GEEFT „TELEVIZIER" NIEUWE STIJL S)eÊcid^eoma^ GElNJECTEERDE WIB0 v-d-LINDE 3 dagen Z.-Limburg f43.50"- 5dagen lérsclielling Opvoering van bouwprogram nodig voor krotopruiming J. W. van Dam directeur van Leidse schouwburg Scherpe actie tegen bestuur van BBK Monterose concerteert 5dagen lerschelling Vanavond op tv Bij Fiet en Frans Vragenreeks Luxemburg krijgt eigen festival PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 Geen reden om naar noodrem te gaan grijpen /^IJFERS van de S.E.R. bevestigen, dat er de afgelopen tien jaar duidelijke wijzigingen zijn gekomen in het patroon van de welvaartsverdeling. Het over heidsaandeel in het nationaal inkomen is fors gegroeid; het aandeel dat via sociale uitkeringen op collectieve basis herverdeeld wordt nog forser. Als ge volg hiervan is het voor consumptie bestemde deel van het inkomen van werkende loontrekkehden wat gezakt, en een aantal van de overige inkomens zelfs met meer dan tien procent. Voor het goede begrip brengen we, vóór het maken van een paar kant tekeningen, nog even enkele cijfers van het zomerrapport van de Sociaal-Eco nomische Raad in herinnering; de tussen haakjes geplaatste cijfers hebben be trekking op de situatie eind 1957. Van het totale nationale inkomen eist de overheid via fiscale maatregelen dit jaar* op 24,3% (18,7), de sociale fondsen 0.9% (2,1), de pensioen- en levensver zekeringen 5% (3,4), de werkende loon- trekkenden 32,1 (36,1), de sociale voor zieningen 20,6% (12,1) en de overige inkomens 17,1% (27,6). De achteruitgang van de sociale fondsen behoeft geen zorg te baren, omdat de ontwikkeling van de collectieve sociale voorzieningen een deel van hun taak overgenomen heeft. De groei van de levensverzeke ringen en pensioenfondsen bewijst, dat het bedrijfsleven, ondanks het steeds meer van betekenis worden van de A.O.W., globaal genomen zijn aandacht voor oudedagsvoorzieningen heeft ver- HET alsmaar groter wordende aandeel, dat de overheid van het nationale inkomen voor zich opeist, staat aan groeiende kritiek bloot.' Bij de algemene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer zullen deze maand wel weer bezwaren gemaakt worden tegen het nog hogere percentage voor 1970. Maar hier stuiten we weer op de eeuwige kwestie, dat van de overheid steeds meer wordt verwacht (bijvoorbeeld op het gebied van huisvesting, onderwijs, wegen, ontwik kelingshulp) en dat vrijwel niemand con creet aangeeft waarop de overheid zou kunnen bezuinigen. In de sector van de steun- en over drachtsinkomens (de sociale voorzie ningen) ziet iedereen de grens van het wenselijke en bereikbat'e wel in zicht komen. Aangezien het aantal bejaarden blijft groeien en de voltooiing van ons sociale zekerheidsstelsel nog op een paar maatregelen wacht, zal ook in de toe komst voor de steun- en overdrachts inkomens wel één vijf de van ons natio naal inkomen nodig blijven. Blijft dan dus het feit, dat voor con- sumptie en andere persoonlijke beschik kingen van onze burger ongeveer vijftig procent overblijft en dat de verhouding tussen het inkomen van werknemers en overige inkomens een verhouding die twaalf jaar geleden nog globaal 58% versus 42% was zich ongeveer gaal ontwikkelen tot tweederde versus een- Het is deze ontwikkeling, die hier en daar ook al weer vraagtekens heeft uit gelokt. IN ondernemerskringen maakt men zich bezorgd, dat het aandeel van de ove rige inkomens bijvoorbeeld ingehou den winsten, dividenden, huren en in komsten uit kapitaal relatief zo snel vermindert, dat onder meer de moge lijkheid om te investeren in de gevaar lijke zone gaat komen. Men bereidt zich er dan ook op voor, dat een sterker front gemaakt moet worden tegen plannen van werknemers en vakbonden om de verhouding nog verder in het nadeel van het overig inkomen te wijzigen. Bij deze kritiek blijft dan buiten be schouwing