Kurt Linder putte winst (2-1) uit bestuderen televisiefilm EN NU MOET REYKJAVIK OOK NOG JïENS TERUG KOMEN Rapid door snelle treffers op de knieën Zege PSV aan nog magere kant Ajax verloor in Hannover Trainer Jonsson: straks wat rustiger alsjeblieft Happel: ik weet nu dat ik reserves heb jONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 TSNEN Rapid Wien zal nooit het Weense raterstadion zo vernederd hebben verlaten als gteravond na de nederlaag tegen PSV. In een wartier heeft de Eindhovense ploeg in deze lerste wedstrijd voor de Europa Cup II (voor ekerwinnaars) genadeloos afgerekend met de de Oostenrijkse kranten naar een even ikere als grote overwinning geschreven forma- an Karl Rappan. Twee snelle doelpunten, Veenstra en Schmidt-Hansen, brachten sublieme wijze verdedigend, combineren ld en ook nog aanvallend de Oostenrijkers in de slotfaze tot een moedeloze en wanordelijke gro<ep voet ballers maakte. Honend en fluitend kecTden de 70.000 toeschouwers zich tegen „hun" Rapid; een donderend gejuich begeleidde PSV liij elke aanval. Voor de Oostenrijkers leek het ai> mooi. PSV miste zes basisspelers en had jaren gleden in hetzelfde stadion met 61 verloren. Vier minuten precies duurde de waan. Toen sloeg Wietze Veenstra een eerste bres in de zelfver zekerdheid, waarmee Rapid in die eerste minuten had aangevallen. Met een schot van vijfentwintig meter afstand passeerde hij doelan Fuchsbichler. Laconiek en koelbloedig ving PSV Rapids tegen acties op. Alleen Jagodic was een keer gevaarlijk met een kopbal, vóór Schmidt-Hansen in de vijftiende minuut de strijd besliste. Veenstra zag Van der Kuylen in kansrijke positie, Van der Kuylen speelde zich vrij, maar schoot zelf niet. Verrassend schoof hij de bal naar Bengt Schmidt-Hansen, die meteen toesloeg: 02. iet werd stil in, het Praterstadion. Het dat tot het einde, toen PSV's .•aliteitsvoetbal 'loyaal werd beloond, minuten na de treffer van Schmidt- ;en sloeg Van den Dungen de bal de hand uit het doel. De Deen :rregaard benutte de strafschop (1—2) de overige zeventig minuten be efde Rapid niet meer op succes xe pen. Daarvoor was het spel van de ers te simpel van opzet, daarvoor speelde PSV te solide. De weinige n, dat Flögel kansen kreeg, greep esburg bovendien uitstekend m. islukt indners tactiek had reeds in de eer- faze Rapid bloedeloos gemaakt. De ïsequente mandekking legde de aan- van de Oostenrijkers lam. Dat was uitvloeisel van het bestuderen van televisiefilm van het duel tussen id en Torpedo Moskou, waarin bleek Rapid traditioneel speelde. De bui spelers blijven aan de lijn, de flank- tedigers rukken weinig op. Boven- mislukte Rappans verrassing: faalde als centrumaanvaller en i haalde de man, die mede was bestemd dè beslissing te forceren, ln tweede helft uit het veld. ■inders verrassing, de steeds ver op- nende Van den Dungen, had meer es. Keer op keer vielen bij zijn st de gaten in de Oostenrijkse asie, waardoor de snelle schutters der Kuylen, Veenstra en Schmidt- >en van kansen konden worden voor- En zij kregen die in een hoeveelheid de overwinning van 21 aan de gere kant doet lijken. Op vijf, zes dpunten had PSV het totaal kunnen ngen. Maar het hoofd van de on- doelman Fuchsbichler (na een lot van Van der Kuylen), het gladde d (Veenstra gleed uit alleen voor het de veel tolererende schelds- hter Jennings (hij wuifde alles weg Schmidt-Hansen was doorgebroken in kansrijke positie in het strafschop- >ied onderuit werd gehaald) spaarden voor een blamage. tstokend ,Ik had venvacht dat we zouden