Maanboeken in ijltempo „Dank zij Kroetsjev kon ik uit Rusland'' Tangwenastam wil grond niet verlaten HAAST SOMS TEN KOSTE VAN ACTUALITEIT Dertig officieren van academie gestraft Verkeerd gevallen grap van hoofdagent Dood na val van 150 meter herensflHpkopers: laat anderen maar met augustijnen stoeien Devaluatie in Chili Davydenko krijgt asiel ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van t redacteuren) „Geland op de Maan" is een van de boeken, die sinds 20 juli op de boekenmarkt verschenen zijn over de landing van de eerste mens op de maan. Tjomme de Vries is met zün boek niet de eerste, maar voor deze astronoom is het wel iets bijzonders, dat twee uitgevers tegelijk zich voor zijn boek geïnteresseerd hebben. De Geïllustreerde Pers gaf voor zijn abonnees een goedkope uitgave uit, Elsevier kwam met een iets duurdere, dat toegeschreven moet worden aan de wat solider omslag. Dat is dan ook het enige verschil. De Vries heeft zijn kennis over de maan in een vlotte stijl op papier gezet, bovendien dook hij in de geschiedenis van de astronomie en behalve Jules Verne haalt hij zelfs de Chi nese geschiedenis van 3000 jaar voor Christus aan, waarin al over vliegreizen geschreven werd. Natuurlijk kan ook Tjomme de Vries over de de eigenlijke maanlanding van 20 juli nog maar summiere beschrijvin gen geven. Wij beschikken nog over te. weinig gegevens, zelfs na de grote persconferentie van Armstrong, Aldwin en Col- Ook het fotomateriaal in het boek is nog beperkt en zb te zien van de televisiebeelden overgenomen. Dè laatste tijd zijn al series foto's verspreid, die veel boeiender waren, dan in „Geland op de Maan". Maar ondanks het maanavontuur blijven we op aarde nog met tal van technische onvolmaakt heden achter. We moeten het in een boek voorlopig nog doen met schaar- gegevens over de eerste historische ogenblikken op de Desondanks is ook wat Tjomme de Vries schrijft over alles wat zich rond de ruimtevaartprogramma's afspeelt, boeiend genoeg voor iedere geïnteresseerde, om zich erin te verdie- Onze eigen ruimtevaartmedewerker Gerard J. Plukkel heeft een vrij beknopt verslag van de maanlanding gegeven hetgeen gezien de titel ook niet anders mogelijk was. HU geeft zake lijke informatie, zonder veel opsmuk, maar in de begrijpe lijke vorm die onze lezers van hem kennen. Zijn boekje „Het eerste kwartier op de Maan", uitgegeven bij De Lage Landen N.V., te Amsterdam, lijkt vooral geschikt voor de genen die zich pas na de laatste Apollovlucht zijn gaan interesseren voor hetgeen in de ruimte zich heeft afge speeld. Plukkel is een betrouwbare en handige gids, die in kort bestek de problemen en mogelijkheden uit de doeken doet. Haastig Van groter formaat is het boek van de ruimtevaartjourna list P. L. L. Smolders, dat als eerste de boekwinkels haalde na de historische vlucht: „Amerikanen op de maan" (Uitg. L. J. Veen, Amsterdam en Kluwer, Deventer). Het boek van Smolders heeft een voorwoord van de ruimtevaartdeskun dige prof. Kooy meegekregen, die van .mening is dat het „wijzer zal zijn de maan bijtijds tot natuurreservaat te ver klaren", en die in de maan als kolonisatie-oord niet veel heil ziet. Zoals alle boeken die praktisch gelijktijdig met de maan landing verschenen, lijdt ook het boek van Smolders aan de haast om de eerste te zijn. Het ligt voor de hand dat Smolders duidelijk achterblijft bij dagbladen en periodieken die al veel meer informatie en foto's hebben kunnen geven. Hij moest bijvoorbeeld volstaan met de allereerste foto's van de maanbasis, die in de befaamde nacht via de televisie te zien waren. Al het spectaculaire film- en fotomateriaal dat sinds de terugkomst van de astronauten is vrijgegeven, ont breekt dus. Ongeacht de haast en de daaruit voortvloeiende beperkingen is het boek van Smolders