ABN Spaarbiljet 1969175 Discussie over Mark opgeschort DRAAIBOEK VOOR AMBTENAREN BIJ ÏCOMST COMPUTER Investeringsfonds voor woningbouw NZH eist subsidie Bruin eitje van gemeenten Akkoord Kiesinger-Brandt Beurzen maandag gesloten? Vijfjarenplan voor over schakeling Kans op Indonesische gastarbeiders Treino verval in India: elf doden Suggestie van NVV'er Autobusje met bejaarden door truck in sloot geduwd f.100.- groeit naar f.150.- in vijf en een kwart jaar Algemene Bank Nederland op ogenblik enorm „in VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 In het biologisch laboratorium aan de Vrije Universiteit is gisteren een tentoonstelling geopend, die gehouden ivordt in het kader van het Wereld Natuurfonds. Op de foto: de (vivi)sectie op de „Imuum Blauwe Zak" door prof. Th- Joh Kley. met links Maximiliaan Bleu. die uitlegt wat „prof. Kley" uit de „Immuun Blauwe Zak" te voorschijn haalt. {Van ornze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van (Binnenlandse Zaken) beeft een raalboek" samengesteld voor het wer- Ei met computers. Dit boekje „SatO- tisering, procedure* en taken", is loeld als handleiding voor de ambte- en van de verschillende departemen- n. overheidsbedrijven en semi-rijksin- ellingeiv. Niet het ontwerpen van apparatuur het grootste probleem van de auto- atisering. Het opleiden en bijscholen en mensen om met de computers te erken vraagt veel meer aandacht, taatsseoretaris Van Veen heeft een vijf- renplen om het personeelsbeleid van i rijksoverheid in te stellen op auto- tarttsering. Het grootste deel van de eenvoudige Jministratieve arbeid zal op de duur ;n te vervallen. De staatssecretaris optimistisch over het afstoten van iger administratief personeel, dat hïer- het gevolg zou kunnen zijn. Er zal werk worden verzet met minder ensen, zei hij. Op het ogenblik kampep rijksdiensten met een licht perso- eelstekort en een krappe arbeidsmarkt het westen van het land. Meestal 1 het personeel na bijscholing ander, ;er gekwalificeerd administratief lerk doen. Het rijkspersoneel moet door tijdige oorlichting en overleg worden vóórhe ld op de ingrijpende veranderingen, rote groepen ambtenaren zullen wor- :n bijgeschoold, niet alleen degenen die reet met computerwerk te maken krij- Staatssecretaris Van Veen denkt aan sociaal-psyohologische begelei- ng door de rijkspsychologische dienst, udies en experimenten met nieuwe sternen van ordenen van informatie, voeren en opvragen van informatie wil bundelen. Er staan in ons land op het ogenblik DEN HAAG De kans is groot, dat de nabije toekomst enkele honderden (donesische gastarbeiders naar Neder- od zullen komen. Het bedrijfsleven de gastarbeiders graag willen opne- n. Ook het directoraat-generaal van arbeidsvoorziening zal volledige me- werking verlenen, wanneer dergelijke nvragen binnenkomen. De Indonesische gastarbeiders hebben n een verblijfsvergunning voor Neder- nd voldoende, een werkvergunning 'ordt van hen niet gevraagd. Zij zul- i waarschijnlijk vooral werk kunnen oden in de metaalbedrijven en in de leepsbouw. Bij hun bezoek aan Nederland hebben donesische vakbondsbestuurders des- ds gemerkt, dat fiier nog heel wat beidsplaatsen bezet kunnen worden, i in Indonesië hebben de bestuur de zaak waarschijnlijk rooskleu- voorgesteld, dan zij in werkelijk- is. Het aantal van enkele duizen- Indonesiërs, die hier volgens de donesische vakbondsbestuurders werk uden kunen vinden, moet echter wel el teruggebracht worden tot hoogstens Ikele honderden, aldus Nederlandse 'kbondsbestuurders. Hoewel er ook dan 'g genoeg problemen van vooral per- onlijke aard overblijven. ongeveer 100 computers. Per computer zijn tien speciale computerkrachten no dig. Wanneer de ontwikkeling sinds 1958 zich voorzet, zullen in 1975 27.000 tot 60.000 computerkrachten nodig zijn. Ver spreid bij de rijksinstellingen staan mo menteel 116 computers. Aan de opleiding tot computerdes kundige wordt ook door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen aan dacht besteed. Gedacht wordt aan spe ciale middelbare en hogere beroepsop leidingen. Ook in het voortgezet onder wijs (havo) zou meer aandacht kunnen worden besteed aan bijvoorbeeld andere gtetallenstelsels dan hét tientallige. Staatssecretaris Van Veen deelde nog mee, dat de staatsdrukkerij een Philips- computer gaat aanschaffen voor haar zetterij. BOMBAY (AP) Veertig kilometer van het door