S)e£cidse(Eoim»U: antenr>e Vanavond op televisie Actualltelt( Rapport beschuldigt Noordierse regering Jos Kunst me Wetsontwerp Weeltaligheid in structuur Rijksmuseum onderwijs bijna klaar het enige lichtpunt Gaudamusconc ert op laatste in Doelen Nieuwe Hermans show start in Gent DE LEIDSE COURANT Bijna geen stap verder VtfEER is binnen de Sociaal-Economische Raad een droom vervlogen en een vurige verwachting de bodem ingeslagen: het bedrijfsleven is het niet eens kunnen worden over de positie en samenstelling van de raad van commissarissen in de onderneming Wat betekent dat het politieke bedrijf nu zijn tanden moet gaan zetten in de herziening van het ondernemerseroht, zonder dat het overleg van werkgevers en werknemers hen een goed uitgangspunt biedt voor een beslissing op een zeer belangrijk onderdeel van die herziening: het bestuur. Niet alleen staan werkgevers en werknemers in de S.E.R. op bijna alle belangrijke praktische punten frontaal tegenover elkaar, maar ook de Kroonleden oordelen verdeeld. Zodat er noch over meer bevoegdheden voor commissarissen en minder voor de aandeelhouders, noch over meer invloed ran werknemers op de benoeming van commissarissen ook zelfs maar een aanzet tot overeenstemming blijkt. De werkgevers vinden de voorstellen van de vakcentrales onredelijk, onlogisch en voor de aandeelhouders oneerlijk; de tegenvoorstellen van de werkgevers vinden de vakcentrales nauwelijks de moeite vac het overwegen waard /\MTRENT een herziening van de bestuursstructuur van de onderneming zijn partijen dus wij wel geen stap verder j gekomen. Een trieste toestand, vooral wanneer we deze impasse bezien tegen de achtergrond van de woelingen, die andere sectoren in onze maatschappij beheersen- Tegen de voorstellen van de vakcentrales zal zeker wel eens een aantal steekhoudende bezwaren kunnen worden ingebracht. Maaf jammer genoeg beperken de werkgevers zich in hun afwijzende kritiek snel tot die bezwaren, maar spreekt uit hun verzet ook een afweerhouding tegen elk worstel om in de onderneming als het op macht aankomt de factor kaïpiteal minder en de factor arbeid meer zwaar te laten tellen. Solliciteren de werkgevers met deze tactiek soms naar revolutionaire ontwikkelingen van het soort, dat nu bijvoorbeeld op ra dik ale veranderingen bij het onderwijs en de culturele instituten aandringt? Door de ondernemingsraden een minimale kans op ontplooiing te geven, niet hen te saboteren, hebben vele werkgevers een kans op democratisering de onderneming om zeep geholpen- Door bij de modernisering van de I ondernemingsstructuur op een vitaal punt alle stekels op te zetten, dreigen :e voor de tweede maal de boot te Triest en onrustbarend! Rond de wereld in zang en dans Deze serie van KRO-tv brengt ons van avond naai- Portugal. De bewonere van dit land zijn erg gehecht aan hun tra ditie. die het duidelijkst tot uiting komt op feesten zoals bij voorbeeld die ter gelegenheid van een jaarmarkt. Hier worden de mooiste klederdrachten ge toond. hier leert men de muziek en de dansen van hot volk kennen. Vooral aan de volksdansen uit de streken rond het beroemde vissersdorp Naaaré en van het Tejogebied. die ook de grootste be kendheid genieten, zal de meeste aan dacht worden geschonken. «Nederland I. 20 20 uur>. Gunsmoke Dc TROS herhaalt vanavond het programma Woodhouse in Wien rond de bekende accordeonist John Woodhouse alias Johnny Holshuysen. naar deze gevangenis overgebracht toen gevaar dreigde dat men hem in zijn vorige bewaarplaats zou lynchen omdat, hij. naar ze zeggen, een vrouw lieeft aangerand- En de lynchers zijn niet NEDERLAND I AN KO-regisreur Walter van der Kamp STER ia wat je noemt een ambitieus man. (Reclameuitzendiugen Eigenlijk zou hü het liefst alle spelen 18.56. 