(SouYcmt in CNV staat alleen in SER loonoverleg en Stichting voor Brandt zoekt steun van FDP voor kanselierschap Bonn laat koers van Mark vrij Ook CDU- contacten met FDP Misstap van Nixon Rederijen praten over samenwerking Concentratie scheepvaart op komst Pleidooi voor gezamenlijke Nederlands- Britse vloot Mao en Lin bij parade DAMESBEURS 3 Oktober., f eest Evert Castelein Gratieverzoek drie Duitsers afgewezen PROEFVAART VEROLMEREUS Gezondheid Beatrix is uitstekend ADVERTENTIES PAPENGRACHT 32 - LEIDEN GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 208"6 POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE Dir.: Drs. J. II M, Brader J F. .J M Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.vv. 1.10, p. mnd. 4.70. p kwart. 14.10; fr p posl f 1605 ADV. (excl BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019 00 uur) DINSDAG 30 SEPTEMBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PLAATSELIJK BUIEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. teldig tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, later matige lot krachtige, aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind tussen west en noord west. Vannacht minder koud. Morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. 60e jaargang, no. 17.865 (Van onze parlementaire redactie UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales is gisteravond ontsnapt aan liqui datie. N.K.V. en N.V.V. hebben in een vergade ring van het orgaan over de consequenties van de Loonwet overeenstemming bereikt over de te volgen koers. Deze komt neer op een zich ont houden van elke medewerking aan centraal overleg inzake loonzaken, dat zou kunnen leiden tot toepassing van de Loonwet door de minister van Sociale Zaken. Het N.V.V. moest daarbij een stapje terug doen. Het C.N.V. stelde zich gezagsgetrouw op en blijft aan alles meedoen. Niettemin is er goede hoop, dat overigens de drie vakcentrales elkaar trouw zullen blijven. Voorafgaande aan de vergadering van het over legorgaan vergaderde het verbondsbestuur van het N.V.V. om een eigen standpunt te bepalen. Tegen de verwachtingen in werd vóór de bij eenkomst van het overlegorgaan nog een N.K.V.- verklaring gepubliceerd. Insiders wisten te melden, dat men hiertoe overging, omdat het N.K.V. zijn gesprekspartners wilde dwingen eenzelfde standpunt in te nemen. Zou dit niet Van onze correspondent Norman Crossland) BONN De taak van het vormen van een Westduitse regering lijkt erg moei lijk te worden, als we kijken naar de stemmenpercentages. De beide grote partijen, de C.D.U. en de S.D.P., beschou wen zichzelf als winnaar en beweren, dat ze een mandaat van de kiezers hebben om een leidende rol te spelen in de ko mende regering. De C.D.U., omdat zij de sterkste partij in de bondsdag blijft, de I S.P.D. omdat zij haar stcmmenaanlal ten j zeerste vergroot heeft. Willy Brandt, de S.P.D.-voorzitter, kondigde gisteren aan, dat hij zou trach ten om door een meerderheid van de Bondsdag verkozen te worden om een regering te vormen. Hij stelde de bonds- j president, dr. Heinemann, formeel van deze beslissing op de hoogte. Om kanselier te worden, moet Brandt I de steun van de F.D.P. zien te verwer ven, die door 30 afgevaardigden in het parlement vertegenwoordigd zal zijn na een verlies van 19 zetels bij de verkie zingen. De coalitie van sociaal-democra- ten vrije democraten zou een meerder heid in het parlement van 12 zetels heb ben. Dit brengt echter politieke proble- gebeuren, zo verluidde het, dan zou het overleg- I met zicj? T100- s De vermindering van de F.D.P.aanhang orgaan Ier ziele gaan. omdat dan samenwerking ongetwijfeld te wijlen aan liet feit,dat niet meer mogelijk zou blijken. Bovendien