LAS VEGAS LAS VEGAS Aan het einde van de kokend hete woestijn een donkergele zandbak, waar in alleen de taaiste cactus de strijd tegen de zon nog niet heeft opgegeven trekt Barbara Littwood voor de 853e maal aan de blinkende hendel van de slotmachine. Het is half vijf in de nacht, die de temperatuur heeft doen dalen tot 36 graden Celcius. Praise the Lord. Er is nog barmhartigheid. Om acht uur vanavond had ze al 256 dollar verloren, een plastichandtas vol dimes, waarmee ze het stomme monster voe derde. Om tien voor negen won ze voor de eerste keer de jackpot, even over elven liep de machine voor de tweede maal leeg. Het klonk als een closetpot met nierstenen, die krachtig wordt doorgetrokken. Even probeerde Barbara Litt wood het toen aan de baccaratafel. De dertig dollar, die ze inzette, was ze binnen twee minu ten kwijt, met de volgende vijftig dollar over leefd» ze twee ronden, die haar bezit deden aangroeien tot over de 400 dollar. Een blonde juffrouw in een roze konijnepak streek met haar pluimstaart zacht langs haar been en vroeg, wat ze wilde drinken van het huis. Ze nam een whisky on the rocks, accepteerde ook de gratis sigaret met filter en kocht vervolgens voor 300 dollar fiches. Ze speelde doodvoorzichtig, want hei was haar huishoudgeld en de maand had nog zestien dagen. Om twaalf uur stond ze bij de coke-automaat met alleen nog haar handtas vol dimes. Ze had nog een lange, verrukkelijke nacht voor zich. Er worden honderdduizenden gewonnen, er worden miljoenen verloren. Faites vos jeux. Vierentwintig uur lang per dag zijn de roulettetafels bemand met miljonairs, gelukzoekers en eenvoudige Amerikaanse burgers, die hun snoepcenten glimlachend komen stuk slaan. Niks is onmogelijk in dit grootste gokcentrum van de wereld. Alles kan, alles mag, want uiteindelijk trekt de eigenaar van de goktent toch aan 't fraaie langste eind. Eigen knokploegen houden maffia buiten de deur van modern sodomma en gomorra Barbara Littwood. 46 jaar, moeder van twee kinderen, heeft haar schoenen uitgeschopt en staat nu wijdbeens voor de slotmachine. Ze kijkt naar het glas. achter de gekleurde figuren rond tollen. Als ze drie citroenen op een rijtje heeft, zal de blinkende lekbak volstromen mei dimes. Ze heeft de handel extra-lang vastgehouden en daarna voorzichtig van zich- afge duwd. Ze wacht in ademloze spanning af. Aan de andere kant van het loop pad harkt een gapende croupier voor waalfduizend dollar aan fichés naar zich toe. Faites vos jeux. s kwart voor vijf in de lange nacht, die alweer wijkt voor de dag Bloedrood kruipt de zon boven de kale. grijze bergen uit. De machine rochelt en spuwt met tegenzin drie munten uit. Barbara glimlacht Ze heeft nog twintig dollar cn een ticket voor de vliegtocht naar Los Angeles. Ze [koopt een hamburger en probeert een nieuwe machine. Een blonde juffrouw i schotsgeruit pak vraagt, of ze [iets wil drinken van het huis. Coke of Seven Up, want alle waar is naar het ld. dat ze stuk slaat. wint drie dollar en verliest et zes. Ze geeft een klap tegen de ruit en 'loekt. Tranen trekken slordige voren n haar pancake. Haar voelen bran den, ,,Shit" mompelt ze, ..bullshit". Ze gooit haar laatste dimes in de smalle gleuf, luistert met gebogen hoofd, maai de machine geeft geen krimo Het spel robot tegen mens is voor haar een verloren zaak. Ze pakt haar glas en «mijt de coke tegen het venster, waar achter twee aardbeien en een cocos- noot roerloos liggen opgebaard. Drie aardbeien hadden haar de jackpot ge geven. Ze pakt haar poederdoos en kijkt in de ronde spiegel. Dan sloft ze naar de buitendeur, die vanzelf wijkt T.c kijkt naar het immense plein, waar het asfalt alweer dampt. Waarachtig. Vegas geeft de vreugde niet Hsse energie In de donkere gokpaleizen van Star dust, Bonanza. Alladln. Frontier, Du