KARD. KOENIG: PRIESTERS NIET LANGER NEGEREN VOORZITTER VAN ITERSON: „WE HEBBEN TE WEINIG AANDACHT BESTEED AAN DE JEUGD' Vier ontvoerders al gearresteerd In Rome niet dezelfde fout als in Chur fSieuwe regering Taxichauffeurs in Libië: gematigd Arab, socialisme Blokkeer: kwaliteit verminderd, geestdrift vermeerderd Zo'n fout maak je geen tweede keer achtervolgden dronken man BRUIDJE BEROOFD VAN WIT W eer fietsen in de trein PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1969 Uit de nieuwe collectie van Frans Molenaar is dit broekpak van grove geruite stof. De jas is zevenachtste en mouwloos. Daaronder een zwarte coltrui met brede lakceintuur Het geheel wordt gecompleteerd met een zwarte, bijpassende hoed. Vakantiereizen boeken bij boerenleenbank EINDHOVEN (ANP) Deze week gaan 600 van de 1100 boerenleenbanken van start met een nieuwe service: de boeking: van vakantiereizen. De Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank tc Eind hoven heeft daar voor al eerder in dit jaar deskundigen in dienst genomen; daarnaast *ün rond zeshonderd bank- employes voor dit nieuwe werkterrein getraind. De beslissing om tot deze nieuwe dienst verlening te komen, werd begin 1968 al genomen. Na selectie weTd Hotelplan Internationale Reisorganisatie NV uit genodigd tot intensieve samenwerking en daar We bereid gevonden. Het resul taat van de gezamelijke voorbereidingen is. dat van nu af op 600 boerenleenban ken onder meer geboekt kan worden op vakantiereizen per extra-vliegtuig of lijndienstvliegtuig, met de trein hotel plan-expres, per eigen auto-plan, even- evenals dp de huur van bungalows en appartementen in het buitenland enz. WENEN (KNP) In een interview voor de Oostenrijkse televisie heeft kar dinaal König van Wenen het recht opge ëist voor de bisschoppen om tijdens de komende synode zelf onderwerpen ter sprake te brengen.. Het hangt voor een belangrijk deel af van de initiatieven, die de bisschoppen zelf nemen. Kardinaal König is ervan overtuigd, dat men ln Rome niet zal weigeren te praten over de onderwerpen, die niet op de agenda staan, wanneer het maar met voldoende nadruk naar voren wordt gebracht. Met name noemde hij de kwestie van het verplichte KEUS VOOR VESTIGING „ACHTSTE" OP PRINSJESDAG OPENBAAR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De regering heeft be sloten haar voorkeur voor de vestigings plaats voor de achtste medische facul teit op de derde dinsdag in september kenbaar te maken", aldus het commen taar van minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen na afloop van het gis teravond gehouden kabinetsberaad. Hij en ook premier De Jong wilde niet zeg gen of er reeds een beslissing genomen De ministerraad vergaderde gisteren tot een uur over de lr0 pagina's tellen de nota van minister Veringa over de ge hele problematiek rond de medische op leiding in ons land. In politiek Den Haag is men nog steeds van mening dat mi nister Veringa zijn voorkeur voor Maas tricht met succes bepleit heeft. De kan sen voor Brabant en Twente worden steeds lager getaxeerd. Gevangenis Leeuwarden gesloten LEEUWARDEN (ANP) De Leeu warder strafgevangenis zal tijdelijk wor den gesloten. Volgens drs. P. Allewijn, hoofd van-de directie van het gevange niswezen, zal de tijdelijke sluiting wellicht gevolgd worden door een defi- De minister van Justitie heeft dit be sluit genomen, omdat sinds 1968 de be volking van de gevangenissen en van de huizen van bewaring een geleide lijke daling vertonen. In totaal zijn er thans