onlusten geteisterde Ahmedabad heeft een menigte een expressebrein tot stilstond gebracht en elf passagiers ge dood- De ongeveer 200 overvallers trok ken de expresstrein van New Delhi naar Ahmedabad binnen nadat zij vier ge wapende schilwachten overmeesterd had den. Veertig minuten later kon de trein de reis voortzetten met aan boord de doden en een nog onbekend aantal ge wonden- Twee uur later werden op hetzelfde baanvak twee reizigers uit een andere trein gesleurd en gedood. ENSCHEDE (ANP) Om de financie ring van de woningbouw over een reeks van jaren te waarborgen, verdient het aanbeveling eens grondig de mogelijk heden te onderzoeken tot het instellen van een nationaal investeringsfonds. Zo'n fonds zou tijdens een gunstige conjunc- tuurfaze kunnen worden gevoed door het heffen van een belasting op investerin gen. De aldus verkregen middelen zouden bU een teruglopende conjunctuur kun nen worden aangewend voor het verrich ten van injecties in de economie, mede of in het bijzonder in de vorm van aanvullende bouwopdrachten ook in de woningbouw. Deze suggestie heeft de heer W. Kok, tot 1 oktober secretaris van de algemene Nederlandse bouwbedrijfsbond en daarna secretaris van het N.V.V.. vanmiddag gedaan in een voordracht op het congres i van de nationale woningraad in Enschede, i De heer Kok vindt een nieuwbouw- produktie van 125.000 woningen per jaar beslist onvoldoende om in een enigszins verantwoord tempo bij te dragen tot vermindering van de woningnood. Hij acht het noodzakelijk dat de woningbouw de eerstvolgende jaren zodanig kan expanderen, dat op zijn minst gelijke tred wordt gehouden met het tempo van de economische groei. Daarbij zal het echter nodig zijn schokeffecten te voor komen- Als streefgetal voor korte tot middel lange termijn denkt de heer Kok aan 140 000 woningen per jaar, uiterlijk te realiseren omstreeks de jaren 1972/1973- Dat aantal is niet alleen nodig ter leniging van de woningnood, maar ook om iets te doen aan het slechten van de 625 000 krotten. Eén op de zes Neder landse gezinnen is aanwijsbaar op mens onwaardige wijze gehuisvest- De heer heer Kok vindt dat een gegeven, waarbij men het woord welvaart eigenlijk niet meer in de mond zou mogen nemen. BONN (DPA) De Westduitse bonds kanselier Kiesinger is ingegaan op een voorstel van de SPD-voorzitter en vice- kanselier Willy Brandt, de discussies over een eventuele opwaardering van de mark te staken. In zijn antwoord, dat gistren is gepubliceerd, schrijft Kie singer dat een dergelijke „wapenstil stand" zou moeten inhouden dat de waarde van de mark onveranderd blijft. „Ik stel u voor dat de CDU/CSU en de SPD morgen in het openbaar ver klaren dat dit bestand minstens een half jaar geldig blijft". De bedoeling van het voorstel is, de golf van speculaties over een opwaar dering van de mark te laten wegebben, in afwachting van een eventuele multilate rale en internationale oplossing van het valutavraagstuk. Brandt zou vandaag na een vergade ring van het presidium van de sociaal democratische partij met Kiesinger spre ken, aldus een donderdag in Bonn ver spreide verklaring van het SPD-bestuur. Intussen is er een meningsverschil tussen Kiesinger en Schiller over verdere sluiting van de deviezenbeurzen. De sociaal-democratische 'minister van Eco nomische Zaken heeft tot nu toe gewei gerd de sluiting te laten voortduren tot en met maandag, zoals Kiesinger heeft verzocht. De vijf markten waren don derdag gesloten om te voorkomen dat grote hoeveelheden marken zouden wor den aangekocht door speculanten, in de verwachting dat de mark na een socia listische verkiezingszege snel zou wor den hergewaardeerd. Schiller heeft de bondskanselier don derdag geschreven, dat hij het onjuist «ichtte de onrust in het land nog langer te laten duren. Hij had verzocht om een spoedzitting van het kbainet op vrijdag. De regering zou zich dan spoedig moe ten uitspreken over een serie economi sche maatregelen. Kiesinger heeft echter pas voor maandag het kabinet bijeenge roepen en wil nu dat tot die tijd de beurzen gesloten blijven om tijd te win nen voor het nemen van beslissingen. Dit optreden heeft bij de sociaal-demo craten grote wrevel gewekt en werd door Brandt. ..hoogst onverantwoorde lijk" genoemd. In de praktijk zal het er wel op neerkomen, dat ook maandag de beurzen gesloten blijven Weer arrestatie in zaak fraude I dat is een samengestelde