9e £eidóe(BouAa/nT Spanning in Ulster weer toegenomen i Vreemde dood twee Engelse soldaten Jeugd verstoort eucharistieviering op koempoelan Enorme uittocht door septemberzon BIAFRA VERWERPT HULPVLUCHTEN Vijfde Israëlische aanval over Golf Cabol Lodge pleit voor YS-gevangenen in Vietnam Pieter van Vollenhoven- Thoe Molenaarsgraaf viel niet door de mand Arabische jongen naar Bagdad gevlucht Damtaferelen op altaar Dans en Praethuis Evert Castelein Dansen? Heerlijk Evert Castelein PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post t6.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) MAANDAG 15 SEPTEMBER 1969 WEINIG Veranderlijke bewolking met in het zuiden van 'net land mogelijk een bui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Meest zwakke wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.852 BELFAST (AP-Reuter) De geheimzinnige dood van twee Britse mili tairen, de terugkeer van de militante Noordierse dominee Ian Paisley en hernieuwde gevechten tussen katholieken en protestapten hebben de spanningen in Noord-Ierland weer doen toenemen. Het is zeer de vraag of nu de barricaden in Belfast geslecht zullen worden, hoewel dit een van de doelstellingen is van de burgerlijke verdedigingscommissie, die vanmorgen hierover in vergadering bijeen is. De Britse autoriteiten hebben zich gehaast te verklaren, dat de dood van de beide militairen niet veroorzaakt is door een aanslag. In beide gevallen wordt ge sproken van ..een ongeluk", maar hoe dat ongeluk zich dan wel heeft toegedragen, werd niet nader uiteengezet. De ene militair, soldaat eerste klasse Michael Spurway werd doodgeschoten tijdens de bewaking van een Brits asenaal ten zui den van Belfast; de ander stierf tijdens zijn dienstvervulling in een legerkamp in het noorden van Belfast. Ds. Paisley is met 20.000 dollar uit de V.-.S. teruggekeeid. Fris van de lever heeft hij zich in het politieke gewoel ge stort en tijdens een loespraak met de hand op de bijbel de bewoners van Grossgar bezworen uit alle macht te protesteren als het rapport-Cameron door de Noordierse regering besproken zal worden. Dit rapport-Cameron recht- PARIJS (AP) De Amerikaanse vredesondcrhandclaar, Henry Cabot Lodge, heeft zaterdag van Noord-Viet- nam geëist, dat hel de „onmenselijke behandeling" van Amerikaanse krijgs gevangenen staakt en de communisten gezegd een eind te maken aan hun ter rorisme in Zuid-Vietnam. Lodge, die op de 33ste plenaire zit ting van de Vietnamese vredesconferen tie sprak, daagde het bewind van Hanoi uit om inspectie toe te staan van de ge vangenkampen en zich te houden aan de conventie van Genève voor de behande ling van krijgsgevangenen. Het Noordvietnamese „Rode Kruis" heeft bekend gemaakt dat Amerikaanse piloten die gevangen zijn genomen, niet als krijgsgevangen krachtens de conven ties van Genève zullen worden behan deld, omdat zij gevangen werden geno men terwijl zij misdaden tegen de mens heid bedreven. Het persbureau liet er echter op vol gen dat de Noordvietnamese regering „altijd een humaan beleid ten aanzien van de piloten had gevoerd". vaardigt goeddeels de eisen van de katholieken en veroordeelt de acties van de extremisten, onder wie de volgelingen van ds. Paisley. In Belfast hebben zich gisterochtend vroeg hevige vechtpartijen tussen katho lieken en protestanten voorgedaan, waar politie en Britse militairen een einde aan konden maken. Chaam heeft wereldkampioen aardappelsch illen Van onze correspondent) CHAAM Sinds zaterdagmiddag één uur is het wereldrecord aardappel schillen in hel bezit gekomen van de 26-jarige P Vermeulen uit Chaam, die het record, dat op achtentwintig uur I stond, op eenendertig uur gebracht heeft, j Vrijdagavond om zes uur was de heer i Vermeulen in bar-dancing Beverly Hill begonnen aan zijn prestatie. In die eenendertig uur heeft hij plusminus I driehonderd kilo aardappelen geschild, i een gemiddelde van plusminus tien kilo j j HOEVEN" Vanaf hel vliegveld Scppe in de ge meente Hoeven (tussen Roosendaal e.n Breda) ste gen zaterdagmiddag twee bemande luchtballons op met als geplande bestem ming de omgeving van Den Haag. De grootste van de twee ballons, de „Nim bus", werd bemand door het bekende luchtballon echtpaar Boesman met als gasten mr. Pieter van Vol