nes, Fremont en Sands blaast de air conditioning ondertussen frisse ener- in de richting van de croupiers, die hun dobbelstenen tegen de rand van speeltafels caramboleren. Een vrouw met het figuur van haar dochter en het hoofd van haar moeder maakt duidelijk slagzij, maar de fiches ziet ze nog. Ze heeft ze voor de verandering op de randen gezet: de man in smo king naast haar houdt zijn hand onder haar oksel, waarbij hij krijgshaftig kijkt als vaders op oude, bruine foto's, die zich met één hand op de piëdestal hebben laten vereeuwigen. De vrouw verliest vijfhonderd dollar en herkauwt het bedrag kwijlend vóór in de mond. Een blonde juffrouw in het pak van een horse-guard komt vragen, of ze iets van het huis wil drinken. De vrouw schudt haar hoofd, kijkt dan naar bo ven, waar een brede spiegelbaan boven de speeltafel glinstert. ..Hebben jullie het gezien schoften?", schreeuwt ze. „jullie bestelen me allemaal". Die bede omhoog richt ze tot de con troleurs, die in alle gokpaleizen waken over de gouden eerlijkheid van Las Vegas. Ze liggen op hun bulk op de manshoge vlieringen, die met kunst en vliegwerk tussen zoldering en dak zijn gewurmd en werpen continu hun ade laarsblik omlaag naar de graaiende handen van spelers en bankhouders. Daarnaast beschikken de eigenaars over een gesloten circuit van televisie camera's. die elke manipulatie haar scherp registreren en doorgeven naar de regiekamer, waar de eigen recher cheurs od scherp staan. Las Vegas is als de dood. dat de onderwereld, de duistere syndicaten van Los Angeles en San Francisco zich meester zullen ma ken van de stad en om die coupe te verijdelen heeft men zelf knokploegen geformeerd, die alle zware jongens de woestijn inranselen. Eén van de laatste slachtoffers was Frank Sinatra, die hartelijke betrek kingen zou onderhouden met de Ame rikaanse maffia. Hij werd eerst ge dwongen om zijn aandelen in het enor me Sandshotel van de hand te doen en daarna blokkeerde men zijn kre diet. Zoetgevooisde Frank was gewend om in zijn eigen Sands met inzetten van tienduizenden dollars le spelen, maar toen hij op een avond 15.000 dol lar schuld aan de bank had, werd hij door de hotelmanager persoonlijk op de schouder getikt en gesommeerd het bedrag cash op tafel te toveren. Sinatra weigerde, gooide zijn glas whisky over de tafel en sloeg de croupier tegen de vlakte. Twee seconden later lagen zijn Lvee voortanden in het hoogpolig ta pijt en werd hij door vier bewakers de warme Strip opgewerkt. Huzarenstuk Iedereen in Las Vegas wist, dat dit ongehoorde huzarenstuk een vergel dingsmaatregel was van Howard Hughes, die nog een persoonlijke appel met de zanger le schillen had. Hughes, de miljardair, de ongekroonde koning van Las Vegas beschouwt de stad in de woestijn als zijn privé-Sodom en Gomorra en duldt geen tegenspel. Nic de Griek heeft het enkele jaren ge leden geprobeerd. Hij kocht met steun van de grote Griekse kolonie in Ame rika grond in het centrum van Las Vegas en zette de spaarcenten van duizenden emigranten op de magische cijfers. Hij was de grootste gokker van de zestiger jaren en hij kreeg daar naast het predicaat van de grootste verliezer. Toen hij enkele jaren ge leden stierf was' hij zo arm als een kerkrat, maar zijn droom ging toch in vervulling. Opgebaard in een gouden kist werd hij op een open rijtuig over de Strip naar 'het hete, bruine graf gereden, waar nu een engel van mar mer rouwend de wacht houdt. Brede gleufhoed De grote Howard had een krans ge stuurd. maar zelf liet hij zich bij de begrafenis van zijn rivaal niet zien. Hughes is voor het laatst in 1947 ge signaleerd en de foto, die toen geno men werd toont een vage figuur onder een brede gleufhoed. Sindsdien hebben honderden fotografen en journalisten jacht op hem gemaakt, maar hij bleef de ongrijpbare