PÊD antenne VPRO nodigt dichters uit voor debutantentoernooi Belangrijk nieuws van de Postgiro de gegarandeerde girobetaalkaart wordt de makkelijkste manier van betalen POSTCHEQUE- EN GIRODIENST PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 6 OKTOBER 1969 isi&ttadvsAav) postgiro garantie tot TOO gulden betaalkaart STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 J J* p ,«rek ZfL* 'r/ttu fórkoojf vtt<yü& gegeven» nu ^«op*» de nieuwe girobetaalkaart de giropas De ontwikkeling van de laatste jaren wijst er duidelijk op: betalen met kontant geld wordt steeds minder gebruikelijk. En dat niet alleen omdat veel kontant geld in huis of in de portemonnaie hebben riskant kan zijn. Maar ook omdat giraal betalen m het gebruik nog een paar andere voordelen biedt. (Minder rompslomp, handige dagafschriften, automatische overschrijving etc.) Nieuwe service aan rekeninghouders Partikuliere rekeninghouders van de Postgiro die bewezen hebben een juist gebruik van hun postrekening te maken kunnen binnenkort de beschikking krijgen over zogenaamde girobetaalkaarten. Dit betekent voor hen een nieuwe, veilige manier van betalen zonder kontant geld. Bij de girobetaalkaarten hoort namelijk een op naam gestelde giropas. Overal waar deze giropas naast de girobetaalkaart wordt getoond, is men er zeker van dat de betaling veilig kan worden geaccepteerd. Gegarandeerd tot f100, Elke girobetaalkaart worctt door de Postgiro gegarandeerd tot een bedrag van maximaal f 100,-. leder bedrijf, of dit nu een warenhuis, een restaurant, een vervoersonderneming, de bakker of de kruidenier is, zal de girobetaal kaart zonder enig bezwaar kunnen accepteren omdat men er zeker van is, dat het bedrag inderdaad wordt ontvangen. Bijna iedere leverancier is rekeninghouder Een extra voordeel voor de leverancier is ook, dat hij rekeninghouder is bij dezelfde instelling als de betaler. Hij hoeft dus niet te inkasseren via allerlei kanalen, maar eenvoudig met één kleine handeling: het opzenden van de girobetaalkaarten naar het girokantoor. Zonder onnodig uitstel heeft hij dan binnen enkele dagen het geld op zijn rekening. 20 girobetaalkaarten per zending Als u behoort tot de daartoe In aanmerking komende rekeninghouders ontvangt u 20 girobetaalkaarten en een giropas. Als u 18 kaarten gebruikt1 hebt ontvangt u automatisch 20 nieuwe. U kunt dus nooit plotseling zonder girobetaalkaarten zitten. Voor u zijn aan girobetaalkaarten en giropas geen kosten verbonden. Extra giropas voor echtgenote Om het voor echtparen mogelijk te maken, dat zowel man als vrouw (of ander familielid) afzonderlijk gebruik kunnen maken van de girobetaalkaarten, kan desgewenst ook een giropas voor de echtgenote (en andere gemachtigden) worden verstrekt Betalen met de normale blauwe overschrijvingskaart Tot nu toe was het in bepaalde gevallen reeds mogelijk de gewone blauwe overschrijvingskaart te gebruiken in plaats van kontant geld. De introduktie van de girobetaalkaart sluit deze veel toegepaste wijze, van betaling niet uit. De blauwe overschrijvingskaart kan in overleg met uw winkelier dan ook als betaalmiddel gebruikt blijven. Echter zonder dq f ,100.-- garantie. De kascheques blijven ook gehandhaafd, omdat de girobetaalkaart niet voor het opnemen van kontant geld wordt gebruikt. Hoe men de nieuwe girobetaalkaarten krijgt Elke voor girobetaalkaarten in aanmerking komende postrekeninghouder ontvangt bericht van de Postgiro. Met de verzending van de aanvraag- kaarten wordt een dezer dagen begonnen. De aanschrijving moet in etappes gebeuren, verdeeld over het laatste kwartaal 1969 en het eerste kwartaal 1970, omdat anders stagnatie in de behandeling van de aanvragen kan optreden. van en voor ons allemaal Solidaire priesters zullen synode