S)eeeidóe(Soil^nt TELEVISIE VANAVOND: Geld kinderzegels voor experimenten antenne „De gijzelaar :-7iV7i=a>] DAMESBEURS Hotelbranden in Londen Vuurwerk van spelpleziei Spot in een Iers bordeel PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 Crisis van het geloof J^IET in de e i bij de maatschappelijke ont wikkeling van orden en congregaties valt het te wijten, dat de kloosters momenteel dan die welke ook cluste is wel belangrijk, inzoverre ze de waarschuwing afdwingt niet te snel en te eenzijdig het redmiddel te zoeken in het forceren van nieuw estructuren- IÏYAT de reguliere gemeenschappen zijn gaan delen in de algemene crisis rond de rellgeuze staat, mag niemand verwon deren. Al6 evangelische stoottroepen be gonnen. zijn vele enden en congregaties allengs meer de kant uitgegaan van ge- Hïeciallseerde groepen waarbij de eigen spiritualiteit meer en meer begon te drij ven op technische spelregels en minder op echte bewogenheid- Toen de tijd van de secularisering be gon. kwam spoedig aan het licht dat het .pen aparte groep" vormen meer op uiter lijkheden berustte dan op echte overtui ging. Daarbij dan nog opgeteld de gebrek kige leiding welke vele religieuzen in hun buiten de wereld gehouden staat kregen. Mgt voor de hand dat op het moment dat de grenzen tussen wereld en religieuze gemeenschap open vielen, de crisis onaf wendbaar werd- De commissie van onderzoek is alles behalve optimistisch: ze voorziet een ver dere afbrokkeling en hoopt alleen dat in de toekomst- nieuw ebloei mogelijk wordt, wanneer dan door een strengere selectie en de mogelijkheid voor kandidaten om een gemotiveerde keuze te doen en dan een levensstaat te kiezen, die aangepast ie aan hun bereidheid tot bindingen, de religieuze gemeenschap een grotere aan trekkingskracht en werkelijke belangstel ling zal kunnen krijgen. ÏTITGAANDE van de veronderstellingen welke de commissie terzake van de oorzaken doet, moet dit maan- onze mening toch dn de eerste plaats betekenen, dat het geloof weer mensen enthousiast gaat rnaiKen en dat vanuit een nieuwe visie op mens en wereld mensen de Inspiratie vonden om zich geheel in dienst te stel len van dat- geloof. Wanneer de commissie geen enkele verwachting hieromtrent durft uit te spieken, is dat, heel begrij pelijk. De kentering die hier nodig Is, verwezenlijkt men niet door een actiepro gramma of uiterlijke modernisering. Zélfs laat de commissie doorschemeren dat wellicht een totaail afsterven nodig zal zyn om nieuw leven mogelijk te maken. De afkeer van het oude en de tendens om democratisering als noodzakelijk loute- nngsbad te beschouwen voor alles wat als een nieuwe visie aanvaard kan worden, zouden wel eens tot gevolg kunnen heb ben dat traditionele kloostervormem met hun kenmerk van aparte groep helemaal verdwijnen. Op basis van een nieuwe visie op God en de mens zullen dan wellicht nieuwe groepen ontstaan, met bindingen van tijdelijke en permanente aard. Blijft de vraag of he noodzakelijk is de nieuw evormen buiten de oude groeperin gen om -te vinden of door een heroriën tering van de gemeenschappen die voor een belangrijk deel toch ontstaan zijn doordat mannen en vrouwen zich ln kritieke fases van het christendom op bijzondere wijze op het Evangelie zijn gaan richten. We hopen niet-, dat het pastoraal con cilie. dat begin 1970 het rapport over oe crisis in de kloosters op zijn agenda krijgt, zal proberen voor een herleven van het religieuze leven een soort van taktiek te gaan opstellen. Herleving van een bepaal de spiritualiteit is niet afhankelijk van liet vaststellen van een bepaalde status, met een bepaald inkomen en een bepaald aantal details van een levensstijl: veel meer van nieuw enthousiasme en een nieuwe visie inzake persoonlijke verant woordelijkheid tenopziohte van de Schep per en Zijn maatschappij. Het zijn niet de slechtste religieuze gemeenschappen geweest, wier ontstaan buiten concilies en beraad van deskundi gen heeft plaats gevonden- Wellicht dwingt juist de huidige geloofscrisis de onzeker gewonden