Leiden krijgt weer jazz SORRY VOOR DE DRUKTE DAS KOM(M)ÖDCHEN IN DE SCHOUWBURG (Duits politiek-literair cabaret) LEIDSE JEUGD ACTIE ZET CURSUSSEN VOORT ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGCfA 5 - LEIDEN Maandag a.s. organiseert de Leidse Volks- universiteit K. d O. een voorstelilng van liet politiek- literair cabaret „Das Komimjödchen, in de Leidse Schouwburg Het Kom(m)ödchen, politiek-literair cabaret, werd in 1948 in Dusseldorf opgericht door het studenten-echtpaar Kag en Lore Lor ent. m had van dat ogenblik af een succes dat zich voorzette tot op de dag van vandaag. Een satirisch en bijtend kritische geest hekelt de klein burgerlijke mens en heft de waarschuwende vinger op tegen de zelfvoldaanheid en de gezapigheid van niet alleen de Duitse, maar de gehele Europese (EEGI- bevolking. Na de tweede wereldoorlog speelt het Kom(mJödchen al in 1951 als eerste Duitse theater-gezelschap in het Watergate Theatre in Londen, in 1952 volgt een bezoek aan Nederland. Sindsdien werden voorstellingen in Londen en New York gegeven en volgde nog drie maal een toernee door Nederland. Het signaleren van politieke misstanden, eerst met be trekking tot het na-oorlogse Duitsland en later uitgebreid tot het gebied dat men pleegt aan te duiden als West-Europa, gaf het Kom(m)ödchen grote faam i en zélfs beruchtheid op politiek gebied. Fel gekand tegen elk react ionisme, steken uitdelend tegen de kleinburgerlijkheid, plaatste Kag Lorentz zijn cabaret op het Europese podium van de jeugd van vandaag en morgen. Geen slaapwekkend gepraat, maar wakker schuddende gewetens vragen de strijd om het behoud van de geest ,,Es geht iim den Kopf." Tekstschrijver Kag Lorentz vult aan, klaogt aan, maar heeft de gave daartegenover niet intelligentie een opbouwende gedachte voor de toekomst mee te geven, beseffende dat afbreken van bestaande heilige huisjes gaten doet ontstaaan die vragen om nieuwe vooruitstrevende gedachten en gestalten. Lore Lorentz, wellicht Duitslands beste cabarettière moeder van vier kinderen, is de dominerende en inspire rende krhclit op het toneel, zoals haar echtgenoot Kag dat is als regisseur, tekstschrijver en inventief organisator van zijn Kom(m)ödchen. Kay en Lore, scheppend kunstenaar en reproducerend kunstenaresse in volmaakte harmonie, voorzover dit althans menselijkerwijs gesproken mogelijk is. Geen scheldpartijen in hun werk maar de zoveel dodelijker wapens van intelligente spot, variërend van milde ironie tot bijtend sarcasme; cabaret op hoog niveau gebracht met vakmanschap en raffinement. Inlichtingen en plaatsbespreken bij: Bureau K. «6 O., Plantsoen 25, telefoon 31841- .EIDEN Het Jeugd- en Jongeren- gaat weer draaien. De Leidse eugd Actie „nieuwe styi" zet vanzelf- prekend de goede traditie: de LJA- sen, voort. In het gebouw op de iooglandse Kerkgracht 4 worden de ieeste cursussen gehouden, waar op lnsdag 80 september a.s. een algemene oorlichtings- en inschrijvingsavond zal 'orden gehouden. De aanvang is om ïdere belangstellende is die avond van irte welkom. De docenten zijn aanwe- allerléi bijzonderheden over de ursussen te vertellen. Ook la er ver- ining van kleurendia's, ij voldoende deelname zullen de volgen cursussen worden gehouden: landenarbeid A, opleiding voor het lan- Handenarbeid B, cursus voor bezitter van het A-gedeelte ter opleiding voor het B-gedeelte. Docent: A. Labordus. Handenarbeid als vrijetijdsbesteding, cur sus voor hen, die niet het voornemen hebben 't diploma „Creatieve handvaar digheid voor jeugdleiding" te behalen. Docent: B. Rosdorff. Volksdansen, internationale volksdansen, „o.a. uit Joego-Slavië, Roemenië, West- Europa, Israël en enkele kinderdansen. Docent: drs. A. Touw. Op kamp, kamperen, bivakkeren en bui tenspelen, mede georganiseerd onder auspiciën van de Stichting Nederlands Kampleiders