„Lichte" Edisons toegekend antenne Liesbeth. RitaHarry en Heintje krijgen hun beeldje Edisonwinnaressen Ook prijs voor The Cats en team van Oebele „Ja zuster, nee zuster Dubbelspion' en in 1968 bovenaan Vanavond' op televisie: Uitbreiding zendtijd radio op komst VARA-radio volgt VN' Rita Reys: uitstekend Liesbeth List: goed PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Er worden dit jaar 24 Edisons toegekend in het lichte genre. Een groot aantal, maar niet buitensporig, meent de jury. gezien de grote hoeveelheid uitgaven in de beoordelings periode. In die periode 1 september 1968 tot 31 augustus 1969 werden in ons land 3712 lang speelplaten uitgebracht, waarvan er 470 ter ju rering werden ingezonden. De jury, bestaande uit Frans Boelen, Willem Duys, Tineke van Nooy, Joop de Roo, Lou Thiel en Pim Jacobs (niet meestemmend voorzitter) verdeelde de Edisons weer over versschillende categorieën. Bekroond werden: Internationaal Vokaal Nana Moskouri (Over Over); Andy Williams (The Andy Williams Sound of Music); de Anita Kerr Singers (The Anita Kerr Singers Reflect); Sergio Mendes Brasil '66 (Fool on the Hill) en José Felioiano (FeJiciano/10 to 23). Nederlandse Vokalisten Edisons werden toege kend aan Liesbeth List (Liesbeth List zingt Jacques Brei) en Rita Reys (Rita Reys today). De jury prijst in de eerste plaat ook de subtiele ver talingen van Enrst van Altena en de arrangemen ten van Bert Paige die de soliste inspireerden tot een groot aantal vertolkingen, die de zo eigen kunst van Brei alle eer bewijzen. Rita Reys werd bekroond om haar plaat „waarin deze belangrijke Nederlandse jazz-zangeres zich ook in eigentijdse ballads een uiterst gevoelige interpretatie toont' Internationaal Instrumentaal Het Christmas Album van Herb Alpert The Tijuana Brass. Nederlands Instrumentaal The Genius of Harry Moo ten. „Wat de meestera ccordeonist op deze plaat laat horen aan muzikaliteit, virtuositeit en vooral veelzijdigheid is werkelijk van internatio nale kjasse". Jazz Bill Evans (Bill Evans at the Montreux Jazz Festival). Cabaret Adèle Bloemendaal (Laat mij nu maar begaan) .een dozijn zeer persoonlijke creaties, met bewonderenswaardige vakkundigheid ver tolkt" en Fons Jansen (Hoe meer zielen ........zo boordevol humor in tekst en presentatie, dat Fons Jansen daarmee een troon bestijgt, waar op lange tijd slechts drie koningen zetelden". Franse Chansons Barbara (Une soirée avec Barbara l'Olympia). Musicals De Broadway-cast van Hair Kinderrepertoire Welkom in Oebele en Nieuwe liedjes van Oebelewaarin naast de aansteke lijke vertolkingen (van o.a. Wieteke van Dort en Willem Nij'holt) opnieuw de grote produktiviteil en inventiviteit van componist Joop Stokkermans opvallen". Country and Western Johnny Cash (Live-op namen van zijn optreden in de Amerikaanse ge vangenis van San Quentin) Pop-Internationaal Vijf bekroningen vielen hier: Blood, Sweat and Tears. The Who (pop-opera Tommy), The Fifth Dimension (The Age of Aqua rius), Melanie (Bladk in Town) en Leonard Cohen (Songs from a room). Pop-Nederlands The Cats. „Na vier jaar inten sief werken mogen zij zich nu de populiarste pop formatie van ons land noemen. Vooral in vokaal- opzicht kunnen zij zich meten met de grootste buitenlandse voorbeelden". Muziek van vroeger De Vintage Series, waarin o.m. platen vam Jeannette McDonald, Nelson Eddv. Paut Whiteman, Jack Teagarden. Fats Waller. Earl Hines. Ooieman Hawkins en King Oliver. Extra Heintje Simonsniet zomaar een jongetje met een mooie stem, maar een fenomeen en hoewel anders geaaid als zodanig vergelijk baar met bijvoorbeeld Elvis Presley en The Beatles" „UNDERGROUND