gemeenschap spontaan nieuwe acties of een nieuwe heroriëntering Onderwijsexperimenten 17®N van de grootste winstpunten in de nieuwe onderwijsbegroting is het wetteQijk mogelijk maken van nieuwe experimenten, die eventueel aanzienlijk kunnen afwijken van de geldende enderwijswetgeving. Winstpunt is dan ndet alleen de ruimere mogelijkheid tot vwrodeuwfog, maar ook de geringere kans dat via de wet drang of dwang plaatsvindt om veranderingen in te voeren waarvan de deugdelijkheid op langere tenmijn en op vergrote schaal niet bewezen is. Minister Veringa en staatssecretaris Grosheide zijn het dus kennelijk eens geworden met de kritiek, dat door de mammoetwet of de daarop gevolgde uitvoeringsbesluiten voortijdig regelingen zijn vastgelegd. Hopenlijk zijn ze tevens tot de conclusie gekomen, dat rond de mammoetwet uit bepaalde experimenten te snel conclusies getrokken zijn en nog getrokken worden Wanneer op basis van het nu te verwachten wetsontwerp straks bij wijze van experiment nieuwe vormen van onderwijs, nieuwe lesprogramma's en nieuwe methodes mogelijk worden, moet de overhad erop toe zien, dat de proef op een redelijke, maar beperkte schaal plaatsvindt en dat de periode van experimenteren niet te kort genomen wordt Want anders gaat de proef zijn betekenis als experiment te buiten en zal het ander meer moeilijk worden een zuiver oordeel te vellen over de resultaten. Bovendien moet niet voorop staan de gedachte dat een geslaagd experiment later beslist tot het algemeen geldende beslissingen leiden moet. Te waarderen valt, dat de bewinds lieden de nieuwe en betere mogelijkheid om te experimenteren ook willen toe passen binnen het raam van de moderni sering van vorm en inhoud van het basisonderwijs. Waarschijnlijk zal het zelfde systeem nuittilg zijn bij de maat regelen die minister Veringa voor vor ming en onderwijs aan de werkende jongeren aan het uitwerken is. Ver moedelijk hoopt dr. Veringa tevens, dat de praktijk van de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs zaü kunnen plaatsvinden in een' sfeer, waarin niet bepaalde inzichten van bepaalde studentengroepen of bepaalde inzichten van bepaalde hoogleraren alleen zalig makend verklaard zullen worden Ons wetenschappelijk onderwijs zou er wel bij varen, wanneer ook op dat terrein enig geduld betracht wordt om de waarde van vernieuwing aan de praktijk te toetsen. Immers niets kan voor de kwaliteit van ons onderwijs noodlottiger zijn dan veranderingen afdwingen waarvan het zeer de vraag is of men over een gering aantal jaren nog wel van hun nut overtuigd is- De «out van het Nederlandse onderwijs in het verleden is geweest, dat het te weinig in beweging was. De houdbaar heid ven een onderwijs dat een prooi dreigt te worden van als maar op stekende stormen en wervelwinden, valt nog minder te garanderen. Zelfs het ideaal van de democratise ring van ons onderwijs qua vorm en inhoud dwingt tot een beleid waarbij niet alleen spoed en radicalisme voorop staan; op andere terreinen in de wereld hebben we geleerd dat zo'n democrati seringsproces dikwijls op het tegendeel van de democratie uitdraait. Overal le kort aan financiën en mankracht UTRECHT (ANP) Met ingang van het komende jaar kunnen instellingen, die geld nodig hebben voor bepaalde projec ten, bQ het Nederlands comité voor kin derpostzegels aanvragen om financiële steun Indienen tot een bedrag van maxi maal 15.000.Nu al het werk voor het kind geheel of grotendeels wordt gesub- sidiëerd of via volksverzekeringen wordt gefinancierd, kan het kinderpostzegel- comité zich meer gaan richten op het stimuleren van nieuwe Initiatieven en het bevorderen van experimenten. Deze zou den andere moeilijk van de grond komen, omdat overheidssubsidie pas wordt ge geven als een experimenteel project zijn levensvatbaarheid heeft bewezen. Dit heeft al tot gelukkige resultaten geleid. Prof. dr. J. Koekebakker, voorzitter van het Nederlands comité voor kinderpost zegels, zei op een persconferentie ter ge legenheid van de komende kinderpost zegelactie, dat