Taxichauffeur wil belasting best betalen, maar de fiscus wil geen stapel kleingeld VOLDOENING NA NEDERLAAG VAN VON THADDEN C.S. Mildere praktijk in huwelijk gevraagd Oost-Europa verwacht nieuwe lijn Voortdurende gevechten in Belfast WACHTEN IS NU OP DEURWAARDER In beroepsonderwijs leerlingen richten op wisselen van beroep Chauffeur van verongelukte touringcar uit Rusland terug ESRO-raket woensdag omhoog MAANDAG 29 SEPTEMBER 1969 DE LELDSE COURANT BONN (AP-DPA) Alle vooraan- itaandc politici in West-Duitsland hcb- >en hun voldoening; uitgesproken over iet feit dat de Nationaal-Democratische 'arty van Adolf von Thadden er niet in s geslaagd door te dringen tot de Bonds- lag. Von Thadden, die zelf op 8 tot 12 irocent van de stemmen gerekend had. naar gisteren niet verder kwam den 4.3 irocent. weet de voor hem ongunstige litslag aan de ..haatcampagne" die tegen ijn party is gevoerd en aan de talrgke ncidcnten die zich de laatste weken ond de verkiezingsbgeenkomsten heb- len afgespeeld. Von Thadden overweegt (erechteiyke stappen te ondernemen om ie uitslag te betwisten, omdat de party niet in de gelegenheid is gesteld haar boodschap onder de kiezers te versprei- Bondskanselier Kiesinger zei ..zeer blij zijn dat de NPD niet in de Bondsdag :oml". Willy Brandt verklaarde: „Als linister van Buitenlandse Zaken moet verklaren dat het goed is dat het echtse radicalisme niet in de Bondsdag /ordt vertegenwoordigd". Beide mannen eseffen goed dat de NPD in de Bonds- overal ter wereld aanleiding zou ebben gegeven tot krantekoppen over opkomst van het exreemrechtse ele ment in de Bondsrepubliek. Ook het Russische persbureau Tass loemt de uitslag een duidelijk succes de „Duitse democraten en anti- ascisten". Tass stelt evenwel vast- dat het machtsevenwicht in de Bondsrepu- iliek nagenoeg niets is veranderd. Radio Varschau wees vanmorgen op de moge- ijkheid van een coalitie van socialisten :n liberalen. In Oost-Europa verwacht •an een nieuwe Duitse regering initiatieven ten aanzien van d< hntse ondertekening van het kernstop- erdrag en de Europese veiligheid. De Londense Times noemt een coalitie FDP en SDP mogelijk, hoewel de ireuk tussen conservatieven en radicalen linnen de ernstig getroffen FDP een elijk verbond moeilijk zal maken. Een lerhaling van de grote coalitie van CDU n SDP noemt het blad dan ook v chijnlijk. De liberale Guardian noemt itrauss de mee!\t waarschijnijlke opvol- er van Kiesinger die een compromis- tandidaat is geweest. De Franse Figaro ilijft Kiesinger als kanselier zien, omdat Willy Brandt en z'n vrouw wandelen terug naar huis na hun stem te hebben uitgebracht in Bonn. Zij passeren een lachende Kiesinger op een CDU-aanplakbiljet. Op de kanselier komt het aan, zegt het biljet. Brandt heeft er kennelijk zijn eigen optimistische gedachten coalitie van FDP en SDP doodge- P.v.d.A.-fractievoorzitter Den Uyl heeft het resultaat betreffende de NPD heugend genoemd, evenals de winst de SPD. Voor de Europese politiek blijft het van belang dat de SPD in de rege ring blijft, terwijl een regering zonder Kiesinger en Strauss tot een vernieu kan leiden. KVP-fractieleider Schmelzer toonde zich verheugd om het vertrouwer dat de CDU bij de kiezers heeft behou- Christine Keeler haalt oude koeien uit sloot LONDEN (AP Christine Keeler. het meisje van het profumoschandaal, dat een Britse regering deed wankelen, heeft alles weer eens verteld, en daarmee nieuwe opwinding veroorzaakt. Het Londense zondagsblad „New of the World is begonnen met de