VAKBEWEGING MOET MEER LETTEN OP BESPARINGEN DAN OP CONTANT LOON Veel meer toeristen nemen volgend jaar „loopje met ANWB MEERDERJARIGE LEEFTIJD MINIMAAL ACHTTIEN JAAR Kosten onderwijs elf betalen, later terugkrijgen Kans op politieke crisis in EEG is niet uitgesloten Kloos op NVV-congres „Roolvink met lege handen als senaat loonwet ook accepteert' Meerderheid Staatscommissie Cals-Donner: NW-studie over beleid en financiële kant onderwijs Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? Coalitie in Duitsland praktisch in orde DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van één onzer verslaggevers1) AMSTERDAM De vakbeweging moet meer gaan letten op besparingen en minder op kontant loon. Dit is de koerswijziging, die NVV-voorzitter A. H. Kloos vanmorgen aangekondigde tijdens zijn ope ningsrede tot het driejaarlijkse congres van zijn bond, in de Amsterdamse RAI. „De laatste jaren is het aandeel van de werk nemers in het nationale inkomen, na een periode stijging, weer gedaald. De meer agressieve loonpolitiek van de vakbeweging om tot een her verdeling te komen, had aanvankelijk succes, maar 1 dit succes werd door prijsstijgingen weer terugge nomen. Gebleken is, dat ook een agressieve loon- politiek aan beperkingen onderhevig is. Voorlopig zou men de grens van de loonpolitieke moeilijkheden kunnen bepalen op het punt waar a aantasting van het nationale besparingsniveau plaats heeft. Dit betekent, dat in de toekomst de vakbeweging haar aandacht enigszins zal moeten verleggen: aangelegenheden, die verband houden sen opvoering van besparingen zullen een meer centrale plaats in het overleg met de wergevers moeten gaan'innemen", aldus de heer Kloos. De NW-woordvoerder zei verder dat door het be- - vorderen van de besparingen de inflatiegraad tevens kan worden teruggedrongen, zodat een- !- zelfde reële loonsverbetering kan worden bereikt en geringere nominale stijging. Totnutoe is de vakbeweging dit probleem min of meer uit dë weg gegaan en stond de contante loonsverhoging meer centraal, zo erkende de heer Kloos. De conjunctuur er de oorzaak van: het ene jaar liet de reële Joonsverhoging te wensen over door de prijsstij- gingen. Het volgende jaar was er door teruglopende conjunctuur geen ruimte voor wezenlijke loonstij ging en daarna moest de achterstand weer worden ingehaald. „Belangrijke voorwaarden voor realise ring van spaarloon en vermogensaanwasdeling is echter, dat de vakbeweging in haar totaliteit deze eis poneert in de onderhandelingen met de werk gevers". Over de door de Tweede Kamer aangenomen Loon wet zei: NVV-voorzitter Kloos: „Loonpolitiek beleid kan slechts slagen als het gedragen wordt door degenen, die de contracten sluiten. Dat zijn niet het parlement en de regering, maar werkgevers- en werknemersorganisaties". „Het woord is nu aan de Eerste Kamer, maar even zeer aan de werkgeversorganisaties. Zij weten nu, dat het loonpolitieke systeem van minister Rool vink op zijn best met één vakcentrale (het CNV) kan worden uitgevoerd. Misschien zullen zij zo verstandig zijn tijdig uit te spreken, dat dit een wankele basis is voor het voeren van een loon- beleid en dat al wordt de wet door de Eerste Kamer geloodst de ministers het kabinet en 't par lement met lege handen staan", zo meende de NVV-voorzitter. Sprekende over de verdere uitbouw der sociale voorzieningen zei hij, dat de vakbeweging aan een definitieve regeling van de oudedagsvoorzieningen de hoogste prioriteit geven. Het tempo, waarin de oudedagsvoorziening wordt gerealiseerd, wordt mede bepaald door het antwoord op de vraag of de bestaande voorzieningen kunnen worden be- Tenslotte sprak de heer Kloos nog'over de samen werking tussen de drie vakcentrales. Nadat vele jaren was gesproken door de centrales over verde re mogelijkheden tot samenwerking, kondigde het NKV een jaar geleden aan, daartoe concrete ini tiatieven te zullen ontplooien. „Veel verder zijn we sindsdien nog niet gekomen, het tempo zou wat ons betreft gerust wat mogen worden opgevoerd. Want elk jaar langer dat de drie vakcentrales nog gescheiden opereren, veroorzaakt op langere ter mijn een grotere schade aan het