ALLEENSTAANDEN ZIJN TOCH OOK EEN DEEL VAN DE SAMENLEVING" COACH KALLENBERG DRUKT AMATEURISME BONA STARS WAT OP DE ACHTERGROND Dokter en ass. coach aan team toegevoegd CIJFERTIPS Zilversmid-muzikant J. Wakka maandag vijfenzeventig jaar ïaadslid, leraar ds. A. J. Kret werkt aan plan voor geoutilleerde mini-flats Z.TERDAG 20 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ËIDEN „De mensen ader de dertig, onge huwde, het zijn eigen- Ik de geslagenen van de smenleving. Ze betalen etra veel loonbelasting. Vtot wonen betreft, moeten z< altijd plaats maken vor gezinnen. Voor soms jogere mensen die wél gerouwd zijn. Ze worden ,Als ze iets villen lithalei* noeten ze lat zelf veten „V zyn in Leiden ontstellend veel ka- nirbewoners. Ik heb het nu niet over di studenten. De Stichting Studente Investing heeft daar alle aandacht op gncht. Maar hoeveel alleenstaande ver- pbgsters, analisten, ambtenaren, onder- wsers, jonge doctoren en noem maar o| wonen er niet in Leiden die geen hip kunnen verwachten van zo'n in- stntie. Het plan. Dat is al ruim ander- luf jaar oud nu. Ik zal proberen in het krt te zeggen wat ik eigenlyk wil. E moet een groot gebouw komen. Dat ka een nieuw gebouw zyn, het kan euigoed een oud huis in de binnenstad zij dat wordt aangekocht. In dat ge- bcw moeten dan tien k vyftien volledig 1 narichte appartementen voor alleen standen komen. Die hoeven niet groot teijn. Als ze maar volledig geoutilleerd zij Er moet een keukentje of kitschinet- teijn. Een aantrekkelijke zitkamer, een bakamer, desnoods een slaapalkoof en naiurlyk een eigen ingang. Iedere al- letstaande moet zyn eigen mini-flat litgekookt Doewoner moet zijn eigen eten kunnen \veorgen."-Heeft' hij geen ••zin 'of 'geen* tij, om te koken, dan kan hij terecht in eain het gebouw aanwezig restaurant. Ei soort mensa, waar het eten goed- klp is. Alles moet heel zakeiyk ge- biren. In dat restaurant zou je eigen- lil een uitgekookt echtpaar moeten nirzetten, dat zich aanpast aan de be- hiften. Natuurlijk moeten er vaste eet- üjen zijn. Maar dat echtpaar moet niet bos zijn als er eens twee keer moet wor- gekookt, of als ze een andere keer w*r eten over hebben. De bewoners zedn eigenlijk een knipkaart moeten kqen. Daarvan kunnen ze dan desnoods ell dag in het restaurant gaan eten. Njuurlijk moet er in het gebouw een weerette zijn, waar de bewoners hun wl kunnen doen. Een droogzolder is ooj iets noodzakelijks. Erihet spreekt vanzelf dat er een so- ci^it komt. Je moet ei-van uitgaan dat deiewoners hier een tehuis willen cre- ërt. Toch staan ze niet alleen, want ze kuuen naar de sociëteit, naar overige bejoners. Wen ze een hond, of vogeltjes? Dat k«, het is hun flat. Het is hun home, hf wordt geen gesticht. Wat ik beslist constant met hun neus op hun alleen-zijn-gedrukt. Jonge mensen willen toch ook graag zelfstandig op hun benen staan. Niet meer betutteld worden door hun ouders. Ze krijgen er geen kans voor. e kunnen niet leven zoals ze willen. Ze zijn genood zaakt voor veel geld op een ellendig kamertje te gaan zitten, waar ze altijd en eeuwig rekening moe ten houden met hun hos pita. Ze kunnen geen eigen thuis creëren. Bene den de dertig hebben ze geen recht op een woning. Begrijp me goed, dit is geenstille kritiek op huis vesting. Die kan ook niet meer doen dan