19.03, 19.56 die hü voor t.v. brengt zelf schrijven 20.16 uur) en er eigenlijk ook nog een rol in wil- NOS len vertolken. Dat schrijven heelt hü «18.50 uur: al eens gedaan en bij bijspelen her- De Fabeltjeskrant schrijft hü meestal nogal flink. Zelf 19-00 uur: spelen beperkt hjj. net als Hitchcock. Journaal tot even figureren. Noel Cowards Blithe Spirit, gisteren gebracht als Spotgeesten, ontkwam niet aan Van der Kamps bewerkingslust. We kregen de indruk dal alleen het basisgegeven was overgebleven. Daar omheen waren geheel nieuwe scenes bedacht en was van de oorpronkelijke tekst niet veel meer te vinden. Wat dat winst? Ja, overbekende stuk er door als het ware «20.20 uur: nieuw leven werd ingeblazen. Maar Rond de wereld Van der Kamp is gepaald geen gran- zang en dans dioos dialoogschrü'ver. wat Coward 20.50 uur: soms wèl is. Coward schrüft zö „schui- Brandpunt mig" dat je nauweRjks merkt dat ach- «21.30 ter het schuim vrüwel geen substantie KRO 19.07 uur: Felix de kat, tekenfilm 19.27 uur: Mevrouw Fijnemans komt. feuilleton NOS 20.00 uur: Journaal Cowards KRO Gunsmoke zit. In de opvoering van gisteren vielen 22.20 Dag van de 12-de september ANDAAG is er op een aantal scholen i dit vooralsnog via hun Raad voor voortgezet onderwijs in Neder land gestaakt; staken is in dit verband een wat ruw woord voor „actie voeren" en het bijzondere van deze staking blijkt wel hieruit, dat in de meeste gevallen de leraren wel op school aanwezig zijn ge weest om met him leerlingen iets te doen, maar dan niet normaal les geven. De aanleiding tot deze actie is de groei ende ontevredenheid over de praktijk de mammoetwet en het gevoel van onbe hagen, omdat er weinig garanties gegeven worden, dat het in de nabije toekomst beter zal gaan. Daarbü mag niet het verstand worden begaan, dat de leraren alleen maar of hoofdzakelük bezorgd z over hun rechtspositie. Die komt wel een paar details aan de orde en ook zoverre voor verschillende leraren les geven volgens systeem en exameneisen van de mammoetwet zeker de eerste ja ren een taakverzwaring impliceert. Be langrijker is evenwel de onrust over di kwaliteit van het onderwijs en over hel toenemend vermoeden, dat de mammoet de leerlingen niet de verbetering gaat ge ven die destijds beloofd En dan gaat het echt niet in de eerste plaats om dure talenpractica, al om de te volle klassen en de geringe mogelijkheden de leerlingen door les- of taakuren in de eerste jaren de begelei ding te geven die ze nodig hebben goeda beslissingen flyizake hun, richting- keuze. hun vakkenpakket en' hun werk methode. Onder vigeur van de mammoet wet zijn en worden er soms noodge dwongen jry, wel schappen geformeei dan te kampen met dezelfde massaficatie- verschijnselen waardoor ons wetenschap pelijk onderwijs op de klippen gelopen ls. Bovendien maar daarover hebben we ln onze krant herhaaldelijk geschreven worden het voortgezet onderwijs taken opgedrongen binnen het kader van mo dernisering en democratisering van het Nederlandse onderwijs, die veel beter aan het basisonderwijs kunnen worden toever trouwd. Inclusief dan de financiële con sequenties hiervan. De vraag, waarom dan de „dag van de 12de september" slechts op een beperkt aantal scholen tot de dag van actie is ge maakt, is logisch. Dat komt niet omdat op de andere scholen de