Kunstzon aan Noordzeekust Noordwijks hotel komt met Europese primeur: morgen voorgeleid J. VAN LEEUWEN 30 JAAR RAADSLID IN NOORDWIJK Puzzelparade „Dorpswerk Beinsdorp" heeft winterprogramma tot nieuwjaar gereed Grootse huldiging in speciale vergadering Bromfietser na ongeval overleden De veilige manier ran sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Kweker (29) verdronken PAGINA DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 Warme hoogtezon verlengt zomer in badplaats Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Een bekend badhotel in Noordwijk aan Zee werkt op het ogenblik aan de verwezenlijking van een Europese primeur, een zonne-installatie, die de eerste kunst- zon aan de Noordzeekust zal moeten worden, waarmee badgasten zich gedurende het winterseizoen toch in een behaaglijke warmte kunnen koesteren. Deze voor het vaste land van Europa unieke installatie, die de zomermaanden zal moeten „verlengen" wordt vrijdagmiddag 26 september in de Noordzeebadplaats in gebruik gesteld door de be kende revalidatie-arts dr. A. C. van Swol. De kunstzon, die wordt aangebracht op het terras van het over dekte zwembad van badhotel Zeerust en zwemmen en zonnebaden In aangename warmte moet garanderen, bevat apparatuur die zowel ultraviolette (hoogtezon, bruin worden) als infrarode straling (warmtestralen) voortbrengt, zodat de beide belangrijkste compo nenten uit het zonlicht er in zijn verwerkt. De apparatuur is zodanig samengesteld dat de straling overeenkomt met die van een zonnige dag in juli, 's middags om twaalf uur. De bestraling geschiedt over een opper vlakte van ongeveer 25 m2. Acht per sonen kunnen gelijktijdig onafhankelijk van elkaar van deze installatie gebruik maken. De hoteldirectie deelt mee, dat het niet de bedoeling is van Zeerust een kuur oord te maken. Men wil slechts de aan«- gename zonnewarmte met de weldadige werking der ultraviolette stralen óók brengen' in het jaargetijde dat wij van de natuurlijke bron verstoken zijn. Een drietal puzzels zijn wat langer blij ven liggen dan men gewend is. De puz zels zijn echter niet zomaar terzijde ge schoven. We hebben ze aandachtig be keken en hier volgen de prijswinnaars: Puzzel 9 augustus: ƒ12,50: mej. E. v. Teylingen, Jan van Banningstraat 25 te Zoeterwoude; ƒ7,50: mevr. Luyten, Noordwijkerweg 5a te Katwijk aan den Rijn; ƒ5,B. J. Hoogenboom, Bin nenweg 6 te Rijpwetering. 16 augustus: 12,50: J. P. Smit, Irene- laan 2, Nieuwkoop; mevr. v. d. Lans, Huize St.-Agnes, Voorhout: mevr. Bos man-Wildenburg, Westkanaalweg 8. Langeraar. 23 augustus: 12,50: mevr. J. Vooys- Ligtvoet, Spiegelstraat 38, Leiden; 7,50: mej. G. Vrijburg. Noordveenweg 7. Nieuwe Wetering; ƒ5,St. v. d. Aart, Rijnsburgerweg 88. Rijnsburg. Een tekening van de zonne-installatie. zoals die in het Noordwijkse badhotel zal worden aangebracht. DOKTERSATTEST Gezonde mensen die onder aangename omstandigheden willen relaxen, kunnen van deze zonne-installatie profiteren. Voor mensen met bijv. huidafwijkingen is een doktersattest noodzakelijk. Per dag kan men maximaal twee uur van het zonnebad gebruik maken, te verdelen over ochtend en middag. Be gonnen moet worden met een half uur. Evenals bij natuurlijke zonnebestraling is ook hier de tijdsduur afhankelijk van lichamelijke constitutie, leeftijd en huid conditie van de betrokkene. Ter be scherming van