Familieleden in getuigenbank Peerke Y.: liever krankzinnig dan levenslange gevangenisstraf Stilzwijgen rondom partijdebatten Zelfstandige status Suriname-Antillen werd verboden De Jong had succes met schoten voor de boeg Tsjecho-Slowakije Miami door reuzeslakken bedreigd Koninklijk paar bij première van „Battle of Britain" zuiver wollen Tweed mantel DE MANTELSPECLAJLIST In 1971 geen douane meer in Benelux in Nederland Beraad tussen 3 regeringen Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? STUDENTEN MOETEN UIT BEZET HUIS Oppositie fel tegen omstreden loonwet Extraatje voor NS-personeel door minister \T.LTDAG SffiPTEMBKR 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van 4èn onzer verslaggevers ANTWERPEN Na de derde dag in l proces tegen Peerke V. begint er lyn de zaak te komen. Woensdag riep hü jmerkeUjk vaak: „Ik ben niet gek"- isteren ging hü daar nadrukkelijk mee Wellicht iets al te schilderachtig, aardoor men de indruk kreeg, dal hü deze uitlatingen het tegengestelde obeerde te bereiken van wat hü zei. rankzinnig-verklaarden hebben het •ter dan levenslang gestraften, moet denken- Na het getuigenverhoor m een derde psychiater, die over Peer- psyebe een totaal andere lezing had zün eerder gehoorde collega's pro- rerde hü het ook weer. Dr- A Kleykens zei: ..Peerke is een zeer labiel gevoelsmens- Zijn gedragingen in ogenblikken van paniek zijn niet te voorzien". Dit was een kolfje naar V.'s hand. Hij kwam met een nog niet eerder verteld verhaal. „In 1961 toen ik vastzat, viel ik herhaaldelijk flauw. Een psychia ter heeft me er twee jaar voor behan deld. De ware oorzaak heb ik hém nooit durven zeggen. Die is namelijk wat gek. Ik was bank voor gek verklaard te wor- j den en nooit meer de gevangenis uit te komen. Ik kon niet slapen. Vaak liep ik tot vier uur rondjes in mijn cel, totdat ik van vermoeidheid in bed tuimelde. Ik moest dan vaak dromen. Vogels, ik zag vogels vliegen, wanneer ik droomde. Ze Ze riepen me wakker- Maar wanneer ik wakker was, zag ik ze nog vliegen „Hoe kan dat?", wilde de president weten. Peerke: „Ja, vraag dat de psychiater Dokter, weet u hoe dat kan?", informeer de Peerke gelijk kwasi-geïnteresseerd- Er stond gisteren een andere verdachte voor de gezworenen- Hij was niet heftig meer. Eerder berustend. Toen de presi dent informeerde of hij zijn moeder nog iets te zeggen had. zei Peerkr: „Nee. Meuderke. wat moet ik zeggen? Peerke vocht niet meer voor energie, zoals de dagen daarvoor. In Nederland zou het niet mogelijk zijn, dat de moeder, vader en broer van een verdachte onder ede verhoord worden. In België kan dat wel en zij getuigen dan ook tegen hun zoon ADVERTENTIE Smrkovsky poogt ontslag te nemen PRAAG (AFP-AP) Over de debatten de voltallige vergadering van het tnlrale comité van de Tsjecho-Slowaak- communistische partij die gisteren in :t kasteel van Praag begonnen is, is tot toe nog niets uitgelekt. Zoals bekend zal op deze bijeenkomst slist worden over het lot van Alexan- r Dubcek en Josef Smrkovsky, de twee >erale leiders die het symbool zün ge- orden van de „Praagse lente". Men weet tot dusver alleen dat partij der Husak twee rapporten heeft in- diend. Een over de „huidige toestand de boezem van de partij" en een over le problemen van de partijkaders" en de discussies vandaag werden voort zet- Tot de sprekres van gisteren behoorde sef Smrkovsky. die naar verluidt zijn zenstanders trachtte voor te zijn door n ontslag aan te bieden als voorzitter in de Volkskamer, de Eerste Kamer „GESCHENK VOOR OMA" MIAMI (AP) Enorme Afrikaanse