van uitstekende kwaliteit. Smol ders geeft blijk van een grote kennis van zaken en van het bezit van een uitgebreid archief. Daarnaast weet hij zijn za ken boeiend en vlot weer te geven, waarbij de menselijke en de technische aspecten van het hele ruimetavontuur van af het begin van het Amerikaanse ruimteprogramma goed tot hun recht komen. Ook al ontbreekt een beschijving van het enorme touwtrekken van de industrieën om ruimteop drachten, van de corruptie en de daaruit voortvloeiende fou ten bij de NASA in het beginstadium, toch geeft het boek als geheel een bijzonder bruikbaar en volledig beeld van tien jaar stormlopen op de ruimte. Een uittreksel van het boek van Smolders is verschenen in de AO-reeks van de Stichting IVIO. TSJECHO-SLOWAKIJE Men ingsversch i l over Du beek PRAAG (Reuter) Dertig officieren ran de Gottwald militair-politieke aca demie in Tsjecho-SIowakye zijn discipli- lir gestraft wegens gevaarlijke politieke i tegen de Sovjet-Unie gerichte denk beelden. Het zün, naar Ceteka meldt, kolonels en zesentwintig andere of ficieren. Zjj hadden geweigerd een docu ment te herroepen dat zij in juni vorig Van onze correspondent UTRECHT Commissaris Maat van de surveillance van de Utrechtse politie is in een persconferentie uitvoerig inge gaan op het optreden van de 30-jarige Utrechtse hoofdagent A. S. bij de ope ning van een tentoonstelling van beel dende kunst de dag ervoor. De hoofd agent had toen tegenover enkele jour nalisten gezegd, dat hy ook beeldende kunstenaar was, drie werken exposeerde op deze tentoonstelling en W. C. A. M. i Voorst tot Voorst heette. Zijn optre den leidde direct tot vechtpartijen. Commissaris Maat gaf gisteren de fei telijk juiste lezing van het gebeurde. De agent had als grapje die naam opgege ven. „Een verkeerd gevallen grapje", aldus commissaris Maat. De hoofdagent zou in de mening hebben verkeerd, dat ledereen wel kon zien dat hij geen kun stenaar was. Wat de hoofdagent niet als grapje be doeld had, was het onbeheerst inslaan op enkele beeldende kunstenaars een paar minuten later waarbij een van hen een bloedende hoofdwond opliep. Of er al dan niet door de hoofdagent een ket ting is gebruikt om te slaan, bleef ook op deze conferentie in het duister gehuld. Of tegen de hoofdagent disciplinair zal worden opgetreden vormt nog punt van bespreking. De kunstenaars van de BBK overwegen wel een aanklacht wegens mishandeling in te dienen. Het stuk ging over de belangen van de staat. De officieren hebben niet willen toegeven „fout" geweest te zijn. De Gottwald-academie levert de elite van de strijdkrachten. Over de inhoud van het document en de aard van de straf is niets bekend gemaakt. De Gottwald-academie is scheidene maanden geleden gesloten wegens de liberale gezindheid van de kadetten. In de jeugdbeweging is gisteren een zuivering begonnen. De voorzitter, Zby- nek Vokrouhlicky,. heeft zijn ontslag in gediend, aldus Ceteka. Verwacht wordt dat andere leidende functionarissen zul len volgen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat in de partijleiding de meningen verdeeld zijn over de po litieke bestrffing van de gewezen liberale leider Alexander Dubcek. Sommigen zou den de invloed op het publiek vrezen van een te zware straf voor de nog steeds zeer populaire staatsman. Het zou gaan tussen een algehele of een gedeeltelijke verbanning uit het politieke leven. Een politiek proces zoals in Stal ins tijd wordt niet verwacht. Geen beslissing med. faculteit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft nog geen definitieve beslissing kunnen nemen over de vestigingsplaats van de achtste medische faculteit. Pas gister avond om kwart voor twaalf kwam de nota van minister Veringa (O. en W.) over deze materie voor bespreking aan de beurt. Er is toen drie