maak uw postgiro-saldo rentegevend: GROTERE AGENDA ISLAMITISCHE TOP „Ik moest toch zorgen voor de oude dag..." PEERKE V. BEKENT VIER MOORDEN Ga op foto-safari in Bergen-N.H. Vluchten over Oceaan moeten goedkoper Drie Duitse vrouwen bij .botsing gedood PRESIDIUM WENST BEKENTENIS DUBCEK 5dagen lêrschelling Steun Nixort voor supersoon project NS- Snippertrips Tien Regering tevreden over rede Pompidou Maker van prothesen naar Biafra WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 (Van één onzer verslaggevers) ANTWERPEN Peerke V. voelde zich weinig op rijn gemak tegenover het Hof van Assisen. Slechts enkele keer leefde hij op. Toen hij vertelde hoe hij weerloze mensen neerknalde bijvoor beeld. Het harde masker van een jogaspecialist fleed van zijn gezicht. Een arm drukte hij tegen het lijf en met de andere priemde liij voor zich uit. ,Ik schoot zonder ophouden van de een naar de »nder", zegt hy, sprekend over broer en zus My- nendokekx-Loots uit Turnhout. Zijn lichaam boog achteren, terwijl hy met zyn handen hel ««hokkende staccato van een repeteergeweer na bootste. Hij praatte gisteren voor de twaalf gezworenen uit Antwerpen met flegma en gedocumenteerd over de bijna ongeloofwaardige moordverhalen. Stuk voor .stuk lugubere geschiedenissen, waarin hij zelf de hoofdrol heeft gespeeld. Het heeft er alle schijn dat het spichtige mannetje in de verdachten- bank op zijin gemak een t.v.-western navertelt. Hij moet een driedubbele moord in Turnhout, een roofmoord op een Nederlander, diefstallen, brand stichtingen, enzovoorts, hebben gepleegd. Voor deze zaak, waar meer Nederlandse dan Belgische journalisten belangstelling voor hebben, zijn niet minder dan 45 getuigen opgeroepen. Het monster proces, dat nog de hele week zal duren, is een voortspruitsel van de onthutsende toekomstvisie die Peerke erop nahield. Nog maar nauwelijks in voorlopige vryheid (hü had net zes .iaar opgeknapt), filosofeerde hy en herhaalde hij gisteren: „Ik moest aan myn oude dag denken. Als je geen werk hebt, moet je niet temin in het leven blyven, iets doen. Veertien dagen heb ik naar werk gezocht, daarna heb ik tegen mezelf gezegd: het zal toch nooit wat wor den met werken, en vervolgens ben ik met Jef van R. aan het roven gegaan." Peerke praat over het overhoop schieten van de Belgische Nederlander Bosman, die hem een lift had gegeven, zo gemakkelijk alsof het om het dooddrukken van een vlieg ging. Gisteren kwam hij weer oog in oog met mensen uit zijn oude omgeving. Lang hleef hij onbewogen, totdat hij zijn moeder in een huilbui hoorde uit barsten. Er brak wat in hem. Tussen de rijzige rijkswachters scheen hij nog nietiger. De man, die onderzoekrechter A. Boeckx met behulp van en kele doelmatige, uren durende joga-oefenangen in de verhoorkamer soms tot wanhoop heeft gebracht, huilde tranen met tuiten. NOODWEER Later probeerde hij in al zijn schoorvoetend her haalde bekentenissen het hof te laten geloven dat hij telkens weer uit noodweer heeft geschoten. Zijn slachtoffers begonnen steeds te vechten, waarop hij geen andere uitweg zag, zo verleide hij Bovendien kwamen de initiatieven voor de roof overvallen van zijn makker Jef van R. (40) uit Turnhout. Alleen van de moorden op de drie hoevebewoners in Turnhout en op de Nederlander (die bij Luik is vermoord) neemt hij de schuld op zich. Van de moorden in Herenthout en Heijst-op- den-Berg op Louis de Groof en Frans Cuypers en een reeks overvallen op pompstations weet hij weinig af. Wel iets, want als de president vraagt, „Wie heeft die moorden dan wel gepleegd?" zegt Peerke weifelend: „Hij zal dood zijn denk ik''. President: „Wie?" Peerke: „Jef.maar ik ben er niet bij geweest' President: „Vroeger heb je daar nooit over ge sproken. Dit is iets