Hoogovens naar produktie van 10 miljoen ton staal Speciale bewindsman voor onderzoek en technologie Landbouwonderwijs krijgt 20 miljoen meer Vraag neemt toe naar deskundigen voor computers APOTHEKERS MOETEN ZICH OP TOEKOMST BEZINNEN Verdachte van moord op Nederlander gearresteerd Heroriëntatie in beleid van landbouw Algemene wens in Tweede Kamer: Zaak voor volgend kabinet Z.-Holland heeft nog 2100 km weg nodig Defregger in ziekenhuis NIET OP BEPAALD BEROEP MIKKEN (X) Ring steken in Harnas Cipierstaking in Australië Helderziende helpt paard terugvinden JONGEREN BEZETTEN HUIS VAN GEMEENTE WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 de leidse courant pagina 5 Nieuwe imkerij de grootste van de wereld IJMUIDEN (ANP) Hoogovens maakt de laatste jaren een snelle groei door. In 1960 was de jaarproduktie van ruwataal 1.6 min ton. Naar verwachting zal de ze dit jaar 4,3 min ton gaan bedragen. Dit betekent, dat de gemiddelde groei factor van de ruwstaalproduktie van Hoogovens in deze periode driemaal zo (root is als die van de EEG. Maar wU zyn nog niet aan het eind van de expansie. De drempelinvesteringen maken name en vergroting van de produktie mo- gelUk. De capaciteit zal via 5V* min ton kunnen doorgroeien tot 6 min ton, ter wijl rekening is gehouden met een uit eindelijke groei tot een produktie-om- vang van ca 8-10 min ton ruwstaal per jaar". Dit zei dr ir A. Drijver, voor zitter van de raad van bestuur van Hoog- 5 vanmorgen bij de -ingebruikne ming van de nieuwe walserijen (blik- walserij 3 en warmbandwalserij 2) van het concern. De Heer Drijver zei verder dat de nieuwe blokwalserij een jaarcapaciteit heeft van 5r6 min ton per jaar en daar mede de grootste ter wereld is. Wai-m- bandwalserij 2 zal, na een uitbreiding (Van onze correspondent) BAZEL De Zwitserse politie heeft de arrestatie bekend gemaakt van de 17- jarige leerling-kok Didio Schultheiss, die wordt verdacht van de moord op de 35 laar oude Nederlander Jacobus Herman ie Mul uit Amersfoort. De Muls li- ihaam werd zaterdagmorgen in zijn ho fkamer te Zürich gevonden. Hij was I pwurgd met het snoer van een elek- frisch scheerapparaat. Schultheiss, die de avond ervoor met De Mul in een bar in de stad was gezien, werd telefonisch aangegeven dooi- een man die de politie opbelde en zei dat Schultheiss hem had bekend kort tevo- [en een man te hebben vermoord. Schultheiss werd dinsdagmorgen vroeg ln het station van Bazel gearresteerd en onmiddellijk naar Zürich gebracht om le worden verhoord. Volgens de politie is de moord ver- moedelijk niet het werk geweest van één dader. Behalve de vingerafdrukken van Schultheiss heeft men die van een twee de persoon in de kamer van Mul gevon- Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering beschouwt het plan-Mansholt over de herstructure- van de Europese landbouw als een goede basis voor de heroriëntatie van het beleid. Minister Lardinois deelt ook de mening van dr. S. Mansholt, de yi- ce-voorzitter van de Europese oommis sie, dat een groot aantal agrariërs de landbouw moet verlaten. Anders kan de landbouw nooit de noodzakelijke pro- duktiviteits-styging bereiken. Maar dan wordt ook de werkgelegen- j heid buiten de landbouw bijzonder be langrijk om de afvloeiende agrariërs te kunnen opvangen, aldus de minister in zijn nota op het plan-Mansholt. De minister oordeelt niet onverdeeld I gunstig over het plan. Hij is het bij voorbeeld niet eens met dr. Mansholt, dat er een nauw verband bestaat tus sen de structurele aanpassingen volgens het plan en het herstel van het markt evenwicht. Volgens ir. Lardinios blijft het markt- en prijsbeleid juist een bij uitstek doelmatig instrument om tot marktherstel te geraken. Ook deelt de minister niet de mening