verenigingswezen in Nederland en daarmee aan de Nederlandse werknemers". De Nederlandse minister van Financiën, profH. J. Witteveen, tijdens zijn toespraak tot het bestuur van de Wereldbank en het IMF op een bijeenkomst van de „club van tien" in Washington. Wandelenfietsen en reizen Nieuw: gidsen voor hotels en routekaarten zuid- en voor midden-Europa (Van één verslaggevers) DEN HAAG De ANWB heeft het binnenlands toerisme voor 1970 aantal forse pijlen op de boeg. Het aantal ANWB-wandelingen dit jaar zullen r schatting 40.000 mensen een „loopje" met deze ijzersterke bond nemen zal worden uitgebreid tot ongeveer 30 week ends. Bij wijze van proef zullen naast de traditionele voorjaars- en najaarswande lingen nu ook in de zomer wandelingen worden georganiseerd in de specifieke toeristengebieden. De A.N.W.B.-fietstochten worden ver dubbeld van 4 tot 8. Dit jaar waren ei' 500 deelnemers. Het wandelbewijs, dat toegang geeft tot een aantal landgoede en sinds dit jaar ook recht geeft op vijftal routebeschrijvingen bij deel- ne aan ANWB-wandelingen, zal wor den uitgebreid tot een wandel-fietsbewijs. Hierdoor aal men twee routebeschrij vin- 0_„ voor fietstochten kunnen la-ij gen. Bovendien is het een legitimatiebewijs bij fietsverhuur door ANWB -bondsrij wiel - verhuurders. Een waarborgsom kan daar door achterwege blijven. Wat de fiets verhuur betreft: het aantal bondsrijwiel- verhuurders zal worden uitgebreid en voortaan ook aan een regelmatige in spectie worden onderworpen. Dank zij de medewerking van de Spoorwegen, zullen de stationsrijwielveihuurders voortaan kunnen worden erkend als bondsrij wiel- verhuurders. Het snlppertoerisme een verliesgevende noviteit van de ANWB in 1969 zal in 1970 worden uitgebreid. Vijf honderd Nederlanders,maakten in de af gelopen maanden gebruik van de snelle mogelijkheid om in een handvol verforen -uren. op de hoogte te komen van de aan trekkelijkheid van eigen land. In 1970 zal het pakket aangeklede snipperdagen worden uitgebreid met een Friese zeil dag. Limburgse grottendag, een Walche- endag, een Europoortdag eii een Air- Kastelen Ook de kastelenvluahlten bleken dit jaar al-even verliesgevend als succesvol. Reden de ANWB om er rustig mee door te Nieuwe service voor 1970 vormen de routekaarten voor Midden- en Zuid-Eu ropa, die gedeeltelijk de plaats van de routebeschrijvingen gaan innemen. Door de gestyleerde opzet vormen deze route kaarten een tussenvorm tussen de route beschrijvingen en de autokaarten. Nieuw zijn ook de kleine hotelgidsen die uitgebreide informatie geven over de n het buitenland gevestigde en geïnspec teerde bondshotels. Ook andere hotels" zul len in deze gids. zij het bescheiden, een plaats vinden. Daarnaast zal de ANWB in 1970 voor f 2.50 een reiswijzer naar de zon op de markt brengen met 17 uitge lezen favoriete vakantiereizen. De autotours, de individuele reizen voor automobilisten, zullen worden voortgezet. In 1970 kan men per eigen auto onder meer naar de Scandinavische landen, Ierland. Duitsland, Italië, Joego-Slavië. Roemenië en nieuw naai- Engeland. In samenwerking met enkele zustervere nigingen in het buitenland zal een spe ciale cluborudse vanuit Joego-Slavië wor den georganiseerd. Reisgidsen Wat de gidsen beta-eft. Aan de geplasti ficeerde monsterboom zullen volgend jaar onder meer de gidsen hangen van Mal- lorca, Minorca, Ibiza, Londen en de Ita liaans-Zwitserse meren. Tevens zuilen korte gidsen van Schotland, Turkije en de Trans-Afrikaroutes versohijnen. Aan de prvinciegidsen worden in 1970 Zeeland en Friesland toegevoegd. In voorbereiding is een grote (herziene druk van het „Reis boek voor Nederland". De laatste service die de ANWB biedt is gedrenkt in onvervalste romantiek. Le den die op de eigen kerstkalkoen zijn pitgekeken. kunnen wellicht redding vin den in Friesland, waar de ANWB een buitengebeuren in kerstsfeer" organiseert, compleet met kerkdienst, orgelconcert, sohranspartijen en Friese folklore Leeftijd actief en passief kiesrecht gelijktrekken (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. De staats commissie Cals-Donner heeft, enige ingrijpende voorstellen aan de regering