LINKSE COALITIE MAAKT KANS IN DUITSLAND ARBEIDSMARKT BLIJFT GESPANNEN Peerke V. hoort spottend formeel doodvonnis aan Daimler van Wilhelmina in Danspaar koopt oude hofauto koningin ere hersteld Alles hangt af van tweede Adolf Maanrotsen anders dan aardse steen Met alle eierfabrieken is een kip zo geen kip meer ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT de ene en Schiller aan de andere zyde schynt nu wel volko men. Het hoogst genoteerde blijft nog altyd de kans op een zogenaamde linkse coalitie van SPD en de liberale FDP. De liberale leidei- Scheel heeft zich al vrij onverbloemd voor zo'n oplossing uitgesproken. Hij is al gedoodverfd als de mi nister van Buitenlandse Zaken in zo'n combinatie. Beide par tijen mikken dus op een gezamenlijke meerderheid. De vraag is echter nog altijd of zij die zullen weten te halen. Naar mate de liberalen zich duidelijker voor een linkse koers heb ben uitgesproken, hebben zij hun rechtse aanhang naar de CDU zien verdwijnen. In deze omstandigheden is de nazistisch besmette NPD plotseling van beslissende betekenis geworden. Haalt zij de sprong over de vijf procent, dan zou het moeilijk kunnen worden een duidelijke meerderheid te smeden, want van een samenwerking met de nieuwe nazi's wil niemand weten. Bij de CDU koesteren slechts weinigen nog flauwe hoop op de oude coalitie met de liberalen te kunnen terugvallen. Blijft voor het uiterste geval nog de kans op voortzetting van het oude monsterverbond. Maar de partijen realiseren zich wel, dat zo'n noodsprong kwalijk zou kunnen zijn voor het aanzien der politiek. De vrees, dat de oppositie zich naar bui ten de parlementaire sfeer verlegt, zit iedere politicus in het bloed. De linkse jeugd is daarmee druk bezig en niemand wil haar radicalisme voeden. Zo hoort men in vele kringen de wens uitspreken eindelijk eens om te zwenken en de christelijke partijen na twintig iaaf ook eens de rol van oppositie to ete bedelen. Ook in de liegtuig de omineuze letters NPD in de lucht. Zo vernevelt christelijke groep gaan stemmen op in die richting. Strauss, e nieuwe naziparty het laatste geld uit haar kennelük wel- de onbetwiste christelijke leider in het zuiden, schuwt de rol evulde buidel. Een paar afgevaardigden komen uit het Bun- van oppositie geenszins. Daarvoor is hij ook teveel opposant -- eshaus en constateren optimistisch: „Zo verwaait de NPD". m de ei8en partij. Hij heeft al gezegd, dat een periode van •3 laar hun optimisme is niet dik gezaaid. De party van de oppositie de CDU goed zou bekomen en haar een kans op i KIESINGER IONN Boven het parlementshuis in Bonn schryft t ij: tweede Adolf" bl«ft een der onzekere factoren en weinigen x] urven nog de mogeiykheid uitsluiten, dat zU de Bondsdag daarmee alle reeds opgestelde coalitieberekeningen -3 oorkruist. hete strijd loopt nu ten einde. De toppers der twee grote ei artijen verschieten hun laatste kruit in een poging de pro- inten van nog weifelende kiezers aan zich te trekken. Ver- loedelijk zullen deze blijven twijfelen tot zij zondag in het amhok staan. Ook daar hebben zij overigens nog de kans gunst te verdelen, want het is in Duitsland mogelijk de andidaat van de ene en de lijst van de andere partij te kie- :n. Nu 38 miljoen kiezers het potlood al bijna in de hand ebben zitten de ijverige voorspellers nog met de handen in et haar, ondanks wetenschappelijke staven en computers. Zij ibben in de afgelopen weken zeer concrete profetieën ge- maar nemen nu steeds