Italië modelancL in opkomst Omdat "Witteveen een nieuw ^Modehuis geopend heeft, i van A tot Z mmwmm /itUmti* DE WERKENDE VROUW Oud stewardess verzorgt opleidingen bij Witteveen. BONT, BONTER,... BONT '69-'70 De S geboden voor Ruit in diverse r kleuren. Extra wijd vallende rug Zwart-wit ruit met kraag van Toscaans lam Moderne reclame uit 1932 LICHTSTAD OOK BONTSTAD In Eindhoven, waar het gemiddeld salaris Eer hoofd het hoogste van het hele tnd is, heeft "Wittevcen met vooruit ziende blik al lang geleden grote aan dacht geschonken aan het bont. Telde Eindhoven in 1918 nog slechts 6400 in woners, thans is dat aantal 180.000, waar- bi] nog eens 800.000 op de Eindhovense winkels aangewezen bewoners van de agglomeratie geteld kunnen worden. In het filiaal Eindhoven ligt de bontver koop, vergeleken met de andere Witte- veen-filialen, dan ook het hoogst. En ook voor deze kollektie geldt, zowel wat de klassieke als de moderne bontmantels betreft, het „net even anders". De meeste van de verkochte jassen ziet Witteveen geregeld terug: zij mogen namelijk elke zomer gratis op vakantie in Witteveen's enorme kluis, waar zij waarlijk vertroeteld worden. DIT IS DE TIJD VAN DE CREATIEVE VROUW MAAK EENS EEN WAND-TAPIJT zelfs al hebt u twee linkerhanden... U kunt op vele manieren creatief zijn. Bloemenschikken. Kinderen opvoeden. Leuke schotels maken en vlotte kleertjes. Maar ontdek nog déze komende herfst eens, hoe leuk het is, om een opzien barend, echt artistiek werkstuk te maken, waarvan iedereen zegt: „Hé, wat heb je daar voor leuks aan de muur hangen. Wat mooi zeg. Hoe kom je daar aan?" En u dan, met nauwelijks verholen trots: „Heb ik zelf gemaakt"Zelfs als alle bei uw handen verkeerd staan, zelfs als u, zodra u ook madr dénkt aan naald en draad, het gevoel hebt dat u geen twee maar wel tien linkerhanden bezit, dan nog kunt u een wandtapijt maken op de volgende wijze: Verzamel allerlei leuke lapjes stof, stukjes vilt, en let daarbij op mooie kleuren of leuke afbeeldingen, bloempje, huisje, boompje, beestje. Al verzamelend hebt u de tijd om, in een lijst, of gewoon over een stuk board, een stuk textiel te spannen. Op een gegeven moment begint u. U knipt uit de verzamelde lapjes wat u leuk vindt, en dat speldt u op die onder grond van textiel. Telkens als u de in spiratie in u voelt opborrelen, voegt u weer iets aan het tafreel toe. Zo vormt u een voorstelling. Bevalt-ie u uiteindelijk (u kunt er desnoods een jaar over doen, maar het kan ook in een dag), dan plakt u alles definitief vast. Wie vlug begint, maakt toch zeker even gauw voor ieder een die met de komende feest- of ver jaardagen een cadeau moet hebben, een r toepasselijk tableau? yymrinrinrinmnnnrflTm'a'fl o a's Welke begrippen kunt u zoaI tegenkomen in modeverslag en advertentie? Cashmere - wol van een geit, de fijnste en mooiste natuurlijke vezel die de natuur Donegal tweed - Tweed vervaardigd van crosbed noppenwol met gekleurde vezel- 1 propjes. Enkalon - het Nederlandse nylon Flannel - een wollen stof in twee soorten: kamgaren en kaardgaren flannel, welke laatste een dichter vezeldek heeft. Grain de poudre - ookwel Barathea ge noemd, een enigszins korrelig effect gevende kamgaren. Harris Tweed - naam van een bepaalde Schotse tweed met extra ruige witte wol haren erin. Loden - dikke wollen stof, meestal water afstotend, met naar één kant geruwd haar- Mohair - het fijne haar van de Mohair- geit. N.aseizoen - de stille tijd die ligt tussen seizoen en O.pruiming - wettelijk toegestane uitver koop om plaats te maken voor de nieuwe kollectie. Ratiné - een vrij dikke stof van wol of katoen, met een