nieuws". Nasser volgende maand naar ADVERTENTIE Peerke: „Het is moeilijk je maat te ven-aden". Deze veranderde houding bracht de president in verband met het feit, dat Jef van R. in de gevan genis van Turnhout zelfmoord heeft gepleegd. Vóór die tijd had Peerke bekend vijf moorden te hebben gepleegd. Peerke heeft zelf ook tweemaal gepro beerd zich van kant te maken Bijna gênant uitvoerig liet de president Peerke vertellen hoe dat ging. ..Ik wilde sterven. En nu I geloof ik dat de dood toch wel het beste was ge weest", zei Peerke gisteren weer. Ondanks alles achtte de psychiater hem volledig toerekenbaar. FANTAST Hij was op school dan wel een minder dan mid- delmatige leerling, een dromer, een al te rijke fantast met grote belangstelling voor de wilde natuur. Hij heeft altijd sterk onder invloed van zijn ouders en broer gestaan. Tot op zijn 39ste sliep hij altijd bij zijn vader in hetzelJÜe bed. In de gevangenis ihad hij bijna uitsluitend contact met. Jef van R. Deze gesprekken gingen steeds over geweren, roven, smokkelen, geld, veel geld. Peerke had tenslotte het plan: „Mijn hele leven niets meer te doen, na een enkele goede roof". ALITALIA GOOIT BALLETJE OP Moskou RABAT (Reuter) De islamitische topconferentie in Rabat heeft de agenda /en punten uitgebreid, waaronder tnige aspecten van de Palestijnse kwes tie. Dit heeft een woordvoerder van de eonferentie gisteravond na afloop van lange vergadering achter gesloten deuren bekend gemaakt. De agenda omvat nu de volgende pun- n: de brand in de Al-Aksamoskee in leruzalem, de situatie in deze stad, de terugtrekking van de Israëlische troepen uit alle bezette Arabische gebieden, het lerstel van de rechten van de Palestijnen de volledige steun van de islamitische landen voor hun strijd voor nationale be vrijding, de ten uitvoerlegging van de be- ilissingen van de topconferentie en het vaststellen van datum en plaats van de (ADVERTENTIE) met een 3-daagse volledig verzorgde Minitrip van NS. Slechts MQ Kil van elk ItUiVV station Vraag op het station naar de NS-reiskrant. boordevol informatie. -V voordel ig uit met NS volgende bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken, de samenwerking tussen de islamitische staten en het in nemen van een gemeenschappelijk stand punt ten aanzien van al deze kwesties. Het bezoek dat president Nasser van Egypte van 22 september aan de Sovjet- Unie gebracht zou hebben, zal nu in de loop van de volgende maand tot stand komen. Het Egyptische staatshoofd had het be zoek van eind september afgezegd even voor de bekendmaking, dat het hoofd van de Egyptische generale staf was ver vangen en Ali Sabry, een van de leiders van de eenheidspartij in Egypte, gedeel telijk buiten spel was gezet. Aan het uit stel van Nassers bezoek aan de Sovjet- Unie zouden drie redenen ten grondslag liggen: omdat Nasser niet wilde deelne men aan de islamitische conferentie in Rabat, die hij niet beheerst zou hebben en waarvan hij het aantal deelnemers niet voldoende vond, zou het ook moeilijk voor hem zijn geweest zich tezelfdertijd naar de Sovjet-Unie te begeven; de Is raëlische aanvallen op punten langs de Golf van Suez en hun gevolgen zouden voor president Nasser een gelegenheid zijn om alleen de dialoog met Moskou te hervatten met uitschakeling van Ali Sa bry, die zich hoe langer hoe meer als ge spreksgenoot van de Russen begon Ie ontpoppen; het Egyptische staatshoofd heeft er de voorkeur aan gegeven in Cairo, in plaats van in de Sovjet-Unie, de terugkeer in Moskou af te wachten de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, en het resultaat diens besprekingen in New York ove Midden-Oosten. De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, is vanmorgen uit Tel Aviv vertrok ken voor een bezoek aan de V.S. open een renterekening bij de RPS! Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3J% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. RIJKSPOSTSPAARBANK IMPS óók rente voor postrekeninghouders Komt er een prijzenslag luchtvaart (Van onze correspondent) HORST Op een kruispunt by Horst (Limburg) ie dinsdagmiddag een Duitse personenauto door een voorrang6fout in botsing gekomen met een bestelauto. De botsing was zo hevig dat van de drie inzittende bejaarde dames (resp. 69, 1 71 jaar), afkomstig uit Krefeld, op slag dood waren, terwijl de der de dame zwaar gewond werd en op weg het ziekenhuis overleed. Een heer die naast de bestuurster in de personen auto zat bleef ongedeerd. De bestuur- ler van de bestelauto liep slechts ge- ing letsel op. Beide voertuigen werden totaal vernield. Dinsdagavond is een 24-jarige vrouw uit Laren (N-H) in Het IJ in Amster dam verdronken. De vrouw is met haar auto door het hek van de oude pont verbinding Falkenweg en de Ruiterkade gereden. Een 29 jaar oude passagiere wist rich tijdig te redden. De politie staat een raadsel omdat op verscheidene plaatsen duidelijk is aangegeven dat de vroegere pontverbinding niet meer be staat. iai Succes voor Britse diplomatie (Va, ispondent) LONDEN De Britse diplomatie heeft een succes behaald. Zy is er in geslaagd om een voor Engeland beledigende verkiezingsadvertentie van Strauss en zijn CSU uit de Beierse pers verwijderd te krijgen. De advertentie voor de partij van Strauss,'de CSU, besloeg een halve pagina van de Beierse kranten. Zij gaf de kiezers de raad niet op de socialistische SPD maar om op de CSU-CDU te stemmen. De re den, die hiervoor aangevoerd werd, was het vermeende verschrikke lijke voorbeeld van wat het socia lisme sinds 1964 voor de Britse kiezers had gedaan: „Daar heerst werkeloosheid. De economie en het pond tuimelde van de ene crisis in de andere, sinds de socialisten aan het bewind zijn gekomen." De Britse diplomatieke missie be richtte dit aan Londen. Het was een delikate zaak. Diplomaten wilen niet graag betrokken raken bij de partijpolitiek. Maar aan de andere kant was het niet bepaald vriendelijk van een van de rege rende partijen in Duitsland om verkiezingspropaganda te maken ten koste van een bevriende wes telijke mogendheid. Een oudere Britse diplomaat ging. na met Londen gesproken te hebben, naar het kantoor van de kanselier en kort daarop verdween de adver tentie uit de kranten T T 1 I het centrale comité in plenaire zitting Hij mag dan byeenkomen. lid centrale comité blijven in SCHIPHOL (ANP) Met het aankon digen van lagere tarieven per 1 novem ber op vluchten over de Oceaan heeft Alitialia niet de bedoeling gehad om een felle prijzenslag tussen elkaar beconcu- rerende luchtvaartmaatschappijen uit te lokken. De Italiaanse maatschappij, die bekend heeft gemaakt dat zij haar transatlantische tarieven met ruim 25 procent wil ga&n verlagen, heeft aldus de directie slechts een balletje willen op gooien om te bereiken, dat de transat lantische tarieven aan een algemene re visie zullen worden onderworpen. En daarin schijnen de Italianen te sla- i gen, want inmiddels beginnen ook ande re maatschappijen te volgen met het aan- kondigen van lagere tarieven. Op Sohip- I hol kan men in deskundige kringen ho ren verluiden: ofwel alle transatlan- j tische vliegmaatschappijen wijzigen de tarieven op uniforme basis, ofwel men wordt het niet eens, in welk geval zich een prijzenslag kan ontketenen. De aankondiging van Alitalia houdt in dat zij het minimum tarief van 409 dol lars voor een retourvlucht van Rome naar Montreal zal gaan verlagen tot 299 dollar. De Maatschappij zegt te ver wachten, dat deze verlaging van 25 pro cent zal leiden tot een verhoging van 