79 Grandioos theater V. 85 89 89 lo-gulden- aanbieding KAMERVERKIEZINGEN MOGELIJK VERVROEGD UITSTEL BELGISCHE BTW SCHOK VOOR NEDERLAND in Praagse voorstelling van „De drie zusters Geheime beveiliging vliegtuigen van KLM Ho Tsji Minh gebalsemd in mausoleum 1? 1! de voorraad strekt! 32s GEBRADEN GEHAKT89 VARKENSLEVER1.49 GEHAKT1.89 BRAADVLEES 3.98 ROSBIEFLAPPEN4-99 85 75 Luxemburg overweegt hetzelfde Kernexplosie om aardgas PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1969 De Russische toneelschrijver Anton Tsjechov is in ons land een veelgespeeld auteur geworden door de voorstellingen die de vorig jaar overleden Peter Sjarof van zijn stukken regisseerde bij onze gezelschappen. „De drie zusters". „De kersentuin", ..Oom Wanja" zyn bijna legendarische voorstellingen geworden. Sjarof had Tsjechov nog meegemaakt, hü had hem, vertelde hij met trots, zelfs eens horen lachen, en misschien was het daarom, dat hij de melancholie van Tsjechov altijd vergezeld liet gaan door zijn humor Het kan ook anders. Een geweldige Tsjechische voorstelling van „De drie zusters", die gisteravond in de Koninklijke Schouwburg te zien was, heeft dat op zeer rigoureuze wijze aangetoond. Niet dat de Sjarof- opvatting daarmee direct ongeldig werd, maar in deze zeer sombere versie van het stuk werd duidelijk, dat Tsjechov voor meerderlci interpretaties en uitvoerings mogelijkheden vatbaar is. Vernieuwing van Scharof- opvatting „De Drie Zusters" van Sharoff heb ik slechts gezien in de laatste versie, enkele jaren geleden bij Ensemble- De befaamde ComediavoorsteUing van vele jaren terug ken ik niet. Zoa-ls ik het stuk ken, en de op\-attingen van Scharoff, bevat „De Drie Zusters" wel een beklemmende situatie, waarin drie lieve mensen tot de volledige ondergang gevoerd worden, maar blijft er de hoop op een betere toekomst steeds aanwezig. Die kan men onder andere horen in het gefilosofeer van een van de figuren, die steeds vertelt, dat het leven van de mensen na ons, over twee- of driehonderd jaar zoveel beter zal zijn. Scharoff gaf nogal gewicht aan die woorden, alsof ze de essentie van Tsjechovs stuk zouden bevatten. De totale mislukking van de drie zusters in het garnizoenstadje, die hun leven volledig voor niets geleefd hebben en toch m ar door moeten, werd zo tegen een toch nogal optimistische achtergrond geplaatst. Uitzichtloos De Praagse voorstelling van gisteravond doet dat niet De situatie is van meet af aan uitzichtloos. Het gepraat van de officier over het geluk van de mensen na ons is niet meer dan ijdele conversatiebeuzelarij. De vernietiging van de drie zusters, die niet is tegen te gaan, vindt totaal geen tegenwicht in enig optimisme- Het merkwaardige, en daarom juist het verrassende voor ons. was, dat door deze opvatting alle figuren een veel complexere, maar ook veel duidelijker gestalte kregen. Om een voorbeeld te noemen: Masja. de middelte van de drie zusters, is ongelukkig getrouwd en zoekt daarom haar heil bij een van de officieren. In Scharoff s opvatting is Masja's echtgenoot een enorme sul, voor wie werkelijk geen begrip valt op te brengen, laat staan sympathie. De ontrouw van Masja wordt zo gerechtvaardigd. De Praagse versie blijkt uitermate veel boeiender, omdat de echtgenoot nu een in veel opzichten volwaardig karakter is, een mens in plaats van een karikatuur, die ook zijn sympathieke zijde heeft. De ontrouw van Masja is daardoor des te gecompliceerder en des te tragischer. Volledig nieuwe visie Het zijn misschien details, die hierboven genoemd zijn, maar ze geven aan, dat er door deze Tsjechowoorstelling (Van onze correspondent) SCHIPHOL De K.L.M.