nop-achtig effect. Uni - ander woord voor effen (tinten) Velicren - Italiaanse acrylvezel Zwanendons - alleen nog gebruikt voor dameshoeden, bloemen en corsages. .P.O_O.O.OJLgJLlUUULlüULiLiLRO.O.O.QAl>-OJJt CR o.,« -xtóel r?iöck£. Witteveen verbouwde met eerbied Toen achter de eeuwenoude gevel aan de Breestraat I39 te Leiden de eerste paal voor de nieuwe vestiging van M. J. Witteveen's Modemagazijnen N.V. de grond in werd gedreven, hield iedereen Want de geschiedenis van dit pand gaat terug tot minstens 1656, toen het werd gekocht door dr. Johan Eleman, destijds schepen en niet lang daarna burgemeester Kort na zijn aankoop liet hij het huis ge heel verbouwen. De bouwmeester, waar schijnlijk Willem van der Helm, liet zich kennelijk inspireren door de monumen tale voorgevel van de Lakenhal, ontwor pen door zijn voorganger, Arent van 's Gravenzande. de enig overgebleven 17e eeuwse klassieke Pilastergevel aan de Breestraat Het spreekt vanzelf dat zowel de toe komstige bestemming als de wijze van restauratie voor een zo kostbaar historisch bezit met de uiterste zorg werd gekozen. Dat was het, wat de Witteveen-waar- nemers zich terdege realiseerden bij die eerste paal. (van onze Italiaanse correspondente) Terwijl de Parijse modehuizen de ge woonte hebben, tot het allerlaatste moment hun kollektie te omgeven met de groot ste geheimzinnigheid, de nu toch wel tot gelijke hoogte gerezen Italiaanse mode koningen zijn veel vlotter met het prijs geven van hun geheimen. Reeds 's zomers worden de boutique- kollekties van de komende winter ge presenteerd, die ook deze keer een vrij nauwkeurige weerspiegeling vormden van de ,.grote"-kollccties, zoals zij eind juli werden getoond bij de Romeinse mode makers aan huis, en in Florence temidden van de pracht en praal van het Palazzo Pitti. Traditiegetrouw een ietsje later, namelijk eind augustus/begin september toont Venetië de aldaar tot stand gekomen kollekties in het antieke Palazzo Grassi en aan het Lido. Het zat Jn de lucht' Uit alle kollekties die wij zagen bleek, dat mode iets is waarvan je kunt zeggen dat het „in de lucht zit". Hoe anders moeten wij de treffende overeenkomst verklaren met de Parijse kollekties? Ook hier diezelfde, het lichaam soepel volgen de, lijn, vaak naar de zoom toe iets gérena, ook hier de duidelijke, vaak door een ceintuur geaccentueerde taille, ook hier de overwinning van het tuniekpak, ja, zelfs de accessoires, de sjaaltjes en foulards, die de Franse modehuizen voor ons in petto bleken te hebben. Een speciale accessoires-kunst Meer en meer zien we, vooral in het kunstzinnige Italië, „neven-boetieks" ont staan, die zich specialiseren in accessoires. Zo heeft bijvoorbeeld Giuliano Frati een boetiek geopend in exclusieve ceintuurs, van leer, van metaal, van bont, alles buitengewoon fraai versierd met gouden ballen, koperen beslag, luipaardpoot en van de taille op de plaats waar zij hoort nog veel meer. Zo wordt de terugkeer op feestelijke wijze gevierd. De heer Dieben, 28 jaar, bedrijfsleider in Witteveen's nieuwe filiaal in Leiden. Kwam na een klein zijsprongetje in dc herenconfektie bij Witteveen in Amstel veen en bleef daar '6 jaar. Ging vandaar regelrecht naar hét nieuwe filiaal te Lei den. Persoonlijke service vanaf de drem pel, in dit geval vanaf dc vernuftig ge bouwde glazen entrée, is zijn ideaal, maar hij kan in één oogopslag zien of men liever vrij wil rondneuzen en dat mag dan. „De klant is onze gast en wij zijn er voor haar" is zijn parool. Hij zal trouwens wel vaak worden ge signaleerd op de bontafdeling. Bont is zijn speciale hobby. Ineens had ik er genoeg van. Ik was toen