Minister wil greep op lonen houden Heinemann heft vinger tegen herleving van nationalisme Voor bejaarden 1.4 miljoen meer Bescherming van sociaal zwakkeren Dokter nodig aan boord vlieggiganten Afkeuring na schietpartij! in Kassei Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? „Het is leuk treinen te laten ontsporen Jongetje bij ophaalbrug verongelukt STAKINGSGOLF IN FRANKRIJK-IT ALIË Kard. Urbain overleden Paus valt uit tegen celibaats- gesprekken N.-Ierland in V.N.? Congres EHBO geopend in Congresgeb. Den Haag Plannen van minister Klompé DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA T DEN HAAG Minister Roolvink (So- tiale Zaken) heeft gisteren met veel kracht de loonwet verdedigd, die het wet telijk kader moet bieden voor het sy steem van vrijere loonpolitiek. De mi nister bleek echter niet bereid om veel af te knabbelen van de in de wet neerge legde bevoegdheden voor de minister var Sociale Zaken. Zijn uitgangspunt blijft weliswaar, dat het loonoverleg een zaak partijen van werkgevers en werk nemers in de afzonderlijke bedrijfstak ïaar «lat anderzijds de regering bevoegd moet zijn om in het algemeen belang in te grijpen. Die bevoegdheid heeft de regering vol gens de loonwet op drie manieren. Inge grepen kan worden in individuele ci als die het sociaal-economisch belang zi I tie schaden. Voorts kan de regering het algemeen de lonen op een bepaald moment bevriezen, als zij uit de hand dreigen te lopen. In dat geval zou loonpauze worden afgekondigd. En als j er nog meer moeilijkheden aan he ciaal-economisch front dreigen, kan de regering de vrije loonpolitiek aan de kant letten en weer overgaan op een door de egering geleide loonpolitiek. De artikelen waarin deze bevoegdhe den zijn neergelegd hadden vorige week rooral bij de oppositie veel bezwaren CONGRES IN HOOFDSTAD AMSTERDAM (ANP) Een van de vele problemen die de luchtvaartmaat schappijen thans bezighouden is de me dische verzorging aan boord van de euzenvliegtuigen, de zogenaamde Jum- ojets. Tijdens het internationale congres over lucht- en ruimtevaartgeneeskunde dat je week in het RAI-congrescentrum Amsterdam wordt gehouden, is deze aag aan de orde gesteld door onder aderen de Duitser dr. B. Müller. Zelf is ervan overtuigd dat de aanwezigheid i een arts aan boord van de lucht- epen noodzakelijk is. „Door de uit- iding van de capaciteit van ile toe- len gaan er", zo zegt hij, „steeds :r mensen de lucht in. Het gevaar is groot dat zich steeds meer mensen iet verborgen of open kwalen aan oord bevinden. Wanneer iemand tijdens gemiddeld toch zeker zes uur duren- vluchten de Jumbo's worden voor- amelijk op de lange afstanden ingezet nwel wordt, moet er een arts aan wezig zijn, zoals dit op de zeeschepen ok het geval is. Er wordt ook gedacht de mogelijkheid het cabineperso- een speciale medische cursus te la- volgen. Tijdens het congres wordt deze problemen gesproken. Er is olgens dr. Müller overigens haast bij, want dit jaar nog zullen de eerste Boeings 47 met een paar honderd passagiers de ucht in gaan. dervonden, maar minister Roolvink wist zich verzekerd van de steun der rege ringspartijen. Wel had hij te horen ge kregen, dat hij uiterst voorzichtig met het hanteren van zijn bevoegdheden zou moeten zijn. De minister betreurde dat de centra le organisaties van werkgevers en werk nemers geen rol meer in het loonoverleg willen spelen. Gehoord de wensen in de Kamer verklaarde hij zich bereid tot over leg over de definitieve tekst van de loon wet. Maar hij voegde er meteen aan toe. dat aan de bevoegdheden, zoals die in de wet aan de minister worden toegekend, niet veel getornd mag worden. De KVP'er Van der Ploeg kreeg van de heer Roolvink te horen, dat deze sympa thiek staat tegenover bezitsvormende maatregelen. Als dan ook in een indivi duele cao wordt ingegrepen, omdat de loonstijging te hoog is. voelt de minister er best voor als een deel van de loon stijging wordt omgezet in bijvoorbeeld spaarloon of verbetering van de pensioe nen. Maar de regering moet in indivi duele