anders dan andere SteÊcidóeSouïcvnt Kleuren-t.v. in Nederland sneller in opmars dan destijds in de Ver. Staten antenne BEWERKING VAN „RECONSTRUCTIE NIEUWS VAN FIRATO 1969 Springlevende radio maakt bloeiperiode door Vanavond op televisie: PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 „Onaanvaardbaar" uitgesproken over de loonparagraaf ST WILLIBRORDUS. dc katholieke bona van werknemers en industriële be drijven. (moet niets hebben van een loon- beleid, waarbij vakcentrales, werkgevers bonden en regering samen een gemiddelde gaan noemen voor loonstijgingen, dat binnen het raam van de nationale econo mie toelaatbaar zou zijn. De (bond van katholieke industriële werkers is binnen het NKV in het algemeen niet het meest makke schaap, ze gaat evenweel radicaal in verzet wan neer zoals in het zomeradvies van de SER als loonbeleld aanbevolen wordt voor 1970 een bepaald percentage als maximumgrens voor bij CAO's overeen gekomen loonstijgingen te stellen. Daartegen heeft St. Willibrordus principiële bezwaren gelet op haar opvat tingen inzake de vrijheid van vakbonden binnen en buiten de vakcentrales en inzake de wenselijkheid van een echt vrij loonbeleld. Natuurlijk speelt hier ook de overtuiging mee. dat bij vrije onderhan delingen de industriële bonden met of zonder scherp spel hogerc lonen kunnen bedingen dan in een gemiddeld landelijk maximum opgesloten ligt Dan gaat het dus om de knikkers en niet om het spel; logisch is dan ook een uitspraak als die aan het slot van het protestartikel in bondsblad Industria tegen de loonat'spraken in het SER-advies: „Het is nu eenmaal zo, dat niet de mooie speeches tegen de bestaande orde en de institutionalisering tellen, maar uitein delijk alleen de gestelde daden." de redenering van St. niet zo waterdlc op het eerste gezicht lijkt. We begrijpen volledig dat het NKV zelf slecht te spreken is over het artikel Industria. Getuigen van deze ergernis zijn bijvoor beeld in de repliek van het NKV-ver- bondsbestuur gedane uitlatingen als .misleidende suggestie', „passages met insinuerende strekking" en „ondergraven van vertrouwen". Wij hebben andere bezwaren. De bondsbestuurders moeten weten, dat een werkelijk vrij loonbeleld uitdraait op forse prijsbewegingen. Wanneer de ruimte in de industriële sector ruimere loons verhogingen zonder prijsstijgingen toelaat, moet St. Willibrordus in het huidige wcl- vaartsklimaat maar eens proberen te verhrinderen dat andee sectoren met weinig ruimte toch gaan proberen zich aan het hogere percentage van de industriële werkers op te trekken, desnoods met het risico van prijsverhogingen En al moge het verschijnsel van werk nemers die als consument protesteren tegen prijsverhogingen welke andere werknemers stilzwijgend in het resultaat van hun onderhandelingen hebben ge calculeerd niet onbekend zijn, een beetje vreemd blijft dit verschijnsel wel Zoals we het ook niet helemaal logisch vinden dat ter verbetering van het minimumloon der slechtstbetaalde groepen menig werknemer het volgende standpunt inneemt: eeist ik mijn volle portie en uit de dan overblijvende marge nog wat doen voor de minimum! ij des. In zulke gevallen wordt de solidariteit wel eens tot een plaats op het reservebankje gedoemd GELIJK heeft St. Willibrordus evenwel wanneer geconstateerd wordt dat door een beleid als het SER-advies aanbeveelt voornamelijk de werknemers die onder een collectieve arbeidsovereenkomst vallen hun inkomen beperkt zien. terwijl alle overige inkomens en winsten vrij blijven. Natuurlijk blijft de fiscus alom aanwezig am van die vrijheid een fors stuk af te snijden, maar in principe blijft de vrijheid van de niet aan een CAO gebonden inkomen trekkers groter