Nivelleringszucht op salarisgebied Structuur onderwijs centraal bij opening Academisch jaar Nieuwe voorzitter CHU VERKIEZINGEN NIET INGAAN MET EEN LUST KVP-CH-AR Wel een program s? „Kritiek van leerlingen is taboe'" PROTEST VAN SCHOLIEREN WERD AMPER GEHOORD HOGER PERSONEEL: GESPREK MET SER Uitkeringen Sociale Verzekering verhoogd Bisschop Bluyssen betreurt mandement MAANDAG 15 SEPTEMBER 1969 DE LEEDSE COURANT PAGINA 5 HILVERSUM Prof. J. W. van Hulst die zaterdag tot voorzitter van de C'HU werd gekozen heeft in de actualiteiten- uitzending van de KRO-radio Echo, ver klaard geen voorstander te zijn om een Tweede-Kamerverkiezing in dit stadium uit te komen met één lijst CHU, ARP en KVP. Hij zei: „Ik ge loof, dat we met drie lijsten uit moe- komen, maar absoluut met één pro gramma. Ten aanzien van de voordracht :en kabinetsformateur verklaarde n tegenstander te zijn van een voordracht van één persoon. „Ik zie liever dat de KVP enkele na- i noemt van personen, die eventueel als kabinetsformateur op zouden kunnen lieden en waarover wij het van tevoren worden, terwijl de CHU en ARP ook ieder één naam noemen". Professor Van Hulst, voorstander van een strakkere partijdiscipline, zal de functie van de Eerste-Kamerfractievoor- zitter van de CHU voorlopig blijven bineren met de functie van vooi'zitter van de CHU. Het hoofdbestuur van de Christelijk Historische Unie heeft gesloten een missie in te stellen die op korte termijn het hoofdbestuur van de CHU zal advi seren over een aantal vragen van finan ciële en organisatorische aard, waar de CHU zich ziet geplaatst. In deze commissie werden benoemd mejuffrouw mr. E. A. Haars (Breukelen) en de he ren H. J. Grasmeijer (Rijswijk Z-H), drs. J. van Helleman (Capelle aan de IJssel), John D. Ledeboer (Enschede) en jhr. mr. F. O. J. Sickinghe (Naar- In verband met de instelling van deze commissie werden de agendapunten die betrekking hadden op de financiële stuk ken en op de uitbreiding van het dage lijks bestuur, tot de volgende hoofdbe stuursvergadering aangehouden. Het hoofdbestuur herkoos bij acclamatie de aftredende leden van het dagelijks be stuur de heren C. J. van Mastrigt en drs. G. van Leyenhorst, waarnemend secretaris. Belgische bankier gearresteerd in Paraguay BRUSSEL (ANP) Een 49-jarige bankdirecteur uit Wilrijk bij Antwerpen, hoofdverdachte in een miljoenenzwendel die begin van dit jaar aan het licht kwam, is in de Zuidamerikaanse staat Paraguay gearresteerd, zo verneemt „De Gazet van Antwerpen" uit goede De verdachte, E. M. leidde er met een vriendin een luxueus bestaan. Het is nog niet zeker of hij zal worden uitge leverd. De zwendel, met grote coupures van een obligatielening voor de bouw van de E-3-autoweg in België, kwam in janua ri j.l. in het nieuws. Uit regeringsver klaringen bleek dat er voor 25 miljoen frank (ruim anderhalf miljoen gulden) aan valse obligaties in omloop waren ge- Aanrander werd snel gerepen BARENDRECHT (ANP) Drie Ba- rendrechters hebben in het weekend een 37-jarige man overmeesterd die op een afgelegen onverlicht rijwielpad in Ba- rendrecht een 25-jarige gehuwde vrouw uit Oud Beijerland aanrandde na haar van haar fiets getrokken te hebben. Het hulpgeroep van de vrouw trok de aan dacht van de mannen die in de buurt aan een karwei bezig waren. Zij grepen de aanrander en konden hem uitleveren aan de Barendrechtse politie. SUSKE EN WISKE: DE DROMENDIEFSTAL CWei MlisttmdeY ttbmklmalmt Mw/wWie/' Demonstratie bijna stille tocht (Van één onzer verslaggevers DEN HAAG Naar schatting 150 leerlingen van hoofdzakelijk Haagse middelbare scholen hebben zaterdag ter afsluiting van de plaatselijke discussies en acties vanaf het Haagse Malieveld een demonstratieve optocht gehouden. De tocht leidde naar het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, waar een sit-downbetoging werd gehouden. Joke van der Wiel, leerlinge van de Grotius- scholengemeenschap in Den Haag, las aan de protesterenden een brief voor, waarin een aantal grieven bekend werd gemaakt. Hieruit bleek dat de leerlingen onder meer