om hoeveel burgers en om welke bedragen het gaat. Wij geloven, dat de bevolkingsgroei zich sterker vol trekt in de sector van de werkende loon- trekkenden, dan in die van de mensen, die van het „overig inkomen" profiteren. Daarom zou het interessant zijn naast genoemde cijfers van de S.E.R. ook eens cijfers op tafel te leggen, die betrekking hebben op het gemiddelde inkomen van een loontrekkende en van de Nederlan der die het moet hebben van kapitaal inkomsten e.d. Wellicht komt dan bij voorbeeld aan het licht, dat van laast- genoemde groep een deel wel relatief achterop is geraakt, maar een ander deel weinig of helemaal niet. Los hiervan blijft natuurlijk de vraag belangrijk, of de verschuivingen bij de verdeling van het nationaal inkomen door gebrek aan investeringsmogelijk heden de welvaart op langere termijn in gevaar gaan brengen. Dit is mogelijk, maar hieromtrent wordt meer alarm ge maakt door veronderstellingen dan door Persoonlijk vinderf we het jammer, dat al weer geruime tijd geleden, toen de bezitsvorming van de grote massa een actueel punt werd, noch de vakbeweging, noch de ondernemers zich serieus hebben ingespannen om deze vorm van wel vaartsspreiding een echte kans te geven. Men heeft breed uitgeweid over de be zwaren en zich maar zelden geconcen treerd op de mogelijkheden. Vandaag aan de dag nog wordt sma lend gesproken over het voorstel om bijvoorbeeld door spaarloon een voor werknemer en onderneming gunstige vermogensaanwasdeling mogelijk te ma ken. In plaats hiervan maken partijen aanstalten om aan de noodrem te gaan trekken, met het gevolg dat onze econo mie dan zeker door spanningen, zo niet door conflicten vertraging gaat oplopen. VOOR loontrekkenden en ondernemers geldt, dat de uitgaven van de over heid meestal beiden ten goede komen; voor de loontrekkenden, dat een groter aandeel in ons nationaal inkomen voor sociale voorzieningen in de eerste plaats hun bestaanszekerheid versterkt; voor de ondernemers, dat voortborduren op het oude vermogenspatroon een sociaal en waarschijnlijk ook economisch anachro nisme, aaii.-het worden is. Het lijkt ons nu niet de tijd om naar noodremmen te grijpen; wel tijd voor verstandig en vertrouwvol .overleg. Studiestop ALLE principiële bezwaren erkennend geloven we, dat de minister van On derwijs door praktische redenen ge dwongen kan worden bij het weten schappelijk onderwijs een studiestop in te voeren. Die praktische redenen kunnen aan wezig blijken, ook wanneer de voor bereidingen voor de nieuwe medische faculteit te Maastricht met volle kracht genomen worden en wanneer gebruik wordt gemaakt van de kans om aan bestaande faculteiten voorzieningen uit te breiden. Niet helemaal duidelijk is ons evenwel waarom minister Veringa besloten heeft die stop te plaatsen na het eerste jaar van een medische studie, dus na het propaedeutisch examen. Hij kan de pil voor de studenten, die dan het lijdend voorwerp van de stop worden, wel verzachten door de moge lijkheid van een wachtlijst, het recht om hei volgend jaar als eerste te worden „doorgelaten", door financiële steun door het bevorderen van een zinvolle besteding van de wachttijd, het zal altijd uitdraaien op een verloren jaar en sommigen wellicht op het definitieve einde van een begeerde carrière. Is het dan toch maar niet beter het aantal eerste-jaarsstudenten te be perken, zoals in Rotterdam geschiedt? Uit ervaring kunnen de medische facul teiten weten, hoeveel eerstejaars ze kunnen toelaten om in het tweede jaar ongeveer het maximaal mogelijke aantal studenten hun studie te kunnen laten voortzetten. Minister Veringa verwijst naar de afwijzing in 1966 van een wets ontwerp dat beperking van de eerste jaars beoogde. Staat vast, dat de Tweede Kamer intussen niet anders over de kwestie is gaan denken en nu wel zijn goedkeuring wil geven aan een maatregel