Georg Kessler leert al Spaans HET WORDT VALLEN OF OPSTAAN IN CH0RZ0W zeker van „Mexico" België was het eerst ZO STAAT ORANJE ERVOOR LANDEN GROEPEN PLAATSEN 68 16 14 ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1969 Nederland is in groep 8 voor de voorronden ingedeeld met Bul garije, Polen en Luxemburg. De volgende wedstrijden werden tot nu toe in deze groep gespeeld: Nederland Luxemburg 20 Bulgarije Nederland 20 Nederland Luxemburg 40 Polen Luxemburg 81 Bulgarije Luxemburg 21 Nederland Polen 10 Bulgarije Polen 41 De stand is: Bulgarije 3 3 6 8—2 Nederland 4 3 1 6 7—2 Polen 3 1 2 2 9—6 Luxemburg 4 4 0 216 Er moet nog worden gespeeld: 7 september PolenNederland 9 oktober PolenBulgarije 12 oktober LuxemburgPolen 22 oktober Nederland—Bulgarije nog vast te stellen LuxemburgBulgarije DEN HAAG Het organisatie comité van 't wereldkampioenschap voetbal 1970 in Mexico heeft, in overleg met de FIFA, de vijf stadions aangewezen waar de wed strijden voor de eindronde zullen worden gespeeld. Samen kunnen de accommodaties een kleine 300.000 toeschouwers be vatten: 109.540 plaatsen in het Azteken Stadion in Mexico-City;, 71.081 in het Jalisco Stadion te Guadalaraja; 30.000 in het Leon Stadion te Leon; 30.000 in het Gutierez Dosal Stadion te Noluca en 35.563 in het Pueblo Stadion te Pueblo. Momenteel zijn pas zes landen er zeker van, dat zij volgend jaar tussen 31 mei en 21 juni in Mexico voor de beslis sende faze van het wereldkampioen schap zullen mogen aantreden. Het zijn wereldkampioen Engeland, het organiserende land Mexico, België, dat zich als eerste land met gunstig gevolg door de voorronden werkte, Peru, Bra zilië en Uruguay. Voor 31 december zullen de overige deelnemers bekend moeten zijn. In de komende maanden zullen nog veel wedstrijden voor de wereldbeker moeten worden gespeeld en ofschoon verscheidene landen zich van kwalifi catie. nog lang niet verzekerd weten, heeft men zich toch al beraden over de problemen die een eventuele plaatsing met zich brengt. Zo zal in Engeland de competitie reeds begin apill beëin digd zijn. Sir Alf Ramsey heeft dan nog ruim de tijd om zijn ploeg op de eindronden voor te bereiden. Hij heeft overigens reeds de kern van de twintig spelers, die de wereldtitel zullen ver dedigen, bekendgemaakt. Uit 1966 zijn Banks. Ball, Jackie en Bobby Charlton, Moore, Hurst, Stiles en Peters over gebleven. Vroeg klaar Ook België heeft de nodige maatregelen getroffen. De competitie begint op 7 september en zal op 26 april eindigen. Er is geen enkele vrije zondag voorzien voor het spelen van uitgestelde wed strijden. Dat betekent dat verscheidene ontmoetingen in de week zullen moeten plaatsvinden. De Belgische spelers, die aan de eindronden zullen deelnemen, vertrekken Op 6 mei naar Mexico. Ook het bestuur van de sectie betaald voetbal in Nederland heeft in samen werking met „keuzeheer" Georg Kess- ler niets aan het toeval willen overla ten. Ondanks het feit, dat sommige clubbesturen tegenstribbelden, werd bepaald dat de competitie in de ere divisie op 10 augustus moest beginnen opdat men uiterlijk op 30 april voor de eventuele grote stap naar Mexico gereed zal zijn. In vergelijking met de strijd om de wereldbeker 1966 zullen Europa en Zuid-Amerika een vertegenwoordiger minder tellen. De winnaar van de Afrikaanse en van de Noord- en Mid- denamei'ikaanse zone gaan ditmaal ook naar Mexico. Hete bodem In groep 1 valt op, dat Zwitserland weer goed voor de dag komt, want in Lissabon versloeg het Portugal met 20 en in eigen land won het met 10 van