chef-stewardess en leidde een soort spoedcursus voor stewardessen, van 6 weken. Die advertentie van Wittevcen kwam als uit de. hemel vallen. Dat was het. Mode had me altijd al erg geïnteres seerd. Eerst heb ik mijn textielbrevetten ge haald en mezelf een grondige warenkennis bijgebracht. Ik begon met opleidingen voor leerling-verkoopsters, maar al gauw breidde het zich uit tot instruktie-bijeen- komsten voor het volledig personeel van alle filialen. Vriendelijkheid en eerlijkheid Het gaat om racer dan warenkennis alleen, vertelt juffrouw Wensing. Natuur lijk moet een verkoopster precies weten hoe wasbaar, hoe kreukvrij enzovoort een stof is, maar mijn taak is eigenlijk: Het kweken van een goede mentaliteit. De klant wil een vriendelijke, goedverzorgde, vlotte en vooral ook eerlijke verkoop ster tegenover zich. Lessen in algehele hygiëne, verzorging van het uiterlijk en smaakvolle kleding maken net zo goed deel uit van de instrukticbijeenkomsten, als kennis van het huishoudelijk regle ment. Het komt niet alleen neer op het overdragen van je kennis, maar ook van je enthousiasme. Mejuffrouw Wensing reist in 74 dagen alle filialen van Witte veen af, waar dc instruktiebijeenkomsten van 1V2 uur voor soms wel drie groepen achter elkaar worden gehouden. Zij heeft echter haar reisprogramma net zo logisch opgebouwd als haar instruktieprogramma, dat tegenwoordig wordt afgerond met een heus examen. Tijdnemen is méér dan tijd winnen Hetzelfde principe kunt u op een andere manier toepassen, voor u uitgaat Neem dan even dc tijd, om uw make-up te ver wijderen. Het lijkt veel extra-werk, maar het bespaart u ook een heleboel „bij werken". Tijdens het minuutje rust, dat u de „blote" gelaatshuid gunt, kunt u bijvoorbeeld uw haar borstelen. U voelt u dan niet alleen veel frisser en monter der, maar zo ziet u er ook uit.en zo wint u, even tot uzelf gekomen, met een frisse make-up meer dan tijd alleen..* enige welgemoede overpeinzingen en tips Zelden is de mode de werkende vrouw zo goed gezind geweest. Vertoont de nieuwe herfst- en wintermode over de fehele linie al een soepele, gemakkelijke jn, ook de stoffen waarin de modellen werden uitgevoerd zijn even behaaglijk als zorgeloos. De mogelijkheid tot kombineren is groter dan ooit - en daarmee ook de vrijheid van de werkende vrouw. Wat is er ge makkelijker dan bijvoorbeeld een elegante tuniek met bijpassend rokje, keurig en gekleed overdag, waarvan het rokje om half 6 wordt verwisseld voor de modieuse, wijdpijpige pantalon? Zo zijn er nog tal loze mogelijkheden te bedenken, waar onder de hooggeprezen pakjes een belang rijke rol spelen. Spelen met accessoires De meest eenvoudige japonnetjes zijn dit seizoen de grote bondgenoten van de werkende vrouw. Met de accessoires, waarde Grote Mode waarlijk mee strooit, tovert zij in een handomdraai zo'n japonnetje om van zakelijk-korrekt tot net zo wuft als zij maar wil. Het wordt dit seizoen één en al gewapper van sjerpen en sjaaltjes, een gerinkel cn getinkel van kettingen en kralen, en ook met een van die breedlederen sier ceintuurs zoals we die zagen in de grote kollekties, komt zij in datzelfde jurkje weer heel anders voor de dag, of eigenlijk: voor de avond, want daarvoor is die handomdraai nu juist zo handig. De werkende vrouw moet woekeren met haar rijd. Tijd besparen is tijd némen Het is een erg goed idee om, voor u naar uw werk gaat, een paar minuten te nemen om roets, roets, de kamer even aan kant te maken, al is het alleen maar voor het oog. Het is veel plezieriger thuiskomen in een opgeruima huis, en hèbt u dan nog de energie, dan kunt u zich altijd nog verdiepen in de