dan die van de doorsnee -werknemer. Wjj blijven voor dit gecompliceerde vraagstuk de oplossing zoeken in de richting van een spaar- of investerings- loon. Op die manier blijft het mogelijk te differentiëren zonder prijsverhogingen uit te lokken en zonder een situatie te scheppen waarin er voor gelijkwaardige groepen werknemers opmerkelijke ver schillen in consumptiemogelijkheden zouden ontstaan- En om met St. Willibrordus te spreken op die manier wordt er ook een daad gesteld die veranderingen in de bestaande orde en de institutionalisering tot gevolg hebben zal. Zo niet direct vandaag al. dan toch morgen. Jammer genoeg maakt het be stuur van St.-WilLibrordus nog al eens de indruk alles vandaag te willen. Inspraak als epidemie RADICALE 6tudenten zal de jaaxrede van de aftredende Leid se rector- magnificus prof. Kukenheim als conser vatieve oude-mannenpraat in de aren geklonken hebben. Alleen met oogkleppen op en watjes in de oren zullen ze evenwel kunnen volhouden iri prof. Kukenhedms kritiek geen kern van waarheid te hebben bespeurd. Juist vinden wij deze kritiek zeker, imzoveire zij constateert hoe een opge voerd streven naar inspraak de universi teit dreigt te verlammen, de ontwikkeling van de wetenschap hindert en voor de functie van de universiteit als opleidings instituut grote risico's met zich mee brengt. Voor studenten te de vergelijking die prof. Kukenheim maakte, niet leuk. Hij noemde het zinloos wanneer ln een train de passagiers de wagenbestuurders moeten kiezen, omdat die passagiers maar een paar haltes meereizen en de tram er voor meer permanente bedoelingen is. Boven dien komt het maar al te vaak voor. dat passagiers in de verkeerde tram blijken te zitten- Maar in bepaalde opzichten snijdt deze vergelijking hout. Wij vrezen dat. wanneer er geen ken tering komt, binnen afzienbare tijd reeds geconstateerd zal moeten warden hoe het onzinnige streven van bepaalde studenten- groepen en wetenschappelijke medewer kers naar maximale inspraak het karakter van een gevaarlijke epidemie zal hebben gegeven. Dan is er een catastrofe nodig om alle betrokkenen weer tot gezond verstand te brengen. Tegen die tijd zijn de drijvers van nu eveniwel waarschijnlijk buiten schot. De rekening van de glazen die zij gebroken hebben, wordt aan anderen gepresenteerd. In het gunstigste geval fluisteren de daders dan: „We hebben ons inderdaad vergist". Dan zal men te laat moeten gaan werken met inspraak van een inhoud en omvang welke nu reeds te realiseren zijn. Mits men rode vlaggen en Maagdenhuisjes maar wat minder belangrijk vindt dan redelijke hervormingsplannen Fan-Fan (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Met gerechtvaardigde voldoening mogen wij vaststellen, dat nog dit jaar het 100.000ste kleurentelevisietoestcl in Nederland in gebruik zal worden genomen. Dat betekent, dat Nederland in twee jaar een prestatie heeft geleverd waarover de Verenigde Staten indertijd vijf jaar hebben gedaan. Marktonderzoekingen hebben aangetoond, dat kleu rentelevisie voorkomt in alle lagen van onze bevol king. Ook de landelijke spreiding toont geen opval lende verschillen, aldus de heer G. D. J. Hofhuis, sprekend namens de vereniging van fabrikanten en importeurs op een persconferentie van de Firato '69. Wat de markt voor de zwart-witapparaten aangaat, zijn in principe de honderdduizend jonggehuwden de eerste kopers Ock al neemt de verkoop van wrvangdngs- en zelfs het aantal tweede tv.-rtoestellen hand over hand toe. Per honderd gezinnen telt ons land thans zevenentachtig t.v.