Sjoerd Wartena maakte van vier zonder stuurman paradepaard „En nu douchen" zei Van Scheijndel na geslaagde Kanaaltocht Belasting jaagt/ Judith van Berkel het water uit' Poloploeg had Spaanse scheidsrechter tegen Verrassende tweede plaats van acht ACHTENVEERTIG MILLE TE VERDELEN IN RONDE VAN DE TOEKOMST Commentaar sportwereld op discussienota CRM Grootste grief: ontbreken van standpunt inzake aandeel in opbouw nationaal sportbeleid Zilveren Zweep Nootdorp voor Guus Knijnenburg DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT CALAIS „Ik wil douchen, daarna lun chen", zei de tweeëndertigjarige Hagenaar Jan van Scheijndel toen hij gisteren in Calais aan wal stapte na zijn geslaagde poging het Kanaal over te zwemmen. Vorig jaar moest hij kokhalzend in de volgboot slappen. Hij pro beerde het nog eens, vrijwel in stilte, want weinigen waren bekend met zijn poging. Hij stapte in Dover in het water en twaalf uur en zevenenveertig minuten later zwom hij de haven van Calais binnen. Vrijwel alle Kanaalzwemmers arriveren op het strand tussen Cap Griz Nez en Cap Blanc Nez. Van Schegndel niet. Hij kwam de haven binnen, waarschijnlijk omdat de zeer sterke stroom hem ten oosten van zijn doel had gedreven. Jan van Scheijndel werd tijdens de oversteek begeleid door een Engels schip, dat een vertegenwoordiger van de associatie van Kanaalzwemmers aan boord had. Het record voor de oversteek van Engeland naar Frankrijk staat op naam sedert 1967 van de Indische zwemmer Nihindra Roy met tien uur en eenentwintig minuten. Toen Van Scheijndel had gedouched en geluncht, stapte hij weer aan boord om terug te varen naar Dover waar nog de nodige formaliteiten moeten worden vervuld. Jan van Scheijndel had in Engeland al de aandacht op zich gevestigd door kort voor zijn Kanaalpoging een reoord te vestigen door het Windermeremeer in de lenterichting over te zwemmen. Hij wil zaterdag trachten van Walton naar Glaoton tin Essex) te zwemmen. Nederland staat eensklaps wel in de belangstelling op hert gebied van lange-afstandzwemmen. Johan Schans, de twintigjarige Utrechtse zwemleraar, keerde gisteren op Schiphol terug van lange-afstandzwemwedstrijden in Amerika en Canada, waaraan profs deelnamen. Hij torste ettelijke trofeeën. Het scheelde weinig of hij was (officieus) wereldkampioen geworden. Van de zes wedstrijden, die telden voor de titel, won Schans er twee en in drie andere bezette hij de tweede plaats. Zijn grote rivaal, de Argentijn Horaitio Inglesias, leverde precies dezelfde prestatie, maar toen tijden en afstanden tegen elkaar waren afgewogen, sloeg de balans over naar de Argentijn. Schans is van plan volgend jaar een poging te ondernemen het Kanaal over te zwemmen. En Judith van Eerkel-de Nijs (27) duikt zaterdagochtend om acht uur voor de laatste keer als profzwemster het water van het Kanaal in. Zij start in Cap Griz Nez en tracht van daaruit Dover te bereiken. Met deze poging ,.en ze zullen me pas in Dover uit het water halen", verzekerde zij besluit Judith de Nijs haar profcarrière. De reden: „Iedereen denkt dat de profzwemsport een lucratieve bezigheid is. Maar dat is zeker niet het geval. Soans krijg je het gevoel dat minister Witteveen achter je aan zwemt. Bij elke slag telt hij het gedd, dat wij als profs verdienen. Wij zwemmen in het Kanaal, het rijk zwemt in ons geld". De hoge belastingaanslagen, die elk jaar bij het echtpaar Van Berkel-de Nijs in Koudekerk in de bus glijden, zijn de reden van haar besluit te stoppen met profzwemmen. Jan van Scheijndel had zich vorig jaar t- foto ook al eens laten invetten. Gisteren wederom. Na een half etmaal zwemmen had hij het Kanaal bedwongen. Nederlaag tegen olymp. kampioen BOEDAPEST Het Nederlands wa- terpoloteam heeft gisteren in Boedapest ook de tweede wedstrüd van het toer nooi om