Ste£cidóeSou/fca/nf Wereld vereenvoudigd in VAR A-experiment ,Het wonder uit F ar as antenne Intern, vocalisten concours Den Bosch Drieëntachtig solisten uit hele wereld Hier nagenoeg onbekende koptische kunst op tentoonstelling in Gemeentemuseum Ordelijke aftocht van Dylanfans Vuurwerk verstoort opening KLM-expositie Vanavond PAGINA 2 DE LETDSE COURANT DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 Behoefte aan radicalisering schept probleem yoORLOPIG geen P.S-P.-aanwezigheid meer bij do pogingen om heel politiek-links Nederland via een Progressief Akkoord [(het PAK) bij verkiezingen en kabinetsformatie eensgezind aan de startlijn te krijgen. Een grote meerderheid van de P.S.P.-parlijraad heeft zich tegen verdere medewerking aan de PAK-gespreksgroep verzet, omdat er wel gepraat wordt, maar zonder snelle resultaten. Een waar argument kan dit niet zijn Bij de uiteenlopende meningen, diie op verschillende punten bij de deelnemers (aanvankelijk ook nog D '66) leefden, kan geen zinnig mens afspraken op korte termijn hebben verwacht. Hoogstens kan het wat verbazing hebben gewekt, dat de veel-gekritiseerde .groep van achttien" tot nog toe belangrijker werkstukken op tafel wist te leggen dan het PAK-comité gedaan heeft; en dat terwijl ook de ..achttien" soms verweten wordt, dat ze te behoedzaam en te langzaam lot resultaten komen. De meerderheid van de PSP-bestuurders die het PAK zat zijn. zullen of bang zijn voor de eigen iden titeit in een progressief akkoord of geloven dat dit akkoord nooit zo links zal uitvallen als de paoifisten-nieuwe-stijl wensen. Want dat de tegenwoordige P.S.P.-leiding radicaler Is dan de bijna geheel buitenspel geraakte typisch pacifistische kopstukken van een paar jaar geleden, is al bij herhaling gebleken. jyiISSCHIEN hebben woordvoerders van de minderheid in de P.S.P. gelijk met him commentaar. dat de krachtenverhoudmg bij de leden wèl eens anders zou kunnen liggen dan in de partijraad- Voor de Partij van de Arbeid en de P.P.R. getweeën nu het overschot van het voormalige PAK-kwartet is dat in elk geval een troost om zich aan vast te klampen. Dr. Vondeling en drs. DenUyl zullen die troost wel nodig hebben om eventuele kritiek van hun eigen „Nieuw Links" op het PA K-gesp rek te kunnen afzwakken. Want een feit is, dat dit gesprek nu alleen nog zin heeft wanneer het tot zon aantrelokelijk resultaat zou leiden, dat mensen uit andere partijen voor de samenwerking kunnen worden gewonnen. Ook dan blijft Nieuw Linies mogelijk sceptisch, omdat die mensen gezocht moeten worden bij D '66 en de christen-democratische partijen, wier sympathie twijfelachtig blijft, zolang hel progressief akkoord op bepaalde punten zo radicaal uitvalt als Nieuw Links nu juist wel dierbaar is- Wat dit betreft staan de P.v.d.A.-leiders er precies hetzelfde op als hun collega's van de Katholieke Volkspartij; de vlammen laaien weliswaar niet meer zo hoog op, maar de conflictstof is nog niet onschadelijk gemaakt. Op elk kritiek punt is wijsheid en behendigheid nodig om een explosie met steekvlammen te voorkomen. CL AAGT de Partij van de Arbeid en slaagt de leiding van de christen-democratische partijen hierin, dan is de volgende ontwikkeling in 1970 niet onmogelijk: via het PAK-beraad en de „werkgroep van achttien" komen er concepten voor verkiezingsprogramma's op tafel, die wél niet identiek zijn, maar op belangrijke punten toch overeenkomst zullen tonen. Achter deze concepten staat dan potentieel een machtige groep kiezers, die door twee grenzen onderscheiden kan worden van de rest van de burgers. Links van de éne grens staat de groep voor wie het eventuele PAK-akkoord nog te conservatief is; rechts van de andere grens de kiezers die het werkstuk van de „achttien" als zijnde socialistisch of anderszins te linies afwijzen- Gaat de ontwikkeling inderdaad deze kant uit, dan zit Nederland straks gespannen te wachten op het antwoord op twee vragen. De eerste vraag luidt: „Hoe zwaar is 't veto van P.v.d.A.