van de vice- voorzitter van de Europese commissie, dat de subsidies vooral moeten toeval len aan de grote produktie-eenheden en de producenten-groeperingen. Ir. Lardi nois is namelijk een principiëel voor tander van wat hij noemt een spontaner gevariëerder ontwikkeling en niet n uitslutitend grote produktie-eenhe- Het onttrekken van grond aan de agra rische produktie moet aldus de minis ter zorgvuldig overwogen worden. Hij vindt dit een belangrijk element in het plan-Mansholt. De aandacht moet dan wel gericht zijn op de verbinding hier van met ruilverkaveling, regionale ont wikkeling en de steeds belangrijker wor dende recreatie. enige voorwalstuigen en een eind- walstuig, een jaarcapaciteit van 3.5-4 min ton bereiken. Hoogovens volgt met deze nieuwe walserijen de tendens in de staalindustrie naar grotere produktie- eenheden. Met het gehele warmband- plan, dat naast de nieuwe walserijen ook de pelletfabriek, ertskade 2, hoog oven 6 en osf 2 omvat, is een bedrag gemoeid van ca f 1.1 miljard, aldus de heer Drijver. De Heer Drijver zei dat hoewel er nog uitbreidingsmogelijkheden op het huidige terrein in IJmuiden bestaan, het voor de hand ligt dat Hoogovens reeds nu moet uitzien naar een nieuwe ves tigingsplaats. Ook Hoesch, waarmee sinds 1966 'n samenwerkingsovereenkomst be staat, heeft belang bij een nieuw terrein. Beide ondernemingen hebben omstreeks een additionele behoefte aan staal. Daar het duidelijk werd dat de eigen be hoefte van Hoogovens sneller zou groeien aanvankelijk was voorzien, werd het twijfelachtig of wij vanuit IJmuiden ook de groeiende behoefte van Hoesch halffabrikaten zouden kunnen vol- De gezamenlijke vestiging van 'n nieuw bedrijf op de Maasvlakte is daarom een logisch vervolg op de ontwikkelingsfaze vaarin Hoogovens en Hoesch zich be- inden. Het samen optrekken van Dort mund en IJmuiden past geheel in het beeld van de structurele ontwikkeling van de Europese staalindustrie", aldus dr Drijver. Hij zei te verwachten dat de vesti ging van een nieuw bedrijf op de Maas vlakte de uitgroei van de moedermaat schappijen zal bevorderen. Een gedeel- m het op de Maasvlakte geprodu ceerde staal zal voorlopig nog in IJmui den worden verwerkt. Hoogovens blijft dus zijn welvaartsfunctie in de IJmond vervullen, zelfs in toenemende mate. Daarbij heeft de onderneming ook een open oog voor het gemeenschappelijk welzijn zoals o.m. blijkt uit de voorzie ningen ter voorkoming van luchtveront reiniging. i debat 1969" (Van onze pari. red.) DEN HAAG li n het Tweede Kamer- „wetenschapsbifdget schillende woordvoer- gcpleit voor een betere taakverde ling in het kabinet in zaken van weten schappelijk onderzoek en technologie. De socialist Oel< in meerderheid vc onderzoek zei, dat zijn fractie voor wetenschappelijk technologie. De CHU-i Schuring wil in de volgende kabinetspe riode een minister zonder portefeuille, speciaal belast met het wetenschapsbe leid. De D'66-woordvoerder Dijkstra wil een aparte minister voor technologie. De KVP-er Schuijt zei nog niet zo ver te zijn. De VVD-er Van Dijk wilde weten of vorming van een apart departement mogelijk is. De heren Diepenhorst (AR) en Van der Lek (PSP) spraken zich te gen een aparte bewindsman uit. Zij me nen, dat het wetenschapsbeleid niet van het onderwijs mag worden afgesplitst. Minister Veringa (O. en W.) zeilde tussen al deze klippen door met zün uit spraak, dat deze zaak bü een volgende kabinetsformatie wel aan de orde zal ko men. HU vond het onjuist om over het vraagstuk van een aparte bewindsman voor onderzoek en technologie een ad vies aan de raad van adviesvoor het we tenschapsbeleid te vragen Hij wil deze raad wel vragen hoe zij de noodzakelijke „Ruimte en licht" is het thema van een tentoonstelling, die in het Grand Palais te Parijs wordt gehouden door de Salon des Artistes Décorateurs. Op de foto een decoratieve en ongevaarlijke atoombompaddestoel. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Lardinois (Landbouw) ziet in het landbouwonder wijs een „zeer belangrijk instrument" voor verbetering van de structuur in de landbouw. Hij zegt dit in de toelichting op zijn begroting voor 1970. Hij heeft de post onderwijs opgetrokken met 20 mil joen tot bijna 200 miljoen. De werkgelegenheid in de produktie- seotor van de landbouw loopt terug als gevolg van mechanisatie, rationalisatie en schaalvergroting. Daar moet het landbouwonderwijs op afgestemd wor den door te voorkomen, dat te veel jon geren worden opgeleid tot ondernemer in land- en tuinbouw. Bovendien zullen in de toekomst de ondernemers min stens een middelbare agrarische oplei ding moeten hebben gehad, vindt minis ter Lardinois. Daarom moet de door stroming van de lagere landbouwschool naar het middelbaar landbouwonderwijs worden bevorderd. Om dit te stimuleren krijgen de leer lingen, die naar een middelbare agra rische school willen doorstromen, van af het volgende schooljaar een afzon derlijk „doorstroomprogramma". Op ogenblik behoort ongeveer de helft de leerlingen van het lager landbouw onderwijs tot de doorstromers. Ook moet in het lager landbouwon derwijs nog meer dan thans algemeen, niet direct op hel beroep gericht onder wijs worden gegeven. In de landbouw treedt een verschuiving op in de be hoefte aan onderlegde werkkrachten. Er zijn steeds minder producenten nodig. 1 Daarentegen stijgt de vraag naar vak bekwame krachten voor de verwerken- MüNCHEN (DPA) De Münchcnse de en dienstverlenende bedrijven in de j hulpbisschop Matthias Defregger, die agrarische sector. Deze beroepen zijn i het bevel tot het doodschieten tijdens de uiteenlopende aard. De opleiding »or moet daarom betrekkelijk alge- leen van inhoud zijn. Maar ook om de leerling zelf niet op te jonge leeftijd vast te leggen op een bepaald beroep, is minister Lardinois voorstander van het lager onderwijs i meer algemeen karakter te geven. De brug funktie van het eerste leer jaar zou over twee jaar moeten wor den uitgestrekt. Als mogelijke oplossing op lange termijn ziet minister Lardinois het basisonderwijs (zes jaar) een opleiding van drie jaar voortgezet onder wijs met voornamelijk algemene vakken. Daarna verschillende vormen beroeps onderwijs of andere soorten voortgezet onderwijs kunnen volgen. oorlog van 17 Italianen in het Italiaanse dorp Filetto doorgegeven heeft, ligt sinds maandag in een ziekenhuis. De procureur-generaal van de West- Duitse deelstaat Hessen, Horst Gauf, had in het afgelopen weekeinde het open baar ministerie in Frankfort opdracht gegeven, het in het begin van dit jaar gestaakte vooronderzoek tegen Defregger te hervatten en aan München dragen. Van de zijde van het aartsbis dom in München werd maandag ver klaard, dat Defregger tot aan de afslui ting van het nieuwe vooronderzoek geen bisschoppelijke functies meer zal uitoefe nen en zich slechts met zaken, die het beheer van het diocees betreffen, zal be zig houden. Ook bestemd voor I1«„' recreatie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lardinois (Landbouw) heeft bij zijn begroting een plattelandswegcnnota ingediend. Deze nota is een plan voor de ontwikkeling 32.000 km. verharde wegen op het platteland. Ruim 23.000 km. moet vol gens het plan worden verhard en 9.000 km. moet worden verbreed. ter Lardinois voor volgend jaar 20 mil- r dan voor dit jaar gereser veerd in zijn begroting. Er kan in 1970 ruim 195 min. worden besteed. Het ver hoogde bedrag is bestemd voor extra in- vesteringen. In de landbouwbegroting orden geen bijzondere