S)e Ceidóe6otiAcmt Time: Mao Tse-toeng is stervende PEKING: ALLEMAAL LEUGENS... Drie jongelui na botsing lichtmast geëlektrocuteerd Wachten is op de eerste oktober Kaalkoppen tegen langharen Politie ontruimt door hippies bezette villa i on aan geld en sieraden uit villa gestolen Weer auto op overweg door trein gepakt Nederlander in Zürich vermoord 80 Heren 40 Dames Evert Castelein Vuurzee in ondergrondse te München NOODKREET VIER GROTE STEDEN AAN PREMIER DE JONG Financiële Motief van officieren hogere salarissen Stakers brengen Harwichdienst in de war toestand onhoudbaar PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV., Leiden Dir.: Dis. J H. M Brader J F J M Koens Hoofdred. F J Plug - chefred. H P M Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, p. mnd. 4 70. p kwart. 14 10; fi p post 16.95 ADV (exel BTW) 22 ct. p mm Telefoontjes I 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18.00—19.00 uur) MAANDAG 22 SEPTEMBER 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZONNIGE PERIODEN De weersverwachting meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Koude nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot ma tige westelijk wind. 60e jaargang, no. 17.858 LONDEN (Reuter-AP) De Londense politie heeft gister ochtend een einde gemaakt aan de bezetting van een groot herenhuis door ongeveer acht honderd „hippies". Tachtig poli tiemannen bestormden onder een hagel van dakpannen en met water gevulde plasticzak- ken het huis. Even later verscheen een agent op het dak ten teken dat de vesting genomen was. De jeug dige bezetters werden in arres tantenwagens naar verschillen de politiebureaus gebracht, wat lang niet altijd goedschiks ge beurde- Voor de politiële bestorming hadden de hippies zwaar slag moeten leveren tegen de ..anti hippies", ofwel de „kaalkop pen". Daarbij weiden tiental len van beide partijen gewond. De kaapkoppen dragen uit pro test tegen de hippies hun haar bijzonder kort en vertonen zich bij voorkeur in nette kostuums. De gelijkenis met de „gentle man" is evenwel zeer opper vlakkig: de kaalkoppen hebben een heel bijzondere manier van vechten. Ze hebben hun schoe nen versterkt met ijzer aan de n de door de hippies bezette villa ging niet altijd goedschiks. Er i neuzen. Hun methode van aan vallen is: met zijn allen erop af en dan maar trappen. Alles wat hun van de hippies niet aanstaat noemen ze „flash". Een mes is „flash", dus dat wordt niet gebruikt. De meeste kaalkoppen zijn ie mankracht voor nodig. afkomstig uit gezinnen havenarbeiders. Hun leeftijd varieert van vijftien tot acht tien jaar. Behalve met het op jagen van de hippies houden ze zich verder bezig met straat schenderij en ruzie maken bij sportvelden en in danslokalen. Van verslaggevers villa i de DEN HAAG Uit Adrien Moonenweg te Den Haag is dit weekeinde een grote hoeveelheid sieraden en geld met een totale waarde van circa honderdduizend gulden gestolen. De kost bare armbanden, ringen, colliers en an dere waardevolle sieraden zijn het eigendom van de bewoner van bet huis, een directeur van een kledingmagazijn, die ook in juwelen handelt. De directeur was gisteren afwezig. Toen hij 's avonds omstreeks kwart over elf thuiskwam, ontdekte hij, dat men via een bovenlicht aan de achterkant was binnengedrongen. Uit een brandkast in de kelder waren sieraden met een totale waarde van 75.000 gulden ontvreemd. De brandkast kon moeiteloos worden ge opend met de bijbehorende sleutel, die in de linnenkast voor het pakken lag. Elders in de villa vonden de inbrekers voor niet minder dan 25.000 gulden aan geld en sieraden. Het is niet bekend of de gestolen kostbaarheden zijn verzekerd. De betrokken directeur toonde zich van morgen zeer geschokt. De Haagse recher che is tot