publikatie van een reeks artikelen over het leven' van miss Keeler. Onmiddellijk kwamen Lord Longord, gewezen leider van het Hogerhuis, en barones Stocks in het ge weer. Zij betichten het blad er van dat het „om de verkoop te vergroten het verleden oprakelt". Beide namen het op voor Jack Pro- fumo, de minister van Oorlog in het ka binet van Harold MacMlllan van zes jaar geleden, wiens affaire met miss Keeler voor grote sensatie zorgde. „Pro- fumo" zei Longford, „is sindszien onder gedoken 'in maatschappelijk werk in het moeilijke East End van Londen. Long ford meent, dat hij, Profumo. de laatste paar jaar zo volkomen zijn reputatie heeft hersteld, dat het weerzinwekkend is om nu een aantal oude verhalen op nieuw te publiceren. BELFAST (AFP-Reuter) Het is in de nacht van zaterdag op zondag weer onrustig geweest in Belfast, de hoofdstad van Noord-Ierland. De on geregeldheden tussen katholieken en pro testanten begonnen kort na middernacht, enkele uren nadat tweeduizend prote stantse „ultra's" op een bijeenkomst de eed hadden afgelegd de grondwet van Ulster te „beschermen". In de katholieke Coales Street, dicht bij de „bestandslijn" tussen de katho lieken wijk Falls Road en de prote stantse wijk Shankill, raakten drie hui zen in brand nadat met molotovcock tails was gegooid. Enige honderden ka tholieken trokken daarna op naar de protestantse wijk. Britse militairen en Noordierse politie wisten de demonstran ten met traangas uiteen te drijven. La ter deed een groep van ongeveer 300 jon gelui met stenen en brandbommen een aanval op het politiebureau in Hasting Street; aan de katholieke zijde van de „bestandslijn". Zeven Britse soldaten en een aantal politiemannen en burgers raakten bij de gevechten in Hasting Street gewond. Een woordvoerder van het Britse ministerie voor Defensie heeft bekend gemaakt, dat 700 man Britse mariniers naar Noord-Ierland zijn gezonden. Er zijn thans 7700 man Britse troepen in Noord-Ierland. DEN HELDER üe 31-iariee taxi chauffeur Adriaan Verhoef uit Nieuw Den Helder ziet met veel belangstelling de komst van een deurwaarder van 's rijksbelastingen tegemoet! Adriaan Verhoef wil erg graag zgn inkomsten belasting en premieheffing betalen. Op het moment echter dat hü bg de ont vanger twee enveloppen met kwartjes en dubbeltjes tot een bedrag van in totaal f 107.- deponeerde zei de cassière tegen hem: „Sorry, meneer, maar deze manier van betalen kan door ons niet worden geaccepeerd Adriaan Verhoef: ..Is me dat even wat! Wil ik daar op het kantoor mijn schuld betalen en weigert men gewoon vijfen tachtig piek aan kwartjes en twee entwintig piek aan dubbeltjes in ont vangst te nemen!" De ambtenares op het ontvangers kantoor die belast is met het kasbeheer heeft echter geheel en al volgens „het boekje" gewerkt. Haar chef verklaarde: „Wij zijn helemaal niet verplicht zulke hoeveelheden kleingeld te accepteren. Dat staat allemaal beschreven in de voor schriften die door het ministerie van Financiën zijn uitgevaardigd". In het kort gezegd komen die voor schriften erop neer, dat men op een ont- vangerskanoor kan betalen met ten hoogste 25 centen, 20 stuivers, een tien tje aan kwartjes en dubbeltjes en vijftig gulden aan rijksdaaalders en guldens, al zal men zeker niet op één centje meer kijken! Adriaan Verhoef: „De belastingen wil den het geld wel aannemen als ik er keurig netjes rolletjes van had gemaakt. Kijk, ik ben nu eenmaal niet zo handig. Omdat het bovendien een tijdrovend kar weitje is hoef ik er bij mijn vrouw hele maal niet mee aan te komen". Adriaan Verhoef wacht nu af totdat de „sterke arm van de wet" naar hem Laffe daad van dierebeulen ALMELO Zes jonge hondjes, ver moedelijk boxertjes, van ongeveer drie dagen oud zijn vannacht doodgegooid tegen de muren van een openbaar toilet te Almelo. De hondelijkjes zijn daar vanmorgen gevonden door een schoon maker van het gemeentelijk reinigings- bedrijf, die onmiddellijk deze walgelijke en laffe daad meldde bij de politie. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. Reizigers tijdens slaap beroofd BELGRADO (AFP) Het Joego- alvische blad „Polftika" meldt, dat de eizigers van de trein München-Athene, e Acropolis-Expres, door een jeugdige iende zijn beroofd. De dieven waren in ielgrado ingestapt en waren beleefd de laapwagens eerste klas binnengekomen, ich verontschuldigend bij de wakker emaakte reizigers. Maar toen deze weer igeslapen waren sloegen zij hun slag. aj maakten zich meester van portefeui' tassen, wierpen paspoorten in de n „bewaarden" uitsluitend bank- liljetten. en voor Nis in Oost-Servië werd er de noodrem getrokken. De trein topte, de dieven sprongen eruit en wa- t meer te achterhalen. Staatssecretaris Grosheide: Inspraak nodig in onderwijs Gewapende Britse soldaten houden de wacht bi} uitgebrande huizen in Coates Street in Belfast, waar zich m het afgelopen weekeinde weer onlusten hebben voorgedaan. In een lichtgroen gekleurde stopfles spaart het echtpaar Verhoef het kleingeld voor de fiscus. Maar die wil het nu niet meer accepteren. zal reiken. Als de deurwaarder komt heeft Adriaan Verhoef alleen maar kwar tjes en dubbeltjes voor hem in petto. „Want", zegt hij, ,.Ik heb het wetboek erop na geslagen. En daarin heb ik ner gens kunnen lezen dat een kwartje of een dubbeltje geen wettige betaalmidde len zijn!" GEEN SCHULD AAN ONGELUK BREDA Sinds zaterdagmiddag is de Bredase touringcarchaurfeur C. Ba lemans (44 jaar) weer veilig thuis bg zyn vrouw en zeven kinderen in Breda. De heer Balemans, die tussen de bezoeken, bloemen en felicitaties zgn kalmte won derwel weet te bewaren, heeft in zyn hotel in Minsk tot op het laatste mo ment in spanning gezeten of de toestem ming om naar huis te gaan wel door Donderdag j.l. had een lid van de Ne derlandse ambassade in Moskou hem hiervan met het nodige voorbehoud in kennis gesteld. En inderdaad, om acht uur zaterdagmorgen plaatselijke tijd, steeg hij met een vliegtuig van de SAS op van het vliegveld van Moskou, koers- zettend naar Stockholm. Vandaar bracht een toestel van de KLM hem naar Schip hol, waar zijn vrouw en directeur Muys van het touringcarbedrijf uit St.-Wille- brord hem opwachtte. Op 3 augustus was de heer Balemans vanuit Oosteinde met een bus met 43 toeristen vertrok ken voor een reis naar Scandinavië en Rusland. Alles ging goed. Tot op de fatale 17e augustus. De bus raakte toen, op de thuisreis, tussen Minsk en de Poolse grens op onverklaarbare wijze van de weg. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Drie doden en tal van ge wonden, waaronder enkele zwaar ver minkten. In afwachting van het onder zoek mocht de heer Balemans niet naar huis gaan. De verzorging in het hotel in Minsk, waar hij werd ondergebracht was, uitstekend. „Ik zat er in een kamer van 15 roebels, 60 gulden per dag. Ik heb ook altijd bewegingsvrijheid ge had. De steun, die ik van de ambassa de gehad heb en vooral van de heer Bentinck is niet te beschrijven", ver telde de heer Balemans. „Wat die man voor mij heeft gedaan. Hij kwam elke woensdag uit