kwartier over gepraat. Toen ging de ministerraad uiteen. Maan dagavond wordt de behandeling van de nota voortgezet. De spanning blijft er voor de betrok ken kandidaat-vestigingsplaatsen dus nog even in. Politiek Den Haag blijft echter de kansen van minister Veringa om de ministerraad voor zijn voorkeur voor Maastricht te winnen optimistisch beoordelen. Moeder doodt pasgeboren kind moeder J. S. uit Budel heeft, naar eerst thans bekend is geworden, in de nacht van dinsdag op woensdag haar pas ge boren baby door verstikking om het le ven gebracht. Over de wijze, waarop zij dit heeft gedaan," wilde de politie geen inlichtingen verschaffen. De vrouw is opgenomen in een ziekenhuis te Weert. De bevalling geschiedde in de woning van de ouders van de vrouw. NIEUW LEKKERLAND (ANP) Gis termiddag maakte de 24-jarige onge huwde Eddie Buurma uit Puttershoek een val van 150 meter uit de pas gebouw de hoogspanningsmast te Nieuw Lekker- land. Tengevolge hiervan overleed hij. (ADVERTENTIE) Een inkoper van een bedrijf kan geen meester op alle wapens rijn Wie mag het hem kwalgk nemen als hp niet weel. dal een drukker mei een augustijn iets anders bedoelt dan een ordegeestelijke En niet weet dat een opmaker van handelsdrukwerk vaak een 'voet' in de hand neemt en in de 'steen' rel Drukwerk is specialistenwerk Dat staat buiten kijf. En hoewel we met graag de duimen achter de bretels steken specialisten, dat 2ijn wij Al vele jaren en op een breed terrein variërend van simpel briefpapier tot een ingewikkelde vier-kleurenbrochure, van formulieren tot jaarverslagen Dank zij onze rijke kennis en ervaring kunt u heel veel heel veilig aan ons overlaten Daar komt nog bg dat we op het gebied van kwaliteit perfectionisten zijn. Ook wat dat betreft kunt u volkomen gelust znn westerners nv specialisten in handelsdrukwerk pnnsegradit 42. den haag telefoon (070) 183820 papengtacht 32. leiden telefoon (01710) 20935 SANTIAGO (Reuter) De Chileense centrale bank heeft de escudo gedeva lueerd van 9,51 ten opzichte van de dol lar tot 9,62. LONDEN (AP) Het Britse ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft be kendgemaakt asiel te hebben verleend aan de Rus Vladislav Davydenko, de tweede Russische overloper die in nog geen twee manden naar Engeland is ge- De dertigjarige Oekrainer Davydenko verscheen op 3 september in Liverpool. Hij zei dertien dagen lang als versteke ling op een Russisch schip te hebben ge zeten tijdens een reis van Leningrad naar Liverpool. Hij vroeg de schrijver Anatoly Koeznetsow te spreken die medio juli naar Engeland is gevlucht. Hij zei, even als Koeznetsov veel kritiek te hebben op het regime in zijn vaderland. De langste pruik ter wereld prijkt hier op het hoofd van de 19-jarige HoUy O'Neill. In dit haarstukje ging ze praktisch gekleed ter gelegenheid van de opening van een Londense kapsalonWaarom ze daarbij ook een brief op de bus doet weet waarschijnlijk alleen de fotograaf. Rhodesië voor dilemma (Van onze correspondent) SzVLISBURY Ongeveer driehonderd Afrikaanse stamleden en hun families, die op het punt staan om verdreven te worden uit hun traditionele berggebie den in hel oosten van Rhodesië, zyn erop voorbereid om iedere poging van de re gering om hen te verwyderen weerstand te bieden. De Tangwenastam, die al ge vestigd was in een afgelegen gebied van de enorme, in blank bezit z(jnde Gaeresi- ranchc, vóórdat de Engelsen naar Rho desië kwamen, heeft bevel gekregen om weg te gaan naar een nieuwe neder- Uit hoofde van de nieuwe wet op de landvel-deling is het tehuis van de stam nu „Europees land". Terwijl de regering bezig ls om een weg te maken door de bergen, terwille van de gedwongen ver huizing, organiseert het 60 jaar oude stamhoofd, Rekayi Tangwena, (het lij delijk verzet tegen de regeringsambte