vannacht half vier in de woning bezig geweest met het eerste onderzoek. Gromiko pleit voor vreedzaam samenleven NEW YORK (Reuter-AFP-DPA) De Russische minister van Buitenlandse Zaken. Andrej Gromiko. heeft in een toespraak tot de algemene vergadering van de VN opgeroepen tot grotere vei ligheid en vreedzaam samenleven. Gromiko eist terugtrekking van alle troepen uit gebieden die dooi militaire acties bezet zijn. Daar wil hij blijkbaar Tsjecho-Slowakije niet bij rekenen. Hij leverde kritiek op de politiek inzake Vietnam van de VS en zei te hopen dat het verstand en een realistische be nadering van de toestand naar voren zou komen in de Amerikaanse politiek. De Sovjet-Unie is voorts bereid tot het verbeteren van zijn betrekkingen met de Duitse bondsrepubliek. Een keerpunt zou het zijn, wanneer de bondsrepu bliek de „realiteit van de toestand in Europa erkent", met inbegrip van het niet te veranderen feit van het bestaan van de socialistische democratische re publiek, aldus Gromiko. fVan een verslaaaevers) LOENEN AAN DE VECHT Drie jongelui zjjn in de nacht van zaterdag op zondag bü Loenen aan de Vecht tegen een lichtmast gereden en in de sloot waarin hun BMW-sportwagen terecht kwam door de stroom van de vallende kabels geëlektrocuteerd. Hun wagen vloog omstreeks één uur op de rijksstraatweg tussen Loenersloot en Loenen nabij hoeve De Peereboom uit de bocht en kwam vervolgens, na een lichtmast te hebben geraakt, in de vrij diepe sloot langs de weg terecht. De wirwar van elektrische kabels viel op de auto. waardoor in ieder geval twee van de drie inzittenden, die brandwonden i vertoonden werden geëlektrocuteerd toen zij wilden uitstappen. Ook de derde jon geman moet volgens een arts op slag dood zijn geweest. Op een met automatische knipperlich ten beveiligde overweg nabij Nieuw Am sterdam is zondagavond een personen auto tegen een passerende trein gebotst. De beide inzittenden, een jongen en een meisje, kwamen om het leven. Zondagavond om half zeven is de 18-jarige Hennv Kennis uit Uithoorn met ziin bromfiets in Blokland, een buurt schap tussen De Kwakel en Nieuwveen. van de weg geraakt en over de kop ge slagen- Tegen een lichtmast kwam hij tot stilstand en was op slag dood- In Losser verleende een 60-jarige brom fietser geen voorrang aan een personen auto en werd gedood. Tn Beemster reed een '22-jarige automobilist tegen een lan- laarnDaal en daarna tegen een boom. Hij overleed ter plaatse. In Heel verloor de 18-jarige Gerda Wenzlaff, Rheinhausen, (Duitsland) de macht over het stuur en vloog tegen een boom. Zij overleed in het ziekenhuis. Bij een botsing op een weg- kruising in Marum is een 34-jarige man om het leven gekomen- Zijn auto werd gegrepen door een uit de zijweg komende auto die hem geen voorrang verleende. In Gendt verongelukte een 9-jarig meisje dat met een vriendinnetje op het fietspad kwam te vallen en door een auto werd gegrepen- Nadat hij was geslipt en tegen een boom terecht was gekomen, overleed in Almelo een 24-jarige land bouwer uit Diepenheim. In Amsterdam overleed een 79-jarige man, nadat hij was gegrepen door een auto, toen hij plotseling tussen geparkeerde wagens de straat overstak. Een 61-jarige winkelier overleed in Amsterdam als gevolg van een hartverlamming achter het stuur- Zijn wagen kwam tegen een geparkeerde auto tot stilstand- Een 7-jarige jongen uit Ewijk stak met zijn fiets de weg over in zijn woonplaats en werd daarbij gegre pen door een personenauto en gedood. Scheur in straat twee doden NAPELS (AFP) In de wijk Vormero in Napels is zaterdag de grond in een straat opengescheurd. Vier mensen ver dwenen in de diepte. Twee konden zich weer naar boven werken, een derde kwam om het leven en van de vierde is geen spoor teruggevonden. Op