de ogen is een zonnebril DE KWAKEL Op 4, 5 en 6 septem ber wordt in hotel Leenders te De Kwa- kel een invitatietoernooi driebanden ge houden om de Cup van A. M. J. Bocxe. Het toernooi zal gehouden worden on der auspiciën van B.V. Telstar '64. De algehele leiding van deze wedstrijden, die de eerste twee dagen om 14 uur aanvangen en op 6 september om 10 uur, is-in handen van de competitieleider van Rijn- en Veenstreek, de heer J. v. d. Sijs. Deelnemers zijn: L. Teegelaar, J. Lamers, W. Elshof. J. v. Essen, H. Kemper, F. Franssen, G. Bocxe en J. (Van onze correspondent) H1LLEGOM Het Dorpshuiswerk Beinsdorp heeft voor de maanden sep tember t/m december a.s. een reeks van activiteiten op haar programma staan, die aMe in het Dorpshuis „Het Eiland", hoek Hillegonimerdyk/Venneperweg ge houden worden. De maandagavonden brengen na 20.00 uur een teken- en schildercursus voor amateurs, die ge geven wordt door de heer P. Alleman uit Ilillegom. Die avond kan men er ook terecht voor het klaverjassen. In het Dorpshuis repeteert ook de to neelvereniging „Ons Genoegen" o.l.v. de nieuwe regisseur K. v. d. Voorn uit Hil- legom. De dinsdagmiddagen zijn gere serveerd voor de wekelykse bejaarden- byeenkomsten, die 14.00 uur beginnen, en 's avonds kan de Beinsdorper jeugd zich recreëren met biljarten en tafel- Ook dames worden niet vergeten, want op de woensdagavonden om klokslag 19.00 uur is er voor hen gymnastiek on der leiding van mevrouw Bons. Om 20.00 uur geeft de heer C. van Andel uit Hillegom er een cursus Bloemen- schikken. Bij voldoende deelname zal de heer J. Veldt uit Hillegom voor begin- gevorderden een danscursus ge ven. De avonden van donderdag en vry- dag zyn gereserveerd voor feestavonden en vergaderingen. Zaterdagmiddagen na 1.30 uur kan de jeugd van 12-15 jaar „Het Eiland" in bezit nemen voor bil jarten en tafeltennis. De jeugdcommis sie belegt op de zaterdagavonden eens per maand dansavonden, waarvan de eerste wordt gehouden op zaterdag 27 september m.m.v. de „Runaways". Des zondag om 8.30 uur wordt er de H. Echaristie gevierd en om 10 uur houdt de Ned. Hervormde Kerk er haar dien sten. Zondagmiddags om 14.00 uur is er voor de kinderen de zondagsschool. Bij K.B. is dr. J. A. Oosterhuis. we tenschappelijk hoofdmedewerker bij de Oogheelkundige Kliniek van de Univer siteit van Amsterdam, aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon hoog leraar in de oogheelkunde. (Van onze correspondent) NOORDWIJK Dezer dagen is het dertig jaar geleden, dat de heer J. van Leeuwen gekozen werd tot lid van de gemeenteraad van Noord- wijk. Ter gelegenheid van dit jubileum zal vrijdagavond 5 september om 8 uur een buitengewone vergadering van de raad worden belegd, waarin de heer Van Leeuwen zal worden gehuldigd. Deze bijeenkomst van de gemeenteraad is openbaar. van andere posten. Zo is hij nog altijd voorzitter van de plaatselijke afdeling van de KABO en van de r.-k. Begrafe nisvereniging „St.-Barbara". Verder was hij vele jaren bestuurslid van de uit de r.