S)e ÊcicbeCoiiAcmt De Jong laat srëïTre VERONICA hartaanval met rust NIEUWE OPROEP IN PRAAG TEGEN ONDERDRUKKING Vijf kostbare schilderijen beschadigd in Rijksmuseum Maanstof Nassers rol uitgespeeld? veilig in binnenzak Staatsgreep in Cairo verijdeld Husak wil extremisten beteugelen Regering helpt pater Schlooz met melk Werk van vandaal Vragen in Kamer over de ,hoge JAMIN HOF LEGT BEZETTERS GEEN CEL STRAF OP Strenge vinger in de pap als voorwaarde Regering voelt niets voor cadeautje van negentig miljoen aan Verolme Hardstikke leuk Evert Castelein instanties Hongaarse piloot wil in ons land blijven PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H, M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post f 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KOUDE NACHT De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. Matige, in het Waddengebied aanvankelijk nog krachtige wind tussen oost en noordoost. Koude nacht, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 60e jaargang, no. 17.855 Door vinding (Van i verslaggever DEN HAAG Mensen met afwijkin- j gen aan de hartslag zullen in de toe- j komst sneller op specialistische hulp kun nen rekenen. De PTT heeft namelijk een toestel ontwikkeld, waarmee een elektro cardiogram. per telefoon overgebracht kan worden. Deze vinding maakt het artsen, die zieken met hartklachten bezoeken, mo gelijk, onmiddellijk het advies van een cardioloog in te winnen, zonder dat de patiënt, eerst naar deze specialist toe gaat. Vooral bij gevallen van hart- en vaatziekten, waarbij beweging voor de patiënt riskant is. zal het ontwikkelde toestel van nut kunnen zijn. Het appa raat, dat hoewel bruikbaar, nog in een experimenteel stadium verkeert, is op gesteld in het nieuwe gebouw van de Bedrijfs Geneeskundige Dienst van de PTT aan de Zoutmanstraat te Den Haag. Mogelijk zullen de eerste exemplaren op de komende Firato te Amsterdam te (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het kabinet-De Jong laat Radio Veronica ongemoeid. Het heeft geen zin maatregelen te tx'effen, waardoor dit populaire en veel beluisterde radio- slation uit de ether zou verdwijnen. Het kabinet vreest namelijk, dat het zich daardoor zelf in hoge mate impopulair zou maken. Dit is de reden waarom het kabinet geen beslissing neemt over de ratificatie van het verdrag van Straatsburg, dat beoogt aan de activiteiten van piratenzenders een einde te maken. Minister Kiompé (CRM) bevestigde, dat het kabinet geen beslissing heeft genomen. Zij wilde niet ingaan op vragen over deze materie. PRAAG (DPA-AFP) Ongeveer 200 Tsjecho-Slowaakse intellectuelen hebben een nieuw „manifest van 2000 woorden" opgesteld. Dit heeft het Roemeense weekblad ,.1'Espresso" gisteren bekend gemaakt. Namen van de intellectuelen i(Jn niet vermeld. Het document zou reeds aan de regering, het centrale co mité en het parlement in Praag zün toegezonden. „l'Espresso" typeert het do cument als „een uiterste vertwijfelde poging om de onderdrukkingspolitiek van Husak te verwerpen". Volgens het Franse persbureau AFP staat in het manifest onder meer te le zen: „Wij leven nu al een jaar lang in een toestand van onderdrukking. Zelfs in materiële zin gaan wij gebukt onder het gehele maatschappelijke leven. De voorzieningen zijn slecht, de prijzen stij gen en de produktie is ondoelmatig. Vele door het volk gekozen mensen met capa citeiten hebben hun'werk en hun func ties moeten opgeven. Het programma van de communistische partij van april 1968 was volledig sluitend". Vervolgens worden tien punten opge somd die de ondertekenaars graag ver wezenlijkt zouden zien. De voornaamste daai-van zijn onder meer: opening van onderhandelingen over het terugtrekken an de Russische troepen, protest tegen e zuiveringen in de staat, de economie n in de partij en tegen de inmenging i de aangelegenheden van de studenten, opheffing van de censuur, een doel matige en publieke controle van de vei ligheidsdienst door burgerlijke en demo cratische organen, solidariteit met de genen die vanwege hun politieke ideeën zijn vervolgd. Het manifest wordt dan besloten met: „Wij zijn noch tegen de partij, noch te gen het socialisme. Wij willen een