die niet aantrekkelijker is. ,Tox" uit de arena IN twee pogingen is mr. Toxopeus erin geslaagd vanuit de politieke arena naar een plaats in de ereloge te stappen: het burgemeesterschap van Den Haag is zijn neus voorbij gegaan, maar begin 1970 begint hij in het Groningse als commis saris van do koningin. Mr. Toxopeus is een dermate bekwaam man getuige bijvoorbeeld zijn image als minister van Binnenlandse Zaken dat we ons over zijn carrière in Gro ningen weinig zorgen maken. Maar de tocht naar het hoge noorden van de man die na prof. Ouds aftreden de politieke leider der Nederlandse liberalen is ge worden. betekent het zoveelste kwali teitsverlies in het parlement, ons belang rijkste politieke college. Misschien heeft mr. Geertsema de laatste jaren voldoen de „bijles" gehad om sterker voor de dag te komen dan hem in zijn eerste periode als fractieleider mogelijk was. Het zal de V.V.D., die de paar laatste jaren verschillende adeilatingen heeft moeten ondergaan, niet meevallen de plaats die mr. Toxopeus achterlaat, snel op te vullen met een figuur die bij politieke vrienden en tegenstanders de zelfde reputatie heeft van bekwaam par lementariër en man met grote politieke intuïtie. Het gebeurt in Nederland maar zelden, dat een commissaris van de koningin nog in de politieke arena terugkeert. Mr. Toxopeus is nog jong genoeg om tot de uitzonderingen te gaan behoren. Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM AVRO's actualiteitenrubriek „Televizier" startte deze week met een nieuwe opzet van een wekelijks magazine, dat steeds op dinsdagavond wordt uitgezonden tussen tien en elf uur en een lengte heeft van gemiddeld vijftig minuten. In studio B van de NOS was dinsdagavond de span ning voor de uitzending voelbaar. Tegen de achter grond van 'n nieuw decoi stond 'n grote redactietafel in L-vorm, waaromheer de nieuwe chef-redacteui Wibo van de Linde (31), bij de kijkers al enige jaren bekend als redacteur-presentator van het NOS- journaal, zijn collega's E. Peereboom, Jan Scholtens (ex-KRO), Jaap van Meekren, Cees van Drongelen en Ruud ter Weijden had verzameld. Met spanning volgde men de gesprekken tussen eindregisseur Pieter Vafekamp en de t.v.-studio's in Bonn, Brussel en Parijs, waar Johan van Minnen, Henri Schoup en Jan Brusse gereed zaten voor een gesprek met E. Peere boom en Wibo over de invloed van de Duitse ver kiezingen op de monetaire en agrarische politiek in de EEG. De beelden waren uitstekend, maar de ge- luidslijn met Brussel moest nog inderhaast worden verbeterd. Inmiddels draaide de grote rode seconden- wijzer op de televizierklok rustig door en Willem Duys hield in de Singer-Concertzaal te Laren voor zijn „vuist" een gemoedelijk gesprekje met de 90-jarige opercttekoning Robert Stolz, die maar aan het af scheid nemen blijft. De politiekapel zat klaar om onder directie van de vitale meester nee, niet „Alte Kameraden" een operettemelodie te spelen. Intussen zorgde Ria BTemer fluks werkend met de pan-cake dat de glimmende hoofden van Jaap van Meekren en Jan Schcltens een matte tint kregen, waai na ze op een holletje nog een blad met glazen frisdrankjes uit de kantine naar de speelvloer sleepte. Eindelijk kwam van boven het startsein en het rode lampje boven de camera, die Wibo in beeld had, gloeide aan. De eerste aflevering van het nieuwe magazine kon zich voor de ogen van de kijkers ont rollen. Onmiddellijk bleek, dat de nieuwe formule aan zeggingskracht heeft gewonnen en de oorspronkelijke kleurloosheid, waaraan „Televizier" al jaren leed, had plaatsgemaakt voor een flitsende vorm van in formatie. Vooral de gesprekken tussen de Televizier- redactie en de correspondenten in Bonn. Brussel en Parijs waren interessant en liepen in een hoog tempo. Hel historische verhaaltje van een met steek en cape getooide Jaap van Meekren viel enigszins