voorgelegd, om de kiezer veel meer invloed op parlement en politiek te geven. In zijn tweede rapport over wijziging van de grondwet en de kieswet adviseert de meerderheid van de 17 leden tellende commissie: 1. het actief en passief kiesrecht en tegelijk de meerderjarige leeftijd te verlagen tot mini maal 18 jaar; 2. Nederland te verdelen in twaalf kiesdistricten, die ieder afzon derlijk Kamerleden moeten kiezen met mogelijkheden tot li jstverbindinger 3. de kabinetsformateur in de eerste ronde te laten aanwijzen door de kiezer zelf tegelijk bij de Kamerverkiezingen. De voorstellen hebben tin de commissie >n wisselende meerderheid kunnen be reiken. De aanwijzing in eerste ronde van d kabinetsformateur door de Mezer kreeg negen van de zeventien commissieleden mee, het districtenstelsel wordt gesteund door twaalf leden, iterwijl de commissie als geheel achted de veriagdng van het kiesrecht staait. De commissie spreekt jaar, mam- tot minimaal 18 jaar. Wel is zich niet uit voor een verlaging tot 18 zij het erover een®, dait de leeftijd het actief en passief kLehrecüut gelijk moet Het aanwijzen door de kiezer van de kabinetsformateur moet gelijk met de Kamerverkiezingen alleen in eerste ronde gebeuren. Krijgt een kandidaat niet de absolute meerderheid van de kiezers, dan wordt de kabinetsformateur aange wezen door de koningin, zoals nu nog steeds gebruikelijk is. Drie commissie leden. behorende tot D '66, de KVP en de P.v.d.A., zijn voorstanders van een ge kozen kabinetsformateur-premier. De kabinetsformatie zelf wordt dan inzet van de verkiezingen. Zij hebben zich echter om zoveel mogelijk van hun opvattingen te kunnen verwezenlijken aangesloten bij de meerderheid voor de aanwijzing van deze formateur-premier, Aoht commissie leden kunnen zich met dit voorstel niet verenigen, omdat het onder meer de po sitie van de Kroon (A.R.. CHU, GPV) aantast. De regering zal over de adviezen van de commissie op korte termijn overleg plegen met de bijzondere Tweede-Kamer commissie voor grondwets- en kieswets- wijzigiogen. Voor juli 1970 hoopt het ka binet dan met wijzigingsvoorstellen bij het parlement -te kunnen komen. De commissie heeft het zogenaamde stelselmet. twee verkiezingsrond en ver worpen. Deze opvatting gaat uit van de mogelijkheid, dat een partij of een partij- concentratie bij de eerste verkiezings ronde geen absolute meerderheid behaalt. De twee partijen of partij concentraties die de meeste zetels dn de eerste ronde ge kregen hebben, zouden dan in de tweede ronde moeten vechten om de meeste stem men en daardoor automatisch om de meerderheid in de Kamer- Dit kan er echter volgens de commissie toe leiden en Kamermeerderheid moet steunen sn relatief klein deel van de kiezers, aldus de eenstemmige commissie. De staatscommissie stelt voorts in grote meerderheid voor ('14 tegen 3) om het dernonstratderecht in de grondwet op te n: „De betoging is voor mensen die geen toegang hebben tot de drukpers of andere communicatiemedia veelal de enige mogelijkheid om zich politiek - te uiten". De vrijheid van meningsuiting, zoals die in de bestaande grondwet alleen nog vastgelegd is voor het gedrukte woord- moet ook gelden voor radio en televisie. Bovendien-: moet preventieve censuur op geschrift, radio en televisie verboden worden. Heb verlenen van zendvergunningen voor radio en televisie moet ook bij de wet geregeld worden met inachtneming van het belang van een geschakeerde omroepgeen uitsluitend nationale om roep dus. Zo moet iedereen, aldus een ander voor stel van de commissie, die bijvoorbeeld door de politie gearresteerd is. bij de rechter een verzoek om invrijheadstelldng kunnen indienen. Wanneer de rechter deze vrijheidsberoving onrechtmatig vindt, moet hij onmiddellijk invrijheidstelling -gelasten. Voor wat de rechten in de per soonlijke sfeer betreft, meent de staats commissie. dat in de grondwet behalve het briefgeheim ook het telfoon- en tele graafgeheim gegarandeerd moeten wor- Z' (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Laat in principe ieder een zijn eigen onderwijs betalen. Ge durende de tijd dat iemand een op leiding geniet, kunnen de