mening LADEN EN LOSSEN KOSTEN VERVOER NOG TE VEEL GELD ^leer voordeel voor georganiseerden Vakbeweging en gedrag van politieke partijen Robots hebben toekomst Kerk wil meer hulp voor arme landen Economische maatregelen noodzakelijk Geen vrijlating voor de drie in Breda Klompé willigt enkele wensen kunstenaars in Erkenning nodig voor huwelijksbureaus Concentratie belasting in computercentrum Apeldoorn Wet toezicht op kredieten DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1989 DE LEIDSE COURANT PAGINA U UTRECHT (ANP) „Het lijkt ons I iderdaad de hoogste tijd, dat de vakbe- cging haar leden grondig voorlicht over gedrag van de politieke partijen ten ïien van gerechtvaardigde verlan- van de werknemers. Bij de verkie- Dgen wordt tenslotte uitgemaakt, of de j erknemersbelangen behoorlijk zullen orden behartigd of opnieuw in de hoek illen worden geveegd. De karaerverkie- ngen in 1971 zouden wel eens een gro- dreun kunnen geven dan wordt ver- tht". Zo reageert de voorzitter van de Ned. I ath. Bond van Werknemers in de bouw- jverheid, de heer L. Brouwer, in het gaan van zijn bond „Op de steiger" de bezwaren die de voorzitter van de 'R, mr. E. Jurgens, heeft geuit tegen houding van de vakbeweging ten aan- :n van het politiek gebeuren. Mr. Jur- ns zei onlangs dat het NKV zich te ;inig kritisch opstelt tegenover de be- idslijn van de regering-De Jong en met une tegen de houding van de KVP- ïmerleden. De vakbeweging moet vol- ;ns de heer Brouwer als typische be- ngenorganisatie weliswaar politiek on- hankelijk en ongebonden zijn. maar an- ;rzijds moet ze. omdat veel van haar ensen mede op het politieke vlak moe- n worden verwezenlijkt, een zo groot ogelijke invloed uitoefenen op het poli- eke gebeuren. Krachtiger aanpak stadssanering Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van olkshulsvesting besteedt in toenemende late aandacht aan de stadssanering- en breed samengestelde commissie lekt naar wegen om de gigantische :ak op een betere leest te schoeien. Dit zegt minister Schut in de toelich- ng op zijn begroting voor 1970. Bestu- eerd wordt of specifieke maatregelen in en aparte wet moeten worden vast- elegd- Voor de stimulering van stads- ineringen en -reconstructies zijn belang- ijk grotere bedragen op de begroting DEN HAAG (ANP) Was vorige 1 week de eerste dag van het symposium 1 in Delft en georganiseerd door de stich ting Toekomstbeeld der Techniek ge- wijd aan de overgangsprocedure in het j personenverkeer, de tweede dag van de bijeenkomst, vandaag in het Scheve- j ningse Kurliaus stond in het teken van het vervoer. Prof. Van de Poll meende, dat het verv oer van goederen in de komende j periode, zal blijven stijgen en dat in de toekomst gebruik zal worden gemaakt j van steeds meer arbeidsbesparende en kapitaalintensieve methodes. Wat uit het arsenaal van technische mogelijk heden zal worden gekozen wordt echter door economische factoren bepaald. De heer Leis concludeerde in zijn pre advies, dat de reders bij het vervoeren van goederen moeten blijven streven naar het opvoeren van de snelheid en een verkorting van de .Jiaventijd". Hij noemde het opvallend, dat wanneer op bepaalde trajecten het optimale aan snel heid is bereikt, bij de haventijd een eis tot verbetering ontstaat. Zodra de ha ventijd is verbeterd, ontstaat er weder om behoefte aan snellere schepen. Mr. M. van den Bos, die in zijn pre advies de binnenvaart behandelde, zei onder meer: „In het massavervoer zul len wellicht in enkele vervoerrelaties zeer grote motorschepen (8.000 a 9.000 ton) hun intrede doen. Afgezien van de ze uitzonderingsgevallen is te verwach ten, dat de belangrijke massagoedver voersstromen in toenemende mate met duwvaart in continudienst zullen wor den afgewikkeld. Mr. De Bruin noemt het groepje am bulante indrustrierobots aan het eind van een produktiestaat of in het expe ditiemagazijn in de grote onderneming. bedrijvig pendelend naar container, trai ler en goederenwagon, wellicht niet zo'n hersenschim als het op het eerste gezicht lijkt. Hij voelt voor universele invoering, waardoor het eeuwenoude verband tussen handelbaarheid van Ia- ding en menselijke spierkracht en uit houdingsvermogen kan worden doorbro ken. De heer Van Donkelaar belichtte In I zijn pre-advies de rol van de vracht- I auto in de overgangsprocedure en stel- I de dat naar zijn verwachting de vrachl- auto zijn snelle