-directie heeft gisteren met de Nederlandse vere niging van verkeersvliegers gesproken over het fouilleren van passagiers, zo als dat maandag op last van een gezag voerder is gebeurd. De directie heeft bezwaar tegen deze veiligheidsmaatre gel. omdat zjj overlast en vertragingen veroorzaakt. In h»t overleg van gisteren deelden de v': gers deze zienswijze. Zij begrijpen, dat door fouillering passagiers de naam van de K.L.M. gunstige publiciteit krijgt en zullen in het vervolg van deze voorzorgsmaatre gel afzien. In ruil daarvoor heeft de K.L.M. eer bescherming tegen kapers toegezegd, die de vliegers voldoende achten. Het karak ter van deze bescherming wordt geheim gehouden, omdat het effect ervan ver loren zou gaan, wanneer het bekend was. In ieder geval schijnen Arabische passagiers met een zogenaamd dienst- paspoort extra in de gaten gehouden te worden. Het ligt voor de hand, dat daar toe althans op de vluchten naar Tel Aviv een lid van de interne bedrijfsbeveili- ging van de K.L.M. in burger meereist. De maatschappij beschikt reeds lang over een team van getrainde detectives. HANOI (DPA) Het stoffelijk over schot van de Noordvietnamese president Ho Tsji Minh is net als dat van Lenin ge balsemd en zal in een mausoleum wor den bijgezet. Dit heeft de Noordviet namese delegatie woensdag tijdens de Parijse vredesonderhandelingen beves tigd. Wanneer Ho zal worden bijgezet is niet bekend. Het zal misschien in alle stilte gebeuren. De overleden president heeft in zijn laatste wil verzocht hem geen grote staatsbegrafenis te geven, daar hiermee alleen maar het geld en de tijd van het volk zouden worden verspild. ichter de Poort regie: Otomar Krejca decor: Joset Svoboda Kostuums: Jarmila Kon een volledig nieuwe visie op deze auteur mogelijk is. die voor ons toneelleven grote gevolgen kaai hebben. Dit jaar zijn er twee Tsjechowoorstellingen aangekondigd, beide van „Oom Wanja", Globe en Theater- Deze „Drie Zusters" moet daarop wél 'n beslissende invloed hebben. De kracht van de' Praagse voorstelling as niet alleen gelegen in de voor ons euwe visie van de regisseur Domav Koejca. Ook zijn vormgeving was van grote klasse. In een simpel, maar tegelijk uiterst geraffineerd decor van Josef Svoboda (voornamelijk grijs met kleuraccenten in kostuums), had hij een geweldige ruimte gecreëerd, waarin een grandioze mise-en-scène was ontstaan. Vooral het eind, onvergetelijk, waarin de drie vrouwen als radeloze dieren over het toneel heen rennen, is door de vormgeving van 'n enorme beklemming. Ér werd prachtig gespeeld Vooral door Marie Tomasova, die eergisteren al geweldige dingen liet zien in een ander programma. Zij speelde Masja met heel grote diepgang en groot technisch kunnen. Maar alle rollen waren razend „Drie Zusters" is een voorstelling waarover men dagenlang zou kunnen doorpraten. Het I.T.N. heeft er zijn twintigste verjaardag mee gevierd, waarvoor een gelukwens dus volop op zijn plaats is. Rest nog te vermelden, dat Pier Tania op knappe wijze via een geluidssysteem met koptelefoons, de voorstelling bij wijze van spreken ondertitelde. JAN VERSTAPPEN DADER VAN AANSLAG GEEFT ANDERE NAAM OP (Van r verslaggevers) DEN HAAG De jongen, die na de aanslag op de Israëlische ambassade werd gearresteerd, heeft in een politie verhoor gezegd, dat hij Taysir Ali El- Attar heet. Hü zegt, dat hü 15 jaar is en uit Amman komt. Als zyn geboorte plaats heeft hü Jericho opgegeven. De Palestijnse verzetsorganisatie „Volksfront voor de bevrijding van Palestina", die de verantwoordelijkheid voor de aanslagen van maandag opeist, heeft zoals bekend dinsdag een andere naam van de jongeman verstrekt. Vol gens het volksfront zou hij Wael Mo hammed Hassan heten. De Jordaanse jongen heeft de politie inmiddels een signalement verschaft van de man, die tot nu toe als zijn hand langer wordt aangemerkt. Het gaat om de 62-jarige Abu El-Abed, die ongeveer 1.70 meter lang is en zwart, enigszins grijzend haar heeft. De man zou donker kostuum dragen met een overhemd. Neger kandidaat als burgemeester van Detroit DETROIT (Reuter) Voor het e in de geschiedenis van Detroit heeft neger voorverkiezingen om het burge meesterschap gewonnen. De 56-jarige Richard Austin kreeg bij de raadple ging. die niet in partijverband werd ge- houd n, bijna 125.000 stemmen, tegen ruim 105.000 stemmen voor Roman Gribbs. De feitelijke stemming zal op 4 november worden gehouden. Austin had i.iet de steun van de mili- tinte negerorganisaties, die hem niet fel genoeg vinden. Venda up-drink in literfles. Een sprankelend frisse drank. Per literfles 58, nu 2 voor Diepvries-braadkuiken. Per 500 gram van 1.49 vooi 55 Karvan Cóvitam. Speciaal aanbevolen voor kinderen. Per fles nu extra voordelig van 1.95 voor 59 Anton Hunink rookworst. Vacuüm verpakt. Per 225 gram nu Tutti-frutti, gedroogde zuidvruchten. Per 200 gram van 98 voor Californische bloemen- honing. Per pot van 450 gram van 1.30 voor 09 Gemarineerde haring. Per pot van 3 a 4 stu.ks van 1.