voor uitstrevend en bewust socialisme dat ge reinigd is van weerzinwekkende ont sporingen van en groep dogmatici, eer- zuchtigen en plichtsverzakers. Wij heb ben geen enkele reden om een anti- Russische houding aan te nemen, maar wij zijn tegen de brute inmenging van dit land in de soevereiniteit van andere landen. Commentaren Leden van het genootschap voor Rus- sisch-Tsjecho-Slowaakse vriendschap hebben inmiddels in een open brief uit leg geëist van Alexander Dubcek over zijn politieke activiteiten in de liberali satieperiode. Ook Smrkosky en Cisar, partijsecretaris onder Dubcek, krijgen Daartegenover staan commentaren in kranten, waaruit zou kunnen blijken dat het regime van Husak pogingen doet de uiterst conservatieve krachten in het land beteugelen. Husak en Cernik schij nen daarbij zelfs de steun van de Sov jet-Unie te zoeken. In kranten die onder invloed staan van Husaks ideeën wor den „trekken van setarisme en emotie, die soms het karakter heben van wraak en soms ook van persoonlijk belang" aan de kaak gesteld. De huidige machtsstrijd tussen Hu sak en de extremisten zou ook de reden zijn voor het uitstel van de bijeenkomst van het centrale partijcomité, waarop de liberalen uit de leiding zouden wor den verwijderd. Ook het recente bezoek van de Poolse leider Gomoelka aan Praag wordt met deze strijd in ver band gebracht. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG. Minister Lardinois van Landbouw heeft woensdagavond in Den Haag persoonlijk de toezegging gedaan dat hü pater Frans Schlooz in Madras (Zuid-India) zal helpen met een zending van voorlopig 30.000 kilo magere melk poeder. De minister nam dit besluit na een gesprek met het Tweede-Kamerlid, drs. II. A. Notenboom (K.V.P.). Deze voedselzending stelt pater Frans Sdhlooz in staat een jaar lang elke dag duizend kinderen van melk te voorzien. Ook de regeling van het vervoer naar India zal door het ministerie voor zijn rekening genomen vorder Het is de eerste keer dat pater Frans Schlooz op deze grootscheepse manier door de Ne derlandse regering wordt geholpen. Van Steenbergen op vrije voeten (Van onze correspondent) BRUSSEL Ex-wereldkampioen Rik v. Steenbergen, die verdacht werd van medeplichtigheid in een zaak van opium- smokbel is in voorlopige vrijheid gesteld. Hoewel de raadkamer maandag nog zijn voorarrest had verlengd, maakte de onderzoeksrechter gebruik van de macht, die de Belgische macht hen ver leent, om arrestanten in voorarrest, wiens opsluiting niet meer nodig wordt geacht voor het onderzoek, vrij te laten. Uit dat onderzoek is intussen duidelijk gebleken, dat v. Steenbergen slechts een zeer ondergeschikte rol speelde. Vrijdag werd ruim 10 kilo opium in beslag geno- In een interview, gisteravond, zei Van Steenbergen nogmaals, dat hij volkomen te goeder trouw in de zaak betokken was geraakt. „Ik heb een groot gebrek", zei hij, „namelijk dat ik te veel mensen on voorwaardelijk vertrouw". Een kruis-kras op het Christuskind in ,X>c Heilige Familie" (rechts) en een streepkras op de Man naar fles kijkend (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een onbekende heeft in het Rijksmuseum hans gezien om vijf kostbare Italiaanse en Spaanse meesterwerken te beschadigen. Hoofd directeur A. van Schendel spreekt van „gemene krassen, aangebracht met een scherp voorwerp, een daad. die al leen als laf vandalisme kan worden ge kwalificeerd". Het nieuws is eerst gistermiddag be kend geworden. Ook de politie werd toen pas gewaarschuwd. In recherche kringen betreurt men dit uitstel ernstig. Met name. omdat de beschadigde schil derijen inmiddels door experts van de restauratieafdeling waren onderzocht, waarbij eventuele vingerafdrukken of andere mogelijke soren onherroepelijk zijn verdwenen. Ook verbaast de politie zich over het gemak, waarmee de van daal te werk heeft kunnen gaan. Hoofdirecteur van Schendel wil geen verband zien met de recente kunste naarsacties. „Dat hoop ik niet en dat ge loof ik niet. Ik geloof niet, dat iemand met interesse in cultuur tot een derge lijke wandaad kan komen". Hij denkt eerder aan de mogelijkheid van een geestelijk gestoorde. Vier van de vijf be schadigde meesterweken hadden reli