Omdat ^Witteveen een (ff nieuw ^Modehuis geopend heejt. 4975 DANSEN 50 JAAR GELEDEN En hier begint het allemaal.... (ADVERTENTIE/ Jersey jurkje met gespen, zwart,rood, groen en aqua DIEPTE-PSYCHOLOOG PEILT VROUWELIJKE KOOPGEWOONTE omgeving van grote invloed Enige tijd geleden trok, tijdens een zo veelste internationale textielbeurs, een be toog van de diepte-psycholoog drs. L. de Vries onze aandacht. Wij citeren uit zijn redevoering: „Een gehaaste en ietwat rom melige sfeer in een zaak heeft - en dat beseffen de meeste middenstanders niet - een duidelijke invloed op het roesmatige in het vrouwelijk koopgedrag. Van een Bijenkorf of .grote supermarkt gaat iets neurotiserends uit. Er heerst een drukke sfeer, een zekere gejaagdheid. De situatie kan ontstaan, dat men door die entourage wordt aangestoken en bijna kopen moét. Dat men zich niet met het afwegen van de mogelijkheden bezig houdt". Misschien herkent u dat wel uit eigen ervaring. Iedereen heeft wel eens zo'n zwak moment dat zij uit gaat op iets en thuis komt met heel wat anders. Volgens drs. L. de Vries is dan de roesmatige aan koop bij u gestimuleerd. Het neurotise- rend effect van de drukke koopgelegen heid heeft zijn werk gedaan. Wat te doen, als u, thuis voor uw eigen spiegel „Hè nee" zegt tegen zo'n aankoop? Geen nood, als u het kledingstuk bij Witteveen hebt gekocht (het zal u daar niet zo gauw ge beuren, maar laten we aannemen dat het een verschrikkelijk drukke dag was). U pakt het weer in en u brengt het zo gauw mogelijk terug. Tenslotte is er bij Witte veen niemand mee gebaat, als u rond loopt in iets, dat u niet leuk vindt, en dat u misschien lang niet zo goed staat als dat waar u het voor gaat ruilen op een rustiger dag. En met ruilen is Witteveen niet moeilijk. Trouwens, wat Drs. L. de Vries even later zei, zal een hele gerust stelling voor u zijn, als u er toevallig over dacht eens een kijkje te gaan nemen bij Witteveen: „Onderzoekingen hebben uit gewezen, dat in zaken met een kalme, rustige sfeer minder wordt besteed dan in zaken met een neurotiserende sfeer". ZOU IK DE EER MOGEN HEBBEN U VOOR DEN VOLGENDEN DANS TE VERZOEKEN? frappant anders Dat met de tijden ook de normen ver anderd zijn, werden wij gewaar uit een oud boekje genaamd „Plichten en vormen voor beschaafde mensen" van de hand van Marguerite de Viroflay, voor de derde keer herdrukt in 1919. Nog maar zo kort geleden, eigenlijk, als de dag waarop filiaal Eindhoven voor de aller eerste keer z'n deuren opende, was het, zo lezen wij: een lieve gewoonte om op bals en soirée, die gegeven worden ter ere van eene speciale gebeurtenis, bij den cotil lon de gasten een meer of minder kostbaar souvenir te overhandigen." Nog frappanter is, wat er vermeld wordt over het dansen. Lees en bedenk, al ver gelijkend, dat het pas 50 jaar geleden is „Een welopgevoed man vraagt geduren de een bal dezelfde dame niet meer dan i drie maal ten dans, onver- Öig welke zijn gevoelens voor haar zijn. Een invitatie ten dans is ongeveer in deze bewoordingen vervat: „Me vrouw (of juffrouw) zou ik de eer mogen hebben u voor den volgenden dans te verzoeken?" Een dame, die een dans aan een heer weigert zonder als reden te kunnen op geven, dat zij reeds voor dien dans was geïnviteerd, kan niet de invitatie van een tweeden heer voor dienzelfden dans aannemen. Zij heeft zichzelf ver oordeeld te blijven zitten. Welke ook haar redenen zijn, zij is verplicht voor hare weigering een plausibel excuus op te geven. Anders is hare weigering een beleediging voor den would be