nieuwe projec ten aangekondigd. De omvang van bij stemming te bepalen verkavelingen blijft 55.000 ha per jaar. Als in het tempo van de laatste jaren wordt doorgewerkt aan verbetering van de wegen op het platteland, zal het 40 jaar duren voor het plan is gerealiseerd. Minister Lardinois weet nog niet hoe hij het nodige geld drie miljard gulden bijeen zal brengen. In Zuid-Holland moet nog 2100 km weg komen. De nota, die door de centr. cultuur- techn. commissie als advies aan de mi nister is uitgebracht, gaat uit van de veranderde functie van de plattelands- weg. Niet alleen 't landbouwverkeer ls veranderd: zwaarder.e machines, meer vrachtvervoer en meer agrariërs die n' augo rijden. Maar ook voor de recrea tie van plattelanders en uittrekkende stèdellngen is de plattelandsweg belang rijk geworden. Bovendien blijkt, dat de arbeidsreserve van het platteland pas goed gemobiliseerd kan worden als voldoende ontsluitingsverbindingen wegen naar de stadscentra zijn. Daarom is de oude naam „landbouwweg" vangen door „plattelandsweg". De plattelandswegennota is bedoeld als leidraad voor ruilverkavelingen lagere publiekrechtelijke lichamen, die zich met wegenaanleg bezig houden. Voor de ruilverkaveling heeft m bestemd voo: kavelingen; in 195 miljoen i de uitvoering v de financiële middelen de stichting beheer landbouwgronden; 62 min. gaat in de vorm van voorschot ten naar belanghebbenden. coördinatie in het kabinet het best ver zekerd acht en of de raad de huidige si- tutie optimaal vindt. De heer Oele had ook nog gepleit voor instelling van een aparte kamercommis sie voor het wetenschapsbeleid. „De Kamer loopt bij de voorbereiding van dit beleid steeds achter de feiten aan", aldus zijn motivering. Hij wil in de raad van advies ook minder kroonleden cn meer wetenschappelijke onderzoekers opgenomen zien. Minister Veringa deelde mede, dat het wetenschapsbudget voor 1970 eind november voor een nieuw advies van de raad van advies over het uitgavenbe leid voor wetenschapsbeoefening op mid dellange termijn (de komende jaren). De raad zal haar advies medio januari a.s. uitbrengen, verwacht minister Ve ringa. De minister zei, dat het onmoge lijk is het wetenschapsbudget voor 1970 reeds in deze maand te overleggen, om dat de uitgaven dan nog niet vast staan. (ADVERTENTIE) HOOFDPIJN? Weg pijn Want WITTE KRUIS helpt (en spaart bovendien de maag) I ex Poeders, tabletten, cachets. Jl Probleem voor komende jaren Opleiding moet worden versneld Dagen van weleer herleefden in de Tsjecho-Slwaalcse stad Znojmo, waar geharnaste ridders zich bezighouden met een soort ring steken, ter gelegen heid van de oogst feesten. en Mond- klauwzeer loopt sterk terug j AMSTERDAM (ANP) Om het hui- j dige te kort aan automatiseringsdeskun digen op te vangen en voor de toekomst voldoende geschikte krachten voor be diening van computers ter beschikking te hebben zullen er binnenkort in Ne derland 10 speciale informaticascholen moeten worden opgericht. In de komen de 3 jaar moeten er met spoed leer plannen worden ontwikkeld voor de op leiding van de eerste 3000 docenten, waarvoor een post van 3 miljoen gul den beginkosten op de onderwijsbegro ting moet worden geplaatst. Dit zijn de voornaamste conclusies uit het zojuist verschenen rapport van de commissie „Opleiding deskundigen voor automatische informatieverwerking", die het vorig jaar door de staatssecretaris mr. J. A. Grosheide werd geïnstalleerd. Voor de korte termijn beveelt de com missie de overheid aan faciliteiten te verschaffen waardoor de capaciteit van de bestaande opleidingen van het Ne derlands studiecentrum voor administra tieve automatisering in Amsterdam min stens kan worden verdubbeld, stafleden y.a" h*;1 wetenschappelijk