nu bij centrale verwarming voor PvdA tegen gratie voor ,drie in Breda' Nixon wil staten meer macht geven (Mensen)jachtseizoen in Italië geopend Op prinsjesdag komt wetsontwerp op lagere belasting Ontslagen in haven Amsterdam Nieuwe wijze van overleg dinsdag 2 september 1969 DE LEIDSE COURANT pagina 9 NEGEN MANNEN VERLOREN LEVEN ROME Het Italiaanse jachtseizoen is geopend. Afgezien van negen mensen werden een onbekend aantal lijsters, leeuwerikken en fazanten gedood. Zestig jagers werden door schoten getroffen; sommigen van hen zijn ernstig gewond. Het totale aantal doden dieren en mensen zou ongetwijfeld hoger hebben gelegen, als het gisteren in Noord- en Midden^Italië niet geregend had. Niettemin gingen ongeveer anderhalf miljoen jagers op deze eerste dag van het seizoen op jacht. In Toscane alleen weiden veertig mensen getroffen; de meesten van hen door verdwaalde kogels. Twee vrienden, een timmerman en een mecanicien, beiden 29 jaar oud en beiden getrouwd, schoten op dezelfde fazant en gingen toen ruzie maken over wie hem nu wel had geraakt. De twist eindigde als volgt: een van de mannen werd doodgeschoten en de andere kreeg een schot in de voet, die nu ge amputeerd is. Een inwoner van Rome, die illegaal was gaan jagen, nog voor de opening van het seizoen, werd bij toeval door de politie betrapt: hij raakte betrok ken bij een auto-ongeluk, toen hij naai' de stad terugkeerde. Hët bleek, dat hij drie jachthonden achter in de bagageruimte van zijn auto had, die alle drie bij het ongeluk omgekomen waren. (Copyright The Guardian) Overvaller op Chinees eethuis aangehouden Chinees restaurant te Breda is gister nacht door de politie aangehouden. In zjjn woonplaats Etten-Leur werd een 20-jarïge jongeman, op Bali geboren, ge arresteerd. Ondanks het feit, dat de man nog steeds ontkent iets met de overval te maken te hebben, zegt de politie over voldoende bewijzen tegen hem te be schikken. De eigenaar van het restau rant zou hem hebben herkend. GEEN GENADE VOOR RECHT Ook president rechtbank R'dam tegen vrijlating HILVERSUM (ANP) De meerder heid van de fractie van de Partij var de Arbeid in de Tweede Kamer is var oordcel, dat niet moet worden overge gaan tot vrijlating van de drie thans nog in Breda gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers. Drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de socialistische fractie in de Tweede Kamer, heeft dit standpunt maandagavond weergegeven in een ra diotoespraak. „Handhaving van het recht vraagt, dat die vrijlating niet plaats vindt", al dus de heer Den Uyl. Hij zei het voor nemen van minister Polak om een wetsontwerp in te dienen waardoor het mogelijk zal worden de drie nog in Bre da gevangen gehouden Duitse oorlogs misdadigers vrij te laten, te betreuren. „Er worden", aldus de voorzitter van de P. v. d. A.-fractie in de Tweede Ka mer, „daarbij allerlei argumenten ge- LUCKY LUKE: LA CAR A VANE SUSKE EN WISKE: DE JUNGLEBLOEM BIGGLES: IN DE JUNGLE Erkanook eenandere redeti zyn Kotert? hebben m kaart waaron ie qeteïme stad aangeduid staatIe Tijger zou zien eveneens voorde sdiat kun- bruikt die mij niet aanspreken, zoals wanneer men zegt dat Nederland einde lijk genade voor recht zou moeten laten gelden. Dat acht ik hier volstrekt niet van toepassing. Er is in de argumenten die worden aangevoerd maar één dat mij aanspreekt. Dat is als gesteld wordt dat wij in Nederland gehouden zijn recht toe te passen ook ten aanzien van de drie in Breda volgens onze eigen nor men. En volgens deze normen, die ook ik aanvaard, is levenslang geen aan vaardbare straf. Elke misdadiger, elk mens, heeft het recht zo kan men zeggen op een uitzicht om nog ooit in vrijheid te kunnen