cavalier. Zij kan b.v. met een glimlach zeggen: „dank u, maar ik ben moe en blijf dezen dans liever zitten." Een man van de wereld houdt dan niet aan en zegt niet: „En den volgenden dans?" Wat later op den avond kan hij dezelfde dame nog eens komen inviteeren. Wan neer men hem dan weer bedankt, weet hij waaraan hij zich te houden heeft en herhaalt zijne invitatie niet meer. Maar wanneer zij geene gegronde redenen heeft, mag een dame een heer niet tweemaal weigeren met hem te dansen. Hoe groot haar antipathie ook zijn mag, de wellevendheid eischt, dat zij tenminste eenmaal accepteert. Wanneer de danser zijne dame naar harer plaats terugbrengt, groeten zij elkaar met een EN ALS WE STRAKS WEER ZO'N WINTER KRIJGEN DAN WILT U WEL EENS OUDERWETSE, OUDHOLLANDSE SLEMP MAKEN. Nou, dat kan, want hier is bet recept. U neemt 1V2 liter melk, 6 kruidnagels, een snufje saffraan een pijp kaneel, een stukje foelie, 5 gram thee, een half ons suiker, 15 gram maizena en eventueel 4 eidooiers. U doet de kruiden en de thee in een Een thee-ei is nóg handiger. Dit hangt u in de melk, waar u de suiker al in hebt opgelost. U laat dit uiterst langzaam trek ken en aan de kook komen. Inmiddels maakt u de maizena aan, ofwel met kou de melk; ofwel met de 4 eidooiers en in dit laatste geval moét u de melk, als die eindelijk kookt, beslist van het vuur af met dit papje binden, en ook niet meer op het vuur zetten, maar op een thee lichtje, of meteen warm opdrinken. Het hoofdkantoor van M. J. Witteveen's Modemagazijnen N.V. te Amsterdam is de basis van alle activiteiten. Hier zitten de inkopers, die na informatie reizen naar alle Europese modecentra de collecties samenstellen, zorgen voor een juiste voorraad-planning -via computters!- de tijdige levering aan de Witteveen- Hier vinden ook de verkoopbesprekingen plaats, waarbij de bedrijfsleiders o.m. dc nodige gegevens ontvangen over de ko mende collectie. Het hoofdkantoor heeft een ultra-modern centraal magazijn, waar Ieder filiaal zijn eigen „perron" heeft. Maar niets gaat de deur uit of het is ge controleerd op alle details: Zijn er geen losse zomen, zitten de kno pen goed vast, ontbreken er geen cein tuurs, en ga 7.0 maar door. Niet minder belangrijk voor een doelmatig geleid bedrijf zijn de administratieafde lingen, waar met behulp van moderne systemen de stand van zaken van dag tot dag wordt bijgehouden. En natuurlijk zetelt hier ook de directie van M. J. Witteveen's Modemagazijnen N.V„ die naast vele andere verantwoor delijkheden ook zorg draagt voor de gastvrije sfeer die u in alle Witteveen- zaken ondergaat. De pil van Mary Mary Quant, grondlegster van de hippe Carnaby-Look die alweer teneinde is, liet weten, het deze winter wat rustiger aan te zullen doen. Zij maakte het voornemen kenbaar zich toe te leggen op onder anderepillen. Een vitaminepil staat al een tijdje op haar programma. Nu wil zij een pil ontwikkelen waarvan je bruin wordt, zomaar, zonder zon. Wij houden het dc volgende zomer toch maar op de Costa Del Sol Met de mantel der liefde Laten we dit seizoen nog maar eens heel bewust alle mantels-der-liefde benutten, om onze menselijke foutjes mee te be dekken en onze fraaiheden te accentueren. Elk goed modehuis heeft verkoopsters/ adviseuses, die in één oogopslag zien, dat u er vijf jaar mooier uit zou zien als u die paar centimetertjes teveel bovenwijdte handig zoudt verdoezelen en tegelijk de aandacht zou vestigen op bijvoorbeeld uw mooie slanke hals. Zij kennen de kol- lektie en zién u al wegwandelen in het derde pakje uit het tweede