Show het van 22 publiek minuten deed verstommen DERBY UVS-ROODENBURG BESLIST DOOR TREFFER VAN HOLL HOLLAND SPORT; LIEF ZIJN VOOR AJAX Makanini stal show FBO niet op, wel naast stoel van KNVB ARTIESTEN IN BESTUURSKAMER Van Vianen: „Ik had wèl graag gespeeld" DE LEIOSE COURANT SPORTBIJLAGE UTRECHT De leden van de Nederlandse Federatie van betaal de Voetbalorganisaties (FBO) heb ben zich zaterdamiddag in een te Utrecht gehouden gesloten alge mene ledenvergadering unaniem gesteld achter het programma, dat het bestuur van de nieuwe organi satie heeft uitgebracht. De 51 leden slechts De Volewyckers en Blauw Wit z(jn niet aangesloten delen de mening dat niet de KNVB onderhandelingspartner moet ztfn met de overheid bü de verdeling van de totogeldcn, maar de clubs zelf. Datzelfde geldt voor de on derhandelingen tussen het betaalde voetbal en de Nederlandse Omroep Stichting over financiële vergoe dingen voor uitzendingen. De FBO wil zich voorts opwerpen als cent^-a oisa*n,Jnei bOidüsina, tot aanvragen bij de Nederlandse Sport Federatie voor geldelijke bijdragen bij4 verbeteringen aan accommodaties van de verenigin gen uit het betaalde voetbal. Ook de verhouding clubspeler was onderwerp van discussie. Toen vorig jaar kwam vast te staan, dat de semi-prof op basis van een ar beidsovereenkomst in dienst is van de club, hield dat tevens in dat de ontslagprocedure, zoals die is neer gelegd in het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen, voor club en speler gelden. Dat houdt in prin cipe in, dat de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau toestem ming moet geven tot beëindiging van de arbeidsovereenkomst, in dien althans beide partijen niet be sluiten tot beëindiging met weder zijds goedvinden. De mogelijkheid bestaat om hiervan ontheffing tè verkrijgen. Er is een regeling, waarin is vast gelegd dat de club die een speler op de transferiijst plaats, verplicht Ls een deel van diens salaris door te betalen. Als er onderhandelin gen met een andere vereniging zijn geweest en men niet tot overeen stemming is gekomen. Dit „niet spelen toch betalen" is voor de FBO onaanvaardbaar, zodat op dit punt opnieuw zal moeten worden onderhandeld. Betaald jeugdvoetbal Op financieel gebied wil de FBO voorts een gescheiden financieel overzicht van het amateur- en het betaalde voetbal, alsmede dat de heffing van 1.6 pet. van de recette van wedstrijden ten bate van de KNVB verdwijnt. Voorgesteld wordt de heffing voor dit seizoen op te schorten en voor 1968/'69 tot restitutie te besluiten Herinvoering van het. betaalde jeugdvoetbal is een van de andere programmapunten. Daaraan is ech ter de eis gekoppeld, dat de voet balbond alle kosten, verbonden aan deze competitie, voor zijn rekening neemt. Marktonderzoek Voorzitter mr. B. van Vloten wees in 'zijn openingsrede op de wense lijkheid door neutrale instanties een marktonderzoek voor de be drijfstak betaald voetbal te laten houden, zeker nu vele clubs met financiële problemen kampen. Het objeotieve marktonderzoek zou een goed punt van uilgang zijn om te praten over herstructurering sanering van het betaalde voet bal. Mr. Van Vloten zei voorts dat de FBO beslist niet op de stoel van het sectiebestuur betaald voetbal wil gaan zitten. In de kringen van het KNVB-bestuur is men daarvan echter niet overtuigd en wordt zelfs de naam „schaduwkabinet" al genoemd. In de vergadering van de sectie betaald voetbal, op 1 november in Utrecht, zal de FBO een deel van zijn pakket van voorstellen en wensen op tafel brengen. Indien de leden inderdaad eensgezind achter hun bestuur blijven staan op es sentiële punten onderhandelin gen NOS en verdeling totogelden bijvoorbeeld is een crisis in het sectiebestuur