gaf 't deze partij een linkse koers is gaan va- N.K.V. zijn partners N.V.V. en C.N.V. in zijn I eigen verklaring een berisping, die men na een vruchtbaar overleg niet meer kwijt zou hebben gekund. Het N.K.V. liet namelijk weten, dat het de stellingname van zijn partners, direct nadat de Kamer de Loonwet had aanvaard, ten sterkste afkeurde, omdat deze buiten het overlegorgaan om lot stand was gekomen. (Zie verder pap. 5) Willy Brandt AMSTERDAM (ANP) De besturen van de koninklijke Java-China-Paket- vaart Lijnen N.V-, N V. koninklijke Rot- terdamsche Lloyd-Wm Ruys en Zn en N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" (deelhebbers in de N.V. Neder- landsche Scheepvaart Unie) hebben be kendgemaakt, dat besprekingen worden gevoerd om te onderzoeken of het wen selijk en mogelijk is tot een fusie te komen. Tevens zal worden nagegaan of het mogelijk is de N.V. Vereenigde j Ncderlandsche Scheepvaartmaatschappij hierbij te betrekken, waartoe de raad van beheer van de VNS in principe bereid gevonden Is zijn medewerking te verlenen. De drie rederijen, die thans een fusie overwegen zijn financieel-technisch reeds nauw aan elkaar verbonden in de Neder- landse Scheepvaart Unie. dat is een houdstermaatschappij van aandelen. De Scheepvaart Unie bezit de meerderheid van de aandelen van de drie, te weten van de maatschappij Nederland bijna 75 van de Polterdamsche Lloyd ruim 76 en van de KJCPL 54 De invloed van de buitenstaandersaandeelhouders op een eventueel fusiebesluit is dus, althans theoretisch, vrijwel nihil. De drie rederijen zijn in de lijnvaart de grootste in ons land en hebben daar naast ook nog meer bescheiden belangen in de trampvaart en de tank vaart. Twee andere grote lijnrederijen, de Holland- Amerika Lijn in Rotterdam met 230-500 b-r.t. en de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij in Amsterdam met een tonnage van circa 200.000 b-r-t., zijn niet in de besprekingen betrokken. De vaargebieden van deze maatschap pijen lopen ook niet parallel met die van de ..grote drie". H.A.L en K.N.SM, zijn beide gericht op het Amerikaanse con- De V-N.S die mogelijk bij een fusie zal worden betrokken, is het gezamenlijk eigendom van zes rederijen. Naast de vijf typische lijnrederijen neemt ook Phs. van Ommeren, gespecialiseerd in tank- en vrachtvaart, deel in deze gezamenlijke lijnrederii De K.J-C-P.L. heeft een lijndienst (vracht en passagiers) tussen Azië. Afrika. Zuid-Amerika en Australië. Zij vaart met 66 schepen. Het bedrijf telt 5500 personeelsleden. De stoomvaart maatschappij ..Neder land' 'heeft vrachtvaart te weten: lijn dienst en algemene dienst op alle wereld delen (49 vrachtschepen. 1 tanker. 2 bul- carriers 51.719 dvvt en 3 bevoorradings- sehenent- Er is 4100 man personeel. De Kon. Rott. Lloyd heeft een lijn- I dienst (vrachtvaart) tussen Noord-Ameri ka. Europahet Midden- en Verre Oos- len. en Afrika (29 vrachtschepen. 3 tan- kers en 5 bevoorradingsschepen), Perso- I neel: 2230- HONGKONG (Reuter) Partijvoor zitter Mao Tse Toeng zal mensen uit alle delen van China ontvangen ter ge legenheid van de 20ste verjaardag van de stichting van de volksrepubliek Chi na. Dit heelt radio-Peking meegedeeld. Vertegenwoordigers van arbeiders. I boeren, partijkaders, rode gardisten en I intellectuelen en 1.000 afgevaardigden I van de strijdkrachten komen in Peking aan ter viering van de feestelijkheden op I 1 oktober. Een deel van hen zal door Mao en vice-voorzitter Lin Piao worden ontvangen, aldus de radio. Geruchten volgens welke Mao ernstig ziek of zelfs stervende zou zijn en Lin Piao aan longkanker zou lijden, worden met klem tegengesproken, evenals het denkbeeld dat zij niet aan de parade In Peking