Moskou over. Dan bracht hij sigaretten en oude klare .mee. Hij heeft mij zonder meer verwend. Vrij dagavond, nadat ik in Minsk mijn pa pieren terug had gekregen en van de politie te horen kreeg, dat fk geen en kele schuld had aan het ongeluk, ben ik door de mensen van de ambassade van Moskou enorm hartelijk ontvangen". Studiedag Thijmgenootschap Formalisme niet langer in stand houden DEN HAAG (KNP) Een groep theo logen van het Thijmgenootschap heeft zich zaterdag aan de hand van een aantal studierapportcn bezig gehouden met het vraagstuk van de (on) ontbind baarheid van het huwelijk. Zaterdag werd het vraagatuk toege licht door de Nijmeegse exegeet dr. B. van Iersel, de kerkhistoricus drs. Th. van Vanduquen, de oosterse specialist dr. A. van Aalst. prof. Huizing, deskundige in het kerkelijk recht, prof dr. mag. E. Schillebeeckx O P. Het homogene standpunt van deze in leiders was, dat er een mildere prak tijk in de kerk mogelijk is ten aanzien van de onontbindbaarheid van het huwe lijk. Dit zowel op basis van het evange lie als de praktijk van andere perioden en andere kerken. De huidige kerkelijk praktijk is meer die van een bepaalde periode. Dr. van Iersel toonde aan. dat de bij bel veel genuanceerder denkt over het vraagstuk van de onontbindbaarheid van het huwelijk, terwijl drs. van Eupen uitlegde, dat men in andere perioden in de geschiedenis anders had gedacht over de onontbindbaarheid, De Oosterse prak tijk benadrukt het ideaal van het onont bindbare huwelijk voor een ontwricht huwelijk, zo verklaarde dr. van Aalst. Ook van protestandse zijde wijst men daarop, zo betoogde prof. Bronkhorst. Hij wilde evenwel niet beweren, dat 'n even tueel tweede huwelijk te allen tijde in de kerk ingezegend zou moeten worden. Prof. Huizing wees als kerkjurist op het formalisme in de wetgeving van dc kerk. Dit formalisme is niet in stand te houden. Hij pleitte dan ook voor een realistischer kerkelijke huwelijkswetge ving. Prof. Schillebeeckx zette tenslotte uit een welk een geweldige verschuiving er heeft plaatsgevonden in de opvat tingen over het huwelijk en de onont bindbaarheid daarvan. Men legt veel meer de nadruk op de persoonsverhou ding In de onderlinge liefde en trouw. De normen van de kerk en staat komen veel meer op de achtergrond te staan. Hij noemde het huwelijk een radicaal be- levingsodeaal", waarbij eigenlijk geen rechtswetten passen. Het trouwe mono game huwelijk als interpersoonlijk ver houding vond hij het ideale type, maar als het huwelijk ontwricht is, moet een nieuw* huwelijk mogeliik zijn. al vroeg hij zich met prof. Bronkhorst af of dat tweede huwelijk ook te allen tijde voor de kerk ingezegend zou moeten worden. In de discussie werd de vraag ge steld of ook nieuwe vormen van huwe lijk mogelijk toegestaan zouden moeten worden, met name het zg. commune huwelijk. Prof.Schillebeeckx verklaarde, dat zoiets niet onmogelijk zou zijn als blijkt dat dit humaniserend werk. Hij wil de echter op dit moment geen uitspraak doen.' Maar net zöals de personallsering in het huwelijk humaniserend gewerkt heeft, zo zou dat met het huwelijk ook het geval kunnen zijn. ADVERTENTIE Auto gevonden van bankroof UTRECHT (ANP) De rijkspolitie eeft de witte Citroen ID, rijdagavond de overvallers op de 2' aiffeisenbank in Abcoude de vlucht amen na zesaigduizend gulden te ebben geroofd. in Baambrugge iruggevonden. Van de daders is nog ;en verder spoor De auito blijkt enige )d geleden tn Eindhoven ontvreemd te -6 _H >e Rotterdamse Kunststichting opent