LEIDEN, L3 sej pteml ber, Vee- Leiden heeft nu kans om de randstad veemarkt te worden „IK SLUIT; IK ZIE ER GEEN BROOD MEER IN VEEMARKT IN TOEKOMST WELLICHT UITGESCHAKELD MARKTEN Goede kans als Leiden zaak verstandig speelt ■fer .WMmM84BL Directeur Weima:„Laat b. en w. eens niet Rotterdam gaan praten (Van een onzer redacteuren) LEIDEN ,,lk dacht zo, dat Leiden nog niet goed weet welke rijkdom wij krijgen in de nu gereed gekomen veemarkt-sporthal. In zijn totaliteit gezien is het onmogelijk te voorspellen hoe alles zich zal ontwikkelen. We kunnen nu alleen maar denken aan een grotere veemarkt, aan evenementen en aan sportgebeurtenissen. Maar één ding staat voor mij vast: Leiden heeft door deze prachtige nieuwe en centraal gelegen accommodatie de kans Randstad veemarkt te worden. De door de gemeenteraad geschapen moge lijkheid tot instelling van een importmarkt kan al een stap op deze weg zijn. Er zullen hiervoor knappe koppen nodig zijn maar dat Leiden nu de kans heeft, staat voor mij vast". groenoordhalleiden Kroegbaas Johnny Verhoeven„Ze kwamen met eert varken van Rijpwetering en waren 3 uur onderweg* n LEIDEN Als woensdag 1 oktober voor het laatst op de Nieuwe Beestenmark veemarkt zal worden gehouden, houdt ook de heer J. C. G. (voor vrienden en bekenden Johnny) Verhoeven (69) ermee op. Hij ziet er helemaal geen brood meer in en is van plan zijn zaak te sluiten. Een zaak, waarin voor die tijd veehandelaren, marktkooplieden, personeel van de reinigingsdienst en politie-agenten terecht konden Sinds de oorlog' is hij alleen nog maar op vrijdag (met de markt) open. Jarenlang heeft hij een bloei end hotelletje gehad, waar mensen uit Italië, Joego-Slavië, Duitsland en zelfs Chili de nacht doorbrachten. Vol trots laat hy de nachtregisters zien van 1950 en 1958. De heer Ver hoeven heeft behalve zijn marktzaak ook nog restaurant Allemansgeest in Voorschoten, dat hij heeft ver pacht. m'n zaak aan de Beesten markt is altijd de hoofdschotel ge weest", zegt hij. Vijftig jaar drijft hij deze zaak al. Dat hij moet gaan sluiten, vindt-ie verschrikkelijk. „Ik heb mensen meegemaakt van tachtig jaar en nu sit je zelf bij die ouwe ploeg. Als kleine jongen bracht je toen voor hen de paardenwagen weg naar de stalhouder. Dat is nu allemaal andersmaar vroeger kwa men ze al donderdag aan en logeer den overal, zoals in hotel Rijnland en hier en in al die zaken aan de Breestraat. Toen kwamen ze naar de markt met een varken van Rijp wetering en waren drie uur onder- voor een kop koffie, een flesje fris of een pilsje En dat zo'n vijftig jaar lang, want de heer Verhoeven, geboren aan de Lammermarkt en nu wonend Nieuwe Beestenmarkt 23, hoeft men niets meer te vertellen van de veemarkt. Hij weet er alles van en vindt het maar niets, dat de veemarkt naar de Groenoordhal verhuist. Het is net of je een fabriek binnengaat, zegt hij. De gezelligheid gaat echt verdwijnen. die hoek weg hadden moeten halen. Dan hadden ze met die Bethlehem- kerk een prachtige hoek gehad om die hal neer te zetten. Het verkeer had dan ook gewoon door kunnen gaan. In het begin hebben we gedacht, dat we met de veemarkt meemochten. Dat er een aparte zaak zou komen voor ons. Dat een ander de sport evenementen zou doen maar je moest alles tegelijk pachten en dat gaat niet. Dan ben je dag en nacht in de stel in een taxi naar Ubreoht, want toen was daar veemarkt. Weet Je wel. die tijd was