bezorgdheid min der zou zijn, maar omdat men een andere mening is toegedaan terzake van het mid del om overheid en niet minder diverse onderwijsinstanties (bijvoorbeeld de veel te invloedrijke pedagogische bureaus) tot een doeltreffender beleid te bewegen. Vele docenten hopen en verwachten dat I Leraren m het overleg met de overheid zal kun nen geschieden; ze verwachten dat deze raad het spel harder zal gaan spelen staan op het standpunt dat buitengewone actie pas aan de orde moet komen, neer deze raad verklaart, dat v: overheid op korte termijn geen beter beleid te verwachten Bovendien staat voor vele leraren vast, dat hun eigen organisaties ook fouten gemaakt hebben; bü diverse reeds getrof fen beschikkingen is er van echte In spraak geen sprake geweest, omdat het overleg van de overheid zich beperkte tot groepjes (schoolleider, bond van besturen, pedagogische bureaus) die op hun beurt weer verstek lieten gaan op het punt voorlichting in beide richtingen. Erger nog is misschien, dat op enkele vitale onderdelen de leraren zelf door vak groepsblindheid meer interesse hadden in de bomen dan in het bos. Dit alles maakt het moeilijk om eenzijdig de schuld scnoenen van staatssecretaris Grosheide en zijn departement of in de schoenen van net zittende kabinet te schuiven. Tenslottte is de actie van de 12de septem ber om nog een andere reden delicaat. Op de achtergrond van de door het Twickelcollege ontketende beweging zijn actiegroepen verschenen die de onrust en ontevredenheid willen gebruiken om van- bepaalde maatschappelyke of zelfs politieke Ideologie de onrust van het hoger onderwijs naar het voortgézet'| onderwijs over te brengen. Het zijn die krachten die erop speculeren dat des noods de leerlingen de actie zullen over nemen. wanneer de leraren mochten Wei* geren of falen. Overheid en organisaties hebben het ïg in eigen hand om te zorgen, dat de actie binnen het voortgezet onderwijs een zuivere actie blüft- Een bijdrage van alle i leraren daartoe zou onder meer kunnen voorlichting over de werkelijke problemen en meer serieuze pogingen hunnerzijds om het snel eens te worden /er de echte urgente punten. Er zijn goede redenen voor vele leraren geweest om zich niet te laten betrekken bij de actie van de 12de september. Er goede redenen om meer actief te zijn dan ln het verleden; en dan niet op basis van plotselinge opwellingen, omdat men vanuit een eerlijke overtuiging gedwongen wordt op verbete ringen aan te dringen. Dat kan allemaal ook. wanneer men de onlangs door staatssecretaris Grosheide gedane uitspraak onderschrijft: „Inspraak kan nooit betekenen dat men altijd zijn moet krijgen". (Nederland II. 22.00 uur) STER informeert Gunsmoke speelt vanavond rand Joe Bascome. die door twee broers wordt gehuurd om marsbal! Matt Dillon te vermoorden. Joe is echter niet 20 kwaad als hij lijkt. Hij raakt gewond als hij een Chinees te hulp komt die door twee mannen wordt afgetuigd en ver- volgens liefdevol verpleegd door diens 0V6F KlCUX dochter. Hü wordt uiteraard verliefd op haar. besluit een beter leven te gaan leiden en zegt de broers dat zij maar een andere moordenaar moeten huren. Die nemen dat niet: ..Als jij de marshall niet doodt, gaat je mei6je eraan!"). (Nederland I. 21.30 uur). Wie zyn toch die mensen?, deel 4 NOS 22.55 uur. Journaal Hallo is daar iemand? Dit spel van de Amerikaan William Sa- royan ls vroeger al eens op tv vertoont Vanavond spelen Joop Keesmaat en Penneke Andreae de hoofdrollen als de Jongen en het meisje. „Hallo is daar iemand?" roept de