interest van 8% per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle Inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN spaarbiljet 1969/75 U bent welkom bij de WIT IN DISKREDIET met postzegels VERWIJZING NAAR RIJK AMSTERDAM ANP) Met de ar restatie van de 40-jarige offsetdrukker M.E.R. uit Haarlem heeft de postale recherche gisteravond naar alle waar schijnlijkheid de postzegelverduisterin gen bij het grafische bedrijf Joh. En schede en Zoon tot klaarheid gebracht. De verdachte, die in de drukkerij van het bedrijf werkzaam is, heeft tot dusver geen bekentenis afgelegd. „Hij houdt zijn mond stijf dicht'' aldus inspecteur A. J. van Helden van de postale recherche tot zijn aanhouding werd overgegaan nadat de eerder deze week gearresteerde post zegelhandelaar A. P. uit Muiden beken de, dat R. hem de frauduleus in de han del gebrachte postzegelcombinaties had verkocht. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN In navolging van Haarlem zullen ook Leiden en omliggende plaat sen. o.m. Leiderdorp en Oegstgeest. voor de keus gesteld worden: subsidie van bet openbaar vervoer of een rigoreuze in krimping van de vervoersverzorging. Een woordvoerder van de Noord-Zuid hollandse Vervoermaatschappij te Haar lem deelde ons dit hedenmorgen mede Het gemeentebestuur van Haarlem heeft reeds een brandbrief gekregen. Van Haarlem vraagt de NZH 500.000, (Van c correspondent) Kamervragen over gehuwde kwekeling die van school moest DEN HAAG (ANP1 De Tweede- Kamerleden Tans en Latoan (beiden PvdA) hebben de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen verzocht zijn invloed aan te wenden opdat een leerling van de opleidingsschool voor on derwijzers in Roermond, die op grond van zijn recente huwelijk van de directie de mededeling kreeg dat- hij de school moest verlaten en zijn opleiding maar- aan de Rijksopleidingsschool in Maastricht moest voltooien, zijn studie in Roermond kan voortzetten. Zij achten dit een ..on gemotiveerde inbreuk op de vrijheid van schoolkeuze" WILLEMSDORP Voor een aantal bejaarden uit de omgeving van Luik is een dagje uit gisteren geëindigd in het ziekenhuis. Onder Willem.sdorp, even voor de noordelijke oprit van de Moer- brug, is het busje waarin zij zaten door een zware truck met oplegger in de sloot naast de weg geduwd. Van de in- totaal 22 inzittenden werden er 15. waar onder de bestuurder, gewond. De reisleider, die in een luxe-auto voor het busje reed. liep een shock op. Vol gens de bestuurder van de truck zou het busje plotseling hebben afgeremd. Een poging om nog lijdig te passeren mis lukte doordat de truck-chauffeur be- merkte dat een andere auto al aan het I inhalen was De zware trekkercombina tie kon niet tijdig tot stilstand komen er ramde het busje aan de linkerachter zijde, waarna het de sloot indook. De be stuurder van het busje ontkent dat hij afgeremd zou hebben Kort na het on geval waren een aantal ambulances aan wezig. Van de 15 gewonden werden er dertien naar ziekenhuizen in Dordrecht vervoerd en twee naar Breda. Doordat kort na het ongeluk het spitsuur op de weg begon, ontstond er een file van de Moerdijkbrug tot Dordrecht. Kort na het ongeval passeerde een zie kenauto die met een psychiatrische pa tiënt op weg was naar Bergen op Zoom. Terwijl de wagen stopte om eventueel assistentie te verlenen nam de patiënt te benen. Dankzij hulp van de Wegen wacht kon de man na enige tijd weer in de ambulance worden gestopt. subsidie wat ongeveer overeenkomt met een tekort dat voor dit jaar geraamd wordt op het stadsvex-voer. Van Leiden en omliggende plaatsen zal een subsidie gevraagd worden van 250.000.—. Drt komt overeen met het tekort dat er oo de busdiensten geleden wordt in de Leidse agglomeratie. De tekorten van H* NZH in Leiden vertonen sinds een aan tal jaren een scherp stijgende lijn. len 1964 102.000,—; in 1965 182.000.—; in 1966 197.000.