eisen een socialisering van het onderwijs, een betere onderhandelings positie en een grotere rechtspositie. Vol gens de brief zou Nederland een klasse- onderwijs kennen, terwijl kritiek van de leerling als taboe beschouwd moet wor den. Hierna wierpen de leerlingen de brief in de postbus van het ministerie. De leerlingen kwamen weer in beweging en vervolgden hun tocht door het Haagse stadscentrum naar Amicitia aan het Westeinde, waai' zij over tal van onder werpen zouden discussiëren. Zij voerden spandoeken mee, waarop ook „Redt ons dierbare onderwijs" en „Grotere ge bouwen en kleinere klassen" te lezen In Amicitia gaven de vertegenwoor digers van actiegroepen uit o.m. Alk maar, Amsterdam, Nijmegen. Heerlen, Zaandam en Delft verslag van de ge beurtenissen van de laatste dagen op hun scholen. Aan deze demonstratie middag nam volgens een van de leidende scholieren slechts één leraar deel. Het was de docent Nederlands Anton Os kamp uit Amsterdam, die de leerlingen vertelde hoe in de leraarskamer over hen gedacht wordt. „De leraren zijn bang voor een verandering", meende Oskamp. „Zij zijn bang voor een algemene ver nietiging van wat zij opgebouwd heb ben. Iedei'e leerling, die niet zuiver in het gareel blijft lopen, wordt min of meer als een communist beschouwd. Ik ben bang van een vreedzame benadering van de leraren", aldus docent Oskamp. Volgens een van de leerlingen zouden vorige week vrijdag twaalfduizend leer lingen in Nederland de lessen geheel of gedeeltelijk niet hebben gevolgd. Soli dariteitsbetuigingen van verschillende studentenraden in Nederland werden voorgelezen aan de „makkers en kame- iaden". zoals men elkaar deze zaterdag betitelde. Of het voortzetten van sta kingen mogelijk was, werd in Amicitia niet als helemaal voor mogelijk ge houden. „Het is vrij moeilijk om de sta- HILVERSUM (ANP) Onaanvaard baar en onbillijk noemde mr. J. Schut- tevaer, voorzitter van de Nederlandse centrale van hoger personeel, zaterdag in de algemene vergadering van deze centrale in Hilversum, de regelmaitg op tredende nivelleringsverschUnseeln op salarisgebied. De leuze „centen in plaats van procenten" noemde hij een duidelijk voorbeeld van deze nivelleringszucht. Symptomatisch is in dit verband het feit dat zelfs in de ontwerpverordening voor de uitkering ineens van 10 procent aan het personeel van de Sociaal Eco nomische Raad zelf, die volgende week aan de orde zal komen, ook weer een li miet is opgenomen. Mr. Schuttevaer vond dat een slecht- voorbeeld voor het bedrijfsleven. De ni velleringstendens werkt in versterkte ma te door tengevolge van het gecombineer de effect van de inflatie met de daar mee verband houdende loonronden en de belastingprogressie, naarmate de inko mens stijgen. De Nederlandse centrale van hoger personeel, zo zei de heer Schuttevaer voorts, acht de doordenking van de tot verkrijging van een eigen vertegen woordiging in lichamen als de Sociaal Economische Raad van eminent belang. Het bestuur van de centrale zal over dat onderwerp op 19 september een gesprek hebben met het dagelijks bestuur van de Sociaal Economische Raad. De kracht en invloed van de centrale worden volgens de heer Schuttevaer in belangrijke mate bepaald door samen werking met andere organisaties, 1 neer sprake is van analoge belangen. Samenwerking moet echter wel worden onderscheiden van samensmelting. Met name is de centrale geen voorstander nog onlangs weer te pleiten fusie van organisaties van hoger en middelbaar personeel. Een dergelijke, volgens bepaal de maatstaven aantrekkelijke combina- :ou de centrale van hoger personeel nog, daargelaten dat haar statuten zulks niet toelaten, komen te staan op verlies steun en goodwiil bij velen, wier in breng onmisbaar is. Ook in fusie met hoger personeelsorganisaties, welke een onderdeel vormen van de erkende vak centrales, ziet de heer Schuttevaer be zwaren omdat de centrale daardoor zou worden betrokken in een vakbewegings- politiek, welke zeker niet in alle opzich ten die van de centrale is. De heer Schuttevaer deelde tenslotte- mede