ongeveer 2.700 gedetineerden in Nederland. Vooral in de gevangenissen ontstond daardoor een onderbezetting. ln het interview gtng kardinaal König in op de kwestie der collegialiteit der bisschoppen. De praktische uitwerking van het door het tweede Vaticaanse con cilie aanvaarde beginsel der collegialiteit noemde hij een van de voornaamste pro blemen, die de Kerk thans heeft op te lossen. Maar voordat de verhouding Rome en wereldepiscopaat in een nieuwe vorm gegoten kan worden, acht de Weense kar dinaal het noodzakelijk, dat de bisschop pen eerst zelf onder elkaar de collegiali teit tot stand brengen. En hieraan ont breekt naar zijn mening nog veel. In het bijzonder bepleit kardinaal König de tot standkoming van continentale bisschop penconferenties in Europa en elders. Met de geplande geheimhouding van de bisschoppensynode, die in oktober ln Rome gehouden wordt, verklaarde kar dinaal König niet in te stemmen. Abso lute geheimhouding noemde hij schade lijk. De pers moet minstens dagelijks ln de vorm van een persconferentie uitvoe rig worden ingelicht over het verloop der besprekingen, zo zei hij. Ook wil de Weense kardinaal zien te voorkomen, dat de bisschoppensynode de zelfde gedragslijn tegenover de priesters zal volgen als deze zomer in Chur ge beurd is, toen de tegelijk vergaderen de priesters vrijwel genegeerd werden. Uitdrukkelijk verklaarde hij tegenover de t.v.-verslaggever, .dat hij „vanzelfspre kend pleit voor een gesprek met de pries ters", die tijdens de bisschoppensynode naar Rome komen. Hij vervolgde: „De taktiek van negeren, die in de Kerk een zekere traditie heeft, houdt ik niet voor juist. Een bisschop mag zich thans aan geen enkel gesprek onttrekken.' zeker niet aan een gesprek met zijn priesters". ANGST VOOR HARDE LIJN IN PSP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een groep PSP'ers vindt, dat de harde lijn in de partijtop te veel overwicht krijgt. Zij zijn bang. dat de starre dogmatiek in het nieuwe partijbestuur dat op het PSP-congres van 20 oktober zal worden gekozen le sterk zal zün vertegenwoordigd. Zij willen andere kandidaten voor het nieuwe bestuur dan door het huidige bestuur zün voorgedragen. Op initiatief van oud-PSP-voorzitter J. M. Vogt uit Wageningen zijn afgelo pen zaterdag 42 PSP'ers in Utrecht bij een geweest. Zij hebben zich erover lie raden hoe het nieuwe bestuur eruit zal moeten zien. Initiatiefnemer Vogt vindt de aanduiding ..linker- rechtervleugel" onjuist. „Ik meen dat de wat dogmatisch ingestelde groep in partijbestuur en partijraad te veel overwicht, heeft. Het huidige partijbestuur maakt tegenover hen een wat zwakke indruk". Hij vindt een marxistische stroming binnen de PSP overigens wel acceptabel. Namen van eventuele tegenkandidaten kon de heer Vogt nog niet noemen. Wel was hij zelf in principe bereid een functie in het nieuwe partijbestuur te aanvaarden. Het partijbestuur was van de bijeenkomst van de 42 tevoren op de hoogte gesteld. Verhoging uitkering aan gemeenten DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede Kamer is een voorstel ingediend tot verhoging van de algemene uitkering aan de gemeenten met in totaal 23,6 miljoen. "Het Ln de begroting daarvoor uitgetrokken bedrag zal daardoor komen op totaal 2.968,1 miljoen. De voorgestelde verhoging is noodzakelijk in verband met de compensatie voor de gevolgen van algemene salarismaatregelen (nacalculatie van de trend 1968) en onder meer wegens invoering van de premieheffing AWBZ per 1 januari 