S)e ftjfciieSouAci/nt Weduwe week lang gewond op bed Mensonterend misdrijf in Den Haag Ze had panische angst voor de man, ze wilde niet dat ik politie Alles brandde, plofte en knalde Gruwelijk werk van dronken buurman Buurvrouw ook al eens slachtoffer I Laatste Week....^- Evert Castelein SHELL GAAT ZOUT BOREN IN NOORDEN Abba Eban bij Paus Man gedood door heipaal Europees Hof verwerpt Duits beroep Autodief door politie klemgereden Scheepsbotsing op Noordzee Bemanning reeds naar huis op weg Busramp in Joego-Slavië: veertien doden PAPENGRACHT 32 - LEIDEN GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden 20015 eri 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20326 POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE Dir.: Drs J. H. M. Brader J F J M Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred, H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w lrlO, p. mnd. 4.70. p, kwart. 14.10: fr p post f 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes I 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) MAANDAG 6 OKTOBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HIER EN DAAR MIST De weersverwachting, meegedeeld door hfet KNMI, geldig tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog en nevelig weer met tijdelijk meer bewolking, ook enkele zonnige perioden. Hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit zuid tot zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 61e jaargang, no. 17.869 DEN HAAG. In een liotjes- woning aan de Haagse Falckstraat heeft zicli anderhalve week geleden een mensonterend misdrijf vol trokken, dat pas de afgelopen wijdag aau het licht is gekomen. De 71-jarige bewoonster van het huisje, de weduwe T. Vrolijk, werd gruwelijk door een dronken buur man mishandeld. Ernstig gewond lag zij een week lang op bed zonder eten en verzorging. Vrijdagavond ontdekte de zoon van de weduwe het misdrijf, toen hij op bezoek kwam. Een 36-jarige buurman is gearresteerd. In de nacht van 26 op 27 september drong de man bij de alleenwonende weduwe binnen. Zij was in nachtkleding. De dron ken buurman zei: „Ik moet je geld hebben", en gaf een harde stomp op liaar luikeroog. Hij rukte aan haar kléren en dreigde met dood slag. Vervolgens haalde de man een matteklopper, gooide de be jaarde vrouw op bed en sloeg haar tot bloedens toe met het uiteinde van de steel. Dit speelde ziah af in het achter kamertje van de woning. In de voor kamer haalde de dronken buiirman alles overhoop en smeet het op de grond. Hij liep terug naar achteren en knipte met een schaar een gedeelte van het haar van de weduwe af. De man uitte ver schillende dreigementen, onder meer dat hij haar ogen zou uitsteken. De vrouw gilde en smeekte om genade, maar het modht niet baten- De aanrander vond een aardappelmesje en stak dat met kradht in de onderbuik van de 71-jarige weduwe, die begon te bloeden. Hij sleepte haar van het bed op de grond, terwijl hij nog meer bedreigingen uitte. Daarna ging.hij weg, de vrouw achter latend, die gilde van de pijn. Twee dagen later maandag 29 sep tember keerde de man nuchter terug. De spullen die hij op de grond had ge gooid ruimde hij op. Hij sprak met de vrouw, die kans had gezien op bed te gaan liggen, en vroeg of zij hem niet wildé verraden. Voordat hij vertrok zette hij een glas water bij haar bed. Hij zou toen ook een emmer bloed uit de kamer verwijderd hebben. De weduwe lag tot vrijdagavond toen kwam haar zoon met het mes in haar lichaam. De zoon waarschuwde onmiddellijk de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst en de Haagse politie. De weduwe werd opge nomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. Zij kon worden gehoord De buurman is zaterdagmorgen nog gearresteerd en ingesloten. Hij heeft nog niet bekend. De verdachte is al twee- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Zij had een panische angst voor die man. Toen ik haar vrij dagmiddag ik schat tussen drie en vier uur in bed zag liggen, vroeg zij mij de politie niet te willen bellen. Ik heb het niet gedaan, maar nadat zij naar het ziekenhuis aan de Zuidwal was over gebracht. is vandaar waarschijnlijk een tip aan de politie