VIER GENIALE POPMUSICI VORMDEN LED ZEPPEUNEN MET SUCCES BOJOURA: ORGANISTE IN POPGROEP „THE BOOTS" ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 Een volkomen nieuwe groep die na zeer korte tijd een legendarische roem lieeft verworven is de LED ZEPPELIN. De meest fantastische geruchten deden de ronde. Waanzinnige verhalen over de niet geringe financiële offers die hun platenmaatschappij hiervoor moest bren gen. Canards over platenplugging, we- reldtoernee's enzovoorts. Het kon alle maal niet op. Nu de legende in de vorm van mysteries bestaat is het allemaal wat kalmer aan gegaan. Het is een groep met. de legende „Cream-achtig" om zich heen. Een aantal bijkans ge niale musici gaan bij elkaar zitten en vormen een groep. Het klinkt zo sim pel. Niets is minder waar. De groep zal zeker proberen de reputatie die haar voorbijgesneld is waar te maken. Atlantic Records heeft via een van de opzienbarendste overeenkomsten uit zijn geschiedenis, de nieuwe Engelse groep I^ed Zeppelin onder contract gekregen. Hoewel de exacte voorwaarden geheim zjjn, onthulde Jerry Wexler, vice presi dent van Alantic dat er in het contract enkele financiële clausules zijn opgeno men, die niet voor de poes zijn. I-ed Zeppelin bestaat uit vier mensen, die gerekend mogen worden tot de top van de Engelse popmusici. Het zijn Jim my Page. oprichter van de groep en sologitaristJohn Paul Jones, bassist, organist en arrangeur: John Bonham, drums en Robert Plant, zang en mond harmonica. ■Jimmy Page ls een voormalig lid van de Yardbirds, waarin twee andere grote gitaristen hun carrière begonnen: Eric Clapton en Jeff Beck. Page kwam bij de Yardbirds in 1966 en bleef bij de groep totdat deze in de zomer van 1968 ontbonden werd. Voor zijn periode bij de Yardbirds was hij een van de drukst bezette sessie-muzikanten van Londen. John Paul Jones wordt beschouwd als een van de beste Engelse arrangeurs en als een uitmuntend basgitarist. Hij is onder andere de arrangeur van Dono van's „Mellow Yellow", „Sunshine Su perman" en „Hurdy Gurdy Man" en van „She's A Rainbow" van The Rol ling Stones". Drummer John Bonham verwekte sen satie met zijn solo's toen hij Tim Rose op diens Engelse tournee in het begin van 1968 begeleidde. Zanger Robert Plant is reeds vanaf zijn vijftiende Jaar betrokken bij het zingen van blues en verwierf zich een naam als een van de meest authentieke jonge Engelse blueszangers. De geruchten rondom de eerste elpee van Led Zeppelin zijn na het op de markt verschijnen aangegroeid tot een storm. In de vakpers wordt de elpee op één ljjn gesteld met het beste wat Cream en Jimi Hendrix Experience ooit op de plaat hebben gezet en men voorspelt dat Led Zeppelin ten minste tot dezelfde hoogte zal stijgen als deze beide groe- Jimmy Page over Led Zeppelin: „Onze elpee is het resultaat van onze eerste twee weken als groep. Wij namen hem in vijftien uur op en schreven zelf acht nummers. Het grote probleem was om te bepalen, welke muzikale richting we in zouden slaan. Iedereen in deze groep beschikt over genoeg ideeën om zelf een elpee te maken volgens eigen opvattin gen en elke elpee zou uitstekend zijn. Maar we zijn er in geslaagd al deze ideën op een plaat weer te geven op een manier, waar we zelf erg tevreden over zijn". „Het samenstellen van Led Zeppelin was geen gemakkelijke taak. Toen het ■of. tihamannli bekend werd, dat ik een groep wilde vormen, werd ik overstroomd met tal loze aanbiednigen van muzikEtnten uit het hele land. Aanvankelijk zou ik Yard birds basgitarist Chris Dreja in Led Zeppelin nemen, maar Chris trok zich terug om zich aan een management te gaan wijden. Ik was bezig met een Do novan elpee, waardoor John Paul Jones enkele arrangementen geschreven had. John is een ongelooflijk goede arran geur en musicus en eigenlijk had hij helemaal geen job nodig. Maar hij voel de de behoefte zijn eigen ideeën over te brengen en dacht dat we dat samen zouden kunnen doen. Op sessies spelen is geweldig fijn, maar je kunt nooit je eigen