uit de toon. maar de reportage over de öruïdenmeeting van Cees van Drongelen en Piet ter Laag was de moeite van het aankijken zeker waard. Tenslotte lag er een door Bob Bremer gemonteerde samenvatting van de in Rotterdam die avond gespeelde ontmoeting tussen Reykjavik en Teijenoord Een goede uitsmijter. Eén dagje vroeger Na ailoop aan de leestafel in hotel „De Rozenboom" vertelde Wibo, dat zijn oud-hoofdredacteur van het NOS-journaal hem, een dag eerder dan de opzeg termijn, in de gelegenheid had gesteld om op 30 sep tember bij de AVRO te gaan werken. Overigens zag het er vorige week niet naar uit, dat Van de Linde deze première zelf zou kunnen leiden. Dinsdag i tabletten precies op tijd weei' op de been geholpen. Wibo was vol lof over zijn medewerkers, met wie hij sinds een maand of vier al had zitten brainstor men over de nieuwe formule. Vooral regisseur Pieter Varekamp en zijn regie-assistente Ria van Loon werden nadrukkelijk geprezen om het feilloze «qr- loop van de ingewikkelde schakel acrobatiek tussen de Eui'opese hoofdsteden. Van de Linde vond dit de sterkste zijde van het magazine, het benutten var. de optimale mogelijkheden van de televisie. Al gaf hij wel toe, dat er maar iets aan dit soort technische experimenten hoeft te mankeren of een belangrijk onderdeel van zo'n uitzending gaat de mist in. Maar de rechtstreekse lijnverbindingen met het buitenland zijn echter zo kostbaar, dat Van de Linde er in de toekomst maar een sporadisch gebruik van zal kun nen maken. Wel hoopt hij elke week van z'n collega's bij de ITM in Engeland het laatste nieuws te kunnen overnemen uit hun t.v.-magazine „News at ten". Er is daaiVoor een contract gesloten. Beide rubrieken in Nederland en Engeland worden op hetzelfde uur uitgezonden. Ditmaal trof de AVRO het, omdat de Britten een half uurtje voor de pre mière in Nederland een filmreportage uit Belfast doorgaven, die Wibo met behulp van enige aanteke ningen supersnel van een begeleidende toelichting voorzag. „Op dat moment was ik dankbaar, dat ik zo'n goede leerschool heb gehad in snel en accuraat weTken bij het NOS-journaal", verklaarde Wibo. En terwijl de ober hem voor de zoveelste maal naar de telefoon roept, zegt hij bij het afscheid: „Maak er alsjeblieft geen opgeklopt verhaal van. We moeten nog groeien naar de nieuwe vorm. De sfeer in ons team is uitstekend en als wij van de AVRO-leiding het vertrouwen en de kansen blijven krijgen, dan ziet de toekomst er beloftevol uit." (ADVERTENTIE) Ideaal voor een kleine herfstvakantie Inclusief reis en hotel. Volledig verzorgd Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. ~v voordelig vw Uit met NS (ADVERTENTIE) Een volledig verzorgde vakantie aan de warme golfstroom. Vijf dagen lang! T M*\ u van elk I fl wh station Vertrek dagelijks. voordelig uit met NS KVP-tijdschrift: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dok zonder nadere berekeningen zal het duidelijk zijn dat het huidige woningbouwprogramma geen grootscheepse krotopruiming toelaat. Als men de krotopruiming werkelijk ter hand wil nemen, is het noodzakelijk het bouwprogramma geleidelijk op te voe ren met bijv. 5.000 woningen per jaar tot een niveau van ongeveer 150.000 wo ningen per jaar is bereikt. Dit schrijft de heer C. P. A. Bakker, lid van de pro vinciale staten van Utrecht en lid van de sociaal economische commisie van de KVP in het tijdsohrift „politiek" van de Katholieke Volkspartij. Wil een vergroot bouwprogram kans van slagen hebben, zo zegt de heer Bakker, dan is het noodzakelijk dat zo veel mogelijk hindernissen ten aanzien van de doorstroming worden weggenomen Daarvoor is allereerst nodig dat de on werkelijke huurverschillen tussen nieuwe en oudere woningen worden weggewerkt. Verhoging van de subsisidies lijkt bij toeneming van de woningbouw nauwe lijks mogelijk, zodat de