voor Schiphollijn is noodzakelijk verdere ontwikkeling Randstad Maan bedekt met glazige korrels TWEE ISRAËLIËRS NOG IN SYRIË Kassier vluchtte in paniek naar Tanger Onderzoek Confrontatie gaat verdwijnen Ijl ÈgSij^ NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN Katholieke en christelijke werkgevers fuseren nog dit jaar Psychopaat op verlof wilde meisje wurgen Nieuwe spoorlijn op traject A dam- Schip hol- Den Haag IN 6 JAAR RUIM EEN TON VERDUISTERD Aanbod tot overname „Lelijke eend f 160.- gezakt DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 DE LB3DSE COURANT PAGINA 5 kon. ned. (ADVERTENTIE) fe^ OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN VAKBEURS VERLICHTING werkdagen van 9-18 uur maandag 1dinsdag 2 en woensdag 3 sept. zondag 31 aug. van 10-18 uur ook van 19-22 uur '""■"Hf UJ voordelige trein-toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar INTER DECOR bernharohal-marijkehal VERLICHTING margriethal Weinig beweging waargenomen WASHINGTON (DPA) De maan is bedekt met een laag stof, die voor dc helft uit glasachtige materie bestaat. On der de oppervlakte liggen vermoedelijk nog grote kraters en spleten van honder den kilometers diepte verborgen, aldus de conclusie waartoe de geleerden v Amerikaanse maanlaboratorium in Hous ton zijn gekomen. Zij maken er uit op dat de maar. ontwikkelingsgeschiedenis heeft, die sterk afwijkt van die van de aarde. De mometer, die Armstrong en Aldrin op de maanoppervlakte hebben geïnstal leerd en vorige week vermoedelijk vooi altijd uitviel, heeft genoeg materiaal ver schaft voor een in vakkringen sensa tionele veronderstelling. Met uitzondering van twee grotere „maanbevingen", op 23 en 24 juli, nog voordat de Apollo-11 v op de aarde geland was, heeft het strument slechts enige honderden kleine stootjes geregistreerd, die vermoedelijk door invallende kr^terwanden zijn ver oorzaakt. Dr. Gary Latham van het geo logisch observatorium Lamont in Pale- sades (New York) meent dat deze maan bevingen in feite door de seismometer zelf zijn veroorzaakt. Zijn voornaamste (Van i onzer verslaggevers) DEN HAAG. De katholieke en protestants christelijke werkgeversver bonden, die al enige jaren in een fede ratie samenwerken, zullen nog dit jaar fuseren. Verwacht wordt, dat de orga nisatorische moeilijkheden in de komende maanden zo zullen zijn opgelost, dat het nieuwe werkgeversverbond per 1 januari zal kunnen starten. De federatie van katholieke en protes tants christelijke werkgeversverbonden heeft nog één groot probleem: welke naam moet het nieuwe vertoond voeren? Gedadht wordt onder meer aan Vertoond van Christelijke Ondernemers (V.C.O.). ontdekking is: „Wij hebben geen signa len verkregen, die ons bekend voorko men". Alle seismografische signalen van de maan zijn zwak en onsamenhangend geweest: „ofwel er zijn geen bewegin gen van enige betekenis op de maan of wel de maan is een zeer heterogeen li chaam, bestaande uit zeer ver versplin terd materiaal, met een zeer gering ver mogen om bevingen te geleiden", aldus Latham. De deskundigen zijn enigszins verrast dat het maanstof niet, zoals eerst gedacht werd, uit een derde tot een vier de, maar voor goed de helft uit glazen bolletjes blijkt te bestaan. Dat verklaart waarom de twee maanvaarders 't maan stof als „glibberig" ondervonden. Alles wijst er op, dat de maan zeer heet moet zijn geweest. De geleerden kunnen nog niet zeggen of deze grote warmte ontwikkeling van vulkanische oorsprong of door het inslaan van meterorieten is veroorzaakt. Het is wel uitgesloten dat de maan ooit water gehad 'heeft. De voor naamste aanwijzing daarvoor is het voorkomen van zuiver ijzer, dat op aar de onmiddellijk verbindingen aangaat met water en zuurstof. (Van c correspondent) GRONINGEN. