LEERZAAM SEIZOEN KAN BEGINNEN The White Rabbit opende vormingscentrum „Troef TROEF BURGERLIJKE STAND De geschiedenis van de Grote Kerk in Noordwijk-binnen Leidse muziekschool krijgt toch maximaal 40 mille subsidie VOORSCHOTEN TREEDT NIET TOE TOT EEN STREEKENERGIEBEDRIJF „Hearing" van vier partijen Over concept- gemeenteprogram Trainerskeuze Ringweg komt er ondanks protesten ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA I (Van een onzer redacteuren) LEBOEN Bij wyze van officiële ope ning werd het vormingscentrum „Troef" gisteravond opgeluisterd door de Leidse undergroundjongens „The White Rabbit". Het concert was gratis toegankelijk en ïwerking met Provadaya? door directrice mej. Kerckhoffs georgani- vas een mengelmoes van jonge n uit alle groeperingen, die we er aantroffen. Naast het bestuur en de docenten merkten we ook nog studenten- pastoor Van Well op. Geboeid en aan dachtig stond hij de ondergrondse klan- te beluisteren. Een roodharige man hij kwam van Paradiso, zo vertelde was heftig in discussie met een aantal Provadaya ?-jongeren. The White het Witte Konijn, deed zijn plicht. Het stoeide met zijn instrumentaiium. Tsjengggggtsjonggggg, zo klonk 't door merg en been. De driehonderd jon geren waren tevreden. Een verpleegster: „Joh, ik hou hier toch zo van hè. Lek ker dansen, je uitleven, dat heb je zo nu dan nodig. Ze hing het kapsel weer de ogen en danste verder, logitarist Chris Koenen pulkte een huilende tonen uit zijn kostbare ;rument en voerde zodoende de extase r op. Slechts enkelen bleven er ?1 onder. Een jongen: „Ik ben er niet '.o weg van, maar muzikaal zit het wel oed geloof ik. Geef xrjij maar die bar- iufffouws, helemaal het èinde." Met -ernietigende ogen keek hij richting „barjuffrouws." 'rovadaya?-man Bernard Stöxen zegt het zijne van: „Wij staan helemaal achter dit vormingscentrum. Ik heb Provadaya destijds wel opgericht, maar bestuur kennen wij niet. Wij zijn allemaal gelijk, we willen ook, dat ieder- gelijk is. Vandaar dat we het zo leuk vinden, dat juffrouw Kerckhoffs aankleedt. Iedereen praat hier met iedereen." i ook zo. De gebouwen van de voormalige Mater Amabilisschool be vatten sinds korte tfld ook een enorm gezellige sociëteit, „t Roefje." Onder 't genot van een frisdrankje werd daar heftig gediscussieerd. Mej. Kerckhoffs: „Ik heb geprobeerd zoveel mogelijk jongeren naar deze avond toe te trekken. Ik vind het ge weldig zo. Druk is 't hè? Laat ze maar fijn dansen en praten hoor. De hele op- ;et van ons vormingswerk is anders jeworden, dus moet ik me ook anders presenteren. Het bevalt de jeugd hier uitstekend. Er hebben zich vanavond alweer aardig wat nieuwe cursisten op gegeven. Ze kunnen zich overigens het hele jaar dor aanmelden. Dat is het voordeel van onze nieuwe opzet. Ook het bestuur is uitgebreid, iedereen komt 1 bod." Wat de school in het kcmende seizoen allemaal gaat doen is niet mis. Naast gespreksgroepen over uiterst belangrijke onderwerpen (met deskundigen), han denarbeid, dans, muziek, publiciteit, Engelse conversatie, culturele vorming, woninginrichting, excursies, kook- en naailessen (alleen voor meisjes), gaat men werken aan een aantal projecten. Onderwerpen: „Vrije tijdwat moet ik ermee?" - „Ik-ik-iken de ander" en „Kiezenof delen?" Onderwer pen, die met medewerking van docenten en deskundigen volkomen zullen wor den uitgepraat. Het is een gezellige, uiterst leerzame instelling, dat „Troef". Het is dan ook daarom, dat we jongeren van 17-25 jaar deze „school" van harte aanbeve len. Vooral in een tijd als deze, waarin twijfel vaak „troef' is. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Haven Apotheek, Haven 18, telefoon 20085. De zaterdag-, zondag-, avond en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Haven Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. S.J.Z. START COMPETITIE ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse vierdeklasser maakt a.s. zondag een verlate competitiestart in de uitwed strijd tegen het Haagse Quick Steps. Door plaatsverwisseling is het elftal opvallend gewijzigd. De opstelling luidt nu: doel: T. Vurens; achter: L. Bosman, Th. Schuur, Jac. Olsthoorn en L. v. d. Ham; midden: G. v. d. Geest en Th. v. Klink; voor: Jac. Wortman, L. v. Veen, M. v. Dujjn en Jac. v Slingerland. Reser ves: C. van Velzen en N. v. d. Krogt. Scheidsrechter N. A. Steenwinkel. Aan vang 14.30 uur. Het terrein is gelegen aan de Nijkerklaan. De supportersvereniging organiseert 'n busreis. Vertrek 13.30 uur. Prijs 2.50, Jeugd 1.-. Opgave hedenavond in het clubhuis bij de heer J. d. Heiden. De spelers reizen apart en vertrekken om 13.00 uur zodat de bus direct na de wedstrijd vertrekt. LEIDEN Geboren: Annechien F. dr. van W. L. Hengeveld en A. M. Antve- link; Peter zn. van J. A. van Dijk en D. J. L. van Driesten; Cornelia J. P. dr. van C. A. de Boer en P. Molenaar; Annetta P. dr. van G. Philippo en C. C. Hartevelt; Dirk H. zn. van H. Bink en A. D. Heruer; Bianca J. M. dr. van J. C. Snaar en K. P. E. Fehlinger. Ondertrouwd: H. G. Verver en J. On derwater; H. J. J. Terburg en W. Vogel; H. B. Hansles en V. L. M. Barendse; S. H. Sie en S. J. Tjoeng; E. G. Junet en P. M. Verkade; R. van Rooij en G. M. P. G. Lamers; H. L. Marcelis en E. G. Korpelshoek; R. M. Ubink en M. P. Beekelaar; K. C. Hillebrand en C. van der Blom; E. B. Vermeer en P. E. de Bondt; J. C. Kerkman en M. S, Piket; C. van Leeuwen en J. P. M. Hoogervorst E. F. Pressl en A. T. Verhoop; M. van Vliet en J. J. Duijverman; J. van der Linden en A. Kluivers; D. Kleijn en A. Bleijenberg; P. Janson en J. W. van Cassel; A. J. M. Tetteroo en H. G. F. Smittenaar; N. A. H. van Valderen en J. P. van der Meij; J. J. van der Leek en M. C. van der Heijden; J. V. Romijn en O. M. Bronsgeest; G. W. de Bolster en J. A. Hogendorp; C. Kleijn en A. van den Eijkel. Getrouwd: A. T. M. van der Holst en A. W. Barends; F. H. Vermeul en C. J. van Zijp; P. J. G. G. van der Vight en G. J. J. Stouten; H. J. Sieval en J. C. Gijzenij; J. P. van Dijk en C. Freeke; L. C. O. Jansen en M. G. Barnhard; A. A. van der Kamp en R. Rooseboom; T. Ouwehand en A. van Tongeren; C. Veef- kind en M. A. van Rooden; H. van Kas- terop en J. van der Leek; S. K. de Graaf en J. M. Devilee; W. Simmers en W. J. de Haas. Overleden: T. van Wijk (77) wed. van M. van 't Wout; D. N. de Nie (36) B. M. A. Baijer (80) wed. van J. J. A Soupart; C. Freeke (85) man; S. A Gordijn (64) wed. van D. Kleijn; J. Dou wes (54) man; H. E. Brouwer (11 gen) dochter; F. W. Boers (79) man J. Roest (66) man. SASSEN HEEM Bij inventarisatie van de inbraak in de Teylingerlaan in Sassenheim, in de nacht van woensdag op donderdag, is gebleken, dat de schade aanzienlijk groter is dan eerst werd ge schat. Aan technische apparatuur en huishoudelijke gebruiksvoorwerpen werd voor ongeveer 14.000 ontvreemd. IOORDWIJK De te restaureren Grote Kerk te Noordwijk-Binnen dateeri if het begin van de veertiende eeuw. In 1303 gaf de bisschop van Utrecht erlof de kerk te bouwen ter vervanging van een kleinere, die op dezelfde laats heeft gestaan en helemaal uit kloostermoppen was opgetrokken. In .1/50 werd Noordwijk geteisterd door een vreselijke brand. Deze sloeg ook ■ver naar de kerk, waardoor zij ernstig werd beschadigd. Gezien de bouwwijze is de kerk na de brand zonder grote onderbrekingen in gedeelten hersteld en afgebouwd vol gens één plan. Bij de restauratie van 1902 werd de kerk uitgebreid met een doopkapel. Ten tijde van de Hervorming heeft ie kerk geen schade opgelopen door de beeldenstorm van 1566. De over plaats. Alleen de vicariën en altaren werden weggebroken. De gewelf schildering, voorstellende de martel dood van St. Jeroen, is tot het be gin van de achttiende eeuw zicht baar gebleven. Het laatste gedeelte van de opstand van het St.