macht achter het groot kapitaal van Amerika. De hoofdredac tie van de Los Angeles Times loofde 15.000 dollar uit voor de man, die er in zou slagen een foto van de onzicht bare koning te schieten, maar de pre mie ligt nog steeds onaangeroerd in de kluis van de Bank of America. Hughes heeft zich twintig jaar geleden vrijwillig uit het openbare leven ge gumd en heeft geen behoefte meer aan de wierook van de publiciteit. Hij heeft de gehele bovenste etage van het Thunderbirdhotel in Las Vegas tot zijn beschikking en als het hem daar te be nauwd wordt, daalt zijn privé-helikop- ter op het dak en neemt hem onbe reikbaar voor de nieuwsjagers mee in het zwerk. Hij heeft ook zijn eigen trein met geblindeerde ramen, zijn eigen villa in Beverley Hills met een drievoudig cordon van wachtposten, die hem bijtijds waarschuwen voor in dringers. Zelfs een deurwaarder, die hem persoonlijk een dwangbevel moest overhandigen zag na een eindeloze Dank zij de fabuleuze opbrengsten uit de vette gok potten kan Las Vegas zijn miljoenen gasten de duurste sterren van dit ondermaanse uit het vuistje aanbieden. De girls van de Parijse Folies Bergères en het Lido worden in speciale chartervlicgtuigen overgevlogen om in de woestijn een best beentje voor te zetten, zangers als Sammv Davis en Frank Sinatra komen even tussen de gouden schuifdeuren een onverwoestbare evergreen zingen. En the show, the show goes on for ever and ever. Razend druk Hoe groot de rijkdom is van deze man weet geen mens; een kleine indicatie was misschien de plotselinge verkoop van zijn meerderheidspakket aandelen in de luchtvaartmaatschappij T.W.A. Hij kreeg in één dag een bedrag van 385 miljoen gulden op zijn bankreke ning bijgeschreven. Met dat geld be gon hij gelijk een eigen luchtvaart maatschappij Air-West, die nu met zijn vloot van de modernste straalverkeers- vliegtuigen het monopolie heeft op de razenddrukke route tussen Las Vegas en Los Angeles. Het aantal passagiers, dat uit de hete woestijnlucht kwam vallen steeg van ruim twee miljoen in 1967 tot 3.5 miljoen in 1968. „Hughes", zegt één van zijn medewerkers, die zijn eigen baas nog nooit gezien heeft, „koopt vliegtuigen zoals een ander een brood. Van de 254 vluchten, die elke dag op het vliegveld van Las Vegas beginnen, neemt de onzichtbare Howard er meer dan de helft voor zijn rekening. Hoeveel hotels en gokpalei zen hij zijn eigendom mag noemen weet Monstrum De vijftien miljoen mensen, die elk jaar de pelgrimstocht naar het mekka in de woestijn maken bekommeren er zich overigens niet om in wiens bed ze nu eigenrijk slapen. Er zijn er immers meer dan genoeg. 22.000 op dit mo ment. In 1971 zullen er 33.000 peluw- ties van mollig dons op de grote en kleine gelukszoekers wachten. Zojuist heeft hotel Internationaal zijn verzil verde deuren geopend: een gigantische toren met 1500 kamers en een zwem bad op het dak. De volgende toren staat veertig meter verder al in de De goudkoorts in Las Vegas is niet meer te stuiten. Nauwelijks honderd jaar geleden was het een schamele nederzetting, waar 30 mormonen zich tevergeefs tegen plunderende indianen stammen verdedigden. Veertig jaar ge leden werd het eerste hotel gebouwd, dat inmiddels alweer door bulldozers met dc grond gelijk is gemaakt. Sinds dien heeft de woestijn een monstrum gebaard, waarin het geratel der tien duizend slotmachines nooit meer ver stomt. Over het hete zand zijn asfalt- tapijten uitgerold, waarlangs de hotel paleizen elkaar in pompeuze ijdelheid overtreffen. In de koele feestzalen dan sen de langbenige girls van de Folies Bergères en het Lido en brengen ster ren als Frankie Lane, Barbara Strei sand en Ella Fitzgerald hun uitgekien de shows. Hun namén spatten in neonscherven van de gevels, hun ge- zamenijlke gage bedraagt meer dan 1 miljoen