dezelfde plaats was door regenwa ter de grond al eerder gaan schuiven. De ondergrond van Napels is zeer poreus. POLITIE ZOEKT I7-JARIGE JONGEN ?spondent Voor U hebben v vrij op een van onze leerzame en oergezellige klubs. Iets voor U Welkom Nu (nog) kath. milieu. Hooglandse Kerkgracht 48. Dansavonden Lisse: Zaterdag 8 uur Leiden: Zaterdag 8 uur Leiden: Zondag 8 uur MüNCHEN (DPA) Een brand, die zaterdag heeft gewoed in een in aan bouw zijnde ondergrondse spoorweg in München. heeft naar schatting voor meer dan twee miljoen mark schade veroorzaakt. Negentig brandweerlieden zijn gedu rende zeven uur bezig geweest hét vuur te blussen. De verbinding wordt aan gelegd met het oog op de Olympische Spelen van 1972. De brand heeft wel ver traging in de uitvoering van het project veroorzaakt, maar dit zal, zo is officieel meegedeeld, toch ruim op tijd gereed zijn. NEW YORK—PEKING (AP. Reuter) Volgens het Amerikaanse tijdschrift Time heeft Mao Tse-toeng op 2 september een hersenbloeding gehad en is thans prak tisch stervende. Peking ontkent dit met grote stelligheid en zegt dat voorzitter Mao in goede gezondheid verkeert. Vol gens Time. dat zich beroept op bronnen in Moskou, is de ziekte van Mao de wer kelijke reden geweest, dat Tsjoe En-lai zo overhaast uit Hanoi naar Peking terug keerde. zonder de begrafenis van Ho Tsji- minh af te wachten en dat de Russische premier Kosygin zijn thuisreis onderbrak en een onverwacht onderhoud had met Tsjoe op het vliegveld van Peking. Een officiële woordvoerder van Peking omschrijft de berichten in Time als „Amerikaanse leugens en laster". In hoe verre deze bewering overeenkomt met de werkelijkheid zal wellicht op 1 oktober duidelijk worden bij de twintigste jaardag van de vestiging van het c munistische regime in China. Indien Mao daarop niet aanwezig is, is dit wijzing dat een machtsstrijd in China op handen is dan wel reeds aan de gang is. Momenteel zou de leiding in China i handen liggen van drie man: de na; verhouding vrij jonge Lin Piao die als Mao's opvolger gedoodverfd is, voorts de geslepen Tsjoe En-lai (71), wiens positie zeer sterk zou zijn en de man culturele revolutie Tsjen Po-ta (64). Lin Piao's gezondheid is evenwel zeer zwak. Hij lijdt aan tbc. Dit maakt hem als op volger niet zo waarschijnlijk. Het is waarnemers opgevallen dat hij zich de i laatste tijd weinig laat zien bij openbare - plechtigheden. Volgens Time, was Lin Piao aanwezig bij het onderhoud met Kosyging. Hij moest toen enkele malen het conferentievertrek verlaten door hardnekkige hoestbuien. De correspondent van het Japanse blad Asahi Sjimboen in Peking meent dat i aanwijzingen zijn, dat Mao wel in h openbaar zal verschijnen op de nationale feestdag. Hij grondt dit op een aankondi ging, dat Mao „persoonlijk" het verlenen van bepaalde onderscheidingen had goed gekeurd, maar in een te Tokio beluister de uitzending was de omschrijving „per soonlijk" achterwege gelaten. De laatste jaren hebben herhaalde i len berichten gecirculeerd over de slechte gezondheidstoestand van Mao. Deze i den enige tijd later altijd ontzenuwd door het in het openbaar verschijnen van Mao. ZURICH De 35-jarige Nederlandse toerist Jacobus Herman de Muil uit Amersfoort is zaterdag vermoord in Hotel Albula te Zürich aangetroffen. Hij was niet verschenen voor het ont bijt en de lunch, zijn sleutel was niet bij de receptie gedeponeerd. Vermoedelijk heeft de moordenaar die meegenomen na de deur te hebben gesloten. Volgens de politie heeft De Muil een slag op hel achterhoofd gehad en is daarna gewurgd De politie zoekt thans naar een 17-jarige jongen, die in de keuken van het hotei werkt. Volgens de politie had De MuJl een grote som geld geërfd en die gestort op een Zwitserse bank. Zijn portefeuille