betaald voetbal niet uitgesloten. nze sportredactie) DEN HAAG Pas om kwart voor vier deden zich de eerste schermutselingen voor. Niet óp het veld, waar Holland Sport zojuist met een nederlaag van 41 de kleedkamer had kunnen binnenrukken, maar buiten de witte lijnen, in de bestuurskamer, waar de vroede vaderen van Holland Sport onder leiding van zijn grijze emi nentie Dirk Nijs („Te lief gespeeld? Welnee, als je bij voorbaat weet dat je van Ajax verliest, was dit voor Holland Sport toch de beste reclame?") in later instantie botsten op de harde, bittere maar toch dichter bij de waarheid liggende dwarsdoorsnede waarmee vakman Cor van der Hart na het verlies van zijn pupillen die bestuurs kamer betrad: „Ze waren veel te lief'' Kort daarvoor reeds had Rinus Michels de Amsterdammers vrijwel vanaf de eer- klaard worden uit die superioriteit zelve, in het kader van die grandioze eerste ste fluittonen van de exellerende (razend Al speelden Piet Keizer (actief èn agres- helft van zijn Ajacieden laten weten knap gevoel voor de toepassing van de sief), Johan Cruyff (switshend als een „dat Ajax goed, maar Holand Sport zwak voordeelregel) scheidsrechter Sjef Dorp- jonge hand) en Sjaak Swart (verrassend speelde". Waarmee maar gezegd wil zijn mans hun tegenstanders alle wetten op opkomend vanuil de tweede lijn) als wil- dat de kerk weer zo'n beetje in het mid- het gebied vaij de moderne voetbaltak- den zij uitverkocht Houtrust (26.000 toe den ligt. Want de superioriteit waarmee tielc deden vergeten, kan met slechts ver- schouwers) bewijzen dat hun grootmees- reikt. Daar stond evenwel een uiterst kwets baar Holland Sport tegenover. Een Hol land Sport dat het imago van de vecht-, jas had afgezet en zich vriendelijk toon de als een jeugdige voetbalfan die even over het shirt van zijn idool mag strij ken. Cor van der Hart: „Ik ben nu twee enveertig, maar bij mijDe trainer van Holland Sport toonde zich zichtbaar teleurgesteld over de zachtzinnige afweei van zijn brigade En daarom een „nee, ik voel me niet happy, ik blijf thuis van avond", toen hem door Haagse voetbal relaties werd gevraagd of hij meeging een hapje (Indisch) eten. De vlam van de oosterse maaltijd had hij liever bij zijn spelers ontdekt. Bij Hans Dorjee op de linksachterplaats of bij Theo Verlangen in het centrum. Of bij Johan Boskamp op het middenveld (overigens de enige spieler bij Holland Sport die zich kwalitatief met welke Ajacied ook kon meten), of bij Van Mau- rik (die uit vrijwel ieder duel met Barry Huishoff ter aarde ging), bij de door Ajaxverdedigers Suurbier en Krol als stukjes speelgoed behandelde vleugel spelers Roodnat en Don. En ook bij Sjaak Roggeveen, die ettelijke kwaliteitsoffers moest brengen. Grote onzin Welaan, Ajax wenste zich in de race naar de landstitel met Feijenoord niet le laten afbluffen. En zeker niet door Holland Sport, dat de dompier tegen NEC ondanks de terugkeer van Dorjee, Verlangen en Roodnat nog niet uit de gedachten had kunnen bannen. Daarbij kwam dat doelman Martin van Vianen zaterdagochtend had moeten mededelen geblesseerd te zijn en niet te kunnen spelen. Hij heeft vorige week in Nijme gen een knieblessure opgelopen (hij staal ervoor onder doktersbehandeling), al trainde hij wel de gehele week mee. Van Vianen: „Ik heb de indruk gekre gen dat ze me bij Holland Sport niet ge loven. Dat ik misschien liever niet wilde of durfde spelen. Maar dat is grote on zin. Ik had natuurlijk graag willen spe len, juist tegen Ajax. Maar het ging nu eenmaal niet. Let op: volgende week legen AZ'67 zal Martin van Vianen laten zien dat-ie nog wel kan keepen". Driemaal Vervanger Woody Louwerens kan dat ook. Niettemin bleek bij enige van de Ajaxtreffers rijn onervarenheid