In de categorie Internationale Pop was de inzen ding dit jaar overstelpend. Opnieuw bleek dat mei name in de sector Underground nauwelijks mee gesproken kan worden van amusement in de klas sieke betekenis van dit woord. Veeleer is hier sprake van een weerspiegeling van de culturele revolutie bij de jeugd, met alle immens boeiende facetten daaraan verbonden. Op het gebied van muzikale vormgeving, tektsten en presentaties en de vaak verbijsterende knappe integratie van deze elementen worden zeer vele absolute topprestaties geleverd. Gezien in het licht van een Edison- ondersdheiding zal het een ieder duidelijk zijn, dat de jury ziah dn haar keuze uitermate heeft moeten beperken. De zeer strenge selectie, die daar het gevolg van was. heeft tenslotte geleid tot de be kroning van een in verhouding tot de hoeveelheid ingezonden materiaal en het niveau daarvan slechts klein aantal LP's, waarin alle reeds ge noemde kwaliteiten vertegenwoordigd zijn. Met de onderscheiding van deze platen wil de jury tevens alle eveneens voortreffelijke, doch net niet gese lecteerde produkties in deze „overbezette" catego rie een blijk van onverhulde waardering geven. Meest bekeken uitzendi ngen Hoogste waardering voor „Per seconde HILVERSUM (ANP) De t-v.-musical ..Ja zuster, nee zuster" op Nederland I en „Dubbelspion" op Nederland II bikken de meest bekeken t.v.-uitzen- dingen van het afgelopen jaar te zyn geweest. Een aflevering van ..Ja zuster, neo zuster" behaalde een kijkdichtheid van 78% en een aflevering 'Va'n dub belspion bracht het tot 44 De hoog ste waardering kreeg op Nederland I do VARA-quiz "'.-Per''sfecoritffe namelijk 80 Op Nederland II werd een aflevering van „Peyton Place" met 79 het hoogst gewaardeerd. Dit blijkt uit het overzicht van de af deling studie en onderzoek van de N.O.S. naar het luister- en kijkgedrag in 1968. In dat jaar had 90 van de Nederlandse bevolking een televisie toestel in huis. Van deze t-v—bezitters kan 85 beide Nederlandse zenders ontvangen, 15 aleen Nederland I. Ongeveer de helft van de Nederlandse t.v-bezitters kan één of meer buiten landse zenders ontvangen: 43 Duits land, en 18 België. Overigens wordt betrekkelijk weinig naar buitenlandse zenders gekeken. De beide Belgische zenders en Duitsland III worden nau welijks bekeken. Voorts blijkt dat de kijkdichtheid voor Nederland I vrij snel daalt, terwijl die voor Nederland II langzaam stijgt. Tus sen 7 en 8 uur 's avonds wordt gemid deld 30 van de toestellen aangezet. Om 8 uur, wanneer het journaal begint komt er dan nog eens 10 bij. Daarna volgen drie kwartier met de hoogste kijkdichtheid oplopend tot meer dan 50 De kijkdichtheid blijkt sterk af hankelijk van kerksheid en opleidings- Buitenkerkelijken en onkerksen kijken het meest, katholieken wat minder en protestanten verreweg het minst- Per sonen met een lager opleidingsniveau kijken meer dan personen met middel bare of hogere opleidingen. Dit geldt voor alle leeftijdsgroepen, maar voor jongeren sterker dan voor ouderen Voor voetbalreportages blijkt de groot ste belangstelling te bestaan, gemiddeld 68 Daarna volgen amusements programma's (44 sportrubrieken (40 en Nederlandse t.v-series (40 De geringste belangstelline bestaat voor kunstprogramma's (13 klassieke muziekprogramma's (11 en gods dienstige programma's (9 RADIO Ten aanzien van de radio wordt in het Jaaroverzicht geconstateerd dat 17 van de bevolking, weliswaar over een (ADVERTENTIE) radiotoestel met stereo-ontvangst be schikt, maar driekwart van hen ge bruikt die mogelijkheid nooit. De ge middelde Nederlander van 15 jaar en ouder luistert per dag gemiddeld twee