ÜÜ1EFSTPK 269 249 198 SPD hoopt zijn oude droom te realiseren Steeds meer Nederlanders met vakantie in komende jaren Concernomzet Hagemeyer: f 503 min ENTREC01 TARTAAR WEER of geen WEER DE LEIDSE COURANT OVELLIA 24 te Mena al Alimadl verw ATHILDE 20 vn IJmuiden nr? AUD 22 220 m ono Malta nr Piraues IRACH-N pass 22 Malaga nr Casablan. 1ARATHON 22 vn Baltimore nr Philadi ERCUR1US 22 te Rotterdam IJDRECHT 23 vn Hovlo nr Trinidad OORDERKROON 22 te I IEDER RHONE 22 300 'AL 22 vn Amsterdam nr Wisbi RINS DER NEDERLANDEN nr Kingston ANDFONTEIN 22 UBRa 22 vn Port Al cheldelloyd 21 lervaaskerk 22 Singapore kadi 22 60 traat to\.„ traat van diemen 23 traat futami 24 te traat holland 23 Kapore traat hongkong 2 DEN HAAG. Hedenochtend bij het bureau van de Sporttoto zes mel dingen binnengekomen van dertien juist voorspelde uitslagen op formulier no. 7. Twaalf uitslagen werden door 108 deel- ers goed voorspeld, terwijl 1500 mel dingen van elf goed geplaatste kruisjes binnenkwamen. Voor de extra-prijs meldden zich 919 personen. Gewichthef record WARSCHAU De Pool Baszanowski heeft gisteren tijdens de Europese wereldkampioenschappen gewichtheffen een wereldrecord gevestigd in de drie olympische oefeningen in de lichtge wichtklasse. Hij bracht liet totaal op 445,500 kilogram (140 - 135 - zanowski veroverde met deze prestatie ook de Europese en de wereldtitel. •Zijn eerste jaren in het na-oorlog» Duitsland werkte hij daar als Siborf staatsburger. Zijn eerste diplomatieke functie was die van persofficier van de Noorse missie te Berlijn. Niemand droom de er toen van dat hij tot minister van Buitenlandse Zaken van het nieuwe Duitsland zou avanceren. Eén man mis schien wel. Dat was Kurt Schumacher, die zijn kracht onderkende en hem terug haalde in de Duitse politiek. Zijn kradht heeft hij in deze campagne bewezen in 120 betogingen die hij per auto, per spe ciale trein of in der haast gesoharterde vliegtuigen bezocht. Tweede troef Zijn kracht en zijn diplomatie, want hij heeft er wel voor gewaakt geen der mo gelijkheden die na deze verkiezing kun nen ontstaan, bij voorbaat te belasten. Brandt zegt harde dingen diplomatiek Van ome correspondent) FRANKFORT Voorzichtig optimis me beheerst het machtige apparaat dat de Duitse socialisten hebben opgebouwd om eindelijk hun oude droom te verwe- zelijken: de grootste partij van de bonds republiek te worden. Het lükt of zü eerst thans bezig zijn te herstellen van de klap die de Duitse kiezers de partij twintig jaar geleden hebben toegebracht. Zü re kenden er vast op onder Kurt Schu macher, gebroken in Hitiers concentra tiekampen en lichamelük al tot een wrak I Ook niet in herstel der grote coalitie, geworden, de regering in handen te alhoewel hij die vast als slechts een noodzakelijk kwaad zal ervaren. Mei Brandt voert de tweede fakkeldrager van de socialisten ee nzeer zakelijke campag ne. namelijk de minister van Economi sche Zaken. Schiller. Ook hij is een grote troef van de SPD, dank zij de conjunc tuurboom die hij tot voor kort krachtig wist te besturen. Tot voor kort ,want de campagne voor deze verkiezingen is door kruist door loon- en prijsbewegingen die men hier de „Engelse ziekte" noemt. De Engelse stijl heeft Brandt gemakkelijk kunnen afleggen, de Engelse ziekte is een moeilijker kwaal. Vermoedelijk de moei lijkste voor de nieuwe regering die na 28 september in het zadel komen zal, is toen en in vier volgende ver kiezingen niet gelukt. De socialisten ble- ver achter de christelijke partij aan hinken. Ze hebben achttien jaar moeten wachten voor zij mede konden gaan re geren. Thans willen zij ontbetwist leiden hun kansen zijn reëeel. Dat weerspiegelt zich in de omgangs vormen die zich in deze verkiezingsstrijd tussen christelijke en socialistische mi nisters hebben ontwikkeld. Zou de kiezer alles voor klinkende munt aannemen, dan moet ihij wel de indruk krijgen dat de afgelopen twee jaren in Bonn nauwelijks meer geregeerd is. De heren ministers beschimpen elkaar naar harte lust. Brandt en Schiller, de trekpaarden de socialisten zijn door collega ministers