win- Uit de televisiefilm tegen Torpedo en we geleerd dat Rapid statisch itbalt". Aldus Pleun Strik, die niet Ausputzer fungeerde deze taak rd door Lazar Radovic op uitstekende a vervuld en vervolgde: „Wij heb- ze moedeloos gespeeld. Bovendien en ze conditioneel zwak. Zij hebben waarschijnlijk onderschat, laten wij echter niet onderschatten. We moe- waakzaam blijven, want het venijn Rapid zit in de uitwedstrijden". Vainer Kurt Linder: „We hebben :rlijk gevoetbald" en daarmee typeerde de indruk die zijn ploeg had achter aten en waarvoor het publiek de idhovenaars na afloop zo lang be- ïkte. lijn collega Karl Rappan was niet te Moulijn, zelf in gunstige positie, gunt de het vierde doelpu opgekomen Theo van Duivenbode. spreken. Voor de deur van de her metisch s. gesloten kleedkamer werd hij geïnterviewd door de Oostenrijkse radio. Nederlandse journalisten wees hij echter met een „Nu is het genoeg" af. Drie oorzaken voor Rapids nederlaag noemde Rappan in het interview: de twee snelle doelpunten, het gebrek aan intelligentie in Rapids spel en het mislukken van het experiment met Jagodic als centrum aanvaller. Overige E.C. II In Praag versloeg Dukla met 1—0 het Franse Olympique Marseille met 10 door een doelpunt van Hudec in de 33e minuut in de eerste wedstrijd. Oostenrijkse pers: „Rapid zittende eend'' WENEN Het blad „Kurier" met ee massa-oplage, schreef over de wedstrijd PSVRapid Wien: „Die avond zal be kend staan als „de zwarte woensdag" in de Oostenrijkse voetbalgeschiedenis." „De beste indruk werd achtergelaten door PSV- Het feit dat zij speelden met zes invallers zou een reden tot voor zichtigheid zijn geweest. Maar invallers zijn hongerige spelers: hongerig naar succes." „Overigens hebben wij geen persoon lijkheden als de blonde Schmidt-Hansen die in staat is de loop van de wedstrijd te wijzigen" „Rapid was duidelijk de mindere van PSV. Rapid stelde in alle opzichten te leur en werd verdiend verslagen -en zelfs uitgejouwd door de fans. Rapid was een zittende eend aldus het blad. De Kronenzeitung schreef onder de kop: „De tegenstanders waren te sterk": „Rapid dacht vermoedelijk te spelen met een ploeg boeren, maar daarin heeft het zich deerlijk vergist. Alleen een wonder kan Rapid nog in de volgende ronde brengen-" Glasgow Rangers zegevierden thuis met 20 over Steaua Boekarest door twee treffers van Johnstone in de eorste helft, r waren 38.000 toeschouwers. Shamrock Rovers won in Daiblin met 2—1 van Schalke '04 (Did.). De' Duitsers ;n de leiding door Piokner maar de Ieren ontketenden na de rust e*tn enorm offensief dat doelpunten van S hamrock 1 Barber tot gevolg had. Atletico Bilbao en Manchester City speelden in Bilbao gelijk, 33. Bij de rust leidde Atletico met 21. Eiwaren 45.000 toeschouwers. Doelpunten i'Ltletico: Argoitia, Clemente en Uriarttï» voor Overige resultaten voor Europa Cup 2: Olympiakos Piraeus (Griekenland)—Gornlk Zabrze (Polen) 2—2 (25.000 toesch.); Lierse SK (België)—Hapoel Nicosia (Cyprus) 10—1 (10.000); IF Mjoendalen (Noorw.)—Cardiff City (Wales) 1—7 (8000); FC Maagd*' Sta-Gallen (Zwlts.) 2—1: Dynamo Zagreb (J.-Sl.)—Slovan Bratislava (Tsj.