uur en drie kwartier naar de radio 's Avonds, wanneer de t-v. uitzendt, is de luisterdichtheid het geringst: 5 tussen 07.00 en 24-00 uur wordt het meest naar de KRO, NCRV, en TROS- zender geluisterd, namelijk door 29 van het luisterpubliek. Veronica volgt met 28 Tussen 09.00 en 18.00 uur gaat de voorkeur uit naar Veronica: 29 De KRO. NCRV en TROS volgen dan met 25%. Het meest beluisterde radioprogramma is Arbeidsvitamine, dat een gemiddelde luisterdichtheid haalde van 21 Bovendien werd dit verzoekplatenprogramma ook het hoogst gewaardeerd, namelijk met 77. Een 122 stand in een Europa Cupwed strijd duidt aan dat het krachtsver schil tussen beide tegenstanders zoiets geweest is als tussen een formule-1- wagen en 'n Dafje. In Zandvoort wordt zo'n strijd nooit gestreden, maar bij Feijenoord was dat gisteren wel het geval. In de twintig-minuten samenvat ting kreeg het haast iets komisch. Overigens doodjammer dat we niet de volle tweemaal drie kwartier konden zien. Niet omdat het spannend was in Rotterdam gisteren, maar omdat het zo volstrekt ongewoon was. We kregen de indruk dat het behoorlijk vol was op de tribunes. Met veel goede wil was een directe uitzending dus mogelijk geweest. Het zou interessant zijn na te gaan wie uiteindelijk die goede wil niet heeft kunnen opbrengen. De AVRO had de ondankbare taak om tegen een om verschillende redenen boeiende hoofdfilm op „I" te moeten opboksen. Ze deed dat met o.m. een op treden van Les McCann Trio. Les Mc- cann is een uitnemend pianist die ech ter bijzonder weinig doet met zijn pianistische vaardigheden. Goed tot zijn recht kwam hij pas als nederig (we bedoelen dit prijzend!) begeleider. Zo wel Rita Reys als Piet Noordijk profi teerden daarvan. De tweede Loch Nessreportage kon nog geen monster produceren; alleen een nogal dubieus object dat mis schien duizenden jaren geleden iets mon sterlijks is geweest en een dubieuze film van een Amerikaan die hoopte met zijn camera iets monsterlijks gevangen te hebben. We blijven hopen! Herrijzend Nederland De TROS wijdt vanavond in „Hier is Herrijzend Nederland" dertig minu ten aandacht aan het werk van de eer ste vrije Nederlandse radiozender op bevrijd gebied. De documentaire wil een indruk geven van het vele be langrijke werk dat deze zender in dc periode van september 1944 tot de be vrijding van Noord-Nederland in mei 1945 onder vaak zeer moeilijke om standigheden heeft verricht. Mede werking verleent o.a. de in de tweede wereldoorlog beroemd gewor den oorlogscorrespondent Frank Gil- lard, thans directeur van BBC-radio. Het is een produktie van Tonny Schif- ferstein, gepresenteerd door Karei Nort en geregisseerd door Paul Wallenburg. (Nederland II, 20.20) De man in het .botenhuis In deze korte actuele af levering van Discocauserie bespreken we twee van de Nederlandse artiesten die met een Edison werden onderscheiden. Stereofonie in 1970 in hele land (Van c s parlementaire redaktie) DEN HAAG De omroepen zullen zich dit najaar moeten bezinnen over uitbreiding van de radio-uitzendingen. Dit zegt minister Klompé (C.R.M.) in haar begroting voor 1970. Die uitbrei ding kan geschieden hetzij door voort- Onderwij s-tv groeit sterk DEN HAAG B(j de Stichting Neder landse Onderwijs Televisie (NOT) in Den Haag meldden zich in de afgelopen maand augustus meer dan 300 nieuwe deelnemende scholen aan, hoofdzakelijk uit het lager onderwijs- Daardoor is het totaal aantal scholen dat deelneemt aan onderwijstelevisie in ons land gestegen tot 1800 scholen. De NOT verwacht voor het eind van dit jaar 200 deel nemende scholen die voor het meren deel zelf de aanschafkosten voor toestel en