Griekenland. Desondanks ziet het er na de op 16 mei geleden nederlaag van 10 tegen Roemenië niet naar uit, dat de Zwitsers Mexico zullen halen. Er wacht nog de thuiswedstrijd tegen Portugal en een wedstrijd op de hete Griekse bodem. Met het leidende Roe menië boven zich heeft het momenteel als tweede geplaatste Griekenland nog goede kansen. Tsjecho-Slowakije leidt in groep 2 met zes punten uit vier wedstrijden. Hon garije had uit drie wedstrijden het zelfde puntentotaal kunnen hebben als, de Tsjechen, ware- het niet dat Honga rije medio juni zeer verrassend met 32 van Denemarken verloor. Op 14 september vindt in Praag de naar alle waarschijnlijkheid beslissende wed strijd plaats tussen de beide Oost- europese grootmachten. Met steun In groep 3 lijkt Italië a! een optie te hebben genomen op de eindronden, gelet op de twee resultaten die het tot nu toe behaalde: een overwinning in de uitwedstrijd tegen Wales en eveneens in een uitwedstrijd een gelijkspel tegen Oost-Duitsland. De Oostduitsers bezitten uit twee wed strijden weliswaar ook drie punten, maar zij veroverden die in eigen land, met steun dus van het „thuis"-publiek. In groep 4 zijn alleen Noord-Ierland en Turkije pas binnen de lijnen ge weest. Noord-Ieriand won beide wed strijden en heeft dus vier punten, maar ontegenzeggelijk zijn de Russen, die in een tijdsbestek van twee maanden vier kwalificatiewedstrijden moeten spelen, de grote favoriet. In groep 5 meende Frankrijk niets te vrezen te hebben, maar begon met een misstap: een nederlaag van 1—0 in eigen land tegen Noorwegen. In deze groep leidt Zweden met vier punten uit twee wedstrijden. Frankrijk is even wel nog niet kansloos. In groep 6 zijn weliswaar nog enige wedstrijden te spelen, maar die kunnen de kwalificatie van België' niet meer ongedaan maken: België gaat naar Mexico, ook al zou het in oktober van de Joego-Slaven verliezen. De Belgi sche ploeg, die sinds 1954 (Zwitserland) niet meer aan de eindronden heeft deelgenomen, werd overigens 'n handje geholpen door het eigenlijk reeds uit geschakelde Spanje, dat Joego-Slavië de laatste illusies ontnam om er in Mexico bij te zijn. In groep 7 spitst alle belangstelling zich op de wedstrijd die op 8 oktober in Hamburg wordt gespeeld: West- DuitslandSchotland. De Duitsers heb ben uit vijf wedstrijden negen punten, de Schotten uit vier wedstrijden zeven punten. De eerste wedstrijd, in Glas gow, leverde destijds een gelijkspel (1—1) op. In groep 8 hoopt (heel) Nederland morgen op een overwinning tegen de Polen Ballen genoeg (in Zeist); als er maar een paar van erin gaan (in Chorzow). GROEP V 1. Zwaden 2 2 0 0 4 10-r- 2 2. Noorwegen 3 1 0 2 2 3—10 3. Frankrijk 1 0 0 1 0 0—1 Nog te spelen: 10 september Noorwegen Frankrijk; 15 oktober Zweden Frankrijk; 1 november Frankrijk Zweden. Nog te spelen: 15 oktober Spanje Finland; 19 oktober Joego-Slavië— België. GROEP VII 1. W.-Duitsland 5 4 1 0 9 17— 1 2. Schotland 4 3 1 0 7 16— 2 3. Oostenrijk 5 2 0 3 4 10— 7 4. Cyprus 6 0 0 6 0 235 Nog te spelen: 8 oktober Duitsland Schotland; 5 november Oostenrijk— Schotland. In groep X plaatste zich Peru. Peru 4 2 11 Bolivia 4 2 0 2 Argentinië 4 112. GROEP XIV Mexico rechtstreeks geplaatst als gastland. De groepen XV A cn B worden ge vormd door landen uit Azië en Oceanië- In groep 15A spelen Japan, Zuid- Korea, Australië en Rhodesië in ok tober in Seoul een ,,knock-out"-lioer- In groep 15B spelen Israël en Nieuw Zeeland op 28 september en 1 oktober in Tel Aviv om een plaats. De groepen XVI A, B, C, D, E cn F worden gevormd