in zijn ver mogen ligt. Er is nu een maal een verschrikkelijk tekort aan woonruimte. Maar alleenstaanden zijn toch ook een deel van de samenleving. Waarom mo gen zij niet meedelen in dat tekort Aan het woord is ds. A. J. Kret, raadslid en leraar aan het Christelijk Lijceum. In zijn werk heeft hij altijd veel te maken gehad met alleenstaande jonge men sen. Hij kreeg een beeld van hun moeilijkheden en zocht naar een oplossing. In de loop der jaren is er een plan gegroeid dat lang zamerhand concrete vor men is gaan aannemen. Een plan om een plaatsje in de maatschappij voor de jonge alleenstaanden te veroveren. LEIDEN Toen de Bona Stars tien jaar geleden werd opgericht kon A. J. Kallenberg, leraar aan het Bonaventura Lyceum, als oprichter gerust de taak van voorzitter ter hand nemen. Weliswaar was men boordevol idealisme maar aan basketballen op ere divisieniveau werd uiteraard nog niet gedacht. De extra besognes, die de oprichting van de basket ballclub ten gevolge had waren nog niet zo veel omvattend als ze momenteel wel zijn. Bona Stars, dat vanavond tegen het Amsterdamse AGON aan de marathon van dertig wedstrijden begint (vorig jaar waren dat er nog 22) is veel meer aandacht gaan eisen. Toen Andró de Jong dan ook in een interview in onze krant stelde dat het niet juist was dat bestuursleden verscheidene functies had den en dat zij zich niet konden concentreren op hun taak, trok Kallenberg daar lering uit: „Mijn baan is eigenlijk een technische. Bestuurslid kan ieder een zijn. Ik kan me nu meer verdiepen in de theorie van de basketballsport. Ik neem nu heel wat boeken door." niet wil is een dergelijk gebouw voor al leen maarvrouwen of alleen maar man nen. Die mensen zijn volwassen. Als ze iets willen uithalen moeten ze dat zelf weten. Het is hiïn leven en ze kunnen zichzelf hoogstens blameren. Maar dat gaat alleen hen aan. I Betaalbaar Natuurlijk moet een dergelijk plan be taalbaar zijn. Je hoeft niet op subsidie te rekenen, maar dat wil ik ook niet. Ik heb zo hier en daar al eens gepraat. Iedereen voelt direct aan waarom het gaat en is het eens met hiijn .qplossiivg. Een bestaande stichting zou op zakelijke basis het gebouw neer kunnen zetten en de flats verhuren of in huurkoop ver kopen. Dat alleenstaanden gauw tot koop zullen overgaan geloof ik niet. Ze hebben dan het gevoel dat ze nog een stap dichter naar hun definitieve onge huwd hebben gezet. Ik voel het meest voor de oproep aan alleenstaanden, vóór dat men aan de bouw begint. Zij hebben dan een maximale inspraak. Ik weet nog niet hoe de exacte uitwerking wordt. Vorig jaar hadden we iets op het oog. Het huis van de dokters De Bruyne aan de Hoge Rijndijk. Herman van der Berg heeft toen helemaal belangeloos, omdat hij duidelijk de oplossing van het pro bleem in dit plan ziet liggen, interieur tekeningen gemaakt. Maar we durfden het toen nog niet aan. Diakonie Ik geloof zeer beslist dat hier ook een diakonale taak ligt. Het uitvoeren van dit plan hoeft niet beslist van een stich ting uit te gaan. Het kan de diakonie zijn, het kan evengoed een coöperatie zijn. Als het maar een zakelijke exploi tatie is, zodat de bewoners van het ge bouw niet het -gevoel hebben dat zij af hankelijk zijn van iets of iemand." Het gaat mij erom dat de alleenstaan den ook gelukkig kunnen