antenne moeten dragen. Uit een recent jaaronderzoek van de NOT naar de televisielessen die zijn uitgezonden in het vorige schooljaar '68-'69 blijkt, dat door 98 van de deelnemende scholen gebruik is ge maakt van het aanbod. De meest ge volgde series waren de natuurkunde- serie (84 de serie tekenlessen (72 en de aardrijkskundeserie: Nederland in West-Europa (71 Deze series blijken dus bij het lager onderwijs in een grote behoefte te hebben voorzien- Desgevraagd worden ze dan ook dit jaar door de NOT herhaald- Het gebruik en de ontwikkeling van televisie in het voortgezet onderwijs zijn minder gunstig, in deze onderwijs sector nemen vooral het mavo en het lager en middelbaar beroepsonderwijs deel. Als algemene oorzaken gelden lesroosterproblemen en invoering van de mammoetwet. Door de komst van de goedkope videotaperecorder voor het onderwijs verwacht de NOT dat die lesroosterproblemen kunnen worden verholpen omdat de scholen dan zelf de televisielessen kunnen opnemen en in passen- Daartoe verzendt de NOT bin nenkort een brochure over videorecor- ding naar alel scholen voor voortgezet onderwijs. zetting van de uitzendingen van Hilver sum 1 of 2 na middernacht, hetzij door vervroeging van de begintijden 's mor gens, dan wel door voortzetting van de uitzendingen via het derde FM-net na zes uur 's avonds. Minister Klompé heeft hierover nog geen voorstellen van de N.O.S. ontvangen. Minister Klompé zegt voorts te ver wachten, dat beign 1970 de ontvangst van stereofonische radio-uitzendingen in het gehele land mogelijk zal zijn. Volgens de minister hoeven de om roepen de eerste jaren niet te rekenen op een toename van enige betekenis van de inkomsten uit de omroepbijdragen Wel moet met verder stijgende uitga ven rekening gehouden worden. Een ge lukkige omstandigheid is, dat in 1970 nog een overschot kan, maar dan ook moet worden bereikt. De minister gaat er van uit, dat ook over 1969 nog een compensatie aan de pers moet worden gegeven voor vermin dering van het inkomsten-accrès uit ad vertenties wegens invoering van televi siereclame^ Minister Klompé heeft goede hoop, dat de interdepartementale commissie ter bestudering van de economische op- sitie der dagbladen vóor'ema "1969 advies aan de regering zal uitbrengen. RADIO PROGRAMMA In de afgelopen jaren heeft Rita Reys bewezen één van de weinige uitsteken de vocalisten te zijn in een jazwereld die voor het grootste deel beheerst wordt door instrumenta listen. Vanaf het moment dat zij in aanraking kwam met de jazz heeft zij ge zocht naar een eigen stijl. Deze heeft zij in de loop der jaren gevonden in de vorm van een swingende presentatie, een perfecte timing en een uitstekend uitdiepen van de emotio naliteit die jazz met zich meebrengt. Zij is erin ge slaagd een groot publiek te bereiken. En het is ge lukkig dat we daarbij kun nen bedenken dat dit niet gebeurt is dank zij al te grote consessies. In de keuze van haar repertoire is de smaak van het pu bliek wel degelijk betrok ken. Tenslotte, zegt zij zelf wil ik ook wel wat ver dienen. Maar het is onzin om en dergelijk program- ma-opbouw, waayvan het grote voordeel is dat het publiek -»ook> kennis -neemt van minder in de belang stelling staande nummers, te betitelen als verzaken aan grote waarden. Met haar recent in Londen op genomen langspeelplaat ..Rita Reys Today" (Phi lips PY 849 013) voegt de ze rasartieste een fraai exemplaar toe aan de in- drukwekkende reeks pla ten die zij in haar lange carrière heeft gemaakt. Zij wordt gesteund door een attent orkest, die haar een grote mate van vrijheid laat. Op de plaat staan: The moment of truth. When I look