KOERSEN BROKKELEN AF Vijftigduizend kerken op ansichtkaarten TWEEDE HUWELIJK Labour concentreert zich op nieuwe zege NW-congres oneens met financiering onderwijs Pleidooi voor verlaten kerkelijke rechtsorde ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT HBBRHUGO WAARD Het verzame len van prentbriefkaarten is op zich jeen bijzonderheid. Als men de verza meling bekijkt van de heer K. P. van Rossum uit Heerhugowaard, komt men echter tot een andere gedachte. Honder den kerkgebouwen uit alle delen van de wereld blijkt hij op allerhande ansicht kaarten verzameld te hebben. De heer Van Rossum heeft wel 50.000 kaarten en foto's in de loop der jaren vergaard. De Heerhugowaardse vertegenwoordi ger is al een kwart eeuw met verzame len bezig. Hij kan er niet mee ophouden De heer Van Rossum (42) weet zich nog goed te herrinneren hoe de basis voor de omvangrijke collectie werd ge legd. „Toen ik zeventien jaar was be zocht ik de St.-Jans kathedraal in 's-Hertogenbosch. Ik was weg van de prachtige gotiek", zegt hij nu een kwart eeuw later. Hij vervolgt met „Dit beeld is mij steeds bijgebleven." Het laat zich dan ook niet moeilijk raden, dat de gotische kathedralen, vooral van Franse bodem, sterk in. zijn verzameling vertegenwoordigd zijn. Hoe de heer Van Rossum aan al die afbeel dingen komt? Hij weet het nauwelijks. Daarvoor is het aantal te omvangrijk. Toch schiet hem ineens de correspon dentie te binnen met een Belg, van wie hij veel kaarten van Belgische en Franse kerken heeft ontvangen. Het land van Pompidou heeft de mooiste kerken, aldus de heer Van Rossum. In 110 ordners Niet alleen door correspondentie kwam hij aan de kaarten, maar ook via relaties en ruilbeurzen en niet in de laatste plaats door de zendingsdienst van de Herv. Kerk. Voorts bemach tigde hij een serie door toevalligheden, zoals laatst nog, toen iemand hem aan een ansichtkaart van de oude Hervorm de kerk te Koedijk hielp. Daarnaast fo tografeert hij kerken. Hoofdzakelijk in de vakantie. Dan stippelt hij een rou te uit langs verschillende plaatsen, waarvan afbeeldingen van kerkgebou wen hem ontbreken. De kaarten zijn in 110 ordners opgebrgen. Elke bevat er vier vijfhonderd, op alfabet, per Zelfs Godthaab Ruim 20.000 prentbriefkaarten verto nen beelden van buitenlandse kerken uit alle delen van de wereld. Het ka tholieke kerkje in Godthaab op Groen land is er ook bij! Tot de bijzondere exemplaren behoren kaarten van de Westminster Abbey te Londen, de dom van Ulm, met 161 meter de hoogste van de wereld en de katholieke noodkerk in HEERHUGOWAARDSE VERTEGENWOORDIGER K. P. VAN ROSSUM VERZAMELT ZE AL EEN KWART EEUW Waarland op de zólder van een boer derij. Noem een plaats in Nederland en de heer Van Rossum kan vertellen wel ke kerken er staan. Van sommige kerken heeft hij drie foto's. Men kan er de verschillende bouwfazen uit afleiden. Voorbeeld: de herv. kerk van St.-Pancras, die twee maal werd gerestaureerd. Wat men nog meer uit de kaarten kan halen zijn de verschillende bouwstijlen; Romeinse (met pilaren), gotische, barok, rococo en waterstaatsstijl. Inde hobby van de heer Van Ros- Ontwerpresolutie over kapen van vliegtuigen NEW YORK (Reuter) De groep landen die deze week om plaatsing op de agenda van de algemene vergadering dei- Verenigde Naties vroegen van de kwestie van het kapen van vliegtuigen hebben een resolutie opgesteld waarin de VN-leden worden opgeroepen vlieg- tuigkapers te straffen en de directe vrij lating te verzekeren van de passagiers van een gekaapt