zouden deelnemen. Jongen rijdt zich dood tegen lichtmast (Van één onzer verslaggevers) LISSE In een poging op zijn brom fiets een aardig nieisje in te halen is gistreavond om half acht op de Hceren- weg de 17-jarige C. Stijnmeier om het leven gekomen. Hij botste bij het passeren van het meisje, dat eveneens op een bromfiets reed, tegen een lichtmast, kwam daarbij ten val en werd op slag gedood. De jongen kwam met een duopassagder uit de richting Hillegom, evenals het meisje. Bij de botsing tegen de lichtmast, die vlak langs het rijwielpad staat, kon het meisje, de 17-jarige J. L. uit Hille gom, de jongens ook niet meer ontwijken. Zij kwam ook ten val, maar liep slechts enkele snij- en schaafwonden op. Na eerste hulp kon zij huiswaarts keren. De 15-jarige duopassagier, J. II. uit Lisse, moest zwaar gewond naar het Academi sche ziekenhuis in Leiden worden ge- Astronauten De drie Apollo 11 j astronauten Neil Armstrong, Edwin Al- drin en Michael Collins zijn met hun echtgenoten naar Mexico gevlogen. Het is het eerste land dat zij zullen aandoen op een reis van 38 dagen langs 22 lan den. Zij komen ook naar Nederland. ren. Haar voorzitter, Walter Scheel, liet er bij de kiezers geen twijfel over be staan, dat zijn voorkeur uit ging naai een coalitie met de S.P.D. en Brandt had de mogelijkheid al genoemd, dat Scheel dan minister van Buitenlandse Zaken zou worden (een functie die hem overi gens ook door de C.D.U. is aangeboden) Zo'n coalitie zou bij een heleboel F.D.P - i aanhangers niet in de smaak vallen Hoewel de partij progressief ten op zichte van Oost-Europa en de Duitse kwestie is. is er een groepering, die zeer conservatief is op het gebied van de economie en sociale zaken binnen dc partij. Het, is duidelijk, dat de kiezers de S.P.D. beloond hebben voor haar rege ringsprestatie in de coalitie, en de opi- niepeilingen tonen aan, dat de minister i van Economische Zaken, prof. Schiller, j zeer populair is. Het Westduitse kiezers- I publiek komt meer onder de indruk van I een regerende partij dan van een partij, die in de oppositie is. En deze factor zal de wens van Brandt kracht bij zetten j om de S.P.D. in de regering te houden. BONN (A.P.) Een hoge Westduitse ambtenaar heelt gisteren de felicitaties van president Nixon aan bondskanselier Kiesinger „een ernstige misstap" ge noemd. Nixon had zUn gelukwensen ge telegrafeerd drie uur voordat dc defini tieve uitslag van de verkiezingen vast- Vrachtauto sluit Zeelandbrug af ZIERIKZEE Een vrachtauto met [j aanhangwagen is maandagmorgen op de Zeelandbrug geslipt en heeft beide rijstroken van de brug afgesloten. De wagen kwam uit de richting Kortgene en is ongeveer halverwege de brug aan de glijmanoeuvre begonnen. De wagen bot ste tweemaal tegen de brugleuning en kwam schuin op het wegdek te staan. De aanhangwagen kantelde. Het heeft een uur gevergd voor het verkeer weer ge bruik kon maken van de brug. Aan bei de zijden hadden zich flinke files ge- ADVERTENTIE Na drie dagen afneming van speculatie Y BONN/WASHINGTON (Reuter-A.P.) - De Westduitse regering heeft gisteren besloten de koers van de Mark vrü te laten bij de heropening van de wissel markt die vandaag plaats vond. Het is nog niet bekend hoever de regering de revaluatie van dc Mark zal laten gaan. maar de maatregel is wel tijdelijk ge noemd. Het besluit is door de CDU- cn SPD-ministers eenstemmig genomen. De regering, die rekent op een stijging van de Mark, heeft reeds aangekondigd dat zij het verlies dat exporteurs van landbouwprodukten zullen lijden, zal vergoeden. De centrale bank zal van haar bevoegdheden gebrui kmaken om aan te dringen op een verplichte limiet op de bankrekeningen van buitenlanders. Het Westduitse