meer slagen om de arm. Moet hen geloven dan is de kiezersmassa in de industriegebie- waar de beslissing valt, thans een warrig ondoorzichitg (kronkel. Dat is dan overigens een afspiegeling van het rei- zeilen der „grote coalitie" van christelijken en socia len in de laatste maanden. ovendien zorgt de politiek altijd weer voor nieuwe verras- ngen. Zo het klapstuk van de beurssluiting en de daarop de socialisten verlangde spoedzitting van het kabinet, s de ontknoping van een heftige politieke strijd om de ">|uitse Mark, die al maandenlang woedt en die de hele ver- ezingsstrijd beheerst heeft. De oorzaak van deze felle strijd :o|ndt men op een tocht door Duitsland duidelijk afgetekend, diswaar niet in de bierhallen en op de marktplaatsen waar kiezers worden opgewarmd, maar veeleer door de mate arin het land overspoeld wordt door nieuwe fabrieken, uwe stadsuitleg en op de toekomst berekende wegprojecten. conjunctuurboom staat in het landschap geschreven. Zelfs économisch "niet geschoolde 'reiziger kan zien hoe dit. land •^Tffiig is in zijn industriële ontwikkeling snel uit te lopen op nn;voornaamste Europese partners. Tót voor kort hield men gevolgen vén dit gróélprócés' nog goed in de hand, maar d ans schijnt de leiding zoek en dreigt de boom op hol te b: ian. De campagne is in de afgelopen weken dan ook met vuurwerk van sociale conflicten begeleid. Het daverende itstuk is de nieuwe internationale vlucht naar de Duitse irk. Het moet voor de kiezers wel verwarrend zijn dat de- Ide ministers, die er In iedere speech prat op gaan het oilid tot ongekende welvaart te hebben opgestuwd, nu elkaar van beschuldigen de gouden koets in de modder te sturen, het effect sorteert is twijfelachtig. Tenslotte gaat het aagstuk de meeste kiezers boven de pet. iwing z geven. Overigens wordt in de christelijke gele- Oppositie moet terug in parlement: nieuwe rol voor CDU? <\ALT FDP HET? rwyi op de beurzen de speeulatie is stop gezet, gaat in Bonn speculatie over de nieuwe regering op volle toeren lopen. ive hevige botsing verkleint de kans, dat het na de rkiezing toch weer tot een voortzetting der „gtote coalitie" kunnen komen. De breuk tussen Kiesinger en Strauss aan Kwartaalbericht Ned. Bank 3 Meer vraag naar geschoolden deren al druk de vraag besproken, wie in zo'n geval de oppo sitie zou moeten leiden. Strauss wil die rol kennelijk niet aan Kiesinger toevertrouwen. EUROPESE BETEKENIS t,- Voor Duitslands partners in Europa kan het omzwenken naar een nieuwe coalitie van grote betekenis worden. Dat is welis waar moeilük af te ileiden uit de partyprogramma's, maar des te meer uit de geest waarin in deze campagne de toelichtingen zijn gegeven. Daardoor is toch wel klaar geworden, waarin een door socialisten geleide coalitie zou verschillen van een waarby het heft in CDU-handen zou biy'ven. Beide coalities zouden weliswaar de Europese samenwerking willen verdie pen en uitbreiding der EEG voorstaan, maar de socialisten zouden die tegen een andere achtergrond plaatsen, zy willen meer openingen forceren naar het oosten, meer concrete toe zeggingen doen om obstakels als de Oder-Neissegrens en de slechte verhouding met de DDR uit de weg te ruimen. Kort om. zy willen grondig verkennen of er met Moskou, Polen en Oost-Duitsland in dit stadium al zaken gedaan kunnen worden. Zij willen daarvoor zelfs wel een voorschotje betalen. Niet voor niets is Brandt midden in de verkiezingsstrijd naar New York gereisd om daar van Gromiko de