opmars zal voortzetten. De laad- en loskosten van 45 procent j zullen echter moeten zakken. Drs. Van de Kamp, wiens pre-advie» over het luchlvrachtvervoer handelde, stelde onder meer daarin: „Er worden grote investeringen gedaan in vlieg* tuigen en luchthavenfaciliteiten. De toe komstige betekenis van Schiphol zal er van afhangen in hoeverre het de moge lijkheid om een van de belangrijkste knooppunten in Europa voor luchtvracht- vervoer te worden, met succes weet te grijpen. Zondag brief in alle kerken Voorzitter Liefaard van ABC bepleit ZICHTBAAR VERSCHIL GEWENST Amsterdam voorzitter w. Lie- sn de algemene bedrjjfsgroepen- entrale (een NVV-bond met 50.000 le en) vindt de oplossing van het georga- liseerden-ongeorganiseerdenvraagstuk in (jn kring niet juist. De huidige rege- ng moet niet worden voortgezet. Er sn zichtbaar verschil in behan- eling te komen, waarbjj de georgani- eerde voor de door hem geleverde bü- rage aan de ontwikkeling in dezemaat- ichappü iets extra's ontvangt, zo zei hij ranmorgen tjjdens de opening van het van zijn bond. Vele bonden voeren al jarenlang ac- georganiseerden een hogere be ning te bezorgen onder het motto, dat via hun contributie en andere in- lanningen de kastanjes uit het vuur alen, ook ten bate van de ongeorgani- eerden. Na veel rumper, tot voor de echtbank toe, is tenslotte bereikt, dat werkgevers, met wie de ABC en zus- srorganisaties contacten hebben via AO's, 15 gulden per georganiseerde jaar storten in de bondskassen voor cholings- en vormingswerk. Deze rege- Ing loopt in 1971 af. Volgens de heer '.iefaard komt door deze regeling on voldoende een bevoordeling van de ge- organiseerden tot uitdrukking. Het kan volgens hem best anders. Hardere acties kondigde hij ook aan met betrekking tot het verkrijgen van medezeggenschap. „Want een maatschap pelijke structuur met aan de ene kant een groep, die een arbeidsloos inkomen via andere kanalen heeft en waar het aantal miljonairs steeds meer toeneemt, en aan de andere kant ontelbaren, die nog elke week te kort komen, kan ons eindstation niet zijn". Edelmetaalschap verdwijn t DEN HAAG (ANP) De organisaties in werkgevers en werknemers, die te amen het bedrijfschap edelmetaalnijver- eid besturen, zullen de S-e-r. verzoeken an de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid te adviseren het bedrijf- chap op te heffen. Dit als gevolg van •ranchevervaging. HAARLEM (ANP) Tijdens gis- stermiddag in de Haarlemse stads schouwburg begonnen 24ste congres var de Nederlandse vereniging van ex-poli- ticke gevangenen uit de bezettingstijd heeft de algemeen voorzitter G. Ch. Aal- ders uit Dordrecht zich fel gekant tegen plannen de drie Duitse Oorlogsmisdadi gers uit Breda in vrijheid te stellen. Hij sprak de hoop uit dat de minister van justitie zich goed op de hoogte zou laten stellen. Ten aanzien van verzoe ken van de gemeente Putten en in de provincie Limburg urnen uit het natio naal monument in Amsterdam te halen merkte mr. Aalders op dat het hoofd bestuur zich hierover nog niet heeft uit gesproken. Hij verwachtte dat het hoofd bestuur het met hem eens zou zijn dat men volledig begrip moet hebben voor de verzoeken maar dat het weghalen der urnen ontluistering van het monu ment betekent. Mogelijk zal een gesprek met jongelui, die het willen ontluisteren, succes opleveren, aldus de heer Aalders. DEN HAAG (ANP) Minister dr. M. A. M. Klompé, van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft het verzoek van de Nederlandse Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars in gewilligd om financiële steun voor het apparaat van de federatie voor zover dit werkzaamheden verricht, die gericht zijn op het algemeen belang en op de ont wikkeling van het kunstbeleid. De bewindsvrouwe heeft ook een wens van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (B.B.K.) vervuld. De Boek manstichting zal in staat worden gesteld een onderzoeker aan te trekken, die een globale inventarisatie maakt bij de bij de kunstenaars levende opvattingen over hun plaats en functie in de samenleving. Op basis daarvan zal in overleg met de kunstenaarsorganisaties richting en in houd van verder noodzakelijk blijkend onderzoek kunnen worden uitgewerkt. Voor gesprekken zijn uitgenodigd: het bestuur van de federatie op 9 oktober, het bestuur van de B.B.K. op 14 oktober en het bestuur van het Nationaal Comité Nederland