gieuze onderwérpen. Op een van de schilderijen was een decimeters groot kruis door het Christuskind gekrabl. Slachtoffers van de vandaal werden de volgende meesterwerken: „De heilige familiè", Loranzo Costa, 15e eeuw; „Gelaat van Madonna", Lorenzo Mona co, 14e eeuw; „Man van Smarten", Guido Reni, 16/17e eeuw; „Sint Sebas- tiaan", Alonzo Cano, 17e eeuw en ten slotte „Man die naar fles kijkt", onbe kende meeste, uit school Jusep de Ribe ra, 17e eeuw. De totale waarde is onge veer 300.000 gulden. „Het zijn geen topstukken", maar wel erg goede schilderijen", aldus hoofddi recteur Van Schendel. Restauratie is volgens hem mogelijk, maar hoe lang die zal duren, durfde hij niet te voor spellen. DE ZAAK-KORSTEN (ADVERTENTIE) morgen theespritsjes gram van 85 voor 75 niet te geloven voor die prijst WASHINGTON (DPA) De meeste geleerden die de laatste dagen monsters van de maanbodem in Houston zijn gaan halen, vonden de veiligste plaats voor het opbergen van de maanstof de binnenzak van hun colbertjasje, vlak bij hun hart. Alle 142 betrokken geleerden moesten voor de veiligheidsfunctionaris sen in het centrum voor bemande ruim tevaart in Houston formeel verklaren hoe zij het materiaal veilig zouden ver voeren. Pas dan kregen zij hun portie overhandigd. Omdat dit in de meeste gevallen slechts enige grammen was, verpakt in een glazen buisje, staken zij dat in hun binnenzak of bij hun portemonnee. Bij grotere stukken steen werd het transport in een aktentas ook als betrouwbaar aanvaard. De ontvanger moest dan wel beloven dat hij de tas of het koffertje steeds zou blijven vasthouden en het niet uit het oog zou verliezen. De functionarissen wilden ook weten welke veiligheidsmaatregelen de geleer den in hun laboratoria hebben getrof fen. Het materiaal mag geen ogenblik onbewaakt blijven om diefstal te voor komen. Desondanks wachten de NASA- functionarissen met zorg op de dag waarop de eerste maankorrels op de zwarte juwelenmarkt opduiken. Hun eni ge troost is de grote moeilijkheid voor een dief, te bewijzen dat het echte maankorrels zijn. Komplot ontdekt in Djakarta j DJAKARTA (ANP) In de loop van deze week zijn in Djakarta verscheidene militairen en burgers gearresteerd Zij j worden beschuldigd van een samenzwe- I ring om 25 luchtmachtofficieren te ver- j moorden. Dit heeft de bevelhebber van de 5e luchtlandingsdivisie in Djakarta. commodore Saleh Basarah, woensdag I bekendgemaakt. Maagdenhuis (Van één i verslaggeve verslaggevers) (ADVERTENTIE) Bronchiletten Hoestdrank in tabletvorm. 1.~ ADVERTENTIE *ijn de Danslessen en Dansavonden van E. C. in Roelofarendsvcen. Lisse en Leiden. Doet U Nu (nog) kath. milieu Alle avonden H. Kerkgracht 48 Dansavonden: Lisse: zaterdag 8 uur Leiden: zaterdag 8.15 uur Leiden: zondag 8 uur DEN HAAG. Waarschijnlijk vol gende week woensdag zal in de Tweede Kamer een interpellatie worden gehou den over de financiële positie van het Verolmeconcern. De socialist Nederhorst j heeft deze interpellatie aangevraagd om zoveel mogelijk openheid over de stand j van zaken in bet scheepsbouwbedrijf te verkrijgen. Scheepsbouwer Verolme heeft de regering om 90 miljoen gulden steun gevraagd: 50 miljoen als een schenking ineens en 40 miljoen als een overheids- dcelneming in het bedrijf- De regering is thans niet bereid op bet verzoek van j Verolme in te gaan. Minister De Block (Economische Zaken) heeft daarvan gisteren mededeling ge daan in de Tweede-Kamercommissie voor Economische Zaken. Uit de mede delingen van de minister is 't de Kamer commissie duidelijk geworden, dat het er met het Verolmeconcern op dit mo ment financieel niet zo best voor staat. Niet alleen worden verliezen geleden op het door Verolme overgenomen N.D.S.M.