■lofel in Noordwi haalt te eeuwige zomer binnen PLEIDOOI VOOR GEHUWDE PRIESTER, VROUW IN AMBT Tweede kerkelijk huwelijk moet voortaan mogelijk zijn ,Met een kunstzon kun je wonderen doen'' Rapport van pastoraal concilie Minimumloon noodzakelijk Ondernemingsraad mag jaarstukken bespreken TROUWEN OP PROEF BEPLEIT ATERDAG 20 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT J00RDWIJK Op een 25-tal ierkante meters in de Noord- eebadplaats Noordwijk zal het oortaan altijd een zonnige ulidag zijn met een warmte ie men op zo'n dag 's middags im twaalf uur mag verwachten, iiervoor borg staat de Noord- vijkse hoteldirecteur L. J. Jroogh, die uit Denemarken kunstzon met infrarode warmtestralen en ultraviolette bruinbranders" heeft laten aanrukken, die zijn weerga op et vasteland van Europa niet ïeeft. installatie hoopt hij de omermaanden te verlengen en de pig- nenthoudende buitenseizoenbadgast isnog de gelegenheid te geven bij te Jeuren zonder daarvoor halsbrekende en in de wintersport te behoeven verrichten. De kunstzon, zondag eeds officieus in gebruik genomen. -wf>iedt in het reeds achter het Noord- rij kse badhotel „Zeerust" •verdekte zwembad, een ligplaats icht personen, die, gewapend met wek-' doktersattest, daar rissende duik in het chloorwater, be- iaaglijk af kunnen ;ul/rijdag 26 september zal de bekende alidatiearts dokter A. C. van Swol >p het terras van het overdekte bad e; ie installatie in werking stellen. Op o leze Nederlandse en continentaal Eu- opese primeur zat de heer Droogh al nïlaren te springen, toen hij tot zijn d< teleurstelling in een vakblad las. dat men hem was voor geweest en deze installatie al ergens in een Nederlands hotel was aangebracht. Hij belde de redactie van het blad en kreeg te ho ren dat het bericht gedeeltelijk onjuist was. Het betrof een Deens hotel, een exclusief ert luxueus geval in Helsingor op het eiland Fuenen, ten noorden van Kopenhagen. Dat wettigt dus de kreet „primeur voor het vasteland van Eu ropa", die in eerste instantie doet denken dat Engeland de eerste was. Van de bekende gloeilampenfabriek in het zuiden des lands kreeg de heer Droogh te horen, dat zij de installatie niet zouden leveren, omdat het project voor hen niet interessant genoeg was. Wat doe je dan als doorzettende onder nemer? Je belt die Deense firma en het gevolg was enkele weken van elektrotechnische activiteiten in het badhotel, dat zijn zwembad dank zij het warme nazomerweer toch wel even kon sluiten. Een stukje export dat de Deense ambassadeur heeft gestimuleerd straks bij de opening aanwezig te zijn. Onder de uit hogedrukkwiklampen, infrarooabestralers en misch-dampf- lampen bestaande installatie zal men zich in het begin slechts kort en ge deeltelijk kunnen koesteren. Eerst zul len alleen de warmtestralen worden in geschakeld. De ultraviolette worden later toegevoegd en het kwartiertje van de eerste dag wordt langzaam opge voerd tot een uur na vier dagen en weken. Aanbidders Daarmee pretendeert badhotel „Zee- rust" volgens zijn directeur geen kuur oord te worden, maar een oord voor aanbidders van zonnewarmte in win termaanden en natte zomerse dagen, die aan onze kust nog altijd niet op twee handen te tellen zijn. Het bete kent ook een verbetering van de con currentiepositie, want de Noordwijkse hotels proberen elkaar, vooral gedu rende de wintel-maanden, voortdurend gasten en conferenties af te snoepen. De heer Droogh: „Engeland heeft op het eiland Man ook wel iets kunst matigs, maar dat is meer een recrea tieoord met een kunstmatige zon. Drie jaar geleden las ik dat in een tijd schrift. Daarna ben ik begonnen mijn gasten een enquête voor te leggen. Zij moesten op allerlei vragen betreffende service en hotelvoorzieningen antwoor den en hun verdere wensen kenbaar