kken vormen een plaag in dertien >kken woonhuizen in Miami-noord. slakken eten letterlijk alles wat zij •n zelfs de verf van de huizen. De plaag is uniek in de Verenigde aten. De ontdekking werd deze week daan, toen een vrouw na drie jaar strijd tegen de dieren opgaf en hulp riep. De slakken, die de grootte van een ffiekopje krijgen deden drie jaar ge ien hun intrede in de buurt, toen een eigen, die van een reis naar Hawaii rugkeerde, drie stuks in zijn broekzak d meegenomen als geschenk voor Thans zijn er duizenden. De slakken nnen jaarlijks 600 nakomelingen pro- 'iceren. Zij vreten zich dik aan de 'ervloedigc plantengroei in Florida. En n aan de nodige 1 'k te komen nut- len zij de verf van de huizen. van het Federale Parlement, maar niet in zijn plan geslaagd zou zijn. Ook is het woord gevoerd door het hoofd van de disciplinaire commissie van de partij, Milos Jakes- Voor acht dagen zijn dc drie grens overgangen tussen West-Duitsland en Tsjecho-Slowakije gesloten voor westerse journalisten en studenten, zo hebben de Tsjecho-Slojvaakse autoriteiten het Bei erse ministerie van Binnenlandse Zaken laten weten. In Wenen heeft de Tsjecho-Slowaakse legatie woensdag meegedeeld dat voor lopig geen weekeind-visa zullen worden verstrekt bij de Tsjecho-Slowaakse grensovergangen ADVERTENTIE ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder AMSTERDAM (ANP) Koningin Ju liana en Prins Bernhard hebben giste renavond in Theater Tuschinski de Ne derlandse première bijgewoond van de film „Battle of Britain", die de lucht slag om Engeland in beeld brengt. Bij hun aankomst werden de vorste lijke gasten voor het theater verwel komd door de Britse ambassadeur in ons land, sir Peter Garran, en de burge meester van Amsterdam dr. J. Samkal- Uit handen van mevrouw H. Roos- Klop, een oorlogsweduwe, kreeg de ko ningin een fraaie tuil bloemen. De op brengst van deze speciale voorstelling ging geheel naar de Nederlandse bond van militaire oorlogsslachtoffers. In de pauze van de voorstelling, die voor vele hoge militaire en burgerlij- i ke autoriteiten werd bijgewoond, wer- i den de filmspeler Kenneth More, die i een van de hoofdrollen in „The Battle j of Britain" vertolkt, en producent Ben jamin Fisz aan het koninklijk paar voor gesteld. De voorstelling werd omlijst met mu ziek door de kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Peerke had echter ook voor zijn vader, broer en vriend Jozer Tops een belerend woord, waarbij hij zich tevens weer voor de zoveelste keer niet voor gek liet ver klaren: „Jozef breek toch met dat liegen en laat die vrienden van je in de gevan genis toch in de steek". Met zijn „ge scheiden" ouders speelde hij eenzelfde spelletje. Zijn schoonzuster Gerda sprak weinig lovend over hem. „Was ik niet gedienstig?", vroeg Peerke triest. „Wie deed de afwas? Wie schilde de pataten? Wie schuurde alles?" „Ja, Peer, dat is waar ook, president, dat ben ik helemaal vergeten te zeggen: hij deed thuis alles", aldus Gerda- Voordat hij een van zijn zelfmoord pogingen deed, schreef hij afscheidsbrie ven- Die voor broer Jan bestemd was, werd door de president voorgelezen en vond daarin overheersend de pathos „Als er een God bestaat, hoop ik. dat ik in een veel mooiere streek kom, met veel dennebossen en heide, waar ik met jou en Jozef kan wandelen en naar mooie vogeltjes luisteren, die ze voor ons zul len zingen" Dal was wel iets anders dan hel verzoek dat hij enkele maanden eer der toen nog in vrijheid aan de veldwachter van Averbode had gedaan Peerke wilde aangesteld worden