worden. Daar bij moeten hun woonbehoeften niet in de weg staan. Alle simpele dingen als iedere dag bedorven voedsel, vlak na het werk nog vlug boodschappen doen, zachtjes met de radio, geen vrienden na tien uur, al die dingen die de alleenstaanden er telkens aan herinneren dat zij alleen zijn, zjjn steeds een beletsel om zich ergens thuis te voelen. Je kunt la minute af leiding nodig hebben. Je gaat naar de tennisbaan en bent te laat om nog eten te halen. In zo'n flatgebouw kan mis schien een centrale broodbesteldienst worden gevormd. Dat is weer iets voor het echtpaar. Ster DKret: Alleenstaanden zijn ook Als ideale vorm van een flat voor alleen staanden zie ik de sterflat. Dat heb ik eens ergens gezien en leek'mij het beste. Deze vorm van wonen voor alleenstaan den heb ik nog nergens in Nederland gezien. Er zijn weliswaar gebouwen met één persoonsflats, ik denk hierbij aan de Rijnlandflat, maar dat is toch niet wat ik bedoel met mijn plan. Ik heb het be sproken met leden van de gemeenteraad, met de wethouder van huisvesting. Zij zien het probleem direct liggen. Ik zou graag de mening van de alleen staanden zelf willen hebben. Mensen die I actief willen meedenken en -werken en I mensen die eventueel gegadigde zjjn voor de mini-flats kunnen altijd bij mij te- PINK FLOYD IN LEIDEN LEIDEN Provadyaf heeft weer een stunt. In samenwerking met de Leidse, Volksuniversiteit K O haalden zij de beroemde Engelse under ground formatie „Pink Floyd" naar Leiden. Woensdag a.s. zal dit psychedelische volkje een luisterconcert, voorzien van alle mogelijke licht effecten, in de Stadsgehoorzaal geven. Het is de bedoeling, dat iedereen op een stoel gaat zitten. Het Provadyaf-bestuur deelde ons nog mede, dat ook burgemeester Van der Willigen aanwezig zal zijn. De aanvang is 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 7,50. recht, Van de Branderlerkade 23, Leiden, tel. 01710-31529. Tenslotte zijn dit de mensen over wie het gaat. Ik zou hen graag helemaal in de plannen willen betrekken. Als er een maal een gebouw in aanmerking komt moeten de mensen zelf kunnen uitmaken met wie ze willen wonen. Ik ben al zo'n beetje op zoek naar gezellige panden. De groep alleenstaanden kan zelf het interieur bepalen van het gebouw waar- zij gaan wonen." Ds Kret praat met vuur -over zyn plan. Een duidelyk plan dat om uitvoering roept. Aan de ontwerper ervan zal het niet liggen. Hij zal zich ervoor inzetten tot het gelukt Is. Joop Zoetemelk wordt maandag in Leiden gehuldigd LEIDEN Als Joop Zoetemelk de Tour de l'Avenir wint wordt hij maan dag door de Leidse ren- en tourvereni- Swift gehuldigd. Joop Zoetemelk zal maandagavond omstreeks half zeven op het Leids station aankomen, waarna hij in open rytuig naar het stadhuis wordt gereden, waar hij door het voltallige college van b. en w. zal worden gehul digd. KA TH. LEIDSE HARMONIE LEIDEN Zondag a.s. zal de Hoog mis om half 10 opgedragen worden voor leden en overleden leden en begunstigers van de Kath. Leidse Harmonie in de kerk Herensingel. Dit by gelegenheid van hét vierde lustrum van de Harmonie. Het parochieel zangkoor zal een meer stemmige mis zingen onder leiding van de heer B. Heetveld. Ook enige leden van de Harmonie zullen hun medewerking bij deze Mis geven o.a. in een koperkwintet en een klarinetsolo