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft de 34-jarige P. Joh. van der B. op 21 juni geprobeerd een 13-jarige dochter van een Groningse hotelhouder op zijn kamer in Groningen te wurgen. De man was omstreeks die datum al een half jaar met proefverlof uit het Van Mesdag-asiel in Groningen. Hij kwam ettelijike malen in het café m de vader van het meisje. Zowel V-an der B. als de dodhter bleken een groteinteresse te Rebben voor tekenen sahilderen èn de man nodigde haar daarop uit naar zijn kamer te komen. Op zaterdag 21 juni ging het echter mis. Zodra het meisje binnen was, draaide lan de deur op slot en probeerde hij haar te wurgen- Totdat het meisje erin slaagde de man de bril van het hoofd te slaan. Toen moest hij haar los laten. De hospita kwam op 't geschreeuw het meisje af. Intussen had de man in paniek de deur al weer geopend. Hij meldde zich later bij de Van Mesdag- kliniek. Dat de politie deze zaak zo laat vrij gaf, moet voor een deel worden geweten aan het feit, dat de man zich bij de kliniek meldde, waardoor de zaak minder urgent zou zijn geworden. (Van één onzer verslaggevers DÉN HAAG De Schiphollijn vormt een uiterst wenselijke aanvulling op het stelsel van verbin dingen in dc Randstad Holland met name op de verbindingen met Schiphol. Deze lyn zal in 1980 uit bedrijfseconomisch oogpunt verlieslijdend zijn, maar uit algemeen economisch gezichtspunt ren dabel. Realisatie van deze lijn zal belangrijke perspectieven bieden voor de verdere ontwikke ling van de Randstad in het algemeen en van Schiphol in het bijzonder. Wij bevelen daarom aan tot aanleg van de Schiphollijn te besluiten. Een spoedige principiële beslissing in deze is gewenst, omdat voor de omgeving van de aan te leggen stations met name in Amsterdam thans plannen worden ontwikkeld, die in sterke mate afhankelijk zijn van het al dan niet tot stand komen van deze lijn. Aldus zijn de conclusies en aanbevelingen samen gevat van het eindrapport van de Werkgroep Spoorlijn AmsterdamDen Haag („Schiphollijn"), dat vandaag aan de Tweede Kamer is aangeboden. De werkgroep werd in 1963 ingesteld onder voor zitterschap van mr. H. A. de Mol van Otterloo, directeur van het verkeer van het Directoraat- Generaal van het Verkeer, en had tot taak de feitelijkheden te onderzoeken op grond waarvan de regering een gefundeerde beslissing zou kunnen nemen over de vraag of het verantwoord zal zijn een nieuwe spoorlijn AmsterdamSchipholDen Met betrekking tot het tracé van de Schip hollijn wordt in het rapport nog opgemerkt, dat tussen het emplacement Leiden en een punt even ten noorden van Mariahoevc gebruik wordt gemaakt van de bestaande sporen van de Oude Lijn Tussen een punt even ten noorden van Mariahocve en het Station Bezuidenhout is een van de Oude Lijn en van de Hofpleinlyn gescheiden dub- belsporig tracé ontworpen. Het westelijke spoor in dit tracé ligt ten westen vaiv de beide sporen van de Oude Lyn en de Hof pleinlyn; het wordt met een boog in weste lijke richting onder het Schenkviaduct door het Station Bezuidenhout binnengevoerd. Het oostelijke spoor ligt, van zuid naar noord gaande, eveneens ten westen van dc beide sporen van de Hol'pleinlyn onder dc Oude Lyn doorgevoerd om vervolgens via een flauwe bocht nog vóór het station Mariahoeve naar het tracé van de Oude Lyn te worden teruggevoerd. Van een vroeger ontworpen boogverbinding lussen de Hof- pleinlijn en de Oude Lyn in de richting Leiden is afgezien. te leggen met financiële medewerking In een begeleidend schrijven van staatssecretaris M. J. Keyzer, van Verkeer en Waterstaat wordt opgemerkt dat een beslissing van de regering over de realisering van het project niet in deze kabi netsperiode te verwachten is. De regering ziet geen kans om voor de uitvoering van het project nog op de begrotingen van 1970 en 1971 de nodige middelen uit te trekken. Bovendien acht de rege ring het niet juist een