vliegtuig, zo is vrijdag in betrouwbare VN-kringen in New York vernomen Minister Luns stelde de kwestie deze week in zijn rede in de algemene ver» gadering aan de orde. Het Nederlandse initiatief kreeg de steun van België, Luxemburg, Argentinië, Ecuador, de Do minicaanse Republiek, Madagascar, Ma leisië, Canada en Lesotho. Zeer gevaarlijke misdadiger met pistool ontsnapt (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Uit het huis van bewaring te Amsterdam is vannacht om één uur een volgens de politie „zeer gevaarlijke misdadiger' ontsnapt. Het is een 45-jarige Amsterdammer, die wist te ontvluchten nadat hij drie bewakers onder bedreiging van een pistool, dat hem vermoedelijk tijdens een bezoekuur in handen was gespeeld, in een cel had opgesloten- De politie is meteen een in tensieve opsporingsactie begonnen. De voortvluchtige wordt verdacht van de moord op Tante Betje uit de Halve Maansteeg in 1956. De heer Van Rossum snuffelt zijn 110 ordners. sum ligt een omvangrijke geschiedenis opgesloten. De liefhebberij is langza merhand een wetenschap zonder einde geworden. Hij gaat er geheel in op. Treffender dan met een uitspraak van hem, kan men dit niet illustreren. Hij zegt: „De verzameling is een stuk van mijzelf". In expositiezaal De Doelen te Rotter dam wprdt van 7 Urn 26 oktober de tentoonstelling „Uit Heerlense Col lecties-Kunst na de Bevrijding" ge houden. De Griekse premier Papadopoulos heeft gisteren tijdens een persconferentie im. Athene aangekondigd, dat de regering de staat van beleg zal opheffen, dat er een minder strenge censuur komt en dat de normale rechtspraak weer door burger rechters zal worden gedaan. (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM De rentestijging gaat nu ook de aandeelhouders dwars zit ten. Onmiddellijk na de miljoenennota, waaruit bleek dat het ryk voor vele honderden miljoenen een beroep op de kapitaalmarkt gaat doen, kwam de obligatiemarkt onder druk te staan. Het werd de financiële wereld duide lijk, dat er voorlopig nog geen sprake was van een rentedaling, ja dat de ren te wel verder zou gaan stijgen. Tal van symptomen konden hiervoor worden waargenomen, waarbij wij niet alleen denken aan de eerste 8,75 pet. lening van een ziekenhuis maar ook aan de stijgende rente die de ban ken nu bieden, aan de introductie van pandbrieven met een rente-index. Het succes van de tweede 8 pet. lening van de AMRO bewijst overigens dat een kortlopende lening met een rente van 8 procent het nog heel goed doet. De geldgevers weten dat zij na 7 jaar al hun geld terug krijgen. De afgelopen week is ook de aandelen markt in beweging gekomen. De koer sen gingen afbrokkelen, waarbij het opvallend was, dat het publiek met aanbod in de markt komt. En als dat in een lege markt valt, wordt het mes er in gezet. Dat aanbiedende publiek wil kennelijk een hoger rendement van zijn geld hebben. Het verkoopt omdat bet misschien nog lagere koersen ver wacht, omdat het toch nog op winst zit, omdat men geld tegen de hoger wordende rente bij een bank wil uitzetten. De beroepshandel wacht bij deze ontwikkeling af, waarbij er een neiging is om a la baisse te gaan (te verkopen in de hoop tegen de tijd dat men moet leveren tegen lagere koers de stukken te kunnen kopen). Tegen deze achtergrond gezien is de volgende ontwikkeling van de ANP-in- dexcijfers interessant: 1963 100 28-5 30-6 31-7 29-8 30-9 Internconcerns 136 125 113 122 121 Industrie 127 116 109 112 113 Scheepvaart 89 82 81 81 80 Banken 127 114 107 111 112 