-k. organisaties voort gekomen Coöperatie DSS, waarvan 13 jaar voorzitter. Ook in het kerkelijk le ven trad hij op de voorgrond. Zo maak te de heer Van Leeuwen van 1954 tot 1968 deel uit van het kerkbestuur van de parochie „Sint-Jeroen". Ambtenaar ran Staatsbosbeheer met tal van nevenfuncties De heer Van Leeuwen, die in deze zit tingsperiode de KV'P vertegenwoordigt, is een prominent man in de Noordwyk- se gemeenschap. In de loop der jaren zag hij zich op sociaal, maatschappelijk en kerkelijk terrein tot talryke functies en taken geroepen, waaraan hij zieh met inzet van zijn gehele persoon en al zijn talenten heeft gewijd. Het jubilerende raadslid werd op 27 no vember 1904 te Leiden geboren, maar is afkomstig uit Voorhout. Reeds op jeugdige leeftijd kwam hij naar Noord- wijk, waar hij later vele jaren werk zaam was op het kantoor van het Staats bosbeheer. Tegenwoordig werkt hg als administratief ambtenaar bij deze dienst te Haarlem. Van jongsaf voelde de heer v. Leeuwen zich gegrepen door de strijd van de katholieke vakbeweging voor sociale rechtvaardigheid en de verheffing van de arbeidende stand. Het was deze vak beweging, die als eerste een beroep op hem deed. Daar leerde hij het leiden en besturen, daar werd de grondslag gelegd voor zijn latere politieke carrière. Vooral vakbond Reeds 27 jaar is de heer Van Leeuwen bestuurder, eerst van de KAB en daar na van het Ned. Kath. Vakverbond in Noordwijk, 't overkoepelend orgaan van ic plsefKeliike afdelingen van de katho lieke vakorganisaties. Van deze centrale is hy al 28 jaar foortiüef. Arbeidsgrocpering In september 1939 werd hij gekozen tot lid van de gemeenteraad als vertegen woordiger van de r.-k. arbeidersgroepe ring. Twee jaar later werd de raad door de Duitse bezetters op non-aktief ge steld, maar kort na de bevrijding ver scheen de heer Van Leeuwen weer op het politieke toneel, nu als vertrouwens man om een noodgemeenteraad samen te stellen, waarvan hij zelf ook deel uit maakte. Toen in 1946 weer normale verkiezin gen voor de gemeenteraden werden ge houden, keerde de heer Van Leeuwen als raadslid terug en zag hy zich met grote meerderheid van stemmen tot wet houder benoemd. Bij de drie volgende zittingsperioden van de raad werd hij weer als zodanig gekozen, zodat de heer Van Leeuwen in totaal zestien jaar met het wethouderschap belast is geweest. woordiger van de r.-k. arbeidersgroe pering in de raad gekozen, doch door politieke verwikkelingen ging het wet houderschap in andere handen over. Sinds 1966, toen de katholieke gemeen schap in Noordwijk met één lijst uit kwam, heeft hjj in de raad zitting voor de KVP. Andere functies In zijn loopbaan als gemeentelijk be stuurder vertegenwoordigde de heer Van Leeuwen een aantal jaren van 1956 af de gemeente in de Stichting VW Noordwijk. Van andere vertegenwoordi gingen noemen wij die in de werkplaats voor minder-validen in de Bollenstreek, de commissie tot hulpverlening aan bloembollenkwekers en tuinders, in de commissie voor personeelszaken en in de commissie tot hulp aan middenstan- De heer Van Leeuwen is een man, die in de politiek zelden liet achterste van zyn tong laat zien. Hy is niet alleen raadslid, doch ook politicus, die taal en werkwijze van de regent verstaat, maar evenzeer in de vergaderingen van ar beidersorganisaties en kiezers op frap pante wijze de juiste toon weet te tref fen. LSB-lezing over schaakproblemen LEIDEN De zeer bekende Neder landse probleemcomponist Jac. Haring zal voor de schakers uit Leiden en om geving een interessante lezing komen houden over aanrakingspunten, schaak problemen en schaakpartijen. De heer Haring is internationaal mees ter van de probleemcompositie, één van de