lenhoven en de voormalige algemeen secretaris ren, of dat de vinder hem als souvenir zal bewaren. Boven de Alblasserwaard werd een kleine ceremonie verricht. Daar het voor motorvlieger Van Vollen hoven zijn eerste ballon- tocht was. werd hij, vol gens aloude traditie, op genomen in de orde ..Sic itur ad astra" (Zo gaan wij naar de sterren), waarbij hij een geografische extra- naam aan zijn naam kreeg toegevoegd. Voortaan heet hij in ballonvaarderskrin- gen Van Vollenhoven-Thoe Molenaarsgraaf. Na de be houden landing stelde mr. Van Vollenhoven zeer enthousiast voor binnen kort weer te gaan ballon varen. „Om het af te le ren", zoals hij zei. Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, P. Yperlaan. In de tweede ballon, de j .Marco Polo bevonden I nilnnt R Stpeman en MBfin 4' Een onderdeel van de experimentele eucharistieviering op de koempoelan: de uitbeelding van een demonstratie. Pleger run aanslag El Alkantoor Brussel DAMASCUS (AP) Een van de Arabische jongens die vorige week een aanslag hebben gepleegd op het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al in Brussel is erin geslaagd uit België te ontkomen en in Bagdad aangekomen, zo meldt de Iraakse radio. De jongen werd geïdentificeerd als de 12 jaar oude Ali Ahmed Juburi, wiens moeder in de juni-oorlog van 1967 de dood vond. Juburi had tegenover radio-Bagdad verklaard dat bij de aan slag vier mensen o'm het leven waren gekomen en dat slechts een van de drie daders van de aanslag gearresteerd was. Volgens hem was ook de tweede persoon die op vrije voeten is, buiten het bereik van de Belgische politie. De Belgische autoriteiten hebben gezegd dat bij de aanslag vier mensen gewond waren. De jongen heeft niet gezegd hoe hij uit België is weg gekomen. Van t verslaggevers) OVERASSELT De inleiding tot een experimentele eucharistieviering op de nationale Koempoelan van leidsters en leiders van de katholieke Verkenners in Overasselt bü Nijmegen is zaterdagavond voortijdig en in grote wanorde afgebro ken. De overgrote meerderheid standig werd bewierookt en een schijn- processie onder klokgelui, riepen verzet I op. Toen even later een zogenaamd hysterisch meisje werd gedragen naar het platform, dat korte tijd later als altaar zou dienstdoen, en een aanital uit voerenden zich roaid dit altaar begon neer te vlijen om de Damtaferelen uit te beel den, was de maat voor de meeste Koem- poelangangers vol. Naar alle kanten ver liet men uit protest „de kuil", waarin de manifestatie werd gehouden. Een groep zong daarbij het Credo. Hoofdaalmoezenier H. .T. M. Bary (pastoor te Odijk) onderbrak in dit tu mult de manifestatie. Hij stelde dat de ongeveer 4.000 deilnemcrs protesteerde j "■"""J? leg<!" de zich piloot B. Steeman de passagiers mevr. Van der Wel, echtgenote van de havenmeester van het vliegveld Seppe, en de heer B. Brinkers. Het af werpen van diverse zak ken zand kort vóór de af- I vaart om op het juiste j stljggewicht te komen, ont lokte Pieter van Vollen hoven de opmerking dat 't I hem benieuwde wanneer I ae eerste gast over boord j gezet zou worden wanneer het afwerpen van de zand zakken niet het gewenste gevolg zou hebben. De „Nimbus" landde in sche merdonker. bijna drie uur 1 na de start, tussen de koeien in een weiland bij Polsbroek (Oudewater). Toen de ballon boven Slie- drecht dreef, verzond mr. Pieter van Vollenhoven een ansicht aan ziin vrouw, prinses Margriet. Hij schreef dat de ballon zich op dat moment op 200 m hoogte bevond en „dat hij nog niet door de mand was gevallen". De kaart dwar relde omlaag in een straat, waar hij werd opgemerlct door een bromfietser, die zich er haastig mee uit de voeten maakte. De opva renden sloten een wedden schap of de kaart ooit op paleis Het Loo zal arrive- op felle wijze tegen het optreden groep, onder wie leden van het Neder lands Mimetheater. Naar een Idee van een team van jongeren zou in een inlei dend gedeelte, dat aan de eucharistievie ring vooraf ging, uiting worden gegeven aan grieven en bezwaren, die tegenwoor dig onder verschillende groepen jonge- Tcn leven. De bedoeling was dat in een tweede gedeelte, de eigenlijke eucharis tieviering, antwoord zou worden gegeven op de in bet eerste gedeelte geuite aan klacht. Het optreden van de mimegroep bleef aanvankelijk