-leiders tegen de K.V.P.?" en de tweede; „Welke eieren kiest op het beslissende ogenblik D '66 voor zijn geld?" „Ja wereld, nee wereld" internationaal beslissings- spel 15 oktober op scherm (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De VARA-televisie zal op woensdag 15 oktober de eerste thema-avond in het winterschema, het programma „Ja wereld, nee wereld, verkenning van een toekomst" uitzenden. Het gaat hier om een beslissingsspel over buitenlandse betrekkingen, ont wikkeld door dr. P. Boskma en drs. E. Tromp van het Polemologisch Instituut te Groningen. In dit experiment, een zogenaamde „simulatie", is onze eigen wereld ver eenvoudigd tot een denkbeeldige wereld van zes landen. Die landen én hun bewoners hebben, al is het in iets abstractere vorm, vrijwel alle mogelijkheid tot handelen, waarover landen en politici ook in de werkelijkheid be schikken. Ze kunnen confereren of weigeren met elkaar le praten, handel drijven en elkaar bedriegen, bewapenen of ontwapenen, oorlog voeren, maar ook hulp verlenen. De manier waarop de politiek van landen tot .stand komt, wordt behalve door de gegeven economische en politieke geschiede nis, bepaald door de besluitvorming ban de verschillende groeperingen binnen de landen. Drie „consumenten" (vertegenwoordigers van de Welvaart op korte termijn), drie „investeerders" (welvaart op lange ter mijn), drie „militairen" (militaire aspect van de veiligheid) bepalen in vereniging of driespalt het beleid, daarbij op de vingers gekeken door twee persmensen en drie avant- gardisten. Als deelnemers aan dit spel werden mensen ge kozen, die zich ook in werkelijkheid in deze sectoren van de maatschappij bewegen. Op de avond van 15 oktober zal, na een inleiding en een geschiedenis van de laatste „jaren" (een jaar in de siinultaanwereld duurt zestig minuten) een on bepaald aantal uren mogelijk tot diep in de nacht „live" worden uitgezonden. Op 16 oktober wordt een nabeschouwing opgenomen, die op vrijdag 17 oktober zal worden uitgezonden. i Afwijzing De VARA heeft de minister van Defensie verzocht militairen toestemming te verlenen aan deze buitenlandse-betrekkingen- simulatie deel te nemen en mogelijk zelf een representatieve groep militairen te zenden. Dit vefzoek werd afgewezen op grond van het feit, dat in het spel in hoofdzaak beleids zaken aan de orde zullen komen en geen kwesties, waarin de militaire vakkennis de doorslag zou kunnen geven. Wel liet het bureau voorlichting van het ministerie weten, dat het de VARA en het Polemologisch Instituut te Groningen vrij staat „individuele leden van het defensieapparaat als deelnemer uit te nodigen". Deze militairen zouden als privé- peiroon, dus bijvoorbeeld niet in uniform, mogen optreden en zouden persoonlijk voor hun daden verantwoordelijk zijn. De briefwisseling van de VARA met het ministerie leidde er voorts toe, dat de volgende circulaire in de kazernes van het defensieapparaat werd opgehangen: „Eenieder die door het Polemologisch Instituut van de rijksuniversiteit te Gro ningen of door de VARA wordt benadei'd voor deelname aan een gesimuleerde oorlogssituatie, dient zich, alvorens 'tol medewerking over te gaan, voor inlichtingen tot de com pagniecommandant te wenden". Afgezien van de eventuele beperkingen van de handelingsbevoegdheid van de indivi duele vertegenwoordigers