vage boodschap los te krijgen, dat Moskou met een nieuwe regering in Bonn wel over die dingen wil praten. Bovendien heeft hij zich bereid verklaard als kanselier met zijn Oostduitse evenknie Stoph te gaan praten. En in dit opzicht trokken de liberalen met Brandt een lijn. CDU-Kiesinger op zijn beurt kijkt erg zuinig tegen deze mo gelijkheden. Hij zingt in dezen nog de oude deun van Ade- verdrag te aanvaarden, waarbij Duitsland zich voor altijd nauer, dat men met rode heren liever geen kersen moet eten, atoomwapens ontzegt. Een regeringswisseling zou daarom op en dat niets erop duidt, dat de Russen inderdaad bereid zijn het Europese vlak sterke uitwerkingen kunnen hebben, die tot zaken te komen. Een nieuw geluid hoort men hier nau- Veel opnieuw in beweging zouden kunnen brengen, welijks. Desondanks blijkt wel dat de Duitse rechterzijde ook Dat geldt trouwens ook voor de economische politiek, waar de socialisten vastbesloten zijn een nieuwe stimulans te geven aan de uitbreiding der medezeggenschap in de bedrijven en het aandeel van de arbeiders in de wasdom van het produk- tieve kapitaal. Wat in dit opzicht in een groot industrieland als Duitsland gebeurt, pleegt zijn invloed op heel Europa uit te stralen. Daarom is in wezen de beslissing over de nieuwe coalitie dan ook van veel groter belang, dan -de vraag die veelal in het centrum der belangstelling wordt geplaatst: of het allegaartje van nieuwe nazi's en mokkers weer grond onder de voeten zal krygen. Maar desondanks realiseert men zich in Bonn maar al te goed, dat velen in het buitenland de temperatuur der Duitse democratie aan Von Thaddens NPD zullen afmeten. ACHILLESPEES Waar zal de beslissing vallen over de vraag of Duitsland een nieuwe koers zal gaan sturen? Volgens recente onderzoekin gen zal dat In de industriecentra zijn, waarbij er vele zijn waar de twee grote partijen elkaar tot dusver niet veel in kracht ontliepen. De kansen om kandidaten in de districten directgekozen te krijgen liggen voor de CDU nog altijd het best. Zij zit in alle plattelandsdistricten vast in het zadel. Haar achillespees zijn de grote industriecentra. Anders gezien is haar positie het meest kwetcbaar bij de jeugdige kiezers, die dankzij figuren als president Heinemann, minister Schil ler en de Hamburgse nieuwkomer Schmidt veel sterker naar de SPD neigen. Tot troost der CDU strekt dat het aantal jonge kiezers deze keer in verhouding klein is. Tweede troost voor Kiesinger is. dat nog altijd de vrouwen in het kiezers korps de overhand hebben; zy halen 54 procent en voor de meesten hunner blijft Kiesingers devies „geen experimenten" lokkender dan de belofte van „een modern Duitsland", die de socialisten op hun plakkaten hebben staan. Nu de politici hun laatste troeven hebben uitgespeeld, schud den de programmeurs van de computers de hunne. Zij'willen al een' stukje van dat moderne Duitsland presenteren door zondagavond acht uur, een paar uur na het sluiten der bus sen. de uitslag haarfijn te voorspellen. Maar misschien strooien de kiezers ook hier roet in het eten. want het zal wel nek-aan-nek gaan en dan moet men niet te vroeg wedden. G. KNEPFLé. Vroegere verkiezingen in procenten 1949 1953 1957 FRANZ-JOSEPH STRAUSS autobanen opdoeken alleen omdat Hitler a heeft gebouwd AMSTERDAM (ANP) De Nederland- imie heeft zich in het tweede artaal gekenmerkt door een voort- ting van de conjuncturele spanningen zich reeds enige tyd voordoen. Wei aar verminderden zy op het