maken. Daarin kwam ook het even tueel plaatsen van een hoogtezoninstal- latie voor, maar die vraag bleef onbe antwoord. Blijkbaar was het idee van een hoogtezon nog onbekend". „Dat in Denemarken is een heel luxueus geval, met een roulette. Die is in Denemarken verboden. Maar dit hotel heeft van de koning een speciale ontheffing gekregen". „Ik wil mijn gasten alles bieden wat mogelijk is. De meesten zijn Duitsers. Die komen hier voor de „geronde Luft", vaak op doktersadvies, want de zeelucht is hier veel gezonder dan in Italië of Spanje. Mijn eerste idee was om ze ook 's winters zwemgelegenheid te bieden. Daarom heb ik 7 Vi jaar ge leden dit bad laten maken. Met deze installatie kunnen de gasten nu, als ze drie weken blijven, twee uur zonnen, een uur 's morgens en een uur 's mid- De kunstzon is dus speciaal bedoeld voor gasten die langer blijven? Droogh: „Nee. we hebben ook gemikt op de weekendgasten. Die kunnen er drie keer onder, zaterdagsmorgens en 's middags en zondags nog een keer voor Zonaanbidders hebben wekker en attest van dokter nodig weinig hotel- inter heeft totaal geen Nogal wat stijfjes maar dat verandert straks wel als het zonnebad in Noordwijk al weer heel gewoon is liggen de pioniers op de zachte matrasbedden onder de kunstzon. Een aardig plaatje, maar veel warmte straalt het geheel nog niet uit. ze weer naar huis gaan. En hij is niet alleen voor de hotelgasten bedoeld, ook anderen zullen er gebruik van kunnen maken. Alleen 's zomers blijft het uit sluitend voor de hotelgasten gereser veerd. Het bad wordt hier 's winters voor schoolzwemmen en privélessen gebruikt. Daar heb ik vijf man voor in dienst". Bij de installatie komen klokken en een schakelbord, die een belsignaal geven, wanneer iemands tijd om is. De zonnebaders krijgen zelf ook een soort wekker. Geroosterd En als iemand bij die behaaglijke warmte in slaap valt, bestaat dan niet de kans dat hij geroosterd wordt? Droogh: „We houden een oogje in het zeil, wij letten ook op het signaal". En hoe zit het met dat doktersattest? Droogh: „Deze installatie is uiteraard bedoeld voor gezonde mensen met een gezonde huid. Het is natuurlijk be langrijk of ze een normale lichamelijke conditie hebben en hoe hun leeftijd is. Een zonnebril stellen we verplicht. Maar als ze bijv. huidaandoeningen hebben kunnen ze ons niet aansprake lijk stellen. Ze gaan er op eigen ver antwoording onder. Iedereen weet toch van zichzelf of hij een dunne of gevoelige huid heeft en moet zelf een dokter raadplegen. Wij hebben ons tijd schema voorgelegd aan dokter Van Swol en gevraagd of dat medisch ver antwoord was. Hij ging er volledig mee akkoord. We hebben geregeld con tact met dr. Van Swol, omdat bij de opening van het winterseizoen inva liden, die door hem worden behandeld, een uur gratis van ons bad gebruik mogen maken". „Die zonne-installatie kost anderhalve ton. Nu wil ik er ook nog een mas sage-afdeling bij hebben en onder het hotel komt volgend jaar een sauna, maar mijn plannen daarvoor zijn nog niet helemaal rond" klacht, dat Nederland I ruimte heeft? De heer Droogh: „In de Noordwijk ruimte zat. E zeer veel concurrentie samenwerking. We hebben wel geprobeerd om gezamenlijk in het bui tenland reclame te maken, maar dat is op niets uitgelopen, iedereen probeerde daarnaast zelf zoveel mogelijk boekin gen in de wacht te slepen. Dat be perkt hier de mogelijkheden. Ik heb nog veel meer plannen, maar die zal ik ergens anders uit moeten voeren. Ik ben met eer. groot luxueus en ex clusief project bezig geweest, waarbij veel geautomatiseerd zou worden, zo als in Amerika. Maar daarvoor kreeg ik geen vergunning van de regering. Over dat stuk grond >,omt ven spoor- De Schiphollijn? De heer Droogh knikt. Dan wilde u dus een hotel bouwen aan de Kagerplassen? Hij