besluit zal, naar finan ciële autoriteiten in Washington ver wachten, tot gevolg hebben dat de stroom van speculatief geld naar West- Duitsland zal afnemen, nadat dc Mark waarschijnlijk na drie dagen een we koers zal hebben gevonden. De autoriteiten, die in Washington bijeen zijn op de gezamenlijke vergadering van de directeuren van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, hebben verklaard, dat in de afgelopen drie weken naar schatting ter waarde herdenking van tuAntig revolutie in het buurland Chii feestelijkheden zullen morgei pinnen. De Bank van China Britse kroonkolonie brengt huldi De de (ADVERTENTIE) HEDEN de I op de (ADVERTENTIE) Zaal I: Steengoede Beatband Zaal II: Mieterse Dansmuziek Vrijdag 7.3010.30. Toegang f 3, Ka afloop samen naar het vuurwerk LONDEN (AFP/Rtr) „.lanes Fighting Ships een jaarlijkse Britse publikatie over dc zeestrljdkraehten in de wereld. 1 bepleit in haar jongste uitgave een samenwerking van de Nederlandse en de Britse vloot- ..De twee landen varen in hetzelfde sehuitje". aldus .lanes, wijzend op de nslen iming. hun gesehiedri De De officiële Koninklijke Mai het pleidooi vot DEN HAAG (A.N.P.). van Justitie, mr. C. M. Polak, heeft de onderschreven gratieverzoeken van de Duitse oorlogs- Men wijst misdadigers Aus der 1 iinten. Fischer en Koninklijke M: Kotalla afgewezen. De minister heeft dit Fighting Ship meegedeeld in een brief a: zitter van dc Tweede Kamei In zijn brief zegt do onderzoeken, gedaan naar aanleiding elk van deze gratieverzoeken, ten aan zien van geen van de drie veroordeelden zodanige feiten of omstandigheden aan het licht hebben gebracht, dat thans de verlichting van de straf door andermaal hantering van het gratierecht zou zijn te rechtvaardigen. Bi.i de beoordeling mocht ook niet buiten beschouwing blijven, dat het hier gaat om delicten ten aanzien waarvan geen straf ook niet de levenslange gevangenisstraf oko maar enigermate evenredig kan zijn aan hetgeen is misdreven. rts op dat ..Janes fhankelijk perio diek is en dat de gedachten daarin neer- gelegd voor rekening van de haofdredac- i lie komen, en dus niet afkomstig zi.ki van dat de j britse overheid of een maritieme woordvoerder. (ADVERTENTIE) van twee miljard dollar speculatief gald naar West-Duitsland is overgebracht. Men verwacht in Washington dat d* prijs van de Mark door speculaties vtjf tot zeven proeent zal stijgen. Dan zullen de speculanten hun winst willen nemen. Sommigen van hen zullen willen wach ten tot de Mark 10 procent duurder geworden, maar na een stijging van 8 tot 7 procent zal de neiging om te gaan verkopen waarschijnlijk de overhand krijgen. DEN HAAG (ANP) Professor dr. A. A. Haspels, hoogleraar in de verlos kunde aan de universiteit te Utrecht, heeft prinses Beatrix op kasteel Dra- kensteyn bezocht voor een routineonder - zoek. Hij verklaarde na afloop, dat de gezondheidstoestand van de prinses bij zonder goed is. Het is de bedoeling dat de bevalling, die zoals bekend is in de loop van de volgende maand wordt verwacht, in het academisch ziekenhuis te Utrecht zal plaatsvinden. Professor Haspels aan wie professor dr. W. P. Plate als consulent zijn me dewerking zal verlenen zal voorts terzij de worden gestaan door de kinderarts dr. J. Drukker, de anesthesist G. M. M. Nijhuis en de hoofdverpleegster mej. C. L. van Beuzekom. Zodra professor Haspels de lijd geko men acht om zijn medewerkers op te roepen, zal dit worden bekend gemaakt. voor ZATERDAG 4 OKTOBER dienen donderdag 2 okto ber om twee uur in ons bezit te zijn in verband met het niet verschijnen van de Leldse Courant op 3 okto ber, da viering van Leidene ontzet. De directie.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1