door Zuadafrikaanse landen. "Winnaars van de groepen werden respectievelijk Tunesië. Marokko, Ethiopië, Soedan, Nigeria en Ghana. In de verdei'e kwalificatie waren de resul taten: Tunesië-Marokko 0—0, 0—0, 22 (dioor Marokko niet loting tos sen gewonnen), Soedan—Ethiopië .3—1, 11 en NigeriaGhana 21, 1—1, zodat Marokko, Soedan en Nige ria nog om één plaats in Mexico moeten spelen in een reeks wedstrijden tussen 13 september en 8 november. (Van onze sportredactie DEN HAAG Er is een tijd geweest, dat de Nederlandse voetballiefhebbers hard zouden hebben moeten lachen als ze deze theorie van bondscoach Georg Kessler hadden gehoord: „De Neder landse voetballer staat hoog genoteerd op de Europese lijst. Enige jaren geleden hadden de buitenlandse clubs geen be langstelling voor een Nederlandse voet baller." De grijzende KNVB-coach doelt in Zeist op Rensenbrink en Houwaart, die beiden naar FC Brugge zijn over gegaan, op Jan Mulder en Pummie Bergholtz (Anderlecht). op Egbert ter Mors (Rot Weiss Essen) en vele andere spelers die in buitenlandse dienst zijn. „Zelfs Real Madrid toonde belang stelling voor Jan Mulder", zegt Kessler trots, terwijl hij ook nog aanvoert, dat het Nederlands elftal een veel gevraagde tegenstander is geworden. „We hebben uitnodigingen gekregen uit Engeland (reeds geaccepteerd), Tsjecho-Slowakije, Rusland, Joego-Slavië (jubileumwed strijd), Noord-Ierland, Oost- en West- Duitsland, Roemenië en Zwitserland. Enige jaren geleden konden we ons dit niet voorstellen. Er is veel veranderd in ons voetbalwereldje." De man die dit alles heeft verwezenlijkt, is de jonge bondscoach Georg Kessler. Vooral 'in de beginjaren van zijn carrière bij de KNVB was hij 'n veelbekritiseerde trainer. Hij bleef echter nuchter, maar wat belang rijker was, hij bleef diplo maat. Altijd wist hij wel een verklaring te vinden voor een nederlaag van het Ne derlands elftal. „Je moet rustig blijven als trauier. We mogen niet uit oog verliezen dat tegen tweemaal werd gescoord, waarvan zelfs een keer uit een strafschop. Ik kan met enige trots zeggen dat het Nëderlands elftal een van de sterkste achterhoeden van Europa heeft".; „Het bondsapparaat is afge stemd op de prestaties van ons nationale elftal. De me dewerking van de bond is goed, maar wat voor mij als bondscoach veel belangrijker is, is de samenwerking met de clubtrainers. Een bonds coach kan niet alle spelers beoordelen. Hij moet -vaak afgaan op mededelingen van de clubtrainers en zijn advi seurs. Om tot prestaties te komen moet de organisatie kloppend zijn". „Thuis heb ik een karto- theek met gegevens van meer dan driehonderd Ne derlandse voetballers en trai ners. Een kaart met een pas foto vertelt mij alles over de betreffende speler. Of hij goed kan koppen, of hij links- of rechtsbenig is, zijn conditie, leeftijd en psycho logische constitutie. Ook de buitenlandse voetballers heb ik in .mijn kartotheek staan. Dit is voor mij zeer bèlang- rijk, want het Nederlands elftal'is nog niet kansloos in de kwalificatieronde". Bondscoach Georg Kessler heeft de wedstrijd tegen Po len, die morgen in Chorzow wordt gespeeld, al vele ma len in zijn Mexicodroom ge zien. Deze wedstrijd is van het grootste belang in de strijd om een plaats in de eindronde van het wereld kampioenschap. Kessler is geen supermens, maar hij gelooft in zichzelf. Hij heeft een groot vertrou wen in zijn1 spelers. „Alle jongens zullen vechten voor een plaats. Ik weet dat Hans Eykenbroek zijn training en zijn hele levenswijze heeft afgestemd op een trip naar