enige oplossing is: de verhoging van de huren van ou dere woningen, aldus de heer Bakker in het K.V.P. tijdschrift. Verzending kerstpaketten voor overzee Met hel oog op een tijdige verzending van z.g. kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen (hoofdzakelijk emigratielanden de data opgegeven waarop deze pakketten bij rechtstreekse zeepostverzending uiterlijk ter post moeten zijn bezorgd, ten einde onvoorziene omstandigheden voorbehou den vóór Kerstmis te kunnen worden besteld Australië, 28 oktober; Canada, 14 no vember; Indonesië, 23 oktober; Neder landse Antillen (Aruba, Bonaire, Cura cao) 17 november; (Saba. St. Eustatdus, St. Maarten (Ned. gedeelte) 17 novem ber; Nieuw-Zeeland. 22 oktober; Suriname 14 november; Verenigde Staten van Ame rika 11 november; Zuid-Afrika 14 novem- STER-directeur neemt ontslag DEN HAAG lANP Het bestuur van de Stichting Ether Reclame heeft een communiqué verstrektwaarin wordt mee gedeeld. dat dr. G. A. M. Vogelaar het bestutu- van de STER verzocht heeft hem te ontheffen van zijn taak als directeur van STER. nadat was gebleken, dat ge rezen verschil van inzicht niet kon wor den overbrugd. Het bestuur heeft het ge vraagde ontslag eervol verleend met be tuiging van erkentelijkheid voor hetgeen dr. Vogelaar voor de STER heeft gedaan. Gevraagd om een nadere toelichting over de aard van het verschil van inzioht, zei het bestuur van de STER daarover geen mededeling te kunnen doen. Adviescentrum voor ontwikkeling beleid opgericht rslaggevers) (Van e erslaggevers) LEIDEN Per 1 november is tot directeur van de Leidse schouwburg benoemd de heer J. VV. van Dam. Zoals bekend heeft de Leidse schouwburg nooit een directeur gekend. Vanaf de oprich ting werd de schouwburg geëxploiteerd door de schouwburgvereniging. Enkele maanden geleden is zij in ge meentelijke handen overgegaan. De heer Van Dam heeft ondanks zijn jeugdige leeftijd (28 jaar) reeds een zakelijke theatercarrière achter de rug. In 1964 werd hij na aan een Haags gymnasium te zijn afgestudeerd, benoemd tot assis- ten zakelijk leider van het Scapinoballet. En vanaf 1967 behartigde hij de publici teit ten behoeve van N.V. Mij. Zeebad Schev ervingen. Tevens was hij bedrijfs leider van het Paviljoentheater. De heer Van Dam is door Corrie en Wim Kan reeds gefeliciteerd: „Hartelijk geluk gewenst met je benoeming tot directeur van het liefste schouwburgje van Neder- AMSTERDAM (ANP) De groep van veertig beeldende kunstenaars, die enkele weken geleden openlijk bezwaar maakte tegen de door het bestuur van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars gevoerde acties, heeft op 4 oktober a.s. een vergadering uitge schreven, waarin het aftreden van het bestuur aan de orde zal worden ge steld. De groep, die inmiddels 500 adhesie betuigingen heeft ontvangen van de 1.100 leden, had herhaaldelijk verzocht de bezwaren tegen het huidige bestuur aan de orde te stellen. Het bestuur heeft tot nu toe steeds geweigerd te luisteren naar de wensen van de oppositie. Nu de leiding van de BBK ook heeft geweigerd het aftreden van het bestuur op de agen da van een ledenvergadering te plaat sen, heeft de groep van veertig over eenkomstig de statuten het recht in eigen handen genomen en een vergade ring uitgeschreven, waarin rechtsgel dige besluiten genomen mogen worden. Het is niet uitgesloten dat het bestuur tijdens deze vergadering, die besloten zal zijn, ten val zal woren gebracht. Volgens de opposanten zijn er groepe ringen die zelfstandig tot acties over gaan zonder dat daar de meerderheid van de leden over wordt geraadpleegd. „In de afgelopen tijd is ernstige schade aangericht door acties van minderhe den. die in naam van de BBK zijn ge voerd", zei de heer J. Sierhuis, die het huidige BBK-besluur incompetent acht te om de belangen van de kunstenaars op de juiste wijze te behartigen. „Door de acties is in de kas van de BBK een tekort ontstaan van f 14.000. De uitga ven waren tegen het advies van de be kwame directeur J. Kassies, die om de ze reden ontslag heeft genomen. Wij be treuren dit ten zeerste", zei de heer Sierhui». 