de „C'oppa Hongaria" verloren. De plympische kampioen Joego-Slavië won met 97. De tussenstanden waren 2—1, 2—1, 3—2, 2—3. Het Nederlandse team maakte niette min een veel betere indruk dan tegen de Russen. Als de scheidsrechter, de Spanjaard Manguillot, niet zo duidelijk op de hand van de Joego-Slaven ge weest was, dan had 'n gelijkspel zeker tot de mogelijkheden behoord. Het spel van de Olympische kampioen, die de ploeg aanzienlijk hebben verjongd, vertoonde niet meer het „raffinement" van de laatste jaren. De Nederlanders, die het toch bepaald niet lage tempo opeens we' konden bijhouden, waren daardoor in staat de gebruikelijke grote nederlaag te ontlopen. Opvallend was dat bijna alle doelpunten werden gescoord uit strafworpen of bij een numerieke meer derheid. In de eerste periode namen de Joego- Slaven door uitblinker Marovic de lei ding, maar binnen de minuut was de stand gelijk door Jansen. Nog in de eer ste periode namen Marovic c.s. opnieuw» I een voorsprong, die zij in de tweede en derde speeltijd geleidelijk wisten uit t« I breiden. Fluitconcert In de laatste fase van de strijd liep Nederland een achterstand van vier doelpunten op sublieme wijze tot de helft in. Scheidsrechter Manguillot, die de Nederlandse overtredingen merk- lardig duidelijk constateerde, liet ver scheidene zwaardere Joego-Slavische fouten onbestraft. Het publiek, dat mede met het oog op de Hongaarse kansen op de hand van Nederland was, onthaal de de Spanjaard dan ook keer op keer een hevig fluitconcert. Voor de Joego-Slaven scoorden Maro- c (4x), Jankovic (2x), Belamaric, Bo- naclc en Polliak. De Nederlandse tref fers kwamen op naam van Wouda (2x). Jansen, Bongers, Parrel, Veer en Ree dijk. KLAGENFURT. In een over weldigende race heeft de vier zonder stuurman van Nereus de hoop van Nederland op goud bij de Europese roeikampioenschap- pen op de Wörthersee vergroot. De sinds begin augustus onder leiding van Sjoerd Wartena staan de formatie maakte gisteren in de series de veruit snelste tijd en werd na skiffeur Jan Wienese, die zieh lakoniek maar wel zelfverze kerd naar een plaats in de halve finales roeide, een paradepaard van de Nederlandse kolonie. et is ongelooflijk wat Wartena In i vijf weken heeft bereikt. Hij rang- sohikte het slagenrepertoire zodanig dat met minder energie beter resultaten konden worden bereikt, maar bereikte de allereerste plaats dat de rust ïn deze combinatie van vier sterke jonge kerels kwam. De formatie Stokvis-Niehe- Luynewburg en op slag „weer" Maarten Kloosterman was altijd al een ploeg ge weest, waarmee in internationaal gezel schap rekening werd gehouden, maar ze was te wisselvallig. De gave demonstratie, die de Nereiden gisteren gaven, wekte echter de ver wachting, dat het ditmaal constanter zal gaan. De oranjehemden roeiden met drie seconden de sterke Westduitse ploeg naar de herkansingen- Hoogtepunten De Nederlanders hadden een bekeken race geroeid. In een baantempo van zes endertig hadden zij de van start leidende Denen tot op duizend meter op de hielen gezeten en sloegen toen toe. Een paar halen waren voldoende om de Scandina- •s de knock-out toe te brengen. Ne- s had toen geen moeite meer om de Westduitsers, die halverwege te ver waren achtergeraakt, voor te blijven. Nereus was ook niet minder dan 5,5 sec sneller geweest dan de winnende Hon gaarse ploeg in de andere serie. Deze prachtige overwinning, de derde plaats van skiffeur Jan Wienese goed reeds voor de halve finales en de verrassende tweede plaats van de Aegir- Holiandiacombinatie-acht achter de be roemde „Deutschland-Achter" waren de hoogtepunten voor Nederland op de eerste dag van de Europese heren- kampioenschappen. Waarom zou ik? Wienese had wel aangekondigd zijn •erie te willen winnen, maar toen het erop aankwam veranderde de Amster