in het topvoetbal. Bij het eerste doelpunt: in de dertiende!minuut stompte hij de bal uit een hoekschop van Keizer te onzui ver uit zijn doelgebied. Swart retour- neérde het leer met het hoofd en Dick van Dijk „haalde door": 01. En bij het Ldöelpunt dat enige minuten jRter reeds volgde, diende vinger gewezen te worden in de richting van Hans Dorjee, die meende zich tegen Johan Cruyff enige technische capriolen te kunnen ver oorloven en zich prompt de bal ontno men zag. Daaruit slalomde Keizer op su blieme wijze naar de doellijn, „bracht" de bal met de onderkant van zijn voet weer in het bc-zit van de achter hem Ook voor de vierde treffer bracht Ajax nog een folkloristisch ronde dansje op. Dorjee (s) is de weinig enthousiaste toeschouwer bü dit tafe reeltje. Louwerens bekijkt de bal als of bij wil zeggen: ook gü. Brutus, cn dat voor de vierde maal. staande Cruyff, een voorzet en Van Dijk bewees andermaal zijn onverwachte sco- rngsdrift: 2. Bij nummer drie voor Ajax eveneens een klaterend applaus van de tribunes. Een voorzet „over de hele" van Cruyff. Van Dijk liet de bal achteloos lopen vooi Keizer en het „bananashot" van de zes tienmeterlijn sloeg hoog achter een ver dwaasde Louwerens tegen de touwen 0—3. T En daarmee was na tweeëntwintig minuten de wedstrijd eigenlijk beslist. Hej,publiek, in vele voorgaande wed strijden zo rumoerig, was van het (soms) klassespel van Ajax zo onder de indruk geraakt dat het de stem verloren bleek en Ajax speelde rustig verder naar hel einde, door niets (behalve een scbot in de eerste helft van Boskamp dat de lal schampte) en niemand gehinderd. strafschop Zodat het na de hervatting gerust enige tempi lager kon draaien, zonder enige gemoedsrust een treffer van Cruyfl wegens buitenspel kon zien afgekeurd en door Sjaak Swart die in een sim pele beweging zowel Boskamp, Verlan gen als Kronshorst passeerde en pas sant nog 04 scoorde alvorens Boskamp uit een strafschop wegens hands van Nico Rijnders de uitgebluste Haagse elf alsnog naar waarderend handgeklap van de toeschouwers schoot: 14. Toeschou wers overigens bij wie weer heel wat van de uper-len, zoals staatssecretaris Keijzer van Verkeer en Waterstaat, bur gemeester V. Marijnen, schaatskoning Kees Verkerk .zesdaagsekeizer Peter Post en gewichthefcrack Piet van der Kruk Een official na afloop tot bestuurdcren van Holland Sport: „Jullie hebben de ar tiesten in de bestuurskamer, Ajax heeft ze in het veld". (ADVERTENTIE) LEIDEN I VS, de godin van afdeling 1B (een uitspraak van Roodenburg- trainer Rinus Smits), heeft het stuk in een goed gevulde (ruim 5000 man zal of stond langs de lijn) maar desondanks sfeerloze Kikkerpolder weer gered. De plaatsgenote-concurrente Roodenburg werd niet 10 verslagen. Het doelpunt viel in de elfde minuut na rust toen lloll in volle vaart een liaarzuivere pass van Teske opving en hard, zeer hard inknalde. Mat Keereweer was volkomen kansloos. Leo Holl zorgde met deze gave treffer voor cle derde achtereenvolgende 1—0 zege van UVS dit seizoen. Rooden burg was er zeer ongelukkig mee, want al hebben de blauwwitte» het merendeel van de wedstrijd een overwicht gehad, de meeste kans op een zege lieert de ploeg uit Noord gehad. UVS kreeg wel geteld één kans en die benutte holl. Roodenburg kreeg er twee, twee hele goeie zelfs, maar Den Os noch De Meza grepen die aan. De oefenwedstrijden en twee voorafgaan de competitie-wedstrijden in aanmerking genomen, speelde Roodenburg gisteren de opmerkelijkste partij. Bewust verde digend spelen, zonder paniekvoetbal of grof en wild getrap probeerde men van uit de defensie aanvallen op te bouwen. Meestal ging dat via Koos van Weerlee en minder vaak via Henny Rodenburg, die op hun beurt - de