KONING KOOS EEN JAAR BROMMEN Kort - lang - kort bij Dick Holthaus ZIGEUNEROPERETTE IN DE RECHTSZAAL Sagf Stokvis ontslaat 500 man tóteg Éfarrw HStfei jSg NAJAARSBEURS gebruiksgoederen vakbeurzen INTER DECOR bernhardhal-marijkehal VERLICK[INGjviargriet>^ Conclusie na vijf jaar studie in KS. Celibaat geen reden uittreden priesters MEER WERK IN DEN HAAG VOOR 3500 MENSEN Soldaat geeft overval toe op Chinees restaurant Ontslag voor stakers op Curacao ianJpasfa Juwelier in Den Haag bijna 2 ton niet betaald WÜENBDAO 8 SEPTEMBER 1909 DB LETOSE COURANT PAGINA 9 (ADVERTENTIE) openingstijden ALLE BEURZEN VAKBEURS VERLICHTING werkdagen van 9-18 uur maandag 1. dinsdag 2 en woensdag 3 sept zoncfag 31 aug van 10-18 uur ook van 19-22 uur voordelige trein-toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar Geloof is veelal sterker clan tevoren ROME (AP) Uit een enquête onder ruim driehon derd uitgetreden Amerikaanse geestelüken blijkt dat de voornaamste beweegreden voor hun besluit is geweest niet het verplichte celibaat, maar eerder de manier waarop hun progressieve ideeën van verwe zenlijking werden afgehouden. Tot deze conclusie komt de socioloog Eugene, Schallert S.J., hoofd van de afdeling socio-godsdienstig onderzoek van de univer siteit van San Francisco, na een studie van vijf jaar. In deze periode heeft hij 317 priesters geïnterviewd die uitgetreden waren en ook 317 priesters die hun ambt trouw waren gebleven. Hij zegt: „Wij dachten dat het celibaat de voornaam ste oorzaak voor het uittreden was en wij kwamen tot de conclusie dat dat niet juist is. Wij hadden gedacht dat priesters die uittraden minder sterk in hun geloof waren dan zij die bleven, maar wij hebben gemertct dat ook dat. niet waar was. Het geloof is even krachtig, soms zellfs krachtiger, dan voor hun uit treden. Het celibaat is niet het probleem". Pater Schallert meent dat het celibaat meestal een rol begnit te spelen, als pe geestelijke al besloten heeft uit te treden. De uitgetredenen hebben gedurende een periode van twee tot vijf jaar min of meer dezelfde crisis doorgemaakt alvorens tot hun besluit te komen. Pater Schallert voegt hieraan toe: ..Dat betekent een hoop lijden". Hij beschrijft het proces als volgt: „Hij wil verande ringen. maar gelooft dat de toestand ongewijzigd blijft. Hij zal de neiging hebben zich te vervreemden d.w.z. (hij zal zich onmachtig voelen tegenover de structuur van de Kerk. De definities die de Kerk hem biedt zijn zonder betekenis. Hij vindt dat hij niet erg diep in de kerkregels gelooft. Dan begint voor hem de crisis: zijn waarde juist te zien. Hij zegt: „Goed, ik ben priester, maar wat ben ök nog? Ik moet een spreekbuis zijn waardoor de zuivere leer stroomt". Hij weet zelf geen oplossing. Aangezien het alternatief voor een ideologische oplossing een per soonlijke oplossing is, wend hij zich tot iemand anders, j die wij „de kritische andere" noemen. Het kan een overste, een bisschop, een biechtvader of een andere geestelijke zijn, maar het is altijd een persoon die een onderdeel is van de kerkstructuur; en deze verknoeit het veelal. Hij begrijpt 't probleem van de priester in het geheel niet. In feite verergert hij dit door (in de j ogen van de priester-in-moeilijkheden) alle dingen er j bij te halen die de priester verkeerd in het systeem j vond. Op de bespreking mat de „kritische andere", geeft de priester de strijd op. Hij besluit het priester ambt neer te leggen. Wij zijn tot de conclusie geko men dat zodra die beslissing is gevallen, er dikwijls een nauwe betrekking met een vrouw ontstaat. Hij staat nu open voor alle soorten van heteroseksuele betrekkingen. Zodra wij met hem beginnen te praten, overheerst in zijn gedachten de vrouw. Dan proberen wij uit te zoeken wanneer het allemaal Ls begonnen. En dan blijkt het helemaal geen vrouw te zijn". Naar de opvatting van pater Schallert is het ver schijnsel van de uittredende priesters „gewoon een deel van het moderne christendom. Het is niet nega tief en geen -teken van verval van de Kerk." Jeugdige