als gemeentelijk rattenvanger „Ik had een goede hand van stropen, dus dat werk zal me best lukken", meende Peerke. Zün opzet mislukte en hij moest naar ander werk omzien Toen dat niet of nauwelijks lukte, begon hij met ander dodelijk werk Hij bracht daarmee ook beste vriend Jozef Tops (31) in ver legenheid- Jozef „geen beste' aldus de president over deze getuige' was voor Peerke zoals een biechtvader. Hij vertel de alles aan zijn makker Jozef zat door die openhartigheid wel op zijn stoel te draaien. Elke vraag probeerde hij te ont wijken door iets goeds over Peerke ter berde te brengen Presidem „Heeft hij niets over de moorden verteld?". Jozef „Dat weet ik niet meer. Hij ver telde me zoveel, ik luisterde niet eens altijd" Jozef moet een zware strijd met de waarheid leveren. Hij scheen bang te zijn voor de familie V. Hij kreeg het bij na benauwd toen de president hem vroeg: „Heb je vroeger met Jan wel eens voet zolen van slachtoffers gebrand, als zij tijdens Jullie roofovervallen niet wilden zeggen waar hun geld lag'" Jozef „Dat kan ik me niet goed meer herinneren. Trouwens daar heb ik toch voor gezeten9" Na Jozef Tops is Jan V aan de beurt Een bikkelhard mannetje, met een bok sersneus. dat de strijd met de president niet uit de weg ging- Zo overtuigend mo gelijk zegt de beruchte Kempische onder- wereldfiguur Ik weet niets van deze zaak af Waarom ben ik hier"' Aan Pcerkes ouders vraagt de presl- denl: „Vindt U dat u uw kinderen gped4 hebt ODgevoed9" Vader V Bijzonder" goed Ik heb hen een degelijk vak ge leerd". Moeder V.: ,;Ik heb mezelf nu niets te verwijten, wat de opvoeding be treft" President: „Hoe zijn uw zoons dan zo slecht geworden?" Moeder V.: „Door hun vrouwen, die wil den alleen maar steeds meer geld zien". BRUSSEL (ANP Baron F- van der Straten-Wadllet, die van 1955 tot 1966 Belgisch ambassadeur in Den Haag is geweest, is benoemd tot ambassadeur in Rome. Sedert zijn vertrek uit Den Haag was hij in Brussel directeur-generaal po litieke zaken op het ministerie van Bui tenlandse Zaken en Buitenlandse Handel. die een veel duurder prijskaartje met glans zou kunnen dragen ïnd i verse dessi ns en kleuren maten 321 m 50 Leiden: Haarlemmerstraat 163 Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (ANP) Nederland heeft ïn België mededeling ontvangen, dat het uitstel van de invoering van de BTW in België geen afbreuk doet aan vaste voornemen van de Belgische regering zich te houden aan de afspraak inzake geleidelijk afbraak van de douaneforma liteiten van de binnengrenzen van Bene lux. Volgens deze afspraak zullen de douaneformaliteiten op 1 juli 1971 ge heel zijn afgeschaft. Dit brengt voor vele douaneambtenaren practisch in ons land overplaatsing mee, hetgeen in fazen zal geschieden. In de eerste faze, in de loop van 1971, zullen zo'n 180 amb tenaren van de grenskantoren worden overgeplaatst naar Amsterdam en Rot terdam. BINNEN KONINKRIJKSSTATUUT DEN HAAG (ANP) Na de verkie zingen in Suriname en de Antillen zal met de nieuwe regeringen worden over legd over het verlangen van beide ge bieden om de zelfstandige status binnen het koninkrük duidelijker tot gelding te brengen, over andere onderwerpen die van belang zün voor een beter functio neren van de bestaande rechtsverhou dingen op welke termün dan ook in de toekomst te wüzigen. Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z'n lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat z"n vrouw hem voor de verandering eens géén King Corn had meegegeven. King Corn wordt overal in Nederland elke nacht vers gebakken. Komt dus dagelijks vers op tafel en blijft dagenlanger vers. King G>rn.'t enige dat u weggooit, is de verpakking (alleen King Corn kan dal zeggen) van zijn kabinet, die dit jaar voorziet in uitgaven van 73.832.000 gulden (1969: 89.652.000 gulden). Nederland heeft zich herhaaldelijk bereid getoond mfee te wer ken aan de door Suriname en de Antil len gewenste veranderingen in de staat kundige betrekkingen tussen de drie landen. Er bestaat in die landen geen eensgezind oordeel over de daarmee sa menhangende vraagstukken, maar er is een ontwikkeling gaande naar vastere omlijning inzake de wens om de zelfstan dige status die de landen binnen het koninkrijk bezitten tegenover het buiten land duidelijker tot gelding te brengen. In alle drie landen is bekend dat de Ne derlandse regering zich achter dit ver langen stelt. De drie regeringen zyn tot nu toe van oordeel dat hieraan kan wor den voldaan binnen heb koninkrijkssta tuut. Over dc verschillende mogelykhe- den om aan de wens van Suriname en de Antillen te voldoen wordt thans door I minister Luns en de twee gevolmachtig de ministers overleg gepleegd, aldus minister Bakker. UTRECHT (ANP) Het college van B. en W. van Utrecht heeft gisteravond de vier Utrechtse geologicstudcnten en een onderwijzeres, die vorige week za terdag een leegstaande 15-kamerwoning aan de wed in dc Domstad hebben be zet, opgedragen dc woning uiterlijk mor genmiddag 17 uur te ontruimen. B. en W. hebben geconstateerd dat de jongelui er bivakkeren zonder vergun ning. De burgemeester heeft zijn bevel tot ontruiming daarop gebasseerd. Het bevel is vanavond aan de klandestiene bewoners uitgereikt. Als ze er niet aan voldot.i zal tot ontruiming worden over gegaan, zo hebben B. en W aangekondig UTRECHT (ANP) »e federatieve spoorwegvakvereniging is er ontstemd over dat de minister van Verkeer en Waterstaat de NS-directie heeft verbo den. het personeel een extraatje te ge ven. „Het is een zeer kwalijke zaak, dat de NS-directie van de minister „neen" te horen kreeg toen de directie het personeel een klein bedrag wilde ge ven als beloning voor zijn totale inzet, betoond bij de aanvang van de realise ring van Spoorslag '70". aldus de FSV in haar blad „Recht Spoor". De FSV-secretaris J. A. van Hattum deelde mee. dat het ging om een be drag van 30 gulden per personeelslid. De FSV hoopt, dat de minister niet op de stoel van de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen gaat zitten en ook, dat de NS-directie niet voor elk wissewasje aan de minister moet gaan vragen of het wel mag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij het debat over de loonwet trok de oppositie gisteravond alle registers open. Minister Roolvink stelde zich daartegenover zo soepel mo gelijk op, maar was ternauwernood in staat hel vuur te temperen. De dreigen de taal van premier de Jong was kenne lijk bedoeld om enkele schoten voor de Ook was het kennelijk de opzet om voorafgaande aan de algemene politieke beschouwingen de regeringspartijen dui delijk te laten weten, dat het kabinet in de komende maanden prijs stelt op dui delijke discipline en dat het de schapen dicht bij elkaar wil houden. Of ofri het in de termen van premier De Jong te zeggen de gezagvoerder hield appèl om te kijken of alle manschappen wel aan wezig zijn en het niet in hun hoofd zul len halen om zich te drukken. Minister Roolvink had zijn verdediging laten weten, dat hij veel kon voelen voor de bezwaren tegen artikel 11. Over schrappen van dit artikel, dat veel kri tiek bij de vakbeweging heeft onder