naren. die hem en zijn stam moeten weg voeren. De stamleden zullen niet gaan vechten met de ambtenaren, zij zullen „Geesten onzer voorouders zijn hier gaan zitten en weigeren ook maai- een stap te verzetten. „We zullen ons tot de dood verzetten", aldus het stamhoofd. „Als zij ons met geweld verwyderen dan komen we terug. We moeten hier leven. De geesten van onze voorvaderen zijn in dez eheuvels en onze opperhoofden liggen In de heuvels begraven. We zullen deze streek nooit verlaten. Dit is ons huls en we sterven liever dan dat we ergens anders zouden moeten wonen- De strijd van de Tangwenastam om zijn woeste berggebied te mogen behou den begon in 1967, toen de eerste pogin gen werden gedaan om hen te verplaatsen naar een gebied voor Afrikanen. Opper hoofd Tangwena weigerde te gaan en kreeg een boete van 300 gulden, die hij betaalde. Zes maanden later werd hij weer gereohtelijk vervolgd en. kreeg weer een boete van 300 gulden. Ditmaal ging hij in beroep en won. Het hof besliste dat de Tangwenastam reeds voor 1902 op het land woonde, nog voor de koopakte aan de Frans-Britse Matebelelandmaat- sohappij werd gegeven. De stam kon nu alleen nog maar verdi-even worden door een regeringsbevel. Dit bevel ls nu ge- Besprekingen tussen -regeringsambtena ren en stamleden zijn op niets uitgelopen. Opperhoofd Tangwena, die dooi- zijn volk gekozen is. maar die niet door de rege ring erkend wordt, beschuldigt de regering ervan, dat zij hem heeft willen proberen om te kopen met 250 gulden plius een erkenning vatn zijn leidersohap door de regering, als hij zijn volk kon overreden om te vertrekken. Met zijn grote grijze baard en gekleed in verkreukelde kleren sprak het opper hoofd zijn volk op de berghelling toe en vertelde hoe het stond. Hij waarschuwde, dat zij de autoriteiten niet moesten uit dagen en ook geen geweld moesten ge bruiken. De menigte begon te juichen, toen hij er aan toevoegde: „Wij blijven zitten en we vernetten geen voet De regeling heeft ook alle pogingen om tot een schikking te komen afgewezen. Er bestaat in Rhodesië en ook elders veel medeleven met het lot van de Tangwena. Een aantal mensen en organisaties heb ben aangeboden om het land van de hui dige eigenaar. William Hammer, to kopen en het aan de stam te geven als de re dering het tot Afrikaans gebied wil ver- Maar de regering, die bang is voor het soheppen van een precedent, staat dit niet toe. Het kleine dorp van de stam is niet via een weg bereikbaar. Toen het opperhoofd in 1967 in het gerechtshof moest versohijnen liepen hij en vijf be jaarde stamleden "s nachts 50 kilometer door de stromende regen om de volgende dag in de gerechtszaal te verschijnen. Zelfs met hun medewerking zou het transport van de bijna 30 families van de Tangwenastam met hun vee en hun be zittingen langs de steile bergpaden een riskante zaak zijn. Zonder hun mede werking is dit nog riskanter. Copyright The Guardian. Azhkenazy vertelt zijn levensverhaal (Van onze correspondent) LONDEN De Sovjetinvasie in Tsjecho-Slowakije is voor vele Russische intellectuelen het moment van de waarheid geweest. Het punt, waarop hun geweten heftig ging spreken. Op internationaal niveau was de invasie van Tsjecho-Slowakije dezelfde onderdrukking als de Russische intellec tuelen zelf bijna van dag tot dag ondergaan. Hun bewegingen worden beknot. Zij hebben ongelooflijke moeilijkheden, wanneer zij naar hel buitenland willen. Nu, zo vlak na Koeznetsov, de Russische schrijver, die naar Engeland uitweek, is er het geval van de beroemde pianist Vladimir Ashkenazy. Zijn besluit om met naar Rusland terug te keren heeft niets met Tsjecho-Slowakije te maken, want hij verliet Rusland in 1963; een officiële Russische verklaring, dat hij Rusland in en uit kan gaan zo veel hij maar wil, dwong hem om in