dat de centrale van hoger perso neel door de aansluiting van de vereni ging van hoger Unileverpersoneel in Nederland thans 16 organisaties met 6600 leden omvat. In UtrechtJ STUDENTEN BOYCOTTEN OVERDRACHT RECTORAAT UTRECHT (A.N.P.). Het bestuur van de vereniging „De Utrechtse Studen ten Faculteiten" heeft de circa 15.000 studenten in Utredht opgeroepen zowel het afscheid van prof. dr. J. Lanjouw, als de overdracht van diens rectoraat aan prof. dr. J. J. M. van der Ven in de Domkerk in Utrecht te negeren. De U.S.F. zal daarnaast ook de discussie bijeenkomst, die woensdagavond wordt gehouden met als onderweip de rede voeringen die prof. Lanjouiw en prof Van der Ven vanmiddag zullen uitspreken, boycotten- kenden vast te houden. Lukt dit de actie groepen wei, dan gaan we de zaak uit breiden". zei een van de leerlingen. Het bleek overigens na de pauze, dat niet alle leerlingen vol enthousiasme in de zaal zaten. Ongeveer de helft was toen namelijk* weer vertrokken. Van diep gaande discussies over de aangeroerde pioblemen was nauwelijks sprake. Later in de middag ontbond men, amper be vredigd, deze demonstratie. Iran weet niets van grensgevecht TEHERAN (AFP-DP A-Reuter) De regering, noch het leger hebben tot dusver verklaard, iets te weten van een gewapend treffen dat volgens radio- Bagdad zich zou hebben voorgedaan tus sen Iraanse en Iraakse troepen. In Iraanse militaire kringen geeft men evenwel toe, dat als gevolg van de ge spannen betrekkingen die tussen Iran en Irak bestaan sinds de crisis om de sa menvloeiing van Euphraat en Tigris, ge wapende patrouilles geregeld verken ning uitvoeren langs de grens en dat een incident derhalve altijd mogelijk is. Volgens radio-Bagdad zijn dertig Iraan se militairen gedood bij een poging Iraans gebied binnen te dringen. AANPASSEN LOONINDEX Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG, 13 sept. Op voorstel van de minister van Sociale Zaken zullen de uitkeringen krachtens de sociale ver zekeringswetten, te weten AOW, AWW en de Wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering, het minimum-dagloon en de kinderbijslagen worden verhoogd. Dit in verband met de aanpassing aan de loon index. Met ingang van 1 augustus 1969 gaan de AOW-uitkeringen per maand voor gehuwde bejaarden omhoog van 438,50 tot 446,50 en voor ongehuwde bejaar den van 309,— tot 314,50. De AWW gaat ingaande dezelfde datum voor weduwen met kinderen omhoog van 438,50 tot 446,50 per maand en weduwen zonder kinderen van 309, tot 314,50; voor wezen tot 10 jaar van f 98,— tot 100,—; voor wezen van 10 tot 16 jaar van 145,50 tot 148,50 en voor wezen van 16 tot 27 jaar van 190,— tot 193,50. De vóór 1 mei ingegane arbeids ongeschiktheidsuitkeringen zullen in het algemeen met 2,7 worden verhoogd. Aangezien in de arbeidsongeschiktheids uitkeringen, die zijn ingegaan na 30 april 1969 reeds een deel van de loonstijging is verwerkt, zullen deze uitkeringen, indien zij zijn ingegaan in mei met 1,36 omhoog gaan. Die juni ingingen gaan 1,02 c omhoog en gingen de uitkeringen juli in, dan gaan ze met 0,68 omhoog. Het maximum dagloon, waarnaar de uitkeringen en de premies ingevolge de WAO, de Ziektewet en de Werkloos heidswet worden berekend, wordt in gaande 1 augustus verhoogd. Ziektewet van 86.95 tot f 89,30. Ook voor de be rekening van de uitkeringen ingevolge de Wet werkloosheidsvoorziening zal het maximum dagloon ingaande 1 augustus 1969 worden verhoogd tot 89,30. Voor de Werkloosheidswet zal het maximum dagloon ingaande 1 januari 1970 worden verhoogd tot 89, Met ingang van 1 juli 1969 worden de bedragen van de kinderbijslag (kwartaal uitkeringen) verhoogd voor een eerste kind van 116,22 tot 120,90; voor een tweede en derde kind van 132,60 tot 137,28; voor een vierde en vijfde kind van f 177,84 tot 184,08: voor een zesde en zevende kind van 196,56 tot 203,58; voor een achtste en elk daarop volgend kind van 217,62 tot f 225,42. Treinongeluk in Australië terstedelijke expresstreinen, is gister op 115 kilometer van Sydney ontspoord. Er zijn 21 passagiers