niet verstoren ROME (KNP) De „solidaire pries ters", die in Rome in het seminarie van de Waldenser gemeente van 10 tot 16 oktober bijeenkomen hebben gisteren in Rome een communiqué uitgegeven. Hierin stellen zij vast, dat zij niet naar Rome gekomen zijn om de bisschoppen synode aan te vallen of te verstoren: veeleer willen zij deze steunen in het verwezenlijken van de collegialiteit bin nen de Kerk. Paris Paulus heeft nu achttien van de negentien extra-leden van de bisschop pensynode van 11 oktober aangewezen. "Volgens het reglement mag hij er negen tien aanwijzen, vijftien procent van het totaal van 129. De laatstbenoemde is de vice-voor- xïfcber van de Italiaanse bisschoppen conferentie de aartsbisschop Nioodemo van Bari. Israël weigert uitwisseling passagiers JERUZALEM (AP) Israël heeft za terdag een Syrisch voorstel om de twee Israëlische passagiers die nog in Damas cus worden vastgehouden na het kapen van een vliegtuig van de Trans World Airlines tegen twee neergeschoten Sy rische piloten te ruilen, sonder meer af- Gideon Rafaël, directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken, heeft verklaard dat Israël „op geen enkele wijze zal ingaan op deze ioort chantage". „De Syrische piloten worden vastge houden als krijgsgevangenen terwijl de Israëliërs onschuldige passagiers zijn die in een chantageconplot in gijzeling wor den gehouden", aldus RafaëL Vanavond op televisie: „Alleen op weg" Het werk van de Franss schrijver Hec tor Malot is vrijwel geheel vergeten. Alleen zijn kinderboek „Saus familie" („Alleen op de wereld") werd bijzon der populair. Veel minder bekend werd „En familie" („Alleen op weg"). Van dit boek van Malot werd een televl- sicfeuilleton gemaakt in zestien afleve ringen. dat de NCRV op evenzoveel maandagavonden gaat uitzenden. Was een jongetje (Rémi) de hoofdper soon in Sans familie, in „En familie" maakt men kennis met een meisje (Perrine). In de eerste aflevering reist Perrine met haar moeder en. de ezel Palikare die hun armoedige woonwa gen trekt door het land. Haar moeder is echter zo ziek dat verder reizen nauwelijks mogelijk is. Daarom huren ze een hutje in het kamp Guillot. Om de huur te kunnen betalen moet de woonwagen verkocht worden. Enige tijd later verhuist Palikare naar een andere baas en kort daarna sterft ook moeder. (Nederland I 19.16—19.30) NEDERLAND I NOS •18.50 uurt Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal NCRV 19.07 unri De scheepsjongerfs van Bontekoe 19.16 uur: Alleen op weg 19.30 uur: Tweekamp, quiz NOS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Hier en nu 20.45 uur: •21.25 uur: Mijne heren gerechte 22.40 uur: Koorzang NOS 22.45 uur: Journaal 22.50 uur: Teleac NEDERLAND II NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala VARA 19.30 uur: Opmaat, muziek Journaal VARA 20.20 uur: Coronation Street 20.45 uur: Achter het nieuws 21.10 uur: Indisch ABC, documentaire 22.00 uur: Ironside NOS 22:50 uur: Journaal Televisie morgen NEDERLAND I NOT/NOS 10.45 uur: Schooltelevisie De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma'! RADIO gen. 22.30 Liederen. 22.50 Harpmuziek (23.00- 23.10 Nieuws): 23.10 Avonddecor: gavarieer- de muziek. 23.40 Nieuws. 23.45-0.30 Uitzen ding voor de zeelieden. PROGRAMMA DINSDAG 7 OKTOBER HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte HILVERSUM I (402 m) 18.00 Nieuws. AVRO: 18.11 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Eine Nacht in Venedig: operette van Strauss, uitgevoerd door Promenade Orkest, Radio Koor en solisten. 18.30 Nieuws. RVU: 19.35 Nieuwe wetenschappelijke gegevens inzake de aarde. Spr: Drs. F. W. B. van Eysinga. NOS: 20.05 Komt u maar: gesprekken over actuele zaken en lichte muziek. Bond Zonder Naam: 22.20 Vier jaar bijstandswet, lezing. NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.55 Stereo: Jazz in actie. 