dollar per week. Godverlaten Dat is Las Vegas. Een kunstmatig ge koelde nachtmerrie in beton, een gro- leske blokkendoos in een godverlaten landschap, waar Amerika 24 uur per dag. 365 dagen per jaar met de tong op de lakschoenen speelt. Voor de ver liezers, die behoefte hebben aan gees telijke bijstand zijn er 143 kerken, waarin Gods bedoelingen met de mens op 35 manieren worden uitgelegd. Voor romantici, die weinig tijd willen ver liezen, zijn er 22 kapellen, waarin men binnen tien minuten voor 30 dollar kan trouwen en voor 70 dollar kan schei den. The Chapel of the Belle biedt in zijn advertentie de keus tussen - een rechter en een authentieke dominee. Foto's, ringen en een gramofoonplaatje van de plechtigheid worden tegen bij betaling ook geleverd. Vierentwintig uursservice, creditkaarten worden ge accepteerd. De Sweetheart-wedding- chapel op de zuid-boulevard gooit er gratis corsages tegenaan en de Luckv- kapel stuurt een taxi naar het hotel om het bruidspaar op te halen Vorig jaar hebben 44.367 mensen van deze aanbiedingen gebruik gemaakt, wat een stijging betekende van 4,8 pro cent len opzichte van het toch al vruchtbare jaar 1967. Daarentegen steeg het aantal geboorten vorig jaar slechts met 4 lot 5014. En dat op een bevolking van 290 000 zielen, die langzaam ver- chroeien in de gloeiende wind. Toch ontmoet ie weinig ontevreden mensen in Las Vegas, want de vette, ohvoorslelbare winst balsemt alle ont beringen. Vorig jaar hebben de ge arde gasten voor 2 77.624.239 dollar vergokt en 271.451.879 dollar aan ander ■ertier stukgesmeten Daarnaarst zorg- lon de ruim twee miljoen doorgaande eizigers nog eens voor een snoep- '•entje ten bedrage van bijna 11 miljoen lollar. In souvenirs, hot dogs en ge marineerde kikkcrbillen werd in die- elfde twaalf maanden 282.431.879 dol- 'ar geïnvesteerd. Las .Vegas op haar beurt pot deze poet niet op, maar bouwt in krankzinniig 'ompo de meest bizarre goktempels op lit ondermaanse. Naast een restaurant in de vorm van een radarboot is er sinds vorig jaar ook een circustent, waarin trapezewerkers hun salto-mor- 'ales maken boven de slotmachines en le draaiende roulettes. Deze roodwit .estreepte canard i* geheel van beton Je kunt er duizenden dollars verliezen, je kunt er trouwen en scheiden en dat allemaal binnen tien minuten opgetrokken, maar door een geraffi neerde belichting met nerveuze schijn werpers lijkt het 's nachts, alsof het dak een wapperend tentzeil is. Zonder ramen „Dit is de stad van dc toekomst", zegt de uitermate stuurse heer Peyne, die in een bunker zonder ramen de glorie v an Las Vegas uitdraagt. Met intense tegenzin neemt hij zijn gasten tenslotte mee naar het oudste gedeelte van de stad, dat dertig jaar geleden werd op getrokken. Hij heeft de air-conditio ning van zijn wagen hoog opgejaagd en smeekt ons, of we alsjeblieft alle ramen dicht willen houden. Het zweet loopt mei stralen in zijn kleffe over- hemdboord. Down Town Las Vegas be staat uit twee massieve blokken, vol gepropt met gokmachines. cola en tweepersoonsbedden. Aan de gevels hangen twee miljoen lampen en 60 kilometer neonbuis, die de woestijn nacht voorgoed verjaagd hebben. De heer Peyne veegt met een zakdoek over zijn voorhoofd en raadt ons aan om niet uit te stappen, „Op kantoor heb ik wel foto's voor u", zegt hij, „we kunnen beter wat gaan drinken".. Over de Strip jagen de auto's vier rijen dik het imaginair geluk achten* Ook deze nacht geeft de bezetenen geen uitstel van executie Faites vos jeux. Twee mijl verder huilen de jakhalzen. Over drie uur vliegt Barbara Littwood terug naar Los Angeles. LEO THURING De Las Vegas Strip vijf kokendhete mijlen vol gokhuizen, trouw loos miljarden dollars aantrekt. Hier speelt Amerika zwetend met het on

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9