contracten kunnen ingrijpen om te voorkomen, dat hoge loonsverhogingen worden overeengekomen en uiteindelijk op de consumenten en de sociaal zwak keren worden afgewenteld. Bij het afkondigen van een loonpauze moet worden uitgegaan van het gelijke monniken, gelijke kappen. De minister erkende, dat een bepaling in de loonwet waarbij de terugkeer naar de geleide loonpolitiek wordt mogelijk gemaakt eigenlijk wat vreemd is. Maar hij zou zo'n artikel niet graag willen missen". DüSSELDORF, (D.P.A.) President Heinemann van West-Duitsland heeft opnieuw nadrukkelijk gewaarschuwd een herleving van het gewelddadig nationalisme in zijn land. Het incident in Kassei, waar dinsdagavond twee jonge lui bij- een betoging tegen de uiterst rechtse NPD door schoten gewond waren geraakt, moest volgens Heinemann ge zien worden als „een waarschuwing voor allen, dat we ons niet weer mogen laten meeslepen naar een gewelddadig nationalisme' De president, die sprak op een bijeen komst van het parlement van de deel staat Noordrijn-Westfalen ter gelegenheid zijn officiële bezoek aan Düsseldorf, betoogde onder grote bijval dat met radicalisme nog nooit een probleem was opgelost en ook nooit opgelost zou worden. De eerste schoten in de Westduit se verkiezingscampagne ontlokten de mees te partijen afkeurende reacties en deden de openbare discussie over een verbod de Nationaal-Democratische Partij oplaaien. De CDU sprak haar leed- n uit over deze „verwildering van de campagne". Een socialistische woord voerder verklaarde dat het optreden van de NPD aan de veiligheid en de samen leving ernstig afbreuk deed. De liberale FDP veroordeelde de terreur. De politie is er nog niet in geslaagd de ongeveer 40-jarige man, die in Kassei de schoten loste, op te sporen. Het in cident speelde zich af trdens een be toging voor de woning van de NPD- afgevaardigde Werner Fischer die zitting heeft in het parlement van de deelstaat Hessen. Volgens ooggetuigen was een onbekende op de betogers afgelopen en had hij geroepen: „Terug, politie". Toen een demonstrant verlangde dat hij zich identificeerde, had de man eerst in de lucht geschoten en vervolgens tweemaal op de menigte gevuurd. Twee jongelui kregen een kogel door de bovenarm. De schutter zou in het huis van Fischer, waarin zich ook NPD-leider Von Thad- den bevond, verdwenen zijn. Een huis zoeking leverde echter geen resultaat, op. Von Thadden en Fischer verklaarden bij een kort verhoor, dat uit hun omgeving „in geen geval' geschoten was. De NPD-fractie in de landdag van Hessen wenst een parlementair debat over het incident. Fractieleider Fischer heeft om een buitengewone zitting van het parlement in Hessen gevraagd. In gelijkluidende telegrammen' aan presi dent Heinemann en bondsdagvoorzitter Kai-Uwe von Hassel sprak Fischer zijn „ontsteltenis en diepe bezorgdheid" uit over het gebeurde en veroordeelde hij „deze vorm van strijd, die zich van het politieke naar het misdadige vlak ver plaatst". De Wesbduitse minister van Buiten landse Zaken, Willy Brandt, voorspelt dat de NPD bij de verkiezingen van 28 september niet in de bondsdag zal komen. Maar veel regeringsambtenaren blijken in pi-ivégesprekken aan te nemen, dat de nationaal-dcmocraten zeker het minimum van vijf procent, vereist om de Bondsdag te halen, zullen bereiken. Een totaal van vijf procent zou hun vijf entwintig zetels in het 496 zetels tellende parlement bezorgen en minstens tien tot veertien voormalige nazi's in de Bonds dag brengen. ADVERTENTIE Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z*n lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat z'n vrouw jjj hem voor de verandering eens géén King Corn had meegegeven. King Cora wordt overal in Nederland elke nacht vers gebakken. Komt dus dagelijks vers op tafel en blijft dagenlanger vers. King Corn ,..'t enige datuweggooit,is de verpakking (alleen King Com km dal zeggen) LUGUBER SPELLETJE UTRECHT (ANP) „Wij vonden het leuk een trein te laten ontsporen", heb ben twee jongens (14 en 19) uit Dor drecht aan de rijkspolitie