- bedrijf in Amsterdam, maar ook de Verolmewerf op Rozenburg kampt met tekorten, ook al verklaart de heer Ver olme bij hoog en bij laag dat er nauwe lijks een vuiltje aan de lucht is. Op dit moment zou het Verolme concern voldoende geldmiddelen be schikbaar hebben om tenminste op korte termijn de werkgelegenheid van zo'n 10.000 mensen te waarborgen De liquide middelen vormen dus geen acuut pro bleem. maar zouden wel in een later stadium tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven. De regering is thans beslist niet bereid in te gaan op het verzoek van de heer Verolme om 90 miljoen gulden steun. Voor dat het zover zou komen moet eerst een grondig en deskundig onder zoek worden ingesteld naar de financiële positie van het bedrijf en naar de toe komstmogelijkheden. Ook de Kamer commissie wil eerst over veel meer ge gevens beschikken vooraleer een stand punt kan worden ingenomen. Wel is het de Kamercommissie duidelijk geworden, dat de situatie bij Verolme beslist niet rooskleurig is. Alles zal moeten worden gedaan, zo wordt in politiek Den Haag gemeend, om I de continuïteit van het concern te waar- borgen. Want het gaat om het belang van duizenden werknemers, die in hun werkgelegenheid bedreigd zouden kunnen In de Kamercommissie zijn stemmen I opgegaan, dat de heer Verolme zich zou I moeten terugtrekken. Minister De Blook I aoht het meer in de lijn liggen dat de I heer Verolme de functie van president- j commissaris aanvaardt over het bedrijf. dat deze met zijn verdiensten in enkele jaren groot heeft gemaakt. Voorwaarde voor verdergaande over heidssteun zou zijn, dat in het toezicht houdend college van het concern één of meer overheidsvertegenwoordigers wor den benoemd als gedelegeerd commis saris. Op die wijze zou de regering steeds een duidelijk inzicht in de financiële gang van zaken krijgen. Reeds is de naam van mr. B. W. Biesheuvel gevallen als mogelijke kandidaat voor de post van gedelegeerd commissaris namens de rege ring. De lieer Biesheuvel is voorzitter van de commissie ter bestudering van de problemen in de Nederlandse scheeps bouw geweest- AMSTERDAM. Het Amsterdamse j gerechtshof heeft de bezetters van het i Maagdenhuis in hoger beroep geen ge- j vangenisstraffen opgelegd. Vanmorgen veroordeelde het hof de studentenleider Ton Rcgtien cn de ex-provo Peter I Bronkhorst tot tweehonderd gulden boete. I De procureur-generaal had tegen beiden drie maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist. De politierechter, mr. I G. Nomes, veroordeelde de twee bezeb- ters in eerste instantie tot gevangenis straffen: zes weiken voor Ton Regtien en I aoht weken voor Peter Bronkhorst. Verlengen van rijbewijs wordt vereenvoudigd DEN HAAG (ANP) Het verlengen van een rijbewijs is ingewikkeld en tijd rovend en de mogelijkheid de proce dure te vereenvoudigen wordt onder zocht. Aldus hebben de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Binnen landse Zaken meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. P. J. Janssen (Groep Aarden). Zij zijn overigens niet bereid de be palingen van het wegenverkeersregle ment te herzien ,die het particuliere bu reaus die bemiddelen bij het verlengen van een rijbewijs mogelijk maakt tegen betaling gegevens te verkrijgen over rij bewijzen die verlopen. De bureaus voor zien klaarblijkelijk in een behoefte. JERUZALEM Kran tenberichten uit Cairo, die zeggen dat Nasser een staatsgreep heeft verhinderd en een van zijn naaste medewer kers. oud-premier AJy Sabri, onder huisarrest heeft geplaatst, beves tigen de indruk die men hier in bevoegde krin gen heeft, dat Nassers positie in twee jaren niet zo wankel is ge weest. Een hoge amb tenaar in het Israë lische ministerie van Buitenlandse Zaken zei igsteren: „Nasser heeft niet veel vrijheid van beweging meer over." Men gelooft, dat de on tevredenheid over de manier waarop de pre- ijm. j sident de confrontatie ijjflla met Israël leidt, wijd rjM verbreid is onder poli- tici en het leger. Men gelooft in Jeruzalem, dat als Nasser de macht WÊÊ zou verliezen, de Rus sen niet veel zouden doen om hem te helpen zoals even min iets deden om oSekarno in Indonesië te helpen Aan de andere kant koestert niemand hier veel hoop dat een nieuw regime in Cairo de vooruitzichten voor de vrede zouden verbeteren. Het enige dat de ambtenaren zeggen is, dat een nieuwe man in Cairo in ieder geval niet veel slechter dan Nasser kan zijn. Overigens gaat het Libanese blad Al Jarida in Beiroet nog verder- Het schrijft dat in Cairo erop wordt gezinspeeld, dat Sabrv onder huisarrest is geplaatst om dat hij betrokken zou zijn bij een Rus sische komplot tegen Nasser. Sabry is kortgeleden