preventief werk minstens «ven belangrijk ia als rechtstreekse meer spectaculaire hulp aan de hon derden Instellingen voor geestelijk, licha melijk of qua milieu „beschadigde" kin deren. Tijdig Ingrijpen nu kan morgen veel ellende voorkomen. Kinderdagver blijven, opvangmogelijkheden voor „sleu telkind eren", Boddaerttehuizen waar kin deren met opvoedingsmoeilijkheden over dag een stevige steun in de rug krijgen en bijvoorbeeld adviesbureaus voor ou dere en Jongeren, doen uitstekend werk, maar zij kunnen bij gebrek aan finan ciën en daardoor aan mankracht, bij lange na niet tegemoetkomen aan de toenemende behoefte, die er aan hulp be staat. De gezinsvoogdij Jv één do voor beelden, die prof. Koekebakker noemde. Kinderen, die in hun ontwikkeling wor den bedreigd, kunnen door de kinder rechter onder toezicht worden gesteld. Hij benoemt een gezinsvoogd, die samen met de ouders probeert, de moeilijkheden op te lossen. Er zijn ongeveer 21.000 van deze kinderen in ons land en ongeveer 50 gezinsvoogdij-instellingen, die gezins voogden zoeken, opleiden en begeleiden en die maatschappelijk werkers in dienst hebben, die als gezinsvoogd de allermoei lijkste gevallen zelf voor hun rekening nemen. Door gebrek aan geld leiden deze instellingen volgens prof. Koekebakker een gekortwiekt bestaan Ook andere hulpverlenende instanties, die proberen moeilijkheden in een begin stadium op te vangen om erger te voor komen. ontbreekt het aan de nodige fi nanciële ruimte. Zoals de adviesbureaus voor kind en gezin in Den Haag, Rotter dam. Amsterdam, Zaandam, Schiedam en Zwolle. Ze durven echter geen- bekend heid te geven aan hun bestaan, omdat ze de toeloop nu al nauwelijks kunnen op vangen. Wachtlijsten aanleggen wil men niet, omdat het altijd gaat om noodgeval len waarin direct moet worden geholpen. De 21ste eeuw In de aflevering van de serie „De 21ste eeuw" die de N.O.S. vanavond uitzendt, wordt een overzicht gegeven van het onderzoek naar het ontstaan en de behandeling van kanker. Zo wordt aandacht besteed aan methoden om kanker op te sporen in zulke moei lijk toegankelijke organen als bijvoor beeld de hersenen, aan een vaccin dat hamsters vrijwaart tegen kanker, en aan de jacht op mogelijke virussen die de ziekte veroorzaken, waarbij men hoopt uiteindelijk een entings- stof te kunnen vervaardigen die de mens immuun maakt voor de woeke rende cel. In vele gevallen zijn bepaal de vormen van kanker al te genezen. Maar tegenover de vorm, waarbij de woekerende cellen zich over het hele j lichaam uitzaaien staat men nog machteloos. Naast het zoeken naar methoden om kanker in een vroeg stadium te kun nen vaststellen en het perfectioneren van behandelingswijzen, wordt vel tijd en energie besteed aan het op sporen van de werkelijke oorzaken van de vele verschillende soorten kan ker. Het is bekend dat bepaalde stof fen de ziekte op gang kunnen brengen, de zogenaamde ..carcinogenen", zoals bijvoorbeeld sigarettenrook in de lon gen, die rokers tientallen malen vat baarder maakt voor longkanker dan niet-rokers. De hoop is gevestigd op het vinden van virussen als de veroorzakers van de ziekte. Net als bij polio zou dan ook een vaccin tegen kanker kunnen worden ontwikkeld. Het onderzoek in Midden-Afrika gaat in die richting. In dat gebied (alleen daar) komt veelal onder kinderen een vorm van kanker voor die naar de ontdekker de naam van „Burkitt's lymf oom" kreeg. Dit zijn gezwellen die zich vlak onder de huid verspreiden en in snel tempo in omvang toenemen. Vrij kort na het ontstaan van het eerste gezwel sterft de patiënt al. Vele van de omstandig heden waaronder deze ziekte voor komt, in een warm en vochtig gebied, lijken op die waaronder gele koorts en malaria optreden. Die laatste ziekten worden als virusinfectie overgebracht door insecten. De vraag rijst of er ook bij „Burkitt's lymfoom" een virus als veroorzaker kan worden aangewezen. In ieder geval laat deze vorm van kanker zich al met een medicijn be handelen. Men veronderstelt dat het medicijn voldoende van het gezwel doodt om de rest ervan door het na tuurlijke afweermechanisme van de patiënt zelf te laten vernietigen. Op het lymfoomcentrum in Oeganda's hoofdstad Kampala lijkt een belang rijke stap vooruit te worden gezet in het onderzoek naar oorzaken en be handeling van de woekerende cel. Tot dat uiteindelijk, naar velen geloven, tegen de 21ste eeuw kanker geen doodsoorzaak meer zal behoeven te (Nederland I 20.35-21.00) Oude Draaidoos Met de verkiezingen in de Duitse Bondsrepubliek voor de boeg krijgen we de laatste tijd behoorlijk veel t.v.