jongen uit zijn cel en het meisje geeft er antwoord op. Zij kookt voor de gevangenen, als die er zijn. Hij is als enige opgesloten. Er ont staat een idylle tussen hen die toch ook Iets angstwekkends heeft. Want hij is HILVERSUM (ANP) In verband met de start van televisiereclame in kleur per 1 januari 1970 organiseert de STER in samenwerking met NOS. Bond van Adverteerders. Vereniging van Erkende Reclame-Adviesbureaus en Ned. Bio scoop Bond. kleureninfarmatiedagen op 22 en 23 september 1969 in het RAJ- Congresgebouw te Amsterdam. Deskundigen zullen de verschillende as pecten van kleuren-tv en tv-reclame in kleur beliohten. De inleidingen worden gevisualiseerd met behulp van filmpro jectie en een closed oircuit van tv- toestellen met kleur- en zwart/wit- weergave. Aan het eind van het programma wor den STER-blokken in kleur vertoond, waarna aan de deelnemers een documen tatie met betrekking tot tv-reclame wordt aangeboden nogal eens lege plekken. Die opvoering was door vakman Van der Kamp overigens technisch heel goed in elkaar gezet en van een homo gene cast voorzien. Gek. van de voor stelling die Willy van Hemert een kleine zeven jaar geleden maakte met mot m ,L.^LL.L- een. op papier althans sterbezetting, her- Eg73"11"3 inneren we ons eigenlijk alleen nog de weergaloze creatie van Ank v. d. Moer als madame Arcatie. Die rol was gisteren in handen van Sara Heyblom. Ze deed het heel anders, maar had op eigen wyze toch de ge wenste bezetenheid. Ton Lensink, onze enige 100 t.v.-acteur speelde de man nelijke hoofdrol als verwacht mocht worden. Al eweest als stuk geen Hollander had moeten zün. wereSrwek' Van de beide echtgenoten was Marja kerk. zending Ha braken het best. Ingeborg Elzevier Ucht p'atenprogi 23.00 uur: Eurovisie-zwem- tournooi in Blackpool NEDERLAND II STER (Rcclameuitzendingen om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NOS 18.50 uur: De Fabeltjesklant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala TROS 19.30 uur: Jam-special met Wallace Collection. Barry Ryan en Melanie NOS 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: De kampioenen, feuilleton 21.10 uur: Woodhouse in Wien (herhaling) •21.35 uur: Cohen en Kelly, feuilleton 22.00 uur: Hallo is daar iemand. NOS 22.40 uur: Journaal TELEAC 22.45 uur: Cursusinformatie schaken Televisie morgen NEDERLAND I NOS - 16.00 uur: Journaal NCRV 16.02 uur: Hotel Forellenhof, feuilleton 16.50 uur: Kinderprogramma Het paard met de zwiepstaart (slot) 17.05 uur: Tyran-koning (slot) NEDERLAND II (onder voorbehoud) AVRO 8.30. 11 00. 13.00. 15 00, en 16.30 reportages van Kanaaltocht Judith de Nijs zjin kleurentelevisieprogramma's RADIO PROGRAMMA nieuws en actualiteiten muziek (gr). Nieuws. 8.32 Se- 10.55 Ten- erleergang. 9.35 Waterstanden. 9.40~Voor (9.40-9.50 Gymnastiek voor de VRIJDAGAVOND HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 centvei „.o HHR Stereo: Lichte koorzang met orkestbegelei- k.t„ „e ding- 1819 Uitzending van de Anti Revolutlo- voor iedereen. 11.55 Mededelingen. KRO: 1 liu misschien beter af najre Partij. 18.30 Nieuws. NCRV: 18.41 Ac- Licht instrumentaal kwartet. 12.14 Markt- geweest als hü in dit toch typisch Brit- tualiteiten. 19.00 Wereldpanorama. 19.10 Coun- berichten. Overheidsvoorlichting: 12.16 De po- - 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en iv. 12.30 Nieuws. KRO: 12.41 Actuali- 2.50 Zonder grenzen: rubriek over ---- Vliegende irkest: semi-klassiek» oonstellingsagenda. 11.00 Nieuws. :entverschuivingen ln het gelovig denki zing. 11.15 Solarium: hoogtezonprogi ■- - - - - - .