Handel 129 114 105 109 113 Algemeen 130 118 110 114 115 Schijnbaar is er na de lichte stijging in augustus in september een pas op de plaats gemaakt. In feite was de markt in de eerste helft van september ver der gaan stijgen, in de derde week van september stil blijven staan om in de VAN WEEK TOT WEEK laatste week terug te lopen en alle winst van de eerste weken ongedaan te maken. De valuta-onrust de afgelopen week was natuurlijk ook niet direct bevor derlijk voor de stemming op de aande lenmarkt. De zwevende Duitse Mark is tot nu toe uitgelopen op een op waardering van ruwweg 5 procent. De invoer uit Duitsland wordt hierdoor düurder. Theoretisch krijgen onze ex porteurs meer kansen maar de agra risch exporteur grijpt hier al naast door de invoerheffing van 5,5 pet. Kortom, het Nederlandse bedrijfsle ven weet nog niet goed wat de werke lijke consequenties zullen zijn. Het aantal bedrijfsberichten bleef beperkt. OGEM heeft in de eerste helft van dit jaar een 10 procent hoge re winst gemaakt, welk bericht de beurs in de eerste vier dagen van de week honoreerde met een koerssprong van f 5,50 oftewel 27 Vz punt. Bij EDY is de vergadering gehouden en werd een commissie benoemd die de" finan ciële situatie gaat beoordelen maar die ook moet nagaan of het plotse ling uit de lucht gevallen bod van Ha- gemeijer aanvaardbaar is. Dat bod komt in feite neer op een koers van circa 60. Voor het bod zaten de koer sen in de buurt van de 80. Geen won der dat er deze week 20 punten afgin gen en de koers in de buurt van de 60 terecht kwam. Het bericht in het begin van de week dat mij Nederland, Rotterdamsche Lloyd, Java-China-Paket en misschien de VNS bezig zijn aan een fusie heeft de gemoederen nogal in beweging ge zet. Mij Nederland liep maandag plot seling 9 punten op tot 125 maar die winst verdween later weer even hard Zolang nog niet bekend is wet de ruil verhoudingen zullen zijn, ls het voor de belegger ook moeilijk om de koer sen onderling te vergelijken. De fusie zelf kreeg overigens een goede pers. Americain De koersstijging bij Americain Hotel ging steeds verder. Bekend is nu dat er verschillende kandidaten zijn die willen kopen. Dat was voor de beurs voldoende reden om een hoog bod te verwachten. De laatste koers voor de bekendmaking van 420. Afgelopen maandag werd al 575 gemaakt en don derdag werd het 610. Op 29 augustus was het nog 370. Daar zit dus een fik se koerswinst tussen. Van de verdere bedrijfsberichten noe men wij nog de optimistische verwach tingen van Internatio, de miljoenenop dracht die Werkspoor (een dochter van VMF) van de Shell heeft gekregen en de lagere resultaten bij MENEBA. Er werd echter bij gezegd dat het divi dend wel op 10 pet. gehandhaafd zal blijven. De beurs hield de koei-s don derdag dan ook onveranderd op 156. Bij het doorkijken van de koerslijst viel het aanbod bij Elsevier en VNU op. Eerstgenoemde zakte in vier da gen f 14,(±70 punten) 'en laatstge noemde f8,(±40 punteit). Bergoss raakte 19 punten kwijt maar Thomas sen en Drijver deed het weer goed en verbeterde f9,(—45 punten). Naeff die kort geleden een teleurstellend be richt had gelanceerd, werd dinsdag op 320 verhandeld, 35 punten lager dan de laatst gedane koers. Het zijn zo maar wat voorbeelden van ups en downs op een beurs, waar de 'beleggers momen teel echt tegen aan zitten te kijken. Maandag begint proces Rohan JERUZALEM (AP) In Jeruzalem begint maandag hel proces tegen Mi chael Denis Rohan, die wordt beschul digd van de brandstichting in