- voorlichting over de politieke gang van zaken bij onze Oosterburen. De teneur van die uitzendingen is mees tal: de FDP bestaat uit baarlijke dui vels. de CDU nagenoeg uit neo-nazi's en de SDP verschilt alleen fractioneel van de CDU. Het zijn vooral de VARA- voorlichters die dit beeld ophangen, maar het is alleen de toon waarin zij van hun collega's plegen te verschil len. NEDERLAND I NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd politieke partijen 20.30 uur: Socutera 20.35 uur: De 21e eeuw 21.00 uur: Tirez sur le pianiste 22.20 uur: 75 jaar Stadsschouw burg Amsterdam, film 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal VPRO: 19.03 uur: De oude draaidoos 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 20.30 uur: Frederic Mistral, reportage 21.25 uur: Onaantastbaar, sei 22.10 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I NOT-NOS: 11.10 uur: Schooltelevisie 14.00 uur: Idem Een r s is r Het was als contrast boeiend dat de De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. NOS gisteren een beeld ophing van „Het andere Duitsland", te weten de DDR van Ulbricht. In de reportage van Jaap Walvis en Almar Tjepkema viel dat beeld heel roze uit. De DDR kwam er als een soort Utopia in naar voren, een land waar het ideaal leven is, waar alles mag (behalve op zijn Kiesingers oorlogspropaganda maken), waar iedereen dus gelukkig is en waar niemand gevonden kan worden die ook maar één kwaad woord ovei gime zou willen zeggen. RADIO PROGRAMMA WOENSDAGAVOND HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Veel gevraagde gewijde^ muzlek^(|r). 18.30 Openbaar Kunstbezit: 19.10 Kasteelconcert: klassieke en moderne kamermuziek (opn). 20.20 Stereo: Omroeporkest: klassieks standen). N.O.S. 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (op). KRO: 11.00 Niet Nieuws; 12.41 Actualiteiten: 12.50 Middagpau- zedienst). 14.00 Stereo: The Kilima Hawaii Show: licht muziekprogramma. 14.25 Ster Viool en piano: klassieke muziek (opn) Speelfilm In Simon van Collems Oude Draai doos vanavond een portret van Cecil B. de Mille, maker van o.a. De tien geboden en Samson en Dililah. (Nederland II 19.03-20.00) „Tirez sur le pianiste" Is Francois Truffauts "tweede grote film. Het is de geschiedenis van de concertpianist Edouard Saroyan. die onder de schuil naam Charlie Keller in een armzalig kroegje piano speelt. Nadat hij ont dekte dat hij zijn carrière te danken had aan zijn vrouw, die een verhou ding begon met een impressario en die later zelfmoord pleegde, heeft hij zich uit de openbaarheid teruggetrok ken. Maar het noodlot achtervolgt hem, want ook in zijn huidig obscuur bestaan laat men hem niet met rust. Gangsters zorgen voor nieuwe vrij onduidelijke moeilijkheden en het komt zelfs zover, dat Sarayan de kroegbaas doodt, terwijl het meisje, dat hem nieuwe kansen voor de toe komst kon bieden het leven laat in een gevecht tussen de gangsters en Saro- yans broers. Als Truffaut een persiflage op de Amerikaanse gangsterfilm heeft wil len maken, naar beweerd wordt, dan is zijn opzet niet gelukt. „Tirez sur le pianiste" is een rommelig, soms vrij vaag melancholiek verhaaltje rond een in alle opzichten mislukt mannetje gespeeld door Charles Azna- vour. Truffant experimenteert met di verse stijlen, wat het voor cinefielen wel interessant maakt de film te ont leden, maar voor de doorsneekijker alleen maar vermoeiend werkt De film, die in 1962 nog ontraden werd door de toenmalige katholieke film keuring, valt beslist niet in de catego rie huiskameramusement, maaj- daar let men tegenwoordig bij de selectie van de films voor t.v. blijkbaar niet meer op. Onlangs immers werd Louis Malles omstreden „Les amants" ja renlang in ons land niet toegelaten ongecoupeerd op de beeldbuis ge bracht, dus waarom „Tirez sur le pianiste" ook niet? (Nederland I 21.00-22.20) Funktie Fiktie? Naar aanleiding van het 75-jarig be staan van de Stadsschouwburg te Am sterdam vanavond een N.O.S.