het openbaar zijn ervaringen en zijn ideeën over de Russische vrijheid te vertellen. Vladiimir Ashkenazy, de beroemde Russische pianist, die in april 1963 toestemming kreeg cm in het Westen te gaan wonen heeft onlangs verklaard dat hij niet terug naar Rusland durft te gaan. Ashkenazy, een van de veelbe- lovendste jonge pianisten ter wereld, verbrak een stilzwijgen van zes jaar. Hij ontkende een Russische bewering, dat hij zich vrijelijk in en uit de Sovjet-Unie zou mogen bewegen Hij en zijn IJslandse vrouw wei-den destijds in Moskou enige weken tegen hun wil vastgehouden „in een toestand van grote ongerustheid en angst" ge durende hun eerste en laatste bezoek in mei 1963. Dit was twee maanden, nadat hij had besloten, om in het Wes ten te blijven gedurende een concert in Londen. Ashkenazy zei over zijn eerste bezoek aan het Westen„U kunt zich niet voorstellen wat een sensatie het is om voor het eerst met je vrouw buiten de Sovjet-Unie te reizen. We waren twee maanden helemaal vrij. Dit was on beschrijfelijk". Later was dit een van de redenen om in het Westen te blijven. „We gingen naar IJsland om de ouders van mijn vrouw te bezoeken Het klinkt overdreven, maar ik raakte geheel onder de ban van Londen, toen ik voor de eerste maal zijn straten zag. We waren erg in mineur toen we daarna in Rusland terug kwamen. Toen we 's ochtends Londen verlieten, was het warm: in Moskou was het afschuwelijk koud met een dikke laag sneeuw en de grote politieagent, die ons argwanend bekeek, omdat we uit het Westen terug kwamen." In zijn vakantiebungalow in Pailea Eoidaurus in Griekenland zei Vladimir van mening te zijn dat hij naar Londen kon terugkeren, omdat Kroetsjev. toen premier, persoonlijk voor hem in de bres sprong. Sedertdien was hij er van overtuigd, dat hem dit geen tweede keer zou gelukken. „Uitreisvisa voor mij en mijn vrouw hadden in Moskou geen waarde. Zij leefden Ih voortdurende angst nooit meer toestemming te krijgen om weer terug te gaan, ondanks het feil, dat hun kind. Vovka, in Londen was. Hij en zijn vrouw realiseerden zich dat zij in de val gelopen waren, toen ze de visa in bezit kregen. Zodra ze in Mas kou waren, kregen ze van de minister van cultuur te horen: „U mag niet gaan. U bent een burger van de Sovjet-Unie. Hem werd gezegd, dat de visa slechts „vodjes papier" waren. Hij verloor alle hoop om ooit nog eens KROETSJEV weg te kunnen, maar zijn vrouw Dodv spoorde hem aan door te gaan met verzoeken tot het ministerie. Tenslotte liet het .ministerie van cultuur hen gaan door de tussenkomst van Kroet- Ashkenazy zei nog. „Ik werd verhoord op het ministerie van cultuur na mijn eerste Amerikaanse tournee in 1958 en ik werd beschuldigd door mijn bege leider. die waarschijnlijk een man van de geheime dienst was, „te houden van moderne kunst en moderne mu ziek". Het werd mij verboden om de volgende drie jaar weer buitenlandse tournees te maken. Hij zei ook, dat dit verbod in 1962 herhaald werd, na zijn huwelijk met een niet-Russisch meisje, dat hij ontmoette toen zij stu deerde aan het Moskouse conservato rium- Verder zei hij, dat zijn vrouw gedwongen werd de Russische natio naliteit aan te nemen en zo een morele gijzelares voor hem werd. Toen hij eenmaal in het Westen was, bleef hij zwijgen Hij heeft aanvanke lijk altijd volgehouden, dait zijn rede nen om uat Rusland te gaan, niets met politiek maar alles met familieomstan digheden te maken hadden. Tenslotte kon hij niet langer zwijgen. „Ik ben blij dat nu de mensen de feilen weten Hij gelooft niet dat zijn vader, moeder of zuster, die nog steeds in Moskou wonen, door zijn verklaringen in ge vaar zullen worden gebracht. „"Wc le ven niet meer onder Stalin." (Copyright The Guardian) Askenazy met vrouw

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5