Instituut. Avonden kerstversieringen, onder lei ding van de docenten handenarbeid en de opgeleide cursisten handenarbeid kun nen allen, die hiervoor belangstelling hebben, voor de club en voor thuis kerst versieringen leren maken. Hieraan zijn geen kosten verbonden. Bij het secretariaat van de Stichting Leidse Jeugd Actie, Stadhuis (ingang Koornbrugsteeg/hoek Breestraat), tel. 45844 - toestel 142, worden graag na dere Inlichtingen over geven. Goede prestaties jeugdspelers Smash LEIDEN Het jeugdtoernool op 21 sept. georganiseerd door Carton-DKC in Den Haag was een groot succes voor Smash. In groep I (jeugd van 15 tot 18 jaar) blonk Hans van Hartevelt uit door zijn fantastische inzet. Hans won in de halve finale H.E. van zijn club genoot André de Rooy met 159, 1511. Hans moest in de finale wel zijn meer dere erkennen in B. van Lingen (115, 415). Lineke Smith werd in de halve finale verslagen door I. Macaré (1112, 1210, 511). Hiervoor had Lineke op grootse wijze M. Boeters en M. Kater verslagen (resp. 113, l-i-ll, 116 en 9—12, 12—11, 11—0). In de finale H.D. versloegen André dé Rooij en Hans van Hartevelt hun tegenstanders B. v. Lin- gen-Boets met 154, 187. In de finale G.D. verloren Lineke Smith en Hans van Hartevelt van de combinatie I. Ma- caré-N. Coemaet met 153, 159. In groep II (jeugd tot 15 Jaar) behaalde Jacqueline de Rooij in het D.E. een fan tastisch resultaat. In de halve finale won ze van de als tweede geplaatste A. van Leeuwen met 110, 117 en het is haar niet kwalijk te nemen dat ze in de finale in de formidabel spelende Tahitu haar meerdere moest erkennen: 110, 11—2. Bij het D.D. was het een groot succes voor Jacqueline de Rooij en Joyce Smith, die in de finale wonnen van M. Klaphaak en A. van Leeuwen met 15 9 en 15—3. Bejaardenbond begon nieuw seizoen met triduüm Men schrijft ons LEIDEN - - Deze week is onze bond van start gegaan voor het nieuwe ver enigingsjaar 1969-1970. De inzet was een triduüm welke gegeven is in de Harte- brugkerk. Het geheel werd geleid door pastoor Wortelboer. O.F.M. Hij heeft ge tracht, ons ouderen mensen, welke van zelfsprekend veel moeilijkheden hebben te overwinnen, bij al de vernieuwingen' in de kerk, duidelijk te maken, dat de kern van het geloof toch is en blijft het vertrouwen op God. Al het uiterlijk vertoon kan zeer mooi zijn en ook in bepaalde gevallen zijn nut hebben, uiteindelijk is dit bijzaak. Velen hebben door deze uiteenzetting hun ge loof kunnen verstreken en zullen dan ook trachten zich aan de nieuwe geest in de kerk aan te sluiten. Donderdag, de laaste dag van het tri duüm was er om 9 uur een gezongen H. Mis. De zang is door het dameskoor van de parochie, onder leiding van mevr. Ammerlaan, op voortreffelijke wijze ver tolkt. Ook een woord van dank aan de organist de heer Goddijn. Na beëindiging van de Eucharistieviering hebben de le den zich naar het ,,Antonius clubhuis" begeven voor een eenvoudig gezamelijk ontbijt. De stemming was uiteraard zeer geanimeerd. Zeer voldaan zijn allen met goede voornemens vervuld, huiswaarts getogen. R.K, Bond van Bejaarden en Gepensio neerden, afd. Leiden. Lastig DED is gastheer van de Bona Stars LEIDEN Was in het eerste weekend J van de basketballcompetitie de verras- j sende overwinning van debutant Harlem j Cardinals op Punch, die de meeste aan dacht opeiste, niet minder spectaculair was de strijd tussen de andere debutant l)ED tegen Blue Stars welke met slechts 8 punten verschil, 8178, in het voor deel van Blue Stars eindigde. Bona Stars startte met een overwinning op Agon en gaat zondag de lastige uitwed strijd te^en DED tegemoet. Dat dit ze ker geen walk-over wordt moge ook blij ken uit de nederlaag die de Bona Stars, I /ij het onvolledig, tegell DED leden op het New Lake-toernool. De Leidenaren zijn gewaarschuwd voor het snelle, frisse aanvalsspel van