beslissing over een naar het zich laat aanzien bedrijfseconomisch onrenda bele investering van grote omvang af te zonderen van het beleid dat straks ook gebaseerd zal wor den op de uitkomsten van het grote vericeers- en vervoersonderzoek van het Nederlands Economisch Instituut De werkgroep waarin onder meer zitting heb ben vertegenwoordigers van het ministerie van Verkeer, de Provinciale Waterstaat van Noord- en Zuid-Holland, de Dienst Stadsontwikkeling van Amsterdam en Den Haag (ir. F. v. d. Sluys), de gemeente Leiden, de NS en de Luchthaven Schip hol, heeft tien denkbare trace's voor de lijn onder zocht. De keuze is gevallen op een tracé, dat begint op het Museumplein in Amsterdam (ondergronds spool-emplacement met bovengronds stationsge bouw), via een dubbelsporige baan de Boerenwe- tering volgt tot de dijk van de Ringbaan, vervol gens bovengronds de Ringbaan in westelijke rich ting volgt en parallel aan Rijksweg 4 naar Schip hol voert. De luchthaven wordt geheel onder gronds dubbelsporig gekruist om ten zuiden van de luchthaven weer bovengronds langs Hoofddorp. Abbenes en Sassenheim riohting Leiden gevoerd te worden. Het tracé wordt aan de Haagse zijde het station Bezuidenhout binnengevoerd, nadat het nspoorbanen onge- Prognose Ook werd door de werkgroep een prognose opge steld van het reizigersvervoer per spoor tussen Amsterdam, Schiphol cn Den Haag als de Schip hollijn aangelegd zou zijn. De reisduur van Schip hol naar Amsterdam Centrum zal slechts acht minuten zijn, heeft men berekend, terwijl de duur van de treinreis Amsterdam Museumplein naar Den Plaag Bezuidenhout ongeveer 38 minuten zal bedragen en dat is elf minuten korter dan thans met de „Oude Lijn". Die rij tijdverkorting is het gevolg van een verkorting van de afstand Amster damLeiden met zeven kilometer en van een ver hoging van de rijsnelheid ten opzichte van de Oude Lijn. Het openstellen van deze lijn heeft verder als gunstig gevolg dat verschillende wijken in Am sterdam en Den Haag en ook de plaatsen Amstel veen en Badhoevedorp dichter bij de spoorweg verbinding AmsterdamDen Haag komente lig gen. Een ander groot voordeel wordt geacht dat Schiphol wordt aangesloten op het landelijk spoor wegnet, dit in verband met de raming van het reizigersvervoer per spoor naar en van Schiphol. Zo verwacht de werkgroep in 1980 op het traject AmsterdamSchiphol ruim twaalf miljoen reizi gers en op het traject SchipholLeiden ruim elf miljoen reizigers. De Schiphollijn zou daarmee tot de drukste baanvakken van het spoorwegnet gaan behoren. Bouwtijd De bouwtijd van de Schiphollijn wordt geraamd op acht jaar en de totale aanlegkosten op 459,4 miljoen gulden. De exploitatiekosten worden bij de voor 1980 voorziene vervoersomvang geraamd op ruim 38 miljoen gulden per jaar, terwijl men ver wacht dat de geldopbrengst van deze lijn dan 23,'5 miljoen gulden zal zijn. Dit mag dan bedrijfseco nomisch gezien nadelig zijn, de werkgroep stelt daar een aantal maatschappelijke voordelen tegen over. zoals tijdwinsten van reizigers in zakelijk verkeer en woonwerkverkeer, de wegvallende tekorten op niet nodige wegvoorzieningen, par keervoorzieningen en de wegvallende kosten van verkeersongevallen. Geruchten over spoedige vrijlating TEL AVIV (A.F.P. - A.P.). De vier vrouwelyke Israëlische passagiers van de gekaapte Boeing van de T.W.A. zyn uit Damascus in Tel Aviv aangekomen, maar de twee Israëlische mannen worden nog steeds in Damascus vast gehouden, hoewel gisteren geruchten de ronde deden dat ook zy spoedig zouden worden vrijgelaten. De mening over de behandeling in Damascus liep nogal uiteen. Eén vond dat de verblijfplaatsen smerig waren en het eten te weinig; een tweede was over de behandeling redelijk tevreden. De gezagvoerder van het gekaapte vliegtuig is ook nog steeds in Damascus, in de hoop de beide