leven. Maar, hoe juist dit op zichzelf moge zijn, deze overweging dient afgewogen te worden tegen andere overwegingen. Een daad als vrijlating is niet alleen een daad tegenover de drie in Breda, maar ook een daad tegenover de samenleving. Het betekent n aar mijn mening een krenking van het rechtsgevoel van ve len, die vrijlating niet overeen kunnen brengen met de uitzonderlijke aard en ernst van de misdaden die zijn begaan door deze drie". Nog een tegenstander Ook de president van de rechtbank in Rotterdam, mr. J. G. L. Reuder, heeft zich maandag tijdens een openba re installatiezitting een fel tegenstander getoond van gratieverlening. „Geen barmhartigheid voor de onbarmhartigen, geen mededogen voor de onmeedogen- den, geen genade voor de genadelozen". Hij stelde vast, dat na mei 1940 de rechterlijke macht in Nederland in ge breke is gebleven door o.a. zonder meer de ariërverklaring te tekenen. „Niemand weet wat er gebeurd zou zijn als wij dat niet hadden gedaan. Het was het begin van een afgrijselijke ontwik keling", aldus mr. Reuder. Jongens uit gesticht Warmond aangehouden ARCEN (ANP) De rijkspolitie te Arcen heeft maandagmiddag twee jon gens aangehouden, die uit een opvoe dingsgesticht in Warmond waren ont vlucht. De aangehoudenen, de 15-jarige V. en de 17-jarige K., waren met brom fietsen die ze in Voorschoten en in Lei den hadden gestolen, naar Limburg ge reden, om daar op een camping meisjes te bezoeken die ze reeds langer kenden. De gestolen bromfietsen zijn in beslag genomen, terwijl de aangehoudenen naar de inrichting in Warmond zullen worden teruggebracht. f3990 Inclusief B.T.W. een fraaie installatie met acht met gietijzeren binnenwerk, pomp, regelkranen, Geen hak- of breekwerk 1 De dunne leidingen v gaatjes door muren en plafonds worden stofvrij Stuur deze coupon aan: ceve POSTBUS 366, LEIDEN Wilt U mij vrijblijvend O inlichten over Uw c.v.-lnstallaties O enige adressen van referenties en model woningen verstrekken O inlichten over financiering. Naam Woonplaats tel radiatoren, een slanke ketel of DRU-c.v. haard, dunne gladde verzinkte leidingen etc. /orden zo onopvallend mogelijk gemonteerd De geboord en met plastic rozetjes netjes afgewerkt In 4 dagen gemonteerd en proefgestookt. 24 uur service- en storingsdienst. Kies Uw Installateur niet te ver weg...^«w het kost U minder en heeft vele voordelen. Tof 2 jan. 1970 Wijttenbachweg 73, Oegstgeest daarna Gerrit van der Veenstraat 19, Leiden Z.W. fel. 01710-5 35 33, b.g.g. 01714-31 55 LEIOEN Katwijker liep brandschade op in machinekamer (Vare onze correspondent) KATWIJK Aan boord van de KW 159. de „Marian Ellen" van de rederij „Insulinde" ontstond maandagmiddag omstreeks vier uur een kleine explosie in de machinekamer. De 26-jarige eerste machinist G. Kralt uit Katwijk liep lich te brandwonden (tweede graads) op. Hij werd door een helikopter van de marine van boord gehaald en was om zeven uur al weer thuis in Katwijk. De Marian Ellen was om ongeveer half een IJmuiden uitgevaren. Op ongeveer 35 mijl ten noordwesten van IJmuiden ont stond de explosie. De schade is enorm groot. Nadat het slachtoffer van boord was gehaald werd de Marian Ellen op sleeptouw genomen door de KW 41, de Elisabeth Christina van rederij „Kenne- merland". Om tien voor elf lag de KW 159 weer gemeerd langs de kade waar experts vanmorgen de machinekamer aan een onderzoek onderwierpen om de oor zaak vast te stellen. Landelijk erkend gas- en c.v.