de Vmsterdammers, die in jeugdinterna- tiönal Walter Ombre, Hoesema en Sik- I king hun grootste troeven hebben. Al hoewel het geen lange ploeg is verkijkt i men zich veelal op hun reboundkracht. Onzeker is het nog of pivot Pieter van Tuyll vanwege zijn nog niet genezen I enkelblessure van de partij zal zijn om het geringe lengteoverwicht in punten om te zetten. Met een rustige, gedegen opbouw van de aanval, om zelf het tem- 1 po te bepalen, moeten de Bona Stars j deze wedstrijd winnen, want elk winst- 1 punt moet met beide harden worden aangegrepen, willen zy bij de bovenste drie eindigen. Onnodig verlies kan al- I len maar roet in het eten gooien. I In de 5-Melhal wordt de Leidse derby i Essor—LUSV gespeeld. LUSV haalt niet meer hetzelfde spelpeil als vorig seizoen en zal nu met een bescheidener klassering genoegen moeten nemen. Ew. sor daarentegen is weer favoriet voor de bovenste plaats en zal deze wedstrijd ongetwijfeld gaan) winnen. Blitz is gast heer voor Achilles en zal normaal ge sproken belde punten in Leiden houden. Opstelling Bona Stars: S. Pley, A. en P. de Jong. H. Stol. B. van Cleef. R. Wallaart, P. Ruysenaars. J. Maassen en I P. van Tuyll. Programma. Vrijdag 18.50. Jumpers b TBS a. Zaterdag: 17.30: Blitz a—DAS a, Essor Dl—Blitz Dl; 18.45: TBS 2 - Punch 3, TBS D3—Alphia L. 20.15: I TBS 5—Jumpers 3, Blitz 1 —Achilles 1. 21.30: TBS 4—Jumpers 2, Essor 1- LUSV 1. 19.00: Vodo 2 Essor 2. Zon- dag: 14.00: DEDBona Stars. TBS'ers bij Srudcntcnselectie Bondscoach E. Steur, die sinds kort het studententeam onder zijn hoede heeft, I heeft voor zijn selectie-training zes Bo- I na Stars uitgenodigd: P. van Tuyll, C. Pley, B. van Cleef. A. de Jong, R. Wal laart en J. Maassen. BEJAARDENAVOND IN HET VOLKSHUIS LEIDEN Gisteravond hebben naar schatting 175 bejaarden in de grote zaal van het Leidse Volkshuis genoten van een feestavond, die werd aangeboden door enige samenwerkende Leidse per soneelsverenigingen en het Leidse Volks huis. Het programma werd gebracht door „The Metal Music Players". Duo Veefkind (beide van de Kon. Ned. Grof smederij), een dameskoor en de Volks dansgroep „Achalay" (beide van het Leidse Volkshuis). De 'programma-onderdelen werden aan elkaar gepraat met rijmpjes en twee voordrachten door Wim v. d. Waals. Louis van Dijk LEIDEN Jazzconcert. Een zeldzaam verschijnsel in een stad als Leiden. Toch kunnen jazzliefhebbers hun hart binnenkort weer ophalen. Vrjjdag 81 oktober geeft trio Louis van Dyk samen met zangeres Ann Burton een concert in de sfeervolle Stadsschouwburg. Initiatiefnemers gebied. Wij hebben niet veel groten hier, maar de weinigen di er zyn kunnen geen werk vinden omdat het publiek te klein is. Neem nou Ann Burton. Een eerste-klas zan geres. Ze is genoodzaakt in buitenlandse clubs te zingen omdat in Nederland geen emplooi voor haar is, wegens gebrek aan publiek. In Leiden hoor je achteraf wel eens dat er iets geweest is voor de studenten en de doctoren, maar daar heeft het grotere publiek niets aan. Ik hoop dat dit evenement publiek trekt. De schouwburg van het gebeuren zijn platenhandelnar Nic. de Tombe en discobar-houder John Hankaart uit Oegstgeest. Directe aanleiding was de nieuwe plaat van het trio: Pavane. In een gesprek met de heer De Tombe. „Ik had juist die nieuwe LP van Louis van Dyk binnengekregen. Ik kan je wel zeggen, ik ben er kapot van. Een klant in mijn winkel zei tegen we: Wat is dit een mieterse plaat. Het is toch jammer dat je zoiets ini Leiden nooit eens echt kunt be luisteren. Dat zette me aan het peinzen. Ik ben naar boven gegaan. Een uur later heb ik Louis opgebeld om te vragen of hij hier een concert wilde komen geven. Hij was wild- ervthousiast. Hij stelt veel prijs op direct contact met zijn publiek. Met dat radio- en televisiewerk komt daar nooit zoveel van. Hij treedt ook op als begeleider