onderwijs als tijdelijke leraren in de informatica kun nen optreden en een aantal spoedcursus sen voor docenten kan worden gegeven. Voor de langere termijn beveelt de commissie aan de zo snel mogelijke In stelling van de hogere informatica school (HIS) met een 4-jarig programma (3 jaar theorie en 1 jaar praktijk). Ook zal het vak informatica in het leerplan van de scholen voor voorbereidend weten schappelijk, hoger algemeen vormend en hoger middeibaar beroepsonderwijs moe ten worden opgenomen. In 1971 zal hier mee moeten worden gestart en in 1973 zullen 4 van de noodzakelijke 10 moe ten functioneren. Over de periode 1969 tot en met 1975, zo heeft de commissie berekend, zal er een opleidingsbehoefte bestaan van on geveer 21.000 a 60.000 computerdeskun digen cn circa 7.000 i 20.000 bedienings- en hulppersoneel. De schattingen over de toekomstige noodzakelijke personeelsbezetting lopen ver uiteen. Thans zijn er 1.000 compu ters in Nederland, eind 1975 zullen dit er mogelijk 6500 zijn. Per computer zijn nu circa 4 5 deskundigen nodig, voor wie nu geen geschikte opleiding bestaat. Het tekort aan computerfunctionaris sen werd door de commissie in 1968 ge schat op 10 procent, hetgeen neerkomt op een tekort aan duizend functionaris- (Van parlementaire redactie) SYDNEY (Reuter) Meer dan 2.000 gedetineerden in drie gevangenissen van Nieuw-Zuid-Wales (Australië) zijn van nacht bewaakt door onbetaalde vrijwil ligers en politie, ter vervanging van de eigenlijke bewakers die in staking zijn gegaan wegens 't ontslag van een hunner collega's. Het ontslag was gegrond op breedheden die door de man zouden zijn begaan. DEN HAAG Sinds twee jaar is in Nederland geen mond- en klauwzeer ge constateerd. Voorlopig blijft de preven tieve inenting echter gehandhaafd. Dit geldt volgens minister Lardinois ook voor de bestrydingsmethoden tegen de ze ziekte. Met uitzondering van België en Luxemburg kwam de ziekte namelijk nog steeds voor in de andere EEG-lan- den. hoewel de situatie steeds beier De varkenspest, wordt steeds verder teruggedrongen, 't Speciale opsporings- en bestrijdingscentrum, dat üi het cen trum van het land gevestigd is, heeft gunstige resultaten weten te boeken in de strijd tegen deze varkenspest. Uit de landbouwbegroting-1970 blijkt, dat de minister 18,5 miljpen gulden be schikbaar gesteld heeft voor de preven tieve dierziektebestrijding. Hij heelt daarmee het beginsel verlaten, dat de ze bijdrage afhankelijk gesteld werd van de melkproduktie. Het thans uitgetrok ken bedrag is bestemd voor de gezond heidszorg van rundvee, van al e grote huisdieren en van pluimvee. Tendens naai 11 fend. C schaalvergroting I het apothekei •rij be- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dr. J. II. M. Winters, voorzitter van de Konlnkiyke Nederland se MaatsehappU ter Bevordering van de Pharmaeie heeft op de 114e algemene vergadering van deze maatschappij, die vandaag in het Congresgebouw in Den Haag geopend is, de apothekers ln Ne derland de vraag voorgelegd in hoeverre het mogelyk is het apothekerswezen te reorganiseren in de vorm van enige „su permarkten" met een cliëotcnkring van enige tienduizenden of mogelyk nog Dr. Winters onthoudt zich zeer duide lijk van enige conclusie. Hij legt slechts de vraag voor, maar somt wel een groot aantal voor- en nadelen op. Hij stelt dat beroep altijd een it, dat zelfstandig eigen rekening en risico wordt uitgeoe- I fend. Ondanks alle afspraken, is de apo- nooit in dienst geweest van het ziekenfondswezen; het staat hem vrij te gen alle afspraken ja dan nee te zeggen. In Nederland is de vestigingspul it iek gebaseerd op een apotheek per 10.000 te verzorgen inwoners. Een cijfer dat be duidend hoger ligt dan in veel andere Europese