1968. RECHTER GAF VRIJSPRAAK -j-9 f n.riV.ni£jn ixzvr v nwoi ivnx\iv Zweetdruppels van iedereen zijn hard nodig TRIPOLI (AFP-Reuter) In Libië, waar vorige weck een militaire staats greep een einde maakte aan het bewind van koning Idris, is gisteren een nil regering gevormd, zo meldt het (Egyp tische) persbureau voor het Midden- Oosten uit Tripoli. Premier, tevens mi nister van Financiën, Landbouw Landhervorming, is dr. Mabmoed Soli- man el Maghrebi. Andere leden van het kabinet zün Salah Boesir (Buitenlandse Zaken), kolonel Adam el Hawaz (Defen sie) en kolonel Moessa Ahmad (Binnen landse Zaken). De revolutionaire raad heeft voorts El Kadhafy tot opperbevel hebber van de strüdkracbten benoemd met de rang van kolonel. Het nieuwe kabinet bestaat uit twee militairen en zes burgers. Geen van hen heeft ooit eerder een ministerspost be kleed. Na het bekend worden van de kabinetsformatie werden in Tripoli, danks de avondklok, solidariteitsbeto- gingen gehouden. De revolutionaire raad, kennelijk niet erg ingenomen met de aanhoudende massale demonstraties ten gunste van de revolutie, heeft de bevol king opgeroepen haar hartstocht wat te temperen en serieus' aan het werk te gaan. Met gevoelens van hartstocht al leen kunnen de doelstellingen van de re- Slaperige mensen zijn soms, tegen de verwachting in, bijzonder vindingrijk. Dat i ongestoord een uiltje te knappen. Deze Amerikaanse soldaat vond een brancard, ei goed voorradig, was het bedje snel gespreid. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De „Tornado van Tilburg" ver richtte haar werk met bliksemkracht. Blokkeer, machtig bolwerk van het vaderlandse volleybal, boog gedwee het hoofd voor zoveel plotselinge weerstanden, waarvan de büna legendarische vol ley-balmeester het bestaan nauwelüks vermoedde. Ter opfrissing: Blokkeer, gestreeld door redelüke successen op internationaal niveau, gefrustreerd echter door de achteloze manier waarop het *Un suprematie kon onderstrepen, was in nauwelüks een jaar tyd in het slop geraakt. Henk Hooger- waard, die zün formatie naar een nooit eerder ge kende hoogte stuwde, bracht het verval van Blok keer op onthullende wüze aan het licht (in „Het Binnenhof" van 3 mei 1969). Nu krabbelt Blokkeer op uit de ruïnes, waartussen het enige maanden bedolven heeft gelegen voordat de reddingsploe gen het konden bereiken. Tussen het puin bleef dc hoogmoed liggen. Want daarin alleen ligt de analyse van de slütagc besloten. De jarenlange eenzaamheid aan de top van het Nederlandse vol leybal had Blokkeer üdel gemaakt en de wils kracht verzwakt. Steunend op een enorme repu tatie, bezinde Blokkeer zich en aan het eind van een intense rustperiode wierp Blokkeer de hand schoen toe aan eenieder die moebt denken dat Blokkeer Blokkeer niet meer zou zün. Een ander Blokkeer popelt om te worden weggeschoten. Joop Tinkhoff is weg. Jacques de Vink ging heen en Wim Hoeboer keerde Rüswük de rug toe. maar juist daarmee is de strüdlust. na een afwezigheid van enige jaren, in het. oude nest teruggekeerd. ..De kwaliteit", zegt pracses Piet van Iterson. „Is verminderd, maar dc geestdrift is vermeerderd. Ze zün verplicht om zich kapot te vechten". Na een „hele maand" zonder volleybal, draaide de voorzitter van Blokkeer, op herhaald verzoek, de film terug. Een twee uur durende rolprent die hij zelf van commentaar voorzag. „Laat ik dit voorop stellen, ik had nooit gedacht dat het kampioen schap aan onze neus voorbij zou gaan. Je wint met 3—1 thuis van A.M.V.J. Dan zit je