van Liesbeth List en Herman van Veen. Maar dan blijft hij op de achter- is niet groot. Louis wilde er graag spelen omdat hij zich daar het meeste thuis voelt. Als dit concert bevredigend verloopt gaan we verder met het organiseren van derge lijke concerten. Of misschien cabaret. Het hangt helemaal af van de belangstelling die ervoor bestaat." Ann Burton De Nederlandse zangeres Ann Burton begon haar car rière in 1955 voor radio Luxemburg met een Doris Day- imitatie. Ze heeft zich in de loop der jaren opgewerkt tot een jazz-zangeres van naam. Haar zingen doet een beetje denken aan Billy Holiday. Louis van Dyk werd In 1941 in Amsterdam geboren. Hij De heer De Tombe gaat de bewuste grammofoonplaat halen. Pavane. De plaat is van Artone, bestemt voor export naar Amerika. Groots opgezette hoes, Engelse tekst. „Hij is het- waavd om naar Amerika te gaan, dit is topwerk." Even later dwarrelt Windmills of your mind heel voorzichtig door de kamer. Subtiel spel. „Weet je, er gebeurt in Nederland te weinig op Jazz- doorliep het conservatorium, is klassiek geschoold. Hij heeft les gehad van organist Piet van Egmond. Zijn naam kreeg bekendheid toen hij op het Loosdrechts Jazzconcours de eerste prijs weghaalde. Ook in Frankrijk heeft hij diverse prijzen behaald. Vorig jaar kreeg hij de Edison voor een LP. Hij is pianist in Shaffy Chantant en de begeleider van Liesbeth List, Ann Burton en Herman n.V. HET MQTQRHUIS Leidse onder wijsdag LEIDEN Zaterdag II oktober zal in de Stadsgehoorzaal een Leidse onderwljsdag worden ge houden. Deze lag heeft ten doel actuele kwesties rondom lager- en kleuteronderwijs In bredere kring onder de aandacht te brengen. Het initiatief gaat uit van een groep inwoners van Leiden, ledeD van de Leidse afdelingen van D' 66, PSP. PvdA, PPR en SVB in samenwerking met de Algeme ne Bond van Onderwijzend Perso neel. Als sprekers zijn uitgenodigd: dr. J. H. N. Grandia. adj. dir. We tenschappelijk Bureau voor On derwijs van de gemeente Rotter dam: „Onderwijs en sociaal mi lieu". ds. S. Stoutendijk. Instituut voor Soc. Psychologie, Utrecht: „Schooladviesdienst als garantie voor demokratisering van het on derwijs". J. D. v. d. Bosch, hoofdbestuurslid A.B.O.P.: „Klimaatvernieuwing bij het onderwijs noodzakelijk!" J. Varkevisser. Wetenschappelijk Instituut NVV: „Twee werelden". L. ten Cate, hoofdbestuurslid PvdA: „Het onderwijs zal de re gering een zorg zijn". Het programma duurt van 9.45 tot 12.15 uur en van 14.00'tot 16.30 uur. Er wordt een documentatie map gemaakt, die vanaf 4 oktober voor 1,50 verkrijgbaar is bij Tijdschriftencentrale, Kort Rapen burg 12a, Leiden en bij mevr. Gerth van Wijk, Scholtenstraat 70 (8, 9 en 10 oktober, 's avonds van half acht tot negen uur) en mevr. Van Seters, Rijn en Schiekade 95b (6, 7 en 8 oktober, 's avonds van half acht tot negen uur). „Door Eendracht Verbonden" opende liet winterseizoen Dat het druk zou worden op onze jubileum show zat er dik in. Maar dat U met ruim 10.000 anderen zou komen, neen, dat hadden wij niet verwacht. Het was zo druk, dat wij misschien niet eens de gelegenheid hadden, U te woord te staan. Kijk, dat is jammer. Want wij waren op de tentoonstelling om U alles te vertellen over de zeer uitgebreide collectie Opeis. En dat is dan misschien niet gelukt. Onze excuses daarvoor. Wij hebben er iets op gevonden. Wij zetten de jubileumshow nog een week voort in onze showroom, Stationsweg 2 (telefoon 21841) Dagelijks open van 10-22 uur Als U op onze tentoonstelling geweest bent en U hebt niet de informatie kunnen krijgen die U wenste, wilt U dan zo vriendelijk zijn, in de komende week even langs te komen in de showroom. En als U er niet geweest bent, komt U dan toch maar. Want wij handhaven nog slechts een week onze extra hoge inruilprijzen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5