onder leiding van de dirigent, de heer B. v. d. Burg. Na de Mis begeven de leden zich naar de zaal Maria Gijzen- Korfbalprogramma LEIDEN. Hoofdklasse: Archipel- Blauw Wit; Het Zuiden-Stanfries; Ons Eibernest-Luto; HKV-Die Haghe; Roh- da-Westerkwartier. Overgangsklasse A: Regenboog-Roda; Deto-Koog Zaandijk; PSV-Zuiderkwar- tier; Swift-Groen Geel; De Danaïden- Zuid West 1: Vicus Oriëntis-Fluks; Sperwers-Achilles; Ready-DKC; De Al- gemene-Trekvogels; Fortuna-KNS. Kallenberg is bovendien gaan beseffen dat, wil Bona Stars zijn positie handha ven of zelfs nog verbeteren, het pure amateurisme wat moet verbleken: „Mijn ideaal is kampioen van Néderland te worden met eigen spelers. Ze zijn echter nog niet hard genoeg. Er zijn jongens die spelen om het spel. Dat heb ik hen altijd wel ingeprent, maar ik heb wel ingezien dat je daarmee niet aan de top komt." Om zich heen heeft hy een klein team geformeerd. Als assistent-coach is oud-eersteteamspeler C. den Hollander aangewezen. „Er zou eigenlijk een hele staf moeten zijn. Iemand moet een schotdiagram by- houden. Je kan je spelers theoretisch bekijken. Hoeveel rebounds winnen ze? Hoeveel keer onderbreken ze een aan val van de tegenstander? Eventueel kun je in de rust een speler vervangen." Ook zullen de oranjehemden in 't vervolg vergezeld worden van een arts, dokter Bosch, verbonden aan de Annakliniek en lid van de medische commissie van de Nederlandse Basketball Bond. In 't afgelopen seizoen heeft Kallenberg danig gesukkeld met zijn spelersarsenaal. Har ry Stol, André de Jong en Pieter van Tuyl van Serooskerke moesten geruime tijd absent zijn. Vooral Van Tuyl van Serooskerke, de boomlange pivot, ver bleef vrijwel constant in de lappenmand. „Pieter is in Breda geweest. Volgens insiders is hy echter niet zo behandeld als sportartsen dat wel gedaan zou den hebben. Hij is er zodoende weken te lang uitgeweest." In Luxemburg is hij kortgeleden in een wedstryd voor Punch door zijn knie gegaan en het is onzeker of hij vanavond van de partij zal zijn. i „Zo'n lange speler loopt veel risico's. Nu wordt hy door de regels, die per soonlijk contact verbieden, wel be- 1 scliermd. Maar bjj de rebound is dat ge- I woond niet te vermyden. Ik hoop dat hy het komende seizoen wat meer geluk heeft. Als die jongen een heel seizoen kan trainen is hij niet meer te houden. Over twee seizoenen zal het zo zijn dat een ploeg, die Pieter van Tuyl heeft, kampioen wordt. Helaas prakkizeert hy er over om na zijn eindexamen rechten naar Amerika te gaan en collegespeler te worden." Het kampioenschap is in de ogen van Kallenberg, nu weggelegd voor Fla mingo's. Verrassend omdat Punch en Blue Stars het vorig seizoen het veld zo duidelijk aanvoerden. Waarom toch de Haarlemmers-? „Flamingo's heeft een compleet team. Blue Stars is te kwets baar omdat zij voornamelijk op Ton Boot en Cees Smit draait. Punch wordt te oud. Het zijn praktisch allemaal oud- intemationals, die gemiddeld 31 jaar zjjn. Flamingo's heeft bovendien de beste coach van Nederland." Bona Stars acht hij in staat eventueel via een derde of vierde plaats in de finalepoule te komen. Een uitgebreid oefenprogramma heeft de oranjehemden moeten klaarstomen voor dit zware sei zoen. Centraal stond een trip naar Tsje- cho Slowakije. Kallenberg: „Bona Stars heeft