gebeiteld, denk je. De nederlaag tegen Valuas kun je goed praten, door het excuus van vier zieke spelers aan te voeren. Maar als je dan van Tornado verliest, zou je dat Ln feite aan het denken moeten hebben ge zet. Achteraf realiseer je je pas dat je het had kunnen weten. Dan komt alles weer in je herinne ring boven." MENSEN ERACHTER „Maar wat moet je nu doen om eeuwig aan de top te blijven? Nu pas weet ik dat plotseling. Je jeugd, de mensen die je erachter hebt zitten. Daar hebben we te weinig aandacht aan besteed. Zo'n fout maak je geen tweede keer. want je kunt wel achteruit gaan. maar met een man als Hoogcrwaard kom je natuurlijk weer terug. We hebben veel be loftevolle spelers. Nu moet je zorgen dat het er ook helemaal uitkamt. Dat vereist een voorzichtige aan pak. Je mag niet overhaasten, anders verkeer je zo in een situatie die ook Cees van Zweeden des tijds heeft gehad met R.V.C. Dan heb je weliswaar een heel arsenaal topspelers. maar je zit er toch ergens mee in je maag. Je mag er immers maar zes opstellen. Veronderstel eens dat je uit die hele jeugdgroep vijftien goede spelers peurt. Dat moet kunnen, nietwaar. In drie, vier jaar zitten die jon gens waar je ze hebben wilt. Maar dan is Frank Cor.standse 26, -27 jaar en heb je er nog drie of vier over van ie oude team. Van die vijftien opge leide jongens kun je er dan ten hoogste vier ge bruiken. Wat doel de rest dan? Die gaat naar andere clubs. Weg talent". ONBEGRIJPELIJK Close-up van Jacques de Vink (naar H.V.S.), Joop Tinkhof (naar H.V.S.) en Wim Hoeboer (naar A.M.V.J.). De heer Van Iterson levert zijn com mentaar: „Wat gebeurt er met die jongens, vraag ik me af. Jacques is een lastige knaap. Als hij dacht dat iemand zich niet gaf. vloekte hij de planken krom. Jacques is een van de grootste vechters, die ik ken. Dan zeg ik: „Johgen toch. dat is geen club voor iemand met jouw mentali teit. H.V.S.. waar de beste speler nog niet a an de klasse reikt van de slechtste speler van Blokkeer Voorzittertje zei hij. ik doe het voor mijn genoe gen. En dat vind ik onbegrijpelijk. Dan ga je na denken wat de werkelijke reden zou kunnen zijn, dan ga je de geruchten geloven dat ze betaald wor den. Dat ze zestig gulden per speelweek verdienen bij H.V.S. Of je denkt na over wat ze bij A.M.V.J. vertellen, dat ze zelfs drie mille per jaar vast zouden krijgen". KOSTBAARSTE Jacques heeft me een brief gestuurd. Tien kleine regeltjes. „Tot mijn spijt moet ik u berichten enz. enz." Toen ik die brief goed doorlas, kwam ik drie ker het woord „spijt" tegen. Dat was voor mij aan leiding om hem een lange brief terug te schrijven. Ik zei: „Jacques, het is niet mijn bedoeling om je te houden, maar het moet me van het hart. Je hebt geschreven dat je het zoveel jaren naar je zin hebt gehad en dat waren allemaal jaren met Hoo- gerwaard. Stel dat Hoogerwaard fout is geweest, dat hij inderdaad niets over de spelers had mogen zeggen, maar hoeveel keren zijn jullie in al die succesvolle 'jaren niet fout tegenover Hoogerwaard geweest. Dat heeft die man altijd opgevreten, maar nu doet hij iets wat volgens jullie niet in de haak is en dan zeg je prompt: ik ga weg. Als het artikel in „Het Binnenhof" een stok is die de hond moet slaan, herinner je dan dat Henk Hoogerwaard het kostbaarste dat hij had, aan jullie heeft gegeven. En dat is tijd. Als je ouder wordt, ga je aftellen. Achttien jaar heeft hij alles voor jullie over gehad en nu geven jullie hem een enorme schop. Jullie, die zoveel aan hem te danken hebben