag een bios coop in het hart van New York verliet, stortte zij zich woedend op een fotograaf van de New-Yorkse „Daily News" die zij vervolgens met een judobeweging vloerde. Desondanks is de eerste editie van de „Daily News uitgekomen met twee fo to's van mevrouw Onassis op de voor pagina. Een foto waarin zij een leren minirok draagt, een jumper en een hoofddoek die haar woedende gelaatsuit drukking niet verbergt De antïere foto laat mevrouw Onassis zien, lopend langs de neergelegde fotograaf temidden van diens uitrusting. Twee andere fotogra fen ter plaatse hadden het werk van hun collega overgenomen. Politieagenten met getrokken pistolen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag ln het Vondelpark te Am sterdam gezocht naar een gevaarlijke misdadiger, die uit het huis van be waring was ontsnapt. Zoals wij zaterdag reeds hebben gemeld, heeft de grootscheepse opsporingsactie geen succes opgeleverd. De 45-jarige mis dadiger (inzet) wordt verdacht van de moord op de onderwereldfiguur „Dikke Hannus" en is in april van dit jaar veroordeeld tot zeventien Jaar gevangenisstraf wegens moord op de oaféhoudster „Tante Betje". SAIGON (AP) President Thieu van Zuid-Vietnam heeft bij de opening van het Zuidvietnamese parlement verklaard dat de Amerikaanse troepen niet voile- dig uit het zuiden kunnen worden terug getrokken, zolang „de aggressors uit bet noorden zich op het grondgebied van d< republiek beviuden". Hij gaf ook te kennen dat de troe pen van de Verenigde Staten en Zuid- vietnams andere bondgenoten beter in Vietnam kunnen blijven tot de dreiging van aggressie in Zuidoosl-Azië verdwe nen is. In de officiële Engelse vertaling van zijn redevoering zei Thieu dat Zuid- Vietnam bereid is volgend jaar het gros van de Amerikaanse troepen in het land te vervangen. Voorop moest echter staan dat het land niet In tische handen viel. Nat. wedstrijden Rode-Kruiskorps SOESTERBERG (ANP). In aanwe zigheid van onder meer prinses Margriet, lid van het dagelijks bestuur van hel Nederlndase Rode Kruiis, hebben za terdag in Soesterberg de nationale wed strijden van het Rode-Kruiskorps plaats gevonden. Hieraan werd deelgenomen door 12 helpsters- en 12 helpersploegen, alsmede de kampioen van vorig jaar en de winnaars en winnaressen van de pro vinciale voorwedstrijden. Bekerwinnares bij de helpsters werd het team van Mid- delharnis. Bij de helpers werd de ploeg van Groningen CUBAAN MET MIG NAAR VS GEVLUCHT WASHINGTON (Reuter) Een sstraaljager van het type Mig-17 vai Cubaanse luchtmacht is gisteren op basis van de Amerikaanse luchtmacht in Florida geland. De Cubaanse piloot van het toestel van Russische makelij heeft asiel i< VS gevraagd en gekregen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Defen- bekendgemaakt. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Tsjechoslowaakse ambassade Washington verzocht, Havanna mede te delen, dat de Mig beschikbaar gesteld zal worden voor terugkeer naar Cuba. (De Tsjechoslowaakse regering behar tigt de belangen van Cuba in de VS). (Van i verslaggevers) AMSTERDAM Het NVV heeft op haar congres in Amsterdam nog een! herhaald, dat het niet aan haar zal lig gen, als het tot nauwere samenwerkings vormen ln de Nederlandse vakbeweging komt. Er werd een voorstel aanv dat een sterkere concentratie binnen het NVV en een doepgaand beraad over eer grotere doelmatigheid en slagvaardig heid van de vakbeweging door samen werkingsvormen te verruimen, beoogt. De grafische bond binnen het NVV maakte een kanttekening: „unifacatie' is niet alleen zaligmakend", aldus de woordvoerder van deze naar handhaving van zelfstandigheid neigende grafische bond. Het NVV wil dat de .regering snel mogelijk bij de Kamer met voorstel len moet komen over een eigentijdshuur recht. Het NVV-congres is van oordeel, dat het huurrecht in het burgerlijk wet boek moet worden geregeld. Het NW- congres acht spoed gewenst in verband met het snelle tempo, waarin de huur- liberalisatie zich voltrekt. (Va n >spondent Lucas Kleyn) PARIJS. Jean Marchal is een jongen m 18 jaar met donkere en onheilspel lende ogen diep in de kassen. Zaterdag morgen om kwart voor acht kwam hij uit de gevangenis van Sarreguemines in het departement van de Moezel. Een cel straf van drie maanden had hem er niet beter op gemaakt. Nauwelijks in vryheid of hij stal een auto, ging er zonder rijbe wijs in zitten en gaf gas, ofschoon hij door de dikke mist zo goed als geen hand ior ogen kon zien. Bij Hambach in hetzelfde departement reed hij op een groep schoolkinderen in, die op het trottoir op de schoolbus ston den te wachten. De ravage, die hl] onder de kinderen aanrichtte was