gewond, van wie vier ernstig. Katholieke werkgemeenschap i n P.v.d.A. opgeheven APELDOORN (KNP) De katholieke werkgemeenschap in de partij van de Arbeid heeft zich op een bijeenkomst za terdag in Apeldoorn opgeheven. Twee jaar geleden was daartoe reeds prin- cipieen het besluit toe genomen. Bü de opheffingsvergadering was de bisschop van Den Bonk mgf. J. Bluyssen aanwe zig. De katholieken in de partij van de ar beid zien hun taak evenwel geenszins als afgesloten. Zij gaan nu meewerken aan de oprichting van een bezinnings- en studieorgaan dat zich zal bezighouden met de ethische en levensbeschouwelij ke doorlichting van politieke vraagstuk- Mogelijk numerus fixus biologie, schei- en natuur kunde in Utrecht5 DEN HAAG Aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen vonden vanmiddag de rectoraatsoverdrachten l plaats. Aan het begin van het nieuwe academische jaar gingen de diverse nieu- I we rector-magnifici in hun redes vooral in op de vernieuwing van de structuur van het wetenschappelijk onderwijs; veel al was hierin kritiek op de Nota-Veringa te bespeuren. „De structuur, die minister Veringa voorstelt, wijkt sterk af van de huidige hoewel volgens sommigen nog niet ver 1 genoeg en kan verregaande consequen ties hebben ook buiten de universiteiten", aldus prof. dr. ir. C. J. D. N. Verhagen, de nieuwe rector-magnificus in Delft. In zijn rede pleitte hij verder voor een maximale verdraagzaamheid tussen men- I sen, kringetjes, partijen, leeftijdsgroepen, Kerken, actiegroepen, geledingen; een actieve verdraagzaamheid: pogen de an der te overtuigen met argumenten, maar met de kans zelf van overtuiging te ver anderen. Prof. Verhage zei te vrezen, dat de onverdraagzaamheid veld wint. Nu grote levensvragen aan de orde worden gesteld, dreigt verdeeldheid en conflict te komen op gebieden en in instanties waar dat tot voor kort uitgesloten werd ge acht". Het gaai niet goed met de faculteiten rechtsgeleerdheid, wiskunde en natuur wetenschappen en geneeskunde. Dat heeft de scheidende rector-magnificus van de rijksuniversiteit in Utrecht vanmiddag gezegd in de Domkerk waai hij zijn functie overdroeg aan prof. dr. J. J. M. van der Ven. „Tal van noodzakelijke eu urgente be slissingen worden uitgesteld", zo meent professor Lanjouw. De in Utrecht zeer belangrijke grensgebieden geofysica, geochemie. palcomagnetisme en paleo- botanie lijden hierdoor ernstige schade. „De onvoldoende huisvesting die als ge volg van onvoldoende gelden voor de nieuwbouw vooral de natuurkunde, de scheikunde en de biologie in moeilijkhe den brengt, zal voor deze studierichtin gen het spoedig invoeren van wachtlijsten of een numerus fixus onvermijdelijk maken", aldus prof. Lanjouw. Het dagelijks bestuur van de vereni ging „De Utrechtse Studenten Facultei ten" is hevig verontwaardigd over de rede die prof. dr. J. Lanjouw vanmiddag in de Domkerk in Utrecht heeft uitge sproken ter gelegenheid van de over dracht van hel rectoraat. Het USF-be- stuur vindt het „ronduit bedroevend dat de rede van de scheidende rector-magni ficus een cumulatieve keten was var platgetreden verwijten aan het adres var de studenten, die actief werken aan eer hoognodige democratisering van de uni versiteit". Het USF-bestuur zegt dat het „loze" argumenten zijn van prof. Lanjouw dat de vernieuwingsexperimenten va studenten tot een chaos zouden leiden de wetenschapper „die per definitie dy namisch dient te zijn" geenzins siert. Volgens prof. dr. A. Querido, decaan van de Medische Faculteit Rotterdam draagt de universiteitsnota van minister Veringa weinig bij tot da oplossing de vraagstukken binnen het wetenschap pelijk onderwijs in Nederland. „Deze vraagstukken kunnen slechts tot oplos sing worden gebracht door een keiharde analyse. Indien deze beschikbaar zou geweest dan zouden de beslissingen de achtste medische faculteit minder troebeld zijn door een rookgordijn propaganda", ao zei prof. Querido. Het vraagstuk van de democratisering van het wetenschappelijk onderwijs is vandaag ook uitgebreid behandeld door de rector-magnificus