opvattingen over brengen. John was met mij van mening dat een groep de beste manier was om onze muziek aan het publiek te presenteren. Ik zou geen etiket op onze muziek kun nen plakl^ep. Ied^r van ons is Jreinvloed door bluesmuziek, maar belangrijk is de manier waarop we het interpreteren is» -» son ïsnri'iiJi ...n& jfoo en gebruiken. Ik zou willen dat iemand er een naam voor vond; ik zou niets beters kunnen verzinnen dan heden daagse blues. Ik wil dat onze muziek puur en consequent is. Om jezelf te zijn is fijn, maar het experiment moet ge baseerd zijn op een sound, die iedereen kent en waar iedereen een houvast aan heeft. Op zondag 5 oktober geeft Zeppelin een concert, in het Concertgebouw te Am sterdam en vrijdag S oktober een nacht- concert in het Circustheater in Scheve- ningen. De aanvang in Amsterdam is 10.15 uur. In Scheveningen 00.15 uur. De toegangsprijzen variëren in de res pectievelijke gebouwen van 10 tot 15 en van 8 tot 12y2 gulden. Op zaterdag i oktober geven ze nog een naehtcon- bert in De Doelen te Rotterdam. Aan vang 00.15 uur. elkaar «s de Haages zan geres Bojoura gekozen als de populairste zangeres van Nederland. Ze heeft dit be reikt ondanks het uitblijven van grote hits «n dat is op zich een grote prestatie. Haar eerste plaat Every body's day" kwam meteen hoog op de hitparademaar daarna ging het niet meer zo van een leien dakje. Pas met „Frank Mills", een song uit de musical „Hair", kwam zij weer in de top tien. De nieuwste plaat, die ongetwijfeld weer hoge ogen gtiut gooien is If it's Tuesday, it must be Bel- glum". waarop ze wordt begeleid door de eveneens uit Den Haag afkomstige popgroep The. Boots. Bojoura - enig kind van een Hollandse vader en een Bulgaarse moeder treedt niet avond aan avond op; de T.V. Voor het dagelijks optreden, iedere avond in een andere plaats, voelt ze ook niet zo veel. Met des te meer inzet werkt ze aan haar platen, samen met haar manager- producer Freddy Haayen, terwijl het duo George Kooymans en Rinus Ger ritsen (van de Golden Earrings) songs voor haar schrijft. Bojoura bewoont thuis bij haar ouders in een buitenwijk van Den Haag twee kleine kamertjes, die ze helemaal naar haar eigen smaak heeft ingericht. Haar muzikale aanleg heeft ze van geen vreemde, want ook haar moeder is zan geres. Zo werd ze ook ontdekt, toen de twee Earrings George en Rinus zang lessen kwamen nemen bij mevrouw van Meizen, Bojoura's achternaam. Voordien was ze werkzaam als lerares op een taleninstituut; naast muziek heeft ze veel aanleg voor vreemde talen. Er is lang gewacht met life-optredens van Bojoura. Het zoeken naar een goed begeleidingsorkest was daar de oorzaak van. Nu is een orkest gevonden in The Boots, een Haagse popgroep, die bekend werd door de hit „In the beginning". Tijdens een optreden met The Boots begeleidt Bojoura zich zelf op een orgel. Een toernee tijdens de zomermaanden staat vast, want Bojoura is samen met- The Boots gecontracteerd voor optre dens in het „Pop and Soul Circus", dat met een grote circustent door het land sal gaan. Meerdere Nederlandse- top~ beafgroepen alsmede enkele Engelse bands zullen daarin optreden. Mary Quant is nog steeds een begrip voor de jonge mode In de wereld. Maar jonge mode wil hele maal niet zeggen: mode uitsluitend voor jongeren. De mode van Mary Quant is bestemd voor iedere vrouw, die ze dragen 2 wil en iedere vrouw is immers graag jong. Mary Quant betekent modevernieuwing be tekent introduktie van nieuwe, modische trends. Die funktie heeft Mary Quant ook in de schoenen- De eerste modellen waren geen succes. De kollektie zomerlaarzen, die Mary Quant dit jaar lanceerde „deed" het niet goed. Reden hiervan is geweest, dat de modellen te progressief waren. De nieuwe Mary Quant kollektie er zijn schoenen en laarzen munt uit door de bijzonder konsekwente modische lijn en de praktische draagbaarheid. De ontwerpen zijn gericht óp de smaak van de moderne vrouw. 