onbegrepen, maar wekte na enige tijd grote verontwaardiging op. Met name een litanie, waarbij een raket om- Kilometerslange files, ketting botsingen en gekneusde auto s Van verslaggevt ADVERTENTIE ÜW vol en gezellig gisteravond. Zaterdag en zondag bent u welkom. Dansavonden LISSE zaterdag 8 LELDEN zaterdag 8.15 LEIDEN Zondag 8 Zoals een kwarteeuw geleden was de lucht boven Arnhem weer gevuld met parachutes. Ter herdenking (voor de laatste maal) van de slag om Arnhem sprongen gisteren 300 parachutisten boven de Ginkelse Heide af. De Airbornetroepen uit Engeland kwamen vijfentwintig jaar geleden ook op die plaats neer. DEN HAAG Het mooie weer dit weekeinde (vooral op zondag) lokte tienduizenden naar bos, hei en zee. I Vooral de badplaatsen beleefden een topdrukte als op één van die hoogtü- I dagen in deze toch al zo door zon en I warmte gezegende zomer. Dat mooie weer en de lust er op uit te rrekken heeft, eohter voor het verkeer weer eens zijn schaduwzijde getoond- Op de diverse hoofdwegen ontstonden op de ADVERTENTIE Doe er iets aan. Ga naar EC daar leert U het steengoed. Nu (nog) kath. milieu. AANVANG LEIDEN Dinsdag en donderdag 7 uur. Vrijdag, zaterdag en zondag. Roelofarcndsveen. heden 8.45. Hillegom maandag 7 uur. ..Chantage om capitulatie te verkrijgen" ULI (Reuter) De Biafraanse leider generaal Ojoekwoe heeft een Nigeriaans voorstel verworpen tot hervatting van de hulpvluchtcn. aldus heeft radio-Biafra bekendgemaakt. Volgens Ojoekwoe is de zatei'dag in Lagos getekende overeenkomst tussen de Nige- riaanse regering en het internationale comité van hei Rode Kruis onaanvaardbaar. Generaal Ojoekwoe zei, aldus radio-Biafra, dat hij het voorstel verwerpt, omdat het Rode Kruis niet in staat is waarborgen te verkrijgen ter verijdeling van Nige- riaanse pogingen militaire munt te slaan uit de vluchten' Generaal Ojoekwoe meent, dat niet alleen Engeland en Nigeria, maar pok andei'e mogendheden vast-* besloten zijn Biafra te chanteren met behulp van de hulpverlening, teneinde zijn capitulatie te verkrijgen. Generaal Ojoekwoe voegde eraan toe, dat Biafra tot op zekere hoogte zijn veiligheid reeds in gevaar had gebracht om aan de voorwaarden van de weldoeners van zijn land tegemoet te komen. De Biafraanse leider zei, dat hij de „schijnheiligheid van de resolutie van de Oi'ganisatie van Afrikaanse Eenheid over vredesonderhandelingen doorzien had en de moed had deze te verwerpen", aldus radio-Biafra. zgn. spitsuren (weg van huis en weer terug) enorme files met de daaraan ver bonden niet te vermijden kettingbotsin gen. De verzekeringsmaatschappijen zul len de komende weken ook wel de nodige schade-aanmeldingen krijgen uit te zoe ken. Gelukkig bleef het bij die ketting botsingen grotendeels bij blikschade, wat schrammen en builen, en in een enkel geval een hersensohudding. Een schier ononderbroken file auto's schoof in ae morgenuren via Utrecht en Voorburg naar Scheveningen. Wassenaar-se Slag (tegen het middaguur bijna niet meer berent- öaar). Katwijk en Noondwljk aan Zee. Daar was tegen de middag het beeld vol komen gelijk: voile stranden, volle boule vards. volle terrassen. De ongelukken ge beurden pas toen d'le stoet tegen vijf uur zich in beweging zette huistoe. De rijks wegen Den Haag—Utrecht en Den Haag— Rotterdam zaten propvol, files van 8 en zelfs van 10 km. Ook op de weg van Utrecht naar Den Bosch was het mudvol. Tussen Oudenrijn en Arnhem v v. is er deze zorfrer zelden eo'n opeenhoping van auto's geweest. Daar stonden de wagens op een gegeven moment twee rijen dik over een afstand van 30 km. Tot diep in de avond was de politie doende het ver keer weer op gang te krijgen en te houden zaken hadden uitgesproken. „Wij moeten hier kappen en zullen morgen een normale liturgie vieren", aldus de hoofdaalmoezenier. Zondag is deze litur gieviering zonder incidentèn verlopen. De directeur van het nationaal hoofd kwartier van de Katholieke Verkenners, de heer P. H. Beke uit Arnhem, onder wiens leiding de Koempoelanmanifestatie is gehouden, betreurt het incident in hoge mate. „De bedoeling was de jeugdleiders te confronteren met de gedachtenstroom, die onder sommige groepen jongeren leeft. Die processie met die raket had uiteraard geen religieus karakter, maar had slechts