23.55-24.00 Nieuws. grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmu ziek. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Morgen wijding. NOS: fl.OO Uitgebreide reportage of herhaling NOS-programma. 9.35 Waterstan den. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Re naissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuter- ters. RVU: 11.02 Balletevenementen. Spr: N. Sickens de Wal. AVRO: 11.32 Rondom 12: programma voor de vrouw. (11.55-Beursbe- richten). Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitzen ding voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toppers HILVERSUM II (298 m) 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht Instrumentaal sextet. 18.19 Uitzending van de Politieke Partij Ra- dikalen. 18.29 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Muziek en dienst. 19.45 Stereo: Metropole orkest en zangsoUste. 20.10 Stereo: Licht vocaal ensemble. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Ludwig van Beethoven, geboren in 1770. klankbeeld. 21.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Feest op Paron: reportage van de feestelijk heden t.g.v. het vierde lustrum van de chris telijke schoolgemeenschap te Paron (Frank van toen (gr). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal. NOS: 13.30 Spiegel van Belgte: Muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.00 Stereo: Klein Chanson. 14.30 Jazz uit het historisch archief. AVRO: 15.00 Nederlandse Compo nistenportretten (I.). 16.00 Nieuws. 16.03 In leiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 16.20 Trompet en kerkorgel: moderne muziek 16.45 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.15 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte grammofoonmuziek met nieuws en actualiteiten. 8.00 Nieuws. rijk). 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Voorrang: artistiek voorkeurprogram ma. 23.30 Stereo: Nederlands Koperkwintet: moderne muziek. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL <240 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek (12.08-12.15 Landbouw- 8.U Stereo: Gewijde muziek (gr). 8.30 Nws 8.32 Voor de vrouw. 9.35 Schoolradio. 10.00 Dood en sterven in de Bijbel, lezing. 10.15 Stereo: Italiaanse operafragmenten. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: operettefragmenten (gr). 11.15 Voor de zieken. 11.55 Mededelin kroniek. 12.40—12.48 Weerbericht, medede lingen en SOS-berichten voor de schippers). 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, mededelingen dagklapper en SOS-berichten voor de schippere.^l3.M Tafel- gen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevari eerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar.) 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolra- (15.00-15.03 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Programma voor de zinè.1 U6°00 Nieuws.) Spr.: H. Hablbe. 17.10 Voor de kinderen. zieken. 17.00 Nieuws, weerbericht en medede lingen. 17.03 Jazzpianisten. 18.00 Nieuws. 18 03 Hitension: popmuziek. 18.28 Paarde- HILVERSUM m (240 m en FM-kanalen) VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. <10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 E«m sportuitslagen. 18.30 Protestants godsdiensti ge uitzending. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Grammofoonmuziek. 19.00 Nteuws.^we*r- opvallend vrolijk gevarieerde visite. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: licht platenprogramma. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nws. 15 03 Drie-draai: licht platenprogramma. muziek. 20.00 Opera-kroniek. 