-Sl.) 3—0 (doelpunten Mlljovic, Novak. Gucmirtl); Palloseura (Finl.) JAARBV CURSSTEDENBEKER HANNOVER Ajax, zonder Cruyff en Keizer, heeft gisteravond een neder laag van 24 geleden tegen Hannover* '96 in de eerste ontmoeting voor de eerste ronde om de Jaarbeursbeker. HeyncAes opende in de 20ste minuut de score, matar twaalf minuten later bracht Sjaak Swatrt de verdiende gelijkmaker op het score- De thuisclub kwam via Skoblar in au 41ste minuut weer aan een voorsprong. Ini de tweede helft werd Suurendonck ver vangen door Tonny Pronk, die uitgroeide »t een der beste spelers van het veld. r waren 23.000 toeschouwers. Cajkovski, de trainer van Hannover '98' zei na afloop dat Ajax zijn grote naam geen moment heeft kunnen waar maken. „Als je met negen man in de verdediging staat, kun je nauwelijks nog van voetbal spreken. Wij zullen proberen om in Am sterdam onze bescheiden voorsprong te behouden". Rinus Michels verklaarde, dat zijn ploeg door de omstandigheden was ge dwongen om een verdedigende tactiek toe te passen. „Cruyff en Keizer wa immers geblesseerd". Over Hannover hij: „Dit onervaren elftal maakte z veel fouten". (It.)Lokomotiv; 3—1; VFB Stuttgart (W.-Dld.)FC Malmö (Zweden) 3—0; Rosenborg Trondheli (Noorw.)—Southampton (Eng.) 1—0; Ar Salon ikl (Griek.)—Gagllarl (It.) 1—I; Inter Milaan (It.)—Sparta Praag (Tsj.-Sl.) 3—0; Slovla Sofia (Buig.)—Valencia (Sp.) 2—0; SC (Oost.)—Ruc lerlin (W.-Dld.) ROTTERDAM Wie 1 anders verwacht dan wisselende stemmingen na afloop van FeijenoordReykjavik. In het Feüenoordkamp gematigde vreugde. Bü de IJslanders stonden de gezichten minder vrolijk. Ze pro beerden wel met wrange grapjes te laten merken, dat de teleurstelling niet zo groot was. maar dat was schijn. De meeste spelers, en ook trainer Oli B. Jonsson, hadden op een forse nederlaag gerekend, maar 122 was hun voorstellingsvermo gen te boven gegaan. Ernst Happel, met zijn handen in zijn zakken en geen spoor van emotie op zijn gezicht, had, ondanks het hogeschool voetbal van zijn spelers kritiek, die betrekking had op het tweede doelpunt van Reykjavik. „Dat eerste doelpunt kon gebeuren. Het tweede was te wijten aan noncha lance." Voor de rest was Happel tevreden. Hij had verwacht te win nen. „Natuurlijk met grote cijfers. Maar niet met een uitslag, die in de dubbele cijfers zou lopen. Reykjavik is me tegengevallen. Ik wist, dat ze zwak waren. Deze ploeg had echter geheel geen inhoud", aldus Happel, die toch van mening was, dat ploegen als Reykjavik niet uitgesloten moeten worden voor de Europa-Cuptoer nooien. „Wij profiteren ervan. Wij kunnen ons lekker inspelen voor de volgende wedstrijden Noodzakelijk De vervanging van Moulijn en Wery had Happel noodzakelijk geacht. „Beiden waren geblesseerd. En je mag nu eenmaal geen risico nemen. Als bijvoorbeeld Moulijn zou hebben doorgespeeld, bestond de kans dat hij voor verschillende competitie wedstrijden uitgeschakeld zou zijn." Het had er echter alle schijn van, dat Happel zowel Wery als Moulijn naar Een zeldzaam moment. Doelman Petusson tikt de bal weg voor het hoofd van Ruud Geels, de invaller die viermaal zou scoren. de kant had geroepen met het oog op de wedstrijd tegen ADO van zon dag a.s. Happel ontkende echter dat het een tactische zet was geweest. „Als de spelers zich voor honderd procent kunnen inzetten, hoef ik hen niet te vervangen." Hechtingen Theo van Duivenbode was wel echt gewond. Hij had een scheurwond in zijn knie opgelopen door een onbe holpen manoeuvre van een tegen stander. „Er maaide er een over de bal. Die lui hebben geen lichaams- beheersing. Twee hechtingen erin. Het is wel jammer, als je het veld uit moet bij een stand van 70", verklaarde de oud-Ajacied. Happel was bijzonder tevreden over Ruud Gfiels, die het leeuwedeel van van de produktie voor zijn rekening nam. „Ik weet nu, dat ik volwaardige resefves achter de hand heb", was zijn compliment aan de spitsspeler, die nog geen vaste