-Antho- niusaltaar is pas in 1902 gesloopt. Tweemaal gespaard Tweemaal is de kerk aan vernieti ging ontkomen. De eerste keer tij dens de Spaanse bezetting toen de Spanjaarden het gebouw in brand wilden steken. Het kerkbestuur slaagde erin de opgelegde brand schatting af te kopen. De tweede keer, in 1820, ontkwam het/gebouw ternauwernood aan de slopershand. De kerk bleek te groot geworden voor de Hervormde Ge meente. In een door deskundigen uit gebracht rapport werd aangeraden de kerk te verkleinen door het ge hele kruis der kerk met het koor af te breken. Doordat men evenwel in 1822 een rijkssubsidie van 3000, kreeg, werd van dit plan afgezien. Men herstelde dak en goten van koor en transsept. Van 1901 tot 1904 had opnieuw een restauratie plaats. Instortingsgevaar was toen niet denkbeeldig, eenzelfde situatie dus als nu. Grafzerken De nog in de kerk aanwezige oudste grafzerken dateren van na de brand in 1450. De rijk bewerkte grafsteen van ambachtsheer Jan van der Bouchorst werd vermoedelijk in 1479 gebeiteld en in de zuidkapel gelegd. Deze zerk is een der zeldzame exem plaren. die uit dat gothische tijdperk nog ongeschonden in Nederland aan wezig zijn. Tot 1829 werd in en om de kerk be graven. De laatste r.k. priester die in de kerk werd bijgezet, was pastoor Hermanus Pouwels, die 27 oktober 1814 overleed. Historische waarde De kerk bevat een aantal waarde volle objecten, zoals het monument Jan van der Does, een zogenaamde gedachtenistafel, bekroond met een grafurn, daterend van 1792, een fa- miliebank van de Noordwijkse am bachtsheer uit 1751. koorbanken met vergulde letters die er in 1636 op zijn aangebracht, een groot cartou chevorming tekstbord uit 1638 en drie tekstborden uit 1650. i ier pom|i«n I» TtoorAvijk-6 it oJ. L ILjorJvijk-Binni WOUBRUGGE. De toneelvereni ging, die zoveel voorstellingen voor de bejaarden geeft, kan dringend nieuwe leden, gebruiken. Gegadigden kunnen opgeven bij de heer R. van Egmond. LEIDEN Woensdagavond 24 septem ber &.s. begint om 8 uur in De Burcht een openbare ledenvergadering van de P.v.d.A., de PSP. D'66 en PPR. De avond is bedoeld als openbare „hearing" over het concept-gemeenteprogramma. Vragen omtrent bruggetje over de Korte Vliet LEIDEN In antwoord op de vragen van de heer H. Amptmeijer inzake de sloping van het bruggetje over de Korte Vliet deelden b. en w. mee, dat onder meer in verband met de voortgang van de werkzaamheden aan het scheepvaart kanaal om Leiden, het bruggetje over de Korte Vliet niet langer kon worden gehandhaafd. In verschillende artikelen, welke, de af gelopen tijd in Leidse dagbladen zijn verschenen, is van de komende verdwij ning van het bruggetje melding ge maakt. Verder hebben Burgemeester en Wethouders van Voorschoten de inwo ners van de wijk Noord-Hofland er reeds bij een circulaire van 12 maart 1968 van in kennis gesteld, dat door het graven van het kanaal de rechtstreekse ver binding met de stadswijk Leiden-zuid- west via het bestaande bruggetje zou komen te vervallen. Daarbij werden de bewoners erop gewe zen, dat de leerlingen van het kleuter onderwijs en het gewoon lager onder wijs kosteloos gebruik kunnen maken van de schoolbus naar Voorschoten-dorp. B. en w. erkennen overigens, dat de bewoners van de wijk Noord-Hofland van de verwijdering van het bruggetje ongemak ondervinden. Wel merken zij volledigheidshalve nog op, dat dezer da gen een verbinding voor fletsei's en voet gangers gereed komt van de Hoogka- merbrug in de Voorschoterweg via het wijkpark