gebied de pryzen. maar zy namen toe op de eidsmarkt en de kapitaalmarkt. ladat de stijging van de nyverheids- iduktie in het begin van het jaar door ondere oorzaken geringer was ge- dan in alle kwartalen van 1968, (Van onze correspondent) ONDEN De maanrotsen. die mee- zijn uit de Zee der Stilte door -Apollo-11, verschillen volkomen van r aardsgesteente of van meteorieten, eze voorlopige conclusie van het Lu- Receiving Laboratorium te Houston, gepubliceerd is in het laatst ver men nummer van het tijdschrift ence" toont aan, dat elementen, die aarde zeldzaam zijn, heel gewoon e maan zijn en dat de elementen, daarginds zeldzaam zijn in een veel ere concentratie in aardgesteenten 'komen. In het bijzonder bevat het ngesteente tien percent titanium- en sterke concentraties zirco- jjJj t, yttrium en chromium. Het gehal- ian sodium en potassium is echter l er rapport zegt vorder, dat het op- .Jflak, dat stollingsprodukt of lava is, n drie en vier miljard jaar gele- werd gevormd, hetgeen betekent, het waarschijnlijk ouder is dan de gardgesteenten. CRM wil meer gehuwde vrouwen aan het werk (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Ons land komt 45.000 gehuwde vrouwen tekort die bereid zyn voor halve dagen te werken In de sociale sector. Vooral in hulp aan gezinnen waar moeder ziek is en in de zorg voor zelf standig wonende bejaarden is een tekort aan werkkrachten. „Wij zoeken naar faciliteiten om meer gehuwde vrouwen te bewegen op part timebasis in de sociale dienstverlening te gaan werken", zei gisteren dr. G. Hen driks, directeur-generaal voor maatschap pelijke ontwikkeling van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk. In ruim twee jaar tijd zijn 18.000 ge huwde vrouwen voor een deel van de dag gaan werken in verzorgende beroe- pen. De her Hendriks venvacht dat het I tekort van 45.000 binnen vijf jaar kan worden ingelopen wanneer de huidige ontwikkeling zioh voortzet. Dienstplicht voor meisjes verwerpt het ministerie van CRM als oplossing voor het groeiende tekort aan verpleegkrach ten. „Wij willen niet iemand hiertoe ver- dle i PMditen als hij of zij daar niet voor nielt", aldus de heer Hendriks. was zij in het tweede kwartaal weer in overeenstemming met het algemene beeld van krachtige expansie van het vorige jaar. De sterke stijging van de produktie, met uitzondering van de bouw, verklaart het voortduren van spanningen op de arbeidsmarkt in ae meeste delen van het land. Deze spanningen blijken niet zozeer uit de daling van de arbeidsreserve als wel uit de verdere toeneming van de aanvragen om personeel van werkgevers. De indruk bestaat, dat het knelpunt voor de produktie thans meer ligt bij een te kort aan geschoold personeel dan bij een naderende volledige bezetting van de produktiecapaciteit. Na de sterke stijging van de prijzen van de gezinsconsumptie van midden december 1968 tol midden april 1969 steeg de prijsindex mei; moer dan 6 pet. en was de ontwikkeling in de periode van midden april tot midden augustus niet onbevredigend. Mede onder invloed van het gevoerde prijsbeleid daalde de De voortzetting van de hoogconjunc tuur is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het hoge expansietempo van de uitvoer. Uit het beloop van de invoer, die tegelijkertijd een sterke stij ging vertoonde, en de verdere teruggang van het overschot in het dienstenverkeer met het buitenland (enkele incidentele posten buiten beschouwing gelaten) waardoor de lopende rekening van de be