-toestellen en in 1970 zal hert tweeënnegentig zijn, terwijl dit getal in 1980 tot 120 (inclusief tweede apparatuur) zal oplopen. De Firato staart dit jaar officiedl in het teken van de radio. Immers het is vijftig jaar geleden, dat dit medium zijn opmars begon. De radio is nog alitijd springlevend en maakt een enorme bloeiperiode dooi- Wat het aantal radiotoestellen betreft loopt ons land in de E.E-G, voorop met 170 radiotoestellen per honderd gezinnen, terwijl hert in de E.E.G.-landen slechts 154 is. Als grote stimulans voor de hifi-stereo noemde de heer Hofhuis de snelle uitbreiding van het f.m.-stereozendernet, plus de uitbreiding van het aantal stereozenduren dat in 1970 minimaal vijftig uur per week zal bedragen. In 1970 zal bovendien en dart is een Westeuropese primeur heel Nederland f m.-stereo kunnen ontvangen. Kwart miljoen verwacht De voorzitter van de tentoonstellingscommissie, de heer A J. Peiger, verwachtte circa een kwart miljoen bezoekers op de Firato, die van 19 tot en met 28 september aanstaande in de nieuwe RAI te Amsterdam wordt gehouden. De produkten zijn afkomstig van 145 exposanten uit negentien landen. Van de expositienoviteiten noemde hg onder andere de videorecording voor huiselgk gebruik en het stereo-8-afspeelsysteem, dat voor het eerst vanuit de Verenigde Staten is overgekomen naar Nederland. In de Noordhal van de RAI zal een hi-fd-straat met dertig geluidsdichte cabines worden ingericht. In de Glazen Zaal komt een grote radiostudio en in de grote zaal van hert Congresgebouw wordt een kleurentelevisiestudio gereedgemaakt, van waaruit de omroepen en de N.OS. dagelijks t.v.-programma's in kleur zullen regisseren en uitzenden Een kleine presentatiestudio voor radio en televisie komt op de scheiding tussen de Zuid- en Westhail- In de kleine 9tudio's vinden de eerder aangekondigde wedstrijden van de Firatoeameratest en de Firatodiscjockeycompefciitie plaats waarvan de finale op zaterdagavond 27 september wordt gehouden. Achter de schermen In uitstekende samenwerking met de omroepen en de N.O.S- zal op de Firato alles worden gedaan om de bezoekers een zo breed mogelijke bLik achter de schermen te gunnen. In de nacht van 20 op 21 september wordrt de N.O.S.-radiosterrit gereden met als ondertitel „Van huis via Hilversum naar de Firato". De deelnemers krijgen hun instructies voor de rit en voor de bijzondere opdrachten via de radio en komen zondagochtend tussen acht en tien uur bij de RAI in Amsterdam aan- Uiteraard zou het „Elektron", het centrum van toepassingsmogelijkheden in elektronica weer niet op de Firaito ontbreken. Daarbij bevindt zich een zogenaamd Panoramaplein, waarin 'n cirkelvormig presentatie door middel van apparatuur etc. de jeugd een overzicht krijgt van de elektronische mogelijkheden. De jonge bezoekers ontvangen een cassetterecorder in bruikleen, die zij bij de rondgang zelf kunnen bedienen. Nachtuitzendingen De heer E. A Schüttenhelm, voorzitter van de N.OS.. deelde mee,' dat gedurende de tien Fvratodagen een experiment zal worden genomen met radionachtuitzendingen. Deze uitzendingen zullen worden begeleid door een luisteronderzoekdat niet alleen de luisterdichtheid meet, maar bovendien tracht gegevens te verkrijgen over de samenstelling van het luisterpubliek. De radioprogramma's zullen elke nacht van twaalf tot twee en 's morgens van vijf tot zev uur plaatshebben. Aan de hand van de ervaringen in die tien dagen opgedaan, zal moeten blijken in hoeverre er op dit gebied een behoefte bestaat. De N O.S. heeft voorts besloten het totaal artistieke apparaat van de omroepen, die in de Hilversumse studio's werken, over het voetlicht te brengen op de Firato. Dagelijks zullen in de vorm van lunchconcerten, de N.O.S.