(jedelingi Sentimental B 'olg-hoorspel. 23.15 Licht geva- tending. NOS: eerd platenprogi 1.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 J LU Opspraak, lezing. De vrije gedachte: - 18.00 Nieuw Steenbergen en Marjan Berk leverden „grüze" bijrollen. Monique Smal werd net geen caricatuur. bii een rol waar dat bijna opgelegd is betekent dat een grote verdienste. AVRO's Sportpanorama preludieerde op de Kanaaloversteek die Judith de 19;19 Jazz-rondo. 19.30 Nieuws. 1 Nü» zaterdag gaat ondernemen. De daagse muziek Terre^^'straa AVRO wil dat uitgebreid en recht- gesprek, vara "21.00 stereo: Nederla streeks verslaan. Gisteren bleek al dat ^™e^mble: ™°dern.e 1" kIassieke die onderneming niet voor de poes is Prettig1 wrekend: ltchVgei ;pel. TROS: 22.00 Sentimental schijven: verzoekplatenprogramma ïrlnneringen aan vroeger militairen. KRO: 14.00 P.M.: 'n weekblad met 22.40 Mededelingen. 22.45 veel plaatjes, (16.00-16.02 Nieuws). NOS: 16.30 Inzet: Internationale Gaudeamus Muziekweek 1969: moderne muziek. HIRO: 17.00 HI10- Magazine. 17.15 Gasten van de week. KRO 17.30 6-8-6-9: lichte grammofoonmuziek voor 1 1970. lezing. VPRO: laliteiten. 22.55 Stere HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Socialis- Isch strijdlied. 7.23 Weekend: leugdprogram- 1 dat e landse uilzending) voorbereiding .ooraf moet gaan. Voor de ferventen die de wedstriid Judith—Kanaal mor- 12.48 Weerbericht, mededelingc gen geheel willen volgen was dit pro- richten voor de schippers). 12.55 Buitenrand6 gramma een uitstekende inleiding. ^^^^Sgkla^?ien^bsr^é^hteht' Vg. «Je schippers^ 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nie> 14 03 Symfonische muziek. (15.00-15.03 Nie 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 K muziek voor de jeugd. 16.30 Spaanse kroniek. 11.45 Klatei Een nieuw geluid: ken- cen muzikaal mofoonmuziek. icuws. 13.11 VARA-varia. 3.20 Stereo: LP-TOP-10: liet 1 Uitlaat: programam zine. NOS: 15 00 Fr; Urgent van minister Veringa en staats secretaris Grosheide een paar nieuwe gebouwen die op Drienerlo, de campus van de Twentse t.h., hun voltooiing dicht genaderd zijn. Wat we over het nieuwe mensa gebouw en het overdekte sportcentrum lezen, is inderdaad zo dat de loftrompet niet Ijdel gestoken blijkt te zijn. Maar als we dan ook lezen dat beide studentenvoorzieningen 9% miljoen gul den plus 3 miljoen gulden, dus tezamen ongeveer dertien miljoen gulden kosten, komt er bij de lof een ondertoon van bevreemding. Passen deze dertien miljoen op het I urgente schema van Onderwijs, waar 1 zoveel belangrijke zaken niet tot stand kunnen komen bij gebrek aan geld? Klas- luisterpro nd: Jazzmuziek. 18.00 izlek. lededellngen. ws. 18.03 Popmuziek Paardesportuitslagen. 18.30 Grammofoon- ek. 18.35 Verkeerstips. 18.40 Grammo- Rl nuziek. 18.45 Sportkroniek. 18.S2 Taaiwen- cramma 18.55 Grammofoopmuziek. 19.00 Nieuws. 12.03 Ski' reerpraatje. speelplat is-Duits-Engels: 10 Opera-aria's (gr.). HILVERSUM III (240 1 9.02 Djlnn: gevarieerd pro- bericht. 