achtergeblevenen vrij te krijgen. Een functionaris van de T.W.A. heeft verklaard dat de Boeing 707 zware schade heeft opgelopen, naar schatting van drie tot vijf miljoen dollar. De Boeing zal waarschijnlijk niet meer gebruikt wor den. Ook de T.W.A. stelt alles in het werk om de twee Israëliërs los te krijgen. Onze correspondent in Parijs, Lucas Kleijn, meldt, dat er voorlopig geen algemene staking van lijnpiloten komt en ook geen boycot tegen Syrië. De IFALPA heeft wel besloten een delega tie naar Oe Thant te sturen om gedaan te krijgen dat zo 'spoedig mogelijk een internationale overeenkomst zal worden uitgewerkt om soortgelijk ontvoeringen voortaan onmogelijk te maken. Met tranen in de ogen vertelt mevrouw Naomi Samueloff aan een familielid, dat haar manprofSamueloff Damascus gevangen wordt gehouden. Prof. Samueloff was een van de passagiers in het door twee leden van Palestijnse bevrijdingsfront gekaapte vliegtuig van de TWA. Kostbare Rembrandts uit V.S. aangekomen AMSTERDAM (ANP) In het Rijks- nuseum te Amsterdam is gistermiddag en zending schilderijen aangekomen, bestemd voor de Rembrandttentoonstel- ling, die op 12 september begint. Het zijn: een portret van Joannes Elison en het portret van zijn vrouw, Maria Bocke- nolle, beide uit het „Museum of Fine Arts" in Boston, en verder het befaam de schilderij van Aristoteles uit het „Metropolitan museum" in New York. Het vierde schilderij is het kinderportret uit een particuliere verzameling. Dutch Swing even in ons land AMSTERDAM (ANP) Gistermid dag zijn de zeven leden van de Dutch Swing College Band als Arabische olie- sjeiken verkleed, op Schiphol terugge keerd na een toernee van ruim drie weken door Libanon, Maleisië en Indo nesië. Voor het eerst in haar ruim 24- jarig bestaan trad de groep op in In donesië. Manager Arie Ligthart vertel de bij aankomst op Schiphol over het me succes dat in de universiteit van Bandoeng werd behaald, waar ruim 1500 studenten een plaats vonden in een ge bouw waar normaal slechts 1200 perso- in kunnen. Men is drie dagen in Indonesië geweesl. De welverdiende rust voor de jazz- usici is van korte duur: overmorgen vertrekt men alweer naar Zweden, waar toernee van negen dagen wordt ge maakt. Daarna staan er zo'n vijftig con certen in West-Duitsland op het pro gramma. Voor rechtbank stond grote mislukking (Van één onzer verslaggevers) MAASTRICHT Twee jaar met af trek heeft de officier van justitie by de arrondissementsrechtbank te Maastricht gisteren geëist tegen de 33-jarige J. J. W. F., die als kassier van het garage bedrijf Jos Janssen N.V. in de periode 1963 tot april 1969 in totaal een bedrag van ongeveer 112.000 gulden heeft ver duisterd. De verdachte en zijn gezin wa ren in april van dit jaar naar Tanger gevlucht. Twee weken later keerde de kassier op het vliegveld van Brussel te-, rug, waar hij aan Nederland werd uit geleverd. Sindsdien verblijft hij in het huis van bewaring te Maastricht. De zaak heeft indertijd veel stof doen opwaaien. Het ging tenslotte om een ver duistering van meer dan een ton, ge volgd door een spectaculaire vlucht naar het exotische Tanger. Van al die gla mour bleef gisteren niet veel over. Mee dogenloos schilderde de officier van justitie de kassier als een man die de ene mislukking aan de andere reeg. Zelfs de vlucht naar Noord-Afrika en de te rugkeer „op hangende pootjes", waren mislukkingen. De kassier was in juli 1963 bij het garagebedrijf in dienst gekomen. Zijn salaris was niet groot en hij zat dan ook financieel rijkelijk krap. Toen zijn vrouw een eerste kindje kreeg moest de beval ling plaatshebben in een inrichting en die kostte dertig gulden per dag. F. had het geld niet en hij begon, aanvankelijk klein, maar later, toen hij merkte dat het niet opviel, steeds grotere bedragen te verduisteren. In het begin was het om