-lnstallatlebedrijf Rapport SER hield eerder voorstel tegen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het wetsontwerp tot aanpassing van de loon- en inkomsten belasting in verband met de werking van de inflatie zal door minister Witte- veen (Financiën) tegelijk met alle andere fiscale voorstellen worden ingediend op de derde dinsdag in september (Prinsjes dag) bij de aanbieding der Rijksbegroting 1970. In zijn antwoord op wagen hierover van PvdA-fraotieleider drs. Den Uyl zegt minister Wibteveen. dat er een ontwikke ling is geweest, die het kabinet verhinderd heeft het wetsontwerp tot tariefaanpas sing reeds voor de vakantie in'te dienen, zoals aanvankelijk door de minister was Minister Witteveen zegt hierover: „Nadat de voorbereiding van het ontwerp reeds belangrijk was gevorderd, heeft de SER, in het kader van het overleg van de met het bedrijfsleven, in zijn 14e halfjaarlijkse rapport advies uitgebracht, met betrekking tot de problematiek van de beteugeling der prijs- en looninflajtie 1970. In dit advies is een aantal sug gesties gedaan op het gebied van de be lastingen, en daarbij is oök de aanpassing WEER of geen WEER DE BILT Ten westen van Ierland handhaaft zich reeds enige dagen een hogedrukgébied- Een bijbehorende rug van hogeluchtdruk strekt zich uit van de Britse eilanden tot over ons k.n.m.i. deelt Rus lig weer MEE: land, waardoor het weer een rustig karakter had. Met een overwegend zwakke noordelijke wind stroomde via de Noordzee lucht naar ons land waarin op uitgebreide schaal wolkenvelden voorkwamen De bewolking was echter niet dik en de regen, die op enkele plaatsen viel, was dan ook van weinig betekenis. Inmiddels treffen we op de weerkaart tussen IJsland en Schotland een kleine staring aan, die in de richting van Denemarken trekt- Deze storing zal echter nauwelijks merkbaar zijn in ons 'land. Het hogedrukgebied blijft het weer lm, onze omgeving bepalen zodat er slechts wéinig verandering in het huidige weertype komt. Vooruitzichten voor donderdag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: één tot zeven: min temp.: van ongeveer normaal tot vier graden onder normaal max. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: vijfennegentig procent; kans op een geheel droog etmaal: tachtig procent. Weer in Nederland Eekte" zw Eindhoven geh Den Helder zw. bew Luchth. R'd. motregi Zd.-Llmiburg geh. be- Weer in Europa licht bew. 33 half bew. 37 licht bew. 23 van het tarief van de inkomstenbelas ting betrokken. Het kabinet meent thans er goed aan te doen alle fiscale voarstellen tegelijk in te dienen op de dag van de indiening van de begroting. Tussen de rijksbegroting 1970 en een aanpassing van de loon- en inkomstenbelasting bestaat in ieder geval dit verband, dait dekkingsmaatregelen noodzakelijk zijn in verband met de conti nuering avn de voor 1969 aangebrachte verhoging van de belastingvrije voet, die in het aanpassingsontwerp moet word en verwerkt. Ter verkrijging van een juist inzicht in de totaliteit van de voor 1970 te tref fen maatregelen zal de toelichting van de aanpassings- en de dekkingsmaat- regeleu geheel op elkaar moeten zijn afgestemd. In dit verband zij o.m. gewe zen op de betekenis van de tariefaanpas sing voor het reële vrij besteedbare loon, dat in de door dc SER behandelde problematiek een .belangrijke plaats inneemt." AMSTERDAM (ANP) Dc NV Am- sterdamsch Havenbedrijf ziet zich ge noodzaakt haar bedrijf in tc krimpen. Daartoe zal een gedeelte van dc outilla ge worden afgestoten. Het betekent bo vendien dat in dc komende maanden een deel van het personeel, voornamelijk uit de toezichthoudende sector, zal moeten afvloeien. Havenwerkers zijn hierbij be trokken. Het gaat in totaal om oirca 70 werknemers. Met de ondernemingsraad vinden be sprekingen plaats. Met de vakorgani saties zal nog nader overleg worden ge pleegd. Het wegvallen per eind 1969 van een deel der werkzaamheden, met name