dammer van gedachten en liet de Rus Balenkov en de Pool Bromek voorgaan. „Ik had ze gemakkelijk achter me kun nen houden, maar waarom zou ik me bloot geven", zei Wienese na de race, waarin de Westduitser Joehen Meissner het niet verder bracht dan een teleur stellende vierde plaats. Wienese lag na vijftienhonderd meter in eerste positie en had, zoals hij zelf later zei, kunneft winnen. Maar hij liet Balenkov en de fel opkomende Pool Bromek in de laatste meters gaan, omdat hij wist dat hij deze twee wel de baas kan blijven. Ik pak hem Zijn zorgen gingen later meer uit naar de verrichtingen van de Argentijn Al berto Demiddi, die in de tweede heat zonder enige tegenstand met 7.17,23 ver uit de beste uit het gehele veld werd. Wienese, die zelf in 7-21,31 derde was geworden, bleef echter optimistisch: „In de finale pak ik hem toch". Een finaleplaats zit er, gezien het ver toonde roeien, ook dik in voor de Acht, die het onbevangen tegen de tot de favorieten behorende Westduitsers op nam en daarbij ook de in ons land be kende Tideway Scullers ruim achter zich liet. De door de heer Roel gecoachte ploeg roeide gelijkmatig en in een schit terende stijl en staat in tijd na de eerste dag op de vierde plaats. Het klassement wordt aangevoerd door Oost-Duitsland met 5.52,70, dan komt West-Duitsland met 5.54,40, vervolgens Rusland met 5.56,14 en dan Nederland met 5.57,03. Helemaal vast Er waren ook teleurstellingen voor Oranje. Men had zeker meer verwacht van de vier met stuurman van Nereus dan een vierde plaats in de allereerste heat van dit toernooi. Slag Gé van Enst nam alle schuld op zich: „Ik zat hele maal vast en ik kreeg mijn benen niet weg". Ook de twee zonder stuurman van Willem III en de twee met Amstel/Skoll zullen het opnieuw ij herkansingen moeten proberen. Over het algemeen deden zieh in de series weinig verrassingen voor. Alle ge renommeerde ploegen plaatsten zicb MÊÊÊEL Kloosterman, Luynenbnrg, Niehe en Stokvis, de vier zonder, die door coach Sjoerd Wartena in vijf weken naar een topvorm zijn gekneed Het viertal maakte in de series van de Europese roeistrijd de snelste tijd. direct of lieten een dergelijk boordwerk dat een verdere opmars via de her kansingen wel zeker is. Opvallend goed roeiden de Amerikanen en de Denen in de twee zonder, de Amerikanen in de dubbel twee en de Roemenen in de twee met stuurman. Maar in lang niet alle series werd op volle kracht geroeid om dat plaatsing, voldoende was. Zesdaagsen A'dam en R'dam KEULEN Niet. minder dan zeventien zesdaagsen zullen in ht seizoen 1969—1970 in Europa worden gereden. Op de kalen der. die in Keulen werd vastgesteld, staat de Amsterdamse zesdaagse genoteerd van 11 tot 16 december, gelijk met die van Charleroi. De laatste zesdaagse van het seizoen komt in Rotterdam, van 18 tot 23 maart 1970. NIJMEGEN. De Nijlmeegse eredivisieclub N.E.C. heeft gisteravond in het Goffertstadion gelijkgespeeld tegen het Nederlands militair elftal (00). Beste achtervolger ter wereld aast op gele trui LE MANS De Nederlandse ploeg voor de Ronde van de Toekomst (Den Hertog, Zoetemelk, De Koning, Hoekstra, Van der Burgh, Spetgens, Benjamins en Oosterhof) is met banddikte door de Zwitsers verslagen. Deze arriveerden gisteren enige uren vóór de Nederlanders als eersten op de campus van de tech nische hogeschool van Le Mans. De renners zijn daar in comfortabele eenpersoonskamers ondergebracht tot de karavaan vrijdagmorgen voor de eerste echte etappe vertrekt naar La Ferte Mace (93.5 km) waar ook nog een ploegen tijdrit over tien kilometer volgt. Vóór die eerste rit echter, wordt van daag een individuele tijdrit over tien kilometer gereden op het befaamde auto circuit van Le Mans en ook daar zou het een heel normale zaak zijn als iemand uit de Nederlandse ploeg opnieuw met klein verschil