1 DEN HAAG Opgericht is het advies centrum voor beleidsontwikkeling Celt bon N.V., dat zich in Den Haag heeft ge vestigd. Prof. dr. J. Kistemaker van het ultra-centrifuge projekt, is president- commissaris en heeft als zodanig hel ad viescentrum gistermiddag geïnstalleerd. Celebon stelt zich ten doel adviezen op topniveau te geven over de leiding en de organisatie van ondernemingen. Daartoe beschikt het centrum over een vaste kring van een twaalftal adviseurs, die ge specialiseerd zijn op verschillende terrei nen van organisatiekunde, commerciële planning en bedrüfsonderzoek. Via Celebon is de kring van adviseurs beschikbaar voor het adviseren van top functionarissen bij het opstellen van eer beleid. De adviseurs zijn reeds werkzaarr in topfuncties bij ondernemingen, in zelf standige adviseursfuncties of bij het we tenschappelijk onderwijs. Zij vervullen geen volledige werkkring bij Celebon, omdat de adviezen dan onbetaalbaar zou den worden. Voor de planning van het beleid en de organisatie van de onderneming worden in de laatste jaren steeds meer grote Amerikaanse bureaus ingeschakeld. De Nederlandse adviesbureaus zijn in vele gevallen op kleinere schaal georgani seerd. In het thans opgerichte advies centrum werken deskundigen vanuit di verse wetenschappen samen. Initiatief neemster is mevrouw S. Ch. Wedel, die een grote ervaring in bedrijf sledding heeft en als directeur zal optreden. Bij de installatie heefit prof. dr. Kiste maker erop gewezen, dat „Europa wel de hersens heeft, maar dat die beter ge bruikt moeten worden", de directies var ondernemingen zullen meer naar advi seurs moeten luisteren en veel meer moe ten delegeren. In liet, Haags Gemeentemuseum con certeert vrijdagavond 3 oktober om 20.15 uur de jazzgroep van Frank Monterose. Deze rasmusicus vindt gewoonlijk uitge breid gehoor, omdat hij altijd op dreef is in zijn sprankelende gespierde jazz. Met zijn stijl zit hij tiuesen mean-stream en eigentijdse stromingen in met. een sterk swingend accent. Monterose bespeelt de tenorsax. Voorts treden op Pete Grimson. scat&inger, Jac- Ques van Poll, piano, Rob Langereis, bas. Steve Boston, conga en Cees See, drums. ADVERTENTIE Een volledig verzorgde vakantie aan de warme golfstroom. Vijf dagen lang! T m van elk I I Vi station Vertrek dagelijks. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. yw voordelig uit met NS Een amusementsprogramma gebouwd rond Frans en Fiet Koster, waarin zjj als gasten ontvangen: Ko van Dijk, Sigrid Koetse, Jan Retel en het Trio Thessaloniki- Vanavond maken IKOR-CVK-televisie een begin met een serie wekelijkse pro gramma's die onder de titel „Vragen reeks" wordt uitgezonden via Neder land 2 van 22-20 tot 22.50 uur. Door middel van deze reeks willen de samenstellers actuele vragen, die in wetenschap en maatschappij aan de orde zijn, in relatie brengen met de boodschap van het evangelie- Telkens worden twee gefilmde pro gramma's uitgezonden, in de derde week gevolgd door een discussie in de studio, waarbij vooral zal worden in gegaan op vragen, die de kijkers stel len. De najaarsserie (negen uitzendin gen) handelt over „de schepping en het beheer ervan". Vooral de conflicten tussen de moderne natuurwetenschap en de geloofsbeleving zullen hierin vra genderwijs worden behandeld. Het programma Vragenreeks is opgezet in nauwe samenwerking met „Kerk en Wereld" in Driebergen. Hermine van Leeuwen verzorgt de pro- duktie en dr. Peter Hofstede de regie. (Nederland II. 22.2022.50 uur) CUPLOTING MORGEN OP RADIO In het KRO-radioprogramma „Van twaalf tot twee" zal morgen de uitslag