rekmooier dan ooitvradg eens zo'n advies. Bij voorbeeld bij - het mag eens ronduit ge zegd worden omdat deze krant nu een maal ter ere van dat modehuis is Witteveen. Dc verkoopsters worden daarvoor opge leid. En nu hebben we zulke mantels-dcr- liefde nog, maar straks lees door en huiver. Eva's kostuum Zowel uit Frankrijk (Cardin) als uit Enge land (Mary Quant, ja diezelfde van de pil) komen huiveringwekkende voorspel- Zij beiden zien ons in de toekomst ge heel bloot door de straten wandelen. Die straten behoren dan wèl van gemeente wege te zijn verwarmd, een aardige geste van hogerhand. Om er evenwel tóch niet helemaal van alles ontdaan bij te lopen, zullen we dan make-up over het gehele lichaam gaan gebruiken, waarbij een ieder zich op persoonlijke wijze versiert. Uit kleden voor het slapengaan wordt dan afschminken,ecnwel iets tijdrovender han deling. Terug naar de natuur dus, ten minste volgens Quant en Cardin. Wij zien het nog niet zo gauw gebeuren. Zijn onze zomers vaak koel, tegen onze winters is amper óp te stoken. En dan nog hele buppelpak Naast de heerlijk gemakkelijke mode v TEXTIEL AL MINSTENS 30.000 JAAR OUD Lang voordat onze Batavieren zich wat on gemakkelijk gingen voelen in hun beesten vellen en zonnen op iets anders, had de textiel elders al grote bloeiperioden gehad. Men vermoedt, dat in het China van 30.000 jaar voor onze jaartelling de zijde al bekend was, terwijl uit opgravmgen en grafvondsten is gebleken dat de weef kunst 4000 jaar geleden in Egypte op een hoge trap van beschaving stond. Daar word je toch wel even stu van, zelfs als je een 50-jarig jubileum tuniek-broekpakken heeft zich nu ook een vrijetijdsmode ontwikkeld, die we het beste zouden kunnen omschrijven als be stemd zijnde voor ,,'s Avonds als het haardvuur brandt." Officieel heet het de Jumpsuit, vrij ver taald als huppelpak. Het ziet eruit als een hansop uit één stuk, past als een tweede huid en is van zulke soepele materialen (vaak dunne jersey) dat het een onbelem merde bewegingsvrijheid toelaat. Het huppelpak is niet voor al te uitbundige Loopt er een streepje door? Horizontale strepen heten breed te maken. Je ziet dan ook zelden een iets forser uitgevoerde figuur in een dergelijk dessin. Bekijk het eens anders. Ga eens dwars tegen de streep In. Het kan heel geraffi neerd zijn om jüfst een vertikale streep te nemen. Voorzover u werkelijk te breed bent, is het dan ineens de schuld van die streep. En wie zich tóch door dat optisch bedrog van die streep laat misleiden, nou, die moet dat zelf maar weten. Het geheim van deze rebelse tip is dit: als u een slank makend effekt beoogt, dan moet u het meer zoeken bij een goed model, een zeer goede coupe, dan bij een bepaald dessin. r wordt 6 Rara, hoe kan dat. Hoe kan iemand met 1 Schotse geruite rok er zesmaal anders j uitzien? Door, aangenomen dat die ruit s kleuren heeft, bij iedere kleur een uitje, jumper, vestje of bloes in precies e kleur te kiezen. cocktaildress met perspektief De feestdagen laten niet meer zo erg lang op zich wachten. De cocktaildress in uw kast hebt u vorig jaar al tot vervelens toe aangehad. Koop die nieuwe nu 's met overleg. Vraag gewoon aan een goede verkoopster/adviseuse met wat voor leuke details u een bepaalde dress telkens een heel ander aanzien kunt geven (en knoop haar advies goed in uw oren voor die in uw kast). Ceintuurs, sjaals en foulards zijn nu je van het. Kettingen, kralen snoeren, corsages, u volgt er het spoor van de Grote Mode mee.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12