kosten daarvan op zijn rekening geboekt worden. De kosten worden achteraf terugbetaald. Dit is de kern van het rapport „fi nanciering van het onderwijs" van het wetenschappelijk en scholingsinstituut van het. NVV. Het NW stelt dit rapport morgen ter discussie op haar congres. Het is samen met het rapport „onder wijsbeleid in een veranderende samenle ving" de basis waarop het NW actie wil gaan voeren om het onderwijs ge herstructureerd te krijgen. Het financieringsplan van het NW is niet op de eerste plaats ingegeven door bezorgdheid over de steeds stijgend kos ten van ons onderwijs. Voorop stond dat het onderwijs moet dienen voor rechtvaardiger inkomensverdeling. Het NW wil niet alle studiekosten die bij voorschot door de overheid worden betaald, laten terugbetalen. Behalve het individueel voordeel ziet het NW in het volgen van onderwijs ook een maatschappelijk nut, dus een voordeel voor de gemeenschap, de overheid zou daarom bijvoorbeeld 40 of 60 procent van de opleidingskosten voor haar reke ning moeten nemen. In het rapport over het onderwijsbeleid pleit het NW voor een middenschool voor 11- tot 16-jarigen. Daar zou dan Wethouder op overweg met auto tegen trein UTRECHT (ANP) Op de met auto matische knipperlichten beveiligde over weg in Gorssel is gisteren de bestuurder van een personenauto, de 69 jaar oude wethouder Loman uit Almen, Qjn het leven gekomen toen zijn auto tégen de tweede wagon van een juist passerende goederentrein botste. Bij de botsing werd de wagon zo geraakt dat elf daar achter rollende wagons ontspoorden. Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z'i lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat z'n vrouw hem voor de verandering eens géén King Corn had meegegeven. King Corn wordt overal in Nederland elke nacht vers gebakken. Komt dus dagelijks vers op tafel en blijft dagenlanger vers. King Corn ,.."t enige dat u weggooit, is de verpakking (alleen King Corn kan dat zeggen (ADVERTENTIE) fllIJflHflRDT'S HOOFDPIJN POEDERS werken verrassend 0 NA HERWAARDERING MARK iedéren na het basisonderwijs naar toe moeten gaan. Er is dan dus leerplicht tot en met 16 jaar. Op de middenschool worden algemeen vormende vakken ge geven. Het is een periode van observa tie, oriëntatie en determinatie als voor bereiding op een beroepskeuze en ver dere opleiding. Er moet kleuteronder wijs komen voor 5- lot 7-jarigen waar in bijzondere aandacht wordt besteed aan de schoolrijpheAd van het kind. De barrière waardoor kinderen uit arbeiders milieus niet doordringen tot hei voorbe reidend hoger (atheneum, gymnasium) en universitair onderwijs, blijkt te liggen in de eerste jaren van de lagere school. Kinderen die door hun afkomst uit sociaal zwakkere milieus achter lig gen in taalverwerving, haaien die ach terstand niet in, maar komen steeds ver der achter. Het kleuteronderwijs nieuwe stijl is ervoor dat zulke achterstanden worden ingehaald voordat het kind naar het basisonderwijs gaat, aldus enkele conclusies uit de NV V-studie. Nederlandse landbouw vreest gevolgen (Van onze parlementaireredactie) DEN HAAG De herwaardering van de Duitse mark maakt de kans op een politieke crisis in de E.E.G. niet denk beeldig. Verschillende landen houden daar, aldus politieke zegslieden in Den Haag, nu al rekening mee. De vraag is namelijk of de zes EEG-landen na de problemen rond de devaluatie van de Franse franc nog eens een monetaire klap als de ravaluatie van de Duitse mark politiek kan verwerken. „Vooral monetair dreigen in de EEG grote brok ken te vervallen, vooral omdat de zes nog geen gemeenschappelijke financiële politiek kannen", aldus regeringskringen in Den Haag. Daarmee krijgt de Ne derlandse land- en tuinbouw allereerst te maken. De vrees voor allerlei moei lijkheden heeft de exporteurs van eie ren naar Duitsland er al toe gebracht j de export voorlopig in te tomen. 1 De ministerraad ven de E,E.G„ die dezer dagen bijeen moet komen om de ernstige problemen vooral voor de ge meenschappelijke landbouwpolitiek te bespreken, staat voor de volgende pro blemen Wat weegt voor de zes E.E.G.