—; in 1967 291.000,—; in 1968 f 206.000,(Een tijdelijke daling door een tariefverhoging). Voor dit jaar weer een stijiging tot 250.000. De aanschrijving van de NZH-direcüe en het dreigement volgen op de brief, die een aantal gemeenten in het concessie gebied op 16 december schreven aan de NZH-directie naar aanleiding van een subsidievei-zoek. De gemeenten stelden zich in de gezamenlijke bx-ief op het standpunt dat de NZH voor subsidie moet zijn bij het Rijk. De NZH-directie daarentegen is van mening, dat de even tuele rijkssubsidie (vorig jaar was er 30 miljoen beschikbaar voor bijdrage aan het lokale vervoer) verkregen moet wor den via de gemeenten liet lokale vervoer is op de eerste plaats een zaak en het primaire belang van dc gemeenten zelf. Dat sinds lang een particuliere maatschappij het vervoer verzorgd doet niets af aan het feit. dat de gemeente moet zorgen, dat hel ver voersmogelijkheden goed zijn, aldus de NZH woordvoerder. De consequent darvan is, dat de gemeenten zullen moe ten bijspringen als de maatschappij, die de vervoerstaak verricht, in de knel komt bij het uitvoeren van zün taak Een woordvoerder van Wcst-Ncder- land deelde aangaande deze kwestie mee. dat op directieniveau al geruime tijd over de tekorten in deze vervoerssector wordt gesproken. Men heeft evenwel nog geen standpunt ingenomen. Binnen een half jaar hoopt men een beleidslijn tc hebben bepaald. Daarna zullen, aldus de woord voerder, de nodige stappen moeten wor- Postzegel ter herdenking van Erasmus UTRECHT (ANP) Bruine eieren zijn de laatste tijd bijzonder in de mo de. Er is zoveel raag naar. dat ze zelfs duurder zijn dan witte eieren. De heer H. H. Garrelds. oorzitter an het pro- duktschap voor pluimvee en eieren voor ziet dan ook dat er doosjes met witte, doosjes met witte en bruine en doosjes met bruine eieren in de handel zullen komen. Hij tra dat kan worden gedaan om de verpakking lantrekkelijker te maken voor de consu ment. De hele presentatie van de eieren laat volgens hem trouwens dikwijls te wensen over. ook al steekt die nog gun stig af bij die van diepvriesgevogelte. Als men de huisvrouwen ziet graaien in de diepvrieskist, dan heeft dit toch niets meer met een moderne presentatie te maken". In 1968 werden per hoofd van de bevolking 204 eieren geconsu meerd. tweederde daarvan rechtstreeks en eenderde verwerkt in andere pro- dukten. Nog steeds wordt ongeveer eenderde van alle consumptie-eieren rechtstreeks bij de producent ge haald. De heer Garrelds verwacht echter, dat dit zal afnemen naar mate het aantal van de zelfbedienings- levensmiddelenbedrijven, dat de afgelo- drie jaar al is gestegen van 8 tot 14 pro cent. groter wordt. Vijftien procent van de eieren wordt door de kaas- en eier boeren aan de deur verkocht, 17 pro cent door de melkhandel aan de deur en 4 procent in de zuivelwinkels. „Neem een kind voor uw rekening" UTRECHT (ANP) - Tweeduizend mid delbare scholen hebben informatiema teriaal ontvangen over de actie „neem een kind voor uw rekening". Doel i's gel den te verzamelen waarmee vluchtelin genkinderen in Afrika een opleiding kun nen krijgen op een middelbate school. Er is een bedrag van f650,— per jaar nodig om voor een jongen of meisje een jaar schoolgeld plus kost en inwo ning in een internaat te kunnen beta- Snellere doorstroming bij het gebruik »>an telefooncellen? Nee, gewoon een gesneuvelde ruit, al zouden velen willen, dat- een situatie zoals op de foto. vaker voorkomt. DEN HAAG - Van 30 septem ber tot en met 1 november '69 en zoveel langer als de voorraad strekt zal de PTT een bijzon dere postzegel van 25 cent (zonder toeslag' uitgeven ter herdenking van* het feit dat vijf eeuwen geleden de bekende hu manist Deside- rlue Erasmus te Rotterdam werd geboren. De zegel, waar op Erasmus rtaat afgebeeld, is uitgevoerd in de kleuren zeegroen en purper. Als bij zondere tekst is op de zegel vermeld: ..DesideriUB Era mus 1469—1536 Rotero- damys". De geldigheidstermijn voor de fiwike- ring is niet bepaald. j Initiatiefnemer van de actie is drs. J. C. van 't Hoff. een sociaal-pedagoog. De stichting school en beroepsopleiding van vluchtelingen, gevestigd in Utrecht hoeft zich achter de actie gesteld. Benoeming op onderwijs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Per 1 oktober is mr. P W. van der Zijden (45) thans raad adviseur bij het stafbureau van de di recteur-generaal voor het onderwijs, be noemd tot plaatsvervangend secretaris generaal van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. De heer Van der Zijden zal als zodanig mr. M. D. van Wolferen opvolgen, die met ingang van dezelfde datum de functie van mr. H. J. Schölvink als secretaris-generaal van 't ministerie zal gaan vervullen. De heer Schölvinck legt 1 oktober zijn func- lie neer in verband met het bereiken van de pensloengèrechtigde leeftijd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7