- voor Bij aankoop van 10 gulden aan boodschappen: Aardbeien op sap U kunt nu uw wijnkel der met een reeks voor treffelijke wijnen aan vullen. De prijzen lig gen lager dan ooit. Wees er snel bij en maak gebruik van deze unieke gelegenheid. Haut-Médoc A.C. 1964. Lichtelegante Bordeaux-wijn. Nu van 4.25 voor ^65 Saint Julian A.C. 1964. Delicate Bordeaux-wijn met finesse. Nu van 4.25 voor Saint Estdphe A.C. 1964. Volle Bordeaux-wijn met karakter. Nu van 4.25 voor Chateau Corbin A.C. Montagne St. Emilion 1964. Krachtig, vol en geuiü Nu van 4.50 voor 175 irig. Petit Bourgogne 1964. Smakelijk en stevig met fors Bourgogne-karakter. Nu van 2.98 voor Chateauneuf du Pape A.C. 1966. Stevige en volle wijn met finesse en bouquet. Nu van 5.95 voor ^^95 Saksische LEVERWORST i»|w69 Alleen Vrijdag en Zaterdag Uit onze chocolaterie Gevulde spekulaas. Per pak a 300 gram van 95 voor Lonka zachte karamels. Per 200 gram van 84 voor Nougat glacé. Chocolade met zachte nogavulling. Per 250 gram van 1.35 voor Een "fijne* meisjespullover, op het ogenblik helemaal In. Er zijn veel mooie kleu ren en diverse kwaliteiten om uit te kiezen. Lengte maten 104-164. Mt. 104 8.40 Mt 164 13.40 1e etage Pantynylons. Geheel en al passend in het huidige modebeeld.20Denier, mous se en stretch. (Met inge zet kruisstukje). Norm. prijs per stuk 2.25: Nu per stuk Parterre 1-98 Herenoverhemden in tricot nylon. Een hemd dat snel gewassen snel droog is en niet gestreken dient te worden. Veel mooie fanta siedessins. Maten 36-42- Nu 2 stuks 15.- ,eeta9e OnO O O' Deze aanbiedingen zijn geldig van vrijdag 12 september t/m donderdag 18 sep tember. VROOM DREESMANN uw prijsbewuste warenhuis LEIDEN-ALPHEN "Luxe" toiletzeep. Indien U 3 stuks koopt, ontvangt U een 4e stuk gratis. Voor de kinderen nog eens een grappige hanger met motief uit da fabeltjeskrant gratis. 1.68 Partem® Miljoenenorder voor optische industrie Delft DELFT (ANP) De optische indus trie „De Oude Delft" in Delft is erin ge slaagd naa een jarenlange wedijver met enkele grote buitenlandse industriële ondernemingen in West-Duitsland een militaire order van ongeveer 25 miljoen gulden te verwerven op haar bi-occulai- re infrarood handküker voor waarne mingen by nacht. Dankzij de uiterst lichtsterke optiek en een ingenieus stelsel van lenzen en prisma's, waarmee het beeld aan de beide occulairen gelijkelijk wordt aange boden, zodat slechts één enkele elektro nische optische beeldomvormerbuis kan worden volstaan, is het meer geraffi neerde Oude Delft-ontwerp verkozen bo ven de traditionele en daardoor meer gecompliceerde oplossingen van de con- Combinatie van verkiezingen bezwaarlijk (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering en de kies raad zijn beide tegen het laten samen vallen op éné dag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer met die voor pro vinciale Staten en-of voor de gemeen teraden Zij zijn ook tegen het combi neren van de verkiezingen voor provin ciale staten en gemeenteraden. De kies raad is voor wat dit laatste betreft ech ter alleen om praktische redenen tegen, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wat precies de gevol gen zullen zün nu België de invoering van de B.T.W. een jaar uitgesteld heeft, is nog niet duidely'k. Nederland verwacht echter ernstige problemen. Geschokt door de Belgische maatregel heeft men in Ne derland gisteren op verschillende niveaus een eerste overleg over de repercussies gevoerd. In regerings- en politieke krin gen is men vooral zeer onaangenaam ver rast omdat België zyn partners in de E.E.G. noch zün vrienden in de Benelux tevoren op de hoogte gesteld heeft van de te nemen maatregelen. De officiële be. richten over het uitstel sloegen In politie ke en economische kringen in als De ernstige gevolgen komen vooral op rekening van de Horecasector meent men in Den Haag. De prijzen in deze sector tussen Nederland en België blijven nu nog anderhalf jaar de bestaande afstand houden. Bovendien komt er de B.T.W.