door een Zwitser zal wor den vefslagen. In de Zwitserse equipe rijdt namelijk Xavier Kurmann, de beste amateuraehtervolger ter wereld wiens enorme klasse ook voor een rit over 10.000 meter groot genoeg moet worden geacht Een proloog wordt die tijdrit van van daag in de vroege avonduren. Het is eigenlijk niet meer dan een testrace, die de drager van de eerste gele trui in de Ronde van de Toekomst moet aanwijzen. Voor het eindklassement is zo'n korte rit nauwelijks een aanwijzing. Prijzen Voor de Ronde van de Toekomst is een prijzenbedrag beschikbaar van 75.000 Franse francs (ongeveer 48.000 gulden). Het leeuwedeel van dit bedrag wordt op geslokt door de prijzen van de dag- en eindklassement, zowel voor het indivi dueel (33.000) als het ploegenklassement (33.800 francs). Minder hoog gewaar deerd wordt de eerste plaats in het pun tenklassement (3500 francs), de beste klimmer (3000) en de strijdlustigste ren ner (1250). Voor de winnaar van de dagelijkse etappe ligt 400 francs gereed en voor nummer tien, de laatste die beloon wordt, 20 francs. Op de dagen dat twee halve etappes worden gereden, zijn deze bedragen iets lager. De winnaar van het eindklassement van de Tour de l'Avenir ontvangt 5.000 francs, nummer twee 3500, nummer drie 2800 en nummer vijftien, de laatste die wordt beloond, 100 franc. In de gewone etappes krijgt de beste ploeg dagelijks 600 francs, de tweede 400 en de derde 300 francs. In het eindklas sement zijn deze bedragen resp. 10.000, 6500 en 3000 francs. Verrassing Het Italiaanse team schijnt de grote verrassing van het toernooi te worden. Het behaalde gisteren de tweede over winning door Oost-Duitsland met 54 te verslaan De gemiddelde leeftijd van de Italiaanse equipe is 21 jaar. Van het team dat vorig jaar op de Olympische Spelen (uitkwam, is alleen routinier Pizzo nog over. Hongarije speelde voor de tweede keer met 77 gelijk. Na Oost-Duisland zag Rusland zich door de Magyaren een kostbaar punt ontnomen. De stand na twee dagen is: Italië Rusland Joego-Slavië Hongarije Oost-Duitsland Nederland 2 0 0 4 9—7 mi Merckx heeft hersenschudding BLOIS Eddy Merckx. die werd ge wond bij het ongeval in de dernywedstrijd in Blois waar de gangmaker Wambst na overbrenging naar het ziekenhuis over leed. blijkt een hersensohuddlng en. een diepe wenkbrouwblessure te hebben op gelopen. zo is in het hospitaal bij naaer onderzoek gebleken. ZEGE OP DE LAATSTE METERS NOOTDORP Hoogtepunt van de meeting te Nootdorp gisteravond was de draverij om de Zilveren Zweep, voor deze baan het jaarlijks terugkerende hoogtepunt van het drafseizoen. Dit was niet alleen te merken aan het grote aantal bezoekers, maar ook door de grote deelname aan deze voor Nootdorp hoog (enoteerde draverij. De draverij, werd verreden in drie afdelingen en een finale en eindigde in een zege van Guus Knijnenburg met Fernanda D. dat reeds in haar afdeling een zeer goede tijd noteerde van 1.21.1. Ook in de finale, die als voorlaatste draverij werd verreden, bleek deze merrie bijzonder snel te zijn. Na de start nam echter Billy Boy de leiding voor Filette Six en Eberdine Th. Deze volgorde onderging tot het Ingang van óe laatste bocht vrijwel geen wijziging. Aan de buitenkant kwam toen Fernanda D. steeds dichterbij en op de laatste meters versloeg zij het toen leidende trio Generaal Padua B. Zelos van Vredenhof *n Filette Six, die in deze volgorde met de plaatsgelden genoegen moesten De uitslagen waren: J. A. rostprijs (2000 m, 1ste aid.): 1. Hilda Gerda (J. 'Wager :tp i-prijs (1680 n 17.—. pi. 1 1.60. 12, Smallenburgprijs <200" in): l. Hofnar (J. Wagenaar jr.) 1.28.5. 