de El Aksamoskee in Jeruzalem. De 28-ja- rige Australiër heeft als verdediger een van Israels bekendste advocaten, Yitzhak Tuniek. Er zal Israël veel aan gelegen zijn te bewijzen dat het part noch deel heeft gehad aan de brand in de moskee, die in heel de Islamitische wereld de anti- Israëlische gevoelens heeft aangewak kerd. Het proces wordt het grootste dat Is raël heeft gekend sinds het proces, ze ven jaar geleden, tegen nazi-oorlogsmis dadiger Adolf Eiohmann. „Vertrouwen zal sterker worden" BRIGHTON (A.P.). De Britse Labourpartjj maakt zich op voor een nieuwe verkiezingscampagne. De zes miljoen leden sterke Labourparty be ëindigde zyn jaarlijks congres met de belofte de gelederen te sluiten, de onder linge twisten te staken en zich te con centreren op een derde achtereenvol gende overwinning op de conservatieve party van Edward Heath. Wilson bleek zich over de bestaande meningsverschillen, die hij het levens bloed van een democratische beweging noemde, geen zorgen te maken. De Britse leider, overvloeiend van vertrouwen in de vooruitzichten van zijn partij, stelde drie hoofdpunten: 1. Het land is op weg naar een door de export geleide hausse, waardoor het niet meer met verlies werkt en in staat is geweest om een miljard dollar of een derde in de eerste helft van dit jaar van zijn buitenlandse schulden terug te betalen. Labour is vastbesloten om verdere oversohotten niet roekeloos voor bepaalde objecten uit te geven maar te gebruiken om een program van alge hele economische groei te financieren. 2. Hoe bitter de geschillen in de Labourfamilie ook mogen zijn, zij mogen niet als voedsel dienen voor de conser vatieve oppositie. Wilson haalde de woorden aan van een belangrijke linkse vakbondsleider, die op het congres zei: Samenwerking Bonzo en Sluis ETTEN-LEUR (ANP) Felix-Bonzo N.V. Etten-Lcur, de grootste fabrikant van droog katte- en hondevoedsel in de E.E.G., heeft de afdeling voeders voor kleine huisdieren van de Kon. P. Sluis Pluimvee-, Vee- en Vogelvoederfabricken N.V. te Weesperkarspel overgenomen. Beide bedrijven vullen elkaar aan want samen brengen zij nu het gehele pakket voeders voor kleine huisdieren: honden, katten, kanaries, schildpadden, beos, marmotten, vissen en nog minstens 10 voeders voor andere diersoorten. „Ondanks deze verschillen weten we wie onze vrienden zijn". 3. De Labouraanhangers dienen te ver mijden zich alleen maar de fouten van hun regering te herinneren en haar pres taties gewoon te vinden. Deze prestaties zullen in feite „onze geloofsbrieven zijn voor de voortzetting van ons mandaat waarpaar we streven" en ze zijn heel belangrijk. „Het vertrouwen in Labour", zei Wilson, „is herboren en het zal steeds sterker worden". AMSTERDAM „Ontstellend". Zo noemde de heer Versloot van het cen trum voor hoger personeel (C.H.P.) het plan van NVV-deskundige drs. Olt- hof. Dit plan komt erop neer dat de gene die na zijn leerplichtjaren een voortgezette studie wil volgen, hier voor een 4 pct.-lening kan krijgen van de staat. Daarmee moet hij 40 of 60 pet. van de studiekosten betalen, dus niet al leen de kosten van eigen levensonder houd. (voorbeeld': een student in Wa- geningen kost ongeveer 18.000 gulden per jaar aan onderwijskosten). Deze schappelijk en scholingsintituut van oplopen tot 60 mille, moet na het af studeren afgelost worden in termijnen van bijvoorbeeld 2.000 gulden per jaar. Drs. Olthof, directeur van het weten schappelijk en scholingsinstituut van het NVV gaat ervan uit dat iemand die tengevolge