dat". Billen 's Morgens vroeg kwamen de men sen al voor koffie en dan vroegen ze: „Johnny, weet je nog wat f Nou. ik weet altijd wat. Een bak of 't een of ander. Ik ben helemaal met de veemarkt opgegroeid''. „Het laatste half jaar heb ik het nog wel druk gehad. Gewoon, om dat andere zaken al dichtgingen. Binnenkort houdt de winst voor m^j ook op". Hij wijst naar buiten en zegt: „Als leek heb ik altijd gezegd, dat ze daar ..Ach, je maakt heel wat mee. hoor, in al die jaren, dat ik hier nu zit. Zoals dat verhaal van die handelaar, die half zat zijn compagnon een briefje van duizend gaf. Daarna kwam die op de Stationsweg in een café terecht, waar die aan het gok ken sloeg. Er aten daar mensen, die zagen, dat hij bestolen v:erd. Ze gingen z'n geld natellen en kwamen tor de ontdekking, dat hij duizend gulden miste. Het hele stelletje moest mee naar het politiebureau. Dat was nog onder het Stadhuis. Enfin, een hoofdagent kwam mij ook halen, ter wijl ik in m'n zaak zat te kaarten. Toen ik kwam, zaten daar al die kooplui. Die veehandelaar was in middels weer een beetje nuchter ge worden en toen ik het tegen hem zei. kon die zich weer herinneren, dat hij het geld aan z'n compagnon had ge geven. Nou ja. iedereen mocht weg. We liepen met z'n allen gearmd over de Breestraat naar huis. Er werd ge dronken en ballen gehakt gegeten en de volgende morgen ging het hele Drs. J. R. Eysink Sm „Die agenten kwamen ook altfld 's- avonds laat hier om iets hartigs te halen. Een balletje gehakt of zo. Die braadde ik zelf. Toen had je nog. waar nu de Turk is. dat Posthuisje. Op een avond kwamen ze weer, maar ik had geen ballen meer en heb ze een paar aardappelen in een zakje meegegeven. En die gasten maar schelden, toen ze er achter kwamen", „Ja, er is heel wat gelachen hier. Gelukkig wel. 't Was een leuke tijd. Ik heb ook veel buitenlanders ge had, die bleven slapen. Er werd me weieens gevraagd: hoeveel kan je er hebben? Ik zeg: 125. Toen zeiden ze: dat kan toch niet. Ik: natuurlijk wel, staande! Ik heb doktoren uit Joego-Slavië ge had. Die komen steeds terug. Pas nog hadden ze een congres in Luik, maar na afloop kwamen ze hier naar toe. En zo zijn er meer. Als we ook koffie dronken, gaven we er gebak bij. Dat werd niet ge noteerd. Ik heb nooit van een grote zaak gehouden. Als het maar wat winst gaf". Honderdn u miners „In de oorlog had je die koopman. Kees Verboom uit Ter Aar. Bij hem heb ik een zak bruine, bonen geruild voor grammofoonplaten. Hij moest er honderd nummers voor hebben. De volgende week zegt-ie tegen me: Johnny, 't zijn er maar vijftig. Ik zeg: ju, maar die plaTen kan je aan allebei de kanten spelen. Zulke din gen vergeet je Wtet. Daar hebben we het nu. nog over". „Neem nou bijvoorbeeld dat verhaal met de taxi's. Dat was in die tfld wat om daarmee naar Utrecht te gaan. Er waren toen misschien in heel Nederland vijf taxi's". ,.Ik wil niet meer van de markt weg. Hier ben ik geboren en heb ik m'n hele leven doorgebracht. Al geven ■e me een villa In Wassenaar, ik wil hier niet meer weg. Ik kan niet zon der de markt. Als ik ergens anders ben. kruip ik van de ene stoel op de ..Toch is er heel wal verandering In de loop der jaren. Als je nagaat, dat als vroeger op de markt met een briefje van duizend werd betaald, het bij de bank moest worden gewis seld. En nu. ze wapperen met brief jes van duizend alsof ze aan het kaarten zijn". Kees de Leeuw». „Er tnot'l gesaneerd geconcentreerd en bezuinigd worden h DEN HAAG Leiden heeft nu de kans om de randstad- veemarkt van ons land te worden, heeft marktdirecteur Wedma gezegd. Hiermee uitte hjj de wens die langzamer hand de vader is geworden van zjjn gedachten. Beetaat die mogelijkheid werkelijk, *o vroegen wjj aan enkele „kopstukken" op veemarktgebied bij het ministerie van landbouw in Den Haag. Noch de adj.