-landen het zwaarste a) de vrije gemeenschap^ pelijke markt, b) de beheersing van de nationale valuta? Het antwoord hebben twee landen van de EEG al gegeven. Frankrijk devalueer de zijn franc, zonder eerst' de gemeen schappelijke partners te raadplegen, Duitsland maakt volgens minister Schil ler de koopkracht van de markt ster ker ook al zonder vooraf overleg te ple gen met de E.E.G.-partners. Daaruit blijkt, dat de beheersing van de natio nale valuta in de E.E.G. van de Zes na- tiohaal de voorrang heeft boven de vrije markt. Boven de gemeenschappelijke landbouwpolitiek dus. Met alle gevolgen van dien, ook voor de Nederlandse land bouw. Reacties De reacties blijven niet uit. Het Land bouwschap heeft gisteren al gepleit voor versterking van het Nederlands natio naal landbouwbeleid. „Door de monetaire maatregelen van Duitsland (met als ge volg een heffing op de invoer van agra rische produkten naar Duitsland) vordt de Nederlandse land- en tuinbouw de du pe van het ontbreken van de gemeen schappelijke monetaire politiek", aldus het Landbouwschap. „Als andere landen ongestraft nationale maatregelen ter be scherming van hun landbouw kunnen treffen, wordt Nederland gedwongen de zelfde weg op te gaan. Bovendien zal bij eventuele wijziging van de koers van de Nederlandse gulden' volledige compensatie aan de Nederlandse land- en tuinbouw moeten worden gegeven". Dit betekent zonder meer een weg terug naar het na- tionael landbouwbeleid een crisis in de EEG derhalve. Een heffing op de import van land- bouwprodukten in Duitsland (Nederland is een van de grote exporteurs naar dit land) betekent voor de Nederlandse temd en tuinbouw zonder meer een ramp, me nen de Nederlandse landbouworganisa ties. „Het wordt een directe onderbreking van de stroom produkten, die Nederland dagelijks naar Duitsland vervoert. Graantelers, fruittelers, tuinders, de veehouderij krijgen onmiddellijk te ma ken met de heffingen, die Duitsland op de export uit o.m. Nederland zal leg gen. Met alle gevolgen van dien voor de producenten en de exporteurs. Voor een zo export-gevoelig land als Nederland kunnen dergelijke nationale maatrege len katastrofaal worden", aldus woord voerders uit agrarische kringen. Een doedelzakspeler van het Schotse regiment Black Watch tijdens het wisselen van de wacht bij de gesloten gréns tussen Gibraltar en Spanje verbreekt draadverbinding met Gibraltar Spanje lieeft gisteren de telefoon-, tclgraaf- en telcxvcrbindingcn met Gibraltar zonder voorafgaande waar schuwing verbroken. Men mag dit zien als een nieuwe stap op weg naar een volledige blokkade van de rots aan de ingang van de Middellandse Zee. De enige landverbinding van het schier eiland werd een paar maanden af gegrendeld aan de Spaanse kant. De nieuwe maatregel tegen het be legerde stukje grond volgde binnen en kele uren na het verlopen van een oud V.N.-ultimatum. Een commissie voor dekolonisatie had Groot-Brittannië tot 1 oktober de tijd gegeven Gibraltar aan Spanje te overhandigen. Voor de Britten, die hun politiek baseren op de duidelijke uitspraak van de 25.000 bewoners van de rots, is dit een ondenkbare ontwik keling. Daarom moet men aannemen, dat de aanzienlijke wrijvingen en moei lijkheden rond het schiereiland in de komende weken hand over hand ern stiger zullen worden BONN (AP) De YVestduilse sociaal democraten en vrfje democraten sche nen gisteravond dicht bü een compromis over de vorming van een regering, waar door minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt Duitslands eerste socialis tische kanselier zou worden sedert 39 Terwijl de onderhandelingsdelegatles van beide partijen' hun besprekingen voortzetten, heeft een woordvoerder van de SDP verklaard dat overeenstemming over de nieuwe regering van SPD en FDP tegen morgenmiddag kon worden verwacht. De woordvoerder, Heinz Kühn, lid van het presidium van de SDP, zei dat het „praktisch onmogelijk was dat de besprekingen tussen beide partijen zou den mislukken". Kühn maakt zelf deel uit van de onderhandelaars van de SPD. Hij is minister-president van de deelstaat Noord-Rijn Westfalen, waar de socialis ten en de liberalen reeds een coalitie

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7