van de Association Internationale des Arts Plastiques (NCN) op 21 oktober. De minister verwacht, dat ln deze ge sprekken een reële basis kan worden gelegd voor het verdere overleg over de ontwikkeling van een cultuurbeleid, dat rekening houdt met de verlangens, die zijn opgekomen uit de kringen van de kunstenaars. Kantoorbond laat „kath.'Vallen DEN HAAG (KNP) Als de bonds vergadering van de katholieke bond van werknemers in bank- en verzekerings bedrijf en administratieve kantoren het voorstel van het bestuur en enkele krin gen aanvaardt zal het woord „katholiek- uit de naam worden geschrapt teneinde de vereniging open te stellen voor niet- katholieken. De vergadering wordt op 10 en 11 oktober op Woudschoten te Zeist gehouden, ln een toelichting zegt het be stuur. dat het niet de bedoeling is de principes prijs te geven, maar deze nader te omschrijven. De overhemdeivmode voor heren wordt steeds hipper. Hier enkele vlotte modellen van het mode magazijn Van de Herick, die in Dordrecht werden getoond Arts verbrand in hoofdstad AMSTERDAM (ANP) De 58-jarige alleenwonende vrouwelijke Amsterdam se arts F. Beeldsnijder is gisteravond bij een brandje in de keuken van haar bovenwoning door verbranding om het n gekomen. Naar de oorzaak van de brand en de wijze waarop de vrouw daar bij omgekomen is, wordt door de poli- en onderzoek ingesteld. zijn in een geheel van politieke en cul turele verandering. Alleen dan zullen de arme landen in staat zijn zelf hun toe komst te bepalen en zal er een gezonde basis geschapen worden van samenwer king tussen de landen in Noord en Zuid. Wanneer er straks een nieuwe periode van tien jaar in gaat, de jaren zeventig, zal het erom gaan, of deze voorwaarde wordt vervuld. Alleen indien er een ge meenschappelijke strategie gevonden wordt, zal er van ontwikkeling sprake kunnen zijn. Deze derde vredesweek wil beklemto nen, dat de Kerken zich niet als toe schouwers opstellen. Juist nu willen zij hun geloof belijden in Hem. die in deze wereld de weg der gerechtigheid ge baand en zichtbaar gemaakt heeft. DEN HAAG (KNP) Zondag aan staande wordt in alle katholieke en de meeste protestantse Kerken dezelfde boodschap voorgelezen. Deze gezamen lijke kanseloproep der Kerken leidt de Vredesweek 1969 in, georganiseerd door het Interkerkelijk Vredesberaad. In deze brief staat onder meer: In deze vredesweek worden wij geplaatst voor het grote vraagstuk van de armoe de in de wereld. Vrede, vrucht van ge rechtigheid, betekent immers welzijn voor alle mensen en alle volkeren. Nu de eerste tien jaren ontwikkelingshulp bijna voorbij zijn, rijst overal de vraag, of het resultaat aan de inspanning be antwoord heeft Helaas lijkt het er op, dat deze vraag ontkennend moet wor den beantwoord. Vooral de ontwikke lingslanden zelf zagen de oplossing niet dichterbij komen. Steeds meer wint de overtuiging veld, dat de hulp in de hui dige omvang en vorm niet toereikend is om de derde wereld werkelijk tot ontwikkeling te doen komen. Het is bo vendien een hard feit, dat nog steeds I meer geld aan wapens dan aan ontwik- kelingshulp wordt besteed. Meer dan ooit zijn economische maat- regeling in de maak voor huwclijksbu- regelen noodzakelijk. Effect kunnen de- reaus. Om erkenning te krijgen zullen ze pas oogsten, indien zij opgenomen de bureaus hun cliënt moeten meedelen Opening Berkelse bloemenveiling (Van een onzer verslaggevers) BERKEL EN RODENRIJS De Ber- j kelse bloemententoonstelling B'69 zal woensdagmiddag 15 oktober worden ge- I opend door dr. A. J. Verhage, voorzit- I ter van de Vereniging De Nederlandse i Bloemisterij. De expositie, die een oppervlakte van 3.500 vierkante meter beslaat, duurt tot en met zaterdag 18 oktober en is dage lijks van 2 uur 's middags tot 10 uur 's avonds te bezichtigen. De expositie, die door P. Vellekoop uit De Lier wordt gearrangeerd, is een af spiegeling van de Berkelse Bloemenvei ling, die steeds in omvang groeit Om een enkel voorbeeld te noemen, in 1968 steeg de omzet van de bloemenveiling met f 1.790.928— tot £8.212.091,—. En het resultaat dit jaar tot en met augus tus was in omzet weer f 1.500.932,ho ger dan in deze periode van het vorige Er worden anjers, rozen en chrysan ten in allerlei variëteiten geveild. De Berkelse bloemen vinden vooral haar weg naar Rotterdam en andere steden van West-Nederland. Soms kans van één op honderd Den HAAG. (A.n.P.) Het