We moeten winnen ofverliezen, een gelijkspel is niet gunstig" COEN VOOR „ZOVEELSTE" COME-BACK DUITSE OVERMACHT OP CHIO VIEL NIET TE DOORKRUISEN „Ik ben niet te Jtk oud voor Mexico Spelregelwijzigingen zullen peil hockey niet ten goede komen Op Duindigt dag van de grote nummers VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze sportredactie) KATTOWICE ,,VVe moeten winnen ofverliezen, een gelukspel is voor ons het minst gunstig." Deze. zeker voor voetbaldeskundigen nogal opzienbarende uit spraak is afkomstig van Coen Mouljjn. De 32-jarige Rotterdammer, hü is de oudste van de door bondscoach Kessler geselecteerde kandidaten voor het Nederlands elftal, geeft een interessante verklaring voor zQn redenering. „Kijk eens", vertelt hü tüdens de vlucht per KLM DC 9 van Schiphol naar het op 80 km voor Kattowice gelegen Krakau, „als we winnen hebben we onze kans voor Mexico nog volledig in eigen hand. Dat zou dus het beste zün. Maar als we verliezen, heeft Polen nog een kans. Het gaat er vanuit, dat wij Bulgarüe in Nederland pakken en dat de Bulgaren ook in Polen zullen verliezen. Nederland, Polen en Bulgarüe zouden in het laatste geval gelük eindigen, want we mogen toch aannemen dat zowel Polen als Bulgarüe de tweede wedstrüd tegen Luxemburg winnen. Spelen we echter gelük. dan zün wü afhankelük van de Polen, die voor het behoud van onze kansen in Bulgarüe zouden moeten winnen. En of de Polen dat wel willen, als züzelf vrüwel kansloos zün hetgeen bü een gelü'kspel het geval is betwüfel ik." Nederlanders mengden zich niet in de strijd ROTTERDAM. De tweede dag va het 22e Concours Hippique Internatio nal Officiel, dat op het terrein de Rotterdamse manége wordt gehou den, kende wéinig spannende nu ten. De sterke Westduitse equipe sloeg - de eerste maal toe met twee winningen (Hauke Schmidt en Williber Mehlkopf). Het slotnummer van giste n, het springconcours om de Prüs Erasmus, werd het vlotst beëindigd doo de Britse amazone Ann Backhouse. Ver heugend was de winst van mevrouw Benedictus-Lieftinck in de sterk bezette dressuurproef „Intermediaire" om de Prüs van Xenophon. De Puttense behaalde met haar negen jarige Tsjeohisahe hengst „Turista" 769 punten. Dit was zes punten meer dan de Oostduitse Mexicoganger Horst Kohier met „Neusohee". De kracht van de Westduitse ruiters bleek gisteren eens te meer. Ook zonder grote mannen als Lütz Merkel, Hans Günter Winkler en de momenteel ge blesseerde Al win Sohockemöhle, sleept de Duitse equipe op talloze concoursen de voornaamste prijzen weg. Teleurstellend De Nederlanders stelden teleur. De wisselbeker „Ir. J. H. van Ommen van Guijlik Memoriaal" voor de bestgeplaat- ste landgenoot, kwam terecht bij Hans Brugman, die met „Sky High" op de veertiende plaats zetelde (117,1 sec). De Duitse overmacht was in het spring concours op de Prijs voor de Scheep vaart zelfs niet door een talentvolle Britse ruiter of amazone te doorkruisen. Acht combinaties bleven in de eerste omgang over zeven hindernissen, waar onder één viersprong en twee driespron gen, foutloos. Hierby bevonden zich vier Duitsers: Willibert Mehlkopf, Hermann Schridde, Manfred Klöss en Hauke Schmidt. Het tegenwicht werd gevormd door vertegenwoordigers uit verschil lende landen: de Belg Thierry Storme, Aileen Ross (G.-B.), Piotr Wawryniuk (Polen) en Harry Wouters van den Oudenwyer. In de barrage zegevierde de Westduitse routine. Onfortuinlijk De 19-jarige Britse Ann Moore, die op de openingsdag een glimpje van haar niet geringe kunnen had laten zien. raakte op onfortuinlijke wijze gebles seerd. Op het trainingsterrein kreeg zij "Ti trap van Merry Twinkle", het paard n Erik Schoemaker, tegen de linker- ie. Een onderzoek in het Haven ziekenhuis wees uit dat er niets gebro ken of gekneusd was. Later op de dag was de blonde amazone alweer strom pelend en wel in de Kralingenhout waar te nemen. Een fikse bloeduitstor ting zal haar waarschijnlijk op de ove rige dagen van het C.H-I.O. uit het zadel houden. Uitslagen „.