plaats in de hoofd- ploeg heeft kunnen bemachtigen. Oli B. Jonsson wilde niet verbloemen, dat zijn ploeg hem was tegenge- vallen. Maar hij prees Feijenoord. „Wij hebben tegen Vasas en Benfica gespeeld, maar bij Feijenoord vallen beide ploegen in het niet. Fantastisch, wat een show." Uitblinkers in de Rotterdamse formatie noemde hij ook: 9 (Kindvall), 2 (Romeyn) en 11 (Mou lijn. Tot slot richtte de IJslandse trainer nog een smeekbede aan het adres van Feijenoord: „Ik hoop, dat ze het in de tweede wedstrijd wat rustiger aan doen. Mijn jongens worden andere helemaal depressief. Zij moeten im mers hun verblijf in Rotterdam zelf betalen." ROTTERDAM Door de microfoon had zojuist dc mededeling geklonken dat en nul op het scorebord zou ver schijnen omdat het niet berekend is op tien doelpunten. En zo hoog had Feijenoord de score een half uur na de rust opgevoerd in wat een Europa Cup duel moest heten. De\ IJslandse kam pioen Reykjavik had verbijsterd toege keken hoe Feijenoord zich alles kon permitteren en toch met speels gemak de dubbele cijfers had kunnen bereiken. Ht ging er, zo leek het, alleen maar om «ie van de Feijenoorders niet tot scoren zou komen. En op dat moment werd de ingedutte Rotterdamse defen sie, die dacht dat helemaal alles kon, tweemaal overrompeld door de eensklaps op wonderbaarlijke wijze geïnjecteerde IJslanders. Baldvinsson, een van hen die het iets verder had gebracht in het voetbal-a.b.c., sloeg twee keer toe en om het ongeduldig geworden publiek toch tevreden te stellen maakte Feije noord er de eindstand 122 van. En toch leed Feijenoord verlies. Door het gegoochel van trainer Happel die voor de rust Moulijn verving door Geels en in de tweede helft Veldhoen inzette voor Wery, raakte hij Van Duivenbode kwijt. Veldhoen was op de linksachter plaats gekomen en Van Duivenbode moest als fantasie-linksbuiten fungeren, hoewel hij in zijn (nog) jongere jaren ooit linksbinnen heeft gespeeld. Bij een poging tot scoren, zeven minuten na de Scorebord kon bet niet meer verwerken rust, liep hij een wond aan zijn knie op. Hij werd op een brancard van het veld gedragen. Na onderzoek bleek de bles sure mee te vallen en hij kan waar schijnlijk zondag spelen. Maar de 54.500 op de trl'bunes vroegen zich wel af, waarom Ernst Happel zo nodig wijzigin gen moest .aanbrengen en dan zodanig dat een spoler op een voor hem sinds jaren vreen)de plaats moest opereren. Kinderlijk Er was imlmers geen vuiltje aan de lucht tegen de kinderlijk simpel spelen de elf van Reykjavik die in hun IJs landse voetbal woordenboek de begrip pen man- of positiedekking nog nooit waren tegengatomen. Frank en vrij kon Feijenoord zich over het veld bewegen en daarvan maakte in het begin vooral •Moulijn dankbaar gebruik. De arme doelman Petursson wenste dat hij een octopus was geweest, want hij kwam armen te kort otn zich teweer te stellen. Aan twee had hij lang niet genoeg, want binnen het kwartier hadden Kind vall, Romeijn (n»et een ver schot waar Petursson finaal naast stompte) en Van Duivenbode de stand al op 30 gescho ten. En dat tegen een team dat ge dwongen was een totaal nieuw systeem te spelen: 1-9-1. Steeds sneller volgden de treffers elkaar op: Wery, Kindvall en de ingezette Geels (60), de man die niet mocht meedoen maar tot een totaal van vier doelpunten kwam, een Ne derlands record in een Europa Cupwed- Toen Van Hanegem nummer zeven op het bord had gebracht, had Reykjavik in zijn korte Europa Cuphistorie de grootste achterstand bij de rust te pakken. Dat was zelfs Aberdeen