gehad". JALOEZIE „Anderhalve week later kom ik 5n „De vlieger- molen" en daar was Jacques de Vries ook. Hij sloeg me heel joviaal op de schouders. „Voorzit- tertje", zei hij. Ik heb je brief ontvangen. Je hebt gelijk. En hij trok zijn bedankje in. Lastig zijn moet je bij een topsporter incalculeren. Als ik me in de plaats van die jongens zou stellen en ik zie wat Hoogerwaard allemaal doet, dan zeg ik: dat kan allemaal niet. Maar als Hoogerwaard dit allemaal niet gedaan had, zou hij immers Hooger waard niet zijn. Ik heb Jacques en Joop beloofd dut we er met zijn vieren over zouden praten, Want ergens had ik toch het gevoel dat ze niet het achterste van hun tong hadden laten zien. Ik wilde per se weten wat er nu precies broedde Want dat argument van dal krantenartikel accep teerde ik gewoon niet.. Er is toen wat tussen ge komen. Ik ging op vakantie en had het toen een paar weken /.eer druk met mijn wefk. Op een avond komt een van mijn zoons thuis en zegt: Pa Jacques de Vink heeft zijn spullen ingeleverd". Dar. ga je denken. En dan komt de herinnering. Ik jaag al een paar jaartjes in dit oerwoud. Ik hoorde Jacques weer zeggen dal „die lange (Constandse) vervelend werd. Dan weet je opeens wat het is: jaloezie. Die „lange" was van Europese topklasse. Hij was de bejubelde man. Pure naijver. Toen ze dat hadden gezegd, moeten ze al plannen hebben gemaakt. Dan herinner je je plotseling al die tegen stellingen weer. die je voordien nooit als zodanig- beschouwde. Hoogerwaard moet het geweten heb- HELE NACHT „Even na de competitie hebben we eens met alle jongens en Hoogerwaard gepraat met dr. Martini. Een zuiver psychologisch gesprek. Martini heeft hele wijze woorden gesproken, de hele avond en de hele nacht. Hoogerwaard zei al die tijd niets. Hij had het toen als enige door. Hij heeft al die tijd geweten dat hü en ik en alle jongens die het goed bedoelden gewoon bedonderd werden door Tink hoff en De Vink. Na dat gesprek zeiden ze dat ze toch zouden blijven en toen kwam het artikel in „Het Binnenhof". Er moet in die periode iets ge beurd zijn, want plotseling grepen te dat «tuk aan als argument om toch weg te gaan. Ze zijn gegaan. Zonder Hoogerwaard te bedanken voor alles wat hij voor hen heeft gedaan. Er kon zelfs geen tele foontje af. Als ik de achterwacht moet geloven, waren ze bang om naar hem toe te gaan. Ze zou den gezegd hebben dat Hoogerwaard hen van de trap zou gooien. Dat vind ik het verweer van een jongen van tien jaar. Als je zo laf bent, is er altijd nog de telefoon. Gis nu maar eens waarom ze zo plotseling naar Haarlem moesten. Joop Tinkhoff kon bij ons nooit komen trainen, zelfs niet een keer in de week. Nu traint hij de damesploeg van HVS, hij moet één keer met het eerste team trai nen en dan heeft hij zijn wedstrijden nog. Waar blijft dan het argument dat hij bij ons altijd han- NOG MAAR VIJF De film draait verder. Even staat hij stil bij het geval John Groen. „Groen zou bü ons komen. Met Eddo Mondriaan zou dat een geweldige vervanging betekenen voor Tinkhoff en De Vink. Maar toen bleek dat hij beter zijn studie in Groningen kon afmaken, omdat het derde jaar aan de academie in Groningen een andere aanpak kent van de leer stof dan hier in Den Haag, Johnny Groen viel dus af. We hadden altijd nog de beschikking over Mon driaan, Constandse, Hoeboer, Brouwer, Schreuder, Kooien en Kranenburg. Zeven spelers. Niet veel. maar je kunt er mee draaien. Cor Brouwer 1 zich opereren aan zijn hand om een duim recht zetten. Die is