verschrikke lijk: drié doden en veertien ernstig ge wonden. Getuigen, die het ongeluk van nabij hebben gezien, vertelden, dat ongeveer dertig kinderen in de leeftijd van 11 tot 15 jaar op het trottoir de komst van de schoolbus stonden af te wachten. Door de mist kwam in zeer snelle vaart een auto aanrijden, bestuurd door de jongen van 18 jaar. Voetgangers probeerden de kinderen nog in veiligheid te brengen, maar daar was het al te laat voor. Drie jongens van 12 jaar werden op slag ge dood. Veertien kinderen lagen op straat met inwendige bloedingen, hersenschud dingen en schedelfracturen. Vier ambu lances brachten hen naar het ziekenhuis. Omdat 't signalement van de 18-jarige goed bekend was, kon hij een paar uur later worden gearresteerd. Toen hij hoorde wat er gebeurd was, toonde hij geen spoor van berouw. Op zijn derde jaar werd hij door zijn ouders in de steek gelaten en sedertdien door een tante opgevoed. Op het ogenblik van de ramp reed hij met een snelheid van 100 tan door het dorp. In Finland heeft een soldaat, Bernt Johan Fdrling, traamgasschivim ont wikkeld, dat gebruikt kan worden bij rellen en opstootjes. Deze schuïm- bairrioaden blijven tien tot zestien uur intact en zijn slechts te door kruisen met speciale uitrusting- Bovendien scheidt het schuim een kleur af, die demonstranten nog dagenlang herkenbaar maakt. Grey nog steeds in legatie TOKIO (AP) Functionarissen van de Britse legatie in Peking hebben mee gedeeld dat de Britse journalist Anthony Grey zich nog steeds in een diplomatieke vertegenwoordiging bevindt na zaterdag te zijn vrijgelaten. Grey had zesentwintig maanden huisarrest opgelegd gekregen van de Chinese autoriteiten. Meegedeeld werd dat Grey er redelijk goed uitziet- De 31-jarige correspondent van Reuter will „zo spoedig mogelijk" uit China naar Engeland vertrekken. LONDEN (AFP) In de Noordierse hoofdstad Belfast is het zaterdagavond weer onrustig geweest. Na incidenten tussen een groep katholieke jongeren en Britse soldaten by de Albertbrug in de havenwijk, kwam het na middernacht tot gevechten tussen de politie en twee honderd protestantse betogers, in de oos telijke wijken van de stad. De politie gebruikte traangas terwijl zij met stenen en flessen werd bekogeld. De betogers verzamelden zich daarna in de Ravenhillstraat, in de nabijheid van de nieuwe kerk van predikant Ian Paisley, waarop de politie weer optrad en de straten schoon veegde. In het oosten van de stad, bij Wood stock Road, kwam het tot gevechten tus sen jonge protestanten en Britse mili tairen. Tegen één uur in de nacht ver zocht predikant Paisley de betogers naar huis te gaan. Twee Britse soldaten zijn door flessen en stenen gewond, 'n derde is gewond door een kogel. Een 30-jarige betoger is aangehouden en aan de poli tie overgedragen. Bij trambotsing in Amsterdam 28 gewonden (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. By een trambotsing op de hoek van de Ceintuurbaan en de Van Wouwstraat in Amsterdam zijn zaterdag tegen het middaguur 28 perso nen gewond geraakt, van wie één ernstig. Een tram van lijn 4, die uit de richting Amsterdam-Zuid kwarp, sloeg door een verkeerde wisselstand op het kruispunt linksaf op het moment dat een andere tram van dezelfde lijn, uit de binnenstad komend, op het kruispunt rechtdoor reed. Beide trams kwamen frontaal met elkaar in botsing. De wagens werden aan de voorzijde zwaar beschadigd en moesten door kraanwagens van het gemeentelijk vervoeihedrijf worden weggesleept. De trampassagier met zware verwondingen werd in het ziekenhuis opgenomen, de andere gewonden werden na behandeling naar huis gestuurd. De schuld van het ongeluk ligt volgens de directie van het vervoerbedrijf bij de bestuurder van het tramstel, dat in de richting van het centrum reed. De wissel op het kruispunt, die naar links stond, had zoals gebruikelijk gecorrigeerd moe ten worden. Die handeling werd echter niet verricht. In Theater in de Steeg, Westeinde 165, Den Haag, wordt morgen een avond voor houders van het culturele jeugd- paspoort gehouden. Voornaamste gast is Nieuwe Komedie-acteur Jan van Rasteren, die iets zal vertellen over to neel, toneelspelen, voorbereidingen tot een toneelstuk en over wat er nog komt kijken bij een voorstelling door een beroepsgezelschap. Da Russische partijleider Leonid Brezjnev is in OosA-Berlijn aangekomen waar hij de mering bijwoont van de trwintigste verjaardag van de DDR. Brezjnev tezamen met Walter Ulbricht_ Rechts de Poolse partijleider Goniulka. Tussen Brezjnev zn Ulbriohit op de achtergrond de Ts&cho-Sloivaakse pwrttjleMer Hu.sak

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5