en de spoor wegenrecherche verklaard, nadat zij dinsdagavond op heterdaad waren be trapt bij een poging een stuk beton op de spoorrails bij de Moerdijkburg te La ge Zwaluwe te deponeren. De beide knapen hebben bekend, dat zij ook vorige week op hetzelfde punt drie keer hebben geprobeerd een trein te laten ontsporen. De eerste maal ge bruikten zij een vat, daarna een kist en zaterdagavond deponeerden zij het wrak van een bromfiets op de rails. In alle gevallen gebeurden geen ongelukken, maar het treinverkeer liep wel vertra gingen op. De knapen hadden zich naar hun zeggen niet gerealiseerd wat de ge volgen van een eventuele ontsporing zouden kunnen zijn geweest. Een kwarteeuw geleden de Slag om Arnhem. Plechtige herdenkingen waren er gisteren dan ook in Oosterbeek en bij de Nijmeegse WaalbrugOp het Engelse militaire kerkhof in Oosterbeek luisterde het koninklijk paar mei vele honderden veteranen naar de woorden van bisschop Buchanan en ds Ph. Berg- kotte. De laatste zei, dat hij er nog niet zo zeker van wasdat dit de laatste herdenking zou zijn geweest. „Velen zullen ook in de toekomst blijven komen om de graven, van hun gesneuvelde zoons of kameraden te bezoeken"- Ko ningin en prins legden vervolgens een krans by het monument op de be graafplaats. Zoals ieder jaar legden 2000 schoolkinderen daarna bloemen op de militaire graven, waarna gebeden werden gezegd en psalmen gezongen. Vroeg in de middag vloog prins Bernhard per helikopter naar Veghel om daar een bevrijdingsherdenking bij te wonen. Vijftig Amerikaanse parachutisten gaven een springdemonstratie. De koningin reed per auto van Oosterbeek naar de Waalbrug, waar 50 parachutisten van de beroemde Amerikaanse lucht landingsdivisie, die in 1944 de brug onbeschadigd in handen kreeg, een vroe gere commandant, luitenant-generaal James, een vrijheidstoorts overhandig den. By het monument op de brug werd door de generaal in het bijzijn van- koningin Juliana het vrijheidsvuur ontstoken Ook hier legde de koningin (Van c s correspondent) NIEUWERBRUG De 9-jarige Kees- Verheul uit de Woonkerk Nieuwer- 'rug (Bodengraven) is woensdagmid- hg om het leven gekomen toen hij be leid raakte tussen de staander en de louten bovenbouw van de brug bij de Jïtorische tol in Nieuwerbrug. Het knaapje dat wat later dan de ndere kinderen uit school was gekomen, tond bij de brug te kijken toen er een rij groot schip doorvoer. De brug stond de hoogste stand gedraaid maar slaat n nog niet helemaal vertikaal. Op een egeven moment drukte het schip de 'outen brug nog wat verder open en P dat moment stond de jongen juist ossen de staander en een balk van de ohuin naar beneden hangende boven- ouw. Hij werd daarbij zo zwaar aan hoofd gewond dat hij praktisch on- óddellijk dood was. Franse treinen rijden weer PARIJS - ROME (A P. - A-F.PDe vakbonden van de Franse Spoorwegen hebben gisteren opgeroepen vandaag weer aan het werk te gaan. De grote meerderheid van de 32.000 stakende treinbestuurders zou het eens zijn met de resultaten van de onderhandelingen over verbetering van de arbeidsvoor waarden en besloten hebben weer aan het werk te gaan. Daarentegen duurt de onrust bU de andere openbare diensten voort, ondanks een dreigement van presi dent Pompidou dat de „republikeinse orde" zal worden gehandhaafd. Zo blijft het personeel van de metro in staking, waardoor sleohts op een gering aantal lijnen enkele diensten worden géhandhaafd. De arbeiders van de P.T.T. hebben laten weten dat zij op 2 oktober voor 24 uur in staking gaan, terwijl ook het personeel van het gas- en elektriciteitsbedrijf met een staking dreigt. Ook heerst onrust bij Air France en een enkel particulier bedrijf. In Italië is de toestand nog chaotischer. Bouwvakkers en arbeiders in de chemi sche en cementindustrieën hebben het werk neergelegd en elektriciens en dok toren in ziekenhuizen hebben zich bij hen aangesloten. In allerlei sleden staat een algemene staking tegen de hoge kosten van het levensonderhoud op het programma. Bij de stakingen zijn reeds 2,5 miljoen