animator van de middag - „Pimmetje" Makatini van speelbare ballen voorzagen. De kleine, "Wie beweert, dat hij meer bagage in zijn wagen krijgt omdat hij rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat (S®) een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u nu ruimte te weinig of bagage teveel hebt. steek een op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! poldei- Menig keertje nam hij Rol. Larde en Balkhbvcn er tussen. Toch bleven doelpunten van zijn voet uit. De simpele reden: hij kan niet schieten. Na de wed strijd vertrouwde Makatini ons zelfs half Nederlands, half Engels toe: „Ik kijk helemaal niet als ik schiet. Ik let vooral op mijn tegenstanders. Thuis was het doel maar bijzaak. We speelden altijd om het spel, niet om de punten." Er ligt hier een taak weggelegd voor trainer Rinus Smits, dat is duidelijk. De derby UVSRoodenburg verliep op merkelijk rustig, er was ook opmerkelijk weinig sfeer. De eerste twintig minuten gebeurde er niets opwindends. Een fraai afstandschot van Sjoerd Teske werd be heerst door Keereweer 'geplukt' en een combinatie tusen Van Weerlee, De Meza en Makatini werd beheerst door de UVS- achterhoede verbroken. geen enkele maal vrije trap. Er werd overigens toch vrij fair gespeeld want gedurende de hele wedstrijd werden aan beide kanten maar ongeveer 10 overtredingen begaan. Bij UVS liep Koos Fasel niets preste rend in de spits, was een zeer ijverige Leo Holl vaak op de linkervleugel aan te treffen, speelde Sjoerd Teske nog al eens in het centrum en zwierf Ger Logeman meermalen op rechts. Rol zat vastgeplakt aan Makatini en Jan Leget en Aad Koren hadden de vrfle ruimte op het middenveld. Bij Roodenburg had Sam den Os de plaats ingenomen van de geblesseerde Isaac van Weerlee. De taktiek van Roo denburg was op uitvallen gericht. Den Os had de opdracht gekregen vanuit de verdediging op te rukken. In de 40ste minuut liep hij in een „noodgang" door de UVS-verdediging, kreeg de bal aan gespeeld van Koos Weerlee en kwam in r de ver uilgeolpen Wij- nand Sloos. Den Os school de bal en die ging naast. Vlak voor de rust dwarrelden De Meza en Van Weerlee door de UVS-verdediging, maar vyeer kwam de goed op dreef zijnde Sloos tij dig uit zijn hok en voorkwam een tref fer. De tweede helft was aanmerkelijk aan trekkelijker. Er werd behoorlijk „poot aan" gespeeld. In de UVS-voorhoede moest het vooral van Leo Holl komen. Hij werkte er hard voor, maar kreeg weinig medewerking van Logeman, Fasel en Teske. Toch werd het voorbe reidende werk voor de beslissende goal gelegd door Sjoerd Teske. Elf minuten na rust dreef hij de bal op rechts op en gaf hem vervolgens op maat af. Holl kwam in zijn element en scoorde in de rechterhoek, de gestrekte houding van Keereweer ten sp'ijt. Roodenburg ging va banqu« «pelen. Den Os werd naar voren gestuurd, waardoor (ex-UVS'er) Wim van der Kaay, Cor Pennenburg en Bert de Jonge het extra zwaar kregen. Dit drietal gesteund dooi de (te) fel spelende Henny Rodenburg hield het zaakje echter goed dicht. Ma kanini haalde zijn capriolen uit op het middenveld, een rolletje van Fasel ging net naast de staander cn een goed schot van Den Os scheerde de lat. UVS en Roodenburg hadden <ie eerste derby van dit seizoen gespeeld. Roodenburg had gespeeld en verloren. UVS had gespeeld en gewonnen. Olympia 1-1; Fluks-Unitas 1-0: UV8- Roodenburg 1-0: RVC-CVV 4-11 Qouda- De Musschen 1-1. UVS S 3 0 0 G 3—0 RVC 3 1 2 0 4 6—3 Papendrecht 3 1 2 0 4 5—3 Overmaas 3 2 0 1 4 6—4 Fluks 3 1 2 0 4 4—3 De Musschen 3 1 1 1 3 5—6 Roodenburg 3 0 2 1 2 2—3 3 0 2 1 2 2—3 Olympia 3 0 2 1 2 2—3 CVV 3 1 0 2 2 4—7 Neptunus 3 0 2 1 2 3—5 Unitas 3 0 1 2 1 1—3

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9