DIEPVRIEZEN meest populair op het platteland Bevroren produkt geliefd in de stad terl\jdi als het kan ook ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1969 „Mijn diepvriesspinazie vliegt het hardst weg als dé verse spinazie in de groentewinkel ligt", zegt de kruidenier. Best te begrijpen: de eerste verse spi nazie is duur. Hè, lekker, jonge spi nazie, heeft de huisvrouw gedacht; en als ze bij het diepvriesvak in de super markt staat, komt haar het eerst die groente in gedachten. Later is er grote aanvoer van de koude grond, goed koper, maar erg bewerkelijk. Dan is diepvries zo veel gemakkelijker. Zo gaat het met allerlei groenten en inge vroren voedsel. Het meest in trek is kip, daarna groente en fruit, dan vis en vlees. Alles even vlug klaar te maken en als het diepvriesvak thuis maar groot genoeg is. ook gemakkelijk te bewaren. De diepvriezer van de levensmiddelenzaak is in de stad po pulair, maar die voor huishoudelijk gebruik nog niet. Wél op het platteland. Daar is de diepvriezer niet meer uit de keukens weg te denken. Sinds enkele jaren is de verkoop van koelkasten in ons land vrij gelijk en beweegt zich rond 370.000. Maar die van diepvriezers gaat in stijgende lijn. Vorig jaar werd een afzet van 50.000 bereikt. De prijzen variëren van 300 (ca. 50 liter inhoud) tot 1800 gulden (ca. 1800 liter), maar de grote modellen hebben nog de overhand, want de mensen met eigen moestuin of eigen slacht, die vroeger hun voorraad weckten of inzoutten, zijn overgegaan op diepvriezen en voor hen is de grote diepvrieskist met een inhoud van minstens 300 liter ideaal. Maar de markt op het platteland is bijna verzadigd. De stijgende lijn be weegt zich dus naar de stad. Fabrikant en importeur zoeken afzet bij de huis vrouw die geen moestuin of varken in de stal heeft en dat doet hij dan ook met kleinere diepvriesmodellen. Nu kan het gebeuren, dat een kleine diep vries statussymbool wordt, zoals bij het echtpaar zonder kinderen, dat boven op de koelkast in hun flatje een beeldig diepvriezertje heeft geplaatst en het volstouwt met pakjes boter en een fabrieks-ingévroren kippetje VQor het weekend. In dit huishouden doet het apparaat dienst als vriesvak. Wie alleen maar een groot vriesvak zoekt, zou eens moeten denken aan de dub beldeurskoelkast, die bovenin een diepvriesruimte van 40 tot zelfs 100 liter heeft en onderin gewoon koelkast is. Vorig jaar werden er in ons land 40.000 van dit model verkocht voor- prijzen tussen 500 en 1000 gulden, al naar gelang de grootte. Diepvriezen (dat wil zeggen tot een temperatuur van 18° of lager) is een consefveringsmethode, die zo oud is als de mensen (denk maar aan de Eskimo's) en heeft grote voordelen boven andere methoden: op de juiste manier behandeld is bederf van de produkten vrijwel uit gesloten. Zeer snel invriezen is voor waarde: het tijdsverschil tussen het bereikte nulpunt en het moment waar op binnen in het produkt een tempe ratuur van 7° is bereikt, heet de gevaarlijke zone. Voorts kan men door gaans aannemen, dat voedsel langer goed blijft onaarmate het minder vet de werkbesparing is groot. Men kan invriezen op ogenblikken dat het goed uitkomt, maar het ingevrorene snel op tafel brengen wanneer de tijd' kostbaar is. elke hoeveelheid (tot aan zekere grenzen) kan worden ingevroren, dus óók éénpersoons porties, hetgeen een praktische mogelijkheid in elk huis houden kan zijn; smaak, geur en kleur van de pro- Mimi,u. owni iiiiiiuoiiiiüi ümiiDonou Tot vervelens toe ivordt ons voorgehouden dat de make-up moet wor den gekozen bij liet type van ons gezicht: voor blond haar met blauwe ogen b.v. weer héél anders dan voor donker haar en bruine ogen. Voor het breed gezicht totaal verschillend met het smal ge zicht. Maar hoor! Daar spreekt Dior vanuit een gloednieuw gezichtspunt. Make-up is een manier van kleden", verklaart hij. Dat wil zeggen, zijn opvol ger Mare Bohan verklaart dat, want de meester zelf is al een tiental jaren bezig de engeltjes te kleden. Met de nieuwe cosmetica gaat Bohan dus nu ons ge zicht bekleden, maar zo dat de make-up past bij onze kleren en natuurlijk vooral bij de kleren die hij zélf ontwerpt. Hij doet daarbij een klein 'beetje kleinerend tegenover de vele verzor gingspreparaten uit de schoonheids middelenindustrie. Ze zijn natuurlijk wel nodig, zeker, maar wat is er nu het allerbelangrijkst? Het schilderij toch in de eerste plaats! Wat doet verzorging er toe als het schilderij niet deugt? En daarom aan het werk om een echte „Dior op ons gelaat te gooien. Geen Karei Appel, want van hem is de slag zin: ik rotzooi maar wat an, en dat gaat