3111. De Mary Quant-kollektie is gemaakt op 2 verschillende leesten. De' hakhoogten zqn 4% en 6 cm. Bij enkele modellen staan de hakken van achteren ver ten de schoen. De 4% cm hak is het zwaarst vertegen woordigd bij de laarzen. Zowel qua r dellering als materiaalgebruik is totaal nieuwe konseptie toegepast. Het beengedeelte bestaat uit elastisch kunst- lak, dat enigszins gekrompen is en door zijn elasticiteit gemakkelijk ieder been omsluit. De gebruikte materialen zijn zwart en wit lak. Voor de schoenen is kalfsleer gekozen in diverse kleuren. DE DIERENWERELD D« blauwe walvis is het grootste schepsel op aarde. Zelfs de voor historische hagedissen waren kleiner dan deze reus. Het grootste exemplaar, dat men gevangen heeft, woog 127,5 ton en was 27 meter lang. De blauwe walvis huist in de koude gebieden van de wereld zeeën. Daar zwemt hij met een snelheid van 37 km per uur, en hij ontwikkelt daarbij een kracht, die gelijk is aan 527 pk. Het jong van de blauwe walvis noemt men half. Het kan bjj de geboorte 8 meter lang zijn en 2 3 ton wegen. Het jagen op deze grote zeezoogdieren heeft hun aantal zeer vermindert. In 1964 telde men nog maar 650 tot 1950 exemplaren. ELSJE IN KABOUTER- LAND (SLOT) De laatste dag voor Elsje in kabouterland. Temidden van al 't feestgedruis op de 50ste ver jaardag van koning Goudoog wordt Elsje verdrietig. Ze denkt opeens aan morgenvroeg. Kabouter Prikkebeen zal haar weer wegbrengen. De slagbo men. de grens van kabouter- land. zullen open gaan. Elsje stapt nrensenland weer binnen. Prikkebeen ziet, dat Elsje 'n gen haar huis. Elsje klimt naar boven, schuift 'het raam op. kruipt er door en stapt in bed. Prikkebeen ziet. dat Elsjej 'n peinzend gezicht trekt. Hij geeft haar 'n duwtje. „Ner gens aan denken." zegt hij. „Vandaag is 't feest." Elsje probeert het. Ze is met Prikkebeen op weg naar de grote feestelijke op tocht. 't Hoogtepunt van de dag. Ze vinden 'n plaatsje in de Kanaalstraat, vlak bfl het paleis. Daar kunnen ze alles goed zien. Elsje ziet prachtige, met bloemen versierde, wagens. Iedere wagen stelt iets voor. Er ztjn verschillende sprookjes uitgebeeld. Hans en Grietje rijden mee maar ook Rood kapje en de boze wolf. Zelfs Klein Duimpje met de zeven- mijlslELarzen ontbreekt niet. De koninklijke wagen komt 't laatst. Daarop is 'n troon ge maakt voor koning Goudoog. Hij zal op die troon gaan zit ten als hij de hele stoet heeft gezien, 't Is al bijna donker. Hier en daar gaat al 'n aan gestoken lampion omhoog. Elsje wordt moe van 't staan. Vog eventjes en daar komt de koninklijke wagen al aan om de hoek van de straat. Htj wordt door vier appelschim mels getrokken. De wagen stopt voor de paleistrappen en koning Goudoog komt naar beneden om op te stappen. Op eens een geschreeuw en eegil. De voorste appelschimmels be ginnen te steigeren en v'"en Tp hol slaan. Kabouter Paar- dehoef. die de teugels vast houdt en op de bok zit. komt naar beneden. Hij kijkt en wat ziet hij? De paarden hebben de oogkleppen niet voor.- Ka bouter Snelvoet. die ook op de bok zit. moet er als "n haas vandoor om ze op te halen. Koning Goudoog gaat Intussen 'n praatje maken met de ka bouters. die om hem heen staan Ook Elsje krijgt een hand. Na een kwartiertje ls alles In orde. De koning stapt op de wagen en gaat op de troon zitten. De «toet gaat weer verder. Zo rijdt koning Goudoog. omringd door zijn kaboutervolk. dan door de straten van de stad. Op de markt zal hij een dankwoordje spreken en de feestdag sluiten. De kaarsjes van honderden lampionnen flikkeren tegen de donkere hemel. DE KINDEREN VERTELLEN WEER De kinderen, die een verhaaltje in huurden over de belevenissen van le vakantie, zullen wel ongedul- iig geworden zijn. Ja, 't duurde .vel wat lang, maar vandaag zul len we er eens lekker mee op- «jhieten. VVilma Witteoian begint met: HOE IK IN DE VAKANTIE WAS In de vakantie hebben we bij mfln oma gekampeerd. Ze hadden een schuurtje opgeknapt als zomer huisje en tegen de achterdeur heb ben we de tent opgezet en daar sliepen we in. We hebben prach tig weer gehad