werd vermist. Men weet uiteraard niet of daar veel geld in zat.. Op zijn lichaam werd een lidmaatschapskaart van een Nederlandse club voor homofielen gevonden, alsmede een lijst van clubs en dergelijke voor homofielen in Zwitserland. De politie zoekt naar de jongen nadat twee mannen hadden opgebeld om te zeggen, dat zij De Muil vrijdagavond, toen hij juist in Zürich was gearriveerd, met de jongen hadden gezien. Het hotel in Zürich. Üdagnacht de moord werd gepleegd. De zilversmid Klaus Peelcstein uit Linz gaat een monsterzwemtocht maken van 1224 kilometer. Hij wil de Rijn afzwemmen van Zwitserland tot Rotterdam tn eenentwintig etappes, waarvan dg langsten 100 kilometer lang zijn. Scheidsrechter „uitgefloten (Van onze sportredactie) PURMEREND Scheidsrechter P N. van der Stoop uit Den Helder heeft gisteren tijdens de wedstrijd Purmerend ZAP zijn fluitje ingeslikt. Hij had echter de tegenwoordigheid van geest om met een ferme ruk aan het koordje, waaraan hij de fluit om zijn nek had hangen, dit weer naar buiten te trekken. Daarbij verloor hij wel een paar tanden van zijn kunstgebit. Het ongelukje gebeurde vlak voor de rust. „In de pauze heb ik maar even flink gespoeld". verklaarde scheidsrechter Van der Stoop„Het hielp aardig, want ik kon de wedstrijd gewoon uitfluiten. Alleen mijn keel was nogal gevoelig". Van één verslaggevers) DEN HAAG De colleges meester en wethouders van de vier grote gemeenten hebben minister-presi dent De Jong per telegram gevraagd om een gesprek over hun financiële positie. Deze vinden zij onhoudbaar. De vier burgemeesters van Utrecht. Den Haag, Amsterdam en Rotterdam waren met hun wethouders zaterdag in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag bij elkaar gekomen om een aantal grote problemen van de randstad te be spreken. De bestuurderen zagen de finan ciële toestand van hun gemeenten zo somber in, dat zij staande de vergade- (Van één onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Een staking van de oiri- eieren van het Engelse rfl-op-rü-afschip SL-George heeft gisteren de veerdienst op Harwich gehalveerd. Zowel in Harwich als in Hoek van Holland bleven daardoor ongeveer zeshonderd passagiers staan, die op dit schip passage hadden geboekt. In Harwich was de situatie niet zo moeilijk. Daar lagen twee schepen voor de wal, de St.-George, die door de staking niet uitvoer, en de Koningin Juliana van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, die gisteravond om twaalf uur vanuit Harwich vertrok en de Britse passagiers kon i Bovendien ging v/at Engeland betreft de staking alleen om de passagiers die in de dagdienst zouden uitvaren en men behoefde zich dus geen zorgen te maken voor slaapgelegenheid. Voor Hoek van Hol land ontstonden echter de nodige problemen. Men kreeg de zorg voor nachtgelegenheid voor zeshonderd mensen, waaronder een groot aantal kinderen. En dat gebeurde dan voor de tweede keer binnen vier entwintig uur. Zaterdagavond was de St.-George wegens een motorstoring twee uur te laat in Hoek van Holland binnengekomen. De internationale trei nen waren toen al vertrokken en de passagiers moes te ln de Hoek overnachten. Dat kon gebeuren doordat de Spoorwegen in allerijl acht slaapwagens liet komen, waarin 480 mensen konden overnachten. Deze mensen kwamen dus uit Engelana en zijn gister morgen met de internationale treinen doorgei"eisd. Gisteren in de loop van de middag kwam het nieuws dat de St.-George die avond niet zou arriveren. Gistermorgen besloten de officieren in staking te gaan om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Die looneisen zijn al gedurende enkele maanden een punt v an onderhandeling. Enkele weken geleden werd een voorlopige regeling getroffen, maar de definitieve verhoging van de officiersionen duurt kennelijk te lang en de officieren gingen in staking. De Spoor wegen liet de' slaapwagens, die gistermorgen waren afgevoerd, weer snel naar de Hoek terugkomen. Gisteravond om zes uur, het moment dat de St.