ligt in de 'tdoeling het volgend jaar een belang rijke uitbreiding te geven aan de ver- onding van aangiftebiljetten inkomstcn- 'elasting, premieheffing en vermogens- 'elasting vanuit het computercentrum Apeldoorn. Dit blükt uit de memorie toelichting op de begroting 1970 van "t departement van Financiën. Het plan reorganisatie van de ontvangkantoren zal in een periode van zes jaar leiden tot opheffing van in totaal 37 kleine ontvangkantoren. In de toelichting wordt voorts meege deeld, dat op korte termijn kan worden ingediend een voorstel tot wijziging van de wet toezicht kredietwezen. Teneinde het mogelijk te maken op meer doel treffende wijze bankdéconfitures te voor komen, respectievelijk de gevolgen daar van te beperken, bevat dit ontwerp en kele bepalingen en bevoegdheden op het gebied van het solvabiliteits- en ldquidi- teitstoezicht, die in de geldende wet niet voorkomen. Over het vraagstuk van het toezicht op de kapitaalmarkt zegt minister Wif- teveen, dat een methode, die een totale 'kt ordening van bovenaf nodig maakt, hem veel le ver gaat. Een wet telijke regeling, die onderhandse lenin gen aan een goedkeuring zou ondei-wer- pen, zou de goede werking van de onderhandse lening als instrument van de kapitaalmarkt in gevaar kunnen brengen. Van het streven naar een wet telijke regaling van de kapitaalmarkt resteerde slechts de mogelijkheid van een registratie van de grotere onders- handse kapiitaalmarkttransacttes. Een deel van de publieke informatie en daardoor de doorzichtigheid van de kapitaalmarkt is bereikt doordat het C B S. regelmatig gegevens op kasbasis (stortingen) publiceert, die door de bank aan het C.BA -worden verstrekt. hoe groot de kans is, dat de bemidde ling slaagt. Dit deelt staatssecretaris Van de Poel (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk mee in de toe lichting op de CRM-begroting. Het komt op huwelijksbureaus voor. dat op een cliënt tot meer dan honderd cliënten van de andere sexe inschrijven. Zonder de inschrijvers nader in te lich ten over hun kans op succes strijken de bureaus de inschrijfgelden op. Staatssecretaris van de Poel hoopt nog voor het eind van het jaar de rege ling klaar te hebben. De erkenning heeft alleen effect, wanneer degenen, die hu welijksbemiddeling zoeken, weten dat en erkende en niet-erkende bureaus be staan. Het ministerie van CRM wil daar om de inwerkingtreding van de erken ningsregeling met de nodige publiciteit vergezeld doen gaan. Er werken in ons land vier niet-com- merciële huwelijksbureaus en een groot aantal particuliere commerciële. Hun ac tiviteit blijkt uit de overvloed van adver tenties. De gezinsraad heeft indertijd een gesprek over erkenning. Een aan tal bureaus voelde er toen wel voor sa men een genootschap op te richten. De regeling waarmee CRM gaat ko men gaat ervan uit dat een genootschap van huwelijksbemiddelingsbureaus wordt opgericht, dat een code opstel en erkenningen kan verstrekken. De gezins raad zal op de code toezien en als klach tenbureau voor zich bedrogen voelende cliënten optreden. Het ministerie van CRM is bereid een een ander met sub sidie te steunen en inspecteurs aan te stellen, die erop letten dat de erkende- bureaus zich houden aan de code. Wettelijke maatregelen tegen kwalijke praktijken van niet-erkende bureaus won. den niet overwogen. De bureaus kunnen dus niet worden verplicht zich te hou den aan de coderegels van het toekom stige genootschap. Cliënten moeten er daarom zelf op letten of hun bureau er kend is of niet. Zuidelijk (oncel Globe geeft dinsdag 23 september in de Konklijke Schouw burg de eerste voorstelling voor Den Haag van De Gijzelaar van Brendan Behan in de bewerking van Wilbert Bank en onder regie van Adrian Brine. üienstplich t voor meisjes Met het bericht in Het Binnenhof, waarin dr. J. U- Baaij, directeur van het centraal ziekenhuis te Alkmaar, pleit 1voor measjesdöenetpüidht, kan ik en kunnen velen met mij het volkomen eens zijn. In mijn jeugd was het een eer om verpleegster of hulp bij bejaarden enz. te zijn. Ook zullen dan de Liefde en hulp voor de evenmens weer terug komen. Het is jammer, dat er nu niet meer meisjes dit verpleegberoep. dat toch zo mooi is. kiezen. Dan was er geen dienstplicht nodig! Ik hoop, dat de politieke partijen dit initiatief steunen; het is hard nodig. H- M. v. E.-v. K.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11