-directerur voor de agrarische handel en Nij verheid drs. 4. R. Eysink Smeets uit Voorschoten, noeh zijn naaste medewerker op de afdeling handels- en In dustrie-ontwikkeling nir. H, A. Homan. waagden zich echter aan toekomstvoorspellingen. De toekomstige ont wikkeling van het veemarktwezen wordt namelijk, althans voorlopig, niet door Den Haag centraal geleid. In zeer grote mate geldt hier de gemeentelijke autonomie en wat de randstad betreft is het de politiek van Rotterdam. Leiden, Amsterdam en Purmerend die hier beslissend ia. Maar aJs dr. J. H. Patyn, secretaris- slachthuis in Leiden betrekt slechts generaal het ministerie 10.*/; idie veemarkt". Landbouw- zaterdag de veemarkt ln De heer Eysink Smeets: „Daarom i tie nieuwe Leidse Groenoordhal opent, waarschijnlijk door er een kudde scha pen op los te laten, heeft ons land en vooral de Randstad er een unieke v eemark t -sporthal com binat ie bijge- kregen, die door zijn zeer moderne outillage met de veemarkten in de Randstad en daarbuiten sterk zal „Wat Is eigenlijk de toekomst van liet veemarktwezen in ons land, op pert de heer Eysink Smeets die al weer wat verder kijkt. „Nog slechts '1% van de handel in varkens gaal over de markt omdat er een direct verkeer is ontstaan van de produk- tiebedrjjven naar de slachterijen en leesfabrieken. Die rechtstreekse leve ring gaat er in do toekomst nog veel meer komen. De groothandel In rund vee probeert daar ook meer en meer Niettemin achten velen de handel over de markt van belang voor een inzicht in de markt- en prijsverhou dingen. Bij het rundvee, wordt ruim 30% van de vette kalveren en gras- kalveren, ruim 40% van de alacht- runderen en ongeveer 70% van ge- brulksrunderen en nuchtere kalvere- via de veemarkt verhandeld." De heer Homan: Zo'n randstad-vee markt moet niet zonder meer worde gekoppeld aan het onderzoek nan een randstad-slachthuis waarover d grote gemeenten in de Randstad eer studie hebben laten instellen. Hel het de vraag of er in de toekomst nog behoefte aan een veemarkt is. Het Ls niet eenvoudig aan te geven waar in Nederland de overblijvende veemarkten en slachthuizen zullen moeten liggen. Bij een afschaffing van een nadere keuring zal de nei ging ontstaan om bepaalde particu liere slachterijen in de produktiege- bieden van het oosten des lands "te De heer Homan: „Rotterdam zou uit verkeers-teehnische en planologische overwegingen kunnen zeggen: „Wij willen de veemarkt hier niet meer". Discussies hierover zijn fn de Rotter damse gemeenteraad gaande, maar ook hier ls nog geen beslissing ge- Dih. Eysink-Smeets: „Langzamer hand vraagt de regering zich af of alle gelden, die voor veemarkten en slachthuizen worden uitgegeven, nog wel verantwoord zijn. Er moet sterk bezuinigd worden. Op het gebied van de slachthuizen moet er coördinatie komen en daarvoor is een commissie bestaande uit leden van vijf ministe- •ies en vertegenwoordigers uit het ed rijf Bleven Ingesteld." Daarom is de gedachte opgekomen, e terreinen