afgeschilderd als superillusio nisten, wilde schooljongens en valse munter. Voor de socialisten stond meest al minister Wehner, eens als communist dit soort taal geschoold, klaar met het antwoord. Van hem weten we nu uit de kabinetskeuken dat Kiesinger een kanne- gieter en een dilletant is en Strauss een boze demagoog, volksverlakker en char- No. één Van één iman kan men zeggen dat hij _j de hele campagne wat kieskeuriger is geweest. Dat is Willy Brandt, de socialis tische kandidaat voor de stoel var J" kanselier. Brandt heeft zich in zijn nieren aangepast aan het vak van Duits- lands eerste diplomaat, dat hij nu enkele jaren beoefent. Wel komt hij er bij de kiezers openlijk vooruit dat hij daarbij door ikanselier Kiesinger op gezette tijden in de wielen is gereden, maar hi. zegt voortaan ook harde dingen diplo matiek. Brandt is In styi radikaal veranderd. HU heeft een heel andere campagne ge voerd dan vier jaren geleden. Toen mat hü zich de Engelse stül aan, ging hand- schuddnd door het land, hield theepraat- Jes met huisvrouwen en bediende zich stoere taal, die aan zün jaren als verzetsman deed denken. Want Brandt is onder de toppers van deze campagne een de weinige volbloed verzetslieden. Vluchtend voor Hitier heeft hü zich als Noor ingeburgerd in Oslo. (ADVERTENTIE) Hongkong nr Sin- AMSTERDAM (ANP) De concern- omzet 1968 van Hagemeijer en co's han delmaatschappij N.V. was groot f 503 min. Dit heeft de directie onthuld me nende. dat zij thans niet langer aan de herhaalde wensen van haar aandeelhou ders in deze voorbij kan gaan. Gezien de variatie binnen het concern toonde de directie zich altijd stander van het verstrekken omzetcijfer. In de loop van 1968 wer den de boekjaren van alle Hagemeijer- ondernemingen aangepast aan het ka lenderjaar. Daardoor is het thans tevens mogelijk een geconsolideerde balans te publiceren. De exploitataewinst na belastingen komt uit op f 14,8 min en het netto-be drijfsresultaat deelnemingen op f 10,1 min. Blijft nog te remitteren f 8,1 min. In mei werd een bod uitgebracht op de aandelen in Indola N.V. te Rijswijk. Het /ertrouwen is gewettigd, dat de maatre gelen, die worden getroffen tot het op een goede basis brengen van de niet- rendabele afdelingen in de electro-tech- nische sector, in 1970 tot hun recht zul len komen. verslaggevers) Tempestzeilers vierde GARDAMEER De Nederlanders Ben Staartjes en Kees Kurper zijn giste ren als vierde geëindigd in de tweede race, die meetelt voor het wereldkam pioenschap zeilen in de Tempestklas UTRECHT Het percentage Neder landse vakantiegangers zal In de komende jaren nog een belangrüke staging verto nen. Hoewel de honderd procent nooit bereikt zal worden onder meer als ge volg van ziekte en ouderdom behoort een groei van de huidige 61 naar 70 pet in de komende tien tot vüftien jaar tot de mogelükheden. ZACHTE RUNDER per 250 gram bijTeekens jjjfc per 250 gram j4 stuks 300 gr. bij Tfekens 11 bij Teekens Groot percentage gaat over tien jaar tweemaal De verwachte ontwikkelingen van het aantal vakantiegangers geven ook conse quenties voor de vakantiespreiding. De toeneming van het percentage vakantie gangers in de zgn. categorie gepensio neerden en geen beroep zal echter de spreiding van de vakanties ten goede kunnen komen. Gehoopt wordt dat dege nen, die vrij zijn in de keuze van het tijd stip van hun vakantie, hoe langer hoe meer buiten het hoogseizoen op reis zul len gaan. Hel percentage vakantiegangers Sophalto in Nederland ligt bovendien aanzienlijk rented hoger dan in de buurlanden België en Wesl-Duitsland. Als redenen geeft men op: het intensievere bezoek bij familie en kennissen in Nederland, heigeen samen hangt met de vrij geringe afstanden in ons land. Bovendien blijkt de Nederlan der een grotere waarde aan familieban den te hechten. Aldus de Stichting Re creatie, Vakantiebesteding en Natuurbe houd in haar orgaan „Recreatie". Veertig uur werken De Christelijke Bedrijfsbond heeft in dit kader ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van de bond op 20 november een ontwerp-actieprogram opgesteld. Daarin