22.00 Nieuws, berichten, cultureel nieuws en Loterij-uitsla 16Ï00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: licht platenpro gramma. (17.00-17.02 Nieuws.). Tweekamp Richard v. Helvoirt Pel overleden (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De vooral in de Hil- versumse televisiewereld bijzonder ge waardeerde grimeur Richard Frans van Helvoirt Pel is te Amsterdam op 46-jarige leeftijd plotseling overleden. De heer Van Helvoirt Pel, die in dienst was van de firma Michels in de hoofd stad, heeft sinds 1954 talloze promi nente acteurs(trices) en bekende per soonlijkheden onder rijn vaardige en artistieke handen gehad om hun uiter lijk aan te passen aan de eisen van de scherp registrerende t.v.-camera's. Menigmaal was Richard zelf ook be reid om een kleine rol te spelen in de cast van grote t.v -producties. Hij was het die Wim Sonneveld en Leen Jonge- waard wist om te toveren in de be faamde serie van Annie M. G. Schmidt: „Ja zuster, nee zuster". Het RRO-prograinma werd zaterdag nagenoeg geheel in beslag genomen door de show van Wim Sonneveld. die met Ina van Faassen als „gelijkwaar dige ondergeschikte" het tot een 650 theatervoorstellingen bracht. We kre gen een theaterreportage te zien, de enige mogelijkheid om zo'n show recht Ons viel daarbij op dat theatertiming iets ander is dan t.v.-timing. Sommige nummers hadden doodgewoon te wei nig snelheid, misten het flitsende dat precies dezelfde scènes in het theater niet ontbeerden. Afgezien daarvan was het voor ons toch een zalige kijkavond. Omdat hier toptalent aantrad om ons Zo'n zaterdagavond zonder Brand- puntse Noden van de Wereld: voor één dag in de week toch wel een fqne aan gelegenheid! Mogen die noden ons, evenals Frans Halsema, te recht „zo moe" maken op de andere dagen van de week. Al zal het onmogelijk zijn, voor KRO zowel als concurrenten, om voor 52 zaterdagavonden een avond vullend programma van dit kaliber te brengen. Helaas! De KRO zat toch al goed 's Middags werd een seizoenbegin ge maakt van Oebele, het aardigste t.v.- jeugdprogramma momenteel (Edison- winnaar bovendien) en in de voor avond was er een geslaagde documen taire van A. Gols over de Wadden eilanden, die nu eens niet uitsluitend via VVV-ogen bekeken werden. Zondag ging de geldverslindende NOS- serie Floris van start. Van ons krijgt die eerste aflevering een „ruim vol doende". Alles wat de jeugd van een dergelijke serie vraagt was aanwezig: spanning, lekker vechtwerk en de te genstelling heldenschurken. Er werd goed geacteerd, voortreffelijk gestunt en de historische onwaarschijnlijkhe den kamermeisjeswerk dat verricht werd door een tot de tanden bewa pende krijger) kwamen beperkt voor. De VARA startte gisteren de serie „Weg van elkaar een reeks liefdes geschiedenissen. Die eerste aflevering Zeg dat je er spijt van hebt was een overgeeompliceerd stukje liefde haatverhouding tussen twee mensen. Het paar werd gespeeld door bekwame Bram v. d. Vlugt en door -Jeanneke Stam, een welgebouwde jongedame die niet zo goed acteerde en die nog een aantal spraaklessen nodig leek te heb ben voor zij als t.v.-actrice kar» van slagen maakt. Interessant was het balletprogramma dat de VARA bood, omdat het gelijke lijk de overleefdheid van het „klae- sieke ballet" aantoonde als de ontoe reikendheid van niuwe dansvormen. Regisseur Joes. Odufré verdient overi gens een pluim voor de wijze waarop hij de ruimtelijkheid van de moderne dans gestalte gaf. Van Romeo and Juliet '70 zagen we alleen het tweede deel. Het Is een t.v.