niet meer uitaluitend als veemarkt te exploiteren. >rs Eysink-Smeets: „Leiden heeft erstandig gedaan om ook die rich- ■ng uit te gaan. Dat heelt het wee lenen van subsidie in de hand ge werkt. Wat zal de invloed van de ingrijpen de structuurwijzigingen op liet ge bied van de veehandel in de EEG zijn op het veemarktwezen in Neder land. Drs. Eysink-Smeets: „Daar valt nog weinig over te zeggen. Er zijn wel structuurwijzingen gaande, maar er wordt nog steeds over gepraat. Maar daarvan is geen directe invloed op de Nederlandse veemarkten te verwach- I. een warden en Den Bosch hebben moderne markten en Utrecht is er een aan het bouwen. Nu Is Leiden er ook bij. Leiden zal nu moeten gaan zien, welke invloed dit heeft op de De heer Welma heeft ln .Leiden ver klaart dat de veehandel nog niet he lemaal ingesteld Is op de ontstane vrijheid binnen de EEG. Volgens d« heer Homan Is de handel in varkens er wel op ingesteld en hij noemt de stijgende exportcijfers." Drs. Eysink-Smeets: „De ontwikke ling van de kalversport naar Italië vertoont ook duidelijk een stijgend® lijn. op een gegeven moment ziekten ont staan. de grens weer dichtklapt. Hopelijk zal dat ook In de toekomst van de Leidse veemarkt gezegd kun nen worden. Leiden maakt een goede kans, denken de deskundigen in Den Haag. Pieter Btickmann, DU zegt de heer M. W'einia (64), directeur van de Markt- en Haven dienst, die negentien jaar geleden bij zijn aanstelling de opdracht kreeg leiden een nieuwe veemarkt te ge ren. De Leidse markt stond toen op de landelyke ranglijst op de achtste plaats. Ondanks de sterk verouder- commodatie en ondanks het feit, dat elders in het land bijzonder goed geoutilleerde veemarkten wer- n gebouwd, heeft Leiden zich kun- handhaven op de negende plaats de schapenmarkt zelfs op de irste. Het stemt de heer Wei ma dus t vreugde, dat hij allerlei nega tieve factoren ten spijt een goede reemarkt mag overdragen. Wat het Groenoordhalcomplex als rodanig betreft, wijst de heer Weima het begin van ons gesprek op een jelangrijk nevenaspect ervan: in de ï.le Leidse binnenstad zijn bij elkaar in kleine tweeduizend parkeer- ilaatsen voor auto's: op het Groen- ■rdterrein is al ruimte voor 1800 dat hiervoor was ingeschakeld, eon negatief advies zal uitbrengen. Rotterdam zal nu óók een slacht huis moeten bouwen en de veemarkt moeten verplaatsen. Voor een slacht huis is daar nog wel ruimte, maar voor een veemarkt niet. Ik zou zo zeggen: wat belet b. en w. van Leiden om met Rotterdam te gaan praten. Leiden heeft nu de mogelijkheid om de stroom in de Leidse bedding te krijgen. Natuurlijk moeten daar knappe koppen voor komen en ik ben cr nu te oud voor. Maar de mo gelijkheid is er. Als de Leidse 'markt geen toekomst had gehad, dacht u dat wij dan bijna negen ton hadden gekregen uit het Oriëntatie- en Ga rantiefonds voor de landbouw van de EEG Ik sta op het standpunt dat, nu Deni Haag en Brussel dit hebben gedaan, op Leiden de plicht rust zich waar te maken. Stijging aanvoer /.ik over hord Plus en min Mr. Wildeman (Vee en vlees)„BeLichehjk die discussie over het principe-besluit" DEN HAAG ..Als Leiden de zaak goed speelt en daar mankeert het misschien nog wel eens aan - dan konden voor deze stad wel eens goede mogelijkheden zijn geschapen om import-veemarkt te worden en misschien zelfs ook Randstad-veemarkt. Hoewel je in deze branche nooit vantevoren duidelijk kunt zien, waar