van ons defensieapparaat, die hier in besloten zou kunnen liggen, betreurt de VARA, dat door deze „militaire" interpretatie van een beslissingsspel over buitenlandse betrekkingen, zeer ten onrechte de schijn wordt gewekt dat „oorlogje" zou worden gespeeld. Uitdrukkelijk zij gesteld, dal de VARA geen gefingeerde oorlogssituatie, maar een „buitenlandse-betiekkingensimulatie" zal uitzenden. Deze bijzondere uitzending zal worden gepresenteerd door Jan Roelands, De produktie is in handen van Frank Diamand, de fegie wordt verzorgd door Wim Bosboom. Kiezen en delen j\^ Y -secretaris, F. van Bakel heeft op de sociale studiedagen vaftl zijn vakverbond in Gemert duidelijke taal gesproken wat betreft de afbouw van de sociale zekerheid in Nederland. Er is voor iedereen een groot stuk sociale zekerheid geschapen, omdat talie grote risico's welvaartsvast gedekt zijn (bijvoorbeeld A.O.W. en A.W.W-). Lacunes in de zekerheid zijn nog de pensioenvoorzieningen voor grote groepen, de ziektekosten voor minderheidsgroepen (onder andere vele bejaarden) en 'n invaliditeitsverzekering voor niet-loontrekkenden. Het geld om deze lacunes weg te nemen kan reet gevonden worden door vereenvoudiging vaar wetgeving of perfectie van het systeem. Daarvoor zal reservering van een stuk economische ruimte noodzakelijk zijn. TYAN wordt aldus de heer Van Bakel de conclusie dat realisering van nog levende wensen alleen maar kan geschieden als de Nederlandse burgers ervoor open staan om prioriteiten te erkennen en een nog betere sociale zekerheid te bezien binnen het raam de kostenontwikkeling. Men zal dus bereid moeten zijn het geld voor verbeteringen te vinden in de groei de economische ruimte. Dat heeft consequenties voor besteding van de winsten en het beleid ten opzichte van de lonen. Bij de loonpolitiek moet natuurlijk rekening worden gehouden met het noodzakelijke sociale minimum; bij de besteding de winst met uitbreidiing investeringen in de diepte en de breedte om onze welvaart op langere termijn zeker te stellen- Alleen door al deze factoren in het geding te brengen, kan de Nederlandse gemeenschap •'dus ziïivoï ga an praten over een verbetering van pensioenen 'andere nog niet voltooide onderdelen van ons sooi-ale zekerheidsstelsel.' Het komt dus neer op: kiezeh én Kritiek op de post TYE tijd dat het gebruiken van „Tanta Pos" alls roepnaam voor de P.T.T, nog zware kritiek van de directie tot gevolg had, is voorbij. De postdireotie heeft andere zaken van ernstiger aard om haar aandacht aan te besteden. Op hert; ministeriële voorsbei tot wijziging van de Postwet waardoor de kosten van het staatsbedrijf (onder meer door nieuwe bepalingen inzake het afleveren van poststukken) moeten dalen is nogal wat kritiek gekomen. Steekhoudende kritiek, zoals op de suggestie om voortaan wat meer met Algemene Maatregelen van Bestuur en wat minder met wetsveranderingen te loumnen werken- Een kind begrijpt dart dan de P.T.T. nog meer vrijheid krijgt om bij haar planning meer op de eigen economische situatie en minder op de klanten te letten. Kritiek is er ook op de concessie, die de P.T.T. enkele grote bankbedrijven inzake het posttarief gedaan heeft. Onder bepaalde voorwaarden kunnen die banken hun brieven tegen een goedkoper tarief verstuurd krijgen- Een logische reactie van de P.T.T.