van de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam, prof. mr. W. J. Slagter, in diens rede ter gelegenheid van de opening van het i we academische jaar van de NEH. Hij meende dat de discussie over de recht vaardigheid en doelmatigheid van demo cratisering nog geheel open is. Volgens prof. Slagter moet de eenheid van wetenschappelijk corps nog verder ge realiseerd worden door de wetenschappe lijke staf als geheel, en niet alleen uit het oogpunt van representatie, in het be- stuurswerk van de faculteiten, secties er vakgroepen te betrekken. Prof. dr. C. F. Scheffer. de rector magnificus van de Tilburgse Hogeschool is van mening dat, welke nieuwe be- stuursvonn men van de toekomst ook zal kiezen, voorzitterschap en uitvoering besluiten er altijd zullen moeten zijn. „Bij voorkeur zijn deze taken toe te vertrou wen aan een functionaris, die zijn volle tijd daaraan kan geven. Er lijkt geen dwingende reden aanwezig om deze func tionaris rector-magnificus te noei Wat de vertegenwoordigende taken de rector betreft, is het ln de toekomst niet noodzakelijk dat deze door de voor zitter van een bestuurscollege worden vervuld, ofschoon het wel gewenst lijkt om de contacten naar buiten zoveel gelijk in één band te houden", aldus prof. Schatte* ken. Tot dit oorgaan zullen ook de pro testantse en de humanistische werkge meenschap toetreden, terwijl het centrum ook open zal staan voor andere leden in de P.v.d.A. en buitenstaanders. Naast discussies over partijvernieu wing aan de hand van een redevoering dr. Albeda, beheerste zaterdag de komst van een vertegenwoordiger van het episcopaat in de figuur van mgr. Bluyssen van Den Bosch, de privé-ge- sprekken. De bisschop zelf liet er op de middag vergadering geen twijfel aan bestaan dat het episcopaat het betreurt dat de katho lieken, die in geweten gekozen hadden voor het lidmaatschap van de P.v.d.A., door het mandement van 1954 rustig in gewetensconflict waren gekomen en de moeilijkheden om hun keuze hadden on dervonden. „Croniqueur", Geert Ruygers sprak zelfs van inquisitiemethoden. Namens het episcopaat wilde mgr. Bluyssen thans „de broederlijke hand druk, de handdruk van vertrouwen" ge ven. De bisschop zei vervolgens en hij ging daarbij buiten zijn officiële tekst, dat hij het betreurde dat de uitspraak in het mandement van 1954, waarbij het katho lieken ten sterkste werd ontraden lid van de P.v.d.A. te worden of naar de VARA te luisteren, vele katholieke P.v.d.A.'ers zoveel moeilijkheden en ge wetensconflicten heeft gebracht. „Als kerk en politiek elkaar dreigen te naderen of te raken, blijkt telkens op nieuw dat de kerk zich op glad ijs be vindt", aldus de bisschop. Wel is er vol gens hem een groot aantal mensen die de wederrechtelijke inmenging van de kerk vreest, of deze gauw geneigd is te veronderstellen. Beernink sluit parlementaire jaar DEN HAAG (ANP) Minister mr. H. K. J. Beernink van Binnclandse Za ken heeft zaterdag het parlementaire jaar gesloten. Hij deed dit tijdens ceu gezamenlijke zitting van de beide ka mers der Staten Genraal in het gebouw van de Eerste Kamer. De bewindsman maakte bij deze ge legenheid gewag van de intensieve par lementaire arbied die de Kamerleden achter de rug hebben, daarbij aante kenend dat deze zich niet tot de lands grenzen heeft beperkt. „Ook in interna tionaal verband zijn belangrijke contac ten gelegd", aldus minister Beernink. Aanrander stak achtervolger mes in borst DORDRECHT In Dordrecht ontdek ten zaterdag twee broers in een plantsoen, dat een man pogingen in het werk stelde het dochtertje van een van hen te over meesteren. Toen zij hem wilden vastpak ken sloeg hij op de vlucht. Ze wisten hem op het sta/tionsemplaeement te achter halen, maar plotseling trok de man, de 60-jarige W. A. J Z- uit Rotterdam, die al meer voor het plegen van ontucht met de politie in aanraking is geweest een mes, waarmee hij een van de broers in de borst stak. Z. werd gearresteerd, de ge wonde werd naar het ziekenhuis gebracht

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5