daar twee zeges behaald en een maal verloren. Dat wil wel wat zeggen, want Tsjecho Slowakye staat heel wat hoger dan Nederland. Ze verloren met vijf punten van Svit. Daar bleek ook dat ze een goede condite hadden. Alleen aan het systeem mankeerde nogal wat. We zijn op de eerste plaats bezig met de verdediging. We zijn met de grond beginselen bezig en de praktijk moet straks leren hoe dat uitpakt. Op het moment wordt enorm hard op het schot getraind. Je kan nog wel zo'n mooi systeem hebben, maar als je niet scoort bereik je nog niets. Ik vond hetIn het afgelopen seizoen wel jammer dat de jongens soms op het publiek gingen spelen als ze een voorsprong hadden opgebouwd. Die showballen mogen wel aantrekkelijk zijn, maar ik zie liever dat ze doorgaan met scoren." Bona Stars gaat morgen weer de Vijf Meihal in. De vraag is of zy zich ook nu weer verzekerd weten van een tal rijke supportersschare, die merkwaar digerwijs niet kon beletten dat het saldo van de thuiswedstryden vorig jaar lager was van dat van de uitwedstryden. De Vijf Meihal is het home geworden van de Stars, die daarvoor Poeldyk en Den Haag bezochten voor hun thuiswedstrij den. Hoe ziet Kallenberg de Groenoord- hal? „Die lykt me byzonder ongezellig. Het basketbalveld is klein en zou in die grote ruimte in het niet vallen. Wel als je het zou afzetten met reclameborden en tribunes, zodat je een afgesloten ruimte krygt, zoals een Flamingo's dat doet in de Kennemer Sporthal. Maar basketbal trekt nog geen tienduizend toeschouwers zoals in Amerika. Wel heeft België soms drieduizend bezoekers. Maar ja wat wil je daar hebben ze Ame rikanen voor." JAN PREENEN IB: Unitas—UVS 2 RoodenburgRVC 1 2A: ODBLFC 3 Blauw ZwartLeonidas ,3 NaaldwykAlphen 2 3A: PDKSpel. Lisse 3 Van NispenTexas 1 TeylingenSJC 1 3B: RKAW—Tonegido 3 4A: Quick StepsSJZ 3 WarmundaOievaars 1 ConcordiaRypwetering 1 VTLForeholte 2 DOCOS—BGC. Floreant 1 4B: ASCFlamingo's 1 WSBGD A 3 4C: AlphiaLekkerkerk 3 SchoonhovenBodegraven 1 Leidse Voetbal Bond 1UDOSVLV 1 St. BernardusAlph. Boys 3 Randstad SportSt. Boys 1 Altior—IDWS 1 Leidse BoysZLC 3 2: MMOOranje Groen 1 KRVVN A 1 MeerburgWet. Boys 1 VNL—WOA 3 Zeer bekend Leidenaar LEIDEN Een bekende Leidenaar, Jan Gerrit Wakka, zilversmid en muzikant, ivordt a.s. maandag 22 september 75 jaar. Hij denkt er niet aan, met deze twee aktiviteiten op te houden. De heer Wakka, beweeglijk en vitaal, maakt ook helemaal niet de indruk, daar echt behoefte aan te hebben. Hij leeft in fioee ioerelden, die ogenschijnlijk niets met elkaar te maken hebben: van de edelsmeedkunst en van de muziek. Het ene leven speelde zich wel veel meer vn het verborgen af dan het andere. Wakka werd (22-9-1894) geboren in de Heerenstraat, hoek Pioenstraat, dus in Zoeterwoude, want deze wyk werd pas ongeveer 1900 bij Leiden getrokken. De heer Wakka is de enig overlevende van drie broers; zijn beide zusters wonen in de Gerard Doustraat, in het huis dat de familie later betrok. Jan Gerrit doorliep de lagere school aan de overzijde van zijn geboortehuis. „Wilde u toen al zilversmid worden?" „Vader was het ook en zocht dit baantje voor me uit. Daarom ging ik naar de Voorschotense zilverfabriek van J. M. van Kempen en Zoon, tegenwoordig de „Koninklijke Begeer", leerde zes jaar lang het vak in de praktyk, kwam