naar de Schubertlaan. Een tijdelijke oplossing voor een recht- streekseverbinding tussen de wijken Leiden-zuidwest en Noord-Hofland zou eventueel slechts in aanmerking kunnen komen tot het tijdstip, waarop het nieu we kanaal in gebruik wordt genomen. De provincie is voornemens om het ka naal aan het einde van 1970 voor het scheepvaartverkeer te doen openstellen. Gezien de korte tijd. gedurende welke een noodvoorziening derhalve dienst zou kunnen doen en de in elk geval aan merkelijke kosten, welke daaraan zou den zijn verbonden, achten z(j het niet verantwoord het tot stand brengen van een dergelijke voorziening te bevorde- Voorts kunnen ztf mededelen, dat het in de bedoeling van de provincie ligt om met de aanleg van de nieuwe brug in het verlengde van de Vijf Meilaan in 1970 te beginnen; naar verwachting zal de bouw niet langer dan een jaar ver gen. Moeilijkbeden met ex-eebtgenote DEN HAAG/LEIDEN Een 42-jarige loswerkman uit Lelden, die gescheiden was van zijn vrouw, drong enkele malen met behulp van de sleutel welke nog in zijn bezit was, de woning van zijn ex- echtgenote binnen. Dan ontstonden er moeilijkheden waaraan de politie te pas moest komen. B(j zulk een gelegenheid had de man zijn vrouw ook mishandeld, eerst haar met de hand geslagen en vervolgens een hondenriempje daarvoor benut. De vrouw zette het op een gillen toen werd verdachte gearresteerd. Voor de Haagse politierechter wenste verdachte omtrent deze zaak geen ver klaring af te leggen doch de Officier van justiite vond het optreden in elk geval hoogst ongepast en eiste 200 boete benevens twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar, terzake wederrechtelijk binnendrin gen van- de woning. UVS: doel: W. Sloos; achter: M. Balk- hoven, H. Rol, B. Lardé en R. de Groot; midden: A. Koren en J. Leget; voor: S. Teske, L. Holl, K. Fasel en G. Loge- Roodenburg: doel: M. Keereweer; ach ter: B. de Jonge, C. Pennenburg, A. Ooyendtfk en A. v. d. Kaay; midden: H. de Klerk, S. den Os en J. v. Weerlee; voor: I. Klinkhamer, M. Makatina en R. de Meza. LFC: doel: W. v. Beelen; achter: H. v. d. Berg, J. Teeuwen, W. Meurs en D. Sira; midden: W. v. d. Linden en J. Han- naart; voor: P. Gubler, A. Heymans, C. v. Weerlee en W. Blom. LEIDERDORP De Leiderdorpse dam club hield gisteravond haar eerste com petitiewedstrijd tegen A.D.C. 2. De uitslag is als volgt: L.D.C. AJD.C, 2 A. v. d. Zwan H. Brunt Jr 02 G. H. Oostergo A. Robbe 20 J. v. d. Sandijk H. Brunt Sr 2—0 J. v. d. Leek J. Beider 0—2 A. Bloemendaal J. Gelderblom 02 W. v. Eek W. v. Berkel 2U J. J. Daleman J. Koelewtfn li C. Verweij J. v. Berkel 2u C. v. Sandijk Jac. de Leeuw 2u C. v. d. Leek Verkade 2 VOORSCHOTEN Alleen omdat het niuziekonderricht in Voorschoten snel weer op gang moet komen, is het Col- 'ege van b. en w. bereid dit seizoen maximaal 40.000.subsidie te ver lenen aan de Stichting Leidse Muziek school. Wethouder Iestra (prot. christ.) toonde zich teleurgesteld over de gevoer de besprekingen met deze stichting. Het College van b. en w. gaat thans stappen ondernemen om voor het seizoen '70-'71 een betere overeenkomst inzake het mu» ziekonderwys te waarborgen. Gedacht wordt over een streekmuzieksehool en eventueel over een eigen school voor muziekonderricht. De heren Schuurman (k.v.p.) en Pels (p.v.d.a.) wilden graag opheldering over de mededeling van b. en w. over de lastgeving aan het cash eairrybedrijf N.V. Discount Service N.V. aan de Veur- seweg om per 1 januari 1970 de twee ingebruik genomen loodsen te ontruimen. Wethouder drs. Van der Laan (k.v.p.) stelde dat het geen taak van de ge meentelijke overheid is om een ingreep te doen in het ondernemingsschap. De overwegingen welke tot deze lastgeving geleid hebben zijn uitsluitend gebaseerd op