lacht, maar wil deze vraag noch bevestigen noch. ontkennen. ..Het is niet precies waar u denkt", zegt hij. „Maar hier in Noordwijk is mijn ruimte zeer beperkt. Ik ga be slist ergens iets groots opzetten met self-service, noodgedwongen, maar dit bedrijf leent zich daar niet voor. Lk ben ervoor om de hotelgasten zoveel mogelijk persoonlijke service te verle nen. maar in de toekomst zal dat wel licht onmogelijk zijn. Het geeft niet als je gaat automatiseren, als je het dan maar exact goed doet en niet zoals in sommige hotels in de Verenigde Sta- „Mijn Ideeën zijn nog niet klaar. Ik begin pas aan een plan, als het al helemaal rond is. Zo komt er beneden een autoracebaan, maar dat plan is ook nog niiet rond. Toch moet die baan vóór Pasen klaar zijn". Droogte eerste plan is in elk ge\al al werkelijkheid geworden. Vrijdag 26 september gaat de zon op in zijn Noordwijkse hotel, al is 'ie dan kunst matig. BUF.CKMAJsW Het zelfbouwvliegtuig van de gebroeders Dijkman uit Beverwijk verliet gisteren het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven, het was gearriveerd na een vlucht vanaf liet strand. Het zat de luchtknutselaars niet mee; de Rijksluchtvaartdienst honoreerde de poging met een bekeuring. I vigen, teneinde illegale zielzorgpraktijken j te voorkomen. Leken dienen zoveel mo- gelijk ingeschakeld te worden om de priester vrij te maken voor eigenlijke zielzorgtaken. Bepleit wordt tenslotte een modern personeels- en benoemingenbeleid, waar bij aandacht wordt gegeven aan coördi natie tussen diocesen, orden en congre- Bij vacatures zou het algemene prak tijk moeten worden dat parochie, zieken huis, school enz. zelf in overleg met de bisschop een nieuwe functionaris kiest, zoals trouwens al in verschillende bis dommen gebruik is. i ome parlementaire redactie) DEN HAAG In het SER-beraad het ondernemingsrecht is, na con- s van vakbeweging en werkgevers, :t volgende compromis uit de bus ge- Alle m.v.'s mot een eigen vermogen ten minste tien miljoen gulden en n ondernemingsraad (honderd werk- of meer) moeten een raad van mmissarissen hébben. is een dispensatiemogelijkheid, die de S-E.R. wordt verleend. Commissarissen dienen om de vier af te treden, zodat de doorstroming, el sterker wordt dan thams en voor men wordt, dat commissarissen hun le leven blijven „hangen". De raden van commissarissen vullen chzelf aan, waarbij zowel de raad zelf, aandeelhouders en de ondernemings- td met namen te voorschijn kunnen men. zowel de aandeelhouders- trgadering als de ondernemingsraad tegen een bepaalde voordracht het «aanvaardbaar" uitspreken. Hoewel de idernemingsraad niet zelf kiest, wordt wijze wel bereikt dat alleen Mrdraohten worden gedaan die ook de werknemers acceptabel zijn. Bepaalde besluiten van de directie orden alleen met toestemming van de >mmissarissen genomen De bestuurders van de onderneming irectie) worden benoemd en ontslagen de raad van commissarissen, oordat tol ontslag wordt overgegaan ordl eerst de aandeelhoudersvergade- ng gehoord. aarstukken De jaarrekeningen worden besproken de raad van commissarissen. om iin snel tempo de verschillende par tijen tot elkaar te brengen. Hij sugge reerde de benoeming van de bestuurders in handen te leggen van de commissa- beeld te zien zullen geven. De commissarissen zullen in de toe- huwde toe te laten, komst niet alleen uit een kleine kring van kapitaalverschaffers worden gere- cruteerd, maar meer op basis van be kwaamheden worden aangetrokken uit een veel grotere groep van kandidaten. Voor de vakbeweging is het intussen nog een grote vraag of men in deze kring voldoende bekwame kandidaten zal we ten te vinden. DEN HAAG (KNP). De vrouw moet meer ingeschakeld worden in kerkelijke functies, ook in het voorgaan in de eucharistie. Er moet een