voorlopig uitgeschakeld. Toen war er nog maar zes. Een paar uur voor hel sluiten v de overschrijvingstermijn bleek echter ook Wim Hoeboer niet meer te willen blijven. Hij is pas getrouwd, reist elke week twee of drie keer op en neer van Amsterdam naar Den Haag. Dat houdt hij niet meer vol. Wim Hoeboer was net als vele anderen naar Blokkeer gekomen vanwege Hooger waard. Die is een soort vliegenvanger. Ze willen allemaal onder Hoogerwaard trainen. Zo was het met Groen en Mondriaan ook. Toen waren er nog maar vijf. Uit arremoede heeft Hoogerwaard toen een beroep gedaan op Jelle Hoogland, een oud- internationaal die door zün studie niet meer kon spelen. Hoogland heeft vroeger met Hoogerwaard bij DES gezeten. Die jongens helpen elkaar direct. Nu beschikken we precies over zes man, met een paar reserves. We hebben geen zorgen meer over de Europa Cup, het is prachtig geweest zo. Maar we hebben roof bouw gepleegd op de rest van de club. Vooral op organisatorisch gebied zijn de zaken verwaarloosd. Het internationale contact blijft bestaan. Het is in het buitenland nog niet doorgedrongen dat wij geen kampioen meer zijn. - sis je volutie niet worden verwezenlijkt, aldus de junta. „Onze revolutie heeft ieders volle tijd en elke zweetdruppel op het voorhoofd van iedere burger nodig", werd verklaard. De nieuwbenoemde minister Boesir, in 1955 in ballingschap gegaan en pas uit Cairo in Rome aangekomen, vertelde daar op een persconferentie namens de revolutionaire raad dat het leger tot de staatsgreep was overgegaan om het land te bevrijden van koning Idris' dictato riale bewind, corruptie, vriendjespolitiek en ondoelmatigheid. Het leger had de wil van het volk tot uiting gebracht en de monarchie omvergeworpen „zonder bloedvergieten of verzet". De nieuwe machthebbers hadden zich verbonden tot een politiek van gematigd Arabisch so cialisme, en zouden alle bestaande inter nationale overeenkomsten »eerbiedigen, zoals ook de individuele en godsdienst vrijheid. Het nieuwe bewind is inmiddels door Nederland erkend. Croiset geeft aanwijzingen over verdwenen Engels meisje LONDEN (AP) De Britse politie on derzoekt de aanwüzingen van de Neder landse helderziende Gerard Croiset over de verdwüning van een 14-jarig meisje. De Utrechter Gerard Croiset werd uit genodigd deel te nemen aan het onder zoek naar de verdwüning van April Fabb, die sinds vüf maanden wordt vermist, nadat voor de Britse televisie was verteld van zün vermogen om ver misten op te sporen. Croiset deelde de politie mee een man van circa 48 jaar te zien met een geweer, een Duitse herdershond en een grijs groene automobiel. De politie zocht al naar een auto van dat uiterlijk. Croiset tekende verder een kerk met een toren, een ijssalon en een winkel, die vuur wapens verkoopt. Hij werd gebracht naar de stad Ayisham, waar hij zei: „Dit is de plaats, die ik in mijn visie zag". (Van één onzer verslaggevers) ARNHEM Solidair, zoals van hel begin af, stonden de zes Amsterdamse taxichauffeurs maandagochtend terecht voor de Arnhemse politierechter mr. H. J. van Heüningen. Hun gezaménlük suc ces was: vrijspraak. De geschiedenis van dit chauffeurs- sextet begon in de nacht van 20 op 21 maart van dirt jaar toen een der chauf feurs omstreeks half drie in het hartje van Amsterdam geconfronteerd werd met een verkeersfout van een andere auto. De bestuurder .van die auto had alle reden door te rijden, wamt hij niet in het bezit van een rijbewijs en hij was rijkelijk uitgeweest in de hoofdstad. De