bekend worden gemaakt van de loting in Genève van de Europa Cup voor lands kampioenen en bekerhouders. Aansluitend zullen de heren Broks (Feijenoord i en Van Gelder (PSV) hun commentaar op de uitslag geven. Ook op Ned, t.v. (Vam onze correspondent) LUXEMBURG In de rij van landen, die jaarlijks een songfestival organiseren, voegt zich per 18 oktober ook het kleine Luxemburg, Ook daar toil men niet achterblijven bij de huidige hang naar festivallen. Alleenom het niet helemaal te laten lijken op al die andere Europese festijnen, hebben de grote mannen achter de schermen daar iets nieuws bedacht. Bij het festival in Luxemburg, dat Grand Prix Radiio-Tele Luxembourg gaat heten, moet de aandacht op de eerste plaats uitgaan naar de producers. Om uil te zoeken wie zich tot de beste producers van Europa mag rekenen, hebben de organisatoren in de achter ons liggende weken stapels en stapels platen beluisterd van allerlei artiesten, Na twee voorselecties bleef een stapeltje van vijftien platen over. Van dal grole stapeltje werden vijf kleine stapeltjes gemaakt; Het eerste bestond uit vier platen in de' Duitse taal en het tweede uit drie Franstalige. De Engelse markt heeft een stapeltje van vier platen en de Nederlandstalige streken moeien het doen mei twee gelukkigen. Het vijfde stapeltje tenslotte bestaat uit twee plaatjes van eigen Luxemburgse dus bodem. Dit alles zal verder worden beoordeeld door een internationale jury Voor de Nederlandstalige landen hebben daarin zitting: H, J. H. Terheggen, Guido van Lieferinge en Piet Beishuizen. 'In Nederland neemt de N.O.S. een uitzending over het festival voor haar zendtijdrekening. Wanneer alles goed gaat is een samenvatting van het feest te zien op zondagmiddag 19 oktober in het programma Passepartout. In dit festival krijgen we te zien: Freddy, Gibte, Mary Roos, Peggy March, Nicoletta, Michel Fugain, Rika Zaraij The Valverde Brothers, J. A. Freedman, Samantha Jones, Vince Hill, New Inspiration en Tom Koning, alsmede Camillo en Chris Baloo. KO VAN DIJK Nieuwe zendtijd verdeling voor radio en televisie Gisteren zjjn nieuwe zendtijdbeschik- kingen verschenen voor de radio<-om- roep en de televisie, waarbij met name de zendtij dvcrdeling voor de televisie met ingang van 1 oktober 1969 enkele veranderingen ten opzichte van de voorgaande periode brengt. De vier grote omroeporganisaties krijgen elk een half uur per week meer zendtijd (8 uur dn plaats van 7% uur. De zend tijd van de VPRO en de TROS Iblijft on gewijzigd. (2% uur per week), evenals de zendtijd van de NOS voor het gezamen lijk programma (20 uur 15 min. per week). De zendtijd die aan de NOS wordt toe gewezen voor uitzendingen in samen- merking met TELEAC, ds verruimd met Een Prijs van de Kritiek voor NCRV- l.v. ctie gisteren op „11" hel aanvangs- (ijüsiip van haar documentaire Maar ze moeten er voor vliegen!" verschoof tot het ogenblik dat op „I" de reportage van üe voetbalwedstrijd Philips-Rapid Wien was afgelopen. Zo'n maatregel lijkt voor de hand te liggen, maar de vervelende praktijk bewijst dat de H.H. programmamakers van voor de hand lig gende coördinatiemogelijkheden geen kaas gegeten hebben. Vandaar onze uit drukkelijke lof voor de NCRV. We hoefden derhalve geen seconde te missen; nóch van de voetbalwedstrijd, nóch van de voortreffelijke KLM-óocu- mentaire. Die wedstrijd had Koen Ver hoef als commentator. Hij praatte wel licht iets te veel, maar deed zijn werk overigens uitstekend. Alleen was het doodjammer dat hij vergat zaken te melden die de kijkers niet konden zien. Hij bleef op zijn monitor turen toen HET incident voorviel, omdat die mo nitor toen de herhaling van een doel punt liet zien. Waardoor we voor het iijne van dat incident toch weer op de krant (kunt u niet missen, geen dag!) zijn aangewezen. Van de NCRV zagen we voorts de tweede