van een hogere oplei ding in de hogere inkomens valt, daar ook voor moet betalen. Wanneer stu deren kosteloos is, stelt hij, kan de student op kosten van de gemeenschap zichzelf een betere inkomenspositie be reiden. Te meer vindt het NW deze situatie onrechtvaardig, omdat blijkt dat kinderen uit arbeidsgezinnen nau welijks tot de hogere opleidingen (uni versiteit, hoger beroepsopleiding) door dringen. lIYANK ZIJ enkele publikaties van het laatste jaar wordt ook in katholieke kring erkend, dait echtscheiding een vraagstuk is, dat om ernstige bezinning vraagt. Een 'recente bijdrage tot die bezinning is het boek „Echtscheiding", verschenen onder verantwoordelijkheid van het katholiek nationaal bureau voor gcestlijke gezondheidszorg. Het is een bijzonder lezenswaardig boek vanwege de genuanceerde benadering van de vele vragen die rond de echtscheiding een rol spelen: de verhouding van de echtgenoten onderling, de relatie van de scheidende partijen met hun kinderen, de opstelling van de maatschappij tegenover hen die gescheiden zijn. Er leven, zo blijkt uit de bijdragen van de verschillende auteurs, toch nog te veel vooroordelen rondom het verschijnsel van de echtscheiding. Zo blijkt uit onderzoekingen, dat het bijvoorbeeld voor de kinderen lang niet altijd beter is, dat de ouders bij elkaar blijven als het huwelijk op een mislukking is uitgelopen. Wel is echtscheiding voor de kinderen altijd een hard gelag, maar dan toch mede omdat hun omgeving hen erop aan ziet. Evenmin kan gezegd worden, dat echtscheiding meestal het kiezen van de weg van de minste weerstand is. Bijna altijd is echtscheiding het einde van een langdurig en pijnlijk proces waar beide partijen op een zeer gevoelige wijze bij betrokken zijn. En als de echtgenoten dan eenmaal op wettelijke wijze uit elkaar zijn gegaan, dan ervaren zij dikwijls, dat zij in hun omgeving en in het geheel van de maatschappij maar moeilijk volkomen aanvaard worden. Iets van een versluierde discriminatie omgeeft hen. Juist hier ligt de bekommernis van het boek „Echtscheiding". Zowel de echtgenoten als de kinderen, die bij een echtscheiding betrokken zijn, geraken in een kwetsbare positie. Pas wanneer de maatschappij zelf, onder andere door voorlichting en hulp verlening maar ook door een eerlijker echtscheidingsregeling, zijn houding ten aanzien van de echtscheiding en de daarbij betrokkenen verandert, kan verwacht worden, dat het veel omvattende leed van de echtscheiding dragelijk wordt voor hen die het direot raakt. Echtscheiding komt nooit ondoordacht tot stand, maar is een zeer ingrijpend persoonlijk gebeuren. Daarvoor begrip wekken en de buitenstaander brengen tot makke lijker aanvaarding is wel een van de doelstellingen van dit boek. Aldus wordt een ernstige vraag stelling neergelegd binnen de katho lieke gemeenschap. Reeds eerder heeft het pastoraal concilie zich daarmee beziggehouden Op de januarizitting van 1969 pleitte de plenaire vergadering ten behoeve van die katholieken wier huwelijk op onherstelbare wijze ontwricht is voor een oplossing die meer is dan een compromis. Daartoe verzocht zij bevoegde personen of instanties een antwoord te zoeken op de theolo gische en praktische problemen om trent de onontbindbaarheid van het christelijk huweïïjk èn te streven naar noodzakelijke correctie en vereenvou diging van de bestaande kerkorde inzake het huwelijk- Twee bijdragen van een theoloog en van deskundigen in het kerkelijk recht, zoeken naar dit antwoord. Een eerste vraag is: heeft Christus zelf niet het christelijk huwelijk onont bindbaar verklaard? Inderdaad stelt Christus aan het huwelijk de eis van het „niet scheiden". Zoals hij ook oproept niet te zweren, niet te oor delen, geen ergernis te geven. Het is een oproep tot een evangelische en radicale levenshouding, die echter niet afgedwongen kan worden, maar waaraan de mens van binnen uit gehoor moet geven. Als iemand daar niet aan toe komt, dan is er misschien sprake van onmacht, misschien ook van zonde, maar binnen de heilsleer van Christus is dat nooit onherroe pelijk of onherstelbaar, er is nooit sprake van een gevangen moeten blijven in het omogelijke. Als binnen het huwelijksinstituut de verbonden heid tussen man en vrouw definitief stuk is, als, zoals het rapport van het pastoraal concilie schrijft, het gehuwd zijn op geen enkele wijze meer func tioneert, noch voor de gehuwden noch voor de kinderen, noch voor de geloofsgemeenschap, moet dan niet geconstateerd worden, dat het hu welijk zichzelf ontbonden heeft of tot ontbinding is overgegaan, zodat nog slechts een louter juridische band overblijft? Maar aan het louter ju ridische heeft het evangelie geen boodschap en daaraan mag ook de Kerk niet te veel waarde hechten. Wel zal de Kerk steeds ten aanzien van het monogame huwelijk vanuit het evangelie een oproep tot trouw moeten laten horen. Waar echter mensen in deze definitief gefaald hebben, zal de Kerk dat echec ook De Israëlische premier mevrouw Golda Meir, momenteel op rondreis door Amerika, h met de bekende filmacteur Gregory Peck. Een en ander vond plaats tijdens oeaanumAüka fUtnmd/ustirk*, in eigen midden "moeten aanvaarden. Tot deze opvatting bekennen zich steeds meer theologen in binnen- en buitenland. Zij Ls echter (nog) niet doorgedrongen in het officiële kerke lijke standpunt. Betekent dit, dat deze zienswijze daarom niet uitgesproken zeu mogen worden? Integendeel, steeds zal het geheel van de Kerk zich dienen te bezinnen op het ver staan van het evangelie binnen de eigen tijd. Heel de geschiedenis van de Kerk toont hoe opvattingen zich kunnen wijzigen. Het zou een falen zijn in eigen opdracht en een onrecht tegenover het leed van vele mede mensen als niet binnen de Kerk geprobeerd zou worden het vraag stuk van de echtscheiding te be naderen op een manier die recht doet aan een eigentijds verstaan van het evangelie. Velen vrezen dat, als de Kerk Jm deze haar traditionele standpunt zou op geven, het hek van de dam zou zijn. Deze vrees is echiter ongegrond, zoals kan blijken uit de verschillende bij dragen in dit boek. UEN moeilijke vraag is hoe de kerkorde of het kerkelijk recht zich ten aanzien van het huwelijk moet opstellen zolang een genuan ceerde theologische visie omtrent hu welijk en echtscheiding geen gemeen goed geworden is. De Nederlandse kerkprovincie staat voor het pro bleem dat jaarlijks een vierduizend van haar leden tot echtscheiding be sluiten, waarvan er waarschijnlijk velen graag een tweede kerkelijk huwelijkzouden aangaan. Kan dat? Een rechtsorde verandert maar lang- zaam, veel langzamer dan opvattingen en overtuigingen.' Het zal nog jaren au ren eer de nieuwei-e visie van het tweede Vaticaans concilie op het huwelijk als „verbond" zijn uit drukking gevonden zal hebben in de kerkelijke rechtsorde, die het hu welijk vooral als een contract be schrijft. De gebruikelijke weg van alle juristen is dan de oude wet zoveel mogelijk in overeenstemming met de nieuwere opvattingen te in terpreteren. Op deze manier