25 procent van het aantal passagiers. „Wij willen met deze wijziging aanto nen, dat de passagiers van onze huidige Naar verluidt heeft Dubcek tot dusver j tarieven de dupe zijn. Hen willen wij PRAAG (AFP) Naar in Praag betrouwbare zijde is vernomen, sal i genochtend het presidium van Tsjecho-Slowaakse centrale partycomité nog een laatste poging om tot over stemming te komen over de toekomst van Alexander Dubcek en zijn naaste medewerkers uit de tyd vóór de Oost- europese militaire inval van 21 augustus van het vorige jaar. Diezelfde dag zal Agenten kregen kratten bier UTRECHT (ANP) De twee Utrechtse hoofdagenten, die wegens misdragingen vorige week buiten functie werden ge steld, blykeu ieder van drankenverwer- kende bedrijven in de domstad twee krat ten bier zonder betaling te hebben aan genomen. Eén van de hoofdagenten ver ijdelde voorts ambtshandelingen door kennisgevingen van een overtreding te verwijderen, zo is uit een onderzoek van de rijksrecherche gebleken. Bovendien is een derde Utrechtse hoofdagent zaterdag j.l. op heterdaad be trapt bij een winkeldiefstal. Ook deze hoofdagent is hangende het onderzoek buiten functie gesteld. Alle drie lopen de kans uit de politiedienst te worden ont slagen. Ze waren sinds 1960 in Utrechtse politiedienst. geweigerd af te treden als voorzitter de federale vergadering, een post waar- j op hij in april werd benoemd. Het pre- sidium waarvan hij nog steeds deel uit- i maakt, zou hem nu willen bewegen al thans te bekennen dat hij fouten heeft gemaakt. Als hij dit zou doen en ook j zijn post in de volksvertegenwoordiging I zou opgeven, zou hij. naar men alge- j meen In Praag aanneemt, gehandhaafd i worden als lid van het centrale comité i en een andere functie kunnen krijgen. Josef Smrkovskv. eens de naaste 1 medewerker van Dubcek, heeft, naar j men zegt al schriftelijk ontslag gevraagd als voorzitter van de Volkskamer. Waarschijnlijk zal het presidium ook proberen, hem te bewegen tot zelf- kritiek, in ruil waarvoor men hem in de partij zou handhaven. Zijn post in het presidium is hij al kwijtgeraakt Vanochtend deed radio-Praag een der tot dusver scherpste aanvallen op de hervormingsgezinde politici rond Dub- i eek. „De leden in het partijpresidium van vóór augustus vorig jaar waren avonturiers", aldus een commentator, die verder zei dat deze functionarissen „in dienst van buitenlandse krachten het hoogste orgaan van de partij, het cen trale comité, hebben misleid en gelerro- billijk mogelijk c r de o brengen", (ADVERTENTIE) Een volledig: verzorgde vakantie aan de warme golfstroom. Vijf dagenlang! T |K a van elk I I Va station Vertrek dagelijks. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Teddy Scholten presenteert morgenavond op de Amsterdamse Fir at o de Revue van de Nederlandse plaat", een festijn met een keur aan vaderlandse sterren Modeontwerper Frans Molenaar (links) ontwierp voor Teddy een jersey broekoak zodat zij er gekleurd (de NCRV-t.r neemt't programma over) opstoot Weerstand in het congres verwacht ADVERTENTIE (Van onze correspondent WASHINGTON President Nixon heeft besloten om zyn ateun te geven aan de bouw van een supersonisch trans port en passagiersvliegtuig, dat moet concurreren met de Concorde en de Tupolev 144 van de Russen. Het is nog niet zeker of ook het Congres erachter zal staan. De president zei, dat hij het congres 96 miljoen dollar zal vragen voor ver dere ontwikkelingskosten van het SFT- project, dat zich nog in het tekenbord stadium bevindt. Het toestel zal ook niet over de Verenigde Staten vliegen zolang I het probleem van de knallen bij het I doorbreken van de geluidsbarrière niet is opgelost De voorstanders van het toestel zeg- gen, dat het zeer belangrijk is, dat men met de