uit de financiële moeilijkheden te komen, later gaf hij het geld uit aan drank, sie raden voor zijn vrouw en andere kost baarheden. Twee weken pret Enkele weken voor Pasen van dit jaar werd hem gezegd dat er een reorgani satie in het bedrijf zou komen. F„ die al jaren wist dat de verduisteringen eens zouden uitkomen, raakte in paniek bij de gedachte dat men een en ander zou ontdekken waar hij bij zou zijn. Deze angst werd teveel voor hem. Met onge veer 20.000 gulden verdween hij naar NoQrd-Afrika. „Om tot rust te komen en om mijn vrouw de ellende van de publiciteit te besparen", zei hij gisteren. Hij dacht van het geld ongeveer vier weken te kunnen genieten. Het werden er slechts twee. In zijn requisitoir schilderde de offi cier van justitie verdachte, waarvan men in zijn ouderlijk huis veel verwachtte, als een mislukkeling af. Als hij werkelijk goed had verduisterd zou hij wel ge zorgd hebben iets achter de hand te heb ben. Alles wat hij deed werd een mis lukking en de officier zei dit met nadruk om de glamour, de image die rond de verdachte was opgebouwd, te doorbreken. De verdediger, mr. M. Moszcowics, vroeg bij de strafbepaling rekening te houden met het feit dat verdachte al een zware straf heeft gehad doordat hij zes jaar op een vulkaan leefde en de straf van de vernedering door de publiciteit. Uitspraak op 15 september. doodsoorzaak B. S. Korsten (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar verluidt heeft de officier van justitie te Den Haag een onderzoek gelast naar de doodsoorzaak van de public-relationsadviseur B. S. Korsten, die de vorige week in Wasse naar overleed. Officieel wordt dit bericht ontkend noch bevestigd. Zoals gebruike lijk worden ook van medische zijde geen mededelingen gedaan. De heer Korsten, die onder meer als persoonlijk adviseur voor de externe be trekkingen van een aantal ministers op trad, was al geruime tijd onder dokters behandeling. Zijn stoffelijk overschot werd afgelopen zaterdag op de katholieke begraafplaats in Heemstede ter aarde be steld. (Van één verslaggevers DEN HAAG Het maandblad Con frontatie, dat de mening vertolkt van een groep behoudende rooms-katholieken, gaat verdwijnen. Een van de twee redac teuren, de heer J. Bongaarts uit Tegclen, heeft in een interview met het blad „Kruispunt" verklaard, dat er een aan bod tot overname is gedaan aan het blad „Waarheid en Leven", eveneens een spreekbuis voor. behoudende katholieken. Als dit niet door zou gaan bestaat de mogelijkheid, dat er een apart blad komt voor theologen,- die geïnteresseerd zijn in de ideeën van Confrontatie, aldus de heer Bongaarts in het Kruispuntinter view. „Wij moeten eens ophouden", zegt de heer Bongaarts, die „blij is afgelost Het blad Confrontatie bestaat nu vijf jaar en heeft een oplage van 6000. Het blad begon met een gestencilde uitgave, met een oplage van 75. „Waarheid en Leven" is een populairder blad, dat als het ingang vindt weekblad zal worden. Van één onzer verslaggevers DEN HAAG De verkoop van de 2 CV („lelijke eend") blijft in Nederland nog steeds stijgen. De leiding van de fabriek wil die stijging kennelyk nog wat stimu leren, want zy heeft de prys van de 2 CV met 160 gulden verlaagd en gebracht op 4.190.—. De Dyane wordt aangeboden in de uit voering 435 (prijs 4.590.—) en met ster kere motor als Dyane 6 Luxe en Com mercial (resp. 4.995.en 5.350. De Dyane wordt voortaan met 3 zijruiten geleverd, terwijl een stuurslot tot de standaarduitrusting gaat behoren. Bij de Ami 8 zijn de trommelremmen op de voorwielen vervangen door schijfrem men. De zeer luxueuze Club is in prijs verlaagd van 6.390.— tot 6.250.—. ïn de nieuwe Ami 8 Break komt het ver schil tot uiting aan de achterkant waar extra-ruimte is gecreëerd door het ver der doorlopende dak 6.250.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5