taxichauffeur zette een achtervol ging in om de bestuurder, een 26-jarige verwarmingsmonteur uit Den Bosch, duidelijk te maken dat het niet aanging zo gevaarlijk te hooidstedelijk verkeer. De Bosschenaar gaf zich niet gewonnen en sneed zijn achtervolger middenin de Leidsestraat zodanig dat bijna een zeer ernstig on geluk zou zijn gebeurd. De taxichauffeur alarmeerde per mobilofoon een aantal collega's, terwijl ook de politie in ken nis werd gesteld, maar die antwoordde dat men geen tijd had voor dit zaakje, waarop de chauffeurs gezamenlijk een strafexpeditie organiseerden. Voordat de achtervolgde de gemeente grenzen achter zich liet op weg naar Den Bosch, reed hij in razende vaart enige rondjes op het Leddse Bosje in de hoop zijn achtervolgers kwijt te raken. Uniek is dat de Amsterdammers hun prooi niet wensten los te latèn Bosschenaar en zijn stomdronken vriend tot aan een nachtcafé bij Zaltbommel achterna bleven zitten. Daar op de par keerplaats vond het laatste bedrijf plaats. Met bebloede handen kwam de verwarmingsmonteur kort daarop het café binnen en wilde de politie tigen dat hij was aangevallq'n door de zes chauffeurs. Deze hadden op hun beurt ook al de politie op de hoogte ge bracht, een hunner overhandigde een wachtmeester het contactsleuteltje van de klemgereden auto. Het slachtoffer diende een aanklacht in. De zaak kwam maandagochtend te Arnhem voor. Alle zes chauffeurs ont kenden eensgezind de man uit de ach tervolgde auto met een vinger te hebben aangeraakt. Veel bewijs van het tegen overgestelde was er ook niet, want de enige getuige, namelijk de mede-inzit tende, was de hele rit en ook daarna zo dronken dat aan zijn verklaringen wei nig of geen aandacht kon worden ge schonken. IN RIO DE IANEIRO RIO DE JANEIRO (AFP/Rtr) Vier leden van de groep die vorige week de Amerikaanse ambassadeur in Brazilië ontvoerden, zün binnen een uur na zün vrülzting gearresteerd. Dit meldt het Franse persbureau AFP uit zeer goede bron in Rio de Janeiro te hebben vérno- men. De burgerlüke en militaire politie zit nog achter de twee andere ontvoer ders en andere leden van de revolutio naire beweging aan. In totaal zouden thans twaalf mensen zün gearresteerd. De vrijgelaten ambassadeur, Burke Elbrick, zei gisteren op een persconferen tie in Rio dat zijn ontvoerders „intelli gente fanatici" waren, die hem zeer goed hadden behandeld. Ze hadden zelfs wat sigaren voor hem gekocht, toen hij door de zijne heen was, en zich verontschul digd voor dè kwaliteit van het eten. Het waren voor het merendeel heel jonge mensen, die steeds maskers droegen, wan neer ze zijn kleine, kale kamer waarin slechts een veldbed en een krukje be traden. Op de vraag of hij de brieven die hij tijdens zijn gevangenschap aan zijn vrouw zond, onder druk had geschre ven, antwoordde Elbrick dat hem „ge vraagd" was er een verzoek aan de Bra ziliaanse regering in op te nemen, haast te maken met het inwilligen van de eisen der guerrillero's. De ambassadeur, die bleek zag en een pleister op het gelaat had over een wondje dat veroorzaakt was door een klap met een revolver tijdens de ontvoe- APELDOORN (ANP) Terwül de ambtenaar van de burgelü'ke stand in het Apeldoornse gemeentehuis een huwelük voltrok .roofde een onbekende buiten de witte bruids- aulo. De chauffeur van de bruids auto stond met enkele collega's 1c praten, loen plotseling uit het pu bliek een man naar voren schoot, achter bet stuur plaats nam. de auto startte en met lioge snelheid Enkele dames, die buiten stonden om de huwelijksstoet te zien terugkomen, moesten zich met een sprong in veiligheid stellen, omdat ze anders overreden zouden zün. De onbekende jakkerde met de auto dwars door een rood ver keerslicht en verdween. Enkele uren later werd de auto teruggevonden in de buurt van de St.