de behandeling der kortelijndiensten van de NV Hollandse Stoomboot Maatschap pij op het verenigd kohinrijk, 'voor wel ke behandeling de NV Amsterdamsch Havenbedrijf, als grote vaart stuwadoor, ook minder geëigend bleek, en die dien tengevolge de bedrijfsresultaten mede ongunstig beïnvloedden, heeft onder meer tot dit besluit geleid. Daarnaast hebben de aanzienlijke kos tenstijgingen. alsmede de sterk wisselen de, maar ook de door de modernise ring in het vervoer en de bundeling van lijndiensten in dc grote vaart geleide lijk dalende bedrijfsdrukte, deze maatre gelen noodzakelijk gemaakt. COLORADO SPRINGS (Reuter) In een toespraak tol de nationale confe rentie van gouveneurs van staten heeft president Nixon een nieuwe manier van overleg aangekondigd met de buiten landse bondgenoten en met de regerin gen van de vijftig Amerikaanse deel staten. „Washington zal niet langer pro beren het alleen te doen, niet langer dicteren zonder overleg. Wij zien nu in dat deelgenootschap een straat met twecrichtingverkeer is". De president waarschuwde dat beëin diging van de oorlog in Vietnam geen miljarden dollars zou vrijmaken om uit te geven in Amerika zelf. Nixon sprak met groot optimisme over zijn plannen PvdA-liearing in Leiden 'Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Dplegaties uit de Twee de-Kamerfractie van de P.v.d.A. bezoe ken morgen (woensdag) de universiteit van Leiden en de technische economische hogeschool te Drienerlo om zich via hea rings op de hoogte te stellen van de al daar. levende opvattingen over de nota van minister Veringa betreffende de be stuursvorming van universiteiten en ho gescholen. Zoals bekend zullen binnen kort wetsvoorstellen over deze materie het parlement bereiken. De delegaties willen zich met hel oog daarop zo breed mogelijk oriënteren over de standpunten van alle geledingen binnen de universi teiten en hogescholen. Op latere data worden ook elders dergelijke hearings gehouden. voor „een nieuw federalisme, waarbij macht, geld en verantwoordelijkheid van Washington naar de vijftig staten zouden vloeien. Over de regeringsuitga ven in het verleden zei hij: „Nooit in de geschiedenis van de mensheid is zo veel door zovelen uitgegeven voor zo'n nega tief resultaat". De „te zeer gecentrali seerde, te bureaucratische centrale re gering werd log en ondoelmatig". Er komt natuurlijk wel meer geld beschik baar voor binnenlandse doeleinden als de oorlog in Vietnam voorbij is, maar er zal ook ontzettend veel nodig zijn. De defensie moet op zodanig peil wor den gehouden dat de vrede bewaard kan blijven. De verplichtingen in het buitenland zullen worden beperkt tot die, welke „wij voorzichtig en realistisch kunnen nakomen". Een en ander bete kende niet, dat Amerika zijn leider schap zou neerleggen. De bondgenoten worden niet in de steek gelaten. Er zal eén nieuwe stabiliteit in de wereld wor den gesmeed, waarbij lasten en baten billijk verdeeld zullen worden. Hogere huren studentenkamers DEN HAAG (ANP) Het lid van de Tweede Kamer, drs. H. van den Doel, heeft de ministers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Onder wijs en Wetenschappen schriftelijk ge vraagd of besloten is de huren van som mige studentenkamers, die onder uni versitaire instellingen ressorteren, met ingang van 1 september a.s. tc verhogen. Drs. v. d. Doel wil weten op welke bepalingen van de Huurwet de bevoegd heid daartoe van minister Veringa (O. en W.) berust, op welke wijze studenten zich tegen naar hun mening ongerecht vaardigde huurverhogingen kunnen ver zetten en of de handelwijze van minister Veringa past in het huur- on prijsbeleid van de regering.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9