-uitzen- ding. van de door Feliks Arons ver vaardigde film „Funktie Fiktie?", waarin het begrip schouwburg in het algemeen kritisch wordt bekeken. Zo als de titel al aanduidt is de centrale vraag of een eventuele functie van de schouwburg werkelijk bestaat dan wel een fictie is. Daartoe wordt aan een aantal willekeurige Nederlanders ge vraagd hoe zij de schouwburg zien, of zij er genieten, iets leren, wie er vol gens hen heengaan, voor wie de schouwburg is, enz. De redactie van dit programma is in handen van Feliks Arons. Produktie: Jan Venema. (Nederland I 22.20-22.45) Ook de Beriijnse muur kwam ter sprake. Ze werd verdedigd door een officier van het DDR-leger, maar dat was eigenlijk het enige punt waar het werkstuk van Walvis en Tjepkema te kort schoot. Want als hun verhaal waar is, en waarom zouden we er aan twijfelen?, dan zijn die DDR'ers (uiteraard alleen op dit ene punt!) enorme stommelingen. Zonden zij im mers die muur slechten, dan zou na genoeg heel de bevolking van het ge knechte, fascistische West-Duitsland overlopen naar het land waar lieve Walther Ulbricht so'n Ideaal levens klimaat schept. De AVRO wijdde Sportpanorama aan de USA-miljonair Brundage, voorzit ter van het internationaal olympisch comité. Het was een, in de „terzijdes", onvriendelijke uitzending. Het pro gramma won er niet door. Een meer objectieve aanpak had de nogal pertinente uitspraken van Brundage veel meer reliëf gegeven, daohten wij. De AVRO had gisteren de FIRATO- beurt. Ze koos voor filmmelodieën, te vertolken door The Skymasters. Niet zo'n gelukkige keuze omdat als ach tergrond bedoelde muziek als regel niet het best denkbare repertoire biedt. Het orkest kwam er daardoor niet op zijn best uit, Anneke Grönloh leek ons minder gedisponeerd, maar Jerry Rix kreeg de kans zich op zijn best te tonen. Maar ondanks film fragmenten en „stills" werd dit toch een uitzending die duidelijk onder het niveau van vroegere Skymastershows bleef. Vg. Veel belangstelling voor schaakclubs van de voetbalwedstrijd AJax—Hannover. 22.10 Stereo: Scan: populair programma over tijdsbesteding. its. 16.02 Meer c een sprong ln het duitser. 23.55 en dingen, die minder op de voorgrond tre den. 17.30 Toerismo: toeristische informatie uit binnen- en buitenland. NCRV: 17.45 Sport - 18.20 Uitzending van De mokreten '66. 18.30 Stereo: Klink Klaar, zon der nonsens. 19.30 Nieuws. 19.35 Stereo: Tango Rumba orkest en zangsollsten. 20.00 Albert mag het zeggen: interview met Albert Mol. 20.40 Buitenlands weekoverzicht. 20.50 Stereo: Pop-Eyc: soulmusic. 21.20 tenlandse artiesten (opn.) 22.30 Nieuws. 22.38 Actualiteiten. 225.5 Stereo: Moderne kerk muziek (opn). 32.20 Radio Jazz Magazine. BRUSSEL NED (324 m) de schippers.) 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, mededelingen, dagklapper en SOS-berichten voor de schip- Tafelmuzlek. 1.400 Nieuws. Aan- ieuws. 13.11 Radiojornaal. 13.30 't Muztkan- nuur: I. Pianotrio: klassieke muziek II ereo: Radiokoor: Oude muziek. III. Stereo: (opn). 16.00 Niei berichten. 16.09 Klassieke muziek voor de jeugd. 16.30 Etnische muziek. 17.00 Nieuws. igen. Aansluitend: Jazzscene. 18.00 Nws. 18.03 Popmi 50 Sportkroniek. Lekenmoraal 18.58 Taalwenken. 19.00 Nieuws, "weerbericht en actualiteiten. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.45 Adviezen. 20.00 Operettefragmenten. 22.00 Nieuws, berichten en De Zeven Kunsten. 22.15 Gevarieerde muziek. (23.00-23.10 Nws). 23.40 Nieuws. 23.45-0.30 Voor de zeelleden. DONDERDAGOCHTEND HILVERSUM I (402 m) AVRO: 6.00 Nieuws. 