- genre dat ons niet ligt. Maker Machael Pfleghar, de Duitse duivelskunstenaar, liet een groot aantal celebriteiten hun mening geven over liefde, leven en ge luk. De antwoorden waren nauwelijks belangwekkend. Het programma, het deel althans dat wij ervan zagen, kon ons geen seconde boeien. „Mijne heren van de gerechte" Vanavond brengt de NCRV ln kleur de eer-te aflevering van een serie van drie op het scherm onder de titel „Mijne heren van de gerechte". Deze drie tele visiespelen werden geschreven door de auteur Maurits Wertheim. die begin van dit jaar overleed. Men maakt in deze spelen kennis met de politie, toen nog schout en schepenen, in het Am sterdam van de zogeheten „Gouden Wertheim heeft zich bij het schrijven van deze stukken zeer moeten beper ken. Immers de „held", de speurder, had niet de beschikking over de huidi ge hulpmiddelen. Hij moest voorname lijk afgaan op zijn zintuigen, zijn ge zond verstand en zijn mensenkennis. Het element van spanning moet daar om ook uit een andere sector komen dan bij de huidige detectives. Wertheim heeft dit gevonden in de figuren: de schout die dikwijls wordt gekweld door het conflict tussen zijn menselijk heid en zijn gevoel voor recht; de on derschout, zeer ijverig en ambitieus; de dienaar Lambert, een en al nederig heid met niettemin een groot gevoel voor trouw, eerlijkheid en barmhartig heid, en de verklikker Jan Bont, om slechts enkele figuren te noemen. De eerste aflevering kreeg de titel „Gij zult niet.Deze serie alle afle veringen zijn overigens afgeronde ver halen wordt voortgezet op 20 okto ber en 3 november, eveneens via Ne derland 1. (Nederland I 21.25—22.40) 59 „Tweekamp", de NCRV-quiz tussen studententeams van de universiteiten en hogescholen In Nederland, gaat van avond het laatste seizoen in. Eerst een maal per twee weken en na 1 januari iedere week. Twaalf team* zullen in achttien wedstrijden uitmaken wie het in de finale mogen opnemen tegen het team van de katholieke hogeschool uit Tilburg, dat reeds tweemaal winnaar werd. De opzet verandert slechts op één, overigens niet onbelangrijk on derdeel: iedere onjuist beantwoorde start vraag brengt dit seizoen een ver lies ran vijf punten. Het eerste pro gramma brengt de teams van de rijks universiteit te Utrecht en de vrije uni versiteit te Amsterdam tegenover el kaar. Quizmaster is ook n« wee» Klok Stokhuyzen. (Nederland I 90.0C| RICK STOKHtTYMW (Vow once omroepcorrespondent) „Beginnen" I* de titel van een directe televisie-uitzending die de VPRO op 18 december verzorgt van een debutanten- toernooi voor dichters, dat z(j in samenwerking met de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde organiseert. Dichters dat zijn: vinders, zondagsschrijvers, copywriters en beroepsauteurs van teksten, gedichten, liedjes, songs, chansons, gebruiksteksten, enzovoorts, enzovoorts worden uitgenodigd om vóór 1 november werk in t® zenden, dat nog niet op de gebruikelijke wijze werd gepubliceerd, naar VPRO, postbus 11, Hilversum. Enige voorwaarde voor deelname is, dat de Inzenden nog niet eerder publiceerden. Een jury, be- *aand® utt BeOa Varna* Gen* Borg**. K«m Fens Huub Oosterhuis (namens de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde) en Wim Noordhoek en Hans Keiler (namens de VPRO) zal teksten uitkiezen van tien inzenders om deze in overleg met de auteurs in het televisieprogramma van 18 december te presenteren. Om deze presentatie zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen, wordt aan de inzendei's verzocht hun teksten te voorzien van instructies ten aanzien van de uitvoering ervan. De jury gaat ervan uit, dat de uitgekozen teksten door de auteurs tijdens de uitzending zullen worden gelezen, maar er zijn ook andere mogelijkheden, zoals laten lezen door een acteur, uitvoeren van muziek, enz. Direct na de uitzending van 18 december zullen de gekozen teksten gebundeld verschijnen in een speciale uitgave die door de uitgeverij „De Bezige Bij" aal worden gewijd aan de debu-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2