vonden. viel met Roolvink te praten. Een grote moeilijkheid bleek artikel 8. Ook dit artikel was voor de oppositie on aanvaardbaar en vond bij sommige Ka merleden van de regeringspartijen geen genade. De KVP'er van der Pioeg had het knelpunt wat afgezwakt door namens de regeringspartijen voor te stellen, dat ingeval de minister een bepaalde loons verhoging in een afzonderlijk contract te groot zou vinden, gepraat zou kunnen worden over omzetting van de te grote loonsverhoging in spaarloon of verbete ring van het pensioen. In dat geval zou aan veel bezwaren tegemoet zijn geko- Minister Roolvink had de verzeke ring gegeven, dat hij slechts in de aller uiterste gevallen zou ingrijpen in afzon derlijke contracten. Want hij besefte ter dege, dat hij zich dan veel ellende op de hals zou halen. Hij hoopte dat deze toe zegging voor de vakbeweging, en speci aal voor het NVV, aanleiding zou zijn om niet uit het centrale overleg tussen werk gevers en werknemers in overheid te „Binnenkort ben ik zelf 40 jaar lid van de vakbeweging. Ik heb alle begrip voor de bezwaren, maar ik moet ook 't alge meen belang en de positie van de sociaal zwakkeren in het oog houden", zo riep de minister. „Als echter het artikel 8- ingrijpen in afzonderlijke cao's uit de wet zou worden verwijderd, dan zou ik het onaanvaardbaar moeten uitspre ken", zei Roolvink. De oppositie greep die kans aan. „Wat betekent dat?" Vroeg den Uyl. „Dan zal ik daaraan de politieke conse quenties verbinden en zullen de gevol gen voor het hele kabinet gelden", zo re ageerde Roolvink. Onmiddelijk daarna vroeg hij, tot ver wondering van voorzitter van Thiel en van de Kamer dc vergadering even te schorsen om de minister- president ge legenheid te geven een verklaring af te leggen. Binnen enkele tellen was pre mier de Jong present. Deze verklaarde, dat als artikel 8 van de loonwet zou wor den verworpen een „moeilijke situatie" zou ontstaan. Er is dan geen mogelijkheid meer voor vruchtbaar contact tussen par lement en regering. Het moment is ge komen voor glasheldere duidelijkheid, zo zei de ministerpresident. Er zijn drie oplossingen: 1. intrekking van de loon wet, 2. aftreden van het kabinet, 3. Ka merontbinding. Intrekking van de loonwet is van dit kabinet niet te verwachten. De keuze is dan: aftreden of kamerontbinding. De schok kwam hard aan. Tijdens de tumultueuze reacties wilde de Ka mervoorzitter het liefst de behandeling van 't hele welontwerp stopzetten. Maar den Uyl vond het 'n uniek moment, om dat 't niet elke dag voorkomt, dat wordt gepraat over aftreden van het kabinet. maar de kamermeerderheid verklaarde geen behoefte hieraan te hebben. Wel wilden de fracties eerst in eigen kring vergaderen en tot een nadere standpunt bepaling komen. Den Uyl vroeg of de premier had over wogen, dat de vakbeweging misschien niet zou meewerken aan een wet, die door een onder-druk gezette Kamer was aangenomen. Premier de Jong antwoord de alleen dat het moment was gekomen om volledige duidelijkheid te krijgen. Schmelzer verklaarde mede namens de A.R. en de CHU, tegen schorsing le zijn, omdat er genoeg gelegenheid voor het maatschappelijk leven was geweest zijn mening over de wet kenbaar te ma- Toxopeus onderstreepte dit Van Mier- lo (D'66) zei nog nooit zo'n ongelooflijke scène en komedie van regering en re geringspartijen te hebben meegemaakt. Hij was tegen schorsing. Alleen PvdA, PSP. PPR en CPN handhaafden hun standpunt om de hele wetsbehandeling uit te stellen. Zover kwam het niet

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13