werknemers betrokken. Tijdig salaris voor belastingambtenaren DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid H. Gortzak (P.S.P-) heeft de ministers van Financiën en Binnenlandse Zaken gevraagd maatregelen te nemen, opdat ambtenaren, die hun salarissen door middel van de mechanische ad ministratie krijgen uitbeaald, tijdig over het salaris zullen kunnen beschikken. VENETIë (Reuter) Giovanni kar dinaal Urbani, patriarch van Venetië en voorzitter van de Italiaanse bisschop penconferentie, is gisteren op 69-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Kardinaal Urbani werd beschouwd als een steunpilaar van de conservatie ve vleugel van de hiërarchie. Zijn laat ste openbare verklaring was de waar schuwing dat hij zich zou verzetten te gen elke poging om omstreden kwesties als de geboortenregeling en het celibaat van de priester op de bisschoppensyno de in de komende maand aan de orde te stellen. Onder zijn leiding gingen de Italiaanse bisschoppen akkoord met de pauselijke encycliek „Humanae Vitae". waarin het gebruik van bepaalde mid delen om zwangerschap te voorkomen werd veroordeeld Kardinaal Urbani wist ook de Italiaan se bisschoppen over te halen de conser vatieve bisschop van Florence, kardinaal Florit, te steunen in diens strijd tegen pastoor Don Mazzi en de parochie van het Isolotto in Florence. Dierenpark weg uit Rhenen (Van onze correspondent) RHENEN De directeur de lieer J. Baars van Ouwehandsdierenpark in Rhe nen ziet geen nieuwe uitbreidingsmoge lijkheden meer, zodat naar een andere vestiginsplaats wordt uigezien. Reeds enige tijd zijn er onderhandelingen gaan de met het gemeentebestuur van Zwolle. Mocht men daar niet tot overeenstem ming komen, dan zijn er nog een paar plaatsen die solliciteren naar de komst van het dierenpark. Dat zijn Hellen- doorn en Enschede. In elk geval staat vast dat het park Rhenen binnen afzien bare tijd gaat verlaten. Bidden, hopen en lijden in stilte (Van onze correspondent George Armstrong) ROME Er wordt te veel gesproken over het probleem van het priesterlijk celibaat, zei paus Paulus gisteren. De kwestie is te vaak het onderwerp van onderzoekingen, persartikelen en van druk die op de publieke opinie wordt uitgeoefend. Er zal nog veel tijd voor bij moeten gaan. voordat het mogelijk zal zijn. om te zien of „deze weerspan nige of verkeerde uitingen van katholiek leven" iets goeds zullen opleveren. „Er zijn zelfs mensen, die beweren dat deze (vermoedelijk bedoelde de paus de katholieke manier van leven) aan het verdwijnen is. Maar wij delen die me ning niet. En bevestigen opnieuw ons ge loof in de leiding van Christus en de steun van het goede. De paus zei, dat hij geen „statistieken" kon geven, die aantoonden, hoeveel „begrijpende en stille mensen, die bidden, hopen en lij den met hun bisschoppen en met ons, er over de hele wereld leven, maar het Bij de herbevestiging van zijn stand punt t.a.v. het celibaat, waardoor hij deze zaak vermoedelijk uitsloot van de discussies gedurende de synode van bis schoppen van volgende maand, beschreef de paus het werk van rooms-katholieke „spontane groepen", soms ook dc „on dergrondse Kerk" genoemd als „twijfel achtig". In bepaalde theologische scho len en groepen bestaat er 'n groeiende waardering voor het „orthodoxe" stand punt. „Men kan niet zonder vrees het gemak aanschouwen, waarmee de jeugd van de geestelijke gehoorzaamheid wordt genegeerd". (Van onze correspondent) NEW YORK. Ierland is een onder werp van intense belangstelling gewor den in de Verenigde Naties. De afge vaardigden bekommeren zich minder om de feiten weinigen begrijpen die trou wens dan wel over de vraag of dc Algemene Vergadering dc zaak wel of niet moet bespreken. Dc Ierse republiek wil, dat de Ierse kwestie besproken wordt. Groot-Brittannië wil dat niet. Lord Caradon, de Britse afgevaardigde in de Verenigde Naties, en de Ierse minister van Buitenlandse Zaken hebben beiden de steun voor hun standpunt trachten te verkrijgen. Groot-Brittannië gelooft, dat het „ongezond" zou zijn om