tot doel de aanwezigen te confronteren met de gedachte, dat de mensheid bezig is de techniek te vergod delijken. De gedachte kwam kennelijk niet over, hetgeen niet alleen aan de aan wezigen, maar ook aan de uitvoerenden te wijten is geweest", aldus de heer Beke. Onder die omstandigheden vonden we het niet verantwoord de manifestatie te laten doorgaan, hoewel we dat na een soort afkoelingsperiode van ongeveer een uur op uitdrukkelijk verzoek van onge veer 400 leiders wel hebben gedaan tot aan het gedeelte waarop de eucharistie viering had moeten beginnen, aldus de directeur van het nationaal hoofdkwar tier van de Katholieke Verkenners. Arabische actie in Golanheuvels TEL AVIV (Reuter) De Israëlische luchtmacht heeft gister opnieuw Egyp tische militaire doelen aan de westkust van de Golf van Suez bestookt, zo is in Tel Aviv meegedeeld. De aanval duur de vijftig minuten en was gericht tegen de gebieden van Ras Ra'Ariv en Ras Zafarana. Alle toestellen keerden veilig op hurt basis terug. Het was Lsraëls vijf de luchtaanval in een week aan de Golf van Suez. In Cairo is bekendgemaakt dal de Israëlische vliegtuigen door luchtafweer geschut werden verdreven. De luchtaan val volgde op een artillerieduel aan het Suezkanaal, aldus een Egyptische woord- Volgens het Amerikaanse weekblad Nederland, Antillen en Suriname GESPREK OP KOMST OVER STATUUT DEN HAAG (ANP) Het ligt in de verwachting dat Suriname de Neder landse Antillen en Nederland de part ners in het koninkrijksstatuut binnen niet al te lange tijd een gesprek zullen houden over de staatsrechtelijke ver houdingen tussen de drie landen. Dit heeft de gevolmachtigd minister van Su riname. mr. W. Lim A Po, zaterdagmid dag meegedeeld tijdens de afscheidsbij eenkomst in de Eerste Kamer van de vertrekkende voorzitter, dr. ir. P. J. Mazure. Het gevallen wieleridool Rik van Steenbergen, die schatten op de fiets heeft verdiend, een prachtige villa bewoonde, een kostbare bibliotheek (vooral geschiedenis) bezat, voor zijn grote verdiensten als coureur hoog geridderd werd door koning Boudewijn, thans in de boeien- Hij bleek de grote man op de achtergrond te zijn van een enorme opiumzaak. Tussen twee Belgische gendarmes wordt de eens zo machtige en populaire Rik, weggeleid. „Time"' is de Israëlische „Stoomwals operatie" van vorige week dinsdag aan de Golf van Suez uitgevoerd door slechts 150 arabisch sprekende Israëlische mi litairen in Egyptisch uniform. Ze beman den negen Russische tanks en gepant serde transportvoertuigen, buit gemaakt tijdens de zesdaagse oorlog van juni 1967. De Egyptische militaire posten aan de Golf verkeerden aldus in de veronderstel ling dat er een eigen convooi naderde en werden volledig overrompeld, aldus „Time". Gisteravond is bij een Arabische aan val op de Kibboets Nahal-Golan, in het heuvelland van Golan, een Arabische aanvaller om het leven gekomen en een lid van de kibboets gewond. Dit heeft een Israëlische militaire woordvoerder meegedeeld. Amnestie voor uitgeweken Tsjechen voorbij WENEN (Reuter) De amnestie voor Tsjccho-Slowaken die hun land na de inval van de VVarsohau-pacttroepen verlieten, is vandaag afgelopen, vrijwel genegeerd door de naar schatting 50.000 vluchtelingen die hun heil in het westen hebben gezocht. President Svoboda kondigde de amnes tie in mei af. Hij stelde gevangenisstraf tot twee jaar in het vooruitzicht voor de genen die pas na 15 september naar hun land terugkeren. Desondanks is de geest drift onder de vluchtelingen 'om naar huis te gaan, gering. Veel doden bij overstromingen in Zuid-Korea SEOEL (AP) Als gevolg van zwa re regenval in zuidelijke gebieden van Zuid-Korea zijn gisteren grote overstro mingen ontstaan als gevolg waarvan tot nu toe tenminste 108 personen zijn ge dood: er zijn 32.000 daklozen. Kinderen kruipen door mijnenveld KRONACH (Reuter) Vier kinderen uit Oost-Duitsland, die paddestoelen zochten, zijn ongedeerd door een mij nenveld naar West-Duitsland afgedwaald. Geen mijn ontplofte. Onopgemerkt door Oostduitse grenswachten, kropen de 10 tot 13 jaar oude kinderen door een gat in de grensversprerring. Zij zijn thans onder de hoede van familie in West- Duitsland en wachten op terugkeer naar Oost-Duitsland.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1