planologische gronden. Terwijl de raad het centrum wil naar voren schui ven als koopcentrum, kan daarnaast geen soort winkelcentrum geduld wor den langs een drukke weg. terwijl bo vendien de groene zone tussen Leid- schendam en Voorschoten deze gronden als agrarisch bepaald hebben. Op de vraag van baron rar. De.Vos van Steenwijk (v.vd.) over de aanvraag van een motel in deze groene zone, vilde de- wethouder nog geen uitspraak doen omdat de bouwvergunning nog niet is aangevraagd. Zo die komt, zou even tueel met de medewerking van de raad j het artikel 20 gehanteerd worden, waar- door ontheffing verleend zou kunnen j worden. Voorschoten treedt niet toe tot een streekenergiebedrijf en heeft hiervoor gegronde redenen. Dr. Pels (p.v.d.a.) hield een betoog over de voordelen van centralisering van de energievoorzie ningen, maar durfde zelf geen beslissing te nemen. Dr. Pels vond de beslissing van een totale afwijzing echter te zwaar. Wethouder dr. Kamminga (v.v.d.) wees op het eigen bedrijf dat thans lagere tarieven in rekening kan brengen dan b.v. Leiden en stelde dat de grootste partner in deze toekomstige streekvoor- ziening een sterk verouderd bedrijf heeft. Voorschoten staat niet alleen in de af wijzing van een streekenergiebedrijf. Vast staat dat een streekenergiebedrijf nimmer die service kan verlenen, die thans de burgerij van Voorschoten ge niet; de burgerij, die de vruchten plukt van een vrijwel nieuw buizenstelsel en nieuwe geleidingen. Er zijn drie instanties geweest, die het Voorschotense bedrijf beoordeeld heb ben. Als handreiking tot Dr. Pels was het College van b. en w. bereid om de i deur niet helemaal te sliuten, maar op een kier open te laten en indien de toe- j stand zou veranderen ruimte te geven voor een streekvoorziening. Het voorbereidingskrediet voor de aan leg van een kernringweg werd ondanks de protesten van de Algemene Winke- i liersvereniging aangenomen. Wethouder Drs. Van der Laan (KVP) verklaard j dat de overwegingen van b. en w. om reeds nu deze kernringweg besteksklaar te laten maken gegrond zijn op het feit dat de bereikbaarheid van het Centrum en van de wijk Vlietwijk een voorziening dringend noodzakelijk maken. De spoe dige opening van een sporthal op het i MOC-terrein vraagt om een goede toe- I gangsweg en deze weg was ook reeds in een vorig plan opgenomen (het Cen trumplan dat de eindstreep niet haalde) en hiertegen waren toen geen bezwaren fogedien<V HAZERSWOUDE Wanneer het overdekte instructiebad aan de Herman Heyermansstraat in Hazerswoude, wijk Rhynenburch, dinsdag in gebruik wordt genomert .betekent dat voor de heer L. Pesie uit Amersfoort een mijlpaal in de 65-jarige zwembadpraktijk van de naar hem genoemde N.V. Na een intensieve voorbereiding en research is de N.V .er namelijk in geslaagd, een instructiebad te ver vaardigen, dat die naam waardig is. De werkzaamheden zijn reeds zeer ver gevorderd; het zal dus niet lang meer duren, of de Hazerswouders kunnen een duik nemen of dat nu in vrfl of in verenigingsverband zal zijn- Wat men in deze overdekte aantreft? Ben 25 x 8 meter groot bassin, voorzien van een verstelbare bodem van 10 x S meter; een ruime hal; twee gemeenschappelijke kleedlokalen, voorzien van 7 wisselkabines voor idtvidueel gebruik; badmeestersverbl(jfInstallatieruimte; personeels- verblijf; EHBO-post. Het bad leent zich zowel voor klas sikaal als voor individueel zwemonderwijs, voor waterpolo, kunst-, wedstrijd- en recreatief zwemmen. In mei 1968 heeft de gemeenteraad van Hazerswoude een krediet van 600.000.beschikbaar gesteld voor de finan ciering van het instructiebad, in de omgeving waarvan thans hard wordt gewerkt, om ook het exterieur goed tnt de verf te doen kameu.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5