zoeken in Nederland en elders kerkelijke instanties (officialaten, vicariaten voor kerkorde) ook naar aangepaste oplossingen voor gestrande huwe lijken. Daarbij kunnen zij zich ge steund weten door twee onuitge sproken grondbeginselen va-n de ker kelijke rechtsbedeling: billijkheid en barmhartigheid. Op twee manieren kan dan te werk worden gegaan. Vooreerst zal meermalen blijken, dat een huwelijk nooit toegekomen is aan die man-vrouwverhouding die be doeld is met „verbond". Dan Ls het mogelijk dat zo'n huwelijk nietig wordt verklaard waardoor de weg naar een tweede kerkelijk huwelijk open staat. Meermalen echter zal blijken, dat een huwelijk toch wel iets van die wezenlijke verbonden heid tussen man en vrouw gereali seerd heeft, terwijl het in een later stadium 0p onherstelbare wijze vast loopt en mislukt, zodat geen heil gezien wordt in het bij elkaar blijven van de echtgenoten. Vooralsnog biedt de kerkorde in dergelijke gevallen geen ruimte voor een tweede kerke lijk huwelijk. Wait wel mogelijk lijkt, is het tweede burgerlijk huwelijk ook binnen de Kerk te erkennen en eventueel met een kerkelijke in zegening te bekrachtigen. Ebt is dan een pastorale oplossing die mijns inziens in Nederland door verschil lende kerkelijke instanties geprakti- zeerd wordt. De vraag of in een dergelijk geval sprake is van een sacramenteel huwelijk, kan dan voor lopig buiten beschouwing blijven en voorwerp zijn van verdere theolo gische bezinning. Waar het om gaat is dat in zulke gevallen de gehuwden van een tweede huwelijk en hun kin deren binnen het geheel van de Kerk niet steeds weer gedrukt worden op hun verleden, maar als volwaardige leden van de Kerk aanvaard worden zonder dat de „herinnering" aan het eerste huwelijk dit belemmert. Duidelijk ligt in heel deze maiterle binnen de Kerk een spanning tussen een pastorale benaderingsmogelijk heid en de rechtsorde. In het boek „Echtscheiding" komt die spanning duidelijk naar voren. Geen wonder dan ook, dat er gepleit wordt, zoals ook elders vernomen kan worden, voor het verlaten, binnen de Kerk, van een eigen rechtsorde voor het huwelijk. Dan zouden kerkelijke rechtspraak en kerkelijke recht banken zich kunnen ombouwen tot een meer pastorale en menselijke be nadering van het huwelijk, minder juridisch en meer evangelisch. Wat velen het liefst zouden zien ls, dat de Kerk haar oproep tot trouiw in het huwelijk zou laiten klinken binnen het geheel van de burgerlijke huwelijks wetgeving zonder daar overheen nog een eigen rechtsorde te plaatsen. "TEN van de samenstellers van het boek, J. H. Huijts, besluit zijn nabeschouwing met de vraag waar heen de gedachten van de lezer zullen gaan als hij dit boek heeft doorgenomen: naar de concrete gren zen van goed en kwaad, naar de be trekkelijkheid van onze sociale in stituties, naar het lot van huwelijks partners en kinderen, naar hen die alleen blijven. Misschien is nog belangrijker in welke richting iemands gedachten gaan voor hij dit boek ter hand neemt. Van huis uit meegekregen opvattingen, vooral wanneer die steu nen op godsdienstige overwegingen, vormen dikwijls een barrière, die het op voorhand moeilijk maken open te staan voor nieuwere inzichten. Het zou te wensen zijn. dat velen dit boek zonder vooringenomenheid ter hand nemen, mét de auteurs afdalend in het leed en de problematiek van echt scheiding. L. G. A. vam Noort V.m.v. „Echtscheiding", onder red. van drs. M. Nevejan (Ultg. Paul Brand - Hüv.)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7