5.05 Non-Stop-Op: licht gevarieerd platenprogramma. (6.00-6.05 Nieuws). KRO: no: moderne muziek. III. Lichte muziek. 17.oi Lichte grammofoonmuziek voor de Jeugd 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM m NCRV: 9.00 Nieuws 9.02 Terug van weggeweest: muziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzzoef...: licht instrumentaal programma. 10.00 NI 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Ni< N.O.S.: 12.00 Nieuws. 12.03 Micro-mo KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. T.N.T.: muziek van één tol twee. Nieuws. 14.03 Pop-In: gezellig aam 15.00 Nieuws. 15.03 Holster: pop- en col muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrr... parade. 17.00 Nieuws. 17.02 17.07—18.00 Draaijijqfdraaiik: DEN HAAG De Teleaccursus scha ken voor beginners mag zich in een grote belangstelling verheugen, zo deelt de Teleacleiding mee. Vooral vele jon- geenr hebben, aangezet door de t.v.- voorinformatie van zondag jl-, inge schreven voor deze cursus. De serie uit zendingen vangt zondagavond om 18.20 uur op Nederland 1 aan en is daar na iedere zondag op dezelfde tijd en op hetzelfde net te volgen. Voor hen die niet in de gelegenheid waren de zon dagavonduitzending te volgen ls er dinsdagsavonds na het latste journaal op Nederland 1 een herhaling. (ADVERTENTIE) HEDEN dm SO.OOO ste op de Gewonde man lag zes uur onder auto DEN BURG (ANP1 De 24-jarige landbouwer Nico Saai uit Polder ESerlamd op Texel is maandagnacht om half één roet zijn auto ten noorden van De Koog uit de boch gevlogen en in een weiland ander d eauto bekneld geraakt. Pas zes uur later, 's morgens om half zeven, werd hij door een melkveehouder ontdekt- Hij bleek een soiled e 1 basiefraetuur te hebben en ernstige hoofdwonden. Met een extra- >»•■«-* hu v"»«»v -a Zun tor tand is n<eds zeet ernstig Henk van Ulsen in stuk van Anouilh bij Haagse Comedie DEN HAAG Op zaterdag 25 oktober a.s. geeft de Haagse Comedie in de Ko ninklijke Schouwburg te Den Haag de première van „De bakker, de bakkers vrouw en het bakkersjong" van de Fran se schrijver Jean Anouilh, met in de hoofdrollen Henk van Ulsen als Adolphe en Do van Stek als diens vrouw Elodie. De regie is van Paul Steenbergen, die ge bruik maakt van de vertaling van Paul Rodenko. Hep van Delft ontwerpt bet decor, de kostuums zijn van Has Noord- hoek Hegt. In de tweede helft van het vorig sei zoen wilde de Haagse Comedie dit stuk al uitbrengen, maar wegens ziekte van Ko van Dijk was men genoodzaakt de première uit te stellen, totdat deze acteur, die de rol van Adolphe zou vertolken, weer geheel hersteld zou zijn. In verband met de optie, die de Haagse Comedie op „De bakker, de bakkersvrouw en het bak kersjong" heeft, is het gezelschap genoopt dit stuk zo spoedig mogelijk, in elk geval nog deze herfst, te lanceren. De geneesheer, die Ko van Dijk behan delt, acht het onverantwoord, dat de ac teur nu reeds zou repeteren voor een zo zware en bewegelijke rol. In overleg met Ko van Dijk is nu Henk van Ulsen, die tot midden februari 1970 aan de Haagse Comedie verbonden is, aangezocht voor de rol van Adolphe. Deze wijziging brengt uiteraard verandering in nog een aantal rollen met zich mee, waarvoor alle betrokken acteurs en actrices volledig be grip hebben. De rentree van Ko van D5JS pel nu plaatsvinden op 1 januari 1970, Hij zal f4pn 4- -Sr,-, -'r- n«r....,-«„-u:Sppnrnjé1C van het gezelschap: „Soldalen rin For tuin", een restauration-comedy van de Engelse schrijver Thomas Otway, in een bewerking van Bert Voeten. De regie over dit stuk heeft Johan de Meester. Huis van Dylan Thomas wordt verkocht CAKMANTHEN (Wales) (A.P.) Ver wacht wordt, dat vandaag levendig zal worden geboden op Boat House, de wo ning van de dichter Dylan Thomas, die daar een deel van „Onder het Melkwoud" heeft geschreven. Het 140 jaar oude huis in het dorpje Laughorne trekt veel be langstelling. Gegadigden uit Nederland, de Verenigde Staten en Grool-Brittannië hebben zich reeds gemeld. Verwacht wordt, dat het huis 10.000 pond stelling zal opbrengen. Het bracht nog geen 