gegeven. De man had haar gedreigd haar hele familie te zullen vermoorden, als zij het aan de politie zou doorgeven." Dit vertelde ons een duidelijk geschok te zoon van het slachtoffer, de 41-jarige G. Vrolijk uit Dcu Haag. „Inmiddels is gebleken, dat de buurman haar al ten keer eerder mishandeld heeft, ongeveer vier, vijf maanden geleden. Ze heeft ons toen, als ik me goed herinner, gezegd dat zij van de trap gevallen was of dooi de vloer was gezakt. Het was ons de laatste tijd al opgevallen, dat moeder na twee weken door haar AOW-geld heen was. Gebleken is, dat zij regelmatig bij de man televisie ging kijken. Als diens vrouw de kinderen naar bed bracht, dan vroeg hij haar om geld. Dit bedrag schommelde lussen de 100 en 150 gulden per maand. Toen mijn moeder dit een keer niet had, heeft zij het uit angst ge leend bij oen ander. Omdat zij dus na een dag of -veertien geen geld hieèv had, gingen wij iedere dag naar haar toe om levensmiddelen en dergelijke te brengen.' Over de vreselijke ontdekking vrij dagmiddag zegt de heer Vrolijk: „Het was een beestachtig schouwspel, niet na te vertellen. De kamer zag er verschrik kelijk uit. Zij heeft enorm veel bloed verloren. De doktoren snappen niet, dat zij nog in leven is, die vrouw moet ijzer- sterk zijn. Als zij et' weer bovenop is het levensgevaar is geweken keert zijn niet meer terug naar de Falckstraat Dat kan ik haar niet aandoen. Wij moe ten iets anders zien te vinden. Wij zelf zijn echter te klein gehuisvest, een paar weken logeren, dat gaat best (dat heeft zij ook wel gedaan), maar permanente huisvesting, nee, dat kan niet." Een buurvrouw, mej. Jozina Klink, tlie met haar stiefvader naast het slachtoffer woont, is ook reeds aangevallen door de man. „Dat is nu twee jaar geleden. Hij drong midden in de nacht via ccn raam het huis binnen, sleurde mü naar zijn huls, waar hij een bordje op mijn hoofd kapot sloeg Van mijn benen tot mijn borst was ik helemaal blauw geslagen.' „Een tijd later heeft hij ook mijn stiefvader nog met een mes gestoKen. Sindsdien heeft mijn stiefvader het raam een schuifraam dichtgespijkerd. In de nacht van 26 op 27 september heeft hij eerst nog bij ons aan de deur staan rommelen. Hij is toen weggegaan en wij hebben toen later nog de deur naast ons, van mevrouw Vrolijk, horen dicht slaan. Onbegrijpelijk, dat wij het gegil van die vrouw niet gehoord hebben, het is hier namelijk erg gehorig." Aldus de buurvrouw. Buurtbewoners vinden het gebeuren verschrikkelijk en' hebben ook medelijden met de vrouw van dc dader. „Die had helemaal niets bij hem te vertellen, zij wist van het gehele geval niets af. Zij, is er nu helemaal kapot van." maal eerder met de politie in aanraking geweest wegens mishandeling. Naar ver luidt was er bij de weduwe geen geld in huis: Ér wordt niets vermist. Het is pveirgens verklaarbaar, dat de gewonde vrouw niet eerder in haar huisje is aan getroffen. Zij had de gewoonte om af en toe enige weken bij familie elders in Den Haag- te logeren. Haar afwezigheid werd dan ook niet gezien als een teken dat er iets zou zijn gebeurd. Hoe afschrikwekkend deze gebeurte nis op de buurt heeft gewerkt, blijkt uit plannen om in de wijk handtekeningen te gaan verzamelen. Deze zou men naar de officier van justitie willen zenden met het verzoek de dader een zo zwaar mo gelijke straf op te leggen. Grafschenner 3V2 jaar krijgt Mejuffrouw Jozina Klink, de bun vrouw van het slachtoffer, die tw jaar geleden zelf door de man mi handcld werd. MAASTRICHT (ANP) De rechtbank I te Maastricht heeft de 45-jarige gtaf- schender uit Maatstricht vanmorgen con form de eis van de officier van justitie lot drieëneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Met de bijkomende eis van dc officier, onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van dc regering, ging de rechtbank niet akkoord. Ze legde deze maatregel slechts voorwaardelijk op met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank liet het vonnis vergezeld gaan van een uitvoerige overweging. De diefstallen grafschendingen kunnen ae verdachte slechts in verminderde mate worden toegerekend. Daarbij is ter te rechtzitting gebleken, dat bij de ver dachte een verandering van inzichten gaande is, waarvan te zijner tijd enig positief resultaat is te verwachten, mits aan hem reeds nu een juiste intensieve begeleiding wordt gegeven. ADVERTENTIE Gelegenheid tot aansluiting bij een van onze mieters gezellige dans- klubs voor Beginners. Gevorderden Vergevorderden. Nog .kath. milieu. •g Gehuwden: aanvang deze week. I TÉr Boven De 23: aanvang 15 okt. Welkom Bel. 01710 - 52054 Dansavonden Lisse: Zaterdag 8 uur Leiden: Zaterdag 8.15 uur Leiden: Zondag 8 uur Een beeld van het hofje a Falckstraat in Den Haag, was het misdrijf voltrok. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM— De Koninklijke/Shell- groep heeft van de regering een vergun ning gekregen om in de drie noordelijke provincies (inclusief Waddenzee en Eems- monding) te boren naar indampingszou- ten Een pas opgerichte maatschappij, Shell Delfstoffen N-V., zal begin 1970 de eerste boring verrichten in de omgeving van Uithuizermeedcn. Als de boring in Uithuizermeeden de aanwezigheid van indampingszouten in economisch-winbare hoeveelheden aan toont. zulen vervolgens de in het labora torium verkregen resultaten op grotere schaal aan de praktijk, worden getoetst. De aanwezigheid van indampingszou ten in het noordoostelijk deel van Neder land is al jaren bekend. Dil is een van de voornaamste redenen waarom juist in dit gebied lokatles voor het uitvoeren van de werkzaamheden werden g'ekoz.en. De Shell heeft ook een aanvraag bij de Duitse vegeridg ingediend voor explora tieboringen in de onmiddellijke omgeving van de Duits-Nederlandse grens en het aangrenzend Noordzee-kustgebied. VATICAANSTAD (A.P.). De Israë lische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, heeft vandaag als eerste hoge Israëlische functionaris een bezoek aan paus Paul us afgelegd. Aangenomen wordt dat het gesprek tussen bedden gehandeld heeft over het toezicht op de heilige plaatsen in Pales tina en het conflict tussen Israël en de Arabische landen. Gisteren heeft Abba Eban verklaard, dat. Israël geen „exclusieve rechten" doet gelden op de heilige plaatsen- Eban her haalde, dat in het kader van een vredes regeling Israël de heilige plaatsen onder jurisdictie zou plaatsen van hen die er rechtstreeks bij betrokken zijn, namelijk vertegenwoordigers van de verschillende godsdiensten. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWKOOP Vanmorgen oi streeks half acht is op een bouwterrein in het Nieuwkoopse uitbreidingsplan West III de 42-jarige bouwvakker K. Boerse uit Bergschenhoek om het le ven gekomen. Hij werd op slag gedood, toen een paal op tot nu toe onverklaar bare wijze uit de heistelling' viel. De rijkspolitie in Nieuwkoop heeft de beidsinspectie gewaarschuwd. LUXEMBURG (ANP) Het Europese Hof in Luxemburg heeft zondag een Duits beroep verworpen, waarin ge vraagd werd om opschorting van een be slissing der Europese commissie van deze week inzake de Duitse heffing op inge voerde landbouwprodukten. De Europese commissie heeft de bonds regering deze week wel willen machti gen voor bepaalde landbouwprodukten een invoerstop af te kondigen, doch alle andere maatregelen verboden. Dit verbod trof met name een eenzijdig door de Duitse regering reeds ingestelde heffing van 5% procent op ingevoerde landbouw produkten, zulks ter bescherming van de Duitse boeren tegen de gevolgen van de vlottende koers van de Duitse Mark. ROTTERDAM (ANP) Een 26-jarige straatmaker uit Leiden is vannacht na een autodiefstal op de Waalhaven in Rotterdam, door diverse politiewagens klemgereden. Hij vluchtte in een moeras achtig stuk land op Rijksweg 13 (Rotter damDen Haag), maar kon na enige sommaties worden aangehouden. (ADVERTENTIE) (Va trslaggevers) DEN HELDER Na uren van ver- beien vechten had men gisteren tegen het vallen van de avond de branden aan boord van dc met stukgoederen beladen schepen „Martha" uit Athene en dc „Ruhrstein" uit Hamburg bedwongen. Op twee mül ten zuidoosten van het licht schip Texel waren beide schepen gister morgen in dichte mist op het moment dat het zicht nauwelijks veertig meter be droeg met elkaar in aanvaring gekomen. Ondanks dat de radar aan boord van beide schepen werkte. Met een klap. die leek