slechts 15 meesters onder de vele problemisten over de gehele wereld. Deze lezing is eens „iets anders dan anders", en zeer aan te bevelen; het j schaakprobleem is voor velen nog een te weinig bekend facet van het schaak- i spel. Partijschakers moeten zich niet i laten misleiden door het wel eens wat I weinig aantrekkelijke woord schaak- I probleem, de heer Haring heeft zijn le- j zing geheel afgestemd op de belang stelling van de partijschakers. De lezing is toegankelijk voor ieder die hiervoor belangstelling heeft en wordt gehouden op vrijdagavond öseptember a.s. om 20.000 uur in Hotel „Het Witte Huis", Wilhelminapark 33 te Oegst- BEJAARDEN OP STAP MET UW LEIDERDORP Wederom hebben de Leiderdorpse bejaarden hun jaarlijkse uitgaansdag aangeboden gekregen van de UW, afddeling Leiderdorp. Om tien uur gistermorgen vertrok men in ge zelschap van de echtgenote van burge meester M. A. van der Have vanaf het Trefpunt in de Eikenlaan, op weg naar Kraantje Lek. Daar werd de eerste kof fie genoten. Daarna op naar net hoogte punt van de dag, het Dolfirama in ho tel Bouwes in Zandvoort. Van één tot twee uur werd daar door de deelnemers genoten van de show, welke werd ge geven door de zeeleeuwen en dolfijnen. In Bakkum, in de Johanna's hof. werd de beloofde pannekoek gegeten. Na nog een half uurtje relaxen werd toen de thuisreis aanvaard met een zeer inte ressante tocht langs de havens van IJmuiden. De bijzonder attente chauf feur gaf ook daar een duidelijke uitleg. Via Schiphol kwamen de bejaarden om even voor vijven aan op de Persant Snoepweg. Een beetje vermoeid mis schien, maar veel meer voldaan. BODEGRAVEN De zeventienjarige jongeman, die zaterdagavond j.l. in hotel Centraal te Bodegraven de uit die plaats afkomstige C. Roor (39) zó hard met een biljartkeu in.de nek sloeg, dat deze terstond overleed, zal morgen aan de officier van justitie worden voorgeleid. Hy wordt vervolgd wegens doodslag. Voorts werd ons nog de volgende recti ficatie medegedeeld: ten onrechte deel den wij dezer dagen mede, dat de dader deel uitmaakte van de bevolking Alphens woonwagenkamp. Dit bleek niet het geval te zyn. De dader was zonder verblijfplaats. Jeugdfeesten verlopen sfeervol LEI MUI DEN De eerste twee dagt. de feesten der gezamenlijke jeugd verenigingen GJV, CJV en KJK zijn gezellig verlopen. De oecumenische jeugddienst in het Hervormde Kerkge bouw was een succes. In de School met de Bjjbel werd van sport en spel genoten. De jeugd kon naar hartelust verscheidene spelen be oefenen, zoals sjoelen, voetbalspel, dam men, kaarten, enz. De uitslagen waren: Sjoelen: 1 Hans Rietdijk 209 p., 2 Rien Zwaan 195 p. Voetbalspel: 1 Arie Schoen maker, 2 Arnold Heuzen. Dammen: 1 Hans Rietdijk, 2 Rien Zwaai. Kaarten: 1 Cobi v. Egmond, 2 John v. Stein. De prijzen worden vrijdagavond op de mini-kermis uitgereikt in de zaal van de heer v. d. Poel. aanvang 7 uur. Groot wijfeest De volgende bijeenkomsten zijn reeds vastgesteld. Vrijdagavond 19 september is er een groot wijfeest met diverse at tracties, o.l.v. de heer J. v. Strien. Vrij dag 3 oktober wordt de jaarvergadering gehouden van het Dorpshuiswerk, waar alle inwoners van Beinsdorp welkom zü'n. De vrijdagavonden 24 en 31 okto ber geeft de toneelvereniging „Ons Ge noegen" een voorstelling. Vrijdag 14 no- vcmuer volgt de verkiezing van de Raad van Elf. georganiseerd door de Beins- üAi/tr Carnavalvereniging „De Kanaal kikkers". Dezelfde maand hoopt kape laan J. A. Ammerla&n een causerie te houden met kleurendia's over „Brazilië", het land dat de moderator in de afge lopen zomermaanden bezocht. Dinsdag 23 december is er de traditionele Kerst zangavond voor geheel Beinsdorp. Vo cale medewerking verleent het gemengd parochieel koor van St.