2. Cisalda, 3. Edel- Toto: w. 11,50, pi. 11,10, 11,50; koppel H. C. A. M."scli0lvlnkpr(js (2000 mj: 1. Fa- Spencer M, 3. Funny Boy. Toto: w. 19,60. pi. 13,90, 14,30, 1 1.80; kop pel 19,30; cov. 115.20. Dc Zilveren Zweep (2000 m, finale): 1. Fer nanda D (A. Th. Knijnenburg) 1.23.6, 2. Ge neraal Padua B, 3. Zelos van Vredenhof. Toto: w. 12,10. pi. 1 1,80, 11,40, 1 13,—; kop pel 15,20; cov. 13.10. J. A. PostprUs (2000 m, 2de aid.): 1. Henny Dunst (K. Woudstra) 1.30.5, 2. Gijsber- tlcne H, 3. Homerus H. Toto: w. 15.90, pi. 12.—. 11.10[ koppel 13,70; COV. 15.30. Totalisatoromzet: 160.650,-> ..MINISTER SCHUIFT VER ANTWOORDELIJKHEID GROTENDEELS AF" (Van ome sportredactie DEN HAAG De Nederlandse Sport Federatie, alias: de georganiseerde sport, heeft officieel ge reageerd op de drie maanden geleden verschenen discussienota met betrekking tot het sportbeleid van de minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. De N.S.F. gaf, in samenwerking met vierenvijftig van de zevenenzeventig hierbij aangesloten bonden, zijn commentaar op de nota. die „veel belooft, maar weinig geelt". De N.S.F.. waar de gedachte aan een daadwerkelijke bijdrage aan de opbouw van een nationaal sportbeleid over heerst, heeft zich bewust beperkt in zijn commen taar (negentien pagina's), omdat men in 1970 met een eigen nota wil komen, die bedoeld is als aan zet tot de ontwikkeling van een nationaal sport beleid. Bovendien wilde de georganiseerde sport de discussienota van C.R.M. als zodanig tot zijn recht laten komen. „Een sportnota", meent de N.S.F., „verdient eigen aandacht en mag niet wor den verward met andere zaken". Als voornaamste argument voert de Nederlandse Sport Federatie aan dat zij in 1970 wellicht gebruik kan maken van het politieke klimaat, omdat een beleidsnota van de sportwereld door één of meer politieke partijen voor propagandadoeleinden gehanteerd zou kunnen worden. De sport, immer angstvallig gescheiden van de politiek, is nu duidelijk aan die politiek gekoppeld. Het commentaar dat de N.S.F. In een rapport heeft verwerkt (na vier bijeenkomsten mei de aange sloten organisaties wei-den hun wensen en stand punten in rapportvorm vastgelegd en later ver werkt tot één commentaar) werd vandaag door een delegatie van de georganiseerde sport (iedere groep heeft één of twee personen gekozen ais lid van die delegatie) toegelicht voor de vaste com missie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De delegatie, die de Nederlandse sportwereld tij dens die hearing vertegenwoordigde, bestond uit Jhr. mr. A. Feifch (voorzitter N.S.F.), dr. W. van Zijll (algemeen secretaris N.S.F.), H. Stapel (be stuurslid N.S.F.), F. van der Heuvel-Rijnders (be stuurslid N.S.F.). J. P. Kramer (voorzitter Kon. Ned. Ver. van Leraren en Onderwijzers in de lich. opvoeding), J. Nauta (vice-voorzltter idem), A. M. Meuleman (voorzitter KNVB), mr. J. van der Krol (voorzitter KNZB), P. van Engelen (voorzitter Kon. Ned. Biljart Bond), G. van der Heijden (bestuurs lid Kon. Ned. Honkbal Bond). J. Oskam (secr. KNAU), W. Kores (secr. Kon. Ned. ver. van Luchtvaart), P. Duinker (directeur Kon. Ned. Hockey Bond), M. Rijkenbeng (voorzitter Kon. Ned. Eigeii reactie De N.S.F. is overigens verheugd dat een discussie nota is verschenen, omdat hierdoor opnieuw de aandacht voor de sportbeoefening wordt gevraagd. Minder content blijft de N.S.F. met het feit, dat zowel de Nederlandse Katholieke Sportfederatie als de Nederlandse Christelijke Sport Unie hun reacties op de ministeriële nota gezamenlijk ter kennis brachten van de vaste commissie. De N.S.F. acht dat een vreemde situatie, daar de N.K.S. bij de N.S.F. is aangesloten (de N.C.S.U. is dat niet). Het impliceert dat genoemde koepelorganisaties zich niet geheel hebben kunnen verenigen met de visie van de NSF, in casu de georganiseerde sport. De problematiek, die de N.S.F. aansnijdt, komt in vele opzichten overeen met die van N.K.S. en N.C.S.U. In sommige gevallen echter zijn er dui delijk aanwijsbare verschillen