0.15 Operam NCRV: 13.00 :n. 22.15 Jicht platenprograr HILVERSUM ZATERDAG et leve 'd' NCRV - Onnodig geweld van politie Met een opvoering van de revue Jordaan '69 ia gisteravond het Jordaanfestival m deze Amsterdamse volksbuurt geopend Op de foto Johnny Jordaan (links) en Fred Peirier in een scene (De klopgeest), als twee Jordaanse tantes (Van e verslaggevers) TILBURG Minister Veringa Onderwüs en Wetenschappen zal waar- schünlijk binnen een of twee maanden zün ontwerp van wet over de nieuwe structuur van het wctenschappelü'k ho ger onderwijs, naar de landelijke advies instanties sturen. Ik heb de indruk, dat hü snel een westvoórstel daarover naar- de Tweede Kamer zal zenden. BELFAST (Reuter) Een uit drie leden bestaande Britse commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de geweldadigheden in Noord-Ierland, heeft de regering aldaar zelfgenoegzaamheid I verweten en de politie beschuldigd van onnodige geweldpleging tegen katholie- I ken. Het rapport van de commissie dat I over de periode van oktober 1968 tot en I met maart van dit jaar handelt, wordt aan het Noordierse parlement voorge legd. De commissie, onder leiding van de Schotse rechter lord Cameron, somt zes I hoofdgrieven van de katholieke minder heid op, die volgens haar een eerste oor zaak voor de onlusten zijn geweest. De ze grieven betreffen onvoldoende huis vesting. achteruitstelling bij benoemin gen bij het plaatselijk bestuur, een par tijdige indeling van de plaatselijke dis tricten die van belang is bij verkiezin gen. het niet genoegdoening krijgen voor de katholieke verlangens bij de prote stantse regering, een wrok tegen de pro- 12-sporen lestantse hulppolitie en bezwaren tegen bandrecorder en een bedieningstableau, de wet op de speciale bevoegdheden die Tien sporen van de band kunnen worden I de overheid het recht geeft, mensen zon- bemit voor vastlegging van commentaren der vorm van proces in hechtenis le in evenzoveel talen. Met de overige twee houden. sporen kunnen dia-projectoren en een I Voorts vermeldt de commissie als bron automatisch 1 van spanning de vrees van de protestan ten. dat een katholieke bevolkingsaan- Aan beide kanten bevonden zich extre misten die alleen maar uit waren op ge weld, ongeacht de consequenties, aldus het rapport. Felle kritiek wordt geoefend op militante protestanten als ds. lan Paisley en de oud-minister van Bin nenlandse Zaken William Craig. AMSTERDAM (ANP) Het Rijksmu seum in Amsterdam zal met ingang van de tentoonstelling ..Rembrandt 1669—1969" besohakken over een Installatie, die ge sproken tekst simultaan in tden verschil lende telen kan weei-geven. In de aula van het museum kunnen bezoekers bij dia- of filmvertoningen het commentaar in de door hen gewenste taal beluieteren AEG-Amsterdam ontwierp hiervoor installatie die bestaat 1 éér uitgebreid. Paul Hupperts met het Utrechts Symphonie Orkest had gisteravond dc slagv k uitleefde Dat hij als ..basis edelmoedigheid in de Rotterdamse Doe- element van de betrekkingen van toon- len het laatste concert van de Internatio- hoogten het bekende koraal van 1648 nale Muziekweek 1969 door de Stichting 1 „Hen Jesu Christ, dich zu uns wend" Gandeamus georganiseerd, te presenteren i benutte, is niet tot ons doorgedrongen en hü deed zulks mot een ijver, een toe- 'ot onze verontschuldiging zij gezegd, dat wüding, een betere zaak waardig. bet ..verhuld' gedifferentieerd Muziek van iemand, die iets te zeggen had en dat ook zeggen kon! Dat vonden wij niet alleen, doch. ge hoord de reacties, ook het auditorium. En vooral niet te vergeten: Paul Hup perts met zijn Utrechts Symphonie Or kest, die, hier niet plichtmatig te werk gaande, geboeid bleek en daardoor over- filmprojector afwisselend worden bestuurd Voorlopig zal worden gewerkt met drie talen en zullen 120 zitplaatsen van luis terapparaten worden voorzien. Vijf stonden op Twee Nederlanders paraisseerden dit- tuigend hel, maal: Tristan Keuris. 