vakbond voor priesters komen en de priester moet een minimumsalaris ontvangen, dat overeen komt met dat van de arbeider. Voorts moeten stappen worden ondernomen om naast ongehuwde ambtsdragers ook ge- Kerk hecht men grote waarde aan pas torale nascholing om de zin van het ambt te (her)ontdekken en te verdiepen. Sa menwerking tussen vakspecialisten en de werkers in het veld is gewenst, terwijl in dekenaat trainingsgroepen en pastorale studiegroepen dienen te worden opge richt. Tenslotte moet men het werk steeds zgn. supervisoren en groepsdynamici bespreken en beoordelen of het resultaten heeft afgeworpen. i de houders. Van diverse kanten werd druk uitgeoefend op werknemersvoorzitter Kloos om het tussenvoorstel van drs. De Pous te aanvaarden. Maar de heer Kloos had naar zijn mening al concessies genoeg gedaan, met name wait betreft de vaststelling van de jaarstukken Als de werkgevers ermee akkoord gaan, dat de commissarissen het benoemingsrecht van directeuren, krijgen, dan moeten zij de ontslagbevoegdheid niet in andere handen, die van de aandeelhouders, leggen. Eerder hadden twaalf Kroon- leden een voorstel ingediend, waarbij de ondernemingsraad achteraf bezwaar tegen de benoeming vaneen commissaris zou kunnen inbrengen. In dat geval zou de raad van commissarissen tegen het „onaanvaardbaar" van de ondernemings raad in beroep kunnen gaan bij de S-E.R- De werknemers vonden dit voorstel van de kroonleden wel aantrekkelijk, maar hun grootste bezwaar bleef dat de ondernemingsraad op geen enkele wijze van te voren invloed op de samenstel ling van de raad van commissarissen zou kunnen uitoefenen. In het unanieme advies is dit op gelost. doordat de ondernemingsraad weliswaar geen benoemingsrecht voor de commissarissen krijgt, maar wel met name voor de vervulling van een vaca ture te voorschijn kan komen en uit eindelijk tegen een ongewenste voor dracht „nee" kan zeggen. Het zal de Tsjechische ambassadeur teruggeroepen DEN HAAG (ANPl De ambassadeur van Tsjecho-Slowakije in Nederland, de heer Josef Pospisil, is naar zijn land terugeroepen. De heer Pospisil zal ons land op zeer korte termijn verlaten. Hij is sedert oktober 1967 in Nederland geaccrediteerd. Dit zijn enkele in het oog lopende aan bevelingen uit het rapport „over een vruchtbaar en vernieuwd functioneren de ambtsbediening", dat op de ko mende zitting van het pastoraal concilie Noordwijkerhout in januari aan de orde komt. De aanbevelingen zijn nog niet definitief Eerst zullen ze nog door prie .ers en sschoppen in een gezamenlijk beraad op en 25 november besproken worden. Het rapport wijst erop dat van ambts dragers wordt verwacht dat zij als „sti mulerende voormannen" van het geloof, van christelijke levensinspiratie" alle zorg besteden aan het levendig houden van het geloof. Daartoe worden enkele wegen aangegeven zoals met collega's en anderen bezig zijn met de vragen van het geloof, in samenspraak met anderen preek en liturgie voorbereiden, zoeken naar nieuwe gebedsvormen en naar goede begeleiding. In dit verband wordt speciaal pastoraat voor zielzorgers v In deze tijd van verandering ir Ni euwe vormen In de aanbevelingen wordt ruimfe en erkenning bepleit voor het funktioneren het ambt als part-time funktie cn ontkoppeld van het celibaat, zoals de pas torale werker, de katecheet, pastorale groepswerker, pastoraal counselor, kerke lijk opbouwwerker enz. In dit verband doet het rapport ook de aanbeveling, dat de vrouw ten spoedigste verder wordt ingeschakeld in al die ker kelijke laken, waarin haar instelling niet of weinig problemen oproept. „De verdere ontwikkeling moet zich erop richten dat zij alle kerkelijke funkties, het voorgaan in de Eucharistie niet uitgesloten kan vervullen", aldus de aanbevelingen. Daarvoor moeten de huidige