•»*cht?Pringconcouri: L Heuke Schmidt Backhouse (GBi op Brlgs fan Grodzlcki (Pol.) op biszKa Ligges (W.-Dld.) op Alk 102,2 Simpson (Can.) op Chabrol (Fr.) op Sire de la Foret 105,6: 7. Larry Kiely (Ierl.) op Ard Mor 106,2; 8. John Jensen (Den.) op Zlyadah 106,4;-9. Jlm Quinn (Ierl.) op Cnoc Aine 107,2; 10. Hermann Schridde (W.-Dld.) op Wartburg 107,7; 11. Ned. Camplmon (Ierl.) op Cluain Aodha 110,2; 12. Willibert Mehlkopf (W.-Dld.) op Perser 111,4; 13. Gerard Adrlaens (Belg.) op Rayon d'Or 112,7; 14. Hans Burgman (Ned.) ~'cy High 117,1. ssuurprocf: i. mevrouw Benedictus- Lieftinck (Ned.) op Turista 769 punten; 2. jehler (O.-Did.) op 3 El Farrucco 716 punten: Ier (O.-Did.) op 1 Johnstone (GB) op El Guapo 693 punten, arekstone (Den.) op Moniqui Mehlkopf (W.-Dld.) Storme (Belg.) luke Schmidt (W.-Dld.) Herman Schridde <W.- (GB) op Dardlnal Ann Backhoi 2. Hauke Schmidt (W.-l Did.) met Bertrand Mlrabeaud (Fr.) met Ravis: den Oudenweyer (Ned.) met Abac Rameau 177,0 sec. Er is wat te zeggen voor Moulijns stelling, die bewijst dat hij ovei wedstrijd van zondag tot en met heeft nagedacht. En dat is niet verwonderlijk, omdat hij als een va weinigen in de selectie zeker is van zijn. plaats in het elftal, dat pas kort voor de wedstrijd zal worden samengesteld. Daarmee staat Coen Moulijn voor zijn zoveelste come-back in de nationale ploeg. Een jaar geleden, op 4 september 1968, droeg hij het oranjeshirt voor het laatst. Dat was in de kwalificatiewedstrijd tegen Luxemburg, die het Nederlands elftal in Rotterdam met 20 won. Voor het w.k -duel tegen Bulgarije in Sofia behoorde de Rotterdammer wel tot de geselecteerden, maar in de wedstrijd kwam hij niet aan bod. Daarna verdween hü van het toneel, Georg Kessler gaf tegen de Bulgaren al de voorkeur Rensenbrink en koos de Amsterdammer ook in de wedstrijden nadien t Luxemburg, Tsjeoho-Slowakije en Polen omdat Moulijns vorm te we overliet. Pas tegen het einde vai vorige competitie toonde de Feijenoorder nog altijd mee te tellen. Hij overw voor de zoveelste keer, een inzinking alleen daarom al kon Kessler hem niet passeren. Maar er was nog een reden waarom Coen Moulijn in de selectie terugkeerde't vertrek van Rensenbrink Rensenbrink, hij werd vorig jaar Feijenoordkringen als de opvolger Moulijn genoemd, maar de belangstelling verdween toen laatstgenoemde wee vorm kwam, maakte zelf voor-tijdelijk? een einde aan zijn interlandcarrière door een contract voor F.C- Brugge te tekenen. Het is immers bekend, dat Kessler er weinig voor voelt een beroep te doen op Nederlandse spelers buitenlandse dienst. Maar ook indien de bondscoach nog de beschikking had gehad over de D.W.S-er, zou Moulijn er zeker bij zijn geweest. Doet me iets Moulijn vindt het zelf prettig weer tot de uitverkorenen te behoren. „Het Nederlands elftal doet me altijd nog wel iets. Ik speelde er in 1956 voor het eerst in, sindsdien heb ik zo'n veertig interlands meegemaakt En ik heb nooit met tegenzin gespeeld", vertelt hij. Coen Moulijn weet zijn aantal wedstrijden in het Nederlands elftal niet precies, dat het er zesendertig zijn verrast hem, hü dacht dat het er meer Het zouden er inderdaad beduidend meer zijn geweest indien hij na zijn debuut tegen België op 8 april 1956 te Antwerpen niet zo vaak geblesseerd en uit vorm was geweest. Oranje kwam sinds Moulijns debuut namelijk niet minder dan negentig keer in het veld. „Ik heb de laatste jaren met zoveel last meer van