wordt o.m. gepleit voor een vijf daagse werkweek van len hoogste veer tig uur, een uiterste beperking van het werken op zaterdag en zondag en in ploe gendienst, het zoveel mogelijk vermijden van overwerk, een jaarlijkse vakantie van tenminste vier weken, een vakantietoe slag van acht procent, een aantal extra vakantiedagen voor jongeren tot en met 18 jaar en bepalingen die voorzien in het opnemen van buitengewoon verlof met behoud van loon voor het deelnemen a vakbondsactiviteiten, cursuswerk a volkshogescholen, vormingsinstituten dergelijke. Groene kaart verdwijnt niet Gratieverzoek voor Soebandrio wordt bekeken DJAKARTA (Reuter) President Indonesië bestudeert erzoek om gratie voc vroegere minister van buitenlandse za ken dr. Soebandrio. Dit heeft een woord voerder van het gerechtshof in Djakar ta meegedeeld. Soebandrio werd twee jaar geleden door een militair hof ter dood veroordeeld we gens zijn aandeel in de voortijdig ont dekte communistische staatsgreep van 1965. De woordvoerder maakte ook bekend dat Soeharto drie gratie verzoeken voor de communistische leiders Sjam, Soepar- djo en Soemarsono heeft verworpen en dat deze mannen ter dood zullen worden gebracht. Andere personen die bij de staatsgreep van 1965 betrokken zijn ge weest, zoals de vroegere luchtmaarschalk Omar Dhani en de vroegere goevemeur ven do central» bank Moedn Dalam. heb ben enige tijd geleden ook gratie ge vraagd Ovei deze aanvragen is tot nu toe nog niets bekend. DEN HAAG (ANP) Het bureau voorlichting schadeverzekeringbedrüf berichten tegen als zou de zg. groene kaart in de landen van de EEG wor den afgeschaft. Dit zou zün meegedeeld op een vraag gesteld aan de commissie van de Europese gemeenschappen. Het blijkt, aldus het bureau, dat het antwoord niet op de juiste wijze is weer gegeven. De commissie heeft nl. op een vraag niet geantwoord dat de groene kaart wordt afgeschaft, maar dat ernaar wordt gestreefd, de controle van de groene kaart aan de grenzen binnen de Gemeenschap op te heffen. De groene kaart blijft derhalve een onmisbaar do cument bij grensoverschrijdend verkeer met motorrijtuigen, aldus het bureau. Ook Laver uitgeschakeld LOS ANGELES Na Tom Okker en Roy Emerson is ook de Australische Wimbledonkampioen Rod Laver in de tweede ronde van het toernooi om het tenniskampioenschap van de Zuidwest Pacific uitgeschakeld. Laver verloor in drie sets (67, 63, 62) van de Zuid afrikaan Rav Moore. In de beslissende die *ei zich niet vol doende kuni baby K.N.M.I. DEELT MEDE: DE BILT Een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan het centrum zich vanochtend met een luchtdrukwaarde van 1034 millibar boven Polen bevond, bepaald het weer in grote delen van West- en Overivegend droog en zonnig Midden-Europa Boven ons tand bevond zich droge continentale lucht waarin vannacht bij helder weer en weinig wind de temperaturen weer flink konden dalen. De laagste temperatuur werd gemeten in Twente, namelijk vier graden. Een sterk in betekenis afgenomen front, dat vochtige lucht boven de Britse eilanden scheidt vande droge continentale lucht strekte zich vanochtend uil van Zuid-N oorwegen naar het Kanaal. Behoudens wat wolkenvelden in het westen heep dit front geen invloed op het weer in ons land. Het komende etmaal trekt een storing van de Golf nam. Biskaje langzaam* noordwaarts, waardoor er iets meer bewolking verwacht kan worden. De temperaturen zullen in het algemeen een stijgende tendens hebben- Vooruitzichten voor vrljdxLg opklaringen, maar tijdelijk ook regen en temperaturen boven normaal. Weersvooruitzichten voor vrijdag in cijfers gemiddeld over ons land n: één tot zeven temp.: van ongeveer normaa tot vier graden boven normaal max. temp.: van ongeveer normaa tot vier graden boven normaal kans op een droge periode van minstens twaalf uur: tachtig procent; hans op een geheel droog etmaal: vijftig procent. t aantal Weer in Nederland Amsterdam licht b Den Helder geh. bet Weer in Europa Luxemburg onbew. onbew. half bew. licht bew. h«üf bew. half bew. W

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7