-orkesten en 't Omroepkoor bij toerbeurt aan het publiek worden voorgesteld in de Glazen Zaal. Nog op te merken valt, dat ter gelegenheid van het feit, dat vijftig jaar geleden in ons land de omroep is gestart, de originele P.C.GG.-zender uit het Postmuseum naar deze expositie zal worden overgebracht en ook in werking te zien zal zijn. Vanavond de laatste aflevering van „Fan Fan". De jury bestaande uit Bon- joura, Jo Janneke Claassen en Skip Voogd zal in deze uitzending de pres taties moeten beoordelen van de fans van Donovan en de Bee Gees. Enkele opdrachten die moeten wor den uitgevoerd: synchroon meezingen met een plaat, het houden van een pleidooi, dansen, een tekening maken, vragen beantwoorden, die worden ge steld door presentator Rob Out en een legpuzzel, maken. De winnaar krijgt f 250,en de verliezer f 100,voor de clubkas. Natuurlijk bevat ook deze „Fan Fan" veel muziek. We noemen hier jurylid Bojoura. met „If it's tuesday, this must be Belgium". George Cash met „Nigh tingale" en de Nederlandse groep „Ser pentine" met „Yesterdag papers". (Ne derland II 19.03-20.00). De drie stiefvaders Vanavond weer eens 'n western van regisseur John Ford, geliefd en be proefd genre van deze filmveteraan. In de hoofdrol een andere grootmeester van het witte doek, John Wayne die sinds Fords klassieke „Stagecoach" 't prototype is van de keiharde, niets en niemand ontziende cowboy. „De drie stiefvaders" is overigens 'n wat senti menteler verhaal: drie boeven vinden na een overval op hun vlucht in de woestijn 'n zwangere vrouw, die na de geboorte van haar kind sterft. De drie mannen adopteren het kind en gaan een lange, barre tocht tegemoet die hen uit eindelijk toch in de armen van de wet (Nederland I 20.55-22.35). Het feit dat dertig jaar geleden met de inval in Polen de tweede wereldoor log begon was voor de NOS aanleiding om een eigen programma te maken over dit feit en over de dingen die eraan voorafgingen. Het werkstuk van Kees van Langeraad en Hans Verschoor. 30 jaar geleden... oorlog!, vonden we in deze vorm en op dit tijdstip over bodig. Hetzelfde verhaal is immers. met meestal precies dezelfde beelden, al te vaak voor t.v. verteld. Telekens name lijk als begin of einde van de oorlog elke vijf jaar „herdacht" werd, zodat dit op een rijtje zetten van de bekende feiten en beelden eigenlijk alleen maar zin heeft in de zendtijd van de school televisie. De wat ouderen immers hebben van de feiten via het scherm met grote regelmaat kennis kunnen nemen. Die zijn dus meer geïnteresseerd in nieuw materiaal, voorzover dat voorhanden Sonja Barend naar Israël HILVERSUM Sonja Barend, samen stelster-presentatrice van het bejaar denprogramma „Dagje ouder" zal na de uitzending op zaterdagmiddag a.s. met de presentatie van dit program ma stoppen. Zij gaat, samen met haar echtgenoot, de vroegere VARA-re- gisseur Ralph Inbar, voorlopig een jaar in Israël bij de televisie werken. Sonja Barend heeft „Dagje ouder" van af de eerste uitzending (in maart '68) gepresenteerd. ADVERTENTIE caballero constante kwaliteit komt. of anders in een documentaire over hetgeen we met bijna een kwart eeuw „vrede" gedaan hebben. Ook afgezien daarvan was dit pro gramma niet geslaagd te achten. De beelden die bedoeld waren om de sfeer van 1939 in ons land te markeren (de modeshow bijvoorbeeld) waren een beetje potsierlijk ingelast. Het „grapje" om handenwrijvende Göring (München 1939) a la Dick van Bommel tot een lachertje te maken was smakeloos in een documentaire die de aanloop liet zien van de grootste massamoord aller Achter het Nieuws stuurde een team naar Duitsland om te berichten over de komende verkiezingen. Dat team keek uiteraard door een rode bril en kwam met een gekleurd verslag terug waarbij CDU en FDP zo ongeveer op één hoop werden gesmeten. Dat is het goede recht van een rode omroep uiter aard, maar als t.v.