- verhoging in Nederland op hoogstwaar schijnlijk 1 juli 1970 nog bij. De afstand tussen de Belgische en de Nederlandse prijzen overigens niet alleen in de Horecasector worden daarom alleen maar groter tol zeker 1 januari 1971. Maar wat gaat België rond die datum doen? Men vreest in Nederland dat een nieuw uitstel overwogen zal worden. België is vooral geschrokken door de gevolgen, die de B.T.W. gehad heeft op het economisch en persoonlijk leven ln Nederland. Deze zijn ook in Nederland groter geweest dan men had durven ver wachten. De extra-maatregelen, die de Nederlandse regering heeft moeten afkon digen om deze gevolgen enigszins te ver zachten, zyn in België een nieuwe stimu lans geweest om tot uitstel over te gaan, los nog van de Belgische Interne politieke problemen. Onbegrijpelijk vindt men het echter In politieke kringen dat België zijn Benelux- partner Nederland tevoren niet gewaar schuwd heeft en dat hel de kwestie ook niet in de E.E.G. gebracht hoeft. Volgens de E.E.G.-verdragen zou de B T.W op 1 januari ingevoerd móeten zijn in de zes landen. België en Italië maken hierop nog steeds een uitzondering: België door de maatregel van gisteren, Italië moet zelfs nog de voorbereidingen treffen om tot eventuele invoering over te kunnen gaan. Weliswaar wordt de Nederlandse ex port in haar totaliteit volgens politieke kringen niet geschaad, maar gevreesd moet worden dat de afwikkeling va grensproblemen nu trager zal verlopen dan op de Beneluxconferentle in Den Haag overeengekomen is. Volgens de K.V..P.-Tweede-Kamer- fractie zal daardoor de onzekerheid vooral onder de douaniers en de exportagenten langer blyven bestaan. Een onzekerheid die ln het nabije verleden al tot grote ongerustheid in deze kringen aanleiding gegeven heeft. Luxemburg heeft inmiddels aangekon digd dat het eenzelfde maatregel als Bel gië overweegt. i principiële en praktische De regering is er in tegenstelling tot de kiesraad voor om het tijdstip van de periodieke -\veede Kamer-verkiezingen naar het begin van het jaar te ver vroegen, teneinde een nieuw optredend kabinet in staat te stellen zijn stempel te kunnen zetten op de begroting voor het eerstkomende dienstjaar. Dit alles blijkt uit een thans versche nen advies van de kiesraad, dat op ver zoek van de regering is uitgebracht en waarover door de regering tevens haar eigen visie is gegeven. Het betreft hier denkbeelden van de regering tot wijzi ging van de kieswet. De standpunten van kiesraad en regering zijn thans officieel ter kennis van de Tweede Kamer ge bracht. Deze zaak gaat nu verder on derwerp van overleg vormen tussen de regering en bijzondere Tweede Kamer commissie voor het beleid inzake grond wet en kieswet. Ongelijksoortig De kiesraad ziet als voordeel van het combineren der verkiezingen voor Pro vinciale Staten en gemeenteraden, dat de geringe aantrekkingskracht van provin ciale verkiezingen wordt gecompenseerd door de grotere attractie van de raads verkiezingen. Dat zou met name een rol kunnen spelen bij 't vervullen van de opkoms'plicht. Ook de kosten voor de ge meentelijke administratie zouden lager worden. De politieke partijen zouden de propaganda voor beide verkiezingen kunnen combineren en daardoor intensie- veren. De regering vindt het echter een belangrijk bezwaar, dat er tegelijkertijd twee verkiezingscampagnes moeten wor den gevoerd, die lek een verschillend ka rakter hebben. Bij de raadsverkiezin gen spelen lokale belangen een grote rol. De provinciale verkiezingen daarentegen plegen meer langs landelijke politieke lijnen te verlopen. „Wanneer men nu deze twee ongelijk soortige verkiezingen laat samenvallen, is de kans groot, dat veel kiezers in ver warring zullen raken", aldus schrijft minister Beernink (Binnenlandse Zaken) De regering is er daarom tegen. Op het praktische organisatorische vlak ziet de kiesraad dermate grote problemen