op het exploderen van een bom. boorde de ..Martha" zich met voorsteven ln de bakboordkant van de „Ruhrstein" hei licht- verrichten van de dagelijkse werkzaam heden, hoorde men op een afstand van meer dan 3 kilometer het geluid van de schepen die elkaar in een machtige green namen. Onmiddellijk werd alarm gesla gen omdat men vermoedde dat zich ergens op de Noordzee een scheepsopgeluk vol trok waarvan de gevolgen desastreus zou den kunnen ziin. Schipper P. W. Bot van de rnotorred- dingboot „Suzanna" uit Oen Helder, die een van de eerste was die met zijn be manning te hulp snelde, verklaarde gis teravond bij zijn terugkeer in de Helderse haven: „Alles brandde, plofte en knalde. Aan bakboord had de „Ruhrstein" een gat zo groot ais een hooischuur. Het schip was op het ogenblik dat wij er aankwa men een geweldige vuurzee, terwijl ook de „Marma" als een fakkel van de brug af tot aan de voorpiek in. brand stond". Niet alleen de „Jsuzanaa" was uitgeva- de BELGRADO (DPA) Bij een ernstig autobusongeluk in Joego-Slavië ajn gis- teren veertien mensen om het leven ge komen en 24 gewond. Volgens het Joe- g'o-Slavische persbureau Tanjoeg is de bus tussen de steden Kriva Feja en Bo- silegrad in een ravijn gestort. ruixirsteili, ae „Boaensiein" oeuioort tol dc viool van de Norddeutsche uioyd oe-gul zien meteen- op weg naar de piaats van ae vamp. Bovendien voereD .an oen rieiüer uit „Hare Majesteit Vos", ae marinesieper „Vvestgat", terwijl van net marinevliegkamp Valkenburg een Vliegtuig opsteeg en een helikopter in ge- reeuneid werd aenouden om direct aesrs- Lentie te verlenen. Bovendien doken in de onmiuueuijke nabijheid van de twee scuep-n, uit de mist schepen als de „Co- 19111a een Italiaan, op LiaL was geen overou^uge luxe, omdat de „Ruhrstein", me oa oemanningsleden telt onder wie twee vrouwen, in een naar hel zich liet aaiizipn steeds hopelozer positie kwant te vertieren. Men sprong te water om zich zo in veiligheid te brengen. Negentien mannen en de twee vrouwen werden door lichtschip Texel opgepikt, zes opva- boord van „Manda". een Duitse tanker, genomen. Zes bevon den zich aan boord van de „Colonia". Twee mannen redden zich in 'n dinghy. De stuurman van de „Ruhrstein" had zich vergist door te melden dat zich 36 bemanningsleden aan boord bevonden, daardoor ontstond enige verwarring over net lot van eén man. Bij een grondige l onfroie van de crewiijst werd evenwel het misverstand snel uit de wereld ge- noipen. De „Suzanna" nam de mensen I over om ben vervolgens naar de „Boden- I slelii' te brengen. Ook neeil er enige onzekerheid over de j „Martha' bestaan, die 35 bemanningsie- j den telt. De marine-Neptune vond het scnip dobberend op zee met «en deerlijk gehavende neus. De rook en de smoke j walmden omhoog door de mistdeken. Na- I dat later op de dag het zicht zodanig was I verbeterd dat men de gevolgen van de ramp kon overzien, ert men de zekerheid nad dat niemand het leven had verloren, >f zelfs maar een schrammetje had opge- •open, begon men met het pogen de sche nen van de ondergang'te behoeden. Onbekende voetganger gedood bij aanrijding (Van Wa* er ook voor afstand mag liggen tussen d-e generaties heden ten dage, iên s&nnaye zondag in oktober voldoende om hen op armlengte bij elkaar te brengen. In elk geval ruimtelijk. Want wat er ook veranderen mag in de loop der tijden, de combinatie van zon, zand en zee blijft aantrekkelijk voor iedere generatieVoor beide geldt zelfs, dat dit aantrekkelijke Leidt tot het „uitbrekkelijke". Dat dit voor de ene generatie een colbertjasje betreft en voor de andere iets meer, behoort dam weer tot het be-trekkelijke- LEIDEN Een tot nu toe nog niet ge- identificeerde voetganger werd vannacht rond 0.40 uur tijdens het oversteken van de Breestraat ter hoogte van de Koren brugsteeg in Leiden door ccn personen auto aangereden cn op slag gedood. De bestuurder van de auto, een 33- jarige inwoner van Benthuizen, had kort tevoren een inhaalmanoeuvre uitgevoerd. Omdat daarbij twee auto's zouden zijn gepasseerd, zou hij de voetganger «iet hebben gezien. Het slachtoffer werd mee gesleurd tot aan de Kelelboetersleeg,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1