ontwikkeling ervan verder gaat. zodat de Verenigde Staten zijn leidende positie in de vliegtuigtechniek blijft be- i~ houden De Amerikane.i hebben een achter stand op de Concorde en op de Tupolev 144. Men verwacht, dat de eerste testvluchten niet voor 1972 plaats zullen vinden. De eerste leveringen aan lucht vaartmaatschappijen zullen pas in 1978 beginnen. Het Amerikaanse vliegtuig kan echter" meer passagiers vervoeren en is sneller. Het moet in staat worden ge acht om 300 passagiers met een snelheid van 2800 km per uur De Concorde zal beginnen met 125 Dagje hier, d Kiest u maai Alle informatie in de NS-reiskraat op de stations. v-v-v voordelig uit met NS Vertrou wen in Haagse top DBW HAAG De verklaringen van 4e Franse president Pompidou over de E.E.G. en Engelands toelating heb- in regeringskringen in Den Haag vertrouwen vergroot op een suc- van de Haagse topconferentie die op 17 en 18 november gehouden wordt. Man hecht grote politieke waaide aan de opmerkingen van Pompidou over rijn optimisme en vooral aan zijn per soonlijke aanwezigheid in Den Haag. .Waarschijnlijk wil het Franse staats hoofd (tot xm toa nog hot ««fee staats hoofd dat aanwezig zal zijn) daarmee demonstreren dat het Frankrijk thans werkelijk ernst is met de eenwording van Europa", aldus verluidt in rege ringskringen. Men verzwijgt echter niet dat er al tijd nog grote meningsverschillen be staan tussen Frankrijk en de overige partners van de E.E.G. Niet alleen over het oplossen van de interne problemen, maar ook over de toetreding van Enge land, Noorwegen, D«nam«keu «o Ier land tot de E.E.G. Varder wijst men to Dan Heag kelijk op het volgende: „De regering heeft er in het nabije verleden nooit een geheim van gemaakt, dat zij een topconferentie alleen zou aanvaarden wanneer de bijeenkomst enig succes zou opleveren. Het feit dat Nederland vori ge week in Brussel eveneens zijn goed keuring gehecht heeft aan deze confe rentie houdt tegelijk een zeker vertrou- en op succes in. anders zou Nederland zich ook vorige week nog voorzichtig op gesteld hebben. Na de verklaringen van Pompidou is dit vert«raw«n nog iets ter- passjgiers te vervoeren met een topsnel heid van 2100 km per uur en het Rus sische vliegtuig 135 passagiers met een topsnelheid van 2300 km per uur. Het vliegtuig wordt ontwikkeld door de Boeingfabrieken te Seattle, waar men van plan is om tegen 1972 twee proto types te voltooien. De ontwikkelings kosten gaan anderhalf biljoen dollar bedragen, als de regering tenminste bereid is hiervan 90 percent te betalen Er is raeds zes miljard dolalr aan het voorlopig ontwerp gespendeerd. Men verwacht, dat gezien de enorme kosten, die bij dit project betrokken zijn. er een scherpe strijd in het congres zal ontbranden, die waarschijnlijk even hevig zal zijn als de strijd, die onge- i maand geleden woedde over -raketsysteem. SCHIPHOL (ANP) Dinsdagmiddag ia van Schiphol naar Genève vertrokken de 26-.iarige orthopedisch instrument maker J. C. M. Gehrels uit Alphen aan de Rijn die in dienst van het interna tionale comité van het Rode Kruis in Biafra eenvoudige prothesen zal bou wen ten behoeve van slachtoffers van het conflict Nigeria-Blafra. Het Nederlandse Rode Kruis heeft be middeld bij de uitzending van de heer Gehrels naar het desbetreffende gebied waar ongeveer 2000 personen ledematen moeten missen ten gevolge van oorlogs handelingen. De heer Gehrels heeft on langs drie weken in Engeland gewerkt bij de firma, die reeds onderdelen heeft verscheept met behulp waarvan de Ne derlandse orthopedisch intrumentmaker ter plaatse zal verrichten, 't Ligt in de bedoeling, dat de h«er Gehrels op korte termijn uit Genève vla Cotonou en Sao Tom« naar Biafra reist

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9