-directie tegen plannen van bepaalde banken om zelf voor de distributie van hun poststukken te gaan zorgen, maar een even logisch gevolg op deze reactie is, dart er meer gegadigden zijn naar goedkopere tarieven. Een beetje hiermee samen hangt de derde moeilijkheid voor de P.T.T. i het initiatief van een Fries bureau, dat tegen lagere tarieven dan de Post rekent, plaatselijke brieven en drukwerk bestelt, mits het aangeboden kwantum aan bepaalde minima voldoet; na de laatste tariefsverhogingen schijnt dit bureau een grote "toeloop van belangstellenden te hebben gekregen. Wat een veeg teken voor de P-T.T zou zijn, wanneer hier voorbeeld navolging gaart krijgen. De P.T.T. vindt, in overleg met Justitie, misschien een weg, die haar monopoliepositie ongerept laat Maar de posbdareotie doet verstandiger eens na te gaan of het wél redelijk is bij steeds hogere tarieven en verminderde service onverkort aan deze monopoliepositie vast te houden. Want faciliteiten voor zeer grote poslleveranoiers mogen economisch begi-ijpelijk zijn, het blijft vreemd, dat dan de lasten en verminderde service op kleinere bedrijven en de gewone man komen te drukken. Voor zestiende maal (Van onze muzdekredaclie) Het Internationaal Vocalistenconcours te 's-Hertogenbosch, het zestiende in successieis 30 augustus jongstleden begonnen niet de voorrondes; op 4, 5 en 6 september hebben de demifinales en de finales plaats, die voor ieder U>egarn.kelijk zijn- Voor deelname aan di t concours hebben slch drieëntachtig zangeressan en zangers teamgemeldt zesentwintig sopranen, eenentwintig alten/mezzosopranen, der tien tenoren en drieëntwintig bassen/ baritons. Deze drieëntachtig vocalisten ver tegenwoordigen vierentwintig naties: Amerika, Argentinië, Australië, België, Brazilië, Bulgarije, Canada, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Grie kenland, India, Italië, Japan, Joego slavië, Nederland, Ndeuw-Zeeland, Oos tenrijk, Portugal, Roemenië^ fiohotlend, Zuid-Afrika en Zwitserland. De jury is ditmaal als volgt samen gesteld: Manus Willemsen, voorzitter (Nederland), Tom Brand (Nederland), Anton Dermota (Oostenrijk), Jeanne Deroubai.r (België), Otakar Kraus (Tsjecho-Slowakije), Erna Spoorenberg (Nederland), Maria Studer (Zwitserland) en Alexander Young (Engeland). Op 10 september wordt In de stads schouwburg Casino hert concours besloten met een concert, door de prijswinnaars te verzorgen. Hieraan verleent Het Bra bants Orkest onder leiding van Hein Jordans zijn medewerking. Zoals gewoonlijk biedi ook thans de K.R.O. aan de eerste-prijswinnaar(s) de gelegenheid voor de radio op een nader te bepalen datum op te treden; boven dien verschijnt de winnaar of winnares van de prijs van de stad 's-Hertogen bosch voor de tv. De V.A.R.A. interesseert zich bij zonder voor het „liedvak": uit deze categorie zullen er een of meerdere worden gekozen voor het geven van een radioreeital Bovendien zal deze omroep een van de prijswinnaars engageren voor de bekende serdo „Matinee op de vrije zaterdag" in *t Concertgebouw te Amsterdam. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Volgende maand, op 23 oktober, wordt in het Haagse Gemeente museum een tentoonstelling geopend on der de titel: „Het wonder uit Faras". Er zullen koptische wandschilderingen te zien zjjn, benevens fragmenten van zui len en kapitelen, vaatwerk en enkele bronzen voorwerpen uit de vijfde tot de twaalfde eeuw. Faras is een dorp in Nubië (thans Soedan), dat ten offer moest vallen aan het Assoeandamproject. Voor het gebied overspoeld raakte door het water van een kunstmatig meer, werden hier opgravingen gedaan door Poolse archeologen. Het resultaat was zó verrassend dat de wereldpers sprak van „het wonder uit Faras". In dit gebied kwamen in een aantal christelijke kerken wandschilderingen aan het licht die een geheel nieuw hoofdstuk van de kunstgeschiedenis ont hulden. De Polen slaagden erin een groot deel van die schilderingen al tc nemen en mochten een flink aantal stuk ken naar Warschau