3 000 pond op. toen de familie Thomas het in 1948 overnam. Caitlin, de weduwe van de dichter, die in Italië woont,, wil een prijs die rekening houdt met de rol. die het huis in het le ven van wijlen haar man heeft gespeeld Een bod van 8.500 pond werd onlangs af gewezen. De Nederlandse Dylan Thomas Vereniging, die het huis als pension voor dichters wil inrichten, heeft circa 7.000 pond geboden, maar probeert inmiddels meer geld bijeen te brengen. Belangstellende Engelsen onder leiding van de romanschrijfster Ladv Pamela Snow die eens een aanzoek van Tho mas kreeg en Constant ine Fitzgibbon, zijn officiële biografe, hebben 15.000 pond bijeen kunnen brengen. Zij weten zich gesteund door de Welse acteur Stan ley Baker en de Welse toneelspeler Harry Secombe. Zij willen het huis restaureren als een gedenkteken voor Thomas, die ln 1953 ln de Verenigde Staten overleed. Boat House heeft vijf kamers en is ge legen op een terrein van 1300 vierkante meter met een prachtig uitzicht op de mond van de 1 igharne bij een sohiel- terrein van het leger. LONDEN (AFP) De ongeveer 300 gasten van het luxueuze hotel Claridge in Londen hebben de afgelopen nacht overhaast hun kamers moeten verlaten, toen op de zesde verdieping een brand was upitgebroken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Veertig brandweerlieden konden de schade beperken tot een deel van de zesde en van de levende etage. Het hotel wordt vooral bezocht door Amerikanen. Bij zijn jongste bezoek aan Europa in februari heeft president Nixon er ook gelogeerd Ook in Noord-Londen woedde de af gelopen nacht een hotelbrand. Van de 90 gasten van het Parkside hotel liepen er verscheidene verwondingen op. onder wie een man die uit een raam op de derde verdieping sprong. De schade is Weer rustig in Achmedabad ACHMEDABAD (AP) De rust is hersteld in Achmedabad. de stad in het westen van India waar hindoes en is lamieten elkaar vijf dagen bevochten hebben. Een groot aantal mensen is ge dood en een enorme schade is aange richt. Volgens niet-offiële gegevens bedraagt het aantal doden in en bij de stad meer dan 500 mensen. Volgens officiële gege vens zouden het er ongeveer 160 zijn. Het is in de stad vol soldaten, die pa pieren controleren en er voor zorgen dat er, tijdens de avondklok, niemand op straat is. In drie opvangcentra in de stad huizen op het ogenblik 10.000 man nen, vrouwen en kinderen, voornamelijk door de onlusten dakloos I zijn geworden. Brendan Behans ..De Gijzelaar" is eer der in Nederland gespeeld. Tien jaar ge leden werd het geïntroduceerd door de Nederlandse Comedie. onder regie van Han Bentz van den Berg en nu heeft Globe er een reprise van gebracht. Te recht. Er is namelijk onder regie van Adrian Brine een voorstelling van ge maakt. die met zoveel plezier en enthou siasme wordt gebracht, dat het stuk er helemaal nieuw en anders door lijkt. Afgezien van enkele tamelijk onbelang rijke aanpassingen, die de actualiteit in het stuk een door Behan gewild ele ment terug brengen, ligt dat vooral aan de aanpak tan BrineHij is er niet voor teruggeschrokken het chaotische van het stuk ook door Behan gewild te bena drukken en zeer effectief op het toneel ..De Gijzelaar" speelt in een bordeel ln Dublin, bevolkt door vele vreemde vogels van verschillend allooi. Ierse vrij heidsstrijders nmien een Engelse soldaat gevangen, die als gijzelaar moet dienen, omdat een van hun mannen ter dood veroordeeld is en opgehangen zal worden. De komst van de jonge, sympathieke En gelse soldaat in dit vreemde milieu maakt nogal wait los. Iedereen is dan ook diep geschokt, als hij uiteindelijk toch wordt neergeknald. Gelukkig staat hij gauiw weer op om in een vrolijk liedje uit te barsten. Een stuk vol ironie, spot en on eerbiedigheid. Met liedjes, die zeer be kwaam gezongen worden, wat voor een Nederlandse toneelgroep oen prestatie mag heten.. Wier do muziek schreef, blijft in het programma jammer genoeg on vermeld- Het stuk ls volledig Iere en daarom rauw. gruwelijk en vol van een heftig soort humor, die