de Ierse kwestie te bespreken en bovendien is er het juridische argument dat. aangezien Noord-Ierland een ge deelte van Groot-Brittannië is, de Ver enigde Naties niet het recht hebben om zich met de interne aangelegenheden van één van haar lidstaten te bemoeien. Verscheidene landen, die iets hébben tegen Engeland, waaronder zidh vele Afro-Aziatische landen bevinden, willen graag de Ierse kwestie op de agenda, al was het alleen maar om Engeland dwars te zitten. Maar zij zijn aan dc andere kant bang, dat als de Verenigde Naties ziöh met de interne aangelegenheden van Groot-Brittannië gaan bemoeien, dal zij misschien ook aan de beurt zullen komen. Rusland is vóór besprekingen over de Ierse zaak. Amerika zal zich van stem ming onthouden. Maar de Ierse republiek is vastbesloten om de kwestie op de agenda te krijgen. De voormalige oppositieleider in Noord- Ierland, E. G. McAteer, heeft gisteren tijdens een lunchbijeenkomst van de VIRO in Scheveningen verklaard, dat Nederland zeer aanvaardbaar zou zijn als voogd van de Verenigde Naties over Noord-Ierland. Een Nederlands voogdij schap zou een tussenoplossing kunnen zijn op weg naar eenwording met de Ierse republiek. Nederland zou als land van Oranje gemakkelijk het vertrouwen van de Ierse protestanten kunnen krijgen. (Van verslaggevt komt de dat zoveel moge lijk mensen leren wat te doen by plotse linge ongevallen, branden en andere ca lamiteiten. Een goede eerste hulp kan levensreddend zyn. bovendien kan deze van doorslaggevend belang zyn voo verdere revalidatie", aldus de plaat.- vangend directeur-generaal van de Volksgezondheid, W. B. Gerritsen, voor dat hü de opening verrichtte van het achtste congres van liet Internationale reddingswezen en EHBO liet Haagse Congresgebouw De noodzaak, dat meer mense grondbeginselen der EHBO moeten den bijgebracht staafde de heer Gerrit sen mei enkele cijfers over het aantal ongelukken in 1968. In dat jaar overleden 6200 personen door ongevallen. Door ver keersongevallen vielen 2600 slachtoffers, ruim 2000 mensen overleden door onge vallen in en bij huis en 260 mensen kwa men door verdrinking om het leven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé gaat j bij de bejaardenzorg veel nadruk leggen e op het open bejaardenwerk. Dit is het j werk voor bejaarden, die niet in een j tehuis wonen. Voor de totale bejaarden zorg wordt op de begroting voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk voor volgend jaar 3,6 miljoen gulden gereser- ■eerd. Dat is 1.4 miljoen meer dan dit jaar door CRM wordt besteed aan be jaardenzorg. *iv Er is gebleken, dat ongeveer 70 pro cent van de bejaarden, die in tehuizen wonen, geen volledige verzoring nodig hebben. Zij hadden dus ook zelfstandig kunnen blijven wonen. De bijzondere diensten, die zij vanwege hun leeftijd be hoeven, zouden ook door dienstencentra, gezinsverzorging en dergelijke kunnen worden geboden. Minister Klompé gaal. haar beleid nog meer dan voorheen in deze richting ombuigen. Met veel haast wordt op CRM gewerkt aan wijziging van de wet op de bejaar denoorden. Met de provinciale besturen, die de wet moeten uitvoeren, is over legd over betere planning van bejaar dentehuizen, vergunningen om nieuwe tehuizen op te richten, preventief toe zicht op de prijzen, een rechtvaardiger opnamebeleid en betere verslaggeving van de tehuizen over hun bezigheden. De subsidieregeling voor open bejaar denwerk blijft voorlopig ongewijzigd. Vol gens de bestaande, voorlopige regeling krijgen 53 dienstencentra rijkssubsidie. Daarnaast zijn er 12 projecten, die in een plaats verschillende vormen van be jaardenwerk coördineren, zoals huishou delijke hulpverlening, gezinsverzorging, cultureel werk en bejaardengymnastiek- Minister Klompé rekent erop, dat der gelijke projecten van open bejaarden- werk in aantal snel zullen toenemen. Over enkele jaren wil minister Klompé een raamregeling voor rijkssubsidiëring ontwerpen, waarin alle vormen van be jaardenzorg een plaats krijgen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7