overbrengen, waar ze werden opgenomen in het bezit van het Nationaal Museum. Voor de eerste en stellig voor de laatste maal zal men in Den Haag in de gelegenheid zijn „het wonder uit Faras" te zien en zich te realiseren dat in de tijd dat in onze stre ken Karei de Grote en zijn volgelingen heersten, in Nubië het christendom een bloeitijdperk heeft gekend. Boeiend programma Nu door organisatorische moeilijkhe den de aangekondigde Brancusitentoon- stelling tot waarschijnlijk 1971 moest worden uitgesteld, belooft „Het wonder uit Faras" het hoogtepunt te worden van het tentoonstellingsprogramma voor het komende jaar in het Haagse museum. Maar er staat veel meer op het pro gramma. Op 27 september begint een expositie van werk van Jan Alink, een van de oprichters van de Groningse kunstenaarsvereniging De Ploeg. Op 4 oktober volgt een expositie in het ka der van de toekenning van de Jacob Marisjeugdprijs 1969. Er komen twee tentoonstellingen in samenwerking met het Ned. Letterkun dig Museum, een (29 november) gewijd aan Forum en een (25 april) gewijd aan Paul van Ostayen, waarbij men ook iets wil tonen van de activiteiten als kunst handelaar van deze Vlaamse dichter. Eenmanstentoonstellingen krijgen de Nederlandse kunstenaar R. de Bruyn Ouboter en Jan Snoeck (28 februari) en Wouter van Heusden (30 mei). Op 16 mei wordt éen tentoonstelling geopend van werk van de jonge Engelse kunstenaar Mark Boyle. Deze is vooral bekend als de verzorger van lichtprojecties bij uit voeringen van avantgardistische pop muziek, o.m. van de „Soft Machine". Het ziet er naar uit dat in het museum ook een optreden van Boyle met deze groep kan plaatsvinden. Ook volgend jaar is er weer een Mi nimal Arttentoonstelling. Momenteel is, zoals men weet, minimalist Carl Andre ■te zien, op 18 juli komt kunstbroeder Sol LeWitt uit Amerika. 25 jaar moderne kunst Groots van opzet wordt de bijdrage die het Gemeentemuseum levert aan de herdenking van het feit dat in 1970 voor de 25ste maal de bevrijding wordt her- NEDERLAND I STER (Rcclameuitzendingcn ot 18.56, 19.03, 19.56 e 20.16 uur) NOS 18.50 uur; Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal CVK/IKOR'KRO/RKK 19.07 uur: Kenmerk VARA 19.32 uur: Marly Feldman 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Shadoks en de gibis 20.22 uur: Achter het nieuws 20.45 uur: De eilandbewoners, spel van Strindberg 21.35 uur: Menuhintrio 22.25 uur: Journaal (NOS; NEDERLAND U STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56 en 20.16 uaï) NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Woobinda, jeugdserie 19.28 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Dubbelspion 21.10 uur: „30 jaar geleden., oorlog!", documentaire 21.45 uur: Verbinding met België, amusement 22.20 uur: Journaal Televisie morgen NEDERLAND I NOS/NOT 10.45 uur: Schooltelevisie NCRV 17.00 uur: Jeugdprogramma De met aangegeven programma's zijp kleurentelevisieprogramma's RADIO PROGRAMMA •oeporkest: klassiel gebri (17.50- HILVERSUM r <de jeugd. 17.00 Lich- weglng. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 De zingende kerk: oude gewijde koor zang. 23.00 Tussen Rotterdam en Antwerpen, documentaire. 23.30 Stereo: Lichte grammo- HILVERSTJM II (298 m) 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Stereo: Promena de orkest met zangsolisten: amusementsmu ziek. 19.00 Trefpunt: zoeklicht op 't Midden oosten. klankbeeld. 19.30 Nieuws. 19.35 Ver geet 't maar: gevarieerd programma. 21.00 Stereo: Pianorecital (opn).: klassieke muziek. 21.30 Hiering: jeugdprogr. 22.05 Muze zon der make-up: cabaretprogramma van jonge artiesten. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.55 Stereo: Muziek van deze eeuw BRUSSEL- NED (324m) 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek voor de soldaten. 18.28 Paar- desportultslagen. 18.30 Franse les. 18.32 Gram- mofoonmuziek. 18.35 Verkeerstips. 18.40 Gram- sn ochtendgymnastiek. *7.20 Socialis tisch strijdlied. 7.23 Stereo: lichte grammo- foonmuziek. (7.30-7.35 Van de voorpagina.) VPRO: 7.54 Deze dag VARA: 8.00 Nieuws en actualiteiten. 8.20 STereo: lichte grammo foonmuziek. 8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw.) 9.00 Ste reo: Uit eigen huis: studio-opnamen exclu sief gemaakt voor VARA-radio. 9.40 School radio. 10.00 Lichte grammofoonmuziek, 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de huisvrouw. 11.40 Stereo: klassieke muziek, (gr.). 12.00 Stereo: Lakmé (3e acte), opera van Delibes (gr.). 12.35 Stereo: klassieke (gr.)- 12.54 Voor het platteland. 'ude. liedjes. VARA: i Syndicale kroniek. WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte grammofoonmuziek met nieuws en actualiteiten. TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Als dat zou kunnen: verzoekplatenpro- gramma. (8.30-8.32 Nieuws). 9.00 Gymnas- tiek voor de huisvrouw. 9.10 Heel toevallig: 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Concert a la carte: verzoekplatenprogramma. ïi.oo Nieuws. 11.02 Op sleeptros: programma voor automobilis ten. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mededelingen. tisch commentaar. NOS: 11.00 Nieuws. Muziek-lezen. (12.00 Nieuws.) AVRO: Nieuws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Zet 'm vrolijk platenprogramma. (14.00 Nws.) Nws. 15.03 Arbeidsvitaminen: populair zoekplatenprogr. 16.00 Nws. 16.03 Gimm licht platenprogramma. 17.00 Nieuws. Toppoppology L NED (324 i bericht, mededelingen cn SOS-bërlchten 'voó- de schippers). 12.55 Buitenlands persover zicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, dagklappei en beursberichten. 13.20 Tafelmuziek. 14.Ot Nieuws. 14.03 Balletmuziek. (15.00 Nieuws) 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.os Beursberichten. 16.09 Voor de jeugd. 17.oc Nieuws, weerbericht en mededelingen. Aan- IV1GHT (Reutér) Na het driedaag- popmtiziekfestival in Wight is maan dag een ware uittocht begonnen van verregende .jongelui. Na het succesvolle optreden van de Amerikaanse popzan ger Bob Dylan overspoelden 10.000 fans beladen met slaapzakken en gita ren gisteren de kaden op zoek naar bo ten. die hen van het eiland weer huis waarts zouden brengen. Politieagenten, die op de kade een oogje in het zeil hielden, zagen lot hun stomme verbazing dat alle hippies en fan* *ich rustig gedroegen en netjes in een rij gingen staan voor de loopplanken 1 naar de veerboten. 1 dacht. Het wordt een ruim overzicht van 25 jaar moderne kunst in Nederland (opening: 12 september), waarbij ernaar gestreefd zal worden om te laten zien hoe in deze periode talloze stromingen zich veeleer naast eikaar dan na elkaar voordoen. Een heel aparte tentoonstelling gaat al op 7 februari open: Fotoportret. Met ongeveer 300 foto's wordt een beeld ge- n van de geschiedenis van het foto portret van de daguerrotype tot heden. Lezingen en muziek Die fototentoonstelling wordt begeleid door een viertal lezingen. Ook wat dit onderdeel betreft biedt, het komend sei- zien weer veel belangwekkends. Het vol ledige programma kan men vinden in een folder die reeds nu bij het museum verkrijgbaar is. Die bevat ook alle ge gevens over de activiteiten van de mu ziekafdeling. Er worden weer didactische muziekavonden gegeven, concerten op oude muziekinstrumenten uit de eigen collectie en grammofoonplatenconcerten- met-toelichting o.m. over muziek ten