Mexico. De andere jongens van het Nederlands elftal geloven er ook in", zegt Kessler vol vertrouwen. Toch heeft hij een zekere angst. Het is vallen of opstaan. „De Nederlandse voetballer mist echter voldoende zelf vertrouwen. Hij kan op het juiste moment niet beslissen. Dat komt duidelijk tot uiting in het spel van het Neder lands elftal. We hebben nog te veel kanseri nodig om doelpunten te maken. Op de centrale trainingen kunnen we daaraan wel aandacht be steden, maar dat moet eigen lijk al eerder gebeuren. De jeugd is zeer belangrijk. On- r ze jeugdspelers speleri té r,_ weinig wedstrijden. Een spë-1' Ier van vijftien jaar moet ten minste 45 tot 50 wedstrijden per jaar spelen, de achttien jarige voetballers moeten 60 tot 75 wedstrijden spelen. In de komende jareri moet het jeugdvoetbal organisatorisch Georg Kessler: groot vertrouwen ii zijn spelers. van de grond komen. We zijn al een heel eind op weg, want de heren Plooyer, De Vroet en Groenewoud besteden veel aandacht aan het jeugd voetbal", zegt Georg Kess ler, die inmiddels ook al Spaanse lessen volgt omdat die taal hem van pas kan ko men als het Nederlands elf tal naar Mexico gaat. r „Als we de eindronde halen, zullen we ons niet terugtrek ken in een sportschool of op een sportcentrum in Mexico. Er wonen veel Nederlanders in Mexico, zodat we daar een goede entree hebben. Ik had gedacht om met het Ne-; dèrlands elftal naar een mo derne boerderij te gaan. Daqr zullen we ons voorbe-y rèldén op de wedstrijden in* 'Mexico". Bondsocach Georg; Kessler droomt verder. Maar* ineens wordt hij wakker ge-_' schud door de realiteit. „Zover zijn we nog niet. We moeten eerst van Polen winnen." Groepswinnaars werden respectievelijk Honduras, Haiti, El Salvador en de Verenigde Staten. Doordat Haïti met 20 en 10 van de Verenigde Staten won en El Salvador iin drie wedstrijden (0—1, 3—0, 3—2) Honduras uit schakelde, moeten Haiti en El Salvador spelen om een plaats in de eindronde. 7 mei 1969: NederlandPolen 10. Eén treffer van no. 13, Roggeveen. 7 mei 1969: Kostka, de Poolse doelman, hield tot de laatste minuten vol. Voordat op 31 mei in Mexico de eerste wedstrijd van de eind ronde voor het wereldkampioen schap voetbal 1970 wordt ge speeld, moet nog een behoorlijk programma in de voorronden worden verwerkt. Achtenzestig landen strijden om veertien be schikbare plaatsen (Mexico land en wereldkampioen recht streeks geplaatst). De stamden in de diverse groepen en het programma dait nog voor de boeg ligft, vindrt u im onderstaande opgave: 1. Roemenië 4 2 1 1 5 5—^' 2. Griekenland 4 1 2 14 87 3- Zwitserland 4 2 0 2 4 33 4. Portugal 4 1 1 2 3 7—8 Nog te spelen: 12 oktober Roemenië —Portugal; 15 oktober Griekenland- Zwitserland; 2 november Zwitserland Portugal; 16 november Roemenië Griekenland. 1. Tsj.-Slowakije 4 3 0 1 ff fl-^-3 2. Hongarije 3 2 0 1 4 6—4 3. Denemarken 4 2 0 2 4 56 4. Ierland 3 0 0 3 0 2—6 Nog te spelen: 14 september Tsjecho- SlowakijeHongarije; 7 oktober Tsje cho-SlowakijeIerland; 22 oktober HongarijeDenemarken; 5 november HongarijeIerland. - - - GROEP III 1. Italië 2 1 1 0 3 3—2 2. Oost-Duitsland 2 1 1 0 3 4—3 3. Wales 2 0 0 2 0 1—3 Nog te spelen: 22 oktpber Wales Oost-Duitsland; 4 november Italië Wales; 22 november Italië—Oost- Duitsland. 1. Noord-Ieriand 2 2 0 0 4 71 2. Turkije 2 0 0 2 0 1-^7 3. RusQand - - - - - Nog te spelen: 10 september Noord- IeriandRusland; 12 oktober Rusland Turkije; 22 oktober Rusland—Noord- Ieriand; 16 november TurkijeRusland-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 17