aflevering van Scheepsjongens van de Bontekoc, iets verschrikkelijks met Coen Flink als 17de-eeuwse voor lezer die een dia-projector hanteert Gekker kan het niet Popparlement, ook bij de NCRV, zou veel aardiger zijn als het niet zo na drukkelijk als actueel zou zijn gepre senteerd. Het is natuurlijk leuk als kijkers vragen kunnen stellen over po pulaire muziek. Maar als daar een pa nel „spontaan" op reageert volgens een draaiboek, waarin ook vooraf het mu zikale aandeel is geregeld vinden we dat een vorm van valsspel. Ornaat, er geen onoprechtere t.v. is dan psèudo- spontane t.v. Vg. 42 min. per week. hetgeen neerkomt op 1 uur extra per week dn de maanden, waarin deze uitzendingen plaatshebben. Ook de tijd voor de t.v.-sohooluitzendin- gen ds uitgebreidIn plaat® van 156 pro gramma's van 20 minuten per school jaar, kunnen diit school jaar 217 van der gelijke programma's worden uitgezon den. Zoals gebruikelijk ds, zal ,elke les dezelfde week eenmaal herhaald wor- 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal TROS 19.07 uur: Jam, popshow NOS 20.00 uur: 20.20 uur: TROStoto, quiz •20.35 uur: De dief van Washington 21.25 uur: Op de man af, interview •21.40 uur: Bij Fiet en Frans, amusement NOS 22.25 uur: Journaal Teleac NEDERLAND II 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal VPRO 20.20 uur: Berichten uit de •21.00 uur: Peter Sarsted, film rond popzanger •21.30 uur: Ma Tse Toeng, documentaire CVK/IKOR 22.20 uur: Hemelwater NOS 22.50 uur: Televisie morgen NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 r rie: klassieke en semi-klassieke n (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7. ging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8. huisvrouw. (9.00—9.10 Gymnastiet •huisvrouw) 9.35 Waterstanden. 9.4i dio. 10.00 Stereo: Aubade: klassie derne orkestwerken (gr). 11.00 Ni Actuallteilen. Aansluitend: Spektrum: Maat schappelijke vraagstukken nader belicht. 19,15 Stereo: Muziek van Het Leger des Heils. 19.30 Kerkorgelconcert: oude muziek. 20.00 Twintig jaar Paron. reportage. 20.05 Stereo: Muziek, muziek, muziek: licht gevarieerd i muziekprogramma. 22.20 Avondoverdenking. 22,:iu Nieuws. 22.38 Parlementair overzicht. 22.45 Stereo: Sterren ln Stereo: licht geva- rieerd platenprogramma. 23.55—24.00 Nieuws. HTLVERSUM II (298 m) 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de Com munistische Partij van Nederland. 18.30 Ste- reo: Holle-Bolle-Wljs: licht platenprogram- lammofoonmuziek. indse Hiindelver- l Morgenwijding. 'erzoekplatenpiogi ie muziek (opn). 11.55 Beursberichter 3.S.: 12.00 Blik op de wereld: informatie >gramma. 12.30 Overheidsvoorlichting: 10 Nieuws. VARA: 13.11 Actuall- Stereo: Berlljns Filharmonisch ssieke muziek(gr). N.O.S.14.30 s pian< 15.10 iek (opn. - ten. 16.09 Lichte orkestmuziek. 16.15 Voor d oudere luisteraars. 17.00 Mieuws. w eerbe richt en mededelingen. Aansluitend: Jazzmu ziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek. 18.5 Paardesportuitslagen. 18.30 Franse les. 18.33 Grammofoonmuziek. 18.35 Verkeerstips. 18.40 Grammofoonmuz i"k. 18.45 Sport. 18.52 Taai- wenken. 18.55 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 19.40 Grammofoonmuziek. 20.10 Boekbespreking. 20.25 Grammofoonmuziek. 20.30 Hoorspel. foonmuziek. 15.45 Toerisme: toeristische formatie uit binnen- en buitenland. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Voor de zieken. 16.30 Mu ziek uit Pakistan. 17.15 De DDR en Europa, documentaire. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Becker Show. (10.00 Nieuws). N.O.S.: 11.00 Nieuws. 11.03 De Felix Meurders Show. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Top-30. (13.00 Nieuws). 14 00 s. 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 15.03 Muziek Boetiek. (16.0f iiojoi isL erd pla-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2