tijde van Bach en Handel en een aparte serié over Beethoven, wiens 200ste ge boortedag volgend jaar herdacht wordt. Ook jazz Op initiatief van de Educatieve Dienst is er voor het eerst ook een serie van vier jazzconcerten. Men had n.l. gemerkt dat hiervoor grote belangstelling bestond in de kring van de tienduizenden jeugd- paspoorthouders. Deze serie wordt op vrijdag 26 september geopend met een optreden van het Theo Loevendie- consort en het Joop Mastenbroek-kwar tet en brengt op resp. de vrijdagen 8 oktober, 7 november en 21 november enkele belangrijke Amerikaanse en Ne derlandse musici. Vanwege de speciale akoestische eisen die jazz stelt zullen deze concerten niet in de aula, maar in de hal van het museum worden geKou- Protest BBK tegen ..hondefooien' (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een aantel leden van de Beroepsvereniging voor Beelden de Kunstenaars heeft gistermiddag de opening en prijsuitreiking onderbroken van de tentoonstelling „Luchtvaart, be weging, ruimte" in het Amsterdamse ge meentelijke museum Fodor, die is ge organiseerd door Heineken en gewijd aan het 50-Jarig bestaan van de KLM. Initiatiefnemer Ernst Veldbrief wist zich meester te maken van de microfoon. ,,Ik eis", riep hij, „dat dit gemeentelijk lokaal, waar de particuliere reclame aart bod kan komen, tot onze beschikking wordt gesteld", Zijn uitnodiging om de 1 I geëxposeerde xverken te verwijderen, vond geen weerklank Het rumoer begon, 'toen juryvoorzitter Sandberg de winna- I res van de eerste prijs bekend maakte. Hij werd opeens overstemd door het ge knetter van zevenklappers en voetzoe kers. Hij verklaarde na afloop de happe ning toe te juichen. „Ik hoop, dat het een teken van vernieuwing is". Veldbrief zijnerzijds zei de expositie te zien als een flagrante tegenstelling tot de acties voor zelfbeschikking, die de kunstenaars voe ren. „Er komen meer van dergelijke harde acties", dreigde hij. „Wij willen niet behandeld worden als bedelaars. De prijzen, die hier worden uitgereikt, zijn ®«n hondefooi" Yehudi Menuhin De beroemde violist Yehudi Menuhin voert vanavond, samen met zijn zuster Hepzibah aan de piano, en de cellist Maurice Gendron het trio in Es gr, t. opus 100 van Franz Schubert uit. Zij traden 1 mei jl. in het Scheveningse Circustheater op ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de impre sario dr. G. de Koos. De VARA maakte van dit optreden een beeldopname. (Nederland I, 21.3522.25). Verbinding metBelgië Het programma „Verbinding met dat de N-O-S. vanavond uitzendt, komt deze keer uit België. Het betreft „Nand in eigen land", een amusementspro gramma rond de Belgische acteur en cabaretier Nand Buyl, waaraan mede werking wordt verleend door Rita Reys en Ihet trio Pim Jacobs, Werner Kopers, Ann Petersen, Walter Moeremans, Jan Reusens, Ohris Lomme en Alex Cas- De regie van dit BRT-iprogramma be rustte bij Juul Claes, de produktie bij Herman Vereist. (Nederland II, 21.5022.20) Dubbelspion De moeder van Alexander Scott en zijn zusje Jo wonen in Philadelphia. Als Alexander er onet zijn vriend en collega Kelly een bezoek brengt ont moet hij Tommy, een boezemvriend uit zijn jeugdjaren met wie hij in de oude volkswijk heel wat heeft afgespeeld. Verstoppertje, krijgertje, rovertje het decor van stegen en portieken was ideaal voor wilde jongens zoals Tommy en Alexander. Het blijkt dat er na al die jaren niet veel verandert is, be halve dat het spel nu menens wordt! Vandaar „Moeders jongens worden groot", de titel van deze aflevering van „Dubbelspion", waarin de rollen van Seotts moeder, Scott® zusje en van Tommy resp. worden vertolkt door Beah Richards, Hazel Medina en