daarna in dienst bij de firma Van Rossum, Duchatel en Driessen, nu de Leidse goud- en zilverhandel". Hier werd u gepensioneerd? „Ja, tien jaar geleden. Maar ik ben er nooit weg geweest. Wel, moest ik in 1966. na een breukoperatie, korter gaan werken. Dit jaar, 12 februari vierde ik het 50-jarig jubi leum". De heer Wakka heeft het echte kunstige handwerk ge leerd. Tegenwoordig gaat alles machinaal. In Leiden maakt hij vooral kleine zilveren voorwerpen, medailles en zo; verder repareerde hij verongelukte stukken, zyn beste herinneringen bewaart hij aan twee kunstcreaties, een zilveren schilpad met zestig poten (voor prinses Juliana, die lid was van de V.V.S.L. en van een kring van zestig leden „De Zestigpoot", en de zilveren doos voor de Chur- chills ere-doctoraatsbul. Wakka's muzikale bedrijvigheid was echter veel omvang rijker en veel meer spectaculair. .Vader, zelf lid van Ben- venuto in Voorschoten, ging zyn zoon ook hierin voor. „Ik was nog geen veertien, toen ik by Benvenuto kwam Eerst klarinetles nemen, tien minuten per week en veel oefenen. Na een half jaar moest ik in het korps mee gaan blazen, meteen al op de eerste klarinet, later ook in de allermoeilijkste stukken". Zes en veertig jaar is hij lid geweest, waarvan zeventien als dirigent. „In de oorlog lag de zaak een paar jaar stil en toén raakte ik er uit, omdat men in 1945 van Benvenuto een zuiver Voorscho tense vereniging wilde maken". In 1919 werd de heer Wakka. lid van de Post-Harmonie, speelde ook vijftien jaar lang, in T en D (eerst „Tieleman en Dros", later „Trouw en Durf", je moet maar op 't idee komen). Ze bestaan geen van beiden meer. Hy speelde nog altijd klarinet, later ook es-klarinet. In een jury verslag van 1935 stond: „eindeiyk hoorden we eens een zuivere es-klarinet Vijftien jaar geleden is de heer Wakka met de klarinet gestopt; in de oorlop was hij al aan de grote trom ge wend geraakt. Het was eigenlijk een soort van voorbe stemming: vader iy Benvenuto, de twee broers in De Post en Nieuw Leven waren ook slagwerkers. En de zoon, is nu in Australië amateur-drummer van een dansorkest In 1953 werd de heer Wakka paukenist in het accordeon orkest Accordanto, ging later over naar het selecte Neer- 1 an dia, waarin hij nog altijd de pauken en het kleine slagwerk bespeelt. „Prettig werken is het daar, fijne re petities, ieder jaar naar het buitenland, voor concerten of concours". De heer Wakka was ook nog vier jaar tweede hoboïst in het Toonkunst Muziekschoolorkest. Hij dirigeerde het Leidse symfonie-ensemble „Ad Nostram utilitatem" („tot ons nut"), zeven jaar het RijnsburgseWilhelmina en, even lang, de Harmonie van Hazerswoude. En hy was zeventien jaar instructeur van K. en G „Hoogtèpunten? By het zilveren jubileum van de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen leidde ik de tap toe op het Stadhuisplein. En toen de heer M. Bolderdijk, dirigent van de Leidse Politie, een halve eeuw dirigent was, mocht ik de serenade, door zyn zeven korpsen, hem gebracht, lelden Om volledig te zijn, de heer Wakka is ook (42 Jaar) se cretaris van de bouwvereniging „Eigen Haard". En hy de zilversmid, draagt al tien jaar het koninkiyk zilver Voorwaar een singulier man, deze 75-Jarige. Joh. van Wolfswinkel.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3