details. Even de tijd nemen spadrt tijd, ook tussen de be drijven door. Als u het ene klusje af hebt, ga dan eens een minüutje rustig zitten, zómaar even niksen, nergens aan denken. U begint dan weer met frisse moed aan het volgende. Het is verkwikkender dan een siësta. van Rolls naar bromfiets Bont was vroeger hèt statussymbool. Nog slechts enkele tientallen jaren geleden zag men, dromend van een bontmantel, visioe nen van filmsterren en Rolls Royces met chauffeur in livrei. Pas in 1910 neemt men ook de praktische aspecten van bont in overweging, en voor het oog ver borgen bontvoeringen alsook grofharige geitenvachten mogen al sportief worden gebruikt, namelijk op de arrenslede. Geleidelijk wordt de bontmantel niet alleen om haar luxueuze, doch ook om haar behaaglijke kwaliteiten geappre cieerd. Lang blijft zij echter1 nog een statussymbool, een uiterlijk teken van succes, en als zodanig ook bepaalde ver plichtingen meebrengend. Geen vrouw zou het bijvoorbeeld in haar hoofd ge haald hebben om in een bontmantel op nieuwe, het lichaam soepel volgende en dus zeer slank en jeugdig makende lijn. Status is nu twee bontjassen ofmeer. Eén jas in twee bontsoorten Bont. wordt hoe langer hoe bonter. Eén van 's werelds vooraanstaande bont werkers, de Engelse George Smith, liet ster-ontwerper Clive een aantal bont jassen maken die trendbepalend zouden moeten zijn. Clive kwam tenslotte voor de dag met allemaal jassen in twee kleu ren bont. Bijvoorbeeld: een mantel met een slank aansluitend lijfje van grijze mink, met een gerende rok van bruine mink. Een mantel van witte mink met een bovenstuk van zwarte, - ook weer soepel het lichaam volgend en naar be neden toe wijd uitlopend. Kenmerkend voor al zijn ontwerpen zijn de wijde rok ken, de ceintuurs en de twee-kleuren kombinaties, meestal ingenieus verwerkt in vertikale strepen, stroken en banden. Ook voor de bontmutsen stelde hij in één moeite door een trend vast: zij wor den over het algemeen niet meer zo volumineus, maar wat smaller en zijn dikwijls ook in twee bontsoorten of kleuren uitgevoerd. Probeer nooit bont zelf te reinigen, dat kan niet meer te verwijderen vlek ken tengevolge hebben. Houdt het bont stofvrij. Laat het als 't kan 's zomers in een kluis bewaren en verzorgen, waar het door vak mensen regelmatig wordt geklopt of wordt uitgeslagen en gelucht. Droog natgeworden bont nooit bij de kachel of in de zon, maar hang het uit op kamertemperatuur. Doe nooit parfum of lotion op bon^ dat geeft hardnekkige vlekken. Probeer nooit bont zelf te repareren, maar breng het daan-oor naar de zaak waar u het hebt gekocht of in ieder geval naar een vakman. de fiets te stappen of een lange pantalon te dragen bij haar kostbare vacht. Status wordt: een paar bontjassen Veel is er veranderd. In korte tijd is bont bereikbaar geworden voor welhaast ieder een. Het wordt tegenwoordig namelijk niet alleen sneller en efficiënter verwerkt, maar ook vervaardigd van goedkopere soorten, zoals konijnenvelletjes. Onmiddellijk heeft de jonge mode zich op het bont gestort, en wat vroeger on denkbaar was, ziet men thans gebeuren: Naast de klassieke bontmantel van vaak heel kostbare kwaliteiten is er een heel aparte, jeugdige bontmode ontstaan met ook voor de jonge garde betaalbare prijzen. Bij deze modellen valt vooral de nadruk op de vernuftige verwerking van de vellemwe zien dwars-gestreepte ribbels of banen, ja zelfs ruiten en andere „patro nen". De klassieke, wijde bontmantel zal zeker niet het veld ruimen, doch daar naast zien we veel modebewuste vrouwen een tweede bontmantel aanschaffen in de

Leidse Courant | 1969 | | pagina 14