de be kende acteur Jim Brown. (Nederland II, 20.20—21.10). NOS- documentaire In het komende lélevisdeseizoen zullen omroepverenigingen en N.O.S. sterk het accent leggen op diverse gebeurte nissen uit de tweede wereldoorlog, die op 1 september 1939 werd ingeluid met de Duitse aanval op Polen. Naar aanleiding van dit laatste feit presenteert de N.OS. vanavond onder de titel „30 jaar geleden.oorlog!" een dooumentaire, waarin beelden uit die dagen en de voorafgaande periode zijn samengebracht. Het programma werd samengesteld door Kees van Lan- geraad en Hans Verschoor. (Nederland II, 21.10—21.45), Met niet ongerechtvaardigde tróts wórd gisteravond de herhaling ingeleid van de NCRV-serie De glazen stad. Dat programma is vorig jaar geleidelijk op geklommen naar een ongekende kijk dichtheid cn een ongewoon hoog waar deringscijfer. Wat dan weer resulteer de in een groot aantal verzoeken om herhaling. Dat zijn de geiten die een criticus wel even tot bezinnen manen. De glazen stad heeft het bij de critici over het al gemeen niet zo best gedaan. Hadden wij ongelijk of waren er factoren in het spel die de kijkers deden heenzien over het feit. dat de serie zo arm was aan handeling, dat de dialogen dikwijls We geloven dat dit laatste inderdaad het geval is geweest. Het aantrekke lijke van de serie was zijn haast docu mentaire natuurgetrouwheid. Natuur getrouwheid die zich niet slechts weer spiegelde doordat waar het maar even kon op locatie (en steeds precies de echte locatie) werd gewerkt, maar die zich ook doortrok in de bezetting. Regisseur Van Hemert zocht het niet in top-acteurs, maar hij vond wel voor haast elke rol precies de goede vrouw of man. En liij liet ze doodgewoon zijn wat ze moesten voorstellen. De kijkers konden zichzelf herkennen, de proble men die aan de orde kwamen waren gewoon-alledaagse problemen. En dat het er dikwijls erg gezapig toeging stoorde hen niet; dat gebeurt immers in het dagelijkse leven ook zo vaak. De herhaling heeft het voordeel dat ze. tevens een flinke besnoeiing inhield. Door veel overbodigs te laten vervallen kan de serie alleen maar winnen, waar door deze „Nederlandse Peyton Place" met nog meer genoegen herzien zal worden. Dom overigens dat als alter natief de Amerikaanse Peyton Place (132 en 133) op „II" stond. We hopen dat bij de volgende herhaling van De glazen stad op het andere net iets an ders zal zijn dan Pateon Place (438 en 439). Opmerkelijk was wat Hier en Nu te be richten had uit Curagao, dat zelfbeschik- kend nog lang niet klaar lijkt 1e zijn om op eigen benen te staan. Er was overigens het manco dat slechts één partij aan het woord kwam. Maar de ze journalistieke zonde wordt wel licht in een volgende aflevering goedge maakt. De AVRO bOod Paiati-Patala, Utrecht se vrouwelijke studenten die ongecom pliceerd en ongeëngageerd vriendelijk cabaret speelden. Dc nummertjes le ken allemaal een beetje op elkaar, de teksten waren van niet teveel belang, de muziekjes redelijk. Het programma kreeg een half, uur, een beetje teveel Het belangwekkendste onderdeel van AVRO's Televizier, commentaar op de toespraak van de Westduitse bondspre sident werd wegens tijdgebrek" weg gedraaid. Eerst waren fragmenten van die toespraak onvertaald op het scherm gekomen. Het NOS-journaal bracht de zelfde fragmenten ongeveer een kwar tier later, met vertaling. Met wat im proviseren zou het dus mogelijk zijn ge weest het hele onderdeel uit de uitzen ding le wippen en er een korte „extra" van te maken, na het journaal. Het dubbel-op-effect was dan niet nodig ge weest en het commentaar had volledig kunnen zijn. Vg.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2