blessures Hoe het komt? Niet omdat voetbal minder hard is geworden, dat is niet zo. Het tegenovergestelde is eerder het geval. Ik geloof dat het meer aan mezelf ligt. Vroeger was ik bang in het veld en het is vaak zo dat bange spelers de meeste trappen krijgen- Ik ben de laatste jaren zelf echter harder geworden. En de vorig jaar wel eens gezegd en geschreven dat ik mijn oontract niet zou willen verlengen, dat was niet waar, ofschoon ik het toen niet bepaald naar mijn an had. Er waren bepaalde zaken, die me niet aanstonden Ondanks de status van Feijenoord was de aanpak van het betaalde voetbal te amateuristisch. Ook al zqn we dan kampioen geworden. Het is nu allemaal anders. Feijenoord heeft een coach, die de zaken professioneel aanpakt Ik reken er daarom ook op, dat we dit jaar weer hoge ogen zullen gooien. Kwaliteit Ls er voldoende en de leiding is beter geworden". N»g jong Als Nederland „Mexico" haalt, wil hij daar bqzonder graag bq zijn. „Natuurlijk, welke voetballer zou niet graag in een toernooi om het wereldkampioenschap spelen? Of ik er dan niet te oud voor ben? Is drieëndertig dan oud? Er hebben voetballers tot op hogere leeftijd aan de top gestaan. Bovendien heb ik niets tegen Nee, ik denk wel dat ik het nog red. We moeten natuurlijk eerst die laatste voorvedstrijden goed doorkomen. Het zal zondag geweldig moeilijk worden. De Polen zqn uiterst zware tegenstanders Maar als we naar Mexico gaan, hoop ik dat ik mee mag. De bondscoach zal nooit vergeefs een beroep op me behoeven te doen". ervaring is, dat ik sindsdien veel minder blessures heb opgelopen". Niet stoppen De linksbuiten, die ondanks het klimmen v>an de jaren geen ons te veel aan zijn lichaam heeft en aan snelheid en pure klasse niets inboette, is voorlopig nog niet van plan te stoppen. „Men heeft Nieuwe seizoen kan tal van verrassingen opleveren (Van onze hockeymedewerker) DEN HAAG De intensieve voorbe reidingen van de Haagse hockeyclubs zqn vrüwel achter de rug. H.H.IJ.C., H.G.C., H.D.M. en TOGO hebben zich ieder op him eigen w(jze terdege voorbe reid op het komende seizoen. Een sei zoen dat tal van verrassingen zal kun nen opleveren. Immers, de veranderde hockeyregels worden zondag voor het eerst toegepast en zowel van spelers als scheidsrechters zal de komende maan den veel aanpassingsvermogen worden De nieuwe regels houden in het kort in da'. de 22.90 mtr. lqn door een 32 meter lijn wordt vervangen. Dit betekent dat zonder verdere wijzigingen van de bui tenspelregel geen speler meet buiten spel kan staan voor de 32 meter lijn op de helft van de tegenstander, voor het geven van een strafhoek- slag voor een opzettelijke overtre ding buiten de cirkel door een verdedi ger, het gebied verschoven wordt van 22.90 meter tot 32 meter. de vijf aanvallers, die bü hét nemen een strafhoekslag tot nu toe ach ter de middellijn moesten ataan, zich nu mogen opstellen op de 32 meter lijn Grote invloed De belangrijkste regel, die zonder meer grote invloed op het spel zal uit oefenen, is de .sticks" regel. Deze oude regel zal, gezien de internationale op vattingen, het komende jaar zeer strin gent worden toegepast. Tot nu toe was de sdtuatie zo dat „sticks" (het verhef- •an de stick boven de schouder) al leen dan werd afgefloten als dit gevaar de spelers opleverde. Nu echter zal elk geval van „sticks" worden bestraft. Uiteraard zal deze zeer persoonlijke in terpretatie van de scheidsrechter kun- leiden tot grote onenigheid bij de spe lers. In de afgelopen oefenwedstrijden hebben de verschillende clubs hiervan reeds een duidelqk voorproefje gehad. (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Duindigt heeft zondag middag drie zeer grote nummers die klassieke betekenis