kerkelijke bepalingen, die de activiteit van de vi in kerkelijke functies verbieden, worden opgeheven. Onderzocht moet worden hoe de ervaring van andere Kerken met de vrouwen in het ambt zijn en hoe de gelo vigen ten aanzien van de vrouw in hel ambt staan en welke de eventuele weer standen zijn. Alles dient te worden ge daan om die weerstanden weg te nemen Nader dient te worden onderzocht, ir welke gevallen aan diegenen, die niet d< traditionele ambtswijding hebben ontvan gen, een opdracht kan worden gegeven ir de viering van de Eucharistie voor t« gaan, aldus een van de aanbevelingen. Bepleit wordt tenslotte een theologische Arbeidsklimaat Nieuwe zielzorgstructuren zullen nodig jn voor een goed functioneren van het kerkelijk ambt. aldus de commissie over het ambt. Vandaar dat men waardering uitspreekt over bet ontstaan van vele overlegstructuren, maar tegelijk waar schuwt voor een schijndemocratie Ook een goed arbeidsklimaat voor de ambtsdrager acht men van groot belang. In verband met klachten vanuit de ziel zorg over onduidelijkheid of diplomatie van de kant van de hiërarchie of over afwezigheid van een gericht pasto raal beleid, bepleit de commissie open heid aan de kant van de bisschop en zo veel mogelijk overleg bij het bepalen van het beleid. „Waar om praktische redenen, zoals verhouding met het wereldepiscopaat of de Romeinse instanties, een voor velen moeilijk aanvaardbare weg wordt bewan deld, dient opening te worden gegeven t.a.v. de motivering", zo wordt aanbevo len. Op die manier kan dcor middel van een brede discussie deze motivering op waarde worden geschat. Voor een goed arbeidsklimaat van de priesters acht men het ook van belang dat zij grotere vrijheid krijgen om in de eredienst, de toediening van de sacra menten, de verkondiging rekening te houden met de behoeften van hun gelo- Met erkenning van de waarde van het celibaat omwille van het rUk der heme len meent men toch. dat men zich ook als gehuwde voor kerkelijke functies be schikbaar kan stellen. Men dient vrij te worden gelaten in de keuze dit gehuwd of ongehuwd te doen. aldus de aanbeve lingen. Het celibaat dient te worden op geheven als verplichting. Wanneer priesters dispensatie in het celibaat vragen, dienen zij in principe te worden gehandhaafd. Hierbij wordt aan getekend. dat het voorlopig gaat om een experimentele situatie. Degene die uit het ambt treedt, moet een financiële tege moetkoming krijgen, terwijl alles gedaan moet worden de dispensatieprocedure van Rome over te hevelen naar de plaatse lijke bisschop. Fi nancien De huidige situatie van de ambtsdra gers cn het aantrekken van al dan niet gehuwde functionarissen beeft volgens de commissie konsekwenties voor honore ring. huisvesting, rechtspositie, en sociale zekerheid. Op alle gelovigen wordt een dringend beroep gedaan hun verantwoor delijkheid voor financiële steun aan hun zielzorgers te erkennen. Gestreefd moet worden naar een aangepaste en waarde vaste salariëring, waarbij in ieder geval het minimumloon gehaald moet worden. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Kerkelijke i of bevestiging van een tweede huwelijk, een proefhuwelijk tussen jonge mensen en een verzekering tegen echtscheiding zjjn enkele zaken die aan de orde komen in het bock „Echtscheiding", dal gisteren bij Paul Brand is verschenen. Het boek Justitie niet bestaat uit een reeks bijdragen van des moeilijk vallen hel unanieme advies over kundigen onder redactie van drs. M. te nemen en op basis daarvan spoedig j N eve jan. wetenschappelijk medewerker met wetsvoorstellen bij de Tweede van j,ct Katholiek Nationaal Bureau voor De ondernemingsraad krijgt het recht Kamer komen Het ondernemingsrecht Geestelijke Gezondheidszorg, en dr. H. jaarstukken van de onderneming