en hebben elke dag gezwomen in de Poel. De Poel is vroeger een zwembad geweest en ligt achter het huis. Nog steeds komen er mensen zwemmen. Op een woensdag heeft mijn opa pa lingen gerookt, in een ton, met een zak er over voor de rook. We heb ben er lekker van gesmuld. We gingen op een keer naar de winkel en mochten ieder een kadootje uitzoeken. Ik kreeg een zuster pakje, mijn broertje een pjjl en boog en mijn zusje een fietsje. Op de laatste dag kwamen mijn oom en tante uit Canada. Mijn oma kreeg toen een taart met een boertje en boerinnetje er op, met klompjes aan. Mijn opa kreeg een tabaksdoos. De volgende dag heb- naar Duitsland gaan, ni?-r ''-<t was te ver. In het bos hebben v. s konijntjes gezien, wel acht. In de verte zagen we een grote brug, maar we waren te moe om er heen te gaan. We vonden een makkelijke weg en kwamen gauw bij ons hotel. Later gingen we Marlène van Over beek HOE DE VAKANTIE WAS De eerste dag gingen we met de auto naar Otterlo. Daar hadden we een huisje. Ook hadden we twee fietsen gehuurd. We gingen vaak wandelen, dan weer hier heen en dan weer daar heen. De twee de week kwam mijn oma bij ons, toen zijn we naar de zanding ge weest, dat ls net een strand, wel niet zo groot als on de zee, maar toch groot. Er was e ondiep bad. Het maar toch moesten v naar huis, want mijn vader moest weer werken. De laatste week gingen we naar mijn oma. We mochten mee boodschappen doen. we gingen een paar maal naar het strand, en een keer met de rond vaartboot naar Avifauna. Dat was leuk. Ook zjjn we naar het Land en Volkenmueeum geweest, daar zagen we ook een film. Toen het weer maandag was, moesten we weer naar school. O.' nu ben ik nog wat vergeten, want thuis hebben we ook leuke spelle tjes gedaan. Ik speelde met de step en Tom met zijn skelter. Ik heb ook veel gelezen, geschreven i strand j vas het wel s er wel leuk, a dag HINDERNIS I.OPEN IN DE DUINEN Peter kan de golfslag horen, maar het water is door de duinen niet te zien. Hopelijk lukt het hem door de doolhof de weg te vinden, zodat hij kikvorsman kan spelen. Welke weg moet hij inslaan? ben we de tent afgebroken eD het huisje opgeruimd. Toen we thuis kwamen hebben we patat gegeten en de dag daarop moest ik weer naar school. De vakantie was om. Op een dag zijn we ln een grote speeltuin geweest. Er was een zweefmolen, dat was leuk. Ook kon je er in een boot varen. We hebben een ijsje gegeten en toen zijn we weer gaan spelen. Er was een groot boe. daar zijn we ook in geweest. Wij wilden zo graag EEN WIN DRA D Als de herfst komt en het gaat stormen moet je eens proberen een windrad in elkaar te knutselen. Teken met behulp van een rond bord een cirkel op een stuk hard karton. Deel de cirkel in 8 gelijke delen, door er met potlood en liniaal 4 lijnen in te trekken. De 4 lijnen moeten elkaar in het midden snijden en 2 aan 2 loodrecht op elkaar staan. Snijd de lijnen in een buig de 8 punten afwisselend van de ene naar de andere zijde om. Het windrad is klaar. Als jullie er een paar maken, kun je een echte wedstrijd spelen. en getekend. En ik heb nog meer gedaan. Zal ik het vertellen? Of zal ik het niet doen? Ja, ik zal het doen. Moet je luisteren. Ik heb met de poppen gespeeld met mijn zusje Ellen, ook met de autootjes ROBBIE MOLENKAMP vertelt over de vakantie: In de vakantie ben ik naar Haarlem ln de dierentuin geweest. Daar heb ik veel dieren gezien, grote mensapen en gewone apen, kamelen, zeehonden, ijsbe ren, giraffen en antilopen en nog veel i dam geweest. Ik heb veel buiten gespeeld met mijn vriendjes. In Amsterdam heb ik een tocht met de rondvaartboot gemaakt. Ik ben ook 4 keer naar het zwembad geweest. Op Schiphol heb ik 13 vliegtuigen met mensen gezien. Het was een groot kabaal. Ook ben ik nog naar mijn opa en oma geweest. Ronald Roling heeft ook een fijne vakantie gehad. Het begon zo: De eerste week had mijn vader vrij en we gingen naai- de bossen. We hebben daar veel gewandeld, wand er waren mooie paden. Op 20 juli kreeg mijn moeder