en speelse herfstcollectie (Van o e moderedactrice) AMSTERDAM Ofschoon Dick Holt haus geen .jongere" meer is, heeft hij toch nog de jaren voor uitbundige dwaasheid. Des te opvallender komt het ons voor. dat zijn collecties versobe ren, de nieuwste voor herfst en winter '69-'70 in het bijzonder. Versoberen Is hier verdiepen en verrijken. Geen verwarring van de teveel modelijnen, teveel kleuren of details. Maar een door voering van enkele thema's met verfijn de variaties, van beheerste keuze in stoffen en stille kleuren. Nochthans een jeugdige en in vele opzichten speelse collectie. Zeer kort is de robe-manteau van zwaar winters materiaal, waarbij de ge breide set van lange das of dikke col met bijbehorende muts een speciaal ap pel doet op de jeugd. Kort ook zijn de sportieve mantels met lage vierkante zakken, en de plooirok- Benoemingen bisdom Rotterdam ROTTERDAM (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft •ervol ontslag verleend aan kapelaan Th. van den Akker van de Pius X-parochie te Den Haag en hem benoemd tot lid van het team zielzorgers van het dekenaat Alphen en tot kapelaan van de Adrianus- parochie te Langeraar. In overleg met de provinciaal van de priesters van het H. Hart is pater J. B. Wlitkamp SJC benoemd tot hoofdaalmoe zenier van het zeelieden-werk in Neder- jes van tailleurs met lange jasjes en lange jersey blouses. Even kort is de kokerslanke gekledere jurkjes en man tels waarvan het rokdeel zeer laag is aangezet en nauwelijks klokt. Bij de pantalon tenslotte (hij speelt de belangrijkste rol in deze collectie), zien wij overdag nog bijna steeds: jas je, korte mantel 'of tuniek. Maar toch komt hier nu aarzelend de kuitlange jas het beeld compleet maken. Een scherpe vouw In de rechte pantalon houdt het silhouet slank. Wij denken, dat het niet lang zal duren of we gaan voor deze mode door de knieën. Tussen de mantel en tuniek heeft Holt haus nog een overgangsvorm: het met gevoerde mouwloze, zeer lange vest. Het is wel een leuke afwisseling voor dat broekpak, maar de vrouw met een driedubbel geblede tors en maar één paar mouwen wordt wel wat ongelijk matig verwarmd! Zwart," wit tot greige, sepiabruin en grijs overheersen het spaarzame rood en groen. Dit zijn de kleuren voor wol len double face, ruiten en flannel van de sportieve modellen. Zij worden aan gevuld met pasteltinten als wij bij wol len of zijden jersey, zuiver zijde en flu welen moiree belanden. We zien deze materialen in de sluike, lange en zeer lange tunieken, waaron der de pantalon steeds minder van zijn pijpen kan laten zien. Kralenborduur- sels verheffen zulk een bijna ongenaak baar tuniekpak tot langguissante avond dracht. Maar tenslotte wordt het cor don van gedistingeerde gratie doorbro ken door de gipsy. Zij keek al om de hoek. toen zij in de vorige modellen een bonte zijden sjaal om haar hoofd knoopte. Nu overheerst zij In kleuren- verschittering van brokaat, organza- chiffon, mousseline-lane. Zij draagt beide gewaden met brede volants langs mouwen en zoom, ofwel strakkere vor men; bijna steeds enkel lange en nog maar .een goede decimeter zich over latend op de lange pantalon, die erbij blijft horen. Dat zij niet terugdeinst voor grondeloze decolte's, fronkelende borduursels en siraden, zal niemand 1 verwonderen. (Van een onzer verslaggevers) DEN' HAAG De kans is groot dat Den Haag er de komende jaren enige duizenden arbeidsplaatsen bü krijgt. De werknemers zullen geplaatst kunnen wor den bü de Haagse vestigingen van Phi lips. Dit werd gisteren /bekend gemaakt door ir. F. J. Philips, president van de N.V. Philips gloeilampenfabriek, bü ge legenheid van de eerste steenlegging voor een nieuw ontwikkelings laboratorium op het Van der Heemcomplex te Den Haag Ir. Philips zei:. We achten het niet overdreven dat we in de komende vijf jaar 3500 man er in Den Haag bij zullen krijgen". Deze werknemers zullen voor al worden ingeschakeld bij de bedienin gen vervaardiging en verkoop van com- I puters en rand-apparatuur van compu- Ir. Philips maakte