de ont wikkeling heen gaat, staat het vast, dat Leiden met de nu overdekte veemarkt heel goede mogelijkheden krijgt. De ligging van deze stad is bijzonder centraal, zo tussen Amsterdam en Rotterdam; de nabij heid van Scheveningen (aanvoer van Engels slachtvee) is een voor deel voor een eventuele importmarkt". Aldus nir. B. Wildeman, secretaris van Bedrijfsscliup voor de handel in vee, van de Ned. Bond van Veehan delaren en de Ned. Bond van Var- kensliandelaren. Zyn werk ligt voor tachtig procent op het terrein van de EEG. Hij spreekt met bijzonder veel bewondering en respect over de Leidse marktdirecteur, de heer Wei- ma. Met dergelijke experts staat of valt een veemarkt, is zyn mening. „Geef iemand als Weima zes weken de tijd om zich volledig in de moge lijkheden voor een importmarkt te verdiepen en hij weet het. Hij weet het dan beter dan een paar ambte naren of gemeentebestuurders, die 'n heel jaar met zo'n onderzoek bezig zouden zijn. Een goed ingewerkte markt-directeur met een brede blik voelt ln de toppen van zijn vingers hoe je zoiets moet spelen, waar de mogelijkheden liggen en met wie je moet gaan praten. De tijd is momenteel rflp voor een Importmarkt. voor rechtstreekse aan roer van slachtvee bulten de gewo ne veemarkt om. Ik hoorde, dat er in de Leidse raad nog over is gediscus sieerd of ze wel „ja" zouden zeggen tegen het principe-besluit hiervoor. Belachelijk gewoon. Mogelijkheden Als bedrijfsschap hebben wtf geadvi seerd sommige markten als import markt toe te laten: Leiden, Rotter dam en Utrecht. Het slachtvee uit derde landen, niet-EEG-landen dus, zoals de landen van het Oostblok, moet nu nog rechtstreeks naar de slachthuizen. Maar daar valt over te praten. Een importmarkt biedt als ontmoetingsplaats o.m. de mogelijk heden voor de kopers, zelf vooraf het vee te bekijken. Dan is er de mogelijkheid van Rand stad-veemarkt. Een interessant pro bleem. Er is momenteel een heel ge doe rond gemeentelijke slachthuizen Eén voor de hele Randstad? Dat kwam naar voren teen Amsteedam liet buiten de stad moest gaan zoeken. Een Deens bureau ging de zaak on- derzoeken. Ik heb horen verluiden, dat de conclusie van het onderzoek is, dat een Randstad-abattoir niet kostendekkend zal zijn. We blijven met Rotterdam zitten, waar het voort bestaan van de veemarkt een punt van discussie is. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Leiden erfge naam kan worden. Uit het Leidse gezichtspunt bezien, verdient dit de volle aandacht. Als ik ln Leiden zat, ging ik dat allemaal op m'n gemak bekijken en uitpluizen. Wat, afgezien hiervan, de mogelijk- lieden van de nu overdekte Leidse mnckt rijn. moe* worden afgewacht. IM H «te te mot MHnpteffin «Mm kijkt, altijd pralen achteraf. Wy heb ben wel sterk de indruk, dat kappiug van een markt cle handels mogelijkheden aantrekkelijker maken. En liet hindert echt niet als in het begin zo'n hal niet volstaat. In de hal van Den Bosch kon je der tig jaar geleden een kanon afschieten zonder veel kans te hebben, dat je een koe raakte. Leiden, wil voorlopig blijkbaar een halve veemarkt door de hal voor de helft of twee-derde te gebruiken. Dat is niet verstandig. Als ze daar In Brussel achterkomen, ze.g- gen ze: hebben wij daarvoor zo'n hoge subsidie gegeven? Laat er In bet be gin gerost maar veel mini te over zijn- Dat tvefct aAeen maar."

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11