-Jozefstichting te Apeldoorn. Daar bleek later een rijwiel te zijn ontvreemd, zodat de politie ver onderstelt, dat de dader van de autodiefstal zijn tocht later per rijwiel heeft vervolgd. Het bruidje was evenwel niet langer in het wit. Zij moest verder in een zwarte volgauto. ring. is in vrijheid gesteld tegen een „los prijs" van vijftien politieke gevangenen, die zondagavond in Mexico arriveerden. Zijn ontvoerders waren, naar hij vertel de, allen zeer vastberaden. „Niet direct het soort mensen om graag mee in dis cussie te treden, maar geen gangsters." Politieke -discussies had hij toch wel ge voerd met de guerrillero's, die „alle pro blemen en moeilijkheden van Brazilië schenen toe te schrijven aan wat zij het Noordamerikaanse imperialisme no den". Hij had hun geantwoord dat dit „een koloniale mentaliteit van hun kant" weerspiegelde. Gevraagd of hij wist dat zijn leven in gevaar was, zei Elbrick, dat hij zater dag van het ultimatum had vernomen e daar „behoorlijk" over in had gezeten. Tijdens de gesprekken hadden zijn ont voerders nog gezegd dat ze wel hun toe vlucht tot geweld moesten nemen, daar elke andere vorm van strijd in Brazilië tot mislukking gedoemd was. Zont" avond hadden zij hem verteld dat het vliegtuig met de vrijgelaten politieke ge vangenen in Mexico was geland en dat. hij in vrijheid zou worden gesteld. Hij was geblinddoekt weggebracht met Volkswagen en er in een donkere straat uitgezet. Intussen heeft de Braziliaanse junta, die de macht heeft overgenomen wegens ziekte van de president, maarschalk Costa. e Silva, strengere wettelijke en veiligheidsmaatregelen aangekondigd om „tot elke prijs de openbare orde te be waren". De toestand was „bijzonder ern stig" geworden. De ontvoering van de Amerikaanse ambassadeur had „zeer te recht" de verontwaardiging gewekt van het Braziliaanse volk, aldus een commu- UTRECHT (ANP) Na de aanva kelijke stopzetting hebben de spoorwegen in de afgelopen zomermaanden bü wüze van proef weer fietsen met reizigers treinen vervoerd, echter op beperkte schaal (tussen circa 40 stations) en al leen over korte afstanden (maximaal 40 kilometer). Deze regeling, sinds 15 juli j.l. van kracht, is voor de spoorwegen i bevredigend verlopen, dat deze met ir gang van 16 september a.s. zal worden voortgezet, voorlopig tot 1 juni 1970. ln verband met de beëindiging op 15 september a.s. van de seizoenregeling met fietsentreinen voor lange afstanden, zal de afstandbeperking voor het ver voer van fietsen met reizigerstreinen ko men te vervallen. Verder worden kele kleine aanpassingen aan de regeling toegevoegd. De winterdienstregeling voor het fiet sen vervoer komt op het volgende neer: de fietsen kunnen met reizigerstreinen worden vervoerd van en naar ciroa 80 stations; de reiziger dient zelf zijn/haar fiets te laden, te lossen en eventueel over te laden. Voor een vlot verloop van een en ander adviseert N.S. de reiziger in de buurt van de bagageruimte in de brein te gaan zitten; in de spitstijden kunnen geen fietsen worden vervoerd. Deze tijden zijn van maandag tot en met vrijdag voor 09.30 uur en van 15.30 tot 19.00 uur. Zaterdag voor 14.00 uur zondag na 15.30 uur.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6