BATTLE ^BRITAIN in volle "gt iconstrueerd Regisseur Guy Hamilton: „HET WAS EENVOUDIGER GEWEEST DE TWEEDE WERELDOORLOG OPNIEUW TE BEGINNEN" Engelands ilmhulde aan de helden van 1940 betekende maandenlang oefenen zonder een meter film Reconstructie van een Duitse bomaanval op een Engels vliegveld. Grondpersoneel i rir gereedstaande „Spitfires" om de strijd aan te binden: scramble OP 22 juli 1940 werd de Frans- Duitse wapenstilstand getekend. Hitler had ziin handen toen vrij om zich geheel op Engeland te concentreren. Tegen Göring had hij vier dagen eerder al gezegd: „De oorlog is ten einde. Ik zal tot een akkoord met Engeland komen". Maar hij had geen rekening ge houden met de onverzettelijkheid van het Britse volk en die van premier Winston Churchill in het bijzonder en toen Lord Halifax op 22 juli de Duitse vredesvoor stellen afwees, dreigde Hitier Engeland vanuit de lucht te vernietigen. Maar ook dit keer had hij zich in de mentaliteit van de Engelsman vergist. Numeriek zwaar in de minderheid leverde de Royal Air Force zoveel tegenstand, dat Hitiers dreigende woorden holle leuzen werden. Op 31 okto ber had Engeland de rollen omgedraaid en was de luchtslag, die als „the battle of Britain" de geschiedenis zou ingaan, door de RAF gewonnen Dat deze heroïsche strijd nog eens onderweap voor een film zou worden was te voorzien. Dat de Britten bij die gelegenheid kosten noch moeite zouden sparen eveneens. Maar dat er eerst zo veel problemen op gelost moesten worden eer men tot een natuurge trouwe reconstructie van deze woelige dagen kon komen, zal zelfs de grootsto zwartkijker niet hebben vermoed. Om er slechts enkele te noemen: hoe in 1968 aan vliegende museumstukken te komen en aan piloten, die ze konden besturen' Tenslotte had James Bondproducer Harrv Salzman, die deze ope ratie vanachter de kassa leidde, zo veel Heinkel- bommenwerpers, Messei'schmitt-10U-jagers, Spitfires en Hurricanes bij elkaar, dat hij zich de trotse be zitter van 's werelds 35ste luchtmacht kon noemen. Wingcommander George Elliot werd van de RAF „ge leend" om tien speciaal geselecteerde RAF-piloten weer te leren om mei propellervliegtuigen om te gaan. Niet alleen het Britse ministerie van Oorlog en de Royal Air Force leverden alle medewerking bij het tot stand komen van de film, ook de vroegere vijand in do personen van luitenant-generaal Adolf Galland, kolonel Hans Brustellin en majdor Franz Frodl beijverde zich alles zo waarheidsgetrouw mo gelijk op het doek te vereeuwigen. De regie werd in handen gegeven van „Goldfinger"-regisseur Guv Hamilton, die met vijf filmploegen werkte, veitieeld over Engeland en Spanje, waar de „Duitse" scenes werden opgenomen. Hamiltons laconieke commentaar „Op een gegeven moment was het eigenlijk veel eenvoudiger de hele tweede wereldoorlog opnieuw te laten beginnen en er gewoon een deel van op te nemenen serieuzer: „De romantici zullen 'bij het zien van de film wel een" schok krijgen, maar ik hoop dat er uit deze film een nieuwe, grotere mythe zal ontstaanOf dat waar" is zullen wij pas donderdagavond, als koningin Juliana de Nederlandse premipre bijwoont, kunnen beoordelen Vast staat echter, dat gestreefd is naar een zo grool mogelijke objectiviteit en authenticiteit. Dat laatste neemt niet weg, dat tal van storren met klinkende namen een rol in de film kregen. Sir Laurence Olivier had urenlange gesprekken met Air Chief Marshal Sir Hugh Dowling, die hij In de film uitbeeldt, Han; Andrews speelt Sir Francis Stokes, staatssecretaris voor de luchtmacht tijdens de 6lag om Engeland Winston Churchills gevleugelde woorden hielpen het Engelse volk door de donkere dagen heen. Een affiche uit de dagen van de eiag om Engeland met de oproep van de staatsman: „Laten we samen voortgaan". Sir Ralph Richardson, Sir Michael Redgrave, Kenneth More, Michael Cane, Christopher Plummer en Trevor Howard zijn andere bekende namen in de rolver deling. Aan Duitse zijde speeld Curt Jurgens de rol van baron Richter, de vredesonderhandelaar. Caba retkomiek Heinz Riess vertoont een sprekende ge lijkenis met rijksmaarschalk Hermann Göring, maar de grote ster in de film is toch de luchtslag zelf, ge filmd vanaf een vliegend platform met een halfronde optisch-plexiglazen koepel en gemonteerd op een originele B-25 Mitchellbommenwerper. Luchtgevecht- regisseur David Brackwell leidde de operaties door middel van radio en een gesloten' t.v.-circuit. Twee maanden lang oefenden de piloten, voordat er maar een meter film geschoten was, in het in ideale positie voor de camera komen aanvliegen tijdens de ge vechten. Daarvoor was nog grotore discipline nodig dan in de tweede wereldoorlog ooit het geval was. Letterlijk iedere scene was lang van tevoren zorg vuldig uitgedokterd om het risico voor de vliegers tot een minimum te reduceren, zonder het realisme geweld aan te doen. Zo kunnen we doorgaan. Als het deze „Battle of Britain" niet gelukt de werkelijk heid heel nabij te komen, kan men het idee de slag om Engeland voor het nageslacht op filmband vast te leggen, rustig laben varen- Dat is zeifis zonder er nog maar iets van gezien te hebben zeker. OTTO MLL.O Peter Townsend, die zelf met een „Spitfire" heeft deelgenomen aan de slag om Engeland, maar toch de meeste bekendheid heeft gekregen door zijn romance met prinses Margaret, in gesprek met Heinz Reiss, sprekend evenbeeld van rijksmaarschalk Herman Göring. Townsend trad bij de samenstelling van de film op als adviseur, waarbij zowel zijn technische kennis als zijn grote bekendheid de makers van pas komt. Gmy Hamihon, hoog verheven hoven de te filmen scene: de bemanning en de grondploeg van *n „Heinkel 111 aangetreden voor hun bom men werpen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9