bekend, dat Phi lips gisteren de licentie-rechten heeft ge kregen voor West-Europa van bepaalde computer apparatuur behorend tot de zogenaamde periferi-apparatuur. Daar toe, werd een contract afgesloten met de Amerikaanse Sangamoelctric Company te Springfield. De apparatuur zal ge bouwd worden in het gebouw waarvan gisteren de eerste steen werd gelegd en dat in 1970 gereed zal komen. In dat jaar zullen de eerste apparaten vanuit deze fabriek reeds geleverd kunnen wor- Een van de modellen uit de nieuwe collectie van Dick Holthaus: een grijze geruite tailleur met lang jasjeHet geheel wordt bekroond met een grote, vilten „herenhoed". OOM VANDOOR MET BUIT (Van een onzer verslaggevers) BREDA De 20-jarige dienstplichti ge soldaat F. D. uit Etten-Leur heeft gisternacht tegenover de Bredase po- litie bekend, dat hij samen met zijn j 43-jarige oom F.M. uit Breda de gewa- j pende overval op het Chinese restaurant in Breda afgelopen zaterdagnacht heeft j gepleegd. De jongeman ging door de knieën, nadat de politie in 24 uur tijd een volkomen sluitend bewijs tegen j hem had kunnen opbouwen. De oom, beroepskorporaal op de lucht machtbasis Gilze-Rijen, is enkele uren voordat de politie bij hem een inval deed, aan de haal gegaan. De buit van 4.000 gulden en 100 Belgische francs moet hij hebben meegenomen. Zijn neef nam een half jaar geleden ontslag als ober bij het Chinese res taurant, omdat het werk hem niet zo lag. Hij heeft tegenover de politie be kend, dat zijn oom en hij al maanden geleden het plan hadden opgevat om een bank te overvallen. Dit plan is niet doorgegaan. De inval in het Chinese eethuis werd opgehelderd, nadat een ober-kelner het kentekennummer van de auto van de vluchtenden' had geno teerd en doorgegeven aan de politie. Een kwartier later zag de politie in Dordrecht een auto, die slechts op één cijfer afweek van het doorgegeven num mer. De bestuurder negeerde een stop teken. Door het nummer van die wagen na té gaan, kwam men bij D. in Etten- Leur terecht, bij wie de auto gewoon voor de deur stond. Het was een hele troep op de autoweg tussen Utrecht en Den Bosch >n de buurt van IJsselstein, toen van een vrachtauto duizenden computerkaarten vielen. Het kostte geruime tijd eer de rijksweg weer „schoon" was. WILLEMSTAD (ANP) De directie van de münmaatsohappü Curacao NV heeft dinsdag de stakende werknemers van dit bedrijf op staande voet ontslagen. Zü baseert haar besluit op het feit, dat het merendeel van de stakers gisteren het werk nog niet had hervat en dat zü met het ontslag handelt In overeenstem ming met artikel 1615p van het burger- lük wetboek. DEN HAAG Het vissersschip WR 182 .Grietje", met als thuishaven Wie- ringen, is gezonken, zo heeft Schevenin- gen Radio dinsdagavond gemeld. De vijf bemanningsleden zün overgestapt op de TX 25 „Harm Johannes". (ADVERTENTIE) Behoud van Uw tanden DEN HAAG. De N.V. R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam verkeert in ernstige moeilükhcden, zodanig dat 500 personeelsleden zullen moeten worden ontslagen. Deze moeilükheden zün in hoofdzaak ontstaan door de grote ver liezen van de afgelopen jaren. Vorig Jaar was het verlies 16 miljoen gulden. Daar door is men genoodzaakt geworden het bedrüf te reorganiseren. In hoofdzaak betreffen de ontslagen de Rotterdamse vestiging. De vakbondsbestuurders die met de directie hebben onderhandeld, hebben 'n verbod tot spreken gekregen. Vandaag heeft de directie de ondernemingsraad ingelicht, waarna ook bet personeel op de hoogte wordt gesteld. Met de vak bonden is overleg geweest over een afvloeiingsregeling. Of deze regeling al of niet wordt aanvaard hangt af van de reacties van het personeel. Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Het leek wel een bonte revue, dia dinsdag werd opgevoerd voor de Haagse rechtbank. Hoofdrolspeler was de zigeunerko ning Koos P., 27 jaar oud, een zwaargebouwde •tovige knaap, die al geraime tüd in het Huis van Bewaring had vertoefd als verdachte van oplichting. Die was niet gering. De rechtbank opende de behandeling koel en zakelük met het belangrijkste punt, de aankoop van juwelen ter waarde van 176.555,bü de Juwelier Simons In Den Haag. Het strijdpunt was of de zigeu- nerkonnig do juwelen keurig had betaald 172.000 gulden zonder B.T.W. of dat hij zon der een cent te laten zien zich de jnwelen had toegeëigend. De juwelier wist alleen maar dat hü geen duit had gezien, er was dus niet be taald. Verdachte Koos P. hield «tar vol dat hü de poen eventjes uit zün brandkast in rijn eerovan had gehaald en voor de ogen van de Juwelier op tafel had uitgeteld. k> de «aal neien Ba volgelingen ven koning Koos P. Jn bonte kledij en behangen met kost bare sieraden, goud en diamanten. Het nuch tere aspect was de aanwezigheid van rijkelijk veel parketwachters en patrouillerende politie wagens rond het gerechtsgebouw. Veel rijkdom dus tentoongesteld in de huize Justitia door de zigeunerkoning en zijn volgelingen. Merkwaar dige tegenstelling bij dit alles 'was toch wel dat noch de koning nog zijn volk konden lezen of schrijven. Verdachte Koos hield intussen voor de rechter stug vol dat hij de 172.000 piek uit zijn brandkast had gehaald, die in zijn caravan „Ik bezit geld genoeg om dat te kunnen be talen", aldus de verklaring van de koning. Geld speeilde in de familie trouwens helemaal geen rol. Op aandrang van de president van de recht bank, prof. mr. W .F. C. van Hattum, deelde de vader van de koning mee, dat hij zo van een bank in Amsterdam wel f 80.000.kon halen en in zijn caravan nog een gelijk bedrag. De 49-jarige vader, kermisartiest, liet zich er op voorstaan een vermogend man te zijn, dank zij vele erfenissen. „We zijn een rijke familie", gaf hij te kennen. Een 24-jarige broer van verdachte, autohande laar, verklaarde bescheiden nog niet zo gefor tuneerd te zijn als zijn vader. Zowel vader als broer verklaarden te hebben gezien, dat verdachte de 172.000,had uit- „Of de belastingambtenaren weten dat vader zo welgesteld as?.", vroeg de rechter. „Dat weet ak niet, ze vragen er anij nooit naar", liet de vader weten. Behalve de zaak met de 176.555,of 172.000,aan juwelen, werd Üe koning ook verweten bij een juwelier te IJsselstein voor 43.T74,— aan Juwata) te hébben gekocht en eveneens niet betaald. In januari <van dS| Jaar had een handelaar te Nijmegen hem voor f 9.388,90 aan Perzisahe tapijten geleverd en ook toen haperde (hei aan o* hetelini Een caravanbouwer te Honselersdijk leverde voor 12.786,een „koningswagen". Maar ook hij zag geen geld. Als kleinigheden in het geheel werden nog genoemd enkele televisietoestellen, broodroosters, radio, walkie-talkie en nog zo het een en ander. IN DE WAK „Het is allemaal een beetje dn de war gelopen, toen ik in Zweden zat", gaf verdachte te ken nen. „Ik voer geen administratie en dan kan het wel eens uit de hand lopen". Fel ontkende hij de politie te hebben meege deeld, dat de diverse goedern „van misdrijf afkomstig waren. ...Ze hebben dan misbruik gemaakt van het feit, dat ik niet kan lezen of schrijven en mij maar wat laten tekenen", aldus verdachte. Het onderzoek in deze affaire was moeilijk ver lopen, doordat vrij laat na het gebeurde uitein- lijk aangifte volgde bij de politie. De broer van verdachte had op verzoek van de Haagse politie en verdachte de eerstgenoemde juwelen ter beschikking van de politie gesteld als „borgstelling". In IJsselstein was verdachte in contact geko men met een handelaar in juwelen, toen hij een auto wilde kopen. Er werden toen ook hor loges van 3.500,gekocht, niet?, wilde de rechter weten. «,,Ik heb geen verstand van juwelen of horldges. wel van goud", gaf de verdachte te kennen. Nadat ook de moeder en de vrouw van koning Koos hun verhaal hadden verteld en de recht bankpresident nogmaals had laten blijken het ongeloofwaardig te achten, dat de zigeuners over veel geld beschikken,- greep broer Louis in de binnenzak van zijn jasje en liet een bun deltje briefjes van duizend gulden alen. Xwn vader deed hetzelfde. Uiteengezet werd, dat rij voorkeur hebben voor briefjes van duizend