talingsbalans per saldo niet verbeterde, kan tot op zekere hoogte worden afgeleid dat ook de binnenlandse bestedingen niet onaanzienlijk zijn toegenomen. Exacte gegevens hierover, wat betreft het twee de kwartaal, zijn eohter nog niet beschik- Automatischei gratieverlening trokken vaak alle registers open- Het is nu eenmaal eenvoudiger een lekenjury met gevoelsargumenten voor je te win nen dan met knap-technisch opgezette beschuldigingen of verdediging. Niette min: de procureur-generaal kon uit een ruime schaal putten. Peerke is nergens de schuldige van. Hij is toch zo'n braaf mens. Hij kon geen vlieg kwaad doen- Ja, maar wel medemensen. Ie Dolem- breuxis was het Jef die hem aanzette tot de moord. In Turnhout vielen de slacht offers hem aan. zodat hij wel moest alles probeert te ivoudigweg koel POMPIDOU NAAR DE VS Staatsgodsdienst in Ierland wordt afgeschaft DUBLIN (KNP) De de Ierse republiek wil artikel 44 grondwet, waarin het katholicisme als de godsdienstige overtuiging meerderheid van de bevolking als staats godsdienst wordt erkend, afschaffen. In progessieve kringen heeft men vijn vreugde uitgesproken men van de Ierse regering. „Een hinder paal voor hereniging van Noord-Ierland, een streven van de huidige regering wordt hiermee weggenomen", zo zegt PARIJS (AFP) De 1 dent Georges Pompidou zal volgend jaar, Voor een grondwetswijziging 24 februari, voor een bezoek van een volksreferendum nodig. De Ierse rege- week naar de Verenigde Staten vr. .ui, nog is in het verleden echter niet erg ken. Op 24 en 25 februari wordt hij in gelukkig geweest mc+ dergelijke Washington ontvangen. Daarna zal hij da. De afgelopen jaren ziin eer een bezoek aan enige andere Amerikaan- regeringsvoorstellen bij referendum ver- se steden brengen. worgen. I (Van één oneer verslaggevers) ANTWERPEN Peerke V. had een spottende grimas op zyn lykbleek, spich tig gezicht. Een duidciyke spotlach is zyn enige antwoord op zyn veroordeling. De zwaarste die een mens krygen kan: de doodstraf (die in België nooit wordt uitgevoerd). Zeggen kan Peerke V. niets schieten. De man die meer. Hy sloeg achteloos wat stofjes van vergoeilijken. heeft zyn jas. Met het uitspreken van het von nis volgde de dramatische ontknoping van een week van rechtspraak volgens oude gewoonte- De voorzitter van de Jury sprak gis teren met de hand op zijn hart, namens de twaalf gezworenen, het „schuldig" uit. Voor Peerke V. zal dit formeel betekenen, dat hij in het openbaar zal worden ont hoofd. De Belgische koning zal hem echter, zoals al jaren gebruikelijk is. gratie verlenen tot levenslang De jury moest elf vragen beantwoor den alvorens zij haar oordeel mocht vel len. De gezworenen moesten daarvoor in „conclaaf". Een officier van de rijks wacht moest de deuren vari de raads kamer persoonlijk op slot doen en zijn manschappen opdracht geven de uitgan gen te bewaken Nadat de jury zich had uitgesproken, merkte de procureui-gene- en nuchter geredeneerd. Hij acht zich door de slachtoffers verraden. Het zou hem niet meer overkomen. Elke getuige moest gehoord worden", zo bulderde de procureur-generaal door de zaal „Zijn hele handelen wijst op misdadige opzet. Hij leerde joga zodat de verhoren over hem heengingen als water over een eend. Hij kocht geweren, niet om te stro pen, maar om te schieten. Hij beraamde met koud cyriisme minitieus veel plan nen met de vooropgezette bedoeling te doden- Hoeveel moorden zou hij nog heb ben moeten plegen voordat hij voldoende