landen. Gezien de ontwikke lingen gedurende de afgelopen eeuw in 1850 bediende, gemiddeld, de apo theek ongeveer 1200 cliënten is 'n ont wikkeling in de richting van een grotere apotheek duidelijk waarneembaar. Aan de andere kant moet goed voor ogen worden gehouden, dat de apotheek als instituut voor alles een dienende func tie heeft. Het is niet zo dat in iedere straat een apotheek moet zijn maar het moet wel zo zijn, dat er voor de zieke mens binnen redelijke afstand een apo theek te vinden is waar het voor hem den bereid dien aanzien ook sprake zijn delijk inkomen van de apotheker zelf. Schaalvergroting is een slagzin in de economie. Schaalvergroting leidt tot ef ficiënter produktiesystemen en distribu tie. Daarmee kan met meer vrucht ge concurreerd worden. Maar in de apo thekerswereld is van concurrentie nau welijks sprake. Ook het argument „ef ficiënter produktie en distributie" kan niet als het belangrijkste aangemerkt worden, hoewel de fabrieksmatig berei de geneesmiddelen de vervaardiging op recept ietwat verdrongen hebben en 't in voorraad bereiden van geneesmiddelen ten behoeve van eigen cliënten mogelijk zou kunnen zijn. Dr. Winters somt tal van argumenten voor en tegen schaalvergroting op zon der, zoals gezegd, conclusies op te drin gen. Hij wil, zo blijkt uit 't slot van zijn openingsrede, deze gaarne overlaten aan de apothekers zelf. (Van correspondent) HOOGEVEEN Een Hoogeveense architect heeft het terugvinden van zijn verdwenen rijpaard le danken aan de helderziende Tholen uit Nunspeet. Na aniddel kan wor- ruiterwedstrijden in Dwingelo raakte hij Igeleverd. En er moet te in de bossen achter het zwembad uit het zadel, waarua de merrie aan de haal ging. De ruiter bleef enige tijd buiten kennisToen hij weer tot bewustzijn kwam, bleek 't paard te zyn verdwenen. De speurtocht, dezelfde avond, leverde niets op Het zoeken werd de volgeiule dag voortgezet waaraan ook leden van de ruitervereniging uit Dwingelo en personen met auto's en brommers deelnamen. Een van de speurders opperde toen de suggestie de helderziende te bellen. Deze gaf aan, dat het dier ongeveer vier kilometer van de plaats waar het de ruiter had afgeworpen, met de leidsel was vastgeraakt aan een boomtak in de omgeving van een meertje. Men ging naar de aangegeven plaats en vond daar de merrie, met de leidsels verstrikt in een dennetak. Ruiteir en paard waren bijzonder verheugd toen ze elkaar na twmtig uur weer ontmoetten- (Van c correspondent) UTRECHT Vijf jongeren, vier stu denten en een onderwijzeres, houden sinds vrijdag een al maanden leeg staand gemeentepand van 15 kamers in de Utrechtse binnenstad „bezet". Het pand staat op de monumentenlijst waardoor hel niet gesloopt mag worden. De vijf zijn tot hun daad gekomen eendeels als pro test tegen de heersende nood aan kamers in Utrecht, anderdeels uit een reactie te gen de regel dat ook het kopen van een pand in de binnenstad onmogelijk is, als men niet getrouwd is. Een van de studenten, Kim Groenen dijk (21), vertelde dat hij al sinds sep tember een huis probeert te kopen, maar dat dit door het bureau huisvesting van de gemeente onmogelijk is gemaakt. De „bezetters" hebben inmiddels een brief geschreven aan de gemeenteraad waarin zij koeltjes de mededeling doen het huis te hebben bezet, bereid zijn het pand te kopen, of tot afbraak te huren. „Hopende dat deze daad niet als een provocatie beschouwd zal worden maar als een vastberaden poging tot het verkrijgen van woongelegenheid waar het menselijk geluk zozeer van afhanke lijk is", zo schrijven zij. Mochten de vijf toch uit het pand gezet worden dan zijn zij van plan hun tenten op te slaan op het Utrechtse Domplein.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5