in beider rappor ten. Honkbalbestuurslid G. van der Heijden ver tolkte de mening van de delegatie met zijn woor den: „Wij vinden het bijzonder jammer dat de N.K.S. met een afzonderlijk rapport is gekomen. We hadden het verstandiger gevonden als beide organisaties hun standpunt in het rapport van de georganiseerde sport hadden verwerkt". Afschuiven De kern van de kritiek van zowel de N.S.F. als de N.K.S. annex N.C.S.U. betreft het nagenoeg ont breken van het beleidsaspect, vooral omdat de titel van de nota zou doen verwachten, dat zij de mogelijkheid zal openen tot een discussie over het sportbeleid. De koepelorganisaties dringen er in hun rapporten dan ook met klem op aan dat in hun gesprek met de vaste commissie het beleid wel degelijk aandacht zal krijgen. „De minister", aldus het commentaar van de N.S.F., „schuift de verantwoordelijkheid voor de opbouw van een nationaal sportbeleid grotendeels van zich af door erop te wijzen dat dit beleid in feite berust bij de lokale overheden" En juist omdat de behoefte aan een nota over het nationale sportbeleid bijzonder groot blijkt te zijn, heeft die nota in de georganiseerde sport en daar buiten grote teleurstelling gewekt. Geen vat Na het verschijnen van haar nota heeft minister Klompé enige malen gereageerd op geuite kritiek door te zeggen dat het niet haar taak ls te Komen met een opzet voor het nationaal sportbeleid noch met een nationaal sportplan. Voorts was de mi nister meermalen van oordeel dat het geen nut heeft met een nationaal sportplan te komen, als daar niet de miljoenen naast liggen om liet uit te voeren. „Deze uitspraken", aldus het N.S.F.- rapport, „zijn in strijd met een aantal andere uit spraken in haar eigen discussienota, welke uit drukking geven aan haar streven om In verschil lende opzichten op nationaal niveau een positieve invloed uit te oefenen op de ontwikkeling van de sportbeoefening". Wat doet de discussienota dan wel? Citaat uit NSF-rapport: „De nota beperkt zich voornamelijk tot twee hoofdtaken van de centrale overneid: bij springen in de financiering, bijspringen om de kwaliteit en de kwantiteit en de uitbreiding van de sportgeledingen zo optimaal mogelijk te maken". Wat zou deze nota dan moeten zijn? Citaat: „Wij willen twee punten naar voren brengen, die naar onze gedaohten het huidige sportbeleid in hoge mate dienen te bepalen: bewegingsarmoede. De centrale overheid zou hier langs twee wegen de helpende hand kunnen bieden, door het stimuleren van voor deze arbeid adequate opleiding en dooi de gemeenten de nodige financiële middelen ter beschikking te stellen ter ondersteuning van de plaatselijke verenigingen". Staatssecretaris De nota blijkt veel van zijn oorspronkelijke waar de verloren 1e hebben, omdat (het zij nogmaals herhaald): „hij veel belooft, maar zo weinig geeft". De regering en de rijksdiensten blijken over het algemeen nog te weinig geïnteresseerd in de sport. De vraag mag gesteld worden, aldus het N.S.F.- rapport, wanneer de centrale overheid bereid is de sport de hem rechtmatige plaats te geven in het raam van het regeringsbeleid. Zolang dit niet het geval is, wordt de sport als zodanig niet au serieux genomen. En eens te meer dringt de Nederlandse Sport Federatie aan op het aanstellen van een staatssecretaris die moet worden belast met de be leidsverantwoordelijkheid voor sport, lichamelijke opvoeding, jeugdzaken en recreatie. Een dergelijke figuur schijnt uitstekend te passen in de huidige sfeer van (het regeringsbeleid, waarvan bekend is dat de sport bij het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk nog steeds een ..randgebied is zonder veel waarde". De N.S.F. zou in ieder geval op zijn minst de aanstelling van een directeur-generaal willen zien. Gebeurt dat niet. dan krijgt de sport niet de aandacht