in your eyes. On a clear day you can see forever. Our language of love. What the world needs is love, Soon it's gonna rain, More than You know. You'd better love me. Sing a rainbow. The look of love. Bambles. bangles and beads en Come back to me. Om haar grote bewonde ring te bewijzen voor de Franse zanger Jacques Brei werd Liesbeth List in staat gesteld een lang speelplaat vol te zingen met uitstekende vertalingen, werk van de ■onvolprezen Ernst van Al tena, van een aantal Brel- chansons. De plaat heet Liesbeth List zingt Jacques Brei en werd uitgebracht door Philips (PY 849 010). Ook wij zijn dat i.<5 in het verleden nadrukkelijk aan de orde gekomen bewonderaars van de cor plete kunstenaar Brei t wij zouden niets liever willen dan vol lof over deze plaat te schrijven, die immers Brei tot een nog groter publiek brengt. Liesbeth List is een kwaam artieste en doet de Brelcansons aan. Maar het is moeilijk om de plaat een zelfstan dig leven te laten leiden naast de machtige expres sie van de Belgische Fransman. Het is nle lijk om te vergelijken, al was het alleen maar omdat de vrouwelijke expressie anders is dan die v. man. Echter, juist omdat het voorbeeld zo groot is hoor je als het war voordracht op de achter grond. Liesbeth List brengt de nummers meer gepolijst maar in de inleidende pas sages en de intermezzo's van de chansons, toch ook met spanning. Daardoor is haar totale voordracht goed gehalte. De plaat is daadoor in staat toch eer zelfstandig leven te leiden En dat heeft de zangeres zeker verdient. O plaat zijn gezet: Amster dam."1 Litanie'bij eem.»«1 rugkeer (Litanie pour retour), Mijn vlakke lam (Le plat pays)) De oudjet (Les vieux). Dat soor volk (Les gens la), Alleen (Seul), Verlegen Frieda (Les timides). De radelo zen (Les désepérés), Mijnl vader zei (Mon père disaiti Laat me niet alleen (Ne me quitte pas) en Brussel. F. H. HILVERSUM voor muziek in vrije tijd: Mannenkoor. 18.30 Nieuws. 18.41 ActuaUtelten. Ongeveer 19.00 Spektrum: maatschappelijke vraagstukken nader belicht. 19.15 Muziek van Het Leger des Heils (gr). (Tussen 19.30—2.00 Reportage Europese atletiekkamploenschappen te Athe ne). 19.30 Licht platenprogramma. 20.00 Mu ziek. muziek, muziek: gevarieerd muziekpro gramma (Opn). 21.50 Kerknrsclrnnr muziek (opn). 22.2 Nieuws. 22.38 Parlement! Mededelingen. 22.50 Ster» reo: licht gevarieerd muziekprc 18.00 Tijd vrij 18,11 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de Communistische Partij van Nederland. 18.30 Stereo: Holle-Bolle-Wijs: licht platenpro gramma. 19.25 Gesproken brlel. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel: radiocatechese. 19.50 Me mo: boeken over de vrede. AVRO: 20.05 BRUSSEL NED (324 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40—12.48 bericht, mededelingen en SOS-berlchter de schippers). 12.55 Buitenlands persovei H weerbericht, beursbericht irdesportuitslagen. 5 18^456 Spor t k roel (Van omroepcorrespondent) HILVERSUM. VARA-radio gaat aan dc zittingen van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties in New York uitvoerig aandacht besteden. Men hoopt op deze wijze de publieke belang stelling voor de V.N.-activiteiten te stimuleren. Men wil onder andere de houding van de Nederlandse delegatie kritisch begeleiden. In de actualiteitenrubriek „Dingen van de dag" zal snelle informatie en com mentaar over actuele gebeurtenissen bij de V.N. regelmatig worden gegeven. Daarnaast zal de berichtgeving over de V.N. voor een belangrijk deel ge schieden in een reeks van zes pro- grammas, getiteld „Kroniek van de Verenigde Naties". Het materiaal voor deze kroniek zal worden verzameld door dr- K. L. Roskam, die daarvoor tweemaal naar de Algemene Vergade ring in New York zal gaan, om inter views en commentaren te maken en discussies op te nemen. Dr. Roskam heeft volkenrecht gestudeerd en hij geniet grote bekendheid als Afrika- deskundige. ïrammofoonmuzl grammofoonmuziek. 