hebben. Dat mag dan voor het publiek niet van zo groot belang zijn, zowel in prijzengeld als voor de eer is er voor eigenaren en trainers heel wat te bereiken. Wat dan ook weer inhoudt dat er goede paarden komen en de strijd extra fel is. Om te beginnen het kampioenschap van Nederland, met twaalf dravers. Cherie Spencer, na 'n week of drie Ame rika weer terug is in eigen stal, heeft 't eerste startnummer en dat is op de 2500 meter met autostart een groot voordeel. Maar de keus van Schoonho ven uit Dave Fez) en Christiaan de Wet en die van J. van Dooyeweerd uit Sa tan Hanover en Diogen is ongetwijfeld „bij de hand" als Cherie niet aan de al gemene verwachtingen mocht voldoen. Voorts is er de Produktendraverij, het hoogste voor de tweejarigen in een sei zoen. Ingo Quick en Ike Buitenzorg kun nen het, evenals tien dagen geleden toen de hengsten apart van de merries zich kwalificeerden, uitvechten. Verras sen kan Illya Kuryakin, zeer sterk en betrouwbaar. Voor de volbloeds is het hoofdnummer Cherie Spencer weer in eigen stal de Gouden Droom, een ren over 2150 meter, waarin enige buitenlanders aan de start komen, maar waarin wij toch Nederlandse paarden voorin zien. Om half twee is de eerste start. Onze prognoses Antonprijs (2000 m., autostart, met trio); Red Signal - Hoss Westlandia - Hertogin van Gelre. Outsider: Fleet- Montyonprijs (ren, 2000 m., eerste afd.): Rriviera - Contessa - Indian Cress. Outside.Chatiee. Quicksilver S-prijs (2000 m.. autostart, met trio): Helene Hanover - Gay Way - Ella Ross. Outsider: Dita Pluto. Kampioenschap van Nederland (2500 m, autostart): Cherie Spencer - Rijder Schoonhoven - rijder Van Dooyeweerd. Gold Cup (ren, 2150 m.): Jolly Espres so S - Pixicata - Schermer. Outsider: Top Branch. Hairos Il-prijs (2120 m., met trio): Fire Bird W - Epilog V - Elfine. Outsi der: Fletcher D. Produktendraverij (1400 m„ auto start): Ingo Quick - Ike Buitenzorg - Illya Kuryakin. Outsider: Iwan Iwano- Jour de Javaprijs (1600 m, autostart): Fernandel - Bonnie Mars - Caesar Ju lia H. Montyonprijs (ren, tweede afd., met trio): Duchess - Sica Girl S - Rock Crys tal. Mereveld heeft zaterdag voor de Gro te prijs van de stad Utrecht vier buiten gewoon fors bezette velden in de se- Niet alleen kwantiteit, maar zeer ze ker ook kwaliteit en zelfs moest er in de Grote Prijs I uitgeloot worden, om dat splitsen niet meer mogelijk was we gens .het aantal koersen tien dat op een middag gehouden mag worden. De winnaar van de grote koers komt er in het negende nummer, de finale, pas uit Voor de niet geplaatsten, is er als achtste nummer een troostdraverij. Piet Sjit kan op eigen baan wel twee paarden naar de finale rijden: Fedde B en Gallant Way met respectievelijk het eerste en het laatste start nummer. Ca lumet Bulwark en Grand Geste zijn mo gelijkheden voor de andei'e twee series. Calumet zal met Wagenaar of P. Zandt bij de favorieten zijn in de finale. Om half drie is de eerste start. Onze prognose: Bunnikprijs (2.140 m -1 trio): His tory Way - Horma - Hei avaljos. Houtenprijs (2.140 m, ai,,.ustart): Hoop van Rhea - Goede Vrijdag - Glitte ring Jewel. Grote Prijs van de Stad Utrecht I (1.700 m, autostrat, met trio): Grand Geste - Edel Hollandia - Eric Kinley. Grote Prijs II (eesste afd.): Fedde B - Daimler - Dartel. Tweede afd.: Gallant Way - Gouple- vier S - Firestone. Grote Prijs III (met trio): Calumet Bulwark - Faith Hollandia - Dougalls Stern S. Outsider: Bento van Eiberhof. amatricekampioensohap (2.200 m): Grenadier - Guido Six - Fabion. Dan volgen de troostdrayerij en de finale, beide over 2.100 meter, de laat ste met trio. De meest ingrijpende verandering en de hockey spelregels is die op het zogenaamde „sticks" (het ver