3 oktober 1946 te! Het beste programma: niettemin was de manifesta tie om precies tien uur afgelopenals daarbij bedenkt, dat er stukken waren, idie een kwartier toneelvoorbereiding nodig hadden we hebben daarbij de kennis en het organisatievermogen van de orkestbedienden ten zeerste bewon derd dan kunt u concluderen, dat de tijd voor de klanken tenslotte vrij beperkt was. Een gelukkige zijde van deze manifestatie overigens! Wie er aan het woord kwamen? Dat was een 26-jarige Argentijn, Mariano Etkln, die in zijn „Elipses" voor B6 strijkinstrumenten door de geheim zinnigheid van zijn inzet iets beloofde^ maar zijn belofte niet gestand deed; dat was de Italiaan Azio Corghi (32), die met zijn In Firie** bewees, dat hij met klanken en klankenmassa's kon knutse len (maar verder kwam hij niet); dat was de Duitser Heinz Martin Lonquich (32), die in „Corrlapondenza" zijn liefde voor ?rigens Amersfoort geboren eq Jos Kunst, van j dodelijk vervelende origine een Roermondenaar, die op 3 januari het levenslicht zag: beiden discipelen van Ton de Leeuw. De eerste liet een ..Kwartet voor Orkest" horen: de titel wil zeggen, dat een normaal symfonisch ensemble in vier gezelschappen verspreid ten tonele ge voerd, groepsgewijze musiceerde, zulks "UHrt°^3IT» btkenT waTSLerland JJ? PKmiehel'lng ■ocl^ verzekeringen betreft, wijzen we hier op Jan var men. Doch-die deed dat heel wat tuigender. heel wat boeiender. Belastingheffing over bijstand Restte Jos Kunst met een werk. dat de programmatische titel „Arboreal" droeg: wat hij daarmede bedoelde, is ons niet recht duidelijk geworden, doch dit is ook niet nodig. Tot onze vreugde conflMeerden we hierbü. dat er hier echt muziek klonk. die bijstand ontvangen, achteraf niet een reeks kleur- en k!anl> oms lasting moet worden op inhouden. gelegd. bijstandsuitkeringen worden eenvoudigd. Deze regeling, die door de staatssecretaris van Financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, na overleg met de Ver. van Ned. Gemeenten is getroffen, is neer gelegd in een aantal uitvoeringsmaat regelen, die in het staatsblad en in de Nederlandse staatscourant zijn gepubli- i ceerd ln de nieuwe op/.et wordt in het 'gemeen voorkomen, dat aan degene. Dal onthulde mr. P. Kuypers. voorzit- ter van de structuurcommissie van de Tilburgse hogeschool. Hü heeft de vori- ge week met de minister gesproken op j verziek van de structuurcommissie. De I nota Veringa over de nieuwe universi teitsstructuur. zo is hem door de bewinds man verzekerd, is geen volkomen uilge- kristalliseerd of gedetailleerd stuk. Een hele reeks punten is nog onduidelijk. Het departement van de minister is met name nog niet klaar mei het vraagstuk van de beroepsbestuurder van hoge scholen en universiteiten en met de taak en plaats van universiteitsraad De no ta geeft niet meer dan het geraamte voor een toekomstige structuur. Het wetsontwerp dot de minister bij de Tweede Kamer zal indienen zal kort zijn, en slechts enkele hoofdlijnen bevatten. Het is dc bedoeling nadat het wetsont werp wet is geworden, door middel van algemene maatregelen van bestuur, de wet inhoud te geven. Er zal voldoende ruimte zün voor experimenten. Artiesten terug van Canada tournee digheidjes, die in feite In de Hallen. Grote Markt Haarlem, wordt ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Haarlemse .lazz Club een tentoonstelling gehouden onder de titelt „Look at jazz was hun overheersende positie zal aan tasten. De houding van de Noordierse regering ten aanzien van hervormingen wordt bekrompen genoemd. In dit ver band merkt de commissie op. dat de unionistische regering al sinds het