hier niet. We werken minitieus, bij voor beeld zoals Salvador Dali en dat is nog lang niet gek De nieuwe collectie cosmetica omvat 150 artikelen. Er kan dus zoveel gevarieerd worden dat de verklaring die erbij ge geven is „niemand ziet er nog langer uit als een ander" waar gemaakt kan worden, mits men maar ijverig studeert. Want minitieus schilderen leer je niet in één dag. Voortaan bij elke creatie een geheel andere make-up zou mij, als ik kleer- hangertjesfabrikant was, inspireren tot hangers met vakjes 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii alle voedsel kan worden ingevro ren, ook ei (zonder schaal), ook brood en gebak. Alleen voorbereiding en be- waartijd verschilt. Het diepvriezen is veel minder be werkelijk dan het wecken, maar toch blijft het een zaak voor de goede huis vrouw, want alles hangt evenals bij wecken, inmaken of inzouten af van de nauwkeurige behandeling. Wie een gaaf produkt op tafel wil brengen, moet letten op: de kwaliteit van het verse produkt; de juiste bewerking vóór het invriezen; de aard van de verpakking; het vriesproces zelf; de temperatuur tijdens de opslag; de periode van bewaring; het klaarmaken van het ingevrorene voor het gebruik. Niet alleen vers en gaaf is belangrijk voor het in te vriezen voedsel, maai' van' groente en fruit zijn niet alle ras sen even geschikt. Op het platteland weet men over het algemeen heel goed welke de beste resultaten geven en men houdt er rekening mee bij het aanplanten. Bijzonder belangrijk is de verpakking. Het klakkeloos gebruik maken van allerlei plasticzakken en -dozen is uit de boze. Alleen het mate riaal dat speciaal voor diepvriesver pakking is gemaakt, waarborgt het beste resultaat. Cellofaan en een twee de verpakking van pakpapier of stockinette voldoen meestal het best. In ons land zijn een vijftigtal koel- kastmerken op de markt, maar daarbij is er niet een van Nederlands fabri kaat; zelfs de Philips komt uit een Italiaanse fabriek van deze firma. Maar diepvriezers hebben wij wel uit eigen industrie. Ongeveer de helft van de verkochte exemplaren wordt hier gefabriceerd. De grootste fabriek van diepvriezers in Nederland is Van Swaay in Amersfoort met het merk Esta. (Over diepvriezen én het verpakkings materiaal zijn uitstekende wegwijzers te krijgen bij het Voorlichtingsbureau van de Voeding, Laan Copes van Cat- tenburch 44, Den Haag. „Wat een aardige vondst!" riepen wij bij het zien van deze knappe mannen. Hun hemden zijn gemaakt van oude meelzak ken en voldoen buitengewoon op cam ping, zeiljacht, strand of overal waar mannen zich wat nonchalant mogen kleden. Dat is binnenkort zeker ook op de collegebanken en wie weet, nog even geduld, en zelfs op het ministerie van B-Z. Deze hemden zijn gemaakt in Guadeloupe, maar waarom zou dat niet even goed kunnen gebeuren aan een naaimachine in een Nederlandse huis kamer! In Parijs heeft het modecircus alweer zijn wintervoorstelling gegeven. En op hetzelfde moment komen de cosmetica- huizen met hun nieuwe voorschriften voor het komend seizoen. HELENA RUBINSTEIN geeft er maal de naam SUBLUMINAL Look aan, waarin zowel „subliem' als illumi natie" is te beluisteren. Het beeldig meisje bewijst de waarheid met fijne parelachtige tint die er in kleuren is, dus ook in de uwe. Er horen dan nog een blos-stick, poeder, lippen stiften (waarvan er een Tulpenwoud heet!) eye-liner, shadow plus oog-stick en lippenstiften bij. Genoeg om een winkeltje op te zetten. JEANNE GATINEAU liet zich inspi reren door het vuurvliegje dat de nacht vol geheimzinnige lichtjes tovert. Met.de make-up „DWAALLICHTJE" maakt zij. het kleumend vrauswtje tot een warm wenkend teken in het herfstseizoen. „Weg met de harde contrasten die het gelaat verzwaren" roept zij en veegt daarmee alle make-up van gisteren de tafel af om nieuwe, zachte, tedere toet sen klaar te zetten en „ww gezicht niet langer te camoufleren, maar het juist te' ontsluieren!" Fijne wenkbrouwen, de licate oogpartijen en de mond van een roze parel. Deze onthullingen worden besloten met een ivoord van Goethe: „De vrouwelijke natwur komt de kunst waarvan de rand zacht en aangehaam van tem- De verfijnde architect houdt rekening met wen- peratuur is. Géén koude ofwel door de zon Tapisom S 500. Voor het geval u onmiddellijk sen van de gevoeligste mensen, Jean Richard gloeiend gebakken tegels meer, maar een zachte de randen van het bad in uw tuin wil laten uit Ermenonville ontwierp een privé zwembad bekleding met synthetische stof van nylfrance: bekleden* de naam van de fabriek is ons bekend.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12