heffen van de stick boven de schouders). Met ingang van het nieuwe seizoen zal elk geval van „sticks" worden bestraft. te twüfelen, kan het verscherpen van van deze regel aanleiding zijn, voor de clubs die in degradatiegevaar komen te verkeren of aan de andere kant kam pioen kunnen worden, extra druk op de scheidsrechters uit te oefenen, die het o.i. door de grote hoeveelheid regels toch al zeer zwaar hebben. Een ander belangrijk aspect van de ge wijzigde spelregels kan zqn, dat het hockey als kijkspel zqn waarde meer dan de laatste jaren zal verliezen. Het constant onderbreken van het spel voor minder ernstige overtredingen zal het spelpeil niet ten goede kunnen komen. Gezien het vertoonde spel op de laat ste twee Olympische Spelen en de zeer verschillende interpretaties van het scheidsrechterkorps daarbij, lijkt het ïen welhaast onmogelijke taak tot een uniforme regeling te komen. Het feit echter dat de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond al het mogelijke wil doen om uniformiteit in de interpretatie van de spelregels te bewerkstelligen, is een streven dat waardering en support ver dient. Het is aan de clubs en de scheids rechters de KNHB in zijn streven te steunen. In verband met het uitreiken van de Herman Roggebeker, aan die club in de Westelüke eerste klasse die naar het oordeel van het schcidsrechterscollege van het district Gooi-Utrecht opgevallen is door sportief gedrag, de omgang met tegenstanders, de instelling tegenover de arbitrage en de kleding, zal Den Haag zondag a.s. geen tophockey kunnen zien H.H.IJ.C. zal in Amsterdam de gelijk namige club bestrijden. H.G.C. treedt in Zeist aan tegen Schaerweyde, terwijl H.D.M. in Hilversum een gelijkwaardi ge tegenstander kan ontmoeten. Gooi naar titel Grote wijzigingen in de teams ten op zichte van het laatste seizoen hebben zich vooralsnog niet voorgedaan. H.G.C. komt ongewijzigd in het veld. H.H.IJ.C. heeft ex-in tern-tlonaal Mo Buma weer zijn gelederen, terwijl H.D.M. de ta lentvolle Krétien de Kloet (Ned. c-elf- tal) als middenveldspeler tot zich ge trokken heeft. TOGO, dat een week la ter aan de competitie begint heeft zijn team drastisch verjongd en zal onder leiding van coach Anjema weer een gooi naar het kampioenschap in de overgangs klasse doen. Naar onze informatie hebben alle vier de clubs zich goed voorbereid en met hen hopen wij dat Den Haag aan het eind van het seizoen weer eens een kampioen van Nederland rijk zal zijn. RONDE VAN HET NOORDEN René Pijnen kijkt leider in de rug LILLERS De Fransman Riotte heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van het Noorden gewonnen. Het was een rit over 185 kilometer van Calais naar Lillers. René Pijnen was wederom de beste Nederlander met een vierde plaats gevolgd door zijn ploeggenoot Jules van der Flaes (Belg.). ze?emitS'tg: 1 Rlolte (Fr,) 185 km ln v'Ur uur Pintens (Belg.) op twee leconden-^^Asseur Pijn. René Pljner king tweede en klassement na twee etappes volgt uit: i. Pintens (Belg.) nen (Ned.) op 33 seconden; x Wrlglit (GB) op 1.55; (Fr.) op 1.59; 5.05; 22. Van Kai\ ;r Vleuten (Ned.) a Jiuarbeursstedenbeker NOVI SAD De wedstrijd tussen Voj- vodina Nov! Sad (Joeg.) en het Poolse Gwardia Warschau is gisteren in Novl Sad in een gelijkspel geëindigd: 1—1. Voor slechts 1000 toeschouwers scoorde Wte- ndewski voor de Polen in de eerste helft. Daklch maakte na rust de gelijkmaker. S.C. Cambuur versloeg P.S.V. LEEUWARDEN Eerste divisieclub SV Cambuur heeft gisteravond een vriend schappelijke wedstrijd tegen eredivisie club PSV met 1—0 gewonnen. Het enige doelpunt werd in de tweede helft ge maakt door De Groot. Er waren 8000 toe schouwers.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13