ont- staan van Noord-Ierland aan de macht is. „Een partij die aan de macht j niet. voor zover men in de toekomst kan zien, kan worden verslagen, neigl tot zelfgenoegzaamheid en ongevoeligheid j voor kritiek". De commissie merkt op. dat de Noord ierse politie in vele gevallen onder moeilijke omstandigheden juist is opge- j treden, maar dat zij in Londonderry SCHIPHOL (ANP' Gisteren zijn de met name in de nacht van 4 op 5 januari Waima's. Gerard Walden. Berry Kievits I met onnodig geweld te werk is gegaan en muzikaal begeleider Wim Bosch terug- en zelfs onschuldige mensen heeft mis- gekeerd van een succesvolle tournee van j handeld en moedwillig schade heeft toe twee weken door Canada- Zij hebben in j gebracht in de straten van de katholieke een tiental voorstellingen ln de omgeving j wijk Bogside. van Toronto de harten van vele Neder- Overigens is de commissie tot de slot- lamdse emigranten verwarmd met een 1 som gekomen, dat linkse revolutionairen scala van goede vaderlandse liederen en meedreuners van bronsgroen eikehout en blanke duintoppen. Wim Wama, getooid met een kolossale cowboyhoed, vertelde dat de zo „Hollands" opgezette tournee bij de landgenoten in Canada bijzondei' in de smaak gevallen DEN HAAG Tijdens een afscheids bijeenkomst op het ministerie van Finan- x L11 i ciën heeft minister Witteveen aan de af was. .Er bestaat bij de Nederlanders daar tredende thesaurier-generaal jhr. mr. E. ftT Jüïf nafr pn cabarct van Lennepj de versierselen overhandigd uit Holland. Het oude vaderlandse senti- behorende bij diens benoeming tot com ment leeft er nog steeds. Ik geloof dot mandeur in de Orde van Oranje-Nassau Zoa's gemeld is jhr. Van Lennep be- I noemd secretarisgeneraal van de OESO. weer heimwee naai' Holland voelden." „Als Amerikaanse plannen geen spaak in wiel steken" MAASTRICHT Het Belgische Gent krügt dc première van Toon Hermans' nieuwste one-man show. Op dinsdag 28 oktober. De Belgische impressario Gas ton Arien heeft dat klaar gespeeld. IIü heeft van Hermans ook al onder voorbe houd voorstellingen mogen plannen in de Belgische steden Antwerpen en Bri sel. Onder voorbehoud, omdat het volgens Hermans' manager Dick Bin nendijk .best mogelük is dat die Belgische tournee plotseling wordt afge broken vanwege de Amerikaanse plan nen van Toon Hermans". De nieuwe Nederlands-talige show Toon Hermans is een verrassing. Hij zelf heeft in het verleden steeds ver klaard dat zij.i artistieke tour naar Brod- way alle andere plannen verdrong en dat hü pas „als een nieuwe Toon Hermans op Nederlandse en Belgische planken zou verschijnen, wanneer zijn hoofdstuk Amerika afgesloten zou zijn. Binnendijk: „ja, maar hij heeft begrepen dat het weer tijd werd om aan een Nederlandse show te denken, al blijft Amerika num mer een". Waarom een Belgische stad als première plaats? „Ach. waarom niet?", zegt de heer Binnendijk, „dat is in het verleden wel vaker gebeurd. Toe vallig is Hermans allereerste one-man show ook in datzelfde Gent gestart. We mogen de Belgen toch zeker ook wat gunnen? Daar is Toon Hermans min stens even populair als hier". De Bel gische zaalhouders hebben zich wat soe peler getoond wat betreft het afsluiten en weer verbreken van contracten. Om dat Hermans vrij wil blijven om op ie der moment de Nederlandse show te on- derbreken afhankelijk van de Amerl-1 kaanse onderhandelingen is België I gekozen. In Nederland zou dit op onover- I komelijke bezwaren bii de /.aalhouders stuiten, aldus Dick Binnendijk.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2