20.00 Openbaai- bezit. 20.10 Boekbespreking. 20.25 in- «o. 20.30 Hoorspel. 21.12 Promenade- |Histlge uit- 22.15 Gevarieerde muziek. (23.00 -23.10 Nieuws). 23.40—23.45 Nieuws. HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7 15 Badine- rie: klassieke, semi-klassieke en moderne muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00—9.10 Gymnas tiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: klas sieke en semi-klassieke muziek (gr). 11.00 Nieuw». 11.02 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. 12.00 Van twaalf tot twee: gevari eerd programma. (12.22 Wil van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; De Duitse auteurs Hubert von Bech- tolsheim en Marianne de Barde schre ven deze psychologische thriller naar een roman van de Engelsman John Mortimer. De Duitse t v. zorgde voor een sterke bezetting. In het verhaal wordt het vredige leven van de fami lie Swinton plotseling verstoord door de onverklaarbare dood van een jonge vrouw in een woonboot en het ge heimzinnig opduiken van een vreem deling. De schok die deze gebeurte nissen met zich meebrengen verandert het gedragspatroon van de betrokke nen. Een nieuwe vorm moet gevonden worden om met elkaar verder te leven. I (Nederland I, 21.10) (Van c correspondent) lichting: uitzending voor de landbouw. 12 Stereo: Lichte orkestmuziek (gr). 12.50 Ree en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13 (gr)!"NOS: 14.30 Klassieke 'k (opn). 15.10 Stere NOS 18.50 uur: De Fabeltjeskrant 19 00 uur: Journaal VARA 19.07 SANGUEZA Een chirurg voor stie renvechters kwam op zijn eigen operatie tafel terecht in de arena van het kleine Noordspaanse stadje Sangueza. Dr. Ger man Pascual zat gisteren in zijn hokje naast de plaatselijke arena, klaar om zijn diensten te verlenen aan iedere onfor tuinlijke stierenvechter, toen er een stier over de omheining heensprong en precies in het hokje smakte, waar hij zat. Een plaatselijke arts behandelde de chirurg voor kneuzingen aan het hoofd en aan de armen, terwijl het stierengevecht verder ging. t grammofoonmu/.l HILVERSUM in <240 r (10.00 Nieuw AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek (16.00 Nieuws). (Tussen 16.00 en 17.oo even tueel onderbreking voor een reportage van de Ronde van de Toekomst). (Tussen 16.00 en •opese atletiekkamploenschappen 03 Lynx (of Los). Documentaire oorspronkelijke bewo ners van Australië 19.45 uur: Filmimpressie van een baskebbalwedstrijd 20.00 uur: NOS-journaal 20.20 uur: Achter het Nieuws •20.45 uur: De Shadoks en de Gibi'r. (slot) 21.10 uur: De man in het boten huis (thriller) 22.25 uur: Teleac NOS 22.30 uur: Journaal 22.35 uur: Samenvatting atletiek- kampioenschappen Athene. de NEDERLAND II NOS 18.50 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 1903 uur: Scala TROS 19.30 uur: Cohen en Kelly, feuilleton 20.00 uur: NOS-journaal 20.20 uur: Hier is Herrijzend Nederland, documen- 20.50 uur: Film over de Lancastei bommenwerpers in wereldoorlog II 21.40 uur: Wereldkampioenschap motorrennen 50 cc 22.10 uur: NOS-journaal Televisie morgen NOS/NOT 10.45 uur: Dieren in de dierentuin 11.10 uur: Bronnen van onze geschiedenis 11.35 uur: Beeldvertiaal van de Kerk 12-00 uur: Sluiting Athene). 17.00 De met aangegeven programma's zijp kleurentelevisieprogramma's

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2