-kljker voelden wij ons tekort gedaan. Wij houden er na melijk van objectief te worden voor gelicht. Achter het Nieuws deed daar zelfs geen bescheiden poging toe. In de vooravond kwam Kenmerk, de in formatierubriek over Kerk en samenle ving, met een lugubere documentaire over het lot van de indianen in Brazi lië. Wat hier onthuld werd, was van een dermate stuitende onmenselijkheid dat het haast ongeloofwaardig klonk. Het moet mogelijk zijn hierover nade re documentatie te verkrijgen. Als een van onze omroepen zich daarvoor zou inzetten zou het "wellicht tot een aan klacht kunnen komen die de stuitende waarheid aan de internationale t.v. klok hangt. Vg. Bij Barend! Woensdag 3 september zendt de N?R.7,T\dBn .'.n uur •?iuBarfn?" NEDERLAND I uit, dat direct na t journaal begint. In (STFR dit programma ontvangt Barend Ba- rendse op zijn door Wim Bijmoer ont worpen caféterras vrienden uit de wie lersport en de artiestenwereld, waar mee hij herinneringen ophaalt aan de pas afgelopen vakantie. Gasten in dit kleurenprogramma zijn onder meer: Willy Alberti, Wim van Est. Gerrit Schulte, Johnny Meyer, Dick Bruyne- stein, het duo Monique en Michel, het Deense trio The Quacks, de acht Hari cots Rouges uit Parijs neelen de speelman. (Nederland II 20.20—21.: reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56. 20.16) NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal Vanavond op radio: Jul Jonge- 2o.2( Politieke zendtijd (PPR) 20.30 uur: De 21e eeuw. documentaire De drie stiefvaders, speelfilm 22.35 uur: Socutera 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen o (18.56,19.56 en 20.16) NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal NCRV: 19.03 uur: Fan fan, voor de tien 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Bij Barend, amusement 21.30 uur: Hier en nu. actualiteiten 22.00 uur: Hervormd Mannenkoor Wijhe 22.10 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NOS-NOT: 11.10 uur: Schooltelevisie 14.00 uur: Schooltelevisie De met aangegevep programma's zijn kleurentelevisieprogramma's RADIO PROGRAMMA De NOS besteedt vanavond 'n groot ge deelte van 'n radiobewerking van „Re constructie". een werk van de schrij ver Hugo Claus en Harry Mulisch en de componisten Louis Andriessen. Reinbert de Leeuw, Misha Mengelberg. Peter Schat en Jan van Vlijmen, dat het omstreden hoogtepunt werd van het Holland Festival van dit jaar. Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur 25 stuks f 1.75 EEN Ed. LAURENS PRODUKT Voor de radiore opera, die door de makers een „mo raliteit" werd genoemd, is een opname en een montagetechniek gebruikt, die in de radio zelden wordt toegepast. Doorgaans wordt bij radio-uitzendingen van concerten en opera s volstaan met een integrale opname. Bij .Reconstruc tie" werd evenwel gekozen voor een an dere, veel bewerkelijker methode, waar bij bandopnamen werden verwerkt van vier verschillende zaalvoorstellingen van de opera. Uit deze vier versies wer den de beste weergegeven gedeelten geselecteerde en tot een geheel gemon- Een lastig probleem, waarvoor de technici zich bij de zaalopnamen ge steld zagen, was de storing, die de zakmicrofoons van de acteurs en de actrices op de bandopnamen veroor zaakten. Met veel moeite konden deze bijgeluiden uit de opnamen worden weggewerkt. Harry Mulisch en Petei Schat, die de bewerking na de mon tage in de registratiekamer beluister den, toonden zich met het resultaat zeer ingenomen. (Hilversum I 20.00-22.30 stereo) iws. weerbericht Stereo: Muziek u beursberlch en. .00 Nieuws. 15.03 Kamer- 16.03 Beursberichten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2