die deze stellig Grootste grief Het ontbreken van een standpunt in de discussie nota inzake haar aandeel in de opbouw van een nationaal sportbeleid, is de grootste grief van de koepelorganisaties. De in de nota gegeven schets blijkt een onvoldoende basis te vormen voor de opbouw van een nationaal sportbeleid, waarbij zo wel het rijk. de provincies, de gemeenten en het particulier initiatief zijn betrokken. Ook ontbreekt de aanduiding van zo n beleid in grote lijnen. Over particulier initiatief: „Wanneer men de in spanningen van de vele duizenden vrijwilligers die leiding geven aan de sport kapitaliseert, komt men ongetwijfeld tot een bedrag dat in de honderden miljoenen loopt. De minister onderschat de inspan ningen van het particuliere initiatief sterk. Het zij nogmaals herhaald: bovenaaan het lijstje van dis cussiepunten had de vraag moeten staan, hoe nij pend de noodzaak van een nationaal sportbeleid is". „Het getuigt (zeggen N.K.S. en N.C.S.U.) niet van een progressief sportbeleid anno 1969 te willen discussiëren over de wenselijkheid van een onder zoek naar de wijze waarop de bemoeiingen van overheden en particulier initiatief t.a.v. het befleid op het gebied van lichamelijke voimlng en de sport, de recreatie en het jeugdwerk kunnen wor den gecoördineerd". „De actuele situaties (N.S.F.) vragen om een inter departementale stuurgroep. Dan zal pas met vrucht een onderzoek kunnen plaats vinden met betrek king tot het subsidiebeleid (landelijk, provinciaal en gemeentelijk)". De Nederlandse Sport Federatie en haar leden zonder de hulp van de vierenvijftig bonden zou een reactie op df discussienota nimmer tot stand zijn gekomen betreurt nog veel meer. De N.S.F. is o m. teleurgesteld over het ontbreken van de plan ning van noodzakelijke voorzieningen, zowel op het gebied van ruimte en accommodatie als op dat van de sportfinanciering. De minister wordt even eens verweten te weinig aandacht te hebben ge schonken aan de grote betekenis van de sportbe oefening voor de volksgezondheid in de leeftijds groep van 20 tot 40 jaar. Huis voor de sport In het bijzonder drs. Valken, voorzitter van de Nederlandse Badminton Bond, zal de reacties van de N.K.S. en de N.C.S.U. met stijgende be langstelling hebben gelezen. Er wordt veel aan dacht besteed aan zijn hartewens: een huis voor de sport, waarin betaalde krachten het werk zou den moeten doen voor de bestuurders die door de toenemende hoeveelheid administratieve arbeid niet meer toekomen aan do essentie van hun taak: leiden, besturen en ontwikkelen. N.K.S. en N.C.S.U. dringen er bij de minister op aan tot een zodanige subsidiëring over te gaan, dat niet alleen op de bureaus van de landelijke organisaties, maar ook op lager niveau de mogelijkheid wordt geschapen om dit werk over te dragen aan betaalde krachten. Ook de topsport krijgt in beide rapporten de nodige aandacht. Het N.O.C. heeft overigens niet in hot commentaar van de N.S.F, geparticipeerd omdat het vond dat het hier hoofdzakelijk het grote ge bied van de onderlaag betreft en niet het handje vol topsporters waarvoor zii zorg draagt. In beide rapporten komt het standpunt van het N.O.C. wel tot uiting. De koepelorganisaties N.K.S. en N.C.S.U. vinden dat de overheid in deze kwestie eigenlijk geen directe taak heeft. De N.S.F. heeft de sociale begeleiding van de topsporters enige tijd geleden zelf al aangepakt, door het instellen van een Raad van Maatschappelijke begeleiding die in de herfst waarschijnlijk met zijn werkzaamheden zal be ginnen. Op zijn weg naar het politieke steekspel in 1970, zal de N.S.F. vele klippen dienen te om- De grootste heeft het vandaag ontmoet! de vaste commissie van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk van de Tweede Kamer.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15