gul der». rtWjj houden niet van honderdjes. Die zijn zo kapot Diss Hit. Daar koop Je wat voor. Goud bijvoorbeeld.'1 In bescherming Van de getuigen a charge was de directeur A. A. Ooms van het caravanimportbedrijf een dankbare voor de verdachte. Nadat onder ede was verklaard, dat verdachte caravans had ge kocht en licht aggregaten en bovendien een val se handtekening had gezet, nam de zigeuner koning hem in bescherming. Hü wees prof mr. Van Hattum erop. dat een mens zich kan ver gissen en verward kan zijn. Hij beweerde voorts, dat het nooit de bedoeling van de heer Ooms kan zijn een meineed te plegen. Daarna nam P. de kwestie van de koop van caravans en aggregaten punt voor punt en chronologisch met de getuige door. tenslotte herriep de cara vanimporteur zijn getuigenis. Mr. Schampers moest dit onderdeel van de dagvaarding dan ook geheel laten vallen. Hij vond wel, dat de koning der zigeuners in deze zaal de kroon van het hoofd is gestoten. En dat de titel be paald ten onrechte aan verdachte toekomt. „De titel verschafte hem een positie die hij de laat ste drie jaar had uitgebuit. Gesteund door be paalde publikaties hadden leveranciers de in druk, dat hij vermogender was dan hij werke lijk is, terwijl hij zich ook voordoet als een man met een groot' fortuin", aldus de officier van justitie. Hij releveerde, dat na de juwelenkoop bij de N.V. Simons in Den Haag, de belangrijkste en gewichtigste affaire, een lawine van aangiften is gevolgd. De getuigenverklaringen Van de familieleden konden volgens hem de toets dei- kritiek niet doorstaan. Hij wees er nog op;, dat verdachte zich er op beroept Nederlander te zün als het gaat om het recht op afbetaling te kopen, en zigeuner te zijn als het op betalen aankomt, omdat zigeuners bo anders zijn. ÖH les, die de „would-be-koning" nu leert, al- gaan met bet advies van deskundigen, dat een dw Rrr. Schampers, zal ook een les voor alle voorwaardelijke straf voor verdachte geen zin zigeuners zijn, zodat correcties in andere ge- heeft Hij hield wel rekening met het feit, dat vallen .Portia MBon stm, Hij wilde niet mee- een Stamhoofd Mr. dr. Klaassen wees er in zijn pleidooi op. dat de „titel koning der zigeuners niet gelijk staat met die van hare majesteit". Verdachte is „meer een stamhoofd, wat weer niet zo'n flau we kul is, als het openbare ministerie voor stelt", meende hij. Tot de kwestie zelf komend, stelde de raads man vast dat alle water van de zee niet afwast, dat er ook andere kronen zijn afgestoten. De eed wordt door de zigeuners heel serieus ge nomen. Vandaar ook het verzoek de eed in hun eigen taal te mogen afleggen. Wat de getuige nissen van de familieleden betreft, meende de raadsman, dat meineed moeilijk te bewijzen zal zijn, daar er essentieel geen verschil is, terwijl allen zeggen, dat er betaald is. In ieder geval is hier twijfel en die moet ten gunste van ver dachte werken, vond hij. Mr. dr. Klaassen stel de vast, dat de rechtbank tot vrijspraak moest besluiten, wat dit punt aangaat. Ook de fles sentrekkerij achtte hij niet bewezen. Verdachte heeft, door de bank genomen niet altijd meteen betaald. Hij wil ook nu nog betalen. Hij maak te ook de goederen niet zoek. Als zijn bedoe ling slecht zou zün geweest, had hij de juwelen zeker niet bewaard in zün brandkast of vrij willig bij de politie gedeponeerd. Kapitale din gen zijn altijd zorgvuldig door Koos P. bewaard. De raadsman rekende voor, dat van alles wat er nog te betalen valt door verdachte slechts een bedrag resteert van minder dan 5.000, Hij meende voorts, dat het voorrarrest van vier- eneenhalve maand een klap is geweest, die zeer hard is aangekomen, ook in de stam, waar van verdachte het hoofd is. Hij verzocht de rechtbank de zigeunerkoning eerder op vrije voeten te stellen en wel meteen. Dit vernoel« werd afgewezen. In zijn laatste woord merkte de koning nog op. dat hij het gevoel had, al vier jaar in de ge vangenis te zitten en dat hü in de gevangenis 38 kilo wwr afgevallen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9