de grofste effecten niet schuwt. Geen steen blijft op de andere door de diepgaande twijfels die Behan gekoesterd moot. hebben over zaken als heldenmoed, religie, liefde, historie en sex. Vooral het laatste speelt op velerlei niveaus een belangrijke rol: de „zuivere" liefde van de gijzelaar voor het dienstertje temidden van de wereld van de hoeren. Bovendien lopen er nog een paar afsto tende homosexuelen ln het bordeel rond en is zelfs de Heilsoldate niet vrij van liohamelijke aandoeningen. Adrian Brine heeft Behans plezier in het leven en daarmee zijn rauwheid ge- accepteerd voor wat het is. Daarom is het stuk niet in de eerste plaats een soort allegorie geworden, maar is het gebleven j wat het was: een volksstuk met grove effecten, dat daarin juist een geweldig brok theater is. Het chaotische is door Brine zorgvuldig gehandhaafd en in de voorstelling - die daaroor in het begin weinig lijn lijkt te hebben blijkt deze chaos uitstekend te werken. De acteurs en actrices van Globe doen onder leiding van Brine zeer verfrissende dingen. Ze komen allemaal tot uitste kende rollen, in een hecht ensemble. Van de vele rollen die liet stuk telt. zijn er meerdere die ver uitsteken boven het nor male spelniveau dat doorgaans in Nederlandse toneelvoorstelling te vinden is. Henk Rigters is werkelijk verrassend, tot in alle details en de hele voorstelling door. als de „eigenaar" van het bordeel: Kitty Janssen is met enorm vakmanschap en grote humor zijn vriendin. Mart Ge vers is volkomen gek in de totaal krank zinnig erol van de Heilsoldate: Canci Ge- raedts maakt haar toch tamelijk kleine partij als een van de hoeren tot een zeer nauwkeurig uitgewerkte rol van grote zeggingskracht. Jenny Arean speelt het. dienstertje heel puur. Het zijn maar en kele rollen, van de vele die op heel knappe manier door Brine tegenover elkaar gezet waren, in een heel fijnzinnige nuancering. Zeker moet ook Lou Land re vermeld wor den. met een volledig volgehouden slap stick-soldaat. Het was daarmee geen prachtige t stelling die Globe gisteravond in de Ko ninklijke Schouwburg liet zien. de eerste nieuwe voorstelling van een gezelschap buiten Den Haag in dit seizoen en direct een van grot ekwaliteit. Het talrijke pu bliek leek zeer Ingenomen te zijn met dit vuurwerk van spelplezzier. dat de leden van Globe zo uitbundig ten toon spreid den. Hopelijk komt Globe met deze voor stelling nog terug. JAN VERSTAPPEN Alle vaten met vergif geborgen uit Rijn LEVERKüSEN (AP) Alle zever ten met een insectenbestrijdingsmiddel die bij Leverhüsen in de Rijn terechtge komen waren zijn intact geborgen. De vaten, elk met 30 liter van een vergif! dat vervaardigd wordt door Baver, rol den zaterdag bij het laden van een schip (ADVERTENTIE) Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Italië gaat arbeidsonrust te lijf ROME (Reuter AFP) Om de sociale onrust in het land tegen te gaan heeft de Italiaanse regering voorgesteld de huren van alle arbeiders en midden standerswoningen een jaar lang te be vriezen. Het tekort aan woningen. al in de snel groeiende steden, is van de voornaamste oorzaken van de ont- tevredenheid. Het leidde in juli tot felle vechtpar tijen in Turijn en de vorige week to! een algemene staking van 24 uur ie Florence, daarbij komt dat het toezichi op de huren een jaar geleden in vele delen van Italië is opgeheven. De huren vlogen omhoog en voor de duizenden ar beiders die elk jaar van het platteland naar de steden komen, was en is hel nog steeds moeilijk een geschikte wo ning te vinden. De regering is voorts van plan sog een andere bron van ontevredenheid weg te nemen. Het gaat om het voor- schrifl, op grond waarvan ambtenaren een hele dag loon of salaris verspelen als zij gaan staken al is het maar voor een uur. Intrekking van dit voorschrift was een van de voornaamste eisen, door de vakbonden gesteld tijdens de vele stakingen van overheidspersoneel eerder dit jaar. Intussen blijven de sta kingen in de industir aanhouden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2