espreken. De jaarrekeningen worden vastgesteld de commissarissen cn dienen te 'orden goedgekeurd door de aandcel- oudervergadering om de noodzakelijke lenheid over de ondernemingscijfers te tarborgen. In grote lijnen was dit compromis komstig van veertien Kroonleden. Op n belangrijk onderdeel was het aan- «kelijk compromisvoorstel van deze roonleden geheel anders. Dit aan- ankelijke voorstel behelsde de be- osnring en het ontslag van dareoteunen laten bij de aandeelhouders- Dit was °or de werknemers niet acceptabel. oorzitter De Pous deed zijn uiterste be«t binnen enkele jarc zal dan een grondige wijziging onder gaan. Want in de wet wordt met medewerking van de werkgevers de positie van de werknemers binnen de onderneming, naast kapitaalverschaffers en bestuurders, erkend. De faotor „arbeid" zal dan niet meer zoals nu geheel ondergeschikt zijn aan de faotor „kapitaal". Daarenboven zullen de toezichthoudende colleges van de ondernemingen door de periodieke af treding van de commisarissen om de vier jaar een regelmatige vernieuwing ondergaan. Een vernieuwing, waarmee de werknemers hun invloed zul lea laten gelden. Verwacht wordt daarom dwt els het nieuwe ondernemingsrecht een feit zal zijn de raden van comm geheel ander Huyls. stafmedewerker van de Natio nale Federatie voor de Geestelijke Volks gezondheid. Drs C. Kuitenbrouwer, directeur van het bureau, verklaarde gisteren bij de presentatie van het boek in Den Haag, dal aanvankelijk een zekere spanning had bestaan bij het kiezen van een uit gangspunt, waarbij een onderscheid viel waar te nemen tussen een specifiek eigen katholieke benadering of een die aan sloot bij de eigentijdse werkelijkheid. Deze onderscheiding is bij het tot stand komen van het boek steeds meer als een onwerkelijkheid ervaren. Voor het boek is een beroep gedaan op de wetenschap: allereerst op socio logie, psychologie en burgerlijk recht. vervolgens op kerkelijk recht en moraal, waarbij de laatste schrijvers de moed moesten opbrengen met een gedurfd nieuw ontwerp van kerkelijke huwe lijkswetgeving te komen. Het resultaat is de weerslag van een aantal meningen, die doorgaans gemeengoed zijn gewor den en een discussiedocument bij de al gemene herwaardering van voorschriften en wetten. Want ook de echtscheiding geniet als probleem grote belangstelling, niet zo zeer door een veronderstelde stijging van het aantal gevallen (want dat valt mee), maar eerder door een nieuwe kijk op huwelijk en echtschei ding, waarvan de instituties lang geleden weiden geregeld. Een proefhuwelijk wordt nog niet re- j aiiseerbaar genoemd, hoewel voor-echte- I Ijjke relaties algemeen verbreid zijn. Omdat deze relatie zirh doorgaans be perkt tot seksueel verkeer, valt te pleiten voor een relatie waarbij de partners de kans moeten krijgen tot een volledige verkenning van karakters. j Kerkelijke inzegening en bevestiging i van een tweede huwelijk wordt volop mogelijk genoemd, nu bij de pastorale benadering van de echtscheiding niet meer gesproken kan worden van recht spraak en rechtbank in de eigenlijke zin van het woord. Dr. M. de Jong, officiaal van het bisdom Rotterdam, vraagt zich j in zijn bijdrage zelfs af of een kerkelijke rechtbank wel bestaansrecht heeft en of de rol van de Kerk zich niet moet be- i perken tot inzegening en begeleiding van een huwelijk dat volgens burgerlijk recht I geregeld wordt. Dat ook in centrale kerkelijke kringen 1 een nieuwe benadering van deze pro- 1 blemen doorbreekt, illustreerde hij met de scheidingsgrond „impotentie", die vroeger uitsluitend genitaal werd uitge legd, maar die thans wordt geïnterpre teerd als de algemene onmogelijkheid een huwelijksrelatie op te bouwen. Zo blijken juridische termen in alger 1

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7