voor gecombineerde verkiezingen rijzen, dat ook zij uiteindelijk tot een afwijzend deel komt. Deze problemen betreffen met name het samenstellen en functio- neren der stembureaus. Dat gaat voor' Vervroeging Voor wat de vervroeging van het tijd stip voor de Tweede Kamer-verkiezin gen betreft, is de regering het niet eens met de grondwettelijke bezwaren daar tegen van een deel van de kiesraad. Die bezwaren komen er op neer, dat 'n vroe ger gekozen Tweede Kamer met haar bijeenkomen niet kan wachten tot de derde dinsdag in september (Prinsjes dag), zodat het houden van een buiten gewone zitting noodzakelijk zou zijn. Op praktische gronden wordt de ver vroeging evenwel door de gehele kies raad afgewezen. De kiesraar' meent na melijk. dat de voordelen van vervroeging het nieu optredend kabinet niet overschat moeten worden. De kiesraad stelt voorts, dat de nadelen voor de par lementaire arbeid in het vierde zittings jaar van de Tweede Kamer aanzienlijk De regering daarentegen is geneigd de voordelen een zwaarder accent te geven dan de kiesraad doet. Zij wijst erop, dat het huidige kabinet dat op 5 april 1967 tot stand kwam na vervroegde verkiezin gen het zeer welkom heeft gevonden voor de indiening van haar eei-ste begro ting een ruimere inwerkperiode te heb ben gehad dan normaliter het geval is. Als de Tweede Kamer er bovendien in de toekomst in zou slagen voor 1 janua- rie de begrotingsbehandeling te voltooi en, hoeven er uit vervroeging van d< kiezingen ook voor haar geen moeilijk heden te rijzen. De regering is daarom voorshands van plan het denkbeeld vervroeging naar het begin van het jaar door te zetten. GRAND VALLEY (AP) Bij Grand Valley in de staat Colorado is een on dergronds kernontploffing tot stand ge bracht. De bedoeling was om een be paalde diepgelegen rotsformatie los te slaan, die het boren naar gas verhin- De lading had de sterkte van 40 kilo- ton, en was ongeveer tweemaal zo sterk als die van de atoombom. INRICHTING ENDEGEEST Vrijspraak voor verpleegster By een vervroegde uitspraak heeft de Haagse rechtbank vandaag een 23-jarige verpleegster uit Leiden vrügesproken van het aan haar ten laste gelegde oorzaken van dood door schuld, doordat op 8 september van het vorig jaar geestelyk gestoorde patiënte van de psychiatrische inrichting „Endegeest" te Oegstgeest in de badkamer zware brand wonden bekwam. De patiënte was door de verpleegster voor een wasbeurt naar de badkamer gebracht en daar in strijd met de voor schriften gedurende ongeveer 20 minuten alleen gelaten. In die tyd bleek de patiënte in het bad te zijn geklommen. Doordat de heetwaterkraan werd ge opend liep het slachtoffer 2e en 3e graads brandwonden op. Ruim een maand later overleed de vrouw. Ter zitting van de rechtbank werd o.a. bestreden dat er een causaal verband zou hebben bestaan tussen de brandwonden en het overlijden van de patiënte, gezien ook de mentale toestand waarin zij ver keerde. De rechtbank achtte niet be wezen dat het ontstaan van de brand wonden aan de schuld van de verpleeg ster is te wijten. De officier van justitie had vorige week tegen de verpleegster een geld boete van 250— en twee maanden ge vangenisstraf voorwaardely'k met een proeftyd van drie jaar geëist. Te veel betaalde AOW opgeëist DEN HAAG (A.N.P.). De Tweede- Kamerleden Maenen (KVP), Boersma (A.R.P.) cn De Boo (C.H-U.) hebben de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid gevraagd gegevens te ver-I strekken over het beleid van de Raden van Arbeid met betrekking tot terug vordering van ten onrechte uitbetaalde uitkeringen krachtens dc Algemene Ouderdoms Wet. Zij willen weten wat de oorzaken zijn van deze foutieve uitkeringen en vragen minister Roolvink of hij het niet in strijd met de rechtszekerheid acht, indien terugvordering wordt verlangd zoals door de Raad van Arbeid te Zwolle zou zijn geschied. Daar werd voor 5000- te veel uitgekeerde AOW aansprakelijk gesteld de dochter van een weduwnaar, die na het overlijden van zijn vrouw destijds de AOW als gehuwde bleef ont vangen door een administratieve fout.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4