-Jozef uit Hille gom, onder directie van de heer H. A. I. Bruschke, met aan het orgel de heer J. Witteman uit Hillegom. De bekende radiospreker ds. G Toornvliet uit Bloe- mendaal houdt de Kerst-meditatie. DE KWAKEL De 17-jarige Leo van Zaal. die vorige week zondag met zijn bromfiets bijna frontaal tegen de auto van W. W„ eveneens uit De Kwakel. opbotste, is zonder tot bewustzijn te zwaar hersenletsel en diverse fracturen in het ziekenhuis opgenomen, waar he laas de medische hulp niet meer heeft mogen baten. Bij K B. is dr. H. O. Voorma, thans wetenschappelyk medewerker eerste klasse op het Biochomisch Laboratorium van de Leidse Universiteit, benoemd tot gewoon lector in de biochemie aan deze universiteit. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. BOSKOOP Na twee uren speuren heeft de politie zondagnacht het lyk van de 29-jarige kweker E. Minarzik in een moddersloot langs zijn bedr\jf aan de Boezemlaan gevonden. M. was omstreeks 19.00 uur van huis gegaan, omdat hg in zgn bedrijf nog enkele werkzaamheden te verrichten had. Men vreest dat hg tgdens 't dekken van de plantenbakken over het kopeind is getsruikeld. Toen hg gevonden werd lag hij voorover in de sloot, met slechts het bovenlichaam in het water. In de modder had hij geen houvast kunnen Het slachtoffer was afkomstig uit Duits land; hg woonde pas drie jaar in Bos koop. Hg was de vader van twee kin- Di plomaz wemmen in „De Vlief' LEIDEN In het zwembad „De Vliet" kwamen een viertal dames één heer en 66 jongelui in het bezit van een zwem diploma. De geslaagden van dit examen zgn: Diploma A: mevr. J. van Gorp; mevr. G. W. van Rossenberg; mevr. G. Kui per; H. Schouten: W. Rgsdijk; L. Ber kenbosch; A. Rgsdijk; M. Zirkzee; H. Boersma; R. de Bolster; K. Stigter; H. Groenendaal; H. van der Klein: D. Kla ver; C. Wakka; R. de Blauw; Y. Ab- benhuis; M. Verhoogt; Y. Jansen; P. Veer; C. A. Brouwer; J. Timmerman; H. Vliegenthart; P. Woltman; T. Kui per; E. Walter; G. A. Roozendaal; O. Spierenburg; J. J. de Looff; J. A. van der Laan; M. Nagtegaal; V. van dei- Linden; R. Kooien; J. Ouwerkerk; A. Boomgaard; A. van der Zeeuw; C. Pen seel; K. Koster; J. Delfos; P. van Veen; J. de Bolster; A. Stokkel; W. Verbrug- gen. Diploma B: Y. Abbenhuis. M. Verhoogt; L. Meyaard; J. Swartsenburg; J. Mar selis; W. de Ruiter; M. Abbenhuis; M. The; H. Gieske; A. van Ravensbergen R. Kamerling: P. van Rossenberg; E. van Strien; C. Kuiper; R. Dickhoff; T. Reedijk; P. van Santvoord A. Nater; J. Bakker; H. Rijsdgk; M. Broeken; R. Segaar; G. Timmerman; J. Monde; T. Monde; T. Schimmel; J. Ouwerkerk en de heer C. A. Brouwer. Diploma C: mevr. W. Verwer. Veeleisend Telkens kreeg hg de lang niet gemak kelijke taak om de portefeuilles van so ciale zaken, volkshuisvesting en onder- wgs te beheren. Daarbij werd hij velé jaren achtereen met de afschuwelijke woningnood, volksvgand nummer één, ln zgn meest bestiale vorm, geconfron teerd. De verdeling van de schaarse I woonruimte stelde aan dit wethouder- I schap bgna bovenmenselijke eisen. I In l»6z weru ng wederom als vertegen- Blitz organiseert basketballtoernooi LEIDEN - A.s. zaterdag 6 september organiseert de basketbalvereniging „Blotz" uit Leiden een toernooi in de Vijfmeihal. Het is een toernooi met In ternationale deelname. De deelnemende verenigingen zyn: Heren: Hasper Sport Verein (Hagen W.