een baby. Ze heette Saskia, het heeft nog in de courant gestaan We zijn ook naar Duinrell ge weest. daar was het erg fijn. Ook gingen we naar de Kennemerdui- nen. Daar was veel water, met mijn vader heb Ik daar gezwom men. We gingen ook naar Lin- neushof. daar was een nieuw treintje met veel grotere wagons, de spoorbomen deden het niet. Er was een grote speeltuin, daar kon je lekker spelen en van de glijbaan glijden. En toen was de vakantie voorbij. MIJN VAKANTIE was ook een speeltuin en een zwembad. Mijn vader en moeder waren er ook. Samen hebben we eikels gezocht. Met mijn ooms en tantes zijn we naar een meer ge weest. Er was ook een klein neef- Je van een paar weken. Hij was erg lief hoor en hij lachte graag. In de speeltuin hebben we ook fijn gespeeld, er waren schommels en nog veel meer. Daar waren ook veel winkels. Met m'n vader heb Ik ook getennist. Mijn broers waren ook op vakantie, dicht bij bossen, maar ik weet niet meer waar. Ik ben er heen geweest, heb daar ook gegeten, wel drie boterhammen. Daar waren twee tantes en een oma. Ze hadden twee tenten. Het was er leuk hoor. met mijn neefje hebben we veel gelachen. Hij was wel eens stout. Nu ben ik klaar. Ook ben lk sen ksar Rico Jong A Tai wil ook zo graag iets over z'n vakantie schrijven, maar het is voor hem nog zo moeilijk, want hij komt uit een ver land. Het kleine opstelletje krjjgt toch een plaatsje en ik denk dat hij over een jaar echt wel een goed verhaaltje schrijven Wij gingen ln de vakantie naar Spanje. Dat was fijn. We moesten over twee landen reizen, eerst o- ver België, toen over Frankrijk en toen waren we in Spanje. In Frankrijk zijn we in Parijs ge weest. wat was het daar druk. Marcèle van Eijgen: VAKANTIE We zijn een week in Duinrell geweest. Daar was een grote speeltuin en een goktent. Je kon er van alles kopen, vliegtuigjes en mooie schelpen. Ook was er nog een sprookjeskasteel en op vrijdagavond was er een kamp-, vuur. We kregen iedere dag een gulden, daar mochten we iets voor kopen. Ik kocht een vlieg tuig. In het sprookjeskasteel stond een mannetje pies. Die had den ze van steen gemaakt en als Je een dubbeltje ergens in gooide, dan ging hij plassen. In de gok tent kon je kegelen, voetballen en nog veel meer. Met m'n broer en zijn vriendje ben ik in een roeiboot geweest. Ook zijn we 'n keer van Duinrell naar het strand geweest, daar zagen we een man met een heel groot net aan een lang touw. Toen hij het net uit het water haalde, zaten er een heleboel krabben in. Petra Niesthoven: DE VAKANTIE Ik ben naar Spanje geweest, in een groot hotel. Daar heb ik heel wat meegemaakt. Er was een zwembad bij het hotel, heel groot en 1.50 m diep. Ik kon al zwem men. Het eten was er niet zo lek ker, want ze aten daar slakken en kikkers, die vind ik niet lek ker hoor. Misschien jij? Maar ik niet. De eetzaal was heel groot. Er wa ren er twee, een kleine en een groet. De grote eetzaal was voor de Nederlanders bestemd en de kleine voor de Duitsers en Bel gen. Ik heb ook de boot van Co lumbus gezien. Hij heet Santa Wij gingen terug naar het vlieg veld in Gerona. Daar kwam het vliegtuig al aan vliegen. We mochten er in en toen vertrokken we. Toen we in Schiphol aan kwamen. brak het been van mijn pop. Ik had in Spanje een loop pop gekregen. Maar nu ls hij weer heel hoor. M'n vader heeft hem weer gemaakt. Hij hoefde er al leen maar het been ln te draaien en dat was echt niet moeilijk hoor. We hebben ook nog andere dingen meegebracht. Ziezo, voor vandaag genoeg. De volgende week weer verder. Dag allemaal. TANTE JO UIT PUKKIE'S DAGBOEK Noch buiten, noch binnen kan me rustig slapen. Daarom is Pukki» ook heel brommerig. Oplossing van de vorige raadsels 1 kiel van een schip; 2. schoenen; 1. handschoenen; 4. twee mensen met kale hoofden; 5. winterko- ïinkje. Br waren weinig goede oplossin gen. Misschien waren de raadsels :e moeilijk? Elsje Olierook, Dorpsstraat 147, Hazerswoude heeft het boek ge-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 10