in Moskou geweest en zou de macht "overnemen wanneer Nasser naar de Sovjet-Unie zou gaan voor een ontmoeting met de Russische leiders. Het Kremlin zou ontevreden zijn over de toestand in het Midden-Oosten en de aanhoudende verzoeken van Nasser om meer wapens. Uremier Al Tahouni van Jordanië heeft gisteren bij zijn terugkeer uit Cairo ge meld dat Nasser ziek is en onder voort durende behandeling staat van artsen. Het is dan ook niet zeker of Nasser maandag naar Rabat gaat voor een ont moeting met Islamitische leiders. Al Ahram schreef later, dat Nasser aan een acute influenza lijdt, die al enkele weken Nasser heeft overigens ook de leger top gewijzigd en onder meer de opper bevelhebber ontslagen. Levensverzekering AL LAGERE TARIEVEN OP 15 SEPT. DEN HAAG. (A.N.P.) De onlangs aangekondigde wijzigingen in de premies voor levensverzekeringen zullen reeds kunnen gelden voor verzekeringen, ge sloten op of na 15 september 1969. De maatschappijen, aangesloten bij de Ned. Ver. ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen, geven hun polishouders voor deze verzekering n.l. het recht op toepassing van de nieuwe tarieven. Aldus deelt het bureau voor lichting levensverzekering mede. DEN I1AAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid drs. H. M. Franssen (Pv.d.A.) heeft de ministers van Justitie en van Sociale Zaken en Volksgezondheid ge vraagd wie de „hoge instanties" zijn die volgens de geneesheer-directeur van de Rudolf-Steinerkliniek, dr. Van der Kroef, de zaak Korsten „op de lang* baan wilden schuiven". Drs. Franssen vraagt voorts of dr. Van der Kroefs' verklaring juist is en welke stappen door het stilzwijgen der „hoge instanties" achterwege zijn ge- Intussen is naar het overlijden van de heer Korsten al een justitieel onderzoek ingesteld. Staatssecretaris Kruisinga heeft zelfs een intern onderzoek gelast. Van de uitkomst daarvan aal het af hangen welke maatregelen er zullen moeten worden genomen. Het heet dat functionarissen van Volksgezondheid al op de hoogte waren over bepaalde me dische misbruiken bij de behandeling van de heer Ben Korsten. Daarop zal, zo verluidt, het interne onderzoek zich hoofdzakelijk richten. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG. Bü de Haagse politie heeft zich gistermiddag om half drie een 48-jarige Hongaarse vlieger gemeld, die in ons land wenst te blijven. De man was zondag met een Hjoesjin- passagicrstoestel van de Hongaarse lucht vaartmaatschappij Malev op Schiphol geland. HU zag kans om aan de aandacht van zUn collegas te ontsnappen, wist ongezien de luchthaven te verlaten en nam een taxi naar Den Haag. Het is niet bekend, waar de eerste- vlieger tot maandagmiddag is gebleven. Uit veiligheidsoverwegingen verstrekt de Haagse politie alleen de initialen van de Hongaar (J- M.). Men wil sledhts mee delen. dat hij momenteel „ergens in Den Haag" verblijft. De politie zal een rap port opmaken en dat aan de minister van Justitie verstrekken, waarna beslist wordt of de vluchteling asiel wordt ver leend. Het Hongaarse vliegtuig is zon dagavond met een andere eerste-vlieger vertrokken. Chartercontract voor KLM en Martin Air van 1 miljoen dollar SCHIPHOL (ANP) De in Californlë gevestigde Nederlandse eraigrantenorga- nisatie Dutch Club Avio heeft met de KLM en Martinair Holland een contract afgesloten ter waarde van ruim 1 mil joen dollar voor het uitvoeren in 1970 van 46 retourvluchten tussen Nederland cn dc VS cn Canada. In 1962 met het organiseren van deze vluchten begonnen, heeft Avio tot nu toe uitsluitend met Amerikaanse chartermaatschappijen ge vlogen. Van deze reizen kan alleen gebruik ge maakt worden door de 15.000 leden van de Avioclub in Californië en haar in 1963 opgerichte afdeling in Nederland. 70 procent van de vluchten, waarvan er 40 Los Angeles als bestemming heb ben, 4 New York en 2 Toronto, neemt de KLM voor haar rekening, de rest wordt gevlogen door Martinair. De emigrantenorganisatie verwacht volgend jaar ongeveer 4500 van haar le den in de gelegenheid te kunnen stellen met deze „Avioluchtbrug" familieleden en kennissen aan beide zijden van de oceaan te bezoeken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1