-Dld). Yellow Kangaroes (Arnhem), Flash (Den Bosch), Essor (Leiden). Blitz (Leiden). Dames: Juventus (Schiedam), Rowic (Dordrecht). Blitz (Leiden). Junioren: AMVJ (Rotterdam), Bona Stars (Leiden), Blitz (Leiden). De heren spelen in een halve competitie op het ene veld, de dames en de junio ren spelen ieder een hele competitie op het andere veld. In totaal worden er per veld 11 wed- .stryden gespeeld van 2 x 12'/- min. (klokketijd) met „vliegende" wissel van sepelhelft. Na afloop zullen de prgzen in het res taurant van de sporthal worden uitge reikt. Een ieder die belangstelling heeft is van 's morgens 11 uur tot 's middags 5 uur welkom. M. Splinter werd erevoorzitter van schaakclub LEIDERDORP Het gaat goed met de Leiderdorpse Schaakvereniging. Dat bleek gisteravond op de joarlykse alge mene ledenvergadering, die in 't Dorps huls werd gehouden. De vereniging be staat januari 1971 50 jaar en hoopt dit feestelijk te vieren met o.m. een simul- taan-seance, te geven door een bekend buitenlands schaker, in de herfst- of kerstvakantie wedstrijden voor de Jeugd, een receptie, een foto-wedstrijd In sa menwerking met de fotoclub Daguerre. Uiteraard zgn dit nog maar plannen in voorbereiding. Wegens vertrek uit Leiderdorp heeft de heer M. Splinter de voorzittershamer neergelegd en in zijn plaas werd geko zen dr. J. Pool. Deze sprak warme woor den van dank, hoewel niet onder woor den te brengen is. zei hij, wat de heer Splinter voor de vereniging heeft ge- Hij was een der oprichter» en geduren de 48 jaar kcsturslid, waarvan de laatste decennla's voorzitter. Hy bood heni dan ook het ere-voorzltterschap aan, dat de heer Splinter in grote dank aanvaardde. Financieel is de vereniging gezond; er is een rui mbati gsaldo van f 400.De vereniging telt 26 spelende leden. Prg zen werden uitgereikt aan de heer P. v. d. Leek (winnaar groep 2) en J. van Oudshoorn (winnaar groep 3). In de van materiaal werden geko- de heren P. v. d. Leek en S. Wels. SHO-Wassenaarmars WASSENAAR De Haagse wandel sportvereniging „Steeds Hoger Op" or ganiseert zaterdag 13 en zondag 14 september haar 11e Wassenaarmars, waarvan het parkoers door geheel Was senaar loopt. Men kan naar keuze 5. 10. 15 of 20 km lopen. De start is vanaf school Marlot, Leid- sestraatweg 77 bij Hofzichtlaan, hoek Hoogwerflaan, te bereiken met tramhjn 6 en HTM-bussen 20, 21, 23 en 43 vanaf Holland Spoor, Den Haag. Zaterdag kan men van 12 tot 13 uur starten, terwgi zondag atartgelegenheid is van 10 uur tot half een. Inschrgving is nu reeds mogelijk bg de volgende adressen: Jacob van Campen- plein 63 en Terwestenstraat 48 te Den Haag en Burg. Molenbroekstraat 7, Delfgaauw (tel. 01730-26775). Het inschrijfgeld bedraagt voor perso nen tot 16 jaar ƒ1,50 en voor ouderen 1,65 (voor 6 september 0,15 reduktie) en kan ook gestort worden op gironum mer 490885 t.n.v. wandelsportvereniging S.H.O. te Den Haag met vermelding van persoonigke gegevens en te lopen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5