- George had moeten binnenkomen, wachtten bij de Hoekse kade talrijke afhalers vergeefs op familie en bekenden. In de loop van gisteravond stroomden mensen het Hoekse station op, die op de nachtboot passage hadden geboekt. Omdat de staking op vele internationale stations al was bekendgemaakt, waren velen onderweg in een hotel gebleven, maar met treinen en auto's arriveerden gisteravond toch zo'n vierhonderd mensen op het station. Velen van hen waren nog niet op de hoogte van de staking. De meesten namen de tegenslag vrij laconiek op, maar er waren er ook, die de twaalf uur vertraging be schouwden als een bijzonder slecht* dienst. Twee zakenmensen, die om tien uur in Londen een be spreking zouden Lebben, spraken zelfs van een financiële strop en zochten snel een mogelijkheid met Londen te telefoneren. Inmiddels probeerden personeelsleden van de Spoorwegen en de N.V, Harwich Ferry-Agentuur het Öe gestrande passagiers zo comfortabel mogelijk te maken tijdens hun ge dwongen verblijf in de slaapwagens. Er werden coupons uitgereikt, waarop vanochtend een gratis ontbijt was te krijgen. Vanmorgen zijn de passagiers met de dagboot Koningin Juliana naar Engeland ver trokken. Het Is niet bekend lioe lang de staking zal gaan duren. Algemeen wordt verwacht, dat het een 24- uursstaking zal zjjn, maar volgens anderen zal de staking duren tot de looneisen zijn ingewilligd. Ove rigens is het niet uitgesloten, dat zich de komende dagen ook bij de Maatschappij Zeeland moeilijkheden zullen voordoen. Ook daar heerst al gedurende enige weken spanning over de betaling van overwerk en er heeft al enkele malen een staking gedreigd. Vanmorgen is intussen overeenstemming bereikt tus sen de direotie van de British Railways en de sta kende officieren, zodat de St.-George vanmiddag om 12 nur uit Harwich is vertrokken en om 6 uur van avond in Hoek van Holland zal arriveren. ring een telegram rechtstreeks aan premier De Jong hebben gestuurd. De vier grote gemeenten, samen on geveer een kwart van de Nederlandse bevolking, betrekken hun inkomsten voor het grootste deel uit de rijkskas. Vooral de grote gemeenten zitten al verschillen de jaren in een moeilijke financiële positie. Met de ministers van Financiën cn van Binnenlandse Zaken wordt door lopend onderhandeld hierover. Minister Witteveen heeft in zijnmiljoenennota aangekondigd het gemeentefonds te gaan saneren. De tekorten van vooral de grote gemeenten zijn de laatste jaren snel gestegen. De vier grootsten hebben al een schuld van rond de 200 miljoen gulden. De bestuurscolleges van de vier grote gemeenten zijn daarmee blijkbaar nog niet gerustgesteld. Door de zaak recht streeks bij de minister-president aan hangig te maken willen zij van hun financiële problematiek een kabinetszaak maken. De vier wethouders van financiën zul len gezamenlijk de elementen van hun financiële problemen verd<_r verkennen. Ook stadssanerihg en -reconstructie en de voorlichting over belangrijke ontwik kelingen in de randstad willen de ge meenten gezamenlijk gaan bestuderen. Tenzij de situatie dat eerder vereist wil len de burgemeester en wethouders van de vier grote gemeenten over een half jaar weer in voltallige vergadering bijeen TRIPOLI (Reuter) De regering van Libië heeft een decreet uitgevaardigd waarbij het aan buitenlanders verboden wordt in Libië als handelsagent op te treden. Overtreders zullen zwaar ge straft worden, zo maakte het officiële persbureau van Libië bekend.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1