pensioengeld zou hebben verzameld? ORNITHOPHIUA ETALAGE VAN „KLEINVEE" 'Van e nslaggevers) UTRECHT Kleine glimmer oogjes uit schuin geheven vogelkoppen, gro te glanzend- vochtige konyne-ogen staren de bezoekers van de Ornitho- philia in de Utrechtse jaarbeurshal len aan. Ornithophilia. de tentoonstel ling nu al weer de 61ste van de vereniging met dezelfde naam, die nu 75 jaar bestaat. De etalage van de sportfokkerij, maai ook van de bedrijfspluimveehouderij. geen amateuristisch, maar een professio nele manifestatie. Bewonderend drentelen de sportfuk- kers langs de hokken met „eigen kweekprodukten". trotse kalkoenen. Hollandse witkuiven. vechtkrielen. hoog op de poten paradrende ma- leiers, langs de duiven, engelse ek sters. kroppers, langs de konijnen, franse hangoren, Vlaamse reuzen, rijnlanders. de mooiste van de mooi ste bekroond en getuigend van de liefde van de fokker voor zijn dieren. Weer wat verder zitten diep wegge doken kleurmuizen en cavia's. Zeven duizend dieren in kooien, die de naam van hun eigenaars trachten hoog te houden. Bood Ornithophilia vroeger uitslui tend plaats aan de sportfokkers, de bedrijfspluimveehouderij heeft een steeds grotere plaats gekregen in de show; 160 stands zijn praktisch aan die tak gewijd. De allernieuwste snufjes, van „hoe laat ik mijn hen SLACHTKUIKENS OVERIGENS TE KUST EN TE KEUR alles automatisch doen", tot het sor teren van een kippe-produkt toe zijn te bewonderen. Eén ding is ons, slenterend over de tentoonstelling, duidelijk geworden uw en onze eitjes komen praktisch machinaal tot stand. Dat moet ook haast wel als men bedenkt dat Ne derland op dit gebied een allereerste plaats in de wereld inneemt. Met een jaarlijkse produktie van 4 mil jard eieren (1968) waarvan er 1 mil jard naar het buitenland gingen, en van 254.000 ton slachtkuikens (1968), waarvan tweederde werd geëxpor teerd. Niet alleen kwantitatief is dit zo, vooral kwalitatief. De Rlmmveer bedrijven zijn^al goeddeels met de allernieuwste snufjes toegerust. Be- 'flrijvpp -hpet 50Ó0, hfjép. 10.000 en pog meer leghennen zim er in Nederland bij de vleet. En bedrijven met een jaarlijkse capaciteit van 100.000 of meer slachtkuikens zijn er ook al heel wat. Aantrekkelijker Problemen waarvan u en wij zo geen weet hebben, hebben de volle aan dacht der grote fokbedrijven. Heeft u er wel eens bij stil gestaan dat veel consumenten de voorkeur geven aan bruinschalige eieren, omdat ze er aan trekkelijker uitzien. U wilt toch niet meer betalen voor dat bruine schilletje. Alsjeblieft, daar ligt een probleem! Troost u, er is nu een kip „ontwikkeld" die de bruine eitjes even goedkoop legt, de hisex. De fok kers zeggen ervan: „als fokker zijn wij erin geslaagd hiermede een kip op de markt te brengen, die voor de pluim veehouder de voordelen heeft van de lichte hybriden, namelijk het efficiënt produceren van eieren aan een lage kostprijs, tewijl hiermede tevens aan de wens van de consument (bruinscha lige eieren) tegemoet wordt gekomen. Een kip is niet zo maar een kip meer. Een kalkoen geen kalkoen, een konijn geen konijn. Dat is het eerste wat de bezoeker van Ornithophilia opvalt. En erover nadenkend krijgt men grote bewondering voor die kleine sportfokker, die 's avonds na zijn dagtaak zoveel tijd besteedt aan zijn dieren, maar dan ook resultaten behaalt. Daarvoor bewondering. Maar ergens toch ook een afkeer van de eierfabrieken, de ei-automa ten. Een kip is laten we het zeggen zo geen kip meer...! L. Huybrechts. op: beerde zich tot in zijn laatste woorden te WINTERSWIJK De Daimlerlimousinc. waarmee koningin rechtvaardigen. Blijken van spijt heb ik Wilhelmina in de eerste jaren na de bevryding haar be- nog niet opgemerkt. Er werd alleen over geld gesproken Het moet me van het hart: de kwestie van leven en dood scheen optelsom. Ik vraag de ergste straf". „Hij zal hooguit in de gevangenis een imer blijven totdat. God weet wan- h ijhet hoofd zal mogen neerleg gen". s het laatste woord van verdedi- i gulden neertellen zoeken aflegde, is in oude luister hersteld. Het Canadese danspaar Anncmaric en David Holmes, dat optreedt met hel Nationaal Ballet, is er eigenaar van geworden. Gisteren ging het echtpaar de auto halen by het Winterswykse carrosserie- bedrijf Huiskamp, waar de auto een grondige opknapbeurt kreeg. Koningin Wilhelmina moest in 1 Mertens na de uitspraak. „Peerke V. is een slimme vos", had de procureur- generaal in de loop van de middag in zijn requisitoir gezegd. „De verdachte is het prototype van een moordenaar. Je zou. als je hem zo ziet zitten, met een ongelukikge le ''oen kunnen hebben, tegen wie de heb De feiten bmvii>" toe deed de auto dienst ten behoeve van het koninklijk hof. De laatste keer, dat de wagen wei'd gebruikt, was ter ge legenheid van het statiebezoek van de sjah van Perzië aan ons land. Kort daarna nam een Leeuwarder garagebedrijf de wagen over. Menig Fries paartje maakte in de Daimler de gewichte e reis naar de arbtenaar van de burgerlijke stand, de dominee of de pastoor. Toon de wagen qua interieur Ickoncn van slytage ging vei'tonen. werd hu omgebouwd tot •n anaers aldus de begrafenisauto. Het leek de laatste funeti die de Daimler ir-generaal te vervullen kreeg n de verdedigers van Peerke. Toen het Leeuwaider bedrijf vorig jaar een nieuwe begrale- nisauto bestelde, werd de oude Daimler ingeruild. Da gang naar de schroothoop werd geblokkeerd door een groot aantel reacties op een advertentie, waarin de Daimler te koop werd aangeboden. De heer en mevrouw Holmer, met grote belangstelling voor oude auto's met een bepaalde historie, werden de kopers In het vaste voornemen ook werkelijk met de auto te gaan rijden, was de Daimler in de staat waarin hij in Winterswijk belandde, niet bruikbaar. Tenslotte kun je moeilyk in een begrafenisauto plezierritjes gaan maken. Daarom werd op dracht gegeven de wagen in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Voor men er een idee van had hoe de wagen er precies had uitgezien, verstreek heel wat tijd. Front en zijkanten gaven geen te grote problemen. Anders was het met de achterkant. Fotoarchieven werden doorgesnuffeld, er werd gecorrespondeerd met het secretariaat van de koningin en de rijksvoorlichtingsdienst bemoeide zich ermee. Het interieur is enigszins gemoderniseerd. Er is bijvoorbeeld een taperecorder ingebouwd. Deze apparatuur ontbrak ton tijde dat het hof van de wagen gebruikt maakte. Wel be schikte de wagen over een bar. De bekleding is van grijs pluche, afgezet met champagnekleurig leer. De restauratie van de Daimler heeft een lief centje gekost. Het echtpaar had het er wel voor over. Kans dat de auto permanent de Nederlandse wegen zal berijden, is niet zo groot. De heer en mevrouw Holme6 denken nog wel eens aan een voortzetting v-m hun dfw«earr1Êr» aan de overzijde van dc Atlantische Oceaan. De wagen, met een gewicht van drieduizend kilo, gaat dan stellig mee.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7