vrijdag 3 oktober in Kunstzaal Zuid - DBl het Zuidplein een tentoonstelling childerijen en etsen van Alma Brevé, Marie Reehorst en Adri Frigge. UTRECHT. (A.N.P.) De Nederland se scholen zün in het algemeen nog niet ingesteld op inspraak van de leerlingen. De leraar en de auteur van het leerboek zeggen hoe het is en de leerling moet dit accepteren, anders krggt hij een onvol doende. Wellicht ligt dit iets anders in het onderwgs in de creatieve vakken. De didactiek vraagt aanpassing. De leer ling moet zelf zoeken, ontdekken en oor delen. De school zal de leerlingen in staat moeten stellen te oordelen over schoolorganisatorische zaken. Het beleid moet zichtbaar worden gemaakt in de school. Dit alles betekent dat de school besturen en -directies tyd en gelegenheid moeten bieden voor overleg en discussies. Dit heeft de staatssecretaris voor On derwijs en Wetenschappen, mr. J. H. Grosheide tijdens de najaarsbijeenkomst van de onderwijsafdeling huishoud- en nijverheidsonderwijs van de katholieke vereniging van directies, docenten en consulenten bij het beroepsonderwijs en het leerlingwezen St.-Bernardus in Utreohit gezegd Mi Grosheide zei. dat ook de op leiding van de leraar in het democrati- seren van het onderwijs een plaats zal moeten vinden. „Aandacht zal moeten worden besleed aan het pedagogisoh- didactisch inzicht, de technieken voor in termenselijke betrekkingen, het leiden verband, gedifferentieerd onderwijs in heterogene klassen als middel tot demo- j cratisering en dergelijke", aldus de j staatssecretaris Mr. Grosheide meende dat het gezien de snelle maatschappelijke ontwikkeling i te verwachten is. dat de inhoud van het beroepsonderwijs, dus ook het huishoud en nijverheidsonderwijs, in de toekomst wijzigingen zullen ondergaan. Er zal een brede grondslag moeten worden ge legd door het lager beroepsonderwijs. Op die basis moet de leerling, eenmaal in de maatschappij opgenomen, zonder al te grote bezwaren van functies en misschien zelfs van beroep kunnen wisselen. „Een specifieke beroepsvorming zonder een algemene brede basis lijkt niet meer *nvoi", ao «rt hU- Vrijspraak voor transsexuele operatie BRUSSEL (ANP) De rechtbank van Brussel heeft twee Brusselse art sen vrijgesproken, tegen wie een pro ces was aangespannen wegens het uit voeren van een seks-operatie, in 1967, op een jongeman die een vrouw wilde zijn en die tien dagen na de operatie aan een embolie overleden is. Het zijn de 48-jarige plastische chi rurg, dr. Fardeaux, en een 71-jarige seksuloog, dr. Jean Slosse, die waren be schuldigd van het toebrengen van ver wondingen opzettelijk doch zonder op zet tot doden aan de 22-jarige pa tiënt, die de dood tot gevolg hadden. Voor de rechter was voldoende komen vast te staan, dat de geneesheren had den gehandeld met het doel te genezen, dat de noodzaak van medisch ingrijpen groot genoeg was geweest en dat er geen fouten bij de operatie waren gemaakt. Hij sprak bijgevolg de artsen vrij. WASHINGTON (DPA) Op het proef- terrein van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart (NASA) in Vandenberg (Californië) zal woensdag een nieuwe satelliet van de Europese organisatie voor ruimteonderzoek (ESRO) worden gelanceerd. De in Europa gebouwde sa telliet van 176 pond heeft tot taak on derzoekingen te verrichten in de iono- sfeer boven het poolgebied en naar het verschijnsel van het noorderlicht. Een viertrapsraket zal de satelliet tot e n hoogte van 435 kilometer brengen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5