niet ge lukt, waarvan Reykjavik voor Europa Cup 2 met 100 had verloren. De fa. - fare kon met recht de favoriete deun „Wie heeft er weer een goal gescoord?" in de rust weer uit de muziektrommel halen. Het publiek had gekregen waar voor het was gekomen: doelpunten. Het was dik tevreden. Om te leren Men telde alleen het doel (van Reyk javik) en niet de tegenstander. Het werd de wedstrijd die de hemel zij dank, in het tijdperk van de computer werd gespeeld. Met het blote oog was de zaak nauwelijks bij te houden, want het legioen eiste het onderste uit de kan. Het vroeg om een genadeloze slachting van de ondermaatse tegen stander die stug beweert alleen sinds 1964 deel te nemen aan de Europa Cup toernooien om te leren. En vanzelfspre kend te trachten de kas te spekken. Maar dat wordt er schuchter glim lachend aan toe gevoegd. Overigens verkeert Reykjavik in goed gezelschap van kampioenen uit Maltha en Cyprus, die ook slechts als sparringpartners mo gen fungeren en vurig hopen ook eens tegen een ploeg als Feijenoord te ko men waar het publiek, hoe dan ook, naar toe stroomt. Twee kansen Maar het liet zich nog geen zand in de ogen strooien toen Feijenoord na de rust een partij tie gallery play wenste op te voeren om te laten zien hoe ge makkelijk het allemaal kon. Zelfs toen Van Duivenbode was verdwenen. Het was niet te merken. Tegen tien man kon Rykjavik nog niets uitrichten. Geels en Kindvall scoorden: 90. Na de derde treffer van Geels en de tiende van Feijenoord barstte een gi gantisch applaus los toen Baldvinsson twee keer achtereen scoorde. Wat trai ner Oli B. Jonsson na afloop verleidde om te zeggen: „We hebben eigenlijk wel sterk gespeeld. We kregen twee kansen en dat werden twee doelpunten. Feijenoord heeft meer kansen gehad dan twaalf". Wat dat laatste betreft had hij groot gelijk, want toen Van Hanegem en Geels de eindstand naar 122 had den geschoten, waren er nogal wat kansen gemist. Maar alia, je kunt niet altijd raak schieten, zelfs niet tegen Reykjavik. Toch waren er nog ontevredenen, van wie er een op de eerste ring een fles omlaag gooide, die precies neerdaalde op de plaats die Johan Cruyff net had verlaten. En zo was er buiten het veld in feite nog meer gebeurd dan er op. Dit duel was natuurlijk geen maat staf om de kracht van Feijenoord te peilen. Daarvoor was Reykjavik een te simpele tegenstander. En nu moeten ze op 30 september ook nog eens terug ko men voor een tweede duel. Tot dan zal Baldvinsson als een held door Reykja vik schrijden. Hij was het dan toch maar die de lastige defensie van Feije- not. 1 waarin Haak op de plaats van Laseroms stond zo'n stoere als La- seroms achtte Happel nu ook weer niet nodig tweemaal had gepasseerd. Toch nog rijkelijk veel voor zulk een over macht. En die twee tellen nog dubbel ook in deze uitwedstrijd van Reykja- Toernooien E.C. in volgende jaren STOCKHOLM De UEFA heeft reeds de programma's voor de Europese be kertoernooien van de seizoenen 1971-"72 en 1972-'73 vastgesteld. De kalender ziet er als volgt uit: sei zoen 1971-1972: eerste ronde 15 en 29 september; achtste finales: 20